MENINGEN 'Ik heb het idee dat alles netjes is omgerekend' s Gedogen van een drugswinkel halfslachtig en ongeloofwaardig Overlaten aan straatdealers is vragen om moeilijkheden Rl De Leidse politiek negeert een groep actieve jongeren Aanvallen 11 september niet te vergelijken met kamikaze 945 WOENSDAG l6 JANUARI 2002 SPELREGELS De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het ar tikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, be korten of weigeren. Alleen brieven ondertekend met naam en adres komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl DE KWESTIE Donderdagavond 20 december probeerde een groep van circa 20 jongeren bezwaarschriften aan te bieden aan de commis sieleden van de raadscommissie ruimtelijke ordening. Een week eerder was er ook al een poging gedaan, maar toen was de agen da van de commissie 'te vol' om de jongeren het woord te geven. Nu. een week later, was de agenda wederom 'te vol' om de jongeren vijf minuten het woord te geven. De jongeren werden niet in de raadszaal toegelaten en op veilige afstand gehouden op de publieke tribune, buiten de vergaderzaal. Als toevallig aanwezige burger heb ik met gevoelens van schaamte kennis genomen van de verhouding tussen het stads bestuur en een groep actieve jongeren. Zes man politie, geslo ten stadhuisdeuren, gespannen bodes en veiligheidspersoneel: het leek wel of zojuist een groep jonge criminelen het stadhuis had bestormd. In werkelijkheid ging het om jongeren die opko men voor het behoud van een pand, dat bruist van de activitei ten. Nadat vanaf de publieke tribune door één van de jongeren een verklaring was voorgelezen, her vatte de voorzitter van de raads commissie de vergadering. De commissieleden vertrokken geen spier en onbesproken en onbewogen werd overgegaan tot de orde van de dag. Alsof niet zojuist de politiek opnieuw had gedemonstreerd hoe je je kunt afwenden van de goedwil lende burgers van deze stad: ogen en oren stijf dichthouden en de politie bellen om jonge burgers - met-ongewenste-op vat- tingen op een afstand te hou den. Zou de opkomst bij de komende raadsverkiezingen de 50 procent nog halen? De kans dat de helft van de bevolking wegblijft, is weer een stukje groter gewor den. helaas. Dat de Leidse poli tiek ook dan de schuld nog niet bij zichzelf zal zoeken, is nu wel te voorspellen. Frits van Oosten, Leiden. In de Oudejaarsbijlage van het Leidsch Dagblad schrijft Tho mas van der Dunk, docent cul tuurhistorie aan de Universiteit van Leiden, dat 'de wereld door 11 september niet is veranderd'. Het is een boeiend artikel, maar het verdraagt naar mijn mening hier en daar wel een accentver schuiving. Om te beginnen lijkt het mij nogal parmantig om drieënhal ve maand na zo'n schokkend voorval al te constateren dat de wereld er niet door is veranderd. Het komt mij voor dat eerst his torici die (lang) na ons zullen le ven, tot een dergelijke conclusie kunnen besluiten. De vergelijking met Pearl Har bor, wat betreft de impact op de Amerikaanse samenleving, lijkt mij nog steeds de beste, zoals ik kort na 11 september in dit blad mocht toelichten. Daarmee be vind ik mij met de heer Van der Dunk in goed gezelschap. Maar dan: het kamikaze-karakter van de aanvallen was niets nieuws'. Neen; toch verschillen zij hemelsbreed van de Japanse tijdens de Tweede Wereldoor log. Die werden uitgevoerd door getrainde militaire piloten, te gen uitsluitend militaire doelen, onder de regie van een erkende regering, binnen een strenge hi ërarchie, die ook de benodigde - vaak aftandse - vliegtuigen ter beschikking stelde. Alleen de bevoegde' piloot offerde zijn le ven. 