LEIDEN WD: meer geld voor schone stad Kruiwagen vol kikkers' kibbelt over de toekomst ./lijmeren over de Mare OZB-korting voor bewoners sloophuizen Leiden REGIO Kinderopvang Pandora geopend R1 süiö-afrïca Verdeeldheid leidde tot vertrek surveillanten Leidse gasten I krottenwijken ran Zuid-Afrika Veroorzaker lodelijke crash ti' loeft cel niet in Inkelruzie f Meiplein IN Een 33-jarige Leidenaar gistermiddag een mede- er (40) van een elektroni- ikel aan het Vijf Meiplein andeld. Tussen de twee ruzie ontstaan over de re- lie van een afstandsbedie- De klant greep de winkel- rnde bij de hals en stompte in zijn gezicht. De man nt overigens te hebben I-m enking King leiden Voor flink wat bewoners van de Van Hogendorpstraat en omgeving valt de ozb-aanslag dit jaar en de komende jaren flink lager uit dan ze gewend zijn. Het gaat om huizen aan de Van Hogendorpstraat, Willem de Zwijgerlaan, Van Limburg Stirumstraat, Van de Duyn- straat, Johan Willem Frisostraat, Amaliastraat, Kemperstraat en Mauritsstraat, waarover de ge meenteraad binnenkort een sloopbesluit neemt. Volgens wethouder Hillebrand (ruimtelijke ordening) kunnen de bewoners dit jaar al een kor ting van naar schatting vijftig procent op hun aanslag ver wachten. De korting loopt de komende jaren op tot zo'n 75 procent. De planning is om de woningen - die lijden onder steeds verdergaande scheef stand en ernstige verzwakking - vanaf 1 januari 2005 te slopen. De gemeente heeft gekeken naar de mogelijkheid om de be woners en ook de eigenaren - lees: Woonstichting Portaal - vrij te stellen van ozb-heffingen. Maar dat bleek volgens de wet waardering onroerende zaken niet toegestaan. Het systeem van kortingen is wel mogelijk omdat de woningen vanwege de aanstaande sloop steeds minder waarde hebben. Uiteindelijk blijft alleen een ozb-heffing over de grondkosten over. De commissie voor ruimtelijke ordening praat vanavond over het kortingsvoorst el. M- Het Anti Oorlogs Co- ,tK Leiden houdt zaterdag 26 I m ui de eerste Martin Luther herdenking ooit in Neder - De Amerikaanse dominee herdacht met een de- Itratie voor waar hij voor im: vrede, burgerrechten iracisme, zo stelt het Anti js Comité. De herdenking lt om 14.00 uur op het Auisplein. Daar vandaan lekt een stoet via 't Gange- 'e Breestraat naar het ment bij Molen de Valk. Burgemeesters in debat over samenwerking (advertentie) door Wim Koevoet leiden - De verdeeldheid over de bestuurlijke herindeling in de Leidsé regio en de Duin- en Bol lenstreek is onverminderd groot. Gezamenlijke vergadering van de raadscommissies voor: Milieu, Sport en Cultuur Ruimtelijke Ordening, Wonen en Verkeer Dnderdag 17 januari a.s. om 19.30 uur in de raadzaal van het idhuis |enda: /aststelling vraagstelling inzake Referendum Aalmarktproject fcke van Vliet, tel.: 516 50 27 Bestuursdienst Dat bleek gisteren tijdens een nieuwjaarsbijeenkomst van de LVI, de VNO, NCW West en de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel in het Leidse Holiday Inn. Daar waren dertien burgemeesters bijeengekomen, van wie er vijf in een forum zaten. Hoewel me nigeen het belang van samen werking benadrukte, kostte het gespreksleider Kees van der Ma len, hoofdredacteur van deze krant, weinig moeite om de te genstellingen bloot te leggen. Daarvoor hoefde hij slechts het toverwoord 'Rijnstad' te gebrui ken. De Leidse loco-burgemeester R. Hillebrand toonde zich het somberst over dit deel van Ne derland. Als enige onderstreepte hij de stelling dat de Leidse regio achter loopt of in elk geval 'haar kansen niet benut'. Zijn colle ga's van Katwijk, Sassenheim, Zoeterwoude en Noordwijk zijn veel optimistischer maar den ken dat door een betere samen werking veel verbeteringen mo gelijk zijn. Bijvoorbeeld bij het vinden van een balans