Duitsers boos over zending giftig visafval BINNENLAND 2 Sneetje tevredenheid is goed genoeg voor het hart PvdA en D66 willen meer duidelijkheid hbo-fraude Vrouw die ontucht pleegde in vliegtuig was psychotisch Forse celstraffen geëist in moordzaak Scheveningen Afwachtende Korthals roept crisis over zich af 'Om verkrachting te verzinnen moet je kunnen acteren' Nederlandse Keuringsdienst laks Ammoniakwet versoepeld Voorspoedige sloop zoekers lhandeld iiioïk - Tijdens de vecht - jj dit weekeinde in de asiel opvang in Oldebroek minstens drie asielzoekers landeld. Dit heeft een poli- jordvoerder gisteren ge- In de nacht van zaterdag indag vielen zeker tien iien de opvang binnen. De ie vermoedt dat een vecht- jj eerder die nacht in een Dtheek in 't Harde de aan- ngvoor het incident was. Bruijn nieuwe ibassadeur EU haag - Drs. De Bruijn (53) jt de nieuwe Nederlandse assadeur (permanent ver- pwoordiger) bij de Europe- jnie in Brussel. De Bruijn, irecteui-generaal Europese enwerking op het ministe- rjn buitenlandse zaken, tdeze zomer Bot op die pensioen gaat. Het kabinet rijdag instemmen met de dracht van minister Van Sen, zo verwachten welin- hte kringen in Den Haag. iDonald's haalt mburgers terug iond McDonald's Neder- heeft maandag bij een al vestigingen rundvlees- wrgers teruggehaald. Re is dat de geldigheid van tests van een Duits keu- bedrijf wordt betwijfeld, van de rundvleesleveran- van McDonald's laat zijn keuren door een Beiers ngsbedrijf. De lokale Duit- toriteiten hebben de gel eid van de tests van het be ter discussie gesteld. De le ider stelde daarop McDo- s op de hoogte. nzen teisteren iburgse boeren mond - Boeren in Midden - lurg worden geteisterd een ganzenplaag. Duizen- ganzen strijken dagelijks 'op de akkers en richten schade aan. De boeren en de vogels door een Eu- es verbod niet meer af- iten. Ook verjagen heeft zin, want dan strijken ze aburige akkers neer. De vo doen zich tegoed aan het e gewas. Bovendien ver- len ze de bovenlaag van de rs, waardoor er niks meer [roeien. rpschef voor rigerende tik hoven - Politiechef Raeven ndhoven is geen tegen- Ier van de 'corrigerende' lor jongeren. „Ze nemen teeds groter aandeel van iminaliteit voor hun reke- De maatschappij is de af ten jaren te zacht geweest de jeugd." Raeven zei dit 1 nieuwj aarstoespraak, maakte hij ook bekend dat intal geweldsdelicten in tlitieregio Brabant Zuid- het afgelopen jaar met tig procent is toegenomen 550 aangiftes. Dat zijn er neer dan in 2000. Raeven dat de samenleving sterk nvt. igst voor feest aal ongegrond' cht - De vrees van burge- iter Brouwer van Utrecht eventuele ongeregeldhe- op het feest Trance Energy gegrond. Dat stelt de tste organisator van dance- len in Nederland, ID&T, dat itwoordelijk is voor het ement, dat op 16 februari svindt in de Jaarbeurs in cht. De burgemeester liet ganisator maandag weten ij het dancefeest zal ver en als er meer als 25.000 ingskaartjes worden ver- it. ID&T wil 40.000 bezoe- toelaten. olie krijgt k universiteit ui - Zwolle is vanaf 2003 ersiteitsstad. In september dat jaar beginnen Hoge- »1 Windesheim en Vrije ersiteit Amsterdam negen schappelijke opleidingen volle. De eerste universitai- 'leidingen in Zwolle zijn omie, bedrijfskunde, on- ijs, opvoeding, levensbe- uwing, pastoraat, bewe- SWetenschappen, bestuurs- e en communicatie. Het is 'maat voor een totale fusie beide instellingen, begin iverboys' ook iten Randstad kwijn - 'Loverboys' be- zich niet langer tot de d. Na Zwolle heeft de nte Harderwijk een plan teld om minderjarige uit de handen van deze en daarmee uit de hitie te houden. De lover- palmen meisjes in, om ze, geheel afhankelijk zijn, te gen tot prostitutie. den haac/cpd - De regerings fracties van PvdA en D66 willen nadere uitleg van minister Her mans (onderwijs) omtrent de fraude in het hoger beroepson derwijs (hbo). „De minister heeft gaten laten zitten in zijn eerdere antwoorden en dat vraagt om meer duidelijkheid", aldus Hamer (PvdA). Afgelopen zomer werd het mi nisterie geconfronteerd met het verhaal van twee zogenoemde klokkenluiders, die enkele hbo- opleidingen beschuldigden van fraude met