Miljarden extra voor Brits spoor ECONOMIE Energiepremieregeling is groot succes 'Helft ontslagen KPN'ers heeft snel nieuwe baan' Meer schuldeisers bij Avonturenpark De grootste inzameling aller tijden VDT dit jaar goed voor miljoen schakelbanden Ouderen betalen nogal eens te veel belasting Bedrijfsleven moet bijdragen Coca Cola gaat gebruik Thaise munt aanpakken Concurrentie op postmarkt nog marginaal Kritiek op muntactie EU wint conflict met VS over subsidiëren export 158 dinsdag 15 januari 2002 door Hans Gertsen den haag - De helft van de 2900 KPN-ers die dezer dagen te horen krijgen dat ze ontslagen worden, heeft binnen zes maanden een nieuwe baan. Dat voor spelt Ingrid Mol, projectleidster van de JO'N Mobiliteitsshops. ,,Dat is in ieder geval óns streven. Het is gebaseerd op er varingscijfers en op het feit dat de ar beidsmarkt nu goed is." Sinds gisteren functioneren op zes plaat sen in het land 'mobiliteitsshops'; kanto ren waar boventallig verklaarde KPN'ers hulp krijgen bij het zoeken naar een nieuwe baan. De shops zijn opgezet in samenwerking met de uitzendbureaus Randstad en Start. Mol: „Zodra bekend is wie er boventallig zijn verklaard, gaan we informatiebijeen komsten organiseren voor grotere groe pen personeel. Daarna volgt binnen twee weken een persoonlijk gesprek. Daarin bekijken we met de persoon in kwestie wat zijn of haar interesses en mogelijkhe den zijn en of iemand direct herplaats baar is of dat een stukje her- of bijscho ling nodig is. Vervolgens maken we sa men een plan van aanpak om tot een nieuwe baan te komen". Een vacature bank en een internetsite (externevacatu- res@kpn.com) met beschikbare banen zijn in de shops aanwezig. Mol beseft dat waarschijnlijk niet ieder een onmiddellijk in staat is om vol ener gie naar een nieuwe baan op zoek te gaan. „Sommigen die boventallig ver klaard worden, hebben dat al geruime tijd zien aankomen. Maar ook dan nog kan het hard aankomen. Mensen kunnen maandenlang denken: „Ga ik eruit of mijn buurman?". Als dan blijkt dat jij het bent, kun je behoorlijk van slag raken". Voor mensen die eerst nog een stukje 'rouwverwerking' moeten doormaken, zijn er bedrijfsmaatschappelijk werkers in de mobiliteitsshops beschikbaar. De mobiliteitsshops worden bemand door ongeveer 80 personen, inclusief on dersteunende diensten. Maar Mol rekent op veel meer mankracht. „Het is nadruk kelijk de bedoeling dat de mensen die een baan zoeken ook elkaar daarbij hel pen. Iedereen heeft zo zijn eigen netwerk en als mensen samenwerken, komt er per saldo veel meer uit". Belangstelling voor de KPN'ers is er vol gens Mol. „We zijn de afgelopen weken al door meer dan honderd bedrijven en instellingen benaderd. Daar zitten hele grote instellingen bij, zoals ministeries. Dat geeft hoop, al is natuurlijk niet iedere beschikbare functie ook voor elke KPN'er geschikt". il Vuursteen 5 nan van 2001 nuk aan zee - Karei »en is uitgeroepen tot n van het laar 2001De rsvoorzitter van Heine- n na een nek-aan-nek- ft Ahold-topman Cees Hoeven. Vuursteen nschreven als 'een ge- manager die het niet ge- ijk had na een markante linante Freddy'. De ver wordt georganiseerd anagers Netwerk Neder- men met enkele tijd- n en internetsites. lemarken aan en fris in blik agin - Vanaf de zomer Denemarken voor het er en frisdrank in blik te Minister van milieu t maakte gisteren be lt het al twintig jaar be verbod op blikverpak- wordt opgeheven. Wel statiegeld op de blikjes betaald. Denemarken enige land in de Euro- lie dat drankblikjes ver- Hating IT'ers >opt te traag' ag Het Nederlandse even is zeer ontevreden trage toelating van bui- do se informatietechnolo- ers) en