Pakistan pakt nog meer radicalen op BUITENLAND H Spoorloze Karadzic publiceert gedichten 'A'JE Veel onduidelijkheden in grote Franse pedofiliezaak Brand in ministerie Islamabad Verdacht' Gedeelde smart Amerikaans Talibanlid aangeklaagd Telefoonantennes baren Spanje steeds meer zorg Begaafd spreker wil zich beperken tot sexy onderwerpen Brits koppel verdacht van dumpen baby in Portugal Één op de acht Belgische chauffeurs onverzekerd HDode Zee lit razendsnel JL. - De Dode Zee ver- ÉKt in een rap tempo. Alleen afgelopen tien jaar is de spiegel met zes meter ge- aldus een groot geolo- - Instituut in de Verenigde I. De Dode Zee, op de tussen Israël en Jordanië, v het diepste punt op aar- nieter onder de zeespie- 1 (lgens de Amerikaanse S Igical Society ligt het pro- in het 'aftappen' van wa- onder meer de rivier de Li voor bevloeiing. Daar- fc de watertoevoer van de |Zee sterk verminderd. jtte bosbranden ^itralië voorbij 5L - De ergste bosbranden ^■Australische deelstaat louth Wales zijn voorbij, brandweercommandant operberg. De hevige en hebben sinds kerstmis 10 hectare bos en 150 hui- irwoest. De schade aan n fauna is dramatisch. IJ wind en hevige regenval Apo vandaag geholpen de e branden aan de zuid en in de buurt van Sydney en. Gisteren ontstonden gebied nog vijftien nieu- tirhaarden. Hen van de en bedreigde de hoofd- Sydney naar Brisbane. Tieisiërs pakken ^handelaars op lumpur Met de arresta- b vijf Maleisiërs en vier «rezen is in Maleisië een lopgerold die Nederland- m de regio verkocht. De iiten kochten de drugs in ind, en smokkelden ze idonesië, Maleisië en lore. De politie nam voor 10.000 euro aan pillen in t naast twee auto's en 10.000 euro aan contant e negen verdachten kun- iMaleisië de doodstraf se rechtbank ct Argentijnen woensdag 16 JANUARI 2002 >t 7 door onze correspondent Harald Doornbos Islamabad - De Pakistaanse poli tie heeft gisteren nog eens 500 fundamentalisten opgepakt, in wat begint te lijken op een volle dige ontmanteling van geweld dadige, extremistische moslim groepen. Tijdens het afgelopen weekend, toen de Pakistaanse president generaal Pervez Musharraf in een toespraak keiharde maatre gelen aankondigde tegen religi euze fanatici, werden ai 1.500 le den van verscheidene extremis tische partijen opgepakt. Door het hele land zijn honder den kantoren van vijf op zater dag verboden moslimgroepen gesloten. Vlaggen en borden werden weggehaald door de po litie. Telefoons en verwarming zijn afgesloten. Papieren en computers werden in beslag ge nomen, net als een grote hoe veelheid wapens. Duizenden militanten zijn in middels ondergedoken of heb ben hun toevlucht gezocht in 'Tribaal Gebied', een Pakistaan se provincie aan de grens met Afghanistan waar de autoritei ten weinig greep op hebben. Sommige groepen hebben pro testen en aanslagen aangekon digd tegen Musharraf, die zij be schouwen als een 'vijand van de echte moslims, een stroman van Amerika.' De bewoners van de Pakistaan se hoofdstad Islamabad werden afgelopen nacht opgeschrikt door een gigantische brand in een achttien verdiepingen hoog gebouw waar onder meer de ministeries van binnenlandse zaken en landbouw zijn geves- tigd. Tientallen meters hoge vlam men sloegen aan het begin van de avond uit de betonnen toren flat, terwijl brandweermannen hun best deden het vuur te blussen. De brand, die eerst de bovenste twee verdiepingen ver woestte, sloeg later plotseling over naar de achtste verdieping. Later op de avond stond zo goed als het hele gebouw in brand. „Het gaat waarschijnlijk om kortsluiting", zei de loco-burge meester van Islamabad, Khan, in eerste instantie. Maar terwijl de brand nog in volle hevigheid woedde en er af en toe luide gasexplosies klonken, wilde hij een andere oorzaak niet uitslui ten. „Dit moet tot de bodem worden uitgezocht, dan pas kunnen we zeggen wat de oor zaak is van deze brand", aldus Khan. „Het is een verdachte brand in een verdachte locatie en op een verdacht tijdstip", aldus een van de omstanders. Het ministerie van binnenlandse zaken voert de door Musharraf afgekondig de maatregelen tegen de mos limextremisten uit. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Powell is vandaag in Islamabad aangeko men. Het is de eerste halte op zijn rondreis door Zuidoost- Azië. Hij zal ook Amerikaanse troepen in Afghistan bezoeken. De situatie aan de grens tussen Pakistan en India lijkt inmiddels rustiger te zijn geworden. Hoe wel er vanochtend wel beschie tingen plaatsvonden tussen In diase en Pakistaanse strijd krachten, waren de gevechten veel minder intensief dan de af gelopen weken. De politie noemde de vuurge vechten langs de 220 kilometer lange grens die het Indiase deel van Kashmir scheidt van de Pa kistaanse deelstaat West Punjab 'bijna te verwaarlozen'. In een deel van het grensgebied is een flink pak sneeuw gevallen. Vol gens de politie zijn beschietin gen door slechte zicht niet meer mogelijk. Een rechtbank in het Neurenberg heeft giste- 8"/ 1 arrestatiebevel uitge- voor twee Argentijnse ren die tijdens de militai- atuur betrokken zouden weest bij de moord op de studente Elisabeth Kase- Het gaat om Pedro die de leiding zou heb- had over een illegaal de- entrum waar de toen 30- [asemann in 1977 zou marteld, en de generaal an Bautista Sasiain. Kas- j was in Argentinië actief linkse beweging. fee drager van «maker dood olm - De eerste hartpati- wie ooit een pacemaker planteerd, is naar nu pas is gemaakt eind decem- een lang ziekbed overte lt Zweed Ame Larsson is geworden. Hij kreeg zijn rekende apparaat in ok- 1 958. De pacemaker, die e Zweed Rune Elmqvist itworpen, had het for- ran een hockeypuck. De akers die nu worden ge- zijn nauwelijks groter n flink muntstuk. Elk jaar wereldwijd zo'n 500.000 n een pacemaker. Washington/afp-rtr - De Ame rikaan John Walker Lindh, die in Afghanistan meevocht aan de zijde van de Taliban, wordt overgedragen aan de Ameri kaanse justitie. Hij zal worden berecht door een Amerikaanse federale rechtbank, zo verklaar de minister van justitie John Ashcroft gisteren tijdens een persconferentie. Walker wordt onder meer be schuldigd van 'deelname aan een samenzwering met het doel Amerikanen overzee te ver moorden', aldus de bewinds man. Ook zal hij worden ver volgd voor het steunen van bui tenlandse terreurorganisaties als al-Qaeda en wegens verboden handel met de Taüban. Indien schuldig bevonden hangt Walker een levenslange gevan genisstraf boven het hoofd. Vol gens Ashcroft komt het ministe rie van justitie mogelijk nog met andere aanklachten tegen de verdachte. De 20-jarige Ameri kaan zal niet terechtstaan voor een speciaal militair tribunaal. Dat zal volgens president Bush alleen tegen buitenlandse staatsburgers worden gebruikt. Walker zit gevangen op een Amerikaans marineschip in de Arabische Zee, samen met enke le honderden opgepakte leden van de Taliban en Al-Qaeda. Hij gaf zich eind vorig jaar over aan de Noordelijke Alliantie. De Amerikanen namen hem gevan gen na een gevangenisopstand in de stad Mazar-i-Sharif. Bij die opstand kwam een Amerikaanse CIA-agent om het leven. kabul - De Amerikaanse Rita Lasar (midden) wordt door een soldaat van Noordelijke Alliantie (links) en een Amerikaanse militair ontvan