inschrijvingen van buitenlandse studenten. In to taal zou het gaan om een bedrag tussen de 30 en 45 miljoen euro per jaar. Hermans reageerde in oktober met een accountantsonderzoek. Eind november schreef de mi nister aan de Kamer dat hij in de eerste resultaten aanleiding zag verder te spitten. Hij had aan wijzingen dat het niet alleen zou gaan om fraude. Ook werd het fors oprekken van regels door de hbo-opleidingen onder de loep genomen. Maar PvdA en D66 willen niet wachten op de uitkomst van dat eindrapport. Zo blijft er ondui delijkheid over het tijdstip waar op het ministerie op de hoogte was van de beschuldigingen. Volgens de minister was dat vo rig jaar juli, toen de klokkenlui ders het ministerie op de hoogte brachten. De Kamerfracties hebben echter een brief in handen van de di recteur hoger beroepsonderwijs, Zuurmond, gedateerd op 11 ju ni. Zuurmond stelt hierin dat het belangrijk is inzicht te krij gen in de manier waarop hbo- instellingen hun opleidingen fi nancieren. De onderwijswoord- voerders Hamer en Lambrechts (D66) willen nu weten of Her mans of het ministerie al wist van de fraude, een maand voor dat de klokkenluiders zich meldden. De fracties hebben het sterke vermoeden dat het ministerie laconiek is omgegaan met de beschuldigingen. door Pauline van der Mije haarlem - Een 33-jarige vrouw uit Diemen die vorig jaar in een vliegtuig ontucht pleegde met haar twee kinderen en ook an dere passagiers lastig viel, is psy chisch ziek. Dat is gebleken tij dens onderzoek in het Pieter Baan Centrum (PBC). Officier van justitie Nienhuis eiste gisteren twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan vijf voorwaardelijk. Maar advocate Noordhoek-Merk betoogde dat de rechtbank de vrouw moet ontslaan van rechtsvervolging. Ze had zichzelf immers niet in de hand. De vrouw gedroeg zich bizar in een vliegtuig van Heraklion naar Amsterdam, afgelopen zomer. Ze liep rond tijdens het opstij gen, was opdringerig tegen an dere passagiers, ging bij een wildvreemde man op schoot zit ten en greep een ander in het kruis. Er werd ingegrepen toen de vrouw ontucht met haar ei gen kinderen begon te plegen. Na haar aanhouding op Schip hol vertelde ze dat ze stemmen hoorde, die haar hadden opge dragen zich zo raar te gedragen. Voor de kinderen was het een afschuwelijke ervaring. De 11- jarige zoon schaamde zich dood voor zijn moeder. Achteraf blijkt dat ze al een week psychotisch was. Ze had op Kreta een arts bezocht, maar die had niets gedaan. Pas in het PBC is vastgesteld dat de vrouw aan een manisch-depressieve stoornis lijdt. Ze was al vijf keer eerder psychotisch geweest. Nu slikt ze lithium en gaat het goed. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. den haac/cpd - Het openbaar ministerie (OM) heeft gisteren in hoger beroep twintig jaar cel met tbs en zestien jaar met tbs geëist tegen de twee mannen die anderhalf jaar geleden in een Scheveningse flat drie Ieren hebben vermoord. De verdachten van de zoge noemde 'Palacemoorden', een 24-jarige Hagenaar en een 21-ja rige man uit Wassenaar, kregen in november van de rechtbank celstraffen van achttien en tien jaar. De rechtbank bepaalde toen op grond van psycholo gisch onderzoek dat de twee volledig toerekeningsvatbaar waren en dat ze zodoende geen dwangverpleging konden krij gen. Zowel de verdachten als het OM waren tegen die uitspraak in be roep gegaan. Het OM vond de straffen te laag, en de verdach ten hadden twijfels bij de psy chologische onderzoeken. Ze zijn de afgelopen maanden op nieuw onderzocht in het Pieter Baan Centrum (PBC) in Utrecht. Uit die onderzoeken blijkt nu dat de hoofdverdachte vermin derd toerekeningsvatbaar is, en dat hij volgens het PBC langdu rig en intensief verpleegd moet worden. Zijn medeverdachte is volgens de onderzoeken niet al te slim. Zijn korte-termijnge- heugen functioneert bovendien slecht. Volgens het PBC is hij enigszins verminderd toereke ningsvatbaar. door Jaco van Lambalgen den haac - Het is niet eerlijk. Het lijkt wel alsof je als minister overal de schuld van krijgt. Jus titieminister Korthals reageert de laatste dagen vooral veronge lijkt als hem wordt gevraagd waarom coke-koeriers die op Schiphol zijn aangehouden toch vrij rondlopen. Hij doet er toch echt allés aan om dat te voorkomen, zo schreef hij de Tweede Kamer maandag. En somde vervolgens een serie maatregelen op om een eind aan de smokkel te ma ken. Toch blijft het beeld han gen van een minister die voort durend achter de feiten aan holt. Korthals maakt dat er zelf niet beter op: hij reageerde afgelo pen vrijdag voor het eerst op alle ophef rond de drugskoeriers op Schiphol. Dat was precies een week nadat de hele zaak in de publiciteit was gekomen en lang nadat hij naar eigen zeggen op de hoogte was van de proble men. Vervolgens riep hij in kranten en op tv dat hij natuur lijk niet alles wat er onder zijn verantwoordelijkheid gebeurt in de gaten kan houden. De problemen voor Korthals zijn nog lang niet voorbij, als ze al voorbijgaan. In het program ma Buitenhof kondigde hij zelf vast aan dat er nog meer onheil zit aan te komen. Waarschijnlijk zijn er de laatste weken drie tot vier keer drugskoeriers op Schiphol vrijgelaten die enkele kilo's cocaïne bij zich hadden, omdat er die dagen geen ruimte was hen vast te zetten. De Tweede Kamer is officieel met vakantie, maar popelt om Korthals op het matje te roepen. Al twee weken zijn de justitie- woordvoerders van de fracties niet uit de kranten weg te bran den. Ze zijn verontwaardigd en ongerust, en willen zo snel mo gelijk met de minister in debat. Want het beeld van de traag op gang komende minister is niet alleen van de afgelopen dagen. De problemen op Schiphol za ten er al een tijdje aan te komen. Al in het voorjaar van2000 was bekend dat er te weftig cellen zijn om alle verdachten en ge vangenen op te bergen. Korthals zette toen de voornaamste rede nen op een rijtje: een slechte in schatting van het te verwachten aantal gedetineerden en perso neelstekorten. Die problemen bestaan bijna twee jaar later nog net zo. Vraag is natuurlijk waarom de minister al niet twee jaar gele den alle zeilen bijzette om die toename van het cellentekort het hoofd te bieden. Pas eind van deze week komt hij met zijn plan van aanpak voor Schiphol. Dat is rijkelijk laat voor iemand die zich er ook op beroept de problemen al zoveel eerder te hebben onderkend. Nu gaat het nog zeker een halfjaar duren voor die plannen ook echt wer kelijkheid worden. door Jantina Russchen den haag - Elf politiemensen werkten aan de verkrach tingszaak. Het televisieprogramma Opsporing Verzocht werd ingezet om de daders van de verkrachting van een 21-jarige vrouw uit Enschede te pakken. Het leverde de politie acht tips op maar geen ontknoping. De bekente nis kwam van het slachtoffer zelf. Zij had alles verzon nen. Het is een schreeuw om aandacht, daarover is iedereen het eens. Maar wat iemand nu precies drijft een ver krachting te verzinnen, is een lastig te beantwoorden vraag. Hoogleraar psychologie Merckelbach vermoedt dat de vrouw haar valse aangifte heeft aangegrepen om zich uit een uitzichtloze situatie te manoeuvreren. „Slachtoffer zijn heeft zeer aantrekkelijke kanten. Je wordt met alle egards behandeld en krijgt aandacht en waardering. Sommige mensen verzinnen een dergelijke dramatische ontknoping om uit hun wanhoop te gera ken", aldus Merckelbach, die is verbonden aan de uni versiteit in Maastricht. In Nederland is weinig wetenschappelijke studie ver richt naar mensen die valse aangiftes doen. Maar uit Amerikaans onderzoek is gebleken dat - behalve de vraag om aandacht - ook het verhullen van een onge wenste zwangerschap en het nemen van wraak redenen kunnen zijn om valse aangifte van verkrachting te doen. Psycholoog Breeuwsma van de Rijksuniversiteit Gronin gen wijst er op dat juist seksueel misbruik eenvoudig kan worden gebruikt om iets in gang te zetten. „Het is niet netjes als een agent een vrouw die vertelt over haar verkrachting meteen vraagt of zij dat kan bewijzen. Meisjes weten dat seksueel misbruik een gevaarlijk punt is. Mannen die twijfelen aan een verhaal lopen het risi co te worden beschuldigd van seksisme." De geloofwaardigheid wordt groter als 'het slachtoffer' haar relaas huilend doet. Om overtuigend