Justitie pakt relschoppers preventief op IETS TÉ Stier Herman vertrekt definitief naar Naturalis Onderzoek naar dubieus politiek verleden sporter Hulpvaardige toeristen of naïeve vechtersbazen? Air Holland vraagt om arbeidstij dverkorting verkopen? Maatregelen voor Het Huwelijk Maxima gelooft haar vader Het Hongaarse avontuur van Corneille Prins Constantijn moet rijbewijs een dag inleveren na hardrijden Lleyton Hewitt uitgeschakeld TL Leidsch Dagblad NR. 42823 LOSSE NUMMERS 1,05 2,31 ZATERDAG 1,50 3,31 Leidsch dinsdag 1$ januari 2002 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPRINTERS idi erlijn vreest ',jt derhosen en imst Stoiber ti >11 itograaf vecht f 6en vergeten Kien Argentinië 'P, 1 0° lelft ontslagen •N'ers heeft v) el weer baan' I I miepige y prekeningen or conversie t igerecht: (frikelen in de hoonfamilie lanieme steun in or deel m-Coenen en t is beter iets niet te m dan het té goed te len doen - Harmen Siezen •pt per 1 december als r bij het NOS Jour- n woordvoerster van de ;eft dat vandaag bekend- L Siezen werd vorig jaar |onderzoek door dertien de bevolking be- d als beste nieuwslezer. )en jaar presenteerde hij ftCRV wekelijks een uit- igvan de Nationale iquiz. Onduidelijk is of nee doorgaat. 'e ndtroepen VS Jten strijders bad - Amerikaanse roepen zijn begonnen '1 it inspecteren van een M\ icomplex bij een voor- mI trainingskamp van al- ens in Zawara in het oosten we- (hanistan. Dat heeft het 'ns ische persbureau AIP ig gemeld. Volgens het ?en ireau zoeken de Amerika- blil de grotten naar strijders )UU t terroristische netwerk rm r wapens. De Amerika- 'm bben het kamp de afge- iar twee weken voortdurend m kt.Volgens bewoners van 'oo\ lied waren er vandaag en et eerst geen bombarde- jrS n te horen. opi W Rund met gekloonde koeien onderdeel vaste tentoonstelling over biotechnologie door Wilfred Simons en Marijn Kramp leiden - Stier Herman komt toch naar het Leidse natuurhistorische museum Natu ralis. Zijn komst wordt gefinancierd door electronicafabrikant Nedap en uitvaart- verzekeraar Yarden. Hij gaat daar deel uitmaken van een nieuwe, permanente tentoonstelling over biotechnologie. De komst van Herman en de gekloonde koeien Holly en Belle hing de afgelopen weken aan een zijden draadje. Het nood lijdende Leidse biotechbedrijf Pharming, dat de eigenaar is van de drie runderen, kon hun stalling en onderhoud niet lan ger betalen. Jaarlijks kost het onderhoud 45.000 euro (100.000 gulden). Pharming is op dit mo ment bezig met een ingrijpende her structurering om er weer bovenop te ko men. Naturalis had zich er zelfs al bij neergelegd dat Herman, Holly en Belle geen deel zouden uitmaken van de expo sitie over biotechnologie. Deze tentoon stelling wordt op 7 maart geopend door minister Brinkhorst van landbouw, na tuurbeheer en visserij. Pharming overwoog afgelopen maand om de drie dieren naar de slachtbank te sturen, wat onder dierenliefhebbers in het hele land tot grote verontwaardiging leidde. De dieren zijn echter gered nu Nedap, dat onder meer de agrarische en zorgsec tor voorziet van diensten en systemen, en Yarden die zich garant stellen voor de kosten van de verzorging tot hun dood. Het transgene rund en de gekloonde koeien verhuizen naar een stal op het terrein van het museum in Leiden. Het publiek kan daar op beperkte wijze ken nis maken met stier Herman, meldt Na turalis. De twee bedrijven verklaren dat zij de dieren op geen enkele wijze publicitair of commercieel zullen uitbuiten. De feitelij ke verzorging van Herman, Holly en Belle komt in handen van een stichting die wordt opgericht door