Journalisten Eurosport mijden Salt Lake City MEDIA Micheline: 'Scouten is echt mijn ding' Meer dan een mooie ste BNN wil weten wie de slimste is Harmen Siezen houdt niet van kouwe drukte Wereldomroep in Zuidelijk Afri CNN verdubbelt salaris Larry King new York - Larry King, presen tator bij de Amerikaanse nieuwszender CNN, gaat 14 miljoen dollar (ongeveer 15,8 miljoen euro) per jaar verdie nen; twee keer zoveel als tot nu toe. Dat heeft de New York Post gisteren gemeld. CNN heeft het contract met de wereldberoem de presentator met vier jaar verlengd en hem daarvoor in totaal 56 miljoen dollar toege zegd. De 68-jarige King komt daarmee in de groep van best betaalde Amerikaanse televisie sterren. Volgens het nieuwe contract gaat King ook een nieuwe programmaformule ontwikkelen. Volgens de New York Post voorkwam CNN met het supersalaris dat King een contract zou tekenen bij con currerende stations Enige sf-blad gaat ter ziele riiswuk - SF Report, het enige blad voor sciencefiction-lief- hebbers in Nederland, is opge heven. De vrijwilligers die het blad maakten, konden het niet meer bolwerken om elke twee maanden een nieuwe editie uit te brengen. Het blad moest op vrijwillige basis worden ge maakt omdat er niet genoeg abonnees waren om het blad winst te laten maken. De oplage van het glossy magazine was ruim 10.000 exemplaren. De re dactie werd gevormd door pro fessionele journalisten en ama teurs die het genre een warm hart toedragen. „Nederlanders zijn te nuchter voor sfdenkt hoofdredacteur R. Zawada. ..In andere landen interesseert der tig procent van de bevolking zich voor het genre, in Neder land slechts tien.". Middagjournaal op zondag uit café Hilversum - Het Radio 1 Mid dagjournaal komt vanaf zondag 24 februari rechtstreeks vanuit Den Haag. Presentatoren Clairy Polak, Bert van Slooten en Max van Weezei ontvangen in een zaal van café Dudok tegenover het Binnenhof gasten uit onder meer de politiek, sport en cul tuur. Publiek is daarbij welkom. Het Radio 1 Journaal, dat in het pand boven het Haagse café over studio's beschikt, hoopt met de nieuwe opzet van het zondagse Middagjournaal wat afstand te nemen van de druk ke dagelijkse actualiteit. „We streven naar een moment om wat rustiger en uitgebreider te praten met bepaalde perso nen," aldus redactiechef Mar griet Gersie. Dik Voormekaar ook op internet Hilversum - Fans van Dik Voor- mekaar, mijnheer de Groot, Bep en Toos, Harry Nak en alle andere maffe personages uit de door de TROS-radio uitgezon den Dik Voormekaar show, kunnen sinds gisteren ook op internet van hun idolen genie ten. André van Duin en Ferry de Groot, in het dagelijks leven Chef Sport bij de NOS Radio, openden gistermiddag een ge heel vernieuwde internetsite (www.tros.nl/dikvoormekaar), gewijd aan hun beruchte alter ego's Dik Voormekaar en mijn heer de Groot. WOENSDAG 16 JANUARI 20 hilversum/anp - Zijn Belgen dommer dan boeren en blond jes slimmer dan studenten? Om deze \Tagen te beantwoorden zendt BNN vanavond een nieu we editie uit van de Nationale IQ-test. Tijdens deze recht streekse uitzending test de jon gerenomroep het IQ van 250 mensen in de studio en. via in ternet of sms, van de mensen voor de buis. In het eerste deel van de uit zending neemt presentator Je roen Pauw de test af, door 72 meerkeuzevragen te stellen. In de studio moeten vijf groepen deelnemers die vragen beant woorden. De vragen zijn onderverdeeld in de categorieën blondjes, stu denten, boeren, Belgen en al lochtonen. Ook bekende Ne derlanders doen mee aan de test, onder wie Rob Oudkerk. Jan Douwe Kroeske en Sylvana Simons. In het tweede deel van het pro gramma neemt Pauw de ant woorden door met prof. Drenth (psychologie). In dat deel moet onder meer duidelijk worden of onze zuiderburen