onderzoekers in nd. Van de kabinetsbe- immigratieprocedures epelen, is nog weinig te- komen. VNO-NCW 59 it daarmee de concur- jsitie wordt aangetast, [geverskoepel vreest dat 50 ;n hun gespecialiseerde ue naar het buitenland sen. gedupeerden Safe Motors dan - Zo n duizend ge le klanten hebben zich open weken gemeld bij curatoren van Safe Mo de keten van motor- ie eind december failliet ard. Zij horen waar- k nog eind deze week of notor of accesoires te en. Mensen die een motor hadden gekocht oude inruilden hebben els een belangenvereni- rormd. lal plan Van wen Buizen iïcht - Vakbonden heb- sociaal plan afgespro- de directie van Van n Buizen, waar ruim arbeidsplaatsen verval- la veertig werknemers met de vut, veertig an- rijgen een vertrekpre- 3000 tot 30.000 euro als linnen drie maanden ere baan vinden. FNV noten vindt het akkoord dbaar. (kers worden irbetaald' - Veel buitenlandse sei- rkers in de opengrond- iw worden onderbe- ikbond FNV Bondgeno- t dit gisteren gemeld na lek bij 28 bedrijven in en Limburg. Van de ervraagde aardbeien en aspergestekers ont- m 80 procent minder minimumloon en kreeg procent kreeg geen va- eld. Ook betaalden de ters geen toeslagen voor in het weekeinde. rnetnamen individuen k - De eerste domein ap het internet die spe- n gecreëerd voor indi- hebben zich vandaag je vertrouwde .com en ixen gevoegd. De .name een van zeven nieuwe namen die in november 1 goedgekeurd. Indivi- nnen nu een domein- igistreren in de vorm am.achternaam.name'. londen/afp-ap - De regering van Groot-Brittannië steekt 4,4 mil jard pond sterling 7 miljard) extra in de verbetering van het Britse spoorwegnet. Dat betekent dat er tot 2010 ongeveer 33,5 mil jard pond 55,8 miljard) be schikbaar is om het vervoer per spoor weer soepel te laten verlo pen. Gisteren werd bekend dat het welslagen van de plannen af hankelijk is van investeringen door de particuliere sector-van 23,4 miljard pond. Het extra geld is beschikbaar gekomen na stevige kritiek op premier Blair dat hij meer aandacht besteedt aan het buitenland dan aan bin nenlandse problemen. Vorige week noemde minister van Europese zaken Hain het spoorwegnet in zijn land het slechtste van Europa. Net als in Nederland kampen de Britse spoorwegen met een gebrek aan veiligheid en met vele vertragin gen. De Strategic Rail Authority (SRA) de instantie die toezicht houdt op het in 1996 geprivatiseerde spoorwegnet, maakte de plan nen gisteren bekend. SRA-top- man Bowker zei onlangs dat dat de ontevredenheid onder de rei zigers nog nooit zo groot is ge weest als nu. Railtrack, dat het spoornet exploiteert, werd in oktober vorig jaar onder over heidstoezicht gesteld. Voor de treinen is een veelheid van par ticuliere bedrijven veranwoor- delijk. De situatie bij het Britse spoor heeft de laatste paar we ken geregeld geleid tot stakin gen. De investeringen zijn be halve op verbetering van het spoor gericht op modernisering van kleinere stations en op bete re opleidingen voor het perso neel. Zo komt er een 'nationale spooracademie'. Bijna alle voorgestelde projecten moeten worden gefinancierd door publiek-particuliere sa menwerkingsverbanden, een constructie waar niet iedereen evenveel vertrouwen in heeft. Theresa May. verkeerswoord- voerster van de Conservatieve oppositie, zei een grote twijfel te hebben of particuliere inves teerders over de brug zullen ko men, gezien de chaos bij Rail track. breda/gpd - Coca Cola Neder land gaat de komende weken tienduizenden frisdrankauto maten aanpassen om het ge bruik van Thaise Bathmunten onmogelijk te maken. Het con cern heeft hiertoe besloten na verontruste telefoontjes van huurders van de