tussen ruimte voor bedrijven, groen en woningen, zoals burgemeester A. Koopmanschap van Zoeter woude verwoordde. De harmonie verdween bij de stelling dat de bereikbaarheid in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek een ramp is. De stelling werd onderschreven, maar toen discussieleider Van der Malen 'schaalvergroting' als oplossing opperde en de Leidse 'loco' als enige glunderend ('Blij dat u dat zegt') reageerde sloeg de vlam in de pan. Hillebrand dreef de spot met zijn collega's die zich allemaal dnik maakten over het ontbre ken van een goede oost-west- verbinding en rijksweg 11-west. „Dat is allemaal navelstaarderij. De Nil is peanuts. Daar moeten we het hier niet meer over heb ben. We hadden dat allang moeten regelen. We moeten het nu hebben over het rondje Randstad met de zweeftrein, over het feit dat deze regio niet aan de tafels zit waar de ge sprekken hierover worden ge voerd. We zaten er ook al niet bij toen het over tolpoortjes ging. Die komen er niet, maar dat is niet dankzij ons. Straks suizen de intercity's en de HSL ons aan alle kanten voorbij zon der dat je hier kunt in- of uit stappen." Hillebrand werd er vanachter de forumtafel en vanuit de zaal op gewezen dat het vervoer van bloembollen toch moeilijk met het openbaar vervoer kan wor den afgehandeld. En dat met het openbaar vervoer verkeer uit de spits kan worden gehaald, ge looft vrijwel niemand. Zo'n ef fect wordt ook niet van de Rijn Gouwe Lijn verwacht. Boven dien gaat die pas in 2007 rijden en dan nog maar tot aan het transferium bij de A44. Allemaal onderwerpen die de gemeentegrenzen overstijgen, allemaal onderwerpen die de betrokken gemeenten meer naar hun hand kunnen zetten als ze fuseren. Wie wil met wie, wilde Van der Malen weten. Koopmanschap weigerde op de ze vraag in te gaan, de Noord- wijkse burgemeester J. van der Sluijs heeft geen enkele behoefte aan fusie, zijn Sassenheimse collega F. Buddenberg wil hoog uit met Voorhout graag de ge meente Teijlingen vormen en de nieuwe burgemeester van Kat wijk, J. Wienen, vindt schaalver groting geen oplossing maar voelt een 'lotsverbondenheid' met Rijnsburg en Valkenburg. Dat is Hillebrand allemad te klein. „Leiden is de enige ge meente die ervoor uitkomt over te weinig bestuurskracht te be schikken en vraagt de hogere overheden om een oplossing. Die kan bestaan uit Rijnstad, het samenvoegen van zestien ge meenten in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek, of een regionaal bestuur dat recht streeks is gekozen." Van een sa menwerkingsverband van zes tien gemeenten, hoe hecht ook, verwacht hij niet veel. Burge meester Wienen verweet Leiden prompt dat de stad voortdurend blijft uitstralen 'dat ze ons wil opeten'. „Dat bevordert de sa menwerking niet." De ondernemers in de zaal ver geleken de bekvechtende burge meesters met een kruiwagen vol kikkers. Dat was een koekje van eigen deeg. De eerste burgers hadden hen daar eerder voor uitgemaakt omdat ze dikwijls niet als één groep aanspreek baar zijn en slecht zijn georgani seerd. Waarmee, zeker wat Hillebrand betrof, de cirkel rond was. leiden - In de Stevenshof is gisteren de buitenschoolse opvang Pando ra feestelijk geopend. Pandora is het nieuwste centrum van de Centra le Organisatie Kinderopvang Leiden (COKL) en voorziet in 6o kinderop vangplaatsen. Pandora wijkt af van de reguliere centra voor buiten schoolse opvang door kinderen niet in leeftijdsgroepen te plaatsen. In plaats van een groepsleidster krijgen ze een mentor. Het is de bedoe ling dat in dit nieuwe centrum aan het Petronella Moenspad kinderen van alle leeftijden met elkaar spelen. Bij de bouw en de inrichting van de buitenschoolse opvang is hiermee rekening gehouden. Zo kunnen op de benedenverdieping alle kinderen tegelijk eten