Naturalis en Phar ming. amsterdam/gpd - Justitie in Am sterdam haalt alle middelen uit de kast om Het Huwelijk op 2 fe bruari zonder openbare ordever storingen te laten verlopen. Hoofdofficier van justitie L de Wit sluit repressieve maatregelen niet uit. „Verdachte personen kunnen al in de weken vooraf gaand aan het huwelijk preven tief worden vastgezet." Tijdens de invoering van de euro werd een vergelijkbare ingreep ook toegepast op veroordeelde over vallers die nog niet vastzaten, zegt De Wit. Bij het huwelijk van Willem- Alexander en Méxima zou het bijvoorbeeld kunnen gaan om potentiële relschoppers die nog een eerder uitgesproken straf wegens ordeverstoring moeten uitzitten. De Wit benadrukt dat het slechts één van de mogelijke ingrepen is. Met een team van minstens tien mensen investeert de Amster damse justitie maar liefst 2700 manuren in de koninklijke trouwpartij, zo staat in het jaar plan 2002 van het parket Am sterdam. De kans is klein dat justitie gebruik maakt van artikel 140 van het Wetboek van Straf recht dat deelname aan een cri minele organisatie verbiedt. Dit omstreden wetsartikel werd ge bruikt voor de aanhouding van demonstranten tijdens de Euro top in juni 1997, maar de rech ter oordeelde achteraf dat dit een oneigenlijk middel was. Als op 2-2-2002 toch demon stranten massaal moeten wor den opgepakt, zal eerder artikel 141 worden toegepast dat open lijke geweldpleging strafbaar stelt. „Hierin staat dat mensen die betrokken zijn bij ongere geldheden maar van wie de rol niet precies duidelijk is, wel kunnen worden opgepaktHet gaat dan om de mensen die er omheen hangen", licht een woordvoerster van het openbaar ministerie toe. Pagina Binnenland i: Commentaar Baud, die voorafgaand aan de verloving onderzoek deed naar het verleden van Jorge Zorre- guieta en vaststelde dat Maxi ma's vader wel op de hoogte moet zijn geweest, zegt prins Willem-Alexander verder: „Dat is zijn mening, er staan andere tegenover." .Alles mocht worden gevraagd. Het gesprek is in één keer opge nomen en geen enkele vraag of antwoord is overgedaan", aldus Witteman in de VARA-gids. Hilversum - Maxima Zorre- guieta gelooft haar vader als hij zegt niets te hebben geweten van martelingen en verdwijnin gen in zijn land. Dat zegt ze in het interview met haar en prins Willem-Alexander dat de NOS vrijdag uitzendt. Paul Witteman, een van de interviewers, heeft dit al verklapt in de rtv-gids van de VARA. „Waarom zou hij te gen mij liegen?", vraagt Méxima zich in het interview af. Op de conclusies van professor Amstelveen - Cobra-kunstenaar Corneille poseert bij zijn beeld 'Katvogel', dat gisteren in de tuin van het Cobra Museum in Am stelveen werd geplaatst. Het mu seum heeft ter gelegenheid van Corneilles tachtigste verjaardag in augustus dit jaar een expositie ingericht. De tentoonstelling toont onder meer schilderijen en gouaches die de kunstenaar in 1947 in Boedapest vervaardigde. Op de expositie zijn tevens 63 werken te zien van na-oorlogse Hongaarse kunstenaars die Cor neille tijdens zijn verblijf daar ontmoet heeft. Tot 17 maart is 'Het Hongaarse avontuur - ont moeting met de Europese School' in het Cobra Museum te zien. Foto: ANP/Marcel Antonisse Bobsleeër Arend Glas in 1993 lid rechts-extremistische partij CP'86 Arend Glas (links) komt voor op een ledenlijst van CP'86 uit 1993. Foto: Soenar Chamid den haag - De sportkoepel NOC*NSF onderzoekt het politieke verleden van bobsleeër Arend Glas. De 31-jarige stuurman van de Nederlandse vier mansbob was in 1993 lid van de inmiddels verbo den rechts-extremistische partij CP'86, een radi