dommer zijn dan agrariërs. Ook worden an dere vooroordelen over intelli gentie van bepaalde bevol kingsgroepen onder de loep ge nomen. Wie via internet meedoet aan de test, krijgt de persoonlijke IQ-uitslag teruggemaild. De Nationale IQ-test 2002 is vanavond te zien bij BNN op Nederland 2 om 20.30 en 22.35 uur. Kijkers thuis kunnen aan de test deelnemen via de website www.bnn.nl/dnt. door Eric de Bie Hilversum - Een sportzender die naar één van de belangrijkste sportevenementen van het jaar geen commentatoren en verslag gevers stuurt. Het klinkt onlo gisch, maar gebeurt wel. Euro sport heeft namelijk besloten de beoogde ploeg van bijna hon derdvijftig journalisten en com mentatoren niet naar de Winter spelen in Salt Lake City af te vaar digen. Dit mede vanwege de ho ge verzekeringspremies. De beelden vanuit Amerika wor den nu in het Parijse hoofdkan toor van commentaar voorzien of in de lokale studio's in de overige landen waar Eurosport wordt uitgezonden, van com mentaar voorzien. In Salt Lake City is in februari slechts een kleine cameraploeg aanwezig om eventueel aanvullende re portages te maken. Het besluit om thuis te blijven zou vooral te maken hebben met de na de terreuraanslagen sterk gestegen verzekeringspre mies. De kosten voor een inter nationale ploeg van honderd- vijftig verslaggevers bedragen meerdere tonnen. Eurosport vindt dit bedrag te hoog, zeker omdat er vanuit Salt Lake City toch geen rechtstreekse beelden worden gebracht. De sportzen der besloot hiertoe al eerder. Eurosport hoopt door de uitzen dingen vooral overdag te plan nen de kijkers meer van dienst te zijn. „De kosten hebben ongetwijfeld meegespeeld", laat een woord voerder desgevraagd weten, „maar de keuze om de Spelen op een andere manier te ver slaan is vooral van invloed ge weest. De commentatoren mis sen nu inderdaad wel de sfeer ter plekke. Dat is echter inherent aan het besluit om niets live te doen. We hebben wel enkele mensen in Salt Lake City voor aanvulling en calamiteiten." Bij de beslissing van Eurosport om de Winterspelen niet recht streeks te verslaan, speelt nog een aspect mee. De sportzender ondervindt steeds meer de ge volgen van de groeiende popu lariteit in vooral Duitstalige lan den. Publieke zenders verbieden daarom de EBU. het overkoepe lende orgaan dat in Europa on der meer de uitzendrechten van grote evenementen regelt, steeds vaker de live-beelden ook aan Eurosport te geven. Volgens afspraken binnen de EBU is een afzonderlijk lid daar toe gerechtigd. Zo kan Euro sport bijvoorbeeld nooit recht streeks de wereldbekerwedstrij den alpine-skiën uitzenden, omdat de Duitse zender ARD en het Oostenrijkse ORF dit tegen houden. Om tijdens de Winter spelen veel ellende rondom uit zendrechten te voorkomen, zou Eurosport hebben besloten niets live te doen. De woordvoerder wil hierop niet reageren, behalve „dat Euro sport in sommige landen een steeds geduchtere concurrent wordt voor omroepen die veel sport uitzenden". NOS Voor de NOS zijn de verzeke ringspremies geen reden min der of geen mensen naar Salt Lake City te sturen. In totaal gaan namens de publieke om roep 63 mensen naar de Spelen. „Wij betalen gewoon de basis verzekering". aldus Monique Hamer van de NOS. „We zijn niet meer kwijt dan voor 11 sep tember. In de Verenigde Staten woedt geen oorlog. Als dat wel het geval was, hadden we inder daad ruim tienduizend euro per verslaggever per week moeten neerleggen." Hilversum - Hij heeft al aange kondigd dat hij géén feest \vü, en alsjeblieft ook geen af scheidsreceptie. Als Harmen Siezen (61) aan het einde van dit jaar na 33 jaar stopt als nieuws lezer van het NOS-joumaal, is hij ineens weg. „En dan kom ik ook nooit meer", zei hij in één van de spaarzame interviews die hij heeft