Akkoord over WAO binnen handbereik j ?O%extra" KASSAKORTING! SCHOONSCHIP Drogist allergisch voor munten van één en twee euro Smitsloo op groslijst Leefbaar Nederland Leidsch Dagblad Zieke werknemers verliezen volledige salaris Dode en vier gewonden bij ongeval Zwangere vrouw krijgt ontslagbrief Reis door de genen Arrestatie leider volksfront maakt geen indruk op Israël Deze m i£i. VU WfllM WINKELT, KOOPT BIJ ZEEMAN! ^\^Ter Aar I I m i i i i r Leidsch Dagblad lupervrouw harity ontzet Hiducteurs eidse sgenmeter i het zonnetje ksreca oos op egstgeest usan Howatch let grote voordeel van |e waarheid spreken is it het veel «rtuigender klinkt NR. 42824 LOSSE NUMMERS 1,05 2,31 ZATERDAG 1,50 3,31 Leidsch woensdag 16 JANUARI 2002 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad den haag/gpd - Vakbonden en werkgevers zijn dichtbij een ak koord over een drastische hervor ming van de WAO. De werkge vers slikken een hogere WAO-uit- kering voor mensen die (bijna) volledig arbeidsongeschikt wor den verklaard. Zij krijgen straks 75 procent van het loon dat ze gemiddeld in de laatste driejaar hebben verdiend. Zieke werknemers zouden ech ter niet langer hun volledige sa laris krijgen in de eerste twee jaar na hun ziekmelding. Dat is een concessie waartoe de vak bonden nu bereid zouden zijn. CNV-voorzitter Terpstra zei van morgen dat de partijen elkaar 'zeer dicht zijn genaderd'. Een definitief akkoord is pas rond, als berekeningen van het Centraal Planbureau uitwijzen dat de voorstellen financieel haalbaar zijn. Deze cijfers ko men morgen beschikbaar. Terp stra waarschuwde vanmorgen dat de CPB-berekeningen zeker nog roet in het eten kunnen gooien. „Het compromis is op dit moment zeer fragiel." Vakbonden en werkgevers ho pen vrijdag in de Sociaal Econo mische Raad (SER) het nieuwe WAO-plan af te timmeren. In politiek Den Haag wordt met ongeduld gewacht op een SER- advies over de WAO. Een nieuw WAO-stelsel laat de huidige ar beidsongeschikten met rust, maar moet de instroom van nieuwe arbeidsongeschikten flink beperken. Werknemers die in de toekomst gedeeltelijk worden afgekeurd (tot 80 procent) komen niet meer in de WAO. Zij blijven in dienst van hun baas en moeten binnen twee jaar aan vervan gende arbeid worden geholpen. Na hun afkeuring krijgen ze een jaar lang hun volledige loon doorbetaald. In het tweede jaar zakt dit naar 70 procent van hun laatst ver diende salaris. Daarna wordt hun inkomen afhankelijk van loon uit werk plus een uitkering waarvoor werkgevers en werk nemers samen de premie zullen opbrengen. Werknemers met een lichte ar beidshandicap (voor minder dan 35 procent afgekeurd) blij ven in dienst van hun werkgever en moeten onderhandelen over hun nieuwe arbeidsvoorwaar den. Zij kunnen in salaris ach teruit gaan als ze minder kun nen presteren door hun handi cap. Vooral kleinere bedrijven hangen sterk aan een aanpas sing van het salaris van werkne mers die gedeeltelijk worden af gekeurd. Deze ondernemingen zijn bang dat de regelingen an ders veel te duur worden. hazerswoude-dorp - Een 22-ja- rige automobilist uit Rotterdam is gisteren om het leven geko men bij een verkeersongeluk op de Provincialeweg in Hazers- woude-Dorp. Vier anderen raakten gewond. De automobi list slipte rond 15.45 uur met zijn bestelbusje en raakte met een wiel in de berm. Bij het cor rigeren belandde hij met zijn auto op de verkeerde weghelft, waar hij door een tegemoetko mend bestelbusje werd aange reden en in de sloot belandde. Bij aankomst van de hulpdien sten, waaronder een traumahe likopter, bleek de jongeman al te zijn overleden. De vier inzitten den van de bestelbus waarop de man botste -mannen uit Ter Aar, Alphen aan den Rijn, Zoe- terwoude en Leiden - zijn naar ziekenhuizen in de