frisdrankauto maten van Coca Cola. Allerlei apparaten 'zien' geen verschil tussen de Thaise munt, die 25 eurocent waard is, en de munt van twee euro. Coca Cola heeft volgens woord voerder J. Broekhuisen inmid dels enkele tientallen munten uit haar automaten gehaald. .Aanvankelijk waren we niet van plan om grootscheepse maatregelen te nemen zolang de schade binnen de perken zou blijven. Maar naast de eigen ver kooppunten verhuren we ook rmswuk/anp - De Nederlandse postmarkt wordt na vier jaar ge deeltelijke liberalisering nog steeds gedomineerd door oud- monopolist TPG. Dat blijkt uit een gisteren gepresenteerd een onderzoek van TNO. Het is overigens geen wonder. Zo is TPG de enige die rode brievenbussen langs de openba re weg mag plaatsen. Ook heeft het bedrijf het wettelijk mono polie op de bezorging van post tot 100 gram. Europese postbe drijven als Deutsche Post en het Franse La Poste krijgen daar door nauwelijks kansen op de Nederlandse markt. frisdrankautomaten en daarvan draait de huurder voor de scha de op. Daarom hebben we be sloten de machines extra fijn af te stellen." Risico daarvan is wel dat euro munten uit andere landen dan Nederland niet worden geac cepteerd omdat ze een miniem verschil in legering kunnen heb ben. Overigens doen al weer de eerste geruchten de ronde dat ook andere buitenlandse munt stukken misbruikt kunnen wor den in automaten. Zo zouden de Indonesische 1000 roepia- munt en een muntstuk uit één van de Russische deelrepublie ken ook geaccepteerd worden. „Maar die hebben we nog niet aangetroffen", aldus de woord voerder. Coca Cola begint met de aanpassingen in de regio Rotterdam. arnhem - De grootste inzamelingsactie uit de historie kwam gisteren haperend op gang. Lokale coördina toren van 'Coins for Care' voelen zich onvoldoende ondersteund door het nationale comité en vrezen een teleurstellende opbrengst. Minister Van Aartsen (buitenlandse zaken) gaf gisteren de eerste muntjes aan collectanten met witte emmerswaarin het laatste kleingeld wordt opgehaald. In totaal 24 goede doelen krijgen 75 procent van de opbrengst. De rest gaat naar de ruim 120 andere doelen. Eind deze maand houdt het NIPO een enquête welke goede doelen het geld moeten krijgen. De Novib doet niet mee. De eigen ac tie op scholen bracht al 1,5 miljoen gulden op. Foto: ANP/Koen Suyk Problemen hoeven niet tot ondergang te leiden hellendoorn/gpd - De financi ële problemen die het Avontu renpark Hellendoom bedreigen, hoeven niet tot een ondergang van het pretpark te leiden. Dat zegt de ex-eigenaar en oud-di recteur Hans van den Berg. „Het produkt verandert niet door het spel achter de schermen over de centen", zegt hij. „Want wie na de veiling volgende maand ook de eigenaar wordt, hij heeft maar één belang: dat het park weer open gaat en winst maakt." Naast de onbekende schuldeiser die het park wil laten veilen, zijn ook Hans en zijn broer Ben in actie gekomen. Vorige week lie ten ze beslag leggen op het me rendeel van de attracties. Ze claimen nog een aanzienlijk be drag van parkeigenaar Grévin et Compagnie dat vorig jaar au gustus betaald had moeten wor den. Volgens de Van den Bergs is dat overeengekomen toen ze het park vier jaar geleden aan Leisure Plan verkochten. Grévin, dat het park vorig jaar overnam, zou die verplichting hebben overgenomen. „Ze geven nu niet thuis en dat is onaanvaard baar," aldus Hans van den Berg. De verkoop van het park komt voor hem 'niet als een verras sing'. Sinds de broers hun fami liebedrijf verkochten, ging het snel bergafwaarts met de bezoe kersaantallen: dat zakte van 550.000 naar 400.000 per jaar. Terwijl juist vanaf die omvang van 400.000 winst