calere afsplitsing van de vroegere Centrumpartij. Glas heeft aan de kwalificatie-eisen voor de aan staande Olympische Spelen voldaan. NOC*NSF moet nog over zijn uitzending beslissen, maar ziet vooralsnog geen reden hem niet naar Salt Lake Ci ty te sturen. Arend Glas nam gisteravond nadrukkelijk afstand van het gedachtegoed van rechts-extremistische groeperingen. „Ik heb in het verre verleden vanuit algemene politieke interesse en jeugdige nieuws gierigheid contact gehad met onder andere groe peringen met extreem-rechtse denkbeelden", stelt hij in een korte schriftelijke verklaring. Onduide lijk blijft of Glas zijn lidmaatschap ontkent. Controverse rond dode Nederlanders in Kashmir correspondent Doornbos De twee Nederlan- afgelopen zondag in r werden doodgeschoten se soldaten, zijn af- uit Eindhoven. De twee 1 niet, zoals het Indiase veert, met messen heb- stoken op Indiase sol- jmaar zijn vermoord toen [vrouw te hulp kwamen militairen werd afge- Dit schrijft de krant Greater Kashmir. Ahmed El Bakiouli en Khalid El Massouui, in het bezit van een Nederlands paspoort en rijbe wijs, waren op een officieel toe ristenvisum op 26 december in India aangekomen. In de Eind- hovense wijk Woensel werd gis teren druk gespeculeerd over hun reisdoel. De beide mannen van Marokkaanse afkomst zou den een trektocht willen maken door India. Anderen beweren dat het duo India had uitgekozen voor een studiereis. Maar er wordt ook rekening mee gehouden dat de vrienden wilden gaan vechten tegen de Indiase bezetting van Kashmir of tegen de Amerika nen in Afghanistan. De familie van El Massouui in Eindhoven wilde vanmorgen niemand te woord staan. „De twee Nederlanders waren toeristen. Ze zijn op brute wijze vermoord door de Indiërs", al dus Riyaz Ahmad van de Grea ter Kashmir. Volgens de krant, die zich baseert op anonieme ooggetuigen, waren de twee al enkele dagen in Srinagar, de hoofdstad van Kashmir. Ze had den een kamer gehuurd op een van de woonboten in het bij Sri nagar gelegen Dal-meer. El Bakiouli en El Massouui gin gen volgens de eigenaar van de woonboot elke ochtend naar de moskee om te bidden, zo ook op zondag. Volgens de Kashmirse krant zagen ze toen hoe een moslimvrouw door Indiase sol daten werd geslagen. De Neder landers probeerden het voor haar op te nemen, maar raakten zelf al snel slaags met de solda ten. Die zouden daarop het vuur hebben geopend, waarbij de twee gedood werden. De bewe ringen van Greater Kashmir konden niet onafhankelijk wor den bevestigd. Het Indiase leger blijft volhou den dat de twee Nederlanders een groepje soldaten te lijf gin gen met messen en probeerden de wapens te stelen van de mili tairen. Maar opvallend is dat het leger, dat in het geval van poli tiek geweld altijd spreekt over 'moslimterroristen', dit woord in een persverklaring vermijdt. Tevens wordt op geen enkele wijze verklaard waarom de twee de zwaar bewapende soldaten slechts met messen te lijf gin gen. Ook de versie van het In diase leger valt door geen onaf hankelijke bron te controleren. Pagina Buitenland: Spanning rond Kashmir blijft hoog Prins Constantijn. Foto: WFA/Robert Hoetink den haag/anp - Prins Constan- tijn heeft eind vorig jaar zijn rij bewijs moeten inleveren, omdat hij te hard reed op een snelweg in de buurt van Amsterdam. Ook kreeg hij een boete. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) heeft niet bekendgemaakt hoe veel de prins te hard heeft gere den en hoe hoog de boete was. De politie neemt het rijbewijs van automobilisten in als zij de maximaal toegestane snelheid met minimaal vijftig kilometer overschrijden. De boete hangt af van de gere den snelheid. Wie vijftig kilome ter per uur te hard rijdt, moet 273 euro betalen. Een over schrijding van zestig kilometer per uur kost 382 euro. Constantijn (32), de derde en jongste zoon van koningin Bea trix, kreeg zijn rijbewijs een dag na de snelheidsovertreding weer terug 'omdat het zijn eerste overtreding was', aldus de RVD- woordvoerder. Constantijn en zijn echtgenote prinses Laurentien wonen en werken in Londen. Ze verwach ten begin juni hun eerste kind. schiphol/anp - Voor alle 206 medewerkers van luchtvaart maatschappij Air Holland is ar beidstijdverkorting aange vraagd. Er is minder werk door problemen bij Air Afrique, een klant waarvor Air Holland vloog. Eén van de twee toestellen staat aan de grond. Volgens C. Dormaël van Air Holland zijn de maatregelen maar tijdelijk. „Door het wegval len van Air Afrique hebben we onze capaciteiten voor korte pe riode kleiner gemaakt. De ar beidstijdverkorting is aange vraagd voor zes weken, daarna hopen we weer voldoende werk te hebben." Er is volgens Dormaël geen sprake van financiële proble men bij de luchtvaartmaat schappij. „We nemen deze maatregelen juist om dat soort problemen voor te zijn." Dor maël is van de investeerders die een doorstart van Air Holland mogelijk maakte nadat de maat schappij failliet was gegaan. Van het toestel dat aan de grond staat, is het lease-contract afge lopen. Dormaël zegt dat dat niets te maken heeft met de maatregelen. „Het is puur toe val. Het contract zal weer ver lengd worden." De meerder heidsaandeelhouder verwacht deze zomer een vloot van in to taal vier toestellen in de lucht te hebben. Melbourne - Lleyton Hewitt, de nummer 1 van de wereld en de plaatsingslijst, is vandaag in de eerste ronde van de Australian Open in Melbourne uitgescha keld. De 20-jarige Australiër ver loor van de Spanjaard Alberto Martin met 6-1, 1-6, 4-6 en 6-7. Hewitt was herstellende van de waterpokken. Nooit eerder in de historie van de Australian Open verloor de als eerste geplaatste speler in zijn openingspartij. De Nederlanders Schalken en Slui ter struikelden ook in de eerste ronde.Kristie Boogert haalde de tweede ronde wel. Pagina R9: Schaker Schalken staat meteen schaakmat (advertentie) NOC'NSF werd afgelopen weekeinde door middel van een fax op de hoogte gesteld van het CP-lid- maatschap van Arend Glas. De antifascistische onderzoeksgroep Kafka vermeldt Glas in het door Kafka uitgegeven boek 'CP'86 Met name ge noemd'. Glas stond in 1993 op de ledenlijst met het lage nummer 227. Hij was mogelijk al langer lid. CP'86 werd in 1998 verboden. Drie jaar eerder werd het bestuur van de partij veroordeeld wegens het aanzetten tot rassenhaat en discriminatie. NOC*NSF wil onderzoeken of de aangedragen fei ten kloppen en of Glas het Olympic Charter (het olympisch handvest) nog onderschrijft. Glas heeft vorig jaar na zijn olympische nominatie een con venant van NOC*NSF ondertekend. In dat conve nant is de olympische gedachte neergelegd, die onder meer rassendiscriminatie verwerpt. 30% EXTRA KASSAKORTING Met uitzondering van lees- en luistermarkt, Bentley en Raf. De korting geldt vanaf woensdag 16 januari t/m zaterdag 19 januari. In Amsterdam, Rotterdam en Den Haag t/m zondag 20 januari. Deze korting geldt niet in combinatie met andere kortingspercentages. de Bijenkorf (2^) De Bijenkorf zet de toon. controle nabezorgng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq automatische betaling is min Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl Mll'H'HI.I.I'JHIIJJM

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1