gen op de luchthaven bij de Afghaanse hoofdstad Kabul. Lasar, die een broer verloor bij de aanslagen op het WTC in New York, is met tien andere nabestaanden in Kabul voor een ontmoeting met slacht offers van de Amerikaanse bombardementen. De ontmoeting, georga niseerd door hulpverleningsorganisatie Global exchange, is bedoeld om tot een wederzijds begrip te komen tussen de nabestaanden van de slachtoffers van de aanslagen op 11 september en de slachtoffers van de Amerikaanse bombardementen op Afghanistan. De Amerika nen blijven vijf dagen in Afghanistan, en bezoeken onder anderen kin deren die gewond zijn geraakt door Amerikaanse fragmentatiebom- men. Ook hebben ze een ontmoeting met de jonge Afghaan Abdul Mohammad, die door een bombardement vijf familieleden, onder wie zijn ouders, heeft verloren. Foto: AFP/Jimin Lai Novi sad - Een dichtbundel van de voormalige leider van de Ser viërs in Bosnië-Hercegovina, Radovan Karadzic, is gister avond gepresenteerd in de Joe goslavische stad Novi Sad. Ongeveer 300 mensen waren aanwezig bij de officiële presen tatie van de bundel Van de dwaze speerpunt tot het sprook je van de zwarte heks'. De dich ter zelf was niet aanwezig. Hij wordt gezocht door het Joego- slavië-tribunaal wegens zijn rol in de oorlog in Bosnië-Hercego vina (1992-1995). Een aantal aanwezigen om schreef Karadzic als 'een be langrijke dichter' die gedwon gen werd aan politiek te doen, hetgeen hij volgens hen met succes deed. „Hij is een Slavi sche en orthodoxe ridder, die voortleeft in de harten van de Serviërs", aldus uitgever Do- brislav Djurovic. Ierse liberaal Pat Cox gekozen tot nieuwe voorzitter van het Europees Parlement er VS gaat ~kino's trainen ■|H tGTON - De Amerikaanse er van defensie Rumsfeld )/i isteren gezegd dat 600 jp/ n van het Amerikaanse ilipijnse eenheden gaan voor de strijd tegen de ische terreurbeweging lyyaf, die banden zou met het al-Qaedanet- an Osama bin Laden. De 5 een duidelijk bewijs dat A (ïgton Abu Sayyaf serieus De rebellen streven naar aslimstaat in het zuiden j - Filipijnen. Bij gevechten eiland Jolo, het machts- m van Aby Sayyaf, zijn n tientallen doden en ge in gevallen. Onder de do- 3n zeker zeventien agen- soldaten, die kennelijk pssing met elkaar in ge- aakten. :se banden van aeda bekeken !n xb 1 - Duitsland heeft zo'n □rm iderd agenten ingezet et onderzoek naar activi- kele van het terroristennet- v m l-Qaeda in de Bondsre- ,are k Het onderzoeksteam, totste ooit in Duitsland gesteld, heeft momenteel O.OOO aanwijzingen voor ijke terroristische activi- Een aantal van de kapers aanslagen van 11 sep- 1r pleegden woonde ooit tsland. De politie heeft er le aanslagen een aantal ^extremisten opgepakt, le meesten zijn weer op ïeten. Niemand is tot r aangeklaagd. Pat Cox, de nieuwe voorzitter van het Europarlement. Foto: Reuters/Vincent Kessler door onze correspondent Mare Peeperkom brussel - Pat Cox twijfelt niet. De Ierse liberaal die gisteren tot voorzitter van het Europees Parle ment werd benoemd, heeft maar één doel: datzelfde parlement eens flink opschudden. „Mijn be noeming tekent het einde van de decennialange verdeel- en heers politiek." Nieuwe bezems vegen schoon, maar of het Cox daadwerkelijk lukt het smoezelige imago van het parlement te veranderen, moet nog blijken. Pas na drie stemrondes kreeg hij de voorzit tershamer in handen. Dat maar 298 (52 procent) van de aanwe zige Europarlementariërs hem steunden, maakt voor hem de overwinning niet kleiner. „Deze uitslag is hét bewijs dat het par lement een nieuwe weg in wil slaan", spreekt hij zichzelf moed in. Veel moeite om