Daling van aantal asielzoekers BINNENLAND 1 'Spreiding ziekenhuizen mag niet minder worden' Kamer voorstander van twee in een cel Laatste gewonde cafébrand uit ziekenhuis Strafmaat en soorten koeriers Het Huwelijk Politie bombardeert misbruikers alarmnummer met sms-berichten Theorie-examen voor rijbewijs wordt zwaarder Kamer vreest meer drugs via regionale luchthavens nhoudingen witwassen «dam - De Amsterdamse [rche heeft elf mensen «houden op verdenking filing on het witwassen >rote bedragen. Het gaat Ijven zaken waarbij in to- ioor 220.000 euro aan bui- nilse valuta in dollars of dt 's is omgewisseld, zo )ui te de politie gisteren be- xa: Zij sluit meer aanhoudin- 1 h üet uit. IIIV ndacht voor >i< iuld jongeren ne vo |mt - De gemeente Utrecht ■ni [kredietinstellingen, ban- let woningcorporaties en o ;ie- en telecombedrijven c in eer te doen om te voorko- vati dat jongeren zich in de vo Iden steken. Als de schill en sr toch zijn, wil Utrecht dat aid e jongeren makkelijker t gemaakt er vanaf te ko rist! De oproep is verwoord in idt irief aan de directies van 00 (treffende instellingen en G« jven. Jongeren steken zich >nd ns de gemeente Utrecht die |s vaker in schulden. Ge ler eld gaat het om bedragen en n de 2270 en de 4538 euro hartot 10.000 gulden). In veel len len worden kredieten ge- elijk verstrekt en laten de «tverstrekkers de schuld oplopen voor ze ingrijpen. "tnkerstof risafval 0VEI In het Duitse Cux- n is het antibioticum chlo- 2 j henicol in visafval uit Ne- nis nd aangetroffen. Dit mid- verboden omdat het ge- roor de gezondheid kan eren. Volgens landbouw- ler Bartels van Nedersak- de stof afkomstig van gar- die een recyclingbedrijf lendam door het visafval gemengd. De visrestanten fn in de Duitse stad wor- erwerkt tot diervoer. Vol de minister is in totaal 188 safval vanuit Nederland en verwerkingsbedrijf in iven geleverd. Iidel in B-uitstoot loont Vermindering van itoot van kooldioxide Nederland is mogelijk in systeem van emissie- il; handel in rechten om ligaskas uit te mogen Dit staat in een advies m commissie onder lei- tan voormalig Shell-top- 1 It. P. Vogtlander, dat van- s aangeboden aan minis- onk (VROM) en minister sma (economische zaken), rland moet volgens inter nal iale klimaatafspraken die im smaakt in het Japanse Ky- uitstoot van CÓ2 in ui- tul 2012 hebben verminderd (procent ten opzichte van chedese verzon dinsdag 15 JANUARI 2002 krachting den haag/gpd - De stroom asiel zoekers is afgelopen jaar voor het eerst sinds jaren fors gedaald: van 43.895 in 2000 tot 32.579 in 2002. Dat is een afname van circa 25 procent. Eind jaren negentig steeg het aantal asielzoekers vrij wel voortdurend. Het ministerie van justitie schrijft de onverwacht grote da ling vooral toe aan de aanscher ping van wet- en regelgeving. De toestroom van asielzoekers naar ons land wordt ook sterk beïn vloed door een afname van het aantal burgeroorlogen en ande re conflicten in de wereld. De cijfers zijn afkomstig uit het jaaroverzicht van de IND, de Immigratie- en Naturalisatie dienst, dat nog niet is gepubli ceerd. PvdA-Kamerlid Bert Middel is redelijk tevreden'. „Deze ten dens is een gevolg van hardere maatregelen in onze nieuwe vreemdelingenwet. Het aantal asielzoekers dat naar Europa komt is gelijk gebleven, maar er komen er minder naar ons land. Dat is goed, want wij liepen voorop", aldus Middel. Kamer lid Joop Wijn (CDA) zegt dat 'wij niet op onze lauweren mogen rusten'. „Want we zitten nog steeds fors boven het Europees gemiddelde, het