wordt ge maakt, zegt Hans van den Berg. Als oorzaak wijst hij op de gewij zigde marketing van het Avon turenpark. „Wij hebben het park op de markt gezet als een fami liebedrijf dat zich ook op fami lies richtte. Daar zaten we dicht op. De benadering is daarna af standelijker geworden." Daar naast heeft de verscherpte con currentie volgens hem een rol gespeeld bij de wegzakkende bezoekerscijfers. Het Avonturenpark behoudt al- den haag/gpd Bij de energiebe drijven, die de fiscale energiepre mieregeling uitvoeren, zijn de af gelopen twee jaar honderddui zenden aanvragen binnengeko men. De regeling werd door de overheid in het leven geroepen om de burger aan te zettten tot milieubewuster gedrag. Bijvoor beeld via de aanschaf van ener giezuinig witgoed (herkenbaar aan het A-label) zoals vaatwas sers en wasmachines. Maar de isolatie van een bestaande wo ning of de plaatsing van hoog rendement cv-ketel kan geld op leveren. Het ministerie van financiën be vestigt dat de regeling werkt. Het populairst is het laten aan brengen van dak- of vlieringiso latie. In 2000 leverde dat ruim een miljoen aanvragen op, ter wijl halverwege 2001 de teller al op 700.000 aanvragen stond. Re centere cijfers heeft het ministe rie niet. Ook bij energiezuinige apparaten is er sprake van een stijging. In 2000 vroegen bij voorbeeld 100.000 huishoudens om premie voor een vaatwasser. Halverwege 2001 waren er 62.000 bijgekomen. De regeling is simpel. De klant krijgt bij de aanschaf van bij voorbeeld een A-label apparaat een premieformulier. Dit moet hij samen met de kassabon op sturen naar het energiebedrijf. Voor andere energiebesparende maatregelen bestaan aparte for mulieren, die ook door de bouwmarkt of de aannemer worden verstrekt. De aanvrager krijgt binnen zes weken bericht of de aanvraag aan de eisen vol doet. Het terug te vragen bedrag is minimaal 50. Milieucentraal, de nationale helpdesk voor de Energiepre mieregeling, wordt overspoeld met telefoontjes. „Vorig jaar bel den er ruim 32.000 mensen. De meeste vragen gaan over het in vullen van het formulier", zegt Energieadvies levert extra premie op In de spotjes van Postbus 51 wordt de komende weken speci aal de aandacht gevestigd op het energie prestatie advies (EPA), een fiscale teruggaveregeling. Huiseigenaren kunnen hun woning laten testen op energiezuinigheid door een speci ale adviseur, die zelfstandig werkt of in dienst is van het ener giebedrijf. Hij maakt een rapport op met voorstellen voor iso lerende maatregelen. Wanneer de consument ten minste één maatregel gaat of laat uitvoeren, heeft hij recht op 25 procent extra energiepremie. Een EPA is niet gratis, maar via de premieregeling valt er 160 euro terug te verdienen. Dit bedrag komt doorgaans overeen met de prijs van een advies. een woordvoerster. „Ook weten sommigen het eigen energiebe drijf niet te vinden. Verder zijn nog niet alle leveranciers van deze subsidiemogelijkheid op de hoogte. De consument moet echt zelf moeite doen." Op de website (www.milieucen- traal.nl) wordt uitgelegd wat al lemaal van invloed is op de be sparing met energiezuinige ap paraten of isolaties. Zo zorgen koelkasten en diepvriezers ge middeld voor achttien procent van het energieverbruik van een huishouding. Jaarlijks levert een koelkast/diepvries met A-label een besparing op van 23. Daar staat tegenover, dat A-ap- paratuur iets duurder is dan de minder zuinige wasmachines of vaatwassers. Al worden de prijs verschillen tussen zuinige en minder zuinige apparatuur Steeds meer auto's met automaat leen z'n waarde als 'going con cern', zegt Van den Berg. Een gesloten park heeft een geringe executiewaarde. De