'New York' en Washington' lij ken in niets op die aanvallen. Hier werden burgervliegtuigen, in volle vredestijd, compleet met voltallige bemanning en passa giers. door honderd procent on- De aanvallen op het World Trade Center in New York. Foto: AP bevoegden - monsters in men sengedaante - geroofd en als oorlogstuig ingezet om een ge creëerde vijand van een ver meend ongelijk te overtuigen. De eerste mens op de maan heeft de geschiedenis (nog) niet veranderd; niettemin wel een bladzijde omgeslagen van het logboek der mensheid: voor het eerst zag de mens zijn aarde in het perspectief van de oneindig heid. Zo deed ook de elfde sep tember. Die datum confronteer de de mensheid met een mon sterachtigheid, zetelend in een 'menselijk' brein, die geen pre cedent kende. Dat is, naast het gegeven van de eerste aanval op het Amerikaanse continent, de globale historische betekenis van die datum. De meetlat der 'menselijke' boosaardigheid moet worden opgerekt; moet met enkele strepen worden ver lengd, om ruimte te bieden aan het fenomeen van het moslim fundamentalisme. HJ. Peeters Oegstgeest (advertentie) Al jaren is er in Lisse een drugswinkel en is er discus sie over die drugswinkel. Die naam 'drugswinkel' vinden wij beter dan de versluierende naam 'coffeeshop'. In 1998 is er in Lisse beleid vast gesteld in verban met softdrugs. Toen en door al die jaren heen heeft de fractie SGP/Christen- Unie dezelfde lijn vastgehou den: wij zijn tegen het gedogen van een drugswinkel. We heb ben daar de volgende argumen ten voor. drugsgebruik (ook soft drugsgebruik) brengt licha melijke en geestelijke schade toe. Lichamelijk gezien de ge wennende invloed, waarbij ver slaving uiteindelijk in het ver lengde ligt van gewenning. En geestelijk, omdat softdrugs geestverruimend werken en dus ontegenzeggelijk negatieve in vloed hebben op de geest. Het huidige gedoogbeleid heeft al diverse nadelige effecten op geleverd. Want het softdrugsge- bruik is de laatste tien jaar sterk toegenomen, namelijk verdrie voudigd. Ook de kennisma kingsleeftijd is gedaald van ge middeld 18 naar 14 jaar. Als we dit beleid voortzetten, gaat het van kwaad tot erger. Ervaringen met aanverwante za ken leert dat beter van meet af aan door middel van strakke re gelgeving 'de ongebondenheid' kan worden ingetoomd. Verge lijk gokkasten en alcoholgebruik Hans de Jong. Foto: Dick Hogewoning door jongeren. Daarbij is in Ne derland pas toen er (steeds meer) 'slachtoffers' vielen, dis cussie over regelgeving ont staan. Daarom is algehele afwij zing van softdrugs de beste weg. Bestuurlijk/juridisch is het hui dige (regio)beleid een onding. Niet het 'juk' van het openbaar ministerie moet het beieid in Lisse bepalen, maar de gemeen teraad zelf; in eigen verantwoor delijkheid, rekening houdend met plaatselijke omstandighe den. Kijkend naar die plaatselij ke omstandigheden: wij menen dat een drugswinkel niet past bij het ka rakter van onze ge meente. Het voorbeeldgedrag varl de overheid vraagt om duidelijk en helder beleid for muleren en handha ven. Gedogen is half slachtig en ongeloof waardig. Preventief beleid (richting jon geren) wordt bij ge dogen bovendien ongeloofwaardig: aan de ene kant waarschuwen voor de gevaren van ver slaving, maar aan de andere kant soft drugs een legale plaats gunnen. We beseffen best dat dit stand punt ingaat tegen de huidige ge doogcultuur. En we begrijpen ook dat het botst met overkoe pelende afspraken die zijn ge maakt tussen gemeenten, politie en openbaar ministerie. Maar toch houden we vast aan ons standpunt, omdat het gebaseerd is op een breed scala aan argu menten. SGP/ChristenUnie staat voor een geloofwaardige overheid, die het leven (ook van de jeugd) beschermt. Hans de Jong, SGP/ChristenUnie. Wie kiezen we en waarom? In de aanloop naar de gemeenteraads verkiezingen van 6 maart komen op deze plek wekelijks twee kandidaat-politici aan het woord over een kwestie in hun gemeente. Vandaag Lisse. Hans de Jong (SGP/ChristenUnie) en Guus Mesman (PvdA) spreken zich uit over de vraag of Lisse een coffeeshop moet blijven gedogen. Laat ik begin- n nen met de constatering dat niemand het leuk vindt dat zijn of