en zijn op de eer ste en tweede verdieping activiteitenruimtes gemaakt waar ze alle maal gebruik van mogen maken. Gistermiddag werd het centrum offi cieel in gebruik genomen. De kinderen organiseerden samen met de leidsters de openingsceremonie waarbij onder anderen de Leidse wet houder Buijing en directeur Schuerman van de COKL aanwezig waren. Foto: Hielco Kuipers donderdag 17 JANUARI 2002 BOODSKAP UIT Is het gevaarlijk? Over een van de drukste straten van East- London roetsjen roekeloze jochies naar beneden. Het par koers is afgezet met rode pylo nen, maar sommige toeschou wers houden hun hart vast. Fietsen is een ongewone activi teit in East-London. Om het ge bruik van de fiets te promoten, klimmen Leidse raadsleden, be stuurders, burgemeester Jan Postma en bestuurders van de gemeente Buffalo City op een mountainbike. Vanaf het plein voor de technische hogeschool in de stad rijden ze naar het stadhuis. Om de attentiewaarde te verhogen, fietsen vooral zwarte kinderen voor de stoet uit. Voor het bestuur van de Zuid-Afrikaanse zusterstad van Leiden is het een hoogst serieu ze aangelegenheid. Transport is er nauwelijks, tenzij je je een taxi kunt veroorloven. Veel in woners kunnen dat niet. Het bezit van een auto is voor de meesten helemaal onbereik baar. De gemeente Leiden steunt de ambitie van Buffalo City en om die reden wordt straks een con tainer vol fietsen naar Zuid- Afrika verscheept. Ze zijn in Leiden in beslag genomen van wege het project Fiets Fout Fiets Weg. De mountainbikes die woensdagmorgen voor de pr-voorstelling worden ge bruikt, lijken echter zo uit een winkelmagazijn te komen. Ze zien er niet alleen fonkelnieuw uit, om de stuurstang van één fiets is nog altijd beschermend plastic gewikkeld. Om de mid denstang van een paar andere mountainbikes zit golfkarton. Jan Postma heeft zich terdege op de tocht voorbereid. Hij draagt weliswaar een net pak - nodig voor enkele andere af spraken vandaag - maar de broekspijpen zijn in zijn sokken gepropt. Er mogen natuurlijk geen smeervlekken op de broek komen. Er hangt een uitgelaten sfeer bij het begin van de tocht. Er wordt almaar gelachen. Het ietwat belachelijke aangezicht van de keurig geklede raadsle den en bestuurders op een mountainbike die bovendien een helm dragen, lokt onderlin ge hilariteit uit. Het lijkt haast een ontlading voor de ervarin gen van de eerste dagen toen de ellendige sloppensteden werden bezocht. De fietstocht blijkt niet zonder gevaar. Want terwijl ze heuvel af rijden, komen sommige Zuid-Afrikaanse fietsers erach ter dat ze niet weten hoe de remmen werken. Een jongetje komt lelijk ten val. WD-raads- lid Jean Hermans ontfermt zich over hem. Hij rijdt hem uitein delijk naar het eindpunt op de middenstang van zijn fiets, en wordt om die reden onderweg talloze malen gefotografeerd. Robbert Minkhorst 5i2i er in de Lange Mare. Vol- U-j d verleden tijd of toekomst ig tiek? De Lange Mare is al a een halve eeuw geleden gmg empt. Het overgrote deel r'ive de huidige generatie Leide- s kan zich dan ook niet stellen hoe dit stukje Lei- er eens uitzag. Gelukkig een fotograaf van KLM 'carto het in 1939 vast. In 05 c i besloot Aerocarto om deze d van andere luchtfoto's set de historische binnenstad j indelen en uit te geven: ngi )agl 'Oud Leiden vanuit de lucht'. En daar liepen wij bij toeval in Utrecht tegenaan. Op 26 juni 1951 besloot de Leidse gemeenteraad met 22 te gen 14 stemmen om de Lange Mare te dempen. Tot groot ver driet van de toenmalige burge meester Van Kinschot die zelfs nog probeerde om dat besluit door de koningin te laten ver nietigen. Maar ook tot grote vreugde van de bewoners van de lange Mare. Het jaarboekje van de vereniging Oud-Leiden De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 uit 1951 verhaalt uitgebreid over deze beslissing. Wat niet wil zeggen dat Oud-Leiden blij was met het besluit. Integen deel zelfs. Het gemeentebestuur wilde de Lange Mare dicht gooien, om dat het water vreselijk kon stin ken en er bovendien meer ruimte gewenst was voor het toenemende verkeer. Argumen ten waar de vereniging Oud- Leiden destijds openlijk vraag tekens bij plaatste. 