aantal asielcen tra groeit nog steeds door falend uitzettingsbeleid en het percen tage economische vluchtelingen - zo'n tachtig procent - is nog steeds te hoog", aldus Wijn. Ook de WD wil een verdere daling van de stroom asielzoekers, om in Nederland voor lange tijd ruimte te houden voor mensen die echt onze bescherming no dig hebben. Opmerkelijk aspect in de nieu we jaarcijfers van de IND is dat ook het aantal alleenstaande minderjarige asielzoekers een belangrijke teruggang te zien geeft. In 2000 werden er in ons land 6.705 geregistreerd tegen 5.951 in het afgelopen jaar. Dat zijn er dus 754 minder. Justitie beschouwt dat als winst, aangezien het aantal minderjari- voiENDAM - Volendam heeft gisteren gevlagd voor Fred Smit, de laatste gewonde van de cafébrand van 1 januari vorig jaar die uit het ziekenhuis werd ontslagen. Op een ver sierde trekker van Freds voetbalclub AV Volendam werd de thuiskomer samen met zijn vriendin Mariska onder muziekgeschal het dorp binnengereden. Tot veler verrassing kon Fred, die maanden per schrift moest communiceren, weer praten: „En nu een biertje!" riep hij na de rondrit. Fred Smit belandde als slachtoffer van de nieuwjaarsbrand in het Belgische Charleroi en kwam later naar het AMC in Amsterdam. Daar verbleef hij een jaar omdat zijn luchtpijp door de brandlucht ernstig was beschadigd. Ademen moest via een plastic pijpje en praten was lange tijd onmogelijk. De afgelopen maanden heeft hij alleen gefluisterd. Vorige week kreeg Fred een plastic pijp, een 'canule', in zijn luchtwe gen ingebracht. „Net als Prins Bernhard, maar die heeft een ander type." Foto: GPD/Joop Broek Een 21 -jarige vrouw hede heeft vorig jaar ju- et (ivalse aangifte gedaan van iting. De zaak kreeg on- iioL eer aandacht bij het Vil i-programma Opsporing >el( dir. Justitie bekijkt nu of ik j >uw strafrechtelijk ver- ;el kan worden. De vrouw t. Iverklaard dat ze de ver- pei ting verzonnen heeft om dé icht te vragen voor per- idi ijke problemen. I IK Duw in eigen iei 1 gedood aa nd wn - Een 28-jarige vrouw jen susden is gistermiddag j je aangetroffen in haar wo- ate Ze was door een misdrijf W ft leven gekomen, maar eej »Ütie wil niet zeggen hoe eëi gebeurd. De vrouw zoo 'de met haar 1-jarig kind elt woning. De peuter was tij- het misdrijf in het huis ezig. gen komen bij brand ;rd. lag verkerk aan den ijssel - i in een schuur van een lerij in Nieuwerkerk aan - Issel heeft gisteravond het gekost aan ongeveer 150 'n en zeshonderd biggen, iental dieren kon aan het ontsnappen, maar enkele ffei en raakten wel gewond. rep tbele snapping w/i 1- Niet één maar twee 'lijkt een 28-jarige Tilbur- ilh Drige maand op kinderlijk 'udige wijze uit de gevan- lin Breda te zijn ontsnapt. 5» 1 december was de man er ka 1 slaagd met het uitgaande val *k door de voordeur het its van Bewaring uit te wan- at 1 Verbaasd dat hij werke- ik uiten stond, zette de Til- r tr het toen maar op een En. Daar liep hij in de ar- van politie. Op het bureau hij weer te ontsnappen. De is nog voortvluchtig. utrecht/anp - Op het platteland moeten de ziekenhuisvoorzie ningen op peil blijven om te voorkomen dat mensen te ver van een ziekenhuis komen te wonen. Nu is de spreiding van spoedeisende en dagelijkse zie kenhuiszorg voldoende, maar het mag niet minder worden. Dat stelt het College Bouw Zie kenhuisvoorzieningen (CBZ) in een rapport over de spreiding van ziekenhuiszorg dat gisteren is uitgebracht aan minister Borst van volksgezondheid. De Twee- den haag/gpd - Drugskoeriers