verkoop van losse attracties levert minder op dan de gepleegde investeringen. Dat zou neerkomen op kapitaal vernietiging. Daarom komt vol gens hem alleen een doorstart in aanmerking, waarbij de eige naren moeten proberen het break-even-point - de situatie waarbij winst noch verlies wordt gemaakt - naar beneden te brengen. „Maar nu gaat eerst om de schuldsanering", aldus Van den Berg, die zegt niet te weten tot welke omvang de ver liezen zijn opgelopen. steeds kleiner, aldus verkoper Kemink van Media Markt. Naar verwachting van alle be trokkenen blijft de regeling voorlopig bestaan. Wel worden de voorwaarden en bedragen jaarlijks bijgesteld. „Er komen steeds meer energiezuinige ap paraten, maar het A_label is nog steeds niet de standaard", zegt een woordvoerder van energie bedrijf Eneco. „Een koelkast of een wasmachine gaat tien jaar mee, en de regeling bestaat nog maar twee jaar. Dus nog lang niet iedereen heeft zo'n appa raat. Wat isolatie betreft zijn we al een stuk verder. Vijftien jaar geleden begonnen daarvoor al de eerste campagnes". De vraag naar apparaten met een A-label is groot, ervaart ver koper Kemink. „Sinds de invoe ring worden er steeds minder andere apparaten verkocht. Klanten vragen echt bewust naar het A-label. In onze buiten landse filialen is de vraag naar energiezuinige apparaten veel minder groot tilburg/gpd - Van Doome's Transmissie (VDT) produceert dit jaar een miljoen schakelban den voor automatische versnel- lingsbakken(cvt's). Dat aantal zou naar verwachting pas in 2004 gehaald worden. VDT, dat sinds 1995 deel uitmaakt van de wereldwijde Bosch Groep, reali seert zo een produktiestijging van 68 procent. In 2001 verlieten 586.000 schakelbanden de fa briek. Financieel directeur Lanwehr: „Tegenstrijdig aan de wat terug lopende automarkt zagen wij in 2001 de produktie juist stijgen. Dat zet dit jaar nog steviger door." Dat heeft volgens hoofd verkoop Meijer onder meer te maken met de almaar stijgende vraag naar meer comfort. Tot grote vreugde van VDT zal binnenkort ook een in Amerika geproduceerde auto, de Satum van General Motors, voor het eerst van een cvt met schakel band worden voorzien. GM start daartoe in haar Hongaarse vesti ging dit jaar de produktie van cvt's. Die worden vervolgens in de VS in de Satum gemonteerd. Meijer spreekt van een cruciale stap: ,Als de auto daar aanslaat kan dat bepalend zijn voor de hele Amerikaanse markt." Verder staan de plannen van de Duitse versnellingsbakkenfabri- kant ZF en van Ford nog over eind. Beide fabrikanten bouwen in Detroit een fabriek waar rond 2008 een miljoen cvt's per jaar moeten worden geproduceerd. Als VDT erin slaagt volgend jaar 1,3 miljoen banden te maken, kan in Japan de tweede grote fa briek in bedrijf worden geno men. Van de totale produktie in Tilburg exporteert VDT nu 97 procent naar dat land. Alle Ja panse automerken maken vol gens de directie inmiddels ge bruik van cvt-techniek. VDT investeert aldus Lanwehr de komende twee jaar 27 mil joen in de uitbreiding van zowel de productie- als de research af delingen in Tilburg. VDT dat in middels 461 werknemers telt, kan aldus Lanwehr nog zestig werknemers gebruiken. De con tinue 4 ploegendienst wordt binnenkort naar een 5 ploegen dienst omgezet. De Bosch Groep telt in totaal ruim 200.000 werknemers en haalde in 2000 een omzet van 31 miljard eu- brussel/anp-rtr - De Wereld handelsorganisatie (WTO) heeft gisteren de Europese Unie in het gelijk gesteld in een ruim vier jaar slepend belastingcon flict met de VS. Volgens de WTO zijn de exportsubsidies die de Amerikanen bedrijven geven, in strijd met de WTO-regels. De Europese Commissie heeft