haar kind (soft)drugs ge bruikt. Net zo min behoor je te hopen dat hij of zij gaat roken of zich te buiten gaat aan alco holgebruik. ook al is het zo dat roken en drin ken veel meer maatschappelijk aanvaard zijn dan het gebruik van drugs. Feit is echter dat de jeugd constant bezig is haar grenzen te verken nen bij de zoektocht door het le ven. en daar hoort het opsteken van een sigaretje, het drinken van een glaasje en het roken van een stickie ook bij, of we dit nu leuk vinden of niet. Feit is ook dat tabak, alcohol en drugs big business zijn. Tabak en alcohol zijn, tot op zekere hoogte, vrijelijk en legaal ver krijgbaar. Drugs niet, en daar zitten we dus met een gat in de markt. De vraag ernaar is er, én dus zullen er ook drugs aange boden worden. Dit tegenhou den lukt niet, dat is wereldwijd wel gebleken, en dus kun je het Guus Mesman. Foto: Dick Hogewoning maar beter proberen in de hand te houden door het gebruik van harddrugs aan te pakken en het gebruik van softdrugs te gedo gen. Dat kan natuurlijk alleen als je zicht hebt op de handel in drugs, en dat heb je niet als je het overlaat aan de straatdealer. Die zal net zo hard harddrugs aan onze jeugd proberen te slij ten als softdrugs, want handel is handel: Vandaar dat het fenomeen cof feeshop is ontstaan in ons land. In een coffeeshop wordt de ver koop van softdrugs gedoogd, maar is die verkoop aan strenge regels gebonden. Er wordt niet verkocht aan personen onderd 18, harddrugs zijn taboe en de kwaliteit van de spullen die ver kocht worden is goed. Zo kan d jeugd de door haar gewenste softdrugs verkrijgen zonder in aanraking te komen met hard drugs. Maken we dit onmogdj door de coffeeshops te sluiten, dan neemt de straatdealer hei weer over, met alle gevaren van dien, of de jeugd gaat in de gro te stad op zoek, en wat ze daar allemaal tegen kan komen wil- len we ook niet weten. Onze jeugd is niet anders dan die in de rest van Nederland Ook in onze streek is er vraag naar softdrugs, en dus is er ooi hier een rol weggelegd voor een coffeeshop. Die coffeeshop hé ben we in Lisse. en als geen en kele andere Bollenstreekge meente die coffeeshop wil, d doen we er het beste aan hem hier te houden. Juist ter be scherming van onze jeugd Guus Mesma Pvdl KLANKBORD In de aanloop tot de introductie van de euro spraken winkeliers en overheid af dat de komst van de nieuwe munt niet zou worden aangegrepen om hogere prijzen te berekenen. Maar houdt de middenstand zich aan deze af spraak? Wat is uw ervaring. Heeft de invoering van de euro het leven duurder gemaakt. Hanneke van Veen van stich ting Zuinigheid met Stijl in Den Haag: „Ik denk dat het le ven wel een beetje duurder is geworden. Vooral horecagele genheden hebben de prijzen verhoogd. Andere ondernemers hebben waarschijnlijk de ge bruikelijke jaarlijkse prijsstijging doorberekend. In de boekwinkel van onze stichting zijn de prij zen ook iets verhoogd, dat had den we jaren niet gedaan. De in voering van de euro zagen ook wij als een mooi moment om de prijzen iets te verhogen. Er zijn ook dingen goedkoper sinds 1 januari: aan geld overboeken naar mijn dochter in België zijn nu bijvoorbeeld geen kosten meer verbonden. Nico van der Horst van winke liersvereniging Doezastraat in Leiden:In eerste instantie denk ik dat het leven duurder is geworden. De overheid is daar mee begonnen door bijvoor beeld de onroerend-goedbelas- tingen en de parkeertarieven te verhogen. Maar ook veel winke liers doen eraan mee. Ik ben er van overtuigd dat de markt op lange termijn zijn werk doet De consument is slim genoeg om door te krijgen dat sommige winkeliers met de komst van de euro hun omzet proberen te verhogen. Ik denk dat zij deze winkels mijden en dat de winke liers uiteindelijk eieren voor hun geld kiezen." Peter van Loo, regiodirecteur van het Wassenaarse agent schap van de Nederlandsche Bank: „Wij hadden voorspeld dat het leven