Spanning Kashmir blijft hoog BUITENLAND Angst voor lederhosen bij de Brandenburger Tor 'Bin Laden ontvluchtte Afghanistan per schip' Fatah hervat strijd na moord op militieleider Rusland wint in Afghanistan eerste slag van oorlog om olie China speelt gematigde rol in conflict tussen buurlanden India en Pakistan Colombiaans vredesoverleg toch nog gered ommando's op oor Karadzic' (Uïvo - Speciale Amerikaan enheden zouden naar Bos- ïijn overgeplaatst om de >ens oorlogsmisdaden ge- ite vroegere Bosnisch-Ser- jie leider Karadzic op te ken. Dit meldde de Bos- Ji-Servische krant Neza- i(' Novine. Meer dan 300 jrikanen hebben posities nomen om de arrestatie r te bereiden. Karadzic is r het Joegoslavië-tribunaal er meer aangeklaagd we- 5 genocide na de val van irenica. chter stapt op taak-Chirac us - De Franse rechter Eric ihen, die onderzoek deed bouwfraude ten tijde van burgemeesterschap van de [üge president Chirac in Pa- dinsdag 15 JANUARI 2002 opgestapt. Hij vindt dat werk is gesaboteerd. Hal- ndeed tussen 1994 en 2001 •rzoek naar gesjoemel met wcontracten door Parijs, ingen om Chirac te laten ligen werden door het ge- itshof ongedaan gemaakt :ns vermeende vormfou- De magistraat zegt dat het lerzoek voortdurend lwarsboomd. „Gerech- bestaat niet meer", al- indstichting I Noord-Ierland !n Bij twee katholieke lien in Noord-Ierland is in Ïacht van zondag op maan- brand gesticht. De verant- rdelijkheid is niet opgeëist, j de politie vermoedt dat Red Hand Defenders' er verantwoordelijk zijn. Die rale protestantse groep eis- rder de verantwoordelijk- op voor de moord op een oot-Brittannië jaar mkz-vrij oen Groot-Brittannië heeft thumberland vannacht vrij mond- en klauwzeer ver- rd. Het graafschap was het ite gebied in Groot-Britan- dat nog als risicovol gold. fgelopen drie maanden er geen nieuwe gevallen nkz ontdekt. Een boerderij irthumberland was vrijwel de bron van de epidemie lijna een jaar geleden uit- Sindsdien zijn er zeker liljoen dieren afgemaakt. isjesscholen Kabul geopend 1 - In de Afghaanse Ifdstad Kabul hebben van- j vijftien meisjesscholen Ideuren geopend. Op de in gen kunnen in totaal zo'n 1 kinderen lessen gaan a. Meer dan 430 vrouwe- lleerkrachten gaan het on- ijs verzorgen. Het project vooral tot doel de achter- dvan meisjes ten opzichte jongens enigszins weg te Onder de Taliban was eisjes verboden naar ol te gaan. kou Turkije it drieling leven ala )e vrieskou in het oosten van Turkije is giste ren pasgeboren drieling dlottig geworden. Het huis rin de kinderen ter wereld men was onverwarmd, ter- de temperatuur in het itarme gebied rond de tien len onder nul ligt. De auto ten onderzoeken of de va- van de kinderen zich schul- ïeeft gemaakt aan mishan- ig. Hij zou hebben gewei- Inaar het ziekenhuis te omdat behandeling te ;eld zou kosten. de Kruis mag ar Guantanamo HiNcToN - De Amerikaanse riteiten hebben het Rode s toestemming verleend de aeda-strijders te bezoeken vorden vastgehouden op jarinebasis Guantanamo 'uba. Ongeveer vijftig strij- zitten daar inmiddels vast cel van 1,80 meter bij meter. De kooien van ijzer- d hebben een metalen dak escherming tegen regen en Het Rode Kruis sprak eer- zijn zorg uit over de om- digheden op de basis. nedende massa rbrandt mensen htad - Een woedende me eheeft zondag in Kaapstad iid-Afrika drie mannen die Jen verdacht van een •rd levend verbrand. Dit 'de politie gisteren gezegd, eveer 3.000 mensen in de rte woonwijk Khalyelistha goten de drie met benzine token hen vervolgens in 'd. Volgens de autoriteiten en bewoners van een an- wijk de drie vrijdag al aan- uden en overgedragen aan litie. Die liet hen gaan. door onze correspondent Wlerd Duk Berlijn - Het beeld van de Beier in kleder dracht - lederhosen, groen hoedje met een veer erop - is voor veel Duitsers van een onver draaglijke mallotigheid. Ook Edmund Stoiber, de christen-democratische kandidaat voor het bondskanselierschap, oogt als een stijve bos wachter als hij weer eens het officiers-uniform van de bergschutters uit zijn woonplaats Wol- fratshausen heeft aangetrokken. Alleen al door de sterke associaties die zijn Beierse afkomst oproepen, polariseert Stoi ber de Duitse samenleving. Tot schrik van zijn linkse tegenstanders heeft de Beierse mi- nister-president een reële kans om in sep tember Gerhard Schroder (SPD) af te lossen in het Berlijnse Kanzleramt. In dat geval slaagt de conservatieve katholiek waar zijn leermeester Franz-josef Strauss in 1980 faal de. De cartoonist van de Berliner Zeitung ziet het al voor zich: hordes dikke mannen met snor ren in Beierse kostuums en met rare vilt- hoedjes op trekken door de Brandenburger Tor. Ze dragen een spandoek met de tekst: 'Franz-Josef, wij nemen wraak!'. Intussen vragen bezorgde Berlijners zich af of die Bei erse bezetters wellicht van plan zijn om het vierspan van de Brandenburger Tor te halen en als oorlogstrofee mee te nemen 'net als Napoleon in 1806'. Stoiber probeert uit alle macht de angst voor een machtsovername door zijn conservatie ve CSU weg te nemen. De campagne voor de Bondsdagverkiezingen zal niet vanuit Mün- chen, maar vanuit Berlijn worden gevoerd, beweert hij. Voor Angela Merkel, de geplaag de CDU-voorzitter die door het 'old boys network' in de partij gedwongen werd de kandidatuur aan haar rivaal Stoiber te laten, ligt bovendien een zware functie klaar. En Stoiber zal de partij zeker niet naar rechts la ten opschuiven, zoals Schroder onmiddellijk suggereerde. Maar Stoibers tegenstanders vergelijken hem met lörg Haider, de extreem-populistische Oostenrijker, die zich erop laat voorstaan dat 'Stoiber alles wat ik zeg drie weken later her haalt'. En Stoibers euroscepsis wordt verge leken met de Europa-fobie van de onder vuur liggende Italiaan Berlusconi. Zelfs bin nen de CDU wordt gewaarschuwd voor een coup door de broeders uit het Zuiden. „Als je een CSU-er een hand geeft, moet je daarna wel je vingers tellen", weet Roland Koch, de invloedrijke minister-president van de deel staat Hessen, die eveneens v ordt getipt als toekomstig kanselier. Eén keer eerder, in 1980, probeerden de Duitse christen-democrat en het met een CSU-er als 'Kanzlerkandidat'. Die verkiezin gen gingen hopeloos verloren, mede omdat CDU en CSU het over niets eens konden worden. Het begon al met de kandidatuur van Stoibers leermeester, Franz-losef Strauss, de omstreden Beierse potentaat die linkse schrijvers voor 'ratten' uitmaakte en overigens ook de samenleving wist te splij ten. Strauss voerde met de ambitieuze CDU-er Helmut Kohl een openlijke loopgravenoor log, die zich kenmerkte door wederzijdse be ledigingen en beschimpingen. Stoiber, des tijds campagneleider van Strauss, was zelfs gedwongen een eigen CSU-campagnevilla te huren in de regeringswijk van Bonn omdat hij zich niet welkom voelde in de CDU-par- tijcentrale. Uiteindelijk werd SPD-leider Hel mut Schmidt bondskanselier. Het fiasco van 1980 heeft in de CDU/CSU diepe wonden geslagen. „Zo moet het nooit meer", weet ook Stoiber. Wil hij ook in het westen, oosten en noorden van Duitsland de kiezers voor zich winnen, dan zal Stoiber de door hem zo geliefde, rechtse vechtjas-reto- riek minder moeten hanteren, en de stap naar het midden moeten zetten. Daar bevin den zich ook de CDU-kiezers. Een voordeel voor de rijzige Beier is dat hij 'Pruisisch' overkomt: plichtsbesef, soberheid, discipline en doelmatigheid gaan bij Stoiber boven al les. Maar ook die zakelijkheid heeft zijn keerzij den. Berucht is de anekdote over het tele foontje van echtgenote Karin, met wie hij al 33 jaar samen is. Zij belde om te vertellen dat hun dochter haar eerste stappen had gezet. „Bel je me daarvoor op m'n werk?", was de kille reactie. Nu hij de 'gekroonde koning van de CSU en de ongekroonde koning van de CDU' is, zoals de Duitse media schrijven, moet Stoiber 'hartelijker' worden en 'war mer'. En, zo vindt de Siiddeutsche Zeitung, hij kan wel wat meer humor gebruiken: 'Want alleen humor kan voorkomen dat je van ergernis ontploft'. Stoiber in Beierse outfit. Foto: DPA/Frank Machler islamabad/anp-afp-rtr - De spanning tussen