'De angstige wielrijders van thans mogen wel degelijk be denken dat demping meer ruimte oplevert, maar tevens ook zwaar verkeer aantrekt, dat nieuwe gevaren oplevert', schreef de verenging. En ook voor de gemeentelijke redenatie dat er parkeerruimte op de Lan ge Mare nodig is, toont Oud- Leiden in die dagen weinig be grip. 'Is er waarlijk behoefte aan parkeerterrein in deze omge ving? Men kan evengoed ge bruik maken van de Stille Rijn, Stille Mare, Van der Werffstraat of Gedempte Vollersgracht, waar overigens zelden een auto geparkeerd staat!' Tja, tijden veranderen. Maar de meest zwaarwegende reden van de vereniging om te strijden voor het behoud van water in de Mare is toch wel het historisch belang, zo valt te le zen. 'Leiden is ontstaan aan de splitsing van Mare en Rijn, juist op het strategische punt waar bovendien de beide Rijnarmen Het water in de Lange Mare kon verschrikkelijk stinken, maar daar is vanuit de lucht gelukkig niets van te merken. De Lange Mare en Stille Mare stonden tot 1953 in een open verbinding met de Oude en Nieu we Rijn. Foto: KLM Aerocarto samenkomen en de oude Brug verrees.' Maar alle tegenargu menten en zelfs een alternatief ontwerp voor herinrichting van de Lange Mare ten spijt, viel in 1953 het doek. De Lange Mare werd gedempt. In 1984 had een deel van de Leidse gemeente raad kennelijk toch spijt van dit besluit en werd de discussie ge voerd over het weer opengra ven van de Lange Mare. Tot groot protest van middenstan ders en omwonenden van de Lange Mare. Ze namen zelfs spandoeken mee naar de ge meenteraad met teksten als: 'halve gare, geen water in de Mare'. Het is onduidelijk wat de impact van deze spandoeken precies was, maar de, tegenstan ders wonnen de strijd. Dat wil niet zeggen dat er nooit meer water zal stromen in de Lange Mare. In het structuur plan van de gemeente Leiden, officieel 'Boomgaard van Ken nis' geheten, is de wens vastge legd om op termijn de Lange Mare weer open te graven. 'De Haarlemmertrekvaart moet weer rechtstreeks verbonden worden met het stadshart', ver telt het structuurplan. 'Overwo gen zou kunnen worden om het water in de Lange Mare en Stille Mare terug te brengen'. „Het structuurplan is geen be sluit, maar een richtlijn", zegt een voorlichtster van de ge meente. „Dat betekent dus niet dat alles wat in het structuur plan staat, daadwerkelijk wordt uitgevoerd." Maar in datzelfde structuurplan staan de richtlij nen van tal van projecten om schreven die inmiddels al uitge voerd zijn of in de pijplijn zit ten. Zoals de herinrichting van Stationsplein en Beestenmarkt, de ontwikkeling van het terrein voor de Groenoordhallen, het parkeerbeleid en ga zo maar door. Water in de Mare is voor de ge meente geen actueel gegeven. Uitgesloten is het echter even min. En gezien deze foto is het idee op z'n minst een nieuwe discussie in de gemeenteraad waard. Timoteus Waarsenburg door Wim Koevoet leiden - Een schone stad mag meer geld kosten. Het is aan de gemeente om daarvoor te zor gen. De onroerendezaakbelasting hoeft er niet voor omhoog. Drie verkiezingsbeloften op een rijtje, opgetekend uit de mond van de nummer drie van de WD-kies- lijst, wethouder R. van der Sande. Hij deed ze gisteravond tijdens een politiek café van zijn partij in Hotel Nieuw Minerva. Zijn achterban was er verguld mee. De WD-leden klaagden steen en been over de smerige stad die Leiden in