omgeving gebracht. Zij verkeren buiten le vensgevaar. De Provincialeweg was na het ongeval urenlang af gesloten. De politie heeft geen idee waarom de auto van de man slipte.Wethouder Geenjaar .1 De Gemeneweg was na het ongeval urenlang afgesloten. Foto: Hielco Kuipers (verkeer) van Rijnwoude ziet in helften op een deel van de Pro- van de Provincialeweg, waar we het ongeval geen aanleiding om vincialeweg graag scheiden, die scheiding niet nodig vinden, van de provincie maatregelen te Maar de plek van dit ongeval is Het is een raadsel hoe dit heeft eisen. „Wij willen de twee weg- een relatief ongevaarlijk stuk kunnen gebeuren." ithouder Van «rn overleden U n - Volkomen onverwacht ihouder Liselotte van n van Ter Aar gisteren in i overleden. De 57-jarige a van Gemeentebelangen ids vrijdag vanwege een ïkte in het Diaconessen nhuis. Van Doorn was pas lar actief in de politiek, jaar geleden volgde zij tuder Jan Bom op. In Ter het politieke leven deze stil vanwege de dood van «houder, ia R4 derzoek naar >d Marokkanen De Binnnenlandse idsdienst (BVD) is be- met een onderzoek twee Eindhovense jon- van Marokkaanse af- Ahmed El Bakiouli en iqEl Hassnoui, die zondag Indiase grenstroepen wer- loodgeschoten in Kashmir. Ie juiste toedracht van de tpartij bestaan verschillen- ringen. Binnenland 1 mertegen ten cellen varoen - Justitieminister lals heeft opnieuw het on- egen van de Tweede Ka- wer zich afgeroepen, door huizen van bewaring in 17 Jingen en Friesland te wil- uiten. Een onbegrijpelijk •tel, net nu de discussie cellentekorten en het 17 zenden van drugskoeriers evig woedt, vinden PvdA, en CDA. co' Westerbeek overleden nheim - Op 81-jarige leef- gisteren oud-wethouder Vesterbeek van Sassen- overleden. Westerbeek aide ruim twintig jaar lang een belangrijk deel het en van de politiek in zijn lente. Aanvankelijk voor de later voor het CDA was hij 986 wethouder. In het dorp y-.: d hij bekend als 'de loco', if ijn terugtreden als wethou- •emoeide hij zich volgens J'^iidige CDA-wethouder Van nauwelijks meer met de ek. na R7 leiden - Met een curieuze passage in een brief aan een zwangere medewerkster van de faculteit voor Sociale We tenschappen, heeft de Uni versiteit Leiden zich de woe de van de PvdA-Kamerleden Bussemaker en Hamer op de hals gehaald. Een consulent wees de medewerkster in de brief op de mogelijkheid om na haar zwangerschapsverlof ontslag te nemen. „Indien u na het bevallings verlof ontslag wilt nemen, kunt u ons hiervan op de ge bruikelijke wijze in kennis stellen door het invullen van een ontslagformulier. Dit for mulier behoeft u pas in te dienen, als de ontslagdatum vaststaat (dus na de beval ling). Wel stellen wij het op prijs om vooraf van uw voor nemen tot ontslagaanvraag op de hoogte te zijn", luidt de passage. Niet meer van deze tijd, me nen Bussemaker en Hamer, die prompt vragen over het personeelsbeleid van de uni versiteit aan de minister van onderwijs en wetenschappen en de staatssecretaris van so ciale zaken en werkgelegen heid. Helemaal mee eens, zegt ook de woordvoerder van het universiteitsbestuur, Wim van Amerongen. „Eén van onze personeelsconsu lenten heeft een foutje ge maakt. Op één of andere ma nier is uit een oud tekstbe stand de gewraakte passage in de brief gekomen. Het is volgens Van Ameron gen absoluut geen universi- teitsbeleid om vrouwen, die met zwangerschapsverlof gaan, te wijzen op de moge lijkheid om ontslag te nemen. „In het grijze verleden ge beurde dat wel, maar derge lijk beleid is al lang niet meer van deze tijd. Het is een ver gissing die door de universi teit wordt betreurd." Met die verklaring is de kous voor Bussemaker en Hamer nog niet af. „Toen ik de brief zag, kreeg ik sterk het idee dat het om een standaard brief gaat. Ik