India en Pakis tan blijft hoog, ondanks de toe zegging van de Pakistaanse presi dent Musharraf streng op te tre den tegen militante moslims en de aanhouding van 1.400 radicale islamieten. Ook zijn de tegoeden van vijf verboden groepen bevro- Gisteren kwam het echter weer tot beschietingen tussen Pakis taanse en Indiase grenstroepen. Volgens The Washington Times heeft Pakistan een aantal raket ten in het grensgebied opge steld. De lanceerinrichtingen zouden zijn bedoeld voor korte- afstandsraketten. De Indiase re gering heeft gezegd haar troe pen niet terug te zullen trekken uit het grensgebied zolang Pa kistan niet daadwerkelijk een einde heeft gemaakt aan aansla gen door militante moslims vanuit Pakistan. Pakistaanse troepen hebben gis teren bij de bestandslijn in de betwiste deelstaat Kashmir op Indiase militairen geschoten. De Indiase politie meldde dat een militair werd gedood. Een ander raakte gewond. Sinds de aanslag op het parlementsgebouw in de Indiase hoofdstad New Delhi op 13 december zijn er bij de be standslijn herhaaldelijk scho tenwisselingen geweest tussen Indiase en Pakistaanse militai ren. India houdt rebellen in Kashmir verantwoordelijk voor de aanslag. India en China, dat altijd Pakistan heeft gesteund, sloten gisteren een overeen komst voor samenwerking op het gebied van wetenschap, ruimtevaart, technologie, toeris me en de strijd tegen het terro risme. De Chinese premier Zhu Rongji kwam gisteren in India aan voor gesprekken die moeten leiden tot betere banden tussen beide regionale grootmachten. Hij is de eerste Chinese premier in tien jaar die India bezoekt. Peking heeft verschillende grensgeschillen met India. De spanning rond Kishmir is een van de onderwerpen die de ko mende zes dagen aan de orde komen. China bezit ongeveer 20 procent van de betwiste regio, en India claimt delen van Chi nees Kashmir. De landen voch ten in 1962 en 1963 een grens- oorlog uit. Peking zou volgens waarnemers nu een 'meer uitge balanceerde rol' willen spelen in de relatie met de buurlanden India en Pakistan. Met het oog op de huidige crisis hebben de Verenigde Staten er intussen bij Israël op aange drongen geen wapentechnolo gie meer aan India te leveren. Is raël en de VS werken samen in een aantal militaire projecten, waaronder de bouw van het Ar- row-2-verdedigingssysteem te gen raketten, dat vooral door Washington wordt gefinancierd. Israël verkoopt veel moderne wapens en apparatuur door aan India. new york/anp-afp - Terroris tenleider Osama Bin Laden is waarschijnlijk niet meer in Af ghanistan en evenmin in Pakis tan. Volgens de jongste theorie van Amerikaanse inlichtingen diensten over het reilen en zei len van de voorvluchtige Saudi- er is hij over zee is gevlucht Dat berichtte het Amerikaanse tv-station ABC gisteren op basis van rapporten van de CIA. Ana listen van deze inlichtingen dienst gaan er volgens vanuit dat Bin Laden begin december al uit Afghanistan moet zijn ge vlucht. Hij zou toen in de grot ten bij Tora Bora het comman do hebben overgedragen. Dat zou een gevangen strijder van al-Qaeda hebben gezegd. De CIA ontkent het bericht. Het meest waarschijnlijk is dat Bin Laden de regio per schip vanuit Pakistan is ontvlucht. Waarheen is een raadsel. In de Arabische Zee en de Indische Oceaan zijn talrijke schepen aangehouden door Amerikaan se, Britse of Franse patrouilles. Er zijn echter geen sporen ge vonden van de man cüe verant woordelijk wordt gehouden voor een serie bloedige aansla gen, onder meer die van 11 sep tember in de VS en de bomaan slagen in Oost-Afrika in 1998. Bin Ladens militie in Afghanis tan is vrijwel uitgeschakeld, maar er zijn nauwelijks topfigu ren van zijn netwerk opge spoord. De meeste strijders die door de Afghaanse en Ameri kaanse troepen gevangen zijn genomen, behoren tot het voet volk van lage rang. Bin Laden zou over zee naar zuidoostelijk Azië of de Afrikaanse oostkust kunnen. Sommige theorieën gaan er van uit dat hij probeert terug te keren naar zijn geboor teland Saudië-Arabië. In New Delhi werden gisteren