gegeven. Want de enigszins verlegen Siezen houdt nu eenmaal niet van kouwe drukte of teveel aandacht Zelfs aan het vieren van zijn verjaar dag heeft hij een hekel. „Om eerlijk te zijn: ik hou niet zo van mensen." De mensen overigens wel van hem: vorig jaar nog werd hij door de kijkers uitgeroepen tot beste en meest populaire nieuwslezer. Dit jaar behaalde hij in een onderzoek van de Dienst Kijk- en Luister Onder zoek (KLO) van de NOS een goede tweede plaats na Henny Stoel. Zakelijk, nuchter, zonder poespas, altijd in de plooi, met af en toe een prettige uitglijder. Zoals die keer dat hij in een ern stige slappe lach-stuip raakte toen hij een bericht voorlas over de gevaren van libido-vermin derende fietszadels. De begelei dende beelden van tegen de wind in zwoegende bejaarden Harmen Siezen Foto: ANP werden hem teveel. Maar ondanks zijn populariteit is de presentatie van het Acht Uur Journaal altijd aan hem voorbij gegaan. Toen Joop van Zijl in 1995 vertrok, hoopte Sie zen zijn plek te kunnen opvul len. Het werd Philip Freriks, die speciaal daarvoor uit Frankrijk werd gehaald. Diens vele ver sprekingen bezorgden Siezen in het begin nogal wat slapeloze nachten. Maar even goede vrienden. Siezen is er de man niet naar om zich uitbundig te profileren. Als nieuwslezer vindt hij het niet relevant om zichzelf op de voorgrond te plaatsen. Door het Journaal is hij al twee honderd keer per jaar met zijn 'harses' in beeld, dat is meer dan genoeg. „Nieuwslezers zijn geen sterren. We zingen geen liedjes en hoeven er niet voor te zorgen dat we in de publiciteit blijven." Ook in zijn journalis tieke loopbaan bleef hij liever op de achtergrond dan zich te laten gelden. Erg ambitieus is hij naar eigen zeggen ook nooit geweest. Hij had ooit interesse voor een radiobaan bij Langs de Ujn en Met het Oog op morgen leek hem ook wel wat. Maar hij werd niet gevraagd en met zichzelf leuren, daar begint hij niet aan. „Ik verzorg mijn public relations niet. Dat zit gewoon niet in me. Het liefst ben ik op mezelf." De domineeszoon die opgroeide in het Drenthse Peize, wilde aanvankelijk in de voetsporen van zijn vader treden, maar koos toch voor de journalistiek. Hij zette zijn eerste schreden op het journalistieke pad bij het in Den Haag gevestigde persbureau UPI, om vervolgens over te stap pen naar radiopiraat Veronica. Vervolgens kwam hij bij het NTS-joumaal terecht, eerst als verslaggever, na een paar jaar als presentator. Sindsdien is hij honkvast en werkt hij nog maar sporadisch buiten het vaste Journaal-decor. Even leek het erop dat de publieke omroep hem kwijt zou raken aan Tv 10, het mislukte sterrennet dat Joop van den Ende eind jaren tachtig wilde opzetten. Siezen stapte na veel wikken en wegen over, maar toen de beoogde zender op de klippen dreigde te lopen, raadde Van den Ende hem per soonlijk aan terug te keren naar het Journaal, waar hij tenminste verzekerd zou zijn van een pen sioen. „Mijn hele leven ben ik bang ge weest om een grote stap te ne men", zou hij daar later over zeggen. „Dan waag je een keer iets en dan loopt het mis: dat is een beetje de tragiek van mijn leven." Tot 1 december blijft Siezen pa raat als nieuwslezer. Als het aan hem ligt kunnen we hem ook nog in beeld zien als presentator van de Nationale Nieuwsquiz, die hij samen met Mieke van der Weij voor de NCRV presenteert. Op dit moment is hij bovendien te zien bij Teleac, waar hij op zondag een belastingquiz pre senteert. Monique Brandt OP DE AFTITELING Wat een regisseur en een came raman doen bij een televisiepro gramma ligt voor de hand, maar wat is de rol van al die andere personen op de aftiteling? In een serie verhalen vertellen televisie medewerkers over hun werk. Vandaag: locatiescout Amsterdam - Ongure