iets duurder zou worden. Dat is ook gebeurd. Maar op dit moment lijkt het meer dan het is, doordat ieder een tegelijkertijd de prijzen Aan de nieuwe biljetten en muntjes zijn de meeste mensen inmiddels wel gewend. Maar hoe zit het met de prijzen? Is het leven duurder ge worden nu de euro de gulden heeft vervangen? Foto: Henk Bouwman heeft verhoogd. Op jaarbasis valt het uiteindelijk misschien nog wel mee. Internationaal ge zien gaat de prijs voor sommige producten zelfs omlaag. Dat komt doordat prijzen naar el kaar toe trekken en in de andere eurolanden liggen de prijzen ge middeld lager." Sicco Louw die door zijn colle ga's van de Consumentenbond in Den Haag 'euroloog" wordt genoemd: „Heel veel mensen vinden dat het leven duurder is geworden na 1 januari. De afge lopen twee weken hebben we bijna 2500 klachten binnen ge- I kregen over prijsstijgingen. Veel prijzen zijn ook gestegen, maar de grote vraag is of dat met de invoering van de euro te maken heeft. Iedere jaarwisselingstij gen de prijzen namelijk door in flatie. Veel mensen leggen nu de link met de euro. Wij onderzoe ken of de prijzen meer zijn ge stegen dan gebruikelijk is in de eerste maand van het nieuwe jaar. Eind januari brengen we de resultaten van dit onderzoek naar buiten. Hopelijk kunnen we ontevreden consumenten la: ten zien dat inflatie de oorzaak was van de prijsstijging. Blijkt de euro de aanleiding te zijn voor prijsstijgingen, dan gaan we ne gatief publiceren over de betref fende branches. Ook leggen we de resultaten dan voor aan het ministerie van financiën. Dit mi nisterie heeft van tevoren ge zegd dat de euro geen prijsstij gingen tot gevolg heeft, daar houden we Financiën aan." Jan Marijt, bedrijfsleider van kringloopbedrijf het Waren huis in Leiden: „Ik vind niet dat het leven duurder is geworden sinds de invoering van de euro. Als ik boodschappen doe bij Al- bert Heijn of bij de Digros, merk ik niets van een prijsstijging. Ik heb het idee dat alles netjes is omgerekend. Bij ons in de win kel hebben we ook alles netjes omgerekend. Kleding, bankstel len en ander meubilair zijn om gerekend even duur. Alleen klei ne spulletjes, zoals glaswerk, hebben we voor het gemak iets naar boven afgerond. Maar dat gaat om zulke kleine bedragen, dat maakt het leven niet duur der." Jos van Kampen, eigenaar van café Jos in Noordwijk: „Bij mij in het café is het leven in elk ge val niet duurder geworden. Een glas bier is zelfs goedkoper ge worden. Ik heb namelijk veel vaste klanten en die zouden het niet pikken als ik vanwege de euro de prijzen zou verhogen. Mijn klanten waarderen het we dat ik de prijzen niet heb opge voerd. Veel caféhouders hebbet dat wel gedaan." Harry Mens makelaar in Lisse „De invoering van de euro maakt het leven inderdaad duurder. Ondernemers ronden alles naar boven af en de consu ment heeft nog niet het besef van de waarde van de euro. Tief euro geef je bijvoorbeeld heel gemakkelijk uit, terwijl het tot 22 gulden is. Wat het leven oi duurder maakt, zijn de prijsstij gingen van kleine bedragen. Als je voor elk kopje koffie een kwartje meer betaalt, kom je uit eindelijk op een flink bedrag uit." Raymond Salet, woordvoerder van het ministerie van financi en in Den Haag: „Vooralsnog vinden wij niet dat de invoeiüj van de euro het leven duurder heeft gemaakt. Wij hebben de Consumentenbond de opdrad gegeven de vinger stevig aan pols te houden. Tot op heden heeft de bond nog geen opval lende prijsstijgingen gesigna leerd. Behalve in de horeca- en de kappersbranche, maar deze branches zijn flink op de vingei getikt. Branches kunnen niet ongestraft prijzen verhogen, want klanten lopen dan gewoa naar een ander." C. Konings, lezeres van het Leidsch Dagblad uit Boskoop: „Ja, de invoering van de euro heeft het leven duurder ge maakt. Na de kerstvakantie stond ik braaf met gepast geld de Interliner van Boskoop naai Den Haag. Omgerekend