zijn voorgang ster Nicole Fontaine te doen vergeten, hoeft hij in ieder geval niet te doen. De christen-demo cratische Fran<;aise onder scheidde zich afgelopen twee enhalfjaar vooral door haar on gekend fel gekleurde mantel pakjes. Haar enige opzienbaren de politieke wapenfeit was een toespraak tot de Europese rege ringsleiders in het voorjaar van 2000, waarin ze de vloer aan veegde met het ongebreidelde kapitalisme. Over deze rede is nadien nooit meer gesproken, over Fontaine evenmin. De verkiezing van Patrick Cox (49) tot parlementsvoorzitter is grondig voorbereid. De voorma lig journalist, tv-presentator en hoogleraar economie groeide sinds zijn komst naar Brussel in 1989 uit tot één van de meest getalenteerde Europarlementa riërs. Een begaafd spreker, die zijn voorlopige hoogtepunt in 1999 beleefde, toen mede door zijn inzet de toenmalige Euro pese Commissie tot aftreden werd gedwongen. Als leider van de kleine liberale fractie maakte Cox vervolgens na de verkiezingen de unieke af spraak met de christen-demo craten dat hij halverwege de rit de hamer van Fontaine mocht overnemen. Was deze deal op zich al een groot succes, dat hij de christen-democraten aan hun woord heeft gehouden, is dat niet minder. Voor het eerst sinds twintig jaar levert een klei ne partij nu de voorzitter. Het handjeklap dat socialisten en christen-democraten sinds jaar en dag speelden bij de verdeling van de macht, is gebroken. Maar Cox wil meer, veel meer. Gebruik makend van zijn positie binnen en buiten het parlement - de voorzitter zit regelmatig aan tafel met de Europese regerings leiders - wil hij de komende tweeënhalf jaar definitief een eind maken aan de grote inko mensverschillen tussen euro parlementariërs en het daaruit voortvloeiende gesjoemel met declaraties. „Deze soap heeft al veel te lang geduurd. Dit schaadt ons imago, leidt alle aandacht af van waar het hier echt om gaat." De tweede niet geringe taak die Cox zich stelt, is het parlement een meer politiek 'smoelwerk' te geven. Geen technisch geneuzel meer, geen procedureel gezever, maar echte debatten met inter rupties over hoofdzaken. „Het afscheid van de totale voorspel baarheid", noemt Cox het met - een grote zucht. „Handel tech nische zaken af in betrokken commissies en reserveer de ple naire debatten voor de echt sexy onderwerpen." door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - De bezorgdheid in Spanje over de negatieve effec ten op de volksgezondheid van straling door telefoonantennes, is de afgelopen weken omgesla gen in paniek en hier en daar zelfs in hysterie. De overheden proberen met extra maatregelen de mensen te kalmeren. De paniekgolf ontstond toen voor de kerstvakantie een school in Valladolid door de gemeente werd gesloten nadat bij vier kin deren leukemie was geconsta teerd. De school staat dicht bij een flatgebouw waarop 36 gsm- antennes (voor mobiele telefo nie) zijn geplaatst. De paniekgolf die hierdoor is ontstaan, levert elke dag in de media weer nieuwe voorbeelden op van kankergevallen die het gevolg zouden zijn van straling. Zoals in een flat in de Madri- leense wijk Aluche, waar zeven bewoners kanker kregen. Vier van hen zijn inmiddels overle den. Voor de hele buurt staat vast dat de enorme antenne van Telefonica, pal tegenover de wo ningen, de grote boosdoener is. Onder druk van de bewoners zien regionale en lokale overhe den zich gedwongen antennes tijdelijk buiten bedrijf te stellen. In een buurtschap bij Barcelona heeft de rechter zelfs de ont manteling van een antenne ge last. In deze hoog gelegen loca tie staan al 23 antennes en er zouden