straatjes, gevangenissen, kerken, zolder kamers, een straat uit 1926, je kunt het zo gek niet bedenken of locatiescout Micheline van Leeuwen (28) weet ze te vinden. Voor haar beroep reist ze het hele land door, op zoek naar ge schikte locaties voor films en tv- series. Momenteel werkt ze voor het tweede seizoen van Wet Waan, een dramaserie over psy chiatrie en rechtspraak, die vol gend jaar bij de AVRO wordt uit gezonden. „Voor deze serie ga ik morgen het dak op", vertelt Micheline enthousiast „Er moet een slotscène worden opgenomen op het dak van een pakhuis. Het was best moeilijk om een ge schikte plek te vinden. Ik zocht een dak dat aan het water ligt, een mooi uitzicht geeft en er een beetje spannend uit ziet. Bovendien moet het in Amster dam zijn, dat is planningtech- nisch gezien het meest prak tisch." Uiteindelijk kwam Mi cheline uit bij het dak van pak huis Afrika, vlakbij het Centraal Station. „Morgen ga ik even kij ken of het wat is. Ik neem wel iemand mee om de deuren open te breken. Het pand is na- Locatiescout Micheline van Leeuwen maakt foto's van alle plekken die zij geschikt acht voor een serie. Hier is ze in Amsterdam aan het zoeken naar een opnamelocatie voor de AVRO-serie Wet Waan. Foto: Ton Kastermans melijk dichtgelast om krakers te weren." Een locatiescout is één van de eersten die een script onder ogen krijgt. Micheline maakt na het lezen een lijstje met de be nodigde locaties. Vervolgens gaat zij met de regisseur en art director en soms ook de pro ductieleider, om de tafel zitten. „Tijdens deze gesprekken pra ten we over het script en wor den locaties vormgegeven. Met die gegevens ga ik aan de slag. Soms zijn de locaties op dat mo ment voor mij niet te vinden of beschikbaar. Dan moeten de plannen worden veranderd." Na dit gesprek gaat zij op zoek. „Het is wisselend hoe ik dit aan pak. De ene keer heb ik meteen iets in mijn hoofd en ben ik de hele dag aan het bellen. De an dere keer surf ik uren op inter net of rijd ik in mijn auto rond. Maar het lukt altijd. Soms zijn bepaalde locaties onvindbaar, maar dan verzinnen we gewoon iets anders." Micheline maakt foto's van alle plekken. Vervolgens gaat ze met de regisseur en art director ter plaatse kijken. Dan wordt be paald welke locaties uiteindelijk gebruikt worden. „Ik ben de eerste die contact legt met de lo catiehouders en alle afspraken maakt. Goede voorlichting is be langrijk. Mensen moeten goed weten wat het betekent om hun huis beschikbaar te stellen aan een filmploeg. Ik leg duidelijk uit wat het inhoudt: een ploeg van 25 man in je huis, een cate ringwagen en locatiebus voor de deur, herrie en drukte. Mensen moeten weten waar ze aan be ginnen, zodat ze niet halverwe ge de opnames teruglaabbelen. Ook vertel ik altijd duidelijk waar het verhaal over gaat. Er zijn bijvoorbeeld mensen die absoluut geen scène van een zelfmoord in hun huis willen opnemen." Nadat ze haar opleiding tot do cent handvaardigheid en textiele werkvormen had afgerond, werkte Micheline bij Radio Bus- sum en later als manusje van al les voor een theatergroep. Na een tijdje wilde ze meer. Ze heeft toen een productieleider gebeld met de vraag of ze voor hem kon werken. Ze had geluk en kon als runner terecht. „Run ner ben ik uiteindelijk nooit ge weest. Op mijn eerste dag moest ik meteen al op zoek naar een café voor de comedy Babes. Ik wist echt niet waar ik moest be ginnen. Ik heb mijn auto ergens geparkeerd, ben een beetje rond gaan lopen en maakte foto's. Dat pakte goed uit. Langzaam maar zeker zorgde ik voor alle locaties. Zo ben ik in dit vak ge rold." Micheline van Leeuwen werkt nu bijna twee jaar als loca tiescout. Ze deed de comedy Ba- bes. de dramaserie De Aan klacht en is nu al bijna een jaar bezig met Wet Waan. Als dit project is afgerond, gaat