Ruim 6600 ABN'ers Chaos bij liberaliseren stroommarkt bereid op te stappen ECONOMIE Schlecker doet concessie bij rechter Enron-debacle ligt accountants zwaar op de maag Grote belangstelling voor vertrekregeling Instemming met doorstart van Sabena Fiscus opent de jacht op buitenlandse rekeningen Kleinste euromunten uit de gratie in Finland DSM voor rechter in milieuzaak Op de step, op de step Ex-topman Laurus weer aan de slag woensdag l6 JANUARI 2002 !o ne Airbus A318. Foto: AP- Bimmer e vlucht we Airbus De Airbus A318 heeft met succes zijn eerste jcht gemaakt. Een pro- an het honderd stoelen toestel maakte vanuit irg een vlucht van drie 44 minuten. Airbus liet evreden te zijn, maar notoren nog niet geheel aan de eisen. Naar ver- ig zal de levering van de |14 toestellen in de zo- j 2003 geen vertraging nden. reizigers er met Thalys t - De KLM biedt trans- ;ers vanaf volgende mogelijkheid om met e trein Thalys te reizen Lntwerpen en Schiphol, om een aanvulling op duchten die de KLM s op deze route uitvoert, rijs van de vliegreis is de i inbegrepen. Door de rerking met Thalys zegt alvast ervaring op te or de exploitatie van de sen Amsterdam en Pa- 29 KLM gaat deze treinver- vanaf 2006 samen met nderhouden. ntijns vlees rte koop Vanaf 1 februari zal gen tij ns rundvlees op pese markt worden toe- Wegens mond- en r gingen de grenzen iropese Unie 13 maart dicht voor Argentijnse ander vers rundvlees. experts stemden met een voorstel van se Commissie in die iommissie zal deze 1 defnitief besluit dat is volgens een - in Brussel slechts een c jerder L Veel rompslomp als bedrijven willen overstappen ijven dingen windpark aan zee - Vier consor- 00 ledrijven hebben een oorstel ingediend voor oc ven exploitatie van een 50 lenteel windpark in zee. Ij. ar Shore Windpark' oc omt acht kilometer uit rlandse kust te liggen and aan Zee. De voor van E-ON Benelux Noordzee Wind (Shell :rgy en Nuon Duurza me); North Sea Wind iiemens Nederland, lis en Van Oord ACZ) en sortium van Electrabel nd. Vestas Nederland hnologie, Jan de Nul en 11 Electrical. Medio au- laakt de minister van lisch zaken de winnaar Dnale munten verdwenen De nationale munteen- ijn bijna helemaal ver uit het betalingsver- Ie twaalf landen die de oeren. Afgelopen zater- d 92 procent van de he in de eurolanden ver euro. In vijf landen, der Nederland en Duits- het percentage eurobe- 95 procent of groter. s boete se bank De Franse staat moet 'an de Europese Com- 64 miljoen euro plus ugvorderen van de )ank Crédit Mutuel. een oordeel van de isie heeft de bank een te 'goeding ontvangen Voering van een open- nst. Het gaat om een die de spaarzin der moest aanwakkeren, Bleu. metsupers aan opmars iam - Internetsuper- hebben vorig jaar voor oen euro aan levens- n thuisbezorgd, een >eling ten opzichte van et aantal huishoudens ninste eenmaal zijn appen liet thuisbezor- lubbelde eveneens, tot Dit blijkt uit cijfers van erzoeksbureau Forres- arch. Dit jaar zullen de aankopen groeien tot wachting 402 miljoen amsterdam/anp-gpd - Bij ABN Amro maken in totaal 6673 me dewerkers gebruik van de aange boden vertrekregeling. Dat maakte de bank vanochtend be kend. De regeling is een uitvloei sel van de reorganisatie die fe bruari vorig jaar werd aangekon digd. Daardoor komen in Neder land binnen driejaar 6250 vol tijdbanen bij ABN Amro te verval len. Van de vertrekkenden komen er 1078 in aanmerking voor de ou- derenregeling, de overigen ont vangen een premie. Het aantal van 6673 mensen komt overeen met ruim 5000 voltijdbanen. „Samen met natuurlijk verloop komt dat einde 2003 dicht in de buurt van de 6250", aldus ABN Amro. Topman Deckers van ABN Am ro Nederland reageerde opge lucht. „De keuze die we onze medewerkers hebben voorge legd was immers een zeer ingrij- Ford onderzoekt verkoop Kwik-Fit dearborn - De reorganisatie die autoconcern Ford wil doorvoe ren, heeft waarschijnlijk ook ge volgen voor de serviceketen Kwik-Fit. Ford maakte gisteren bekend dat het een zakenbank heeft ingehuurd die verkoop van Kwik-Fit moet onderzoeken, nog geen drie jaar nadat het