Geen snelle internetverbinding in Rijnwoud Chinezen proeven zilveruitjes RIJN VEENSTREEK 'Rijn- en Veenstreek loop achter op het Westland' Schoolwerk lijdt soms onder Link Twintig Jacobswoudenaars naar Maximafeest in Arena Alkemade heeft nog geet jongerenwerk Moluks feest in Westerhove gaat niet door op 25 januari Vlasman Beton Alphen onderneming van 2001 Zorgcentra fuseren alphen aan den run - De Ka tholieke Stichting Bejaardente huizen en de Interkerkelijke Stichting Zorgcentra Rijnstreek uit Alphen aan den Rijn zijn ge fuseerd. De stichtingen gaan verder onder de naam Zorg- Kompas. Onder de nieuwe stichting vallen de zorgcentra Sint Joseph en Rijnzate in Al phen en de Leiderdorpse Dil lenburg. Directeur van Stich ting ZorgKompas is A. Paats, voormalig directeur van de In terkerkelijke Stichting Zorgcen tra Rijnstreek. Met de fusie hoopt de nieuwe stichting, die nu verzorging en huisvesting biedt aan ruim 325 ouderen, haar geldtekort terug te drin gen. Ook moet de fusie zorgen voor een betere dienstverle ning. Eén van de verantwoor delijkheden van de nieuwe stichting is de realisatie van een tijdelijk zorgcentrum in de Al - phense wijk Kerk en Zanen. Het extra zorgcentrum, genaamd Zuidervaart, biedt onderdak aan zestig ouderen en is nodig om de groeiende wachtlijsten te verkleinen. Forse inbraak in Canadalaan alphen aan den run - Dieven hebben gisteren flink huisge houden in een woning aan de Canadalaan in Alphen aan den Rijn. Nadat ze de deur open hadden gekregen met behulp van een bankpas, namen ze snowboards, geluidsboxen, geld. een dvd-speler, een video recorder en een kastje om canal te ontvangen mee. Computercursus voor 55-plussers alphen aan den rijn - Het acti- viteitencentrum Westerhove in Alphen aan den Rijn begint dinsdag 22 januari met een computercursus voor 55-plus sers. De cursus staat open voor mensen die weinig of niets we ten van computers en duurt acht weken. De lessen van an derhalf uur in het gebouw aan de Anna van Burenlaan begin nen om 10.45 uur. Volgende week donderdag is er in activi teitencentrum Wielewaal een computercursus. Ook in de Kwartelstraat is de aanvangstijd 10.45 uur. De kosten voor de cursus bedragen 75 euro. In lichtingen bij Gerda de Boer (Westerhove, 0172-494056) en Anneke Wegener (Wielewaal 0172-474966). Onderzoek naar meerlaags bedrijf alphen aan den run - Drie ste denbouwkundige bureaus gaan uitzoeken of er in Alphen aan den Rijn plaats is voor een meerlaags bedrijventerrein. Dat zei voorzitter Wim van der Ziel van de VOA gisteren tijdens de nieuwjaarsreceptie van de Al- phense ondernemersvereni ging. De directeur van Koppes Makelaardij hoopt dat zo'n ter rein door intensief ruimtege bruik leidt tot een betere benut ting van bedrijventerreinen. De VOA wil, samen met afgevaar digden van de provincie Zuid- Holland, gemeente Alphen aan den Rijn en van de Stichting Habiforum, de wettelijke- en planologische grondslag leggen voor een groot project. Volgens valt de beslissing in juli. dinsdag 1$ JANUARI 2002 i door Peter Groenendijk runwoude - Inwoners van Rijnwoude hoeven voorlopig niet op de snelle internetverbinding ADSL te rekenen. Dat heeft KPN aan de gemeen te Rijnwoude laten weten. De financiële positie van KPN staat het niet toe, dat het bedrijf geld uittrekt voor aanslui ting van de Rijnstreekgemeente. Een e-mailac- tie van ontevreden bewoners, die wel aanslui ting op ADSL willen, zorgt voor irritatie in het gemeentehuis. ADSL is een snelle internetverbinding, waar voor de gebruiker een vast bedrag per maand betaalt en daarvoor onbeperkt kan internetten. Inwoners van Rijnwoude kunnen er echter nog niet over beschikken. Mirthe Valentijn, een 22-jarige inwoonster, heeft een speciale website ingericht als protest tegen het manco. „KPN besluit of Rijnwoude ook wordt aange sloten. maar de gemeente kan er wel druk ach ter zetten", zegt zij. Ruim zestig Rijnwoude- naars hebben via haar site www.mirthe.or- gadsl al laten weten dat ze het met haar eens zijn. „De kosten voor internet lopen zonder ADSL uit de klauwen", zegt Valentijn. „Het is raar dat je dat in Rijnwoude dan niet kunt ge bruiken. In bijna alle gemeenten in de buurt kan het wel. De gemeente heeft ook al geen ei gen website, volgens mij lopen ze hier een beetje achter." De actie is in het gemeentehuis niet onopge merkt gebleven. De mailtjes van ontevreden internetgebruikers stromen er inmiddels bin nen, meldt een woordvoerder. „Ik word er gek van. Ik heb er nu al meer dan vijftig binnenge kregen. En het heeft helemaal geen zin, wij kunnen niets aan de situatie verande De zaak is in handen van KPN, en dat U m verklaart op dit moment geen aansluitiq i\ Rijnwoude op ADSL te overwegen. Bi ie meester Westra van Rijnwoude wil zich ei ve mee gaan bemoeien: „Als de mango's ct kom ik ook niet in actie", laat hij via woordvoerder weten. nt Tuinbouwplannen eindelijk naar provincie Aandachtig bekijken de Chinese bestuurders in Ter Aar de conserven van Koeleman. Foto: Mark Lamers Delegatie doet Ter Aar aan bij studie naar werkwijze overheid door Willemijn Steutel ter aar - Een delegatie van 24 Chinezen luistert op het gemeentehuis van Ter Aar naar een toespraak van burgemeester Arie Epskamp in het Chinees. Dat gebeurt op maandagmiddag als een touringcar vol Chi nese lokale bestuurders in dé polder is uit gestapt om inzicht te krijgen het lokale be stuur. Daarna bezichtigen ze de 'trots' van Ter Aar: de conservenfabriek Koeleman. Volgens Epskamp vinden de gasten het leuk op het Hollandse platteland. „Maar de blik van Chinezen is ondoorgrondelijk. Ik kan niet zien hoe ze zich echt voelen. Met een heuse Chinese toespraak heet Eps kamp de politici uit diverse provincies van China welkom in zijn gemeente. „Ik ben het hele weekeinde aan het oefenen geweest", zegt hij. „In het Chinese restaurant in de buurt heeft een dame me geholpen met de tekst. Ze heeft alles vertaald en fonetisch op geschreven." Met applaus en gelach ont vangen de Chinezen de toespraak. Daarna praat Epskamp door in het Engels. Een tolk vertaalt zijn woorden in het Chinees. Nu moeten de Nederlanders lachen om de voor hen curieuze taal met een vreemde intona tie. Maar de informatie lijkt over te komen en de informele toon is gezet. Twee ambte naren geven met behulp van een projectie scherm uitleg over het gemeentelijke beleid van Ter Aar. De Chinezen lijken vooral geïnteresseerd in de regeling van de lokale financiën en zijn zichtbaar verbaasd over de inspraak van burgers. „De deelnemers zijn enthousiast over de democratie in Nederland", legt tolk Phillip Yang uit. „Hier is iedereen gelijk en heerst een grote vrijheid." De delegatie komt volgens Yang niet alleen voor de lol observeren in Nederland. Zij wil len ook de werkwijze van de Nederlandse overheid in China toepassen. Tijdens de presentaties stellen de gasten geregeld vra gen en maken ze driftig aantekeningen in een voor westerlingen onbegrijpelijk schrift. Als ambtenaar Wassenaar uitlegt dat in Ne derland zowel hetero- als homostellen in het huwelijk mogen treden, stijgt er na de vertaling gegiechel op uit de zaal. „Dat wis ten ze al", zegt de tolk lachend. Steenkolenengels Als de bijeenkomst door alle vragen dreigt uit te lopen, wordt Epskamp zenuwachtig. Het gezelschap wordt namelijk verwacht bij de Koeleman-fabriek. De burgemeester kapt de vragen af en binnen een kwartier rijdt de delegatie naar de conservenfabriek aan de Smidskade. Directeur Kees Koeleman staat de bus al op te wachten. In de kantine van de fabriek krijgt iedereen een plastic witte jas aan en een blauw mutsje op het hoofd, horloges moeten af. Groepsgewijs krijgen de Chinezen een rondleiding. Burgemeester Epskamp krijgt met wethouder Nico Jonker en één Chinees uitleg van Koeleman. Hoe wel de directeur de gehele rondleiding stug doorpraat in steenkolenengels, begrijpt de Chinees geen woord van het productiepro ces. Het lijkt hem niet te storen. Geboeid bekijkt hij de potjes appelmoes die over de lopende band voorbij schieten en vol inte resse bestudeert hij rode bieten en zilveruit jes. Epskamp voelt zich vereerd met het bezoek van de Chinezen. Waarom Ter Aar? „Tja, dat is een wereldmacht", grapt hij. „Nee hoor, een oud-collega van mij, nu burgemeester in Venhuizen, heeft contacten met de Euro pese Unie. Daar komt het initiatief namelijk vandaan. Ter Aar staat model voor andere kleine gemeenten in Nederland. Na de rondleiding mag de delegatie in de kantine de producten proeven. De Chinezen zijn niet happig op de augurken, uitjes en bieten. „Dat is een beetje zuur", zegt Yang. De bamboescheuten trekken echter wel de aandacht. Een man zegt uit de provincie te komen waar de bamboe vandaan komt. Volgens Koeleman komt het product inder daad uit China. „Hoe komen jullie aan zo veel bamboe? vraagt de tolk namens ie mand uit het publiek. ,„Er aankomen is niet zo'n probleem, dat doen we bij een groot handel. Het verkopen is lastiger grijnst Koeleman. Alweer klinkt er smakelijk gelach en applaus. Na met een zuur gezicht de augurken te hebben geproefd is de tijd om. De Chinezen gaan eerst naar Amsterdam en maken later ook kennis met de landelijke politiek in Den Haag. Maar niet voordat de burgemeester ze nog iets op het hart heeft gedrukt. Ter af sluiting zegt hij in het Engels: Als jullie weer terug in China zijn, denk dan aan Koe leman en denk aan Ter Aar." door Tim Brouwer de Koning ter aar Wat heeft het West- land wat wij niet hebben? Die vraag rees gisteravond tijdens een bijeenkomst over herinde ling van tuinbouwgebieden in de Rijn - en Veenstreek. Lokale bestuurders en andere betrok kenen uitten in Het Dorpshuis in Ter Aar hun vrees voor verde re vertraging van het IOP (Inte graal Ontwikkelingsplan), dat al drie jaar op een laag pitje staat. „Wij lopen hier achter met ons huiswerk." Na een schemerperiode van zo'n drie jaar, waarin het pro vinciebestuur van samenstelling veranderde, buigt de Provinciale Planologische Commissie zich 'eind volgende maand over de plannen die een stuurgroep voor de Rijn- en Veenstreek heeft opgesteld. De gemeenten Liemeer, Nieuwkoop, Ter Aar, Jacobswoude, Alphen aan den Rijn en Alkemade inventariseer den de mogelijkheden om een eind te maken aan de onrenda bele versnippering van tuin- bouwgrond. Aan de hand van zogeheten pilots willen zij aan tonen dat duurzame glastuin bouw en meer ruimtelijke kwali teit hand in hand gaan. Liemeer heeft plannen voor effi ciënte tuinbouwbedrijven, die in het duurste geval ruim 17 mil joen euro (38 miljoen gulden) kosten en in een afgeslankte versie 4.5 miljoen euro (10 mil joen gulden). Voor dat bedrag, dat het rijk en de provincie be schikbaar zouden moeten stel len, is het mogelijk tuinbouw- gronden te bundelen en onder nemers die moeten verhuizen schadeloos te stellen. Uitgangs punt daarbij is dat door zo'n verschuiving per saldo geen ruimte verloren mag gaan aan andere bestemmingen. Dat eist milieuminister Pronk in zijn Vijfde Nota Ruimtelijke Orde ning. Sanering Ter Aar wil door middel van een forse sanering ruimte maken voor vier grote glastuinbouwbe drijven aan de Paradijsweg. Als gevolg van verschuivingen van bedrijven wordt het gebied rond de Langeraarse Plassen dan opener. Nieuwkoop streeft er naar om rond Nieuwkoopse Plassen te verfraaien door drie bedrijven duurzaam elders te vestigen. Behalve aanmoedigingen voor de provinciale projectleidster ie gi et Mook klonken er ook aai K ringen voor de lokale bes ders. Zo bevestigde Frans gervorst, voorzitter van de groep Glastuinbouw var landbouworganisatie LTO P wethouder van Ter Aar, cL Westland inderdaad goed 1 Dankzij een sterke lob! 111 de persoon van 'gcbiedspn tor' David Luteijn, oud-coi saris van de koningin, maa gebied kans op een nieir betere indeling, zegt Ho vorst. Volgens hem duurt name de discussie rond L te lang. „We lopen hier met ons huiswerk ten opz van het Westland. Haal naar je toe en zet defin stappen. Maar laat wel de vincie meebetalen. De provinciale projectlei 10 Mook zei de aanwezigen d geen portemonnee met gei n zich had. „Dit soort zaken altijd langer dan je hoopt' zij. Burgemeester Baren van Liemeer, die de bijeenk r£ leidde, noemde het een punt van het plan dat het louter om geld gaat. Als er een herschikking van gronder' voorbeeld ruimte komt woningbouw, profiteren niet-tuinbouwgemeenten n l jacobswoude - Twintig Oran jefans uit Jacobswoude mogen op 1 februari het huwelijks feest van kroonprins Willem- Alexander en Maxima Zorre- guieta in de Amsterdam Arena bijwonen. Dat is precies twin tig meer dan de gemeente eerst wilde, maar de Oranje verenigingen hebben hun zin gekregen. In eerste instantie wilden bur gemeester en wethouders van Jacobswoude niemand naar het Oranjefeest sturen. Maar na protest van Oranjevereni gingen uit de diverse dorpsker nen besloot de gemeente toch om enthousiastelingen te zoe ken. Dat moest snel, want gis teren sloot de inschrijftermijn. De namen van de mensen die gratis naar het feest in Amster dam wilden, moesten toen binnen zijn. Dankzij de inzet van de Oran jeverenigingen, die hun leden snel informeerden over de koerswijziging, wist de ge meente toch twintig fans in te schrijven voor het huwelijks feest. Eigenlijk zouden die ook niet mee mogen, omdat de ge meente volgens de regels vijftig mensen moest inschrijven. Maar omdat Jacobswoude zo laat begon, knijpt het Natio naal Oranjecomité een oogje toe. „We vullen het wel aan", zegt een woordvoerder. „In andere gemeenten hebben zich juist te veel mensen opge geven. Die kunnen nu alsnog mee." De gemeente is naar ei gen zeggen opgelucht dat alles toch nog goed is gekomen. Jongerenkrant mag allesbehalve saai zijn door Ilse van der Poel alkemade - Bloedlink, internet link, een link met Alkemade, kort om link. Een veelzijdige naam voor een veelzijdige jonge renkrant. Marieke van Seggelen, Margriet Straathof, Marijke Wil denburg en Marco Caspers heb ben hard gewerkt om de tweede uitgave van de krant voor en door jongeren net zo interessant te maken als eerste uitgave in de cember. Al ruim een jaar is de redactie van Link aan het werk om de jongerenkrant uit te brengen. Op initiatief van de Stichting Jouw Alkemade reageerden vo rig jaar acht jongeren op een oproep in het plaatselijke huis- aan-huisblad. Na een intensieve aanloopperiode haakten vier van de acht jongeren af. De overgebleven redactieleden zorgden er uiteindelijk voor dat de eerste Link tijdens de na- jaarsbeurs in december gepre senteerd werd. Link verschijnt eenmaal per zes weken en wordt deze maand voor één keer in alle brieven bussen in Alkemade gedepo neerd. De volgende edities van Link zijn verkrijgbaar op de ba- sis- en middelbare scholen in Alkemade, bibliotheek De Bloemlezer en bij boekhandel Veenerick. „We hopen door een huis-aan-huisactie een grote naamsbekendheid onder de jongeren van Alkemade te krij gen, zodat zij Link daarna zelf gaan halen bij een van de afgif- tepunten", zegt de redactie van de jongerenkrant enthousiast. De onderwerpen in de krant voor en door jongeren zijn geva rieerd. Van politiek tot Harry Potter, van uitgaan en boekre censies tot interviews. Alles wat jongeren interesseert moet te rugkomen in de krant, meent de redactie. „Wij zoeken zelf naar onderwerpen. Kijken wat wij in teressant vinden, lezen de kran ten, zoeken op internet, zolang het maar niet saai is", vullen Marieke, Margriet, Marijke en Marco elkaar aan. Ze zien het schrijven en het in elkaar zetten van Link dan ook als een hobby, maar wel één waar veel tijd in gaat zitten. Marieke: „We verga deren ongeveer vier keer per zes weken. Daarnaast zoeken we in onze vrije tijd naar leuke onder werpen. Afgelopen keer heb ik veel voor de krant gedaan. Hier door leverde ik mijn opdrachten voor school steeds te laat in. Werken voor Link is soms leuker dan schoolwerk, maar het moet niet elke zes weken zo gaan. Het alphen aanden rijn - De Mo- lukse feestavond in activiteiten centrum Westerhove in Alphen aan den Rijn gaat op vrijdag 25 januari niet door. Een nieuwe datum voor het feest wordt in een later stadium bekendge maakt. alkemade - Op het laatste ment heeft de kandidaat-jo renwerker voor Alkemade teruggetrokken. De jongi werker zou met ingang van nuari beginnen. Eigenlijk het bureau PJ Partners Alki de per 1 december al aan jongerenwerker helpen, ook dat lukte niet. Wethouder Nagtegaal is al twee jaar op zoek naar ien die zestien uur per weel werken met de jeugd in Alki de. Dat het zo lang duurt, doordat Alkemade eerst ii ging met welzijnsorgam ,.m vos, die een plan schreef rens aan de slag te gaan laatste stap zette Bovos De organisatie vertrok ui!'ei' kemade na een interne crisifhe gin vorig jaar. Ondanks de vertraging Nagtegaal de moed niet Donderdag presenteert PJ ners hem een paar nieuwe didaten. Het kost PJ Partners nogal 3 moeite om een geschikte jo lei renwerker te vinden, omdi et] man of vrouw in zijn eentj( 'w de slag moet in Alkemade ud gemeente wil iemand met hf ring, terwijl PJ Partners vee L ginners in dienst heeft, speelt het probleem dat slechts om zestien uur per gaat „Maar dat is een probl n van PJ Partners zegt N 'ei gaal. „Zij kunnen zo ien m voor ons laten werken en dl van de week ergens anders gs1 ders kan ik net zo goed ze mand in dienst nemen." N gaal wil dat niet omdat h mand wil die aangestuurd v er vanuit een deskundige orga n Kt Marijke Wildenburg, Marieke van Seggelen, Margriet Straathof en Marco Caspers (van links naar rechts): „Wij willen gezellig werken aan Link en van heibel is geen sprake." Foto: Mark Lamers kan ons veel tijd schelen als er meer jongeren zijn die willen meewerken aan Link." Eerdere berichten over het niet verschijnen van Link door een meningsverschil met wethouder Nagtegaal zijn volgens de redac tie van de jongerenkrant niet helemaal waar. „In de krant leek het net een complete oorlog tus sen de wethouder en de redactie van Link, maar zo veel was er niet aan de hand", zegt Marieke. „Door een communicatiestoring hebben de Jonge Socialisten het een en ander verkeerd opgevat." In een boze brief beschuldigden de Jonge Socialisten Floris Schoonderwoerd en Jurian Jan sen de wethouder ervan de eer ste editie van Link niet te finan cieren en huis-aan-huis te ver spreiden. Dat Link langer op de planken bleef liggen dan ge pland, kwam echter omdat er nog geen prijsopgaaf van de huis-aan-huisverspreiding was. Ook de beschuldiging van de Jonge Socialisten dat wethouder Nagtegaal zich ten onrechte be moeit met het uiterlijk van Link, is niet waar. „Het A3-formaat van de krant was te duur. Dat is een rekenfout van onze zijde ge weest en daarom zijn we nu te ruggegaan naar A4-formaat", al dus de redactie. Het een en an der zorgde er voor dat de ver schijning van de eerste Link op zich liet wachten. De redactie van de krant voor en door jon geren heeft zich door de vertra ging en negatieve berichtgeving echter in geen geval klein laten krijgen. Strijdlustig roepen de jongeren: „Wij willen gezellig werken aan Link en van heibel is geen sprake." alphen aan den run - De On- dememers uit Alphen aan den Rijn hebben Vlasman Betonbe- werking en Slooptechnieken ge kozen tot onderneming van 2001. Burgemeester Schoof maakte de benoeming gister middag bekend tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de leden van de VOA in Avifauna. Namens de jury noemde Schoof het bedrijf vernieuwend, ambiti eus en financieel gezond. Hij roemde het ondernemerschap van directeur Richard Vlasman om zijn personeels- en promo tiebeleid alsmede om zijn klant gerichtheid en groeiperspectie ven. Vlasman BV telt ruim hon derd werknemers en wordt ge zien als marktleider op het ge ur: st bied van binnenstedelijke nieuwing, sloopwerken, as! verwerking, betonwerk pensnellen') en verhuur machines. De VOA, Vereniging van nemingen in Alphen aan Rijn, had ook Interdean töa Tandheelkundig Centrum phen aan den Rijn gen P h neerd. IMK Opleidingen (1 tuut Midden- en Kleinbe >en werd uitgeroepen tot mee et lovende onderneming van jaar. Het in 1998 opgericht: ni drijf, dat management en municatietrainingen aanb se kreeg de titel vanwege zijn s >ei groei in omzet en personed ;hi koppeld aan enthousiasmi p vakmanschap. *He

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16