er nog eens 29 bij ko men. Daar heeft de rechter nu een stokje voor gestoken. De an tennepaniek heeft ook zijn weerslag op de huizenmarkt. Volgens makelaars zijn wonin gen in de buurt van antennes in korte tijd tot 25 procent in waar de gedaald. Ondanks alle pogingen van de regering en de telefoonmaat schappijen om de Spanjaarden ervan te overtuigen dat de stra ling ver onder de toegestane waarden is en geen gevaar ople vert voor de volksgezondheid, heeft de regering in Madrid toch een noodwet aangenomen waarin de normen aanzienlijk worden aangescherpt. Van an tennes die op minder dan hon derd meter van scholen en zie kenhuizen staan, moet de stra lingssterkte aanzienlijk worden teruggeschroefd. ders kende, om hulp had ge vraagd. De politie van de toeris tenplaats Faro meldde dat het jongetje zondag nabij het vlieg veld van de stad werd aangetrof fen, gewikkeld in een deken. Toen de baby naar een zieken huis werd gebracht voor onder zoek, herkende een zuster het jongetje meteen aan een moe dervlek. De verpleegster herin nerde zich dat de moeder het ziekenhuis voortijdig had verla ten, aldus de politie. De jongen maakt het goed en is in een kindertehuis onderge bracht. londen/ap - De Britse politie heeft gisteren een echtpaar on dervraagd dat er van wordt ver dacht zijn drie maanden oude baby twee dagen geleden in de Portugese Algarve te hebben achtergelaten. De Britten, die in Portugal zou den werken als verkopers van ti- meshare-appartementen, wer den door de politie van Bourne mouth ondervraagd, maar een woordvoerder zei dat nog geen aanklachten waren ingediend. De Britse politie werd actief in de zaak nadat de Portugese poli tie, die de identiteit van de ou- door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - Eén op de acht Belgi sche automobilisten rijdt in een onverzekerde auto rond. In to taal zouden 600.000 auto's en motoren niet of onvolledig ver zekerd zijn. De Belgische verzekeraars zijn het beu. Ais het aan hen ligt, worden de boetes opgetrokken. Ook achten ze het hoog tijd dat het rijexamen in België naar het een hoger niveau wordt getild. Volgens de Belgische krant Het Nieuwsblad hebben verzeke ringsmaatschappijen de voor bije maanden tienduizenden polissen van slechte klanten op gezegd: wanbetalers en automo bilisten die te vaak brokken ma ken. Dat weerhoudt de automo bilisten en motorrijders er niet van om toch de weg op te gaan. Vooral jongeren en bejaarden rijden rond in een onverzekerde wagen. longeren onder de 23 jaar zou den nogal eens 'vals' verzekerd zijn. Ze laten de polis op naam van hun ouders zetten, omdat ze dan minder premie hoeven te betalen. Als bij een ongeluk aan het licht komt dat ze wel degelijk de vaste bestuurder zijn van de auto, draaien ze zelf op voor de scha de. Volgens de cijfers van de verze keringsmaatschappijen is jaar lijks bij zowat 7.500 ongevallen een onverzekerd voertuig be trokken. Dat levert een schade post op van 49,5 miljoen euro. Volgens de Federatie voor Ver- zekerings- en Financiële Tus senpersonen (FVF) draaien au tomobilisten die zich wel netjes hebben verzekerd daarvoor op. Zij betalen gemiddeld vier pro cent meer premie. door onze correspondenten Henk Glimmerveen en Pascale Thewissen parus-brussel - De graafwerken in een tuintje in Outreau, een voorstad van het Noord-Franse Boulogne-sur-Mer, zijn voorlopig stilgelegd. Zonder een spoor van het vijf- a zesjarige Belgische meisje dat volgens twee getuigen eind 1999, na dat ze seksueel was misbruikt, zou zijn doodgeslagen en begraven in het volks buurtje. Toch blijft de Franse politie de verklaringen serieus