de uitkomst, een definitieve uit spraak, gisteren naar buiten ge bracht. De Commissie is tevre den. De VS zijn teleurgesteld. Twistpunt was het FSC-pro- gramma, dat exporterende Amerikaanse bedrijven in de ge legenheid stelde om via brieven busmaatschappijen op belas tingparadijzen handel te drijven. Daardoor zijn de Amerikaanse exporteurs in het voordeel ten opzichte van exporteurs uit an dere landen, oordeelt de WTO. Op eerdere, eensluidende uit spraken waren de VS telkens in beroep gegaan, maar dat is nu niet meer mogelijk De uitspraak opent de weg voor sancties. De EU heeft al gevraagd om voor 4 miljard dollar aan tegenmaatre gelen te nemen, in de vorm van heffingen op Amerikaanse pro ducten. Over de omvang van die maatregelen wordt eind maart een uitspraak verwacht. De kwestie heeft voor veel wre vel gezorgd tussen de beide handelsgrootmachten. De VS hebben het volledig toepassen door de EU van vier miljard dol lar aan sancties eerder al een atoombom genoemd. De VS dreigen nu de EU-regeltjes op onrechtmatigheden te zullen napluizen. Op de achtergrond speelt verder een conflict over de staalmarkt. Voorstellen van de VS om het FSC-programma aan te passen zijn door EU-commissaris Pas cal Lamy steeds als onvoldoen de van de hand gewezen. Aan passing ligt gevoelig, omdat heel wat Amerikaanse bedrijven, waaronder reuzen zoals General Electric, Microsoft en Boeing, voor miljarden dollars profite ren van het gewraakte program ma. Dienst gaat op teruggave wijzen roeremond/gpd - Veel ouderen betalen te veel belasting. Ze houden niet of te weinig reke ning met aftrekposten als bui tengewone lasten, zoals ziekte kosten of ouderenaftrek. Een voormalige belastingconsulent uit het Limburgse Thom wist onlangs via zogeheten T-formu- lieren 15.000 euro binnen te ha len voor zestig bejaarde dorps genoten. In Hengelo ging het in een vergelijkbare situatie om een bedrag van een 200.000 eu ro voor 600 ouderen. Directeur-generaal Thunnissen van de Belastingdienst van het ministerie van financiën erkent dit. Ze heeft toegezegd haar me dewerkers te instrueren om ou deren die de belastingtelefoon bellen duidelijk te maken dat ze eventueel recht hebben op te ruggave. Thunnissen was gisteren in Roermond waar ze de eerste 25 certificaten uitdeelde aan oude ren die deel hadden genomen aan een korte belastingcursus. Van belastinginspecteur Van der Meer, die de cursussen geeft, kregen de aanwezigen nog eens te horen waarop ze bij het invul len van het nieuwe belastingfor mulier moeten letten. Van der Meer is twee jaar lang 'uitge leend' aan de ouderenbonden. „Het gaat er niet alleen om dat ouderen geld laten liggen. We hebben sinds 1 januari vorig jaar ook te maken met een wets wijziging. Dat roept bij ouderen erg veel vragen op." Oud-staatssecretaris van finan ciën Van Amelsvoort (CDA) zei namens drie ouderenbonden dat veel senioren in problemen kunnen komen door het nieuwe stelsel. „Velen zijn ongerust, hebben angst maar%ijn soms ook woedend omdat ze er door de nieuwe regels op achteruit gaan. Nu moeten ze ineens weer nieuwe termen leren. Ik ver moed dat duizenden ouderen hierdoor ten onrechte geen ge bruik maken van hun recht op teruggave." Hij riep topambtenaar mevrouw Thunnissen op de uiterste inle verdatum van het belastingfor mulier met een maand te ver lengen. Thunissen voelde daar echter weinig voor. Volgens haar is de Nederlandse belastingbe taler in de regel erg gediscipli neerd. „We zullen alleen met de datum gaan schuiven als er op 1 april onvoldoende formulieren binnen zijn. Maar ik geloof niet dat het een probleem zal wor den."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 9