hun ogen is geworden. Opvallend daarbij was dat de naam van de wet houder die verantwoordelijk is voor het project Schone Stad, Groenlinkser Jan Laurier, niet één keer viel. Het is een publiek geheim dat in WD-kringen de ergernis groeit over de wethou der. WD-leden vinden de stad nog viezer dan hun eigen wet houder Van der Sande. „Leiden is niet vies", zei hij, „maar moet wel schoner." En: „Dat is goed voor de leefbaarheid maar ook voor de veiligheid." „Leiden is wél ontzettend sme rig", riep een wat oudere WD- 'er. „Kijk in de grachten na een marktdag, naar de overvolle containers die veel te weinig worden geleegd en ga ook eens in de Haarlemmerstraat kijken." Hij pleitte voor het vaker opha len van huisvuil en voor stren gere straffen voor mensen die hun afval op straat kwakken. „In Parijs trekt elke dag een leger ve gers door de stad. Dat moet hier toch ook kunnen." R. Bancken van de winkeliers vereniging van de Haarlemmer straat viel de spreker bij. Hij klaagde over winkelbedrijven die overvolle containers neer zetten op tijdstippen dat dat niet is toegestaan. „Ze hopen er op dat de wind afval meeneemt. Dat scheelt weer in de kosten." Hij verweet de gemeente dat de ze het ophalen van afhalen niet in één, gemeentelijke hand houdt. „Er moest zonodig wor den geprivatiseerd, er zijn nu vier verschillende vuilophalers. Dat maakt het er niet overzich telijker op." Wethouder Van der Sande pleit te voor grotere afvalbakken voor passanten. WD'er R. Meelker kon zijn geluk niet op. „Eindelijk raakt Leiden verlost van die 'hightech en esthetisch verant woorde bakken waar niets in past en waardoor je alles wel op straat moet gooien." door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - Dat de ondernemers in de Haarlemmerstraat na een aantal succesvolle jaren de sur veillanten in 2000 toch hebben uitgezwaaid, heeft volgens R. Bancken van de winkeliersver eniging te maken met verdeeld heid. „Een aantal winkeliers dacht er beter aan te doen zich te concentreren op de beveili ging in de eigen winkel. Er ont stond 'eilandbeveiliging'." Wet houder R. van der Sande heeft inmiddels toegezegd te kijken naar de terugkeer van particu liere bewakers in de Haarlem merstraat. Grotere winkelbedrijven vorm den een andere groep afhakers. Die namen de omzetderving als gevolg van winkeldiefstal voor fief. „Winkeldiefstal scheelt zo'n twee procent, zeg maar vele tienduizenden guldens per jaar. Met beveiliging kun je dat per centage halveren. Dat zijn mar ges waar sommige ondernemers hun schouders bij ophalen", zegt Bancken. En dan zijn er nog de winkeliers die het tegen gaan van winkeldiefstal niet tot hun takenpakket rekenen. „Die zeggen dat dat een taak van de overheid is." Het aantal winke liers op de Haarlemmerstraat dat nog wel met de 'surveillanten wilde blijven werken, was uit eindelijk te klein, en daardoor waren de kosten per persoon te hoog. „De Haarlemmerstraat moet zijn aanzuigende werking op mensen die niet willen afreke nen, weer verliezen# vindt wet houder Van der Sande, de num mer drie op de WD-lijst. Hij wil daarbij de helpende hand bie den, maar vindt niet dat de win keliers die zelf 'graaibakken' op straat zetten, alleen maar naar de overheid kunnen wijzen. Van der Sande wil niet alleen de surveillanten terug in de Haar lemmerstraat maar wil ook dat de politie de aangifte van win keldiefstal vergemakkelijkt. „Een winkelier die daar meer dan een half uur aan kwijt is, zal denken dat hij die tijd beter in zijn win kel had kunnen staan." Van der Sande ziet meer in surveillanten dan in camera's op bij voor beeld de Haarlemmerstraat en de Beestenmarkt, zei hij. „Door idiote Nederlandse regels mag je met draaiende camera's niet meekijken."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13