nemen. „We hebben alle middelen ingezet, alles gecheckt, ook de meest onwaarschijnlijke hypotheses. Zonder resultaat", zei pro cureur Gérald Lesigne eind vorige week tijdens een korte persconferentie. Vol gens de procureur zijn er mogelijk nog andere plekken waar het lichaam van het meisje verstopt kan zijn. Die plaatsen worden nog nader onderzocht. Het balletje ging rollen toen begin vorig jaar in Noord-Frankrijk een jongen die in een instelling was geplaatst begon te pra ten over zijn verleden. Vijf families zou den, om hun schulden te kunnen beta len, hun kinderen - meestal kleuters - hebben uitgeleend aan buren en beken den. In totaal zouden 24 kinderen, tussen de 4 en 12 jaar oud, ten prooi zijn geval len aan het pedofilienetwerk, dat vertak kingen naar België had. De politie heeft zeventien volwassenen in staat van beschuldiging gesteld, van wie er veertien in voorarrest zitten. Behalve de ouders en hun buren zijn ook een deurwaarder, een taxichauffeur en een priester gearresteerd. De vader van één van de verdachten die een illegale seks shop runt in Oostende bracht de zaak begin dit jaar in een stroomversnelling. Hij stuurde op 4 januari een brief naar het televisiestation France 3, waarin hij verklaart dat hij eind 1999 getuige is ge weest van de verkrachting door twee mannen van een Belgisch meisje van vijf a zes jaar oud. De twee zouden het meis je hebben doodgeslagen en begraven hebben in Outreau. De gruwelijkheden zelf zouden zich hebben afgespeeld in een leegstaande hoeve in het gehucht Geluveld in de omgeving van het West- Vlaamse leper. Zijn zoon beweert zelf onschuldig te zijn aan de verkrachting zelf. Hij zou de gru welijkheden enkel op video hebben vast gelegd. De Franse politie checkt de ver klaring bij een tweede verdachte. Deze vrouw, moeder van enkele slachtoffer tjes, bevestigde het verhaal. Ze zou er zelf ook bij zijn geweest en gezien hebben hoe de moordpartij op video werd vast gelegd. Er is nog een link met België. De gearres teerde taxichauffeur zou de kinderen re gelmatig naar een afgelegen boerenhoeve in de buurt van leper hebben gebracht. Daar werden de kinderen verlaacht. Alles werd op video vastgelegd. Na afloop bracht de taxichauffeur de kinderen weer netjes naar huis. De boerderij in de West hoek is intussen al door drie kinderen herkend als. de plek waar ze werden mis bruikt. Eind december werd er, op verzoek van de Franse justitie, al een huiszoeking ge houden in de hoeve in Geluveld. Er werd gezocht naar bewijzen voor de kinderver krachtingen die er enkele jaren eerder zouden hebben plaatsgevonden. Het parket van leper weigert intussen elk commentaar. De affaire heeft in Noord-fthikrijk voor veel beroering gezorgd en raxelt in België pijnlijke herinneringen op. De vergeefse graafwerkzaamheden, de ramptoeristen; het doet denken aan de opgravingen op een verlaten mijnterrein in Jumet, een voorstad van Charleroi, in 1996. In de na sleep van de zaak-Dutroux verklaarde een notoire pedofiel dat er in de onder grondse gangen kinderlijkjes lagen, slachtoffers van een netwerk. Wekenlang er werd er gezocht. Er werd nooit iets ge vonden. Intussen blijft de grote vraag wie het Bel gische meisje is dat volgens de getuigen eind 1999 zou zijn misbruikt en ver moord en begraven zou zijn in het volks tuintje in Outreau. Bij de Belgische orga nisatie Child Focus is eind 1999 geen aangifte gedaan van de vermissing van een meisje in de leeftijd van zes of zeven jaar. Ook Jtistitie in België tast in het duister over de mogelijke identiteit van het kind.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7