heb begrepen dat ook andere medewerk sters dergelijke brieven heb ben gekregen", reageert Bus semaker. Of het nu een fout is of niet, volgens Bussema ker zegt de brief iets over 'de belemmeringen die vrouwen ondervinden om carrière te maken'. door Nancy Ubert oegstgeest - Menno Smitsloo (oud-WD-wethouder van Oegstgeest) staat op de groslijst van Leefbaar Nederland. De kans dat zijn naam in maart op de definitieve kieslijst staat, acht de Oegstgeestenaar niet uitge sloten. Zonder spijt zal hij zijn huidige werkzaamheden neerleggen, want projectontwikkelaar Smits loo hoopt 'op een andere ma nier te gaan bouwen'. „Ik heb al te lang achter de dollars aange lopen en ben bezig mijn leven over een totaal andere boeg te gooien. Ik wil een structurele bijdrage leveren aan de maat schappij die ziek aan het wor den is." Volgens Smitsloo kan het alle maal 'veel gezonder' in Neder land. „Hoogste tijd voor een omslag. Ons land moet veel meer als een onderneming wor den gerund. De overheid dient randvoorwaarden te scheppen zodat primaire levensbehoeften niet in het gedrang komen. Dat is nu wel geval. Miljarden wor den verkeerd besteed. We leven in een luxe samenleving, maar toch komen de meeste inwoners er bekaaid van af. Zo is in de ge zondheidszorg veel te weinig ge- investeerd." Smitsloo is al enige tijd geleden benaderd met de vraag of hij zich verkiesbaar wil stellen voor Leefbaar Nederland. „Zodoende heb ik ook de tijd gekregen een aantal beleidslijnen uit te zetten. Alleen mijn naam op de lijst, geeft geen voldoening." Leefbaar Nederland presenteert vanmiddag haar 250 namen tel lende groslijst waaruit de Ka merkandidaten worden geko zen. Smitsloo is een van de re gionale kopstukken op de gros lijst. Partijvoorzitter Jan Nagel meent dat die 'lokaio's' met el kaar een veel groter potentieel vormen dan de kandidaten van de gemiddelde politieke partij. Als je alle lokaio's bij elkaar op telt, heb je de grootste partij van Nederland." (advertentie) Amsterdam - In museum NEMO in Amsterdam is gisteren de tentoon stelling Codenaam: DNA, een reis door de genen geopend. Daarbij wa ren zogenaamde klonen en mutanten aanwezig. Bezoekers maken een reis door de genen en komen meer te weten over de principes van (advertentie) de erfelijkheid. Op de expositie is onder meer het menselijk DNA op een inzichtelijke wijze in kaart gebracht. Met Codenaam DNA is een begin gemaakt met de aandacht die NEMO wil besteden aan biowe- tenschappen. Foto: ANP/Olaf Kraak 'b,v. T-Shirt normaal ^.- Afgeprijsd: I/Nu: 1," 11 door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Palestijnse politie heeft gisteren de leider van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, Achmed Sadat, aangehouden voor verhoor. Is raël heeft om zijn aanhouding gevraagd omdat hij de moord op minister van toerisme, Rechavam Ze'evi, zou hebben georganiseerd. Premier Ariel Sharon heeft her haaldelijk laten weten dat Arafat de stad Ramallah niet mag ver laten voor de verdachten in de moord op Ze'evi zijn gearres teerd. Maar het nieuws over de aanhouding van Sadat is in Isra ëlische regeringskringen met een schouderophalen ontvan gen. „Zolang ik hem niet achter de tralies zie, geloof ik er niets van," reageerde Sharons woord voerder Ra'anan Gissin. Afgaan de op verklaringen van verte genwoordigers van het Volks front is er reden voor twijfel. „Sadat is twee dagen onze gast," zou Arafat hun hebben verteld. Het front heeft bij het Palestijn se Bestuur geprotesteerd en de onmiddellijke vrijlating van zijn leider geëist. Op de Westelijke Jordaanoever nabij Jenin is vanmorgen in een auto een vermoorde Israëliër ge vonden. Een dag eerder werden twee Israëlische kolonisten ver moord door Palestijnse schut ters. De groepering