over te ko men is het bovendien van belang dat een verhaal tot in de details klopt. Agenten letten op onregelmatigheden. Enig acteertalent is dan ook een vereiste om een politie team op de been te brengen. „Ik denk dat de neiging te fantaseren veelal de motor is achter het doen van valse aangifte. Die neiging kan ont staan omdat je als kind je fantasie gebruikte om de wer kelijkheid te ontvluchten. Het is een strategie van men sen die fysiek zijn misbruikt of emotioneel zijn verwaar loosd. Maar ook mensen die zijn opgegroeid in een mi lieu waar acteren hoog in het vaandel staat, bijvoor beeld in toneelfamilies, kunnen het ontwikkelen", zegt Merckelbach. Al met al blijft het doen van een valse aangifte van een dergelijk zwaar vergrijp een zeer gecompliceerde me thode om aandacht te vragen. Breeuwsma: „Vrouwen die een verkrachting verzinnen, kunnen de gevolgen er van niet overzien. Als je een heel politieapparaat op je nek hebt, wordt het steeds moeilijker je verhaal terug te draaien. Dat leidt tot gezichtsverlies." door John van Oppen wageningen - Cholesterolverlagende pin dakaas, drop en koekjes. Snijworst, kaas en yoghurt 'goed voor hart- en bloedvaten'. De industrie staat te popelen om deze pro ducten op de markt te brengen. De Ge zondheidsraad is vierkant tegen. Er zijn al een tijdje cholesterolverlagende margarines op de markt. Die kuipjes kos ten zowat het drievoudige van gewoon broodsmëersel, vanwege de toevoeging van stoffen (fytosterolen) die ervoor zor gen dat de hoeveelheid slechte choleste rol in het bloed met zo'n tien procent daalt. De Gezondheidsraad had er geen pro bleem mee. Integendeel. In Nederland lopen immers honderdduizenden men sen rond met een permanent teveel aan 'slecht' cholesterol in hun bloed. Dat ldl- cholesterol hecht zich aan de wanden van de bloedvaten. Daardoor stijgt met het vorderen van de leeftijd het risico op hart- en vaatziekten. Maar als cholesterolverlagende margari nes juist meehelpen voorkomen dat de wachtlijsten van hartchirurgen almaar langer worden, waarom zijn cholesterol verlagende pindakazen of snijworsten dan ongewenst? „Omdat elke consument dan het overzicht verliest", zegt prof. dr. Evert Schouten van Wageningen Univer siteit en Researchcentrum. Schouten maakte deel uit van de commissie Veilig heidsbeoordeling Nieuwe Voedingsmid delen, die de Gezondheidsraad negatief adviseerde over de uitbreiding van het aantal cholesterolverlagende voedings middelen. „Op dit moment krijgen mensen die fy tosterolen eigenlijk alleen binnen als ze hun boterhammen besmeren met die speciale margarines. Via dit 'boterham metje met tevredenheid' kun je de totale hoeveelheid die je inneemt en die ook maximaal verantwoord is, vrij nauwkeu rig in de hand houden. „Dat verandert echter zodra je fytosterolen ook in pinda kaas en drop stopt, of in zuivelproducten en vleeswaren", aldus Schouten. Hij wijst erop dat destijds niet voor niets stringente voorwaarden zijn verbonden aan de toelating van cholesterolverlagen de margarines. „Er moet een handleiding bijzitten, met informatie over de veilig geachte maximale dosering. Bovendien zijn voedingsmiddelen waarin fytostero len zijn verwerkt, in principe niet ge schikt voor jonge kinderen. Zij hebben juist cholesterol nodig, bijvoorbeeld om de aanmaak van bepaalde hormonen te bevorderen." Bij gezonde volwassenen zijn nooit nega tieve gevolgen van het gebruik van fytos terolen aangetoond. Schouten: „Weten schappers hebben echter het vermoeden dat sommige mensen bij extreem gebruik een vitaminetekort kunnen krijgen, of dat de fytosterolen zich bij gevoelige perso nen kunnen ophopen in de lever. Daar moet aanvullend onderzoek naar worden verricht." Minister Brinkhorst (links) overlegt met zijn collega Pronk in de Eerste Kamer. Foto:WFA/Engel Lameijer den haag/gpd - Het kabinet heeft gisteren zijn plannen voor de stank- en ammoniakwet ver soepeld, in een ultieme poging de steun van de Eerste Kamer te krijgen. Het kabinet is bereid onder meer een aantal kleine natuurgebieden en bepaalde bossen uit te sluiten van de wet. Dan worden meer boerenbedrij ven gevrijwaard van de