LEIDEN REGIO 'Taalonderwijs verliest aansluiting met universiteit' Perikelen in de schoonfamilie GERECHT R9 ZUID MIDDEN NOORD WEST ALGEMEEN dinsdag 15 JANUARI 2002 KLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, tde buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt 'I' iar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden (®l stuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl [RAS In buurthuis de Pancrat aan de Middelstegracht 85 kan [ag 20 januari om 13.30 uur worden geklaverjast. De zaal van °l luurthuis is om 12.00 uur open. Wie wil leren klaverjassen kan dinsdagmiddag van 13.30 tot 16.00 uur in het buurthuis te- ■ii 1. iet lan [RAS Eurodusnie verzorgt donderdag 17 januari om 20.00 uur w iteafé Las Vegas aan de Koppenhinksteeg een informatieavond de situatie van de politieke gevangenen in Turkije, die in hon- aking zijn. De hongerstakingen zijn een protest tegen een c" iw soort gevangeniscel waarbij gevangenen in kleine isolatie- n zijn ondergebracht. Vorig jaar juli waren twee Nederlandse raties bij de hongerstakers op bezoek. Leden van deze delega- t0 'omen vertellen over de motivatie van de activisten. Over de tie in Turkse gevangenissen wordt een video vertoond. on RDVEST Het COC Leiden aan de Langegