Unanieme steun voor eerste deel plan-Coenen LEIDSE REGIO 'Tijdens uitjes zie je mensen van een andere kant' Politiek Oegstgeest twijfelt over steun aan jeugdwerk Warmond @nders wil breed onderzoek 'Die voortdenderende trein staat dus vaker stil dan dat hij rijdt. We lijken de NS wel' ANDVERSCHIJNSELEN us Word ouderen mho - De Stichting Wel- wen I i vlingen organi- Warmond een cursus oor ouderen. Deelne- innen in de cursus leren ff te typen, deze een- te corrigeren en op te bt met behulp van de vele van Word. Voor deel- enige kennis van com er vereist. De cursus wordt i op maandagochtend ociaal cultureel centrum nt op 28 januari. I zamelt 00 euro in eest - De actie 'Paarden- van het Rijnlands Ly- 1 Oegstgeest heeft bijna euro opgeleverd. Het frd bijeengebracht op 18 jer, toen leerlingen het gingen om klusjes te reel jongeren knapten jes op als de tuin aan- koper poetsen en ra- men. Een groep van 30 en heeft in Den Haag rondgebracht en ver- daarmee ruim 780 euro. roken van de intemationa- j ing van de school haal- H t een straatcollecte ruim y iro binnen. De op- 1f [van Paardenkracht is d voor de Esmat Girls iaj hooi in Peshawar, Pa- lw Daar wordt modem on- a gegeven aan gevluchte Tise meisjes. epark in renburg oten - De nieuwe wijk lurg II in Voorschoten J :n skatepark. Vlak bij de nchool in het hart van het is ruimte gereserveerd eelmogehjkheden voor ;re jeugd. Het was de ng zo'n speelterrein in ;n bij station Voorscho- ast de halfpipe die er al 1|1( er een fiinbox komen, rt kunstmatige heuvels, ran de jeugdraad, die IT| )g in oprichting was, daar eind 2000 op 'tlzijnswethouder Cara- nu met de jeugdraad fgenwoordigers van het fé overleggen over het artrk in Starrenburg II. De ite wil de halfpipe bij het Ir handhaven. ,,We willen eten hoe de jeugd daar- akt. Moeten we het ter- het station uitbreiden of ite -1° l nieuw terrein inrich- 'e tarrenburg? Het is in elk 8' ilangrijk om het terrein et zo lang braak te laten ikI door Pieter van Langevelde oegstgeest - De Oegstgeestse politiek is verdeeld over het verlenen van een eenmalige subsidie aan de Stichting Evenementen om jeugdwerk op te zetten. De WD en Progressief Oegstgeest weiger den gisteravond tijdens de raadscommissie be stuurlijke vernieuwing en onderwijs met de subsi die in te stemmen. Wethouder Steens (Leefbaar Oegstgeest) wil een malig 22.000 euro uitgeven aan het opzetten van activiteiten voor kinderen tot twaalf jaar. Van dit geld wil de stichting, die al actief is met kinderva kantieweken, wekelijkse cursussen en een maan delijkse disco organiseren. Na een jaar zou duide lijk moeten zijn in hoeverre daar in Oegstgeest be hoefte aan bestaat. Op grond daarvan wü Steens besluiten of kinderwerk al dan niet een structurele subsidie krijgt. Steens' voorstel is een reactie op de subsidieaanvraag die de Oegstgeestse Stichting Evenementen vorig jaar indiende. De stichting verzorgt onder leiding van D. Selier al jaren activi teiten voor kinderen. Selier wil dit kinderwerk uit breiden, maar daarvoor is subsidie van de ge meente noodzakelijk. Alle partijen in de Oegstgeestse gemeenteraad zien liever dat de subsidiëring van de Stichting Evenementen later ter sprake komt. Ze willen de aanvraag bestuderen als het rapport 'Opgroeien in Oegstgeest', dat als basis moet dienen voor het ge meentelijke jeugdbeleid, klaar is. „We moeten de dingen in hun verband zien", stelde WD-raadslid M. van den Brandeler. „Ik wil eerst weten wat de verdere wensen in het jeugdwerk zijn." Ook het eenmalige karakter van de subsidie stuit bij de fracties op bezwaren. G. Eegdeman (Leefbaar Oegstgeest): „Als we de subsidie nu toekennen, moeten we er van uitgaan dat het ook voor de ja ren daarna is." Voor A. Papineau-Salm (PrO) en Van den Brandeler ié dat aanleiding om het colle gevoorstel nog een keer in de fractie te bespreken, alvorens een definitief standpunt te bepalen. „We mogen onze opvolgers in de gemeenteraad hier mee niet confronteren", aldus het WD-raadslid. Het CDA en LO vinden uitstel niet zinvol en gaan akkoord met de eenmalige subsidie. Eegdeman (LO): „Ik ben geneigd dit te steunen en later te kij ken hoe dit past in 'Opgroeien in Oegstgeest'." De LO'er vindt dat de Stichting Evenementen de meerwaarde van haar activiteiten wel overtuigend moet aantonen. Wanneer dat gebeurt mag het kinderwerk de gemeente wat hem betreft meer gaan kosten. D. van Veen (CDA) benadrukt dat Selier al negen jaar op succesvolle wijze actief is in het jeugdwerk D. Selier van de Stichting Evenementen is teleur gesteld over de twijfels van de raadscommissie. Hij wil uiterlijk 1 mei weten waar hij aan toe is en overweegt anders te stoppen. „Wij willen dat de gemeente de intentie uitspreekt dat de subsidië ring voor langer is dan een jaar. Er hangt voor ons nu eenmaal te veel van af." door Pieter van Langevelde warmond - De politieke groe pering Warmond @nders wil al le opties voor de bestuurlijke toekomst van Warmond onder zoeken. Dat schrijft de partij in een brief aan de gemeenteraad. Vorige week stemde de raads commissie burgerzaken en be stuur in met de keuze van bur gemeester en wethouders om aan te sturen op een intensieve ambtelijke samenwerking met Oegstgeest en Sassenheim. War mond @nders mocht van burge meester Vosjan toen niet zijn zegje doen, omdat niemand van de partij vooraf om spreektijd had verzocht. De nieuwe Warmondse partij stelt dat B en W zich in hun keu ze voor een ambtelijke fusie met Oegstgeest en Sassenheim heb ben laten leiden door de stand punten van de omliggende ge meenten. „Van een eigen keuze is derhalve totaal geen sprake. De regie is volledig in handen van onze buurgemeenten, die dus de bestuurlijke toekomst van Warmond gaan bepalen", aldus lijsttrekker J. van der Voo- ren in zijn brief. Warmond ten ders dringt aan op een onder zoek naar alle mogelijke varian ten. Ze willen de voor- en nade len van fusies met Leiden, Oegstgeest, Sassenheim, Voor hout en Alkemade onder de loep nemen. Door het onder zoek moet duidelijk worden welke optie het meest in het be lang van Warmond is. Van der Vooren: „De gemeenteraad zou vervolgens eén voorstel kunnen doen, waarover de burgers zich in een referendum kunnen uit spreken." De kans is klein dat B en W op het verzoek van Warmond @n- ders ingaan. Warmond moet voor de zomer de provincie ver tellen welke visie de gemeente heeft op de eigen bestuurlijke toekomst In de raadscommissie stelde burgemeester Vosjan dat het college geen tijd heeft om al le opties aan een onderzoek te onderwerpen. Vorige week noemde de Leidse hoogleraar bestuurskunde Th. Toonen het Warmondse plan voor een gemeenschappelijk ambtelijk apparaat met Oegst geest en Sassenheim 'niet meer dan symboliek'. Hij schatte in dat het plan voor provincie en rijk niet acceptabel is, omdat onduidelijk is wie de politieke verantwoordelijkheid voor de ambtelijke organisatie draagt. door Eric Went leiderdorp - Wethouder Molkenboer mag de plannen voor een sociaal-cultureel centrum bij de Rabobank en een woonzorgcomplex bij Dil lenburg verder uitwerken. De Leiderdorpse poli tiek, dus ook de WD-fractie, stemde daar gis teravond unaniem mee in. Met de rest van het zogenaamde plan-Coenen maakt Leiderdorp tij delijk pas op de plaats. Het was geen verrassing dat het afgezwakte raadsvoorstel voor de stedenbouwkundige uit werking van het Leiderdorpse centrumplan gisteravond een meerderheid kreeg. Door de twee omstreden 'hoefijzers' aan de Engelen- daal op de lange baan te schuiven, had wet houder Molkenboer de angel al uit het verzet gehaald. Wel was het opmerkelijk dat zelfs de WD-fractie onverdeeld instemde met het ge wijzigde raadsvoorstel. Want daar zag het af gelopen donderdagavond nog niet naar uit. Toen hadden leden van de liberalen, onder aanvoering van raadslid P. Kanters nog grote bedenkingen tegen het voorstel, als er niet eerst een onderzoek zou komen naar de nood zaak van sloop en verplaatsing van voorzienin gen als de bibliotheek en de Muzenhof, ten gunste van een nieuw woonzorgcomplex bij Dillenburg. Ook had ze twijfels of de Cor Gor dijnsingel wel de meest geschikte plek is voor een nieuw woonzorgcomplex. Volgens som mige WD'ers betekende een stem voor het ge wijzigde raadsvoorstel zelfs een regelrechte stem tegen het nieuwe verkiezingsprogramma. Grote vraag was dan ook hoe WD-wethouder Kolman zou stemmen. Gisteravond was van die liberale weerstand niets meer te merken. Dat kwam omdat PvdA- wethouder Molkenboer omstandig aangaf dat de toekomstige gemeenteraad pas een defini tieve beslissing over bouwplannen neemt 'als alle relevante feiten en gegevens op tafel lig gen'. „Dat betekent dat we niet alleen de kos ten van een nieuwe bibliotheek voorleggen, maar ook de huidige exploitatie van al deze voorzieningen. Ook komt er een programma van eisen. Pas daarna kunt u kiezen of u iets wel of niet wilt". En dat was voor de liberalen genoeg om het gewijzigde voorstel eensgezind te steunen. Zelfs voor Kolman en Kanters, die als enige WD'ers herkiesbaar zijn en pal ach ter het nieuwe verkiezingsprogramma staan. 'Om' was uiteindelijk ook H. Langenberg, de nieuwe lijsttrekker van de liberalen, die de dis cussie vanaf de publieke tribune gevolgd had. „Molkenboer heeft vanavond toegezegd dat alle plannen nog uitgebreid door de raad afge wogen worden. Dat betekent dat hij zal moe ten aantonen dat het woonzorgcomplex alleen op de manier kan die hij voor ogen heeft. Er is bovendien vanavond nog niet besloten tot de bouw van wat dan ook. In plaats daarvan is er een afgezwakt besluit genomen, dat niet meer in strijd is met ons nieuwe verkiezingspro gramma. De voortrazende trein van Molken boer moet dus in elk geval een tussenstop ma ken. En daar was het ons ook om te doen. De PvdA-wethouder vindt juist dat hij hele maal niet hard van stapel loopt met de plan nen om Leiderdorp aan een nieuw, kloppend centrum te helpen. „We zijn hier nu al vanaf 1994 mee bezig. Die voortdenderende trein staat dus vaker stil dan dat hij rijdt. We lijken de NS wel." '4 -et bejaarde intemetverslaafden 1 1 gstgeest en bevlogen politici in erdorp. En over Voorschotens 11,1 dat de (bloem) kool niet waard is. in n ui: eid, kortademigheid en vergeet- is: heid. Allemaal vervelende onge in die hoog scoren op de ranglijst iderdomskwaaltjes. In Oegstgeest iet i muisarm zich dankzij een snelle >j s binnen afzienbare tijd een top- ve ng in deze ranglijst te verwerven. het geval? In Oegstgeest wordt gal kt aan de komst van maar liefst jo temetcafé's voor bejaarden. De idi etplekken zijn het gevolg van een itje [werking tussen de Stichting Wel- ide uderen Oegstgeest (SWOO) en de i theek. Ouderen On Line, heet het 0 't- t. I vveten waarover mijn kleinkin- lat het hebben. Leer mij internet ?n n", zo klinkt massaal de nood- ih n het dorp. Blijkbaar is er een Ni lend tekort aan plaatsen waar ou- en met rollator en al in eigen tempo de itale snelweg kunnen betreden. >rs. gste leed lijkt nu dus geleden, ze april kunnen ouderen in Rusten- N Hofwijck, de bibliotheek en de h 'voorzichtig de eerste stapjes op 1 vi :emet zetten. Onder begeleiding gai n ze surfen naar sites als www- veanywhere.com en www.kick- ote teleurstelling van de mensen r Ouderen On Line weigert de ge- 'i e met geld over de brug te ko- ^Tneeft de gemeente soms geen oog de bejaarde internettende mede- I Of ziet Oegstgeest de bui al han- ïi vreest het de gevolgen: bejaarde etverslaafden? üro per stemgerechtigde inwoner, ir >st het volgens communicatiead- ireau Windkracht 10 om Leider - 0i R een paar dagen voor de verkie- in 1 enthousiast te maken voor de an laar de stembus. Dat is niet niks, ui dan krijg je wel wat. Een grote en P het Statendaalderplein bijvoor- (11 met een hoog podium waarop be pn lokale politici hun boodschap ee et kiezersvolk kunnen uitstorten, an i aantal hoogst interessante, niet hti 'maden workshops over lokale n k, voor al die burgers die de za- nb se boodschappen even de bood- 15 pen laten. Zelfs een speelse gi- ee che roze strik om het gemeente- mi ha Christo, kan er voor datzelfde Vrijwillig op stap met demente bewoners Mariënhaven De Duitse Reichstag werd zes jaar geleden van top tot teen ingepakt door Christo. In Leiderdorp doen ze niet aan die gekkigheid. Zelfs een grote strik om het gemeentehuis gaat sommige politieke partijen al te ver. Foto: Reuters/ Reinhard Krause geld nog vanaf. 'Wat zit er voor u in' en 'Haal eruit wat erin zit' zijn de pakken de slogans die Windkracht 10 bij deze bijzonder originele verpakking bedacht heeft. Gelukkig heeft Leiderdorp ook politieke partijen die zich niet laten inpakken. GroenLinks en D66 bijvoorbeeld. Want natuurlijk is het goed om burgers naar de stembus te lokken, maar er zijn ook - financiële - grenzen, vinden zij. Drie euro per stemgerechtigde is zo'n grens. En dus gaat dat geweldig leuke planne tje van Windkracht 10 aan de inwoners van Leiderdorp voorbij. Geen man overboord, lijkt ons. Dat maakt de weg namelijk vrij voor een veel beter plan. Want voor diezelfde 45.000 euro kan elke stemgerechtigde Leiderdorper hoogstpersoonlijk per taxi naar de stembus worden vervoerd. Dan is tenminste zeker dat iedereen komt. En een luxe vervoermiddel is ook heel handig als het op 6 maart onverhoopt erg slecht weer wordt. Windkracht 10 bijvoorbeeld. Bloemkool Ondernemend Voorschoten is toch niet zo ondernemend als algemeen werd ge dacht. En vooral de ondernemers zelf dachten. Al jaren roepen zij dat de ge meente niets of te weinig doet. Geen daadkracht toont. Geen besluiten neemt en in het gunstigste geval alleen maar plannen bedenkt. Ideetjes die in hun ogen nooit iets opleveren. Of bijna nooit, als de ondernemers een wat toe schietelijker bui hebben. Kortom, burgemeester, wethouders, ge wone raadsleden en ambtenaren moes ten maar eens een voorbeeld nemen aan die zakenmensen. De mannen - en in bescheiden mate vrouwen - van geen woorden, maar daden, die gewend zijn aan korte lijnen en snelle beslissingen. Tegen de klant kun je immers ook niet zeggen: „Uw verzoek voor het kopen van een bloemkool hebben wij in be handeling genomen, we laten u zo snel mogelijk weten of dit consumptiepro duct voorradig is en aan u kan worden toegezonden." Diezelfde zakenlui hadden vorig jaar een prima mogelijkheid om de ge meente een staaltje van snelle besluit vorming voor te schotelen. Alle onder nemers, van bloemkolenverkoper tot verhuizer, zouden zich verenigen in een Economisch Platform Voorschoten. De krachten zouden worden gebundeld om zo een steviger vuist te vormen richting gemeente. Maanden geleden werd dat al geroepen. Vorige week woensdag moest voorzitter Henk Tip- ker tijdens de nieuwjaarstoespraak van de Ondernemersvereniging Voorscho ten echter toegeven dat het EPV toch meer tijd in beslag neemt dan gedacht. „Tot algehele afsluiting en gemeen schappelijke afronding is het helaas nog niet gekomen." Het sop zou de (bloem)kool niet waard zijn geweest als de ondernemers tevo ren niet zo hoog van de toren hadden geblazen. „Ondernemèrs en ambtena ren zijn ook maar gewone mensen", zei Tipker in een ander verband. Hij had de politici er nog aan kunnen toevoegen. En daarmee zijn we terug bij af: in Voorschoten verandert voorlopig niets. Pieter van Langevelde, Eric Went, Jan Preenen door Pieter van Langevelde warmond - „Ik heb een koude neus." Drie ouderen uit psy chogeriatrisch centrum Mariën haven zitten koukleumend te wachten op vertrek naar de mid winterflora in Lisse. Chauffeur Frans Hogervorst heeft ze een voor een de rolstoelbus ingere den. Vorige week won hij samen met zeventien andere chauffeurs van Stichting Recreatieve Activi teiten Mariënhaven (SRAM) de Warmondse vrijwilligersprijs. Al 23 jaar trekken vrijwilligers van de SRAM er dagelijks met bewo ners van Mariënhaven op uit. Het wachten is op mevrouw De Bruin, wier krullen nog moeten worden geborsteld. Activiteiten begeleidster Angélique Werba komt met een paar dikke de kens, waarmee de bejaarden worden ingepakt. „Zal ik 'm even warmwrijven", vraagt teamleidster Ellen Waasdorp aan de vrouw die klaagde over haar koude neus. Eindelijk komt ook de laatste bewoonster naar buiten. Buschauffeur Hogervorst rijdt haar op de installatie die haar omhoog hijst. Vervolgens rijdt Hogervorst de rolstoel de bus in, ketent hem vakkundig vast en sluit de bus. „Het is altijd weer een hele organisatie om weg te komen", zegt Waasdorp. „Een man wilde nu op het laatste mo ment niet mee. Voor hem heb ben we nog snel een vervanger kunnen regelen." Mariënhaven is een centrum voor dementerende bejaarden. Ze zijn allemaal volledig afhan kelijk van anderen. Met het uitje gaat dan ook per bewoner één begeleider mee. Waasdorp: „Het uitstapje kost de mensen veel energie. Sommigen blijven de hele ochtend in bed om een middag mee te kunnen." De uitjes met de SRAM-bus zijn overigens niet voor alle 210 be woners weggelegd. Een groot deel van hen 1 is niet meer in staat om uit bed te komen. Het is voor de grote rolstoelbus niet gemakkelijk in Lisse een parkeerplaats te vinden in de buurt van de midwinterflora. Bij gebrek aan een speciale par keerplek voor gehandicapten- vervoer zet Hogervorst de bus maar op de hoek van een straat. „Waar zijn we, Simon", vraagt Werba één van de ouderen. „In Lisse", weet de goedgehumeur de man. „Waaraan zie je dat dan?" „Aan jou", antwoordt hij met een brede grijns. In een mum van tijd weet Hogervorst de rolstoelen weer uit de bus te rijden. „Au", roept Simon wan neer de lift hem laat zakken. „Stel je niet zo aan, joh", zegt Hogervorst lachend. Een zijdeur van het gebouw waar de midwinterflora plaats vindt is net breed genoeg om de grote rolstoelen door te laten. In de grote hallen schuifelen mas sa's mensen langs de strak gesti leerde bloemkunstwerken en narcissenperkjes. „Wat schitte rend", zegt één van de bewo ners met een vredige glimlach op haar gezicht. Voor een tul penperkje wordt een groepsfoto gemaakt. Eén oudere kan zelf nog lopen, al gaat het moeizaam Frans Hogervorst takelt een bewo en heeft ze ondersteuning no dig. In een colonne rijden de be geleiders met de rolstoelen door het hele complex. De bejaarden ondergaan alles schijnbaar lijdzaam. Praten doen ze alleen als hen iets wordt gevraagd. Toch gedragen ze zich volgens activiteitenbegeleidster Angélique anders dan in het »r van Mariënhaven de rolstoelbus centrum. „Je ziet de mensen tij dens de uitjes van een andere kant. Deze mevrouw bijvoor beeld zit op de afdeling altijd heel stilletjes in een hoekje", vertelt ze terwijl ze naar een be woonster wijst. „Maar als we met haar op stap zijn, lacht ze veel en vertelt ze hele verhalen. Ze leeft echt helemaal op." 1. Foto: Dick Hogewoning Ieder uitje wordt afgesloten met koffie en gebak. Voor Simon is dat duidelijk het hoogtepunt van de middag. Wanneer hij ap pelgebak krijgt voorgezet, begint hij meteen te schranzen. De slagroom aan zijn handen veegt hij af aan de deken. Dat is niet de bedoeling en dus haalt Angé lique een slab te voorschijn. Ook de andere ouderen krijgen een slab om mond en handen mee af te vegen. Hogervorst geniet zichtbaar van het contact met de demente be jaarden. Twaalf jaar geleden werd zijn buurman vrijwilliger bij de SRAM. Hij haalde Hoger vorst over om ook chauffeur te worden. „Ik merk dat deze men sen het heerlijk vinden om er op uit te gaan." Een uitstapje naar de kinderboerderij is volgens hem favoriet. „Geitjes vinden ze fantastisch." Sinds zijn pensio nering is Hogervorst constant bezig met vrijwilligerswerk. „Dat houdt je jong, nietwaar?" Ellen Waasdorp spreekt lovend over Hogervorst en de andere vrijwilligers van de SRAM. „Zelfs op Eerste Kerstdag rijdt er ie mand om mensen naar familie te brengen. Dat vind ik gewel dig." Zonder de chauffeurs zou het voor de bewoners van Ma riënhaven niet mogelijk zijn om uitstapjes te maken. Waasdorp vindt de voorzieningen voor de menterenden maar armoedig. „Ik vergelijk het wel eens met een gevangenis. Daar hebben ze een mooie recreatieruimte en zo. Wij hebben keihard moeten knokken voor grotere kamers. Onze bewoners slapen met twee of drie personen op een ka- mer.In de gevangenis is dat on bestaanbaar." „Van mij mogen ze minister Borst achter het be hang plakken", valt Werba haar bij. „Ik vond het prachtig", zegt één van de ouderen wanneer ze wordt teruggereden naar de rol stoelbus. Het inlaadritueel her haalt zich en wanneer de bus weer bij Mariënhaven arriveert, zijn de bewoners precies twee- eneenhalf uur weg geweest. Een mooie herinnering zullen de de mente ouderen aan het uitstapje niet overhouden. „We doen het echt voor het moment. Als je aan deze mensen over tien mi nuten vraagt of ze zijn wegge weest, antwoorden drie van de vier met nee."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17