kost een enkele reis op dit traject 3,86 euro. Nu moest ik opeens vier euro betalen. Een mede werkster van interliner-services een informatielijn, kon mij niet vertellen of er een prijsverho ging was. Ik vind dit behoorlijk d typisch." Sabine Bakker De stelling 'De invoering van de euro heeft het leven duurder ge maakt' heeft via internet en post tot diverse reactie geleid. De stemming geeft een duidelijk beeld weer: 89 procent is van mening dat het leven duurder is geworden, 11 procent vindt van niet en niemand meent dat het leven juist goedkoper is gewor den door de euro. Een selectie uit de reacties die via www.leidschdagblad.nl of via de post binnenkwamen. Nico Bakker (Leiden): „Twee voorbeelden. Een bosje bloe men op het Diamantplein is van ƒ15,00 naar €7,50 gegaan. Dat is een verhoging van 10 procent. Onze bedrijfsglazen- wasser presenteerde een euro nota die omgerekend ruim 100,- duurder was dan de nota in guldens in december. Heb- Door de invoering van de euro is het leven duurder geworden ben we even mee gebabbeld. En zo zal er nog veel meer wor den gerommeld." C. Soudan (Leiden): „De mid denstanders hebben kopers op nieuw een slechte dienst bewe zen omdat ze de omschakeling naar de euro hebben aangegre pen om hun prijzen weer eens 'aan te passen'. En maar klagen dat het slecht gaat met de eco nomie. Maar hebben al die mensen die nu hun bood schappen doen ook zo'n 10 tot 20 procent opslag gekregen? Ik hoop dat ze zich dit jaar eens zullen afvragen waarom hun omzetten niet zijn gestegen. Dat zal dan komen omdat men sen hun euro maar eenmaal kunnen besteden en dan het liefst bij middenstanders die zich fatsoenlijk hebben gedra gen bij de omschakeling van de gulden naar de euro." Bert Stam (Alphen aan den Rijn): „De euro zal het leven in het begin een stukje duurder maken, en na verloop van en kele maanden zal blijken dat het een stuk duurder zal zijn geworden. Oude prijzen van ƒ10,- die nu €4,54 zijn, zullen op den duur worden opgetrok ken naar een rond getal, €5 dus. Men zal dit niet in het be gin doen, maar na verloop van 3 of 4 maanden, zodat de con sument er minder erg in heeft. Ik verwacht dat door dit afron den naar boven de inflatie dit jaar in Nederland op tenminste 4 procent uitkomt. Na dit jaar zullen de prijzen zich stabilise ren, en misschien zelfs wel da len. Al met al zal de invoering van de euro een positieve im puls geven aan de economie op wat langere termijn." R.R. van der Zwan (Leider dorp): „Er zijn voorbeelden te over dat de invoering van de euro tot (extreme) prijsstijgin gen heeft geleid. Natuurlijk is het zo dat per 1 januari 2002 het leven duurder is geworden maar door de invoering van de euro wordt dit effect versterkt." Jan Mulder (Noordwijk): „Het restaurant in het Noordwijkse Bollenbad heeft zijn prijs voor een kopje thee verhoogd van ƒ2,25 naar €1,15. Een verho ging van ruim 12,5 procent!" C. Konings (Boskoop): „Ja, de invoering van de euro heeft het leven duurder gemaakt. Na de kerstvakantie stond ik braaf met gepast geld in de Interliner van Boskoop naar Den Haag. Om gerekend kost een enkele reis op dit traject €3,86. Nu moest ik opeens vier euro betalen. Een medewerkster van interliner- services, een informatielijn, kon mij niet vertellen of er een prijs verhoging was. Ik vind dit be hoorlijk typisch." Stelling nemen via het internet Lezers kunnen zich via de website van de krant (www.leidschdagblad.nl) uit spreken over actuele kwesties. Wekelijks wordt een 'opinie peiling' gehouden waarvan d uitslag elke woensdag in de rubriek Klankbord wordt ge publiceerd. Om lezers zonder internet niet uit te sluiten kan ook schriftelijk (postbus 54, 2300 AB Leiden) worden ge reageerd. De stelling van deze week waarop u - tot en met maandag - kunt reageren luidt: Gevangenen mogen met twee of meer in één cel ivot- den gezet?

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 18