Aksa Marte laren Brigades heeft de verant woordelijkheid hiervoor opge ëist. Volgens de Palestijnse orga nisatie ging het om een vergel dingsactie. Maandag kwam een van de leiders van de Brigades om door een aan Israël toege schreven bomaanslag. In verband met het overlijden van wethouder mevrouw Van Doorn-Kokelaar gaan de commissievergaderingen van vanavond, woensdag 16 januari, en morgenavond, donderdag 17 januari, niet door. Burgemeester en wethouders van Ter Aar Secretaris J.W. van Tuijl Burgemeester A.J. Epskamp d Silvia Vazquez - Uitslag op de handen, de onderarmen Et gezicht, en vreselijk last van jeuk. De Naar- drogist Anke Zeldenrijk is zwaar de dupe de invoering van de euro. De vijftigjarige on- Enier heeft een hardnekkige nikkelallergie en laardoor niet tegen de munten van één en euro. Met de gulden had ze geen centje pijn. in niet waar zijn, reageert de Nederlandse y. maar ik geef geen hand. Dat vind ik in de- fatie onfris". Op haar handen, onderarmen zicht zijn rode bultjes te zien.Aan het einde Ie eerste eurodag, op 2 januari, kreeg ik 's ds tintelingen in mijn hand. Ik legde niet en de link met het geld. Maar de dagen ema werd het steeds erger; onderhuidse bultjes, een opgezwollen gezicht en vreselijke jeuk. Het leek wel zware acne. Ik kon 's nachts niet slapen van de jeuk, had natte washandjes naast mijn bed lig gen tegen dat vreselijke gevoel. Toen drong het tot me door dat ik allergisch ben voor de euromunten waar nikkel in zit." Zeldenrijk kreeg van haar huisarts middelen voor geschreven tegen de nikkel-allergie, maar die ble ken niet te werken. „Ik heb zelf ook van alles ge probeerd uit de winkel, maar het ging niet over. Afgelopen weekend was het dieptepunt; ik had een fel rood en opgezwollen gezicht, het leek wel een explosie." Ten einde raad moest Zeldenrijk haar toevlucht nemen tot een zwaai" middel: „Sinds maandag slik ik prednison, en dat helpt wel. De zwellingen zijn weg en ik heb minder jeuk. Maar ik heb ook last van een draaierig gevoel, dat is één van de bijwer kingen van dat geneesmiddel. De kuur duurt tien dagen. Daarna wil ik kijken hoe het gaat. Als de last van de allergie dan in volle hevigheid terug komt, overweeg ik stappen te ondernemen tegen de overheid. Ik heb niet om dat nieuwe geld ge vraagd." „Dit kan niet waar zijn", reageert Mark van Woen- sel, kwaliteitsmanager van de Nederlandse Munt in Utrecht. De munten van één en twee euro be staan slechts voor twintig procent uit nikkel. Vol gens hem zijn de euromunten ongevaarlijk voor mensen met nikkelallergie. „Dat is ook de gangba re mening van huidartsen. De gulden en de rijks daalder bestonden voor honderd procent uit nik kel. Dat zou meer problemen moeten opleveren. Zeldenrijk werkt al 35 jaar in een winkel en zegt nog nooit zoiets meegemaakt te hebben. „Ik ben er ooit achter gekomen dat ik allergisch ben voor nikkel toen ik een ketting droeg van dat materiaal. Sindsdien heb ik het altijd weten te vermijden. Ik vind het heel vervelend; mijn man staat nu zoveel mogelijk achter de kassa en ik adviseer klanten. Maar soms sta ik alleen en moet ik ook met geld omgaan. Dan moet ik plastic handschoenen aan treden en dat vind ik een raar gezicht. Ik help ook geen klanten meer die drop willen, dat vind ik on fris met zulke handen. Ik vrees dat er een nieuwe beroepsziekte kan ontstaan door de komst van de euro. Ik heb ge hoord dat er meer mensen zijn die last hebben van deze allergie." Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. A n-*= Straat £0 Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 52,00 52", 50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq automatische betaling is mjn bank-gironummer 712141 4001 1 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1