tientallen mensen opgepakt, die bij aankomst van Zhu protesteerden tegen de Chinese bezetting van Tibet. Foto: AP/Amit Bhargava door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Fatah-militie, de beweging van de Palestijnse president Yasser Arafat, heeft gistermiddag bekendgemaakt dat ze zich niet langer zal hou den aan het drie weken geleden afgekondigde staakt-het-vuren met Israël. Al een paar uur later voegde de organisatie de daad bij het woord. Bij een aanslag op de Westoever kwam een Israëlische soldaat om. Een tweede raakte gewond. De bekendmaking en de actie van Fatah's 'Al-Aksa Brigade' volgden op de dood, eerder op de dag, van een be kende Fatah-militieleider bij een Israëlische bomaanslag. Volgens Israël had het slachtof fer, Raid Karmi, de hand in de gewelddadige dood van tien Is raëlische burgers. Vorig jaar september mislukte een aanslag op zijn leven. De moord op Kar mi is de eerste Israëlische liqui datie-actie sinds een maand. Op 10 december kwamen bij een Is raëlische aanslag op een leider van de islamitische verzetsbe weging Hamas in Nablus onbe doeld twee kinderen om. Raid Karmi leidde de Fatah-mi- litie in de stad Tulkarm. Karmi stond bovenaan de lijst van door Israël gezochte Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Het Taliban-regi me in Afghanistan is verdreven, een interim-regering is aangetre den en de wereld buigt zich vol gende week in Tokyo over de we deropbouw. Het lijkt de goede kant op te gaan met het land, dat volgens energie-experts een be langrijke rol kan vervullen als schakel tussen de energiebron nen in Centraal-Azië en het Wes ten. Was de toegang via Afghanistan tot de gas- en olievoorraden in Kazachstan de werkelijke reden voor de bombardementen, is een vraag die sceptici hebben gesteld. „Nee", zegt een over tuigde Robert Ebel, directeur energie en nationale veiligheid van de Amerikaanse denktank Center for Strategie and Interna tional Studies. Alhoewel stabili teit in Afghanistan van belang is voor de regio, en voor de verde re ontwikkeling van exportrou tes, ziet hij Afghanistan niet als een strategisch land. Vergelding voor 11 september was de belangrijkste drijfveer voor de Amerikaanse bombar dementen op de Taliban-bol- werken, maar het idee dat de VS zijn invloed in dit gebied zou kunnen vergroten, moet toch wel bij oliemannen Bush en Cheney zijn opgekomen, stelt Eric Margolis, schrijver van een boek over Afghanistan, in een analyse die eind vorig jaar circu leerde in verschillende Ameri kaanse kranten en op internet. Internationale politiek wordt vaak ingegeven door oliebelan- gen. Over enkele decennia wordt olie schaars, en dan wordt er om het resterende aan bod gevochten, meent Margolis. Ebel, oud-medewerker van de CIA en het Amerikaanse Ener gieagentschap, ziet dat anders: de olievoorraad in Centraal Azië is daarvoor relatief te klein en er zijn voor de VS te veel alterna tieven. De olie- en gasvoorraden in de Kaspische regio en Centraal- Azië vormen ongeveer 3 procent van de bewezen energiereserves in de wereld. Turkmenistan be schikt over de op twee na groot ste gasreserves. Rusland en Iran hebben de grootste. Kazachstan heeft grote gas- en olievelden. De reserves in Kazachstan zijn van belang als aanvulling op olie uit het Midden-Oosten en ande re landen. Pijpleidingen rijn eigenlijk de enige manier om de brandstof te kunnen exporteren naar de afnemers in het Westen en de groeiende afzetmarkten in Pa kistan, India en China. Er rijn verschillende routes mogelijk: via Rusland (bestaand), via Azerbeidzjan, Georgië en Turkije (in voorbereiding), via Iran (zijn de VS mordicus tegen) en tot slot via Turkmenistan/Oezbekistan en Afghanistan naar de Arabische Zee. De laatste optie leek tot voor kort niet echt reëel. Volgens Ebel kwam dat niet alleen door de situatie in Afghanistan vóór 11 september, maar ook omdat geen enkel olie- of gasbedrijf dacht er een rendabele operatie van te kunnen maken. Hij sluit niet uit dat dit gaat veranderen, maar riet vooralsnog meer in de route naar Turkije. Ook Iran sluit hij niet uit als doorvoer- land. De Afghaanse route is vooral van belang voor de lan den in Zuidoost-Azië, zegt hij. „Maar om de gaspijpleicüng rendabel te maken, moet hij via Pakistan doorlopen tot in India. Dat is gezien de gespannen rela tie tussen deze twee landen een utopie." Volgens twee Franse schrijvers is de Afghaanse route echter zó belangrijk voor de regering- Bush dat vorig jaar geheime on derhandelingen werden gevoerd met de Taliban. Ze schrijven in hun boek dat de VS tegelijkertijd probeerden een deal te bereiken over uitlevering van Osama bin Laden. In de VS is nog nauwe lijks op de onthulling gerea geerd, en Ebel zegt zich er wei nig bij te kunnen voorstellen. Het Amerikaanse beleid was en is volgens hem gericht op het verder ontwikkelen van de indu strie in de voormalige sovjetre publieken Kazachstan en Turk menistan, om zo hun onafhan kelijkheid te waarborgen. Daar mee geeft hij echter wel aan dat er een strategische reden is voor de Verenigde Staten om een route via Afghanistan te ambië ren: de landen in Centraal-Azië minder afhankelijk maken van het bolwerk van Poetin voor hun olie- en gasexport. Rusland ontwikkelt zich tot een steeds grotere energiemacht in de wereld. Niet alleen als produ cent, maar ook als investeerder in landen als Irak of Libië en door rijn controle over de ex portroutes vanuit de Kaspische regio. Vanuit die optiek is opera tie Enduring Freedom' een mis lukking geworden voor de VS, meent schrijver/columnist Margolis. Als oliebelangen de drijfveer waren voor de Ameri kaanse bombardementen, dan hebben de VS er een potje van gemaakt. Margolis stelt dat Rusland met rijn 'marionettenleger' van de Noordelijke Alliantie gezorgd heeft voor een terugkeer van Af ghanistan onder de Russische invloedsfeer. En zo denken de meeste energie-experts er over, signaleert columnist David Ig natius van de Washington Post. Terwijl de VS oorlog voeren te gen het terrorisme, heeft Rus land de eerste slag in de oorlog om de energie gewonnen. De Palestijnse Autoriteit van Arafat heeft laten weten dat het Israël verantwoordelijk houdt voor de nu te verwachten nieu we geweldscyclus, maar het heeft rijn steun voor het drie weken geleden afgekondigde bestand niet ingetrokken. De felle kritiek die de afgelopen dagen nationaal en internatio naal is geuit op de verwoesting van Palestijnse huizen door het leger heeft de Israëlische rege ring aan het denken gezet. Mi nister van buitenlandse zaken Shimon Peres (Arbeiderspartij) zei gisteren dat er een eind is ge maakt aan die politiek. Het be sluit zou zondagavond rijn ge nomen, en de goedkeuring heb ben gekregen van rijn partijge noot, minister van defensie Benjamin Eliezer, en van pre mier Ariel Sharon (Likud). Israël bezette Oost-Jeruzalem. Gisteren kwamen daar in op dracht van de gemeente bulldo zers in acties voor de verwoes ting van negen nieuwe Palestijn se huizen, die zonder vergun ning waren neergezet. Protesten van vredesgroepen en liberale raadsleden baatten niet. Pales tijnen in Oost-Jeruzalem zien zich gedwongen zonder vergun ning te bouwen, omdat het be leid van de gemeente erop is ge richt de joodse meerderheid in de stad uit te breiden ten koste van de Arabische minderheid. bogota/efe-afp-anp - Het vre desoverleg tusserf^de Colombi aanse regering en de linkse gu errillabeweging FARC is voorlo pig gered. President Pastrana zei gisteravond dat aan alle voor waarden is voldaan om het vre desproces voort te zetten. Hij eist evenwel dat de FARC binnen zes dagen toont dat ze is geïnteresseerd in een bestand. Tot dusverre wilde de FARC dat niet. Pastrana eist ook dat de guerrillabeweging ophoudt mensen te ontvoeren. De regering stelde na het uitblij ven van resultaten onlangs het ultimatum dat de FARC de haar toegewezen zone in het zuiden van het land zou moeten ontrui men. Militair ingrijpen van de regering in de zone zou waar schijnlijk een einde hebben be tekend van de contacten tussen de regering en de FARC.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7