ze aan de slag voor de dramaserie Me vrouw de minister (VPRO) en waarschijnlijk de film De Twee ling, naar het boek van Tessa de Loo. Maar dat is nog niet hele maal zeker. „Elke dag is voor mij een feestje. Locatiescouten is echt mijn ding. De afwisseling, het contact met mensen, heerlijk. Ik krijg er een kick van als een regisseur dolenthousiast is over een loca tie die ik heb gevonden. Af en toe zijn er ook wat mindere kan ten aan dit vak, hoor", lacht Mi cheline. „Midden in de nacht over een begraafplaats lopen bijvoorbeeld. Dat is best lugu ber." Jolanda Dorresteijn Afgestudeerde op DJ School beleeft zijn première Op zolderkamertjes wordt heel wat afgefantaseerd door jongens en meisjes. De een droomt over een carrière als brandweerman, de ander wil piloot worden, verpleegster, chirurg, politieman. Er zijn ook kinde ren, overigens voornamelijk jongetjes, die ervan dromen ooit dj bij een radiostation te worden. Radio 538 weet daarover mee te praten. Ge middeld ontvangt het commerciële radiostation zo'n 25 cassetteband jes per maand van jongens die op hun slaapkamer of de lokale radio zender een radioprogramma in elkaar hebben gesleuteld. Om een en ander in goede banen te leiden heeft 538 een jaar geleden een heuse opleiding gestart: de DJ School. Een primeur voor Nederlandse begrip pen (in de VS is het een bekend fenomeen), die de hartelijke steun krijgt van Radio 538-directeur Erik de Zwart. Erwin van Rijn is de twee de 'afgestuurde'. In de nacht van woensdag op donderdag beleeft hij zijn première achter de microfoon. Jan van Stipriaan Luïscius Hilversum - Vroeger zag de we reld er overzichtelijk uit. Had je een mooie stem dan lag een ra diocarrière als dj al gauw in het verschiet. Tegenwoordig niet. Met een mooie stem alleen kom je er dus niet. Het is niet alleen maar plaatjes aan elkaar praten. Dj's zijn tegenwoordig pure per sonality's. Of zoals Wim van Putten, een van de 'docenten' van Radio 538 het omschrijft: „Radio is theater van de illusie". Dat en méér probeert de ex- TROS en -NOS-radioman zijn leerling-dj's in te peperen. „Be langrijk is ook, dat je een per soonlijkheid bent". Voordat Wim van Putten en zijn collega (tevens programmadirecteur van 538) Uunco Cerfontaine aan de slag gaan met de aspirant - dj's, gaat er een hele weg van luisteren en praten en discussië ren aan vooraf. „Meer dan ne gentig procent van de inge stuurde bandjes is totaal onge schikt. Die jongens hebben het gewoon niet en zullen het ook nooit leren. Het gaat niet alleen om een mooie stem, je moet ook iets oorspronkelijks hebben, iets uitbundigs, een soort vro lijkheid en een niet uit te leggen 538-gevoel. Elk station heeft zijn eigen sfeer. Noordzee FM heeft rustige dj's en bijvoorbeeld bij Radio 3FM merk je toch een soort cynische ondertoon bij de presentatie". Hoewel Wim van Putten en Uunco Cerfontaine de aspirant - dj's een jaar begeleiden, is het niet de bedoeling dat de leerlin gen volledig worden gekneed naar de wensen van de twee do centen. „De jongens die al op basis van de cassettebandjes door de selectie komen, hebben allemaal al iets oorspronkelijks. Wij geven ze een raamwerk, het format. Dat kun je vergelijken met het recept in een kookboek. Als je het programma zo maakt is het altijd lekker. Wat zij doen is er naar eigen smaak wat zout en kruiden aan toevoegen voor de personal touch. Kijk, en wan neer een dj er ineens een hele hand zout in gooit? Tja, dan zul len we even praten. Maar uitein delijk blijven zij de kok". Sturen Het is dus voornamelijk een beetje sturen wat Van Putten en Cerfontaine doen. Want meestal is de achtergrond van de jon gens niet meer dan wat 'spiele rei' voor de lokale of de zieken omroep in hun woonplaats. „Het gaat maar om kleine punt jes die wij