die voor het eerst worden ge pakt en geen grote rol spelen in een criminele organisatie kun nen de volgende eisen van het openbaar ministerie tegemoet zien: - Minder dan vijfhonderd gram: drie tot zes maanden cel. - Vijfhonderd gram tot een kilo: maximaal een jaar cel. - Eén tot vijf kilo: maximaal drie jaar cel. - Vijf tot tien kilo: maximaal vier jaar - Meer dan tien kilo: maximaal zes jaar - Tientallen kilo's: maximaal twaalf jaar. De rechtbank maakt bij het be palen van de uiteindelijke straf onderscheid tussen drie catego rieën drugskoeriers. De eerste groep wordt door gaans het minst zwaar gestraft en de derde categorie het zwaarst: 1: Pakezels: mensen in geldnood die een 'zielig' verhaal hebben. 2: Standaardkoeriers: bolletjes slikkers die het risico welover wogen nemen omdat ze er voor zichzelf geld mee willen verdie nen. 3: Koeriers die ook nog een rol spelen in een criminele organi satie. de Kamer maakt zich zorgen over de spreiding, omdat veel ziekenhuizen fuseren en in veel regio's de sluiting van zieken huisafdelingen speelt. Borst deed vorige maand een drin gend beroep op ziekenhuizen even af te zien van fusies tot de Kamer over het rapport van het bouwcollege heeft gesproken. Uit onderzoek blijkt dat 99,2 procent van de Nederlandse be volking met eigen auto binnen een halfuur een afdeling spoed eisende zorg kan bereiken. Stel je de grens op drie kwartier, dan slaagt 99,4 procent van de men sen daarin. Met de ambulance is 82,4 procent van de mensen binnen een halfuur in het zie kenhuis. Dat is inclusief de tijd die een ambulance erover doet om bij de patiënt te komen, wat vol gens de normen maximaal een kwartier mag zijn. Bijna ieder een (99,6 procent) is per ambu lance binnen drie kwartier bij een afdeling spoedeisende zorg. Op basis van de nu bekende plannen zullen die cijfers tot 2010 nauwelijks veranderen, al dus het college. De spreiding van zorg hoeft de komende ja ren niet in gevaar te komen. Voorwaarde is wel dat de voor zieningen op het platteland op peil blijven en dat daar voldoen de geld voor beschikbaar is. Besluiten over het ontmantelen van ziekenhuizen moeten door zichtig zijn. Betrokkenen, zoals patiënten en verzekeraars, moe ten inspraak hebben. Het colle ge pleit voor een gedragscode COMMENTAAR gen dat alleen naar Nederland kwam de laatste vijf jaar met sprongen steeg door steeds ac tievere mensensmokkelaars. De jongeren komen veelal zon der reisdocumenten naar Ne derland, waardoor ze heel moei lijk naar het land van herkomst terug kunnen. Velen van hen - meest jonge Chinezen - zoeken hun toe vlucht in de illegaliteit in Neder land en leiden een uitzichtloos bestaan. Niets mag de feestelijkheden rond Het Huwelijk in Amster dam verstoren. Het moet op 2 februari een feest worden dat zijn weerga niet kent. En wee het rapaille dat het in zijn hoofd haalt om enig dissonant geluid te laten horen op de dag dat kroonprins Wïllem-Alexander en zijn innemende bruid Maxima elkaar het ja-woord geven. Justitie in Amsterdam heeft daarom het plan opgevat om 'vermoedelijke' relschoppers preventief op te pakken. Het is nog maar een idee, maar de gezagsdragers in de hoofdstad sluiten geen enkele maatregel uit. Als het maar op 2 februari van een leien dakje loopt. Verdachten' kunnen al in de we ken voorafgaand aan het huwelijk worden vastgezet. Voor hen, zo verzekert Justitie, zijn er wel voldoende cellen. Maar schiet het middel zijn doel niet voorbij? Natuurlijk is er op 2 februari voor relschoppers geen plaats. Maar