maatre gelen, aldus minister Pronk (mi lieu) gisteravond tijdens een de bat in de Eerste Kamer. Of deze handreiking voldoende is om WD en CDA over de streep te trekken, moet later de ze maand blijken als de Eerste Kamer verder debatteert. WD en CDA vormen daar samen een meerderheid. Zij zijn tegen de voorstellen zoals die nu op tafel liggen. WD-senator Varekamp zei na afloop van het debat dat Pronk een 'klein stapje' in zijn richting had gedaan. De ammoniakwet moet aantas ting van natuurgebieden tegen gaan. Ze regelt de hoeveelheden ammoniak (uit mest) die een veehouderij mag uitstoten. Het kabinet wil in een straal van 250 meter rond kwetsbare natuurge bieden een plafond aan de am- moniakuitstoot stellen. Pronk schetste gisteren dat landbouwminister Brinkhorst en hij tijdens de debatten met de Tweede Kamer al veel heb ben ingeleverd. Aanvankelijk zouden alle bedrijven binnen een straal van drie kilometer van een kwetsbaar natuurgebied be perkingen opgelegd krijgen. Dat is uiteindelijk 250 meter gewor den. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - De Duitse minister van landbouw, Renate Künast, is woedend op de Nederlandse Keu ringsdienst van Waren. Künast (Bündnis'90/De Groenen) verwijt de Nederlandse inspectiedienst laksheid en een gebrek aan pro fessioneel gedrag. De dienst zou de Duitse autoriteiten te laat hebben gewaarschuwd voor een partij visafval uit Nederland, die is besmet met een kankerver wekkende stof. Hoewel de Nederlandse autori teiten al op 6 december van het geval wisten, is het Duitse mi nisterie volgens een woordvoer ster pas eind december op de hoogte gesteld. „Per brief, in plaats van gebruik te maken van een modern communicatiemid del." De brief werd bovendien met vertraging afgeleverd, om dat hij aan een verkeerde afde ling was geadresseerd. Inmiddels was de gewraakte partij van 27,5 ton garnalen, waarin het antibioticum chlo ramphenicol was aangetroffen, als onderdeel van een grotere partij visafval illegaal aan een bedrijf in het Duitse Cuxhaven geleverd. Het visafval is tot dier- voer verwerkt. Het verboden an tibioticum kan bij mensen het immuniteitssysteem aantasten. Ook binnen Künasts eigen mi nisterie, dat eerst op 8 januari reageerde, is het tot 'onaan vaardbare vertragingen' geko men. „Waarschuwingen uit het buitenland moeten, ook als ze naar een verkeerd adres worden gezonden, onmiddellijk aan de betreffende autoriteiten worden doorgegeven." Künast pleitte gisteren voor de invoering van een Europees 'alarmsysteem' voor de voedselsector. In de deelstaten Nedersaksen, Beieren en Baden-Württemberg wordt inmiddels naar het be smette visafval gezocht. In Duitsland is het afval overwe gend verwerkt tot voer voor huisdieren, en niet tot veevoer. „Dat neemt de zorg dat de be smette stof in de voedselkring- loop van vee terecht is gekomen voor een deeL weg", aldus een woordvoerder van het land- bouwministerie van Nedersak sen. De garnalen waren afkomstig van Mooijer-Volendam BV, die de schaaldieren had geïmpor teerd uit China. In augustus vo rig jaar al sloeg een visbedrijf in Duitsland alarm. Bij routinecon troles was het chloramphenicol aangetroffen. Volgens manager Kwakman van Mooijer-Volendam BV bleek dat de 27 ton garnalen vervuild was met 400 milligram van de giftige stof. Het import- en exportbe drijf kreeg van de Nederlandse Keuringsdienst van Waren op dracht de garnalen te laten ver nietigen. Mooijer bood de partij aan bij Kras Recycling, op hetzelfde be drijventerrein in Volendam. Bij dat bedrijf Volgens een woord voerder van het recyclingbedrijf is de lading visafval mét garna len rechtstreeks doorgesluisd naar het Duitse Cuxhaven, waar een bedrijf de visrestanten tot veevervoer verwerkt. Van ver werking is bij Kras geen sprake geweest, beklemtoont de woordvoerder. den haag - Slopers zijn gisteren begonnen met het afbreken van de gezichtsbepalende toren van de Haag se Houtrusthallen. De sloop van het destijds nationaal bekende zalencomplex gaat zó voorspoedig dat de werkers een halve week op hun schema voor liggen. Foto: ANP/Ton 8orsboom

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5