van oorsprong Schotse bedrijf in handen kwam van Ford. Kwik-Fit is in Europa de groot ste op het gebied van autoservi ce. In totaal heeft het 2400 servi cecentra en 11.500 werknemers. In Nederland heeft Kwik-Fit meer dan 200 zaken. Volgens Ford past verkoop in de nieuwe strategie om zich zoveel moge lijk te richten op de kernactivi teiten. Deze strategie werd eind vorige week ontvouwd toen het concern aankondigde 35.000 van de 345.000 banen te schrap pen om uit de verliezen te ko men. Met de verkoop van activi teiten wil Ford meer dan één miljard dollar ophalen. Kwik-Fit werd gekocht voor ruim 1 mil jard pond (nu 1,65 miljard euro) Ford heeft ook Collision Team of America (schadeherstel) en GreenLeaf (recycling) in de eta lage gezet. brussel/anp - Het plan om de failliete Belgische luchtvaart maatschappij Sabena in beperk te omvang voort te zetten onder de vlag van oud-dochter DAT, kan doorgaan. Gisteren maakte de curator bekend dat alle schuldeisers hun handtekening hebben gezet onder een voorstel om DAT niet te belasten met oude Sabena-schulden. Eerder weigerde de rechter een bescherming tegen schuldeisers, zodat de curator ze een voor een moest benaderen. Unanimiteit was noodzakelijk. DAT is twee maanden in de lucht, maar zijn bestaan hing daardoor aan een zijden draadje. Er is ook een ook een akkoord bereikt voor schuldsanering voor Sabena Technics, de onderhoudspoot die buiten het faillissement, be gin november, is gebleven. Na het faillissement gingen 6000 van de 12.000 banen bij Sabena meteen verloren. De rest van de werknemers werkt bij dochters of bij DAT. België vreesde lange tijd dat ook die mensen op straat zouden komen te staan. pende. Het verbaast me niet dat veel mensen gebruikmaken van de mogelijkheid om te vertrek ken. Het onderstreept de kwali teit van de aangeboden rege- ling." De totale herstructureringskos ten bedragen zo'n 900 miljoen euro. De reorganisatie is ingege ven door tegenvallende financi ële resultaten. Volgens ABN Am ro zal de ingreep vanaf 2004 lei den tot een jaarlijkse netto kos tenbesparing van circa 400 mil joen euro. De bereidheid onder ABN Amro-personeel om op te stappen is veel groter dan was verwacht. Leeman van vakbond De Unie verwachtte dat er zo'n 3500 zouden zijn. Om zich in te dekken tegen het risico dat de beste mensen ver trekken heeft ABN Amro op voorhand een clausule inge bouwd in de vertrekregeling waardoor niet iedereen kan weglopen. Werknemers die de bank echt niet kan missen - een kwart van het personeel, vooral op dc verkoop- en automatise ringsafdelingen - kunnen niet meedoen aan de regeling. „Vooral vrouwelijke parttimers hebben zich voor vertrek aange meld. Jammer genoeg. Jongere werknemers blijven massaal. Zij hebben blijkbaar vertrouwen in de toekomst van de bank", aldus topman Deckers. Volgens De Unie is het grootste deel van de vertrekkers tussen de 30 en 40 jaar en valt in de middelste en lagere salarisscha len. Verder maakt zeventig pro cent van de 57,5-jarigen en ou der gebruik van de speciale re geling, waarbij het salaris tot aan de pensioenleeftijd wordt betaald. De 'oprotpremie' voor de overigen varieert van een maandsalaris per gewerkt jaar voor jongere werknemers tot het dubbele voor oudere werkne mers. Bij ABN Amro werken in Neder land 33.000 mensen. amsterdam/anp - De liberalise ring van de stroommarkt voor het midden- en kleinbedrijf ver loopt chaotisch. Vanaf 1 januari 2002 zijn circa 65.000 bedrijven af van de verplichte afname bij de regionale distributeur. Veel bedrijven die willen overstap pen krijgen brieven van hun netbeheerder dat ze niet over kunnen stappen vanwege aller lei 'problemen'. Kwade opzet, menen de overlopers. „Onzin", stelt een woordvoerder van Eneco. Het energiebedrijf wordt samen met concurrenten Nuon en Essent genoemd als kwade genius. „De netbeheer der is onafhankelijk. Hij krijgt toch wel betaald voor het ge bruik van zijn net en het zal hem dan ook worst zijn wie de stroom levert. Probleem is dat de opzegtermijn of de nieuwe leverancier niet op tijd bekend zijn bij de