het feest is evenmin gebaat bij het preventief in hechtenis nemen van enkele individuen die het met het koningshuis niet zo op hebben, of domweg voor de lol de orde willen verstoren. Dat er op 2 februari hier en daar wellicht een afwijkend geluid te horen zal zijn, is niet erg. In een rechtsstaat moeten we daar helemaal niet bang voor zijn. Vrijheid van meningsuiting is één van de hoekstenen van de democratie. Op een herhaling van de rellen tijdens de kroning van Bea trix in 1980 zit niemand te wachten. De tijdgeest van toen was echter wezenlijk anders - veel militanter - dan nu. Voor grootschalige rellen tijdens Het Huwelijk hoeft niemand te vrezen. En daarom moeten we ook niet paranoïde worden en middelen hanteren die beter bij een absolute dan een constitutionele monarchie passen. Het voortbestaan van de rechtsstaat is op 2 februari niet in het geding en er is die dag voldoende politie op de been om de openbare orde te garan deren. driebergen/anp - De politie heeft een nieuw wapen gevon den in de strijd tegen lieden die onterecht het alamummer 112 bellen. Notoire misbruikers wacht voortaan een sms-bom- bardement, waardoor hun mo biele telefoons worden geblok keerd. De landelijke 112-centrale van het korps landelijke politiedien sten (KLPD) krijgt jaarlijks vier miljoen telefoontjes van mobie le bellers. Slechts eenvijfde daar van is een serieuze melding. Volgens het KLPD zijn de zeven tig centralisten de bellende kin deren, hijgers, treiteraars en be dreigers meer dan zat. Maar vooral hinderen ze een adequa te hulpverlening. Sommige mis bruikers bellen de 112-centrale wel 1400 keer in een week met 'onzin', stelt het KLPD. De politie gaat nu in de tegen aanval. Om een einde te maken aan de terreur, worden mobiele telefoons van notoire misbrui kers 'gebombardeerd' met sms- berichten, waardoor het toestel onbruikbaar wordt. Ook wordt extra personeel inge zet om ouders van bellende kin deren te achterhalen en aan te spreken op het gedrag van hun kroost. Mensen van wie de mo biele telefoon per ongeluk in hun tas of broek geactiveerd wordt, de zogenaamde broek zakbellers, worden via een sms- bericht gewezen op hun onacht zaamheid. voor de manier waarop dat moet gebeuren. Het CBZ wijst erop dat in dun bevolkte gebieden een zieken huis meestal de enige plaats is waar mensen terechtkunnen voor spoedeisende zorg of dage lijkse medische-specialistische zorg. Daar moet een ziekenhuis altijd een basispakket leven, in clusief spoedeisende hulp en een afdeling voor intensieve zorg. In steden hoeft niet ieder ziekenhuizen die afdelingen te hebben. rijswijk/anp - Het theorie-exa men voor het rijbewijs wordt zwaarder. Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) gebruikt daarvoor de ervaringen met een nieuwe examenmetho de voor beroepschauffeurs. Het eerste examen-nieuwe-stijl voor deze categorie werd gisteren in Leusden afgenomen. Dat heeft het CBR meegedeeld. Hoe en op welke termijn de exa mens voor personenauto, motor en bromfiets veranderen, staat nog niet vast. Na de zomer volgt een evaluatie van het herziene examen voor beroepschauf feurs. Dat alle examens uitein delijk een zwaarder beroep op het inzicht zullen doen, is vol gens algemeen directeur Vaes- sen van het CBR onvermijdelijk. Het voornemen stoelt op een besluit van de gezamenlijke exa meninstituten in de Europese Unie. Het doel is het aantal ver keersongelukken te verlagen. Aspirant-beroepschauffeurs leg gen vanaf gisteren al een nieuw theorie-examen af. Het is audio visueel in plaats van mondeling en klassikaal in plaats van indi vidueel. Kandidaten moeten net als bij het bekende examen voor personenauto, motor en brom fiets, vijftig vragen beantwoor den. Daarvan dient 90 procent goed te zijn. Anders dan bij de overige theorie-examens krijgt de aankomend beroepschauf feur niet alleen ja-nee vragen te beantwoorden, maar ook meer- keuze-vragen. Bij tests bleken de scores daardoor af te nemen, al dus het CBR. Volgens Vaessen is het nieuwe examen objectiever. Het grote aantal ongevallen in het beroepsverkeer de afgelopen jaren lag mede ten grondslag aan de verandering. Juist de be roepschauffeur moet volgens hem vandaag de dag aan hoge eisen voldoen om zijn vracht of passagiers verantwoord door het ingewikkelde verkeer te loodsen. Schipholdirectie tevreden met harde taal rond aanpak bolletjesslikkers anp en Piet Arp den haag/anp - Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft er geen bezwaar tegen als in een (mobiel) cellencomplex op Schip hol twee verdachten in een cel worden ge plaatst. De fracties van WD, CDA en D66 vinden deze noodmaatregel nodig om te voorkomen dat drugssmokkelaars nog lan ger worden heengezonden wegens een ge brek aan celcapaciteit. Minister Korthals van justitie denkt op korte termijn een plek te kunnen vinden om deze verdachten vast te zetten. De WD vindt het voorstel 'fantastisch'. „Nood breekt wet", zegt Kamerlid Niederer. Wat hem betreft mogen er zelfs meer dan twee bolletjesslikkers in een cel worden ge stopt. Hij trekt daarbij de vergelijking met vreemdelingenbewaring, waarbij zes men sen in een ruimte zitten. Wel moeten de cel len worden aangepast. „Je kunt niet zomaar een veldbedje bijplaatsen." Ook het CDA heeft geen bezwaar. CDA'er Rietkerk heeft eerder zelf geopperd meerde re gedetineerden in een cel onder te bren gen. D66 vindt de plannen bespreekbaar. Hoe wel de democraten in het algemeen tegen het onderbrengen van twee mensen in een cel zijn, kan wat woordvoerder Dittrich be treft er voor Schiphol onder voorwaarden een uitzondering worden gemaakt. Wel moet er rekening worden gehouden met mogelijke agressie tegen cipiers en moeten de maatregelen tijdelijk zijn en de cellen groot genoeg. De PvdA staat gereserveerd tegenover het plan, maar wijst dit niet volstrekt af. Kamer lid Van Oven beaamt dat er zeker iets moet gebeuren, maar ziet meer in een oplossing die in zijn totaliteit sluitend is. Ook hij wijst op het gevaar van agressie. Bovendien is het een kostbare operatie cellen om te bouwen zodat zij voor twee personen geschikt zijn. Ook moet de rest van de justitiële keten in staat zijn de extra werklast op te vangen. Als noodmaatregel op Schiphol is het voor stel 'niet totaal onbespreekbaar' voor Groenlinks, hoewel zij twee op een cel als algemene beleidslijn geheel afkeurt. De frac tie wacht de voorwaarden die Korthals er aan wil stellen eerst af, aldus een woord voerder. De vakbond Abvakabo wijst de suggestie van Korthals af. Het gevangenispersoneel zal in actie komen als de minister besluit meer mensen in één cel toe te staan, zei be stuurder E. Merlijn in het actualiteitenpro gramma NOVA. Volgens hem hebben de bonden drie weken geleden met Korthals af gesproken dat de meermanscel er niet komt. Die afspraak is 'voor de poorten van de hel' weggesleept en de vakbond is niet van plan erop terug te komen, aldus Merlijn. CFO-woordvoerder D. de Geus waarschuw de dat er nu al een ernstig tekort aan bewa kers is. Door het verhoogde risico moeten er straks twee cipiers aan te pas komen wan neer de deur wordt geopend. Het inzetten van militairen is daarbij geen oplossing, vindt de christelijke vakbond. „Militairen zijn niet opgeleid voor het begeleiden van gedetineerden. Bovendien is er ook een te kort aan militair personeel." Schipholdirecteur Gerlach Cerfontaine was gisteravond tevreden met de manier waarop de politiek werk maakt van maatregelen om te voorkomen dat drugskoeriers nog langer vrijuit gaan. Vorige week zei hij, dat des noods het leger maar moest helpen bij de bewaking van op Schiphol aangehouden drugskoeriers. Inmiddels neigt de Kamer naar het toestaan van meer arrestanten uit deze groep in één cel, waarmee een justiti eel taboe is doorbroken. Cerfontaine: „Kok zei het, en in tweede instantie ook minister van justitie Korthals. Daar ben ik heel blij mee." Vooralsnog echter, vreest de Schip- hol-topman, zijn het woorden die nog waar gemaakt moeten worden. „Nederland zit met een handhavingsprobleem. Drugskoe riers, bolletjesslikkers worden aangehouden en vervolgens vrijgelaten omdat er geen cel ruimte is. Dat druist in tegen elk rechtsge voel." De oplossing van dat cellentekort zoekt hij bij het rijk. Schiphol, benadrukt de luchtha vendirectie bij voortduring, kan zelf niets doen. Zoals een woordvoerster van Schiphol gisteren zei: „Wij mogen nog geen tasje openmaken." door Ap van den Berg den haag - Als Schiphol op slot gaat voor drugstransporten, zul len misdaadsyndicaten hun smokkelroutes via onze regiona le lucht- en zeehavens veel va ker gaan gebruiken. De Tweede- Kamerfracties van PvdA, CDA en WD zijn daar bang voor. Ze eisen dat minister van justitie Korthals ervoor zorgt dat de ernstige drugsproblematiek op de nationale luchthaven zich niet naar de regio verplaatst. Deze week maakt Korthals be kend hoe hij wil voorkomen dat drugskoeriers, bolletjesslikkers en grootschaliger transporteurs, wegens een cellentekort naar huis worden gestuurd. „Als Schiphol straks goeddeels is af gegrendeld voor de invoer van drugs, kun je er vergif op inne men dat criminele organisaties hun smokkelroutes en -metho den zullen bijstellen", oordeelt WD-Kamerlid Jacques Niede rer. Hij verwacht dat syndicaten hun aandacht zullen verleggen naar luchthavens zoals in Maas tricht, Eindhoven en Twente en naar zeehavens in Terneuzen, Vlissingen, Amsterdam en Delf zijl. In de wereldhaven Rotter dam wordt streng op drugs ge controleerd. CDA-Kamerlid Theo Rietkerk onderschrijft de zorgen van Niederer. „En wat mij betreft wordt niet alleen de invoer in de gaten gehouden maar ook de uitvoer. Ik hoor steeds meer geluiden dat koe riers - Antillianen, Nigerianen en anderen - hier hun handeltje slijten om vervolgens duizenden xtc-pillen mee terug te nemen naar het land van herkomst", verduidelijkt Rietkeik Hij wijst er met Nieöerer op dat de voorzieningen bij Heine lucht- en zeehavens om ver dachten tijdelijk vast te zetten nog geringer zijn dan op Schip hol. PvdA-woordvoerder Gerrit- jan van Oven deelt de vrees van zijn collega's, ook al verwacht hij niet dat kleine drugskoeriers massaal via een omweg hun toevlucht zullen zoeken tot de kleine lucht- en zeehavens in Nederland. „Nee, de bolletjes slikkers niet. Continentale vluchten gaan sneller en grote luchthavens bergen minder risico's in zich dan een kleine luchthaven. Maar je kunt drugs natuurlijk ook op allerlei andere manieren via kleine lucht- en zeehavens een land in krijgen", aldus Van Oven.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3