bijstellen. Niet meer dan tien a vijftien puntjes schat ik zo in", zegt Wim van Putten. „Wat ons opvalt is dat sommige jongens de neiging hebben om mensen als Edwin Evers (dj van Radio 538, voorheen Radio 3FM, red) na te apen. Kijk, daar letten wij erg sterk op: dat je iets oor spronkelijks hebt, echt iets van jezelf. Op zichzelf is het presen teren voor deze jongens geen groot probleem. Want wat ze gemeen hebben is dat ze thuis Droom van Erwii een echte dj wor Erwin van Rijn (25) uit 2 termeer werkte jareolar voor een piraat en voor kale omroep van Zoetei Vanaf zijn achtste jaar droomde hij al van een ère als dj. Een jaar geled stuurde hij zijn bandje i soort opwelling op en w uitgenodigd voor een g< om daarna, samen met anderen, zitting te nemi het 538-'klasje'. „Ik heb een ontzettend leuk jaa had. En veel geleerd. Zq ik me ervan bewust dat sommige dingen jarenl consequent fout deed. 1 willen zeggen in een zin soort dingen. Overbodif dingen zeggen ook. Dat len de luisteraars niet. V bij mij ook insloop, was rekken van namen. Bij I Borsato riep ik steevast aaaaatooooo. Dat is ook meer van deze tijd. Maa soort dingen sluipen er ongemerkt in. Kijk, je w toch in een soon vaatje ten, hoewel je natuurlijl van jezelf meeneemt. De ook geregeld teruggerot ook wel teruggefloten, v je ontwikkelt achter dei crofoon toch onbewust soort over-enthousiami op hun kamer hebben zi kloten met het in elkaar 2 van radioprogramma's". Jongens? Ja, want het m( waardige feit doet zich v meisjes zelden -of zeg m rust nooit- bandjes van zi insturen. Dat verbaast Va ten. Hoewel: „Nederland geen echte vrouwelijke dj ik eigenlijk. Isabelle (Radi red.) is geen echte dj in d zoals wij dat graag willen vrouwen horen geen vrot op de radio. Ik vind overj dat VTOUwen die wel voot muziekstation werken, o< swingen". door Jan van Stipriaan Luïscius Hilversum - De Wereldomroep gaat met ingang van 1 februari, een dag voor het huwelijk van Willem Alexander en Maxima, ook uitzenden in Zuidelijk Afri ka. Onderhandelingen met on der andere satellietmaatschap pijen zijn gisteren afgerond. Het was al lange tijd een wens van de Wereldomroep, om meer grip te krijgen op het Afrikaanse continent. Het gaat om Zuid-Afrika, Bots wana, Namibië, Mozambique, Swaziland, Lesotho, Zambia en Malawi waar de programma's van Het Beste van Vlaanderen en Nederland (BVN-TV) te zien zullen zijn. Deze week nog start de Wereldomroep in de negen betreffende landen een groot publiciteitsoffensief, waarbij ook de hulp wordt ingeroepen van de diverse Nederlandse ambas sades. De Wereldomroep is niet alleen blij door de uitbreiding van het aantal landen waar BVN-TV kan worden ontvangen, ook het tijd stip dat een akkoord is bereikt stemt de omroep tevreden. „Er wonen naar schatting 100.000 Nederlands sprekende mensen in die landen en die willen graag het huwelijk van de kroonprins en Maxima kunnen volgen", al dus Pieter Landman, program maleider BVN-TV. De Wereld omroep zet de live-beelden van de NOS via de satelliet door naar die landen. Overigens is gelijktijdig bekend geworden, dat BVN-TV i oost Europa, het nabije' en enkele Noord-Afrikaan den drie dagen lang (van dag 1 februari) mag uit in verband met het huwi 2 februari. In deze landei de Wereldomroep do< slechts enkele uren per <i „We hebben de afgelopi ken veel post ontvangen landen, of we veel aandai het huwelijk willen beS aldus Landman. BVN-TV, een samenwe verband tussen de NO! reldomroep en de B« VRT is in Europa (inclu Canarische Eilanden), I Afrika, Noord- en Zuid-A en op Aruba en de Nedei Antillen te ontvangen. Dj in spe Erwin van Rijn staat te glunderen temidden van zijn opleiders Wim van Putten en Uunco fontaine. Foto.Ton Kastermans

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 10