netbeheerder", aldus de zegsman van Eneco. Ook bedrijven die hun zaakjes wel op orde hebben krijgen brieven, reageert G. Wyfker van Metaalunie. Hij is al ruim een jaar bezig de leden van deze branchevereniging te helpen aan nieuwe stroomcontracten. Inmiddels heeft driekwart van de mkb-metaaibedrijven geko zen voor nieuwkomer Spark Energy. Landelijk wisselde tien tot twintig procent van leveran cier. Wyflcer: „Het ging moei zaam. Grofweg een kwart van de overstappers kreeg een brief van het netbedrijf met bezwaren." De zegsman van Nuon bestrijdt het beeld dat oud-monopolisten de liberalisering frustreren. „Wij hebben hiervoor gewaar schuwd: deze markt is ingewik kelder dan de telecommarkt." Hij legt uit dat er in het admini stratieve traject van alles mis kan gaan. De nieuwe leverancier moet een verzoek tot ruilen in dienen bij het speciaal opge richte Energy Clearing House. Hier moet het ook de gegevens van de klant opvragen. „Als deze klantgegevens al niet kloppen, gaat de switch niet door. Of het oude contract is opgezegd per 1 januari en het nieuwe gaat in op 1 februari. Dan komt er dus een, zeer nette, brief van de netbeheerder met de oplossing." Zo biedt Nuon aan in januari nog te leveren zonder nieuwe opzegtermijn van zes maanden. Eneco stuurt een brief waarin het oude con tract stilzwijgend wordt ver lengd als niet binnen twee we ken wordt gereageerd. Hoe groot de chaos is, wordt pas duidelijk als eind januari de facturen op de mat vallen. „Als er een rekening van de oude le verancier bijzit, moet de klant gewoon even bellen", aldus de woordvoerder van Nuon. Hij smeekt de politiek de markt voor huishoudens niet versneld per 1 januari 2003 in plaats van 2004 vrij te geven. „Nu gaat het om 65.000 klanten dan om mil joenen. Wij hebben meer tijd nodig." den haag/gpd - De fiscus jaagt op belastingplichtigen die ver zwijgen dat ze buitenlandse bankrekeningen hebben. Ze worden aangespoord alsnog aangifte te doen, voordat de Be lastingdienst er achter komt dat ze belasting hebben ontdoken. De fiscus maakt gebruik van be lastingverdragen die het uitwis selen van fiscale informatie met andere landen mogelijk maken. Niet alle buitenlandse belasting diensten willen echter informa tie verschaffen over bankreke ningen van Nederlanders. Het gaat daarbij om landen met een 'bankgeheim', zoals Zwitser land, Luxemburg en Liechten stein. Belastingplichtigen van wie de Nederlandse fiscus vast stelt dat ze buitenlandse reke ningen hebben verzwegen, krij gen een brief waarin ze worden opgeroepen binnen vijf dagen te reageren. Een woordvoerder van het ministerie van financiën zegt dat een boete hoger uitvalt als de belastingplichtige niet meewerkt. In het uiterste geval kan men een boete krijgen die even hoog is als de aanslag zelf. den haag/gpd - De muntjes van één en twee eurocent blijven in Finland grotendeels ongebruikt. Dat is het gevolg van de wettelij ke regeling dat winkeliers bij contante afrekening mogen af ronden op vijf eurocent. De Fin nen mogen de muntjes wel ge bruiken, maar in de praktijk komt dit weinig voor. De Europese Commissie laat de eurolanden vrij om te bepalen of er mag worden afgerond op 'eurostuivers'. Bij betalingen met pinpas wordt wel afgere kend op de eurocent nauwkeu rig. De Finse centrale bank ver wachtte al dat de kleinste mun ten niet erg in trek zouden zijn, en had er veel minder van laten slaan. In Nederland klagen winkeliers al sinds begin januari over de munten van een en twee euro cent, maar van een wettelijke re geling die hogere afrondingen toestaat in het contante verkeer is geen sprake. In sommige an dere landen hebben de kleinste muntjes juist een belangrijke functie. Dat heeft te maken met de waarde van de oude valuta ten opzichte van de euro. Bij de biljetten doet zich iets soortgelijks voor. Portugal en Griekenland drukken geen coupures van 500 euro. De cen trale banken van deze landen gaan er van uit dat aan die bil jetten geen behoefte zal be staan. tampa - Vijf postbodes in Tampa (Florida) die normaal de post in hun wijk te voet bestellen, testen als eersten de Segway 'human transpor- ter*, een soort kruising tussen een step en een scooter. Het elektrisch aangedreven vervoermiddel zit vol met sensoren om zij eigen balans te regelen. Bij de ingebruikname reden de marketing-directeur van fa brikant Segway (tweede van Links) en de baas van de postbodes (links) een stukje mee.Foto.- AP: Stefanie Boyar maastricht/heerlen - Chemie- concem DSM moet zich voor het eerst in zijn bestaan bij de rechter verantwoorden voor een omvangrijk milieuschandaal. DSM wordt vervolgd voor de lekkage medio jaren negentig van tenminste 450.000 liter kan kerverwekkende benzeen op de Geleense bedrijfslocatie. Het be drijf moet op 26 maart voor de rechtbank in Maastricht ver schijnen. Het openbaar ministerie dat be sloten na bijna vijf jaar moei zaam onderzoek. Het bedrijf arnhem/gpd - Supermarktketen Schlecker is bereid om FNV Bondgenoten tegemoet te ko men. Het bedrijf zal de CAO voor het levensmiddelenbedrijf grotendeels toepassen. Details worden de komende weken na der uitgewerkt. Uiterlijk 31 janu ari moeten beide partijen recht bankpresident mr. Drabbe uit sluitsel geven. Zo niet dan doet de rechter uitspraak in het kort geding dat Schlecker tegen de vakbond aanspande. Via dat geding wilde Schlecker voorkomen dat deze maand voor de 1600 personeelsleden de CAO moet worden inge voerd. Daartoe was het in okto ber veroordeeld door de kan tonrechter in Tiel. Een beroep dient binnenkort. Raadsvrouw Bos van Schlecker meldde op de zitting dat de be twiste CAO per 1 januari al gro tendeels wordt toegepast. Bo vendien bood het bedrijf een bankgarantie aan in ruil voor uitstel van uitvoering van het Tielse vonnis. De bankgarantie verraste de FNV want volgens Bos balan ceert het bedrijf op de rand van de afgrond. Over 2001 is volgens mr. Bos een verlies geleden van meer dan negen miljoen euro. Een jaar eerder was dat al 7,3 miljoen euro. Het Duitse con cern zou zich beraden of het wel in Nederland moet blijven. De vakbond noemde de financi ële rampspoed bij monde van mr. Aan der Stege 'volstrekt on geloofwaardig en niet met feiten onderbouwd'. Uitvoering van de CAO kost Schlecker inclusief na betaling zo'n 3,4 miljoen euro. FNV Bondgenoten toonde zich gisteren bereid voor de nabeta ling voorlopig genoegen te ne men met een bedrag in deposito bij een notaris. Een bankgaran tie biedt volgens FNV-bestuur- der Sigmond te weinig zeker heid. Schlecker vindt dat de rechter het bedrijf ten onrechte onder de werkingssfeer van de CAO voor het levensmiddelenbedrijf heeft gerangschikt. Het ziet zich veel meer als drogisterij, waar voor een goedkopere CAO geldt. Maar de Tielse rechter vonniste anders nadat hij het assortiment had gezien. De rechtszaak over Schlecker werd gisteren bijgewoond door het winkelpersoneel. Foto: GPD/Theo van Zwam wordt grove nalatigheid verwe ten. Justitie denkt voldoende be wijzen te hebben dat DSM had kunnen en moeten weten dat er jarenlang grote hoeveelheden benzeen in grondwater en bo dem lekten. DSM-woordvoerder Spierts geeft geen commentaar. „Wij hebben nog contact met Justitie en maken gebruik van onze rechten." Volgens betrokkenen bij de zaak probeert DSM nog tot een schikking te komen met het openbaar ministerie. houten/gpd - Ex-Laurus top man O. van der Straaten (46) is sinds 1 januari algemeen direc teur en mede-eigenaar van het Houtense bedrijf Thremen bv. Van der Straaten moest het veld ruimen nadat zijn plannen met de Konmar-supers (eigendom van Laurus) op een fiasco waren uitgelopen. Van der Straaten heeft zich bij Thremen inge kocht door een deel van de aan delen over te nemen. Thremen houdt zich bezig met het oplos sen van administratieve achter standen bij pensioenfondsen en verzekeraars. door Hans Gertsen den haag - De Amerikaanse energiereus Enron is failliet. Mo gelijk sleept Enron ook Arthur An dersen in zijn val mee. Dit ac- countantsbedrijf zou een dubieu ze rol in het gegoochel met mil jarden hebben gespeeld. De affai re werpt een smet op de hele sec tor en roept veel vragen op. Ook in Nederland. „Het is een heel ernstige zaak. Ik ben blij dat KPMG er niet bij be trokken is," zegt B. van der Veer, voorzitter van de Raad van Be stuur van KPMG. Accountants van Andersen zouden jarenlang de jaarrekening van Enron heb ben goedgekeurd hoewel dat bedrijf met miljarden dollars gokte en goochelde. En toen En ron op een faillissement afste vende zouden belastende docu menten zijn vernietigd. Als die beschuldigingen ook maar deels waar blijken, lijkt Ar thur Andersen, een van de Big Five van wereldwijd opererende accountantsbedrijven, ten dode opgeschreven. Maar van leed vermaak bij de overige vier (Deloitte &Touche, Ernst Young, KPMG en Pricewater- houseCoopers) is geen sprake. Daarvoor werpt de affaire te veel een smet op de totale sector. „Ik kan de zaak inhoudelijk niet beoordelen. Zit het hem in het feit dat Enron niet alle feiten op tafel heeft gelegd, of is er sprake van onduidelijke regelgeving in de VS?," zegt Van der Veer.Als beroepsgroep moeten we deze zaak nauwlettend volgen en er lessen uit proberen te trekken om te voorkomen dat dit nog eens gebeurt." Ernst Young-woordvoerder Jan-Willem Wits wijst erop dat de dubieuze rol die accountants van Andersen gespeeld zouden hebben, wellicht te maken heeft met een vorm van belangenver strengeling. „Nogal wat accoun tants leveren ook andere dien sten aan hun klanten. Als je als accountant bijvoorbeeld bij een groot bedrijf voor tien miljoen de jaarrekening controleert, maar tegelijkertijd voor dertig miljoen aan andere diensten le vert, dan heb je de schijn tegen. Als controleur krijg je dan een commercieel belang in het be drijf dat je geacht wordt te con troleren." Bij Ernst Young loopt de klant dat risico volgens Wits in ieder geval niet (meer) omdat de consultancy-activitei- ten zijn overgedaan aan Cap Ge- mini. Bij PricewaterhouseCoopers wordt de affaire ook met meer dan gewone belangstelling ge volgd. „We kijken zeer nauwlet tend mee vanuit Nederland en Europa. We hebben hier welis waar andere en betere regels, maar zelfs met zeer strakke re gels blijft het altijd de vraag hoe je er mee omgaat," zegt woord voerder Meint Waterlanden Volgens hem is meer 'controle op de controleur' niet overbodig in het accountantsvak. In Ne derlands gebeurt dat nu nog door eigen vakbroeders. Het ka binet is echter van plan die 'col legiale toetsing' te vervangen door toetsing door een zelfstan dig bestuursorgaan (ZBO). Een orgaan dat accountants contro leert zoals de Stichting Toezicht Effectenverkeer toeziet op nale ving van de beursregels. KPMG en Ernst Young zijn daar ook voor. Eind deze maand komen de kabinetsvoorstellen ter spra ke in de Kamercommissie voor economische zaken. Of de 'collegiale toetsing' straks vervangen wordt door onafhan kelijke toetsing, maakt volgens Pieter Lakeman 'weinig tot niets uit'. De voorzitter van de Stich ting Onderzoek Bedrijfsinforma tie (SOBI) heeft geen hoge pet op van accountants. Volgens La keman dienen accountants, als het er op aan komt, nergens toe. .Accountants zijn 'image-buil- ders'. Ze leveren niets en willen er zoveel mogelijk voor betaald krijgen. Telkens weer zie je dat accountants, als het fout blijkt te zitten bij een bedrijf, zeggen dat ze zijn voorgelogen door de klant. Ze geven legitimiteit aan jaarrekeningen waar achteraf vaak van alles mis mee blijkt te zijn. Accountancy is een georga niseerde vorm van boerenbe drog," meent Lakeman. En de val van Enron, mogelijk gevolgd door die van Arthur Andersen, is volgens hem niets anders dan 'de wereldwijde ontmaskering van de accountancy'. Vier ontslagaM bij Arthur Andersen Accountantsbureau Ar thur Andersen heeft gis teren vier partners ont slagen wegens betrok kenheid bij de onder gang van het energie- concern Enron. Het ont slag volgt op intern on derzoek naar de wijze waarop de boekhouding van Enron is gecontro leerd. Arthur Andersen waarschuwde gisteren dat iedereen die na 8 no vember - de dag waarop beursautoriteiten in de VS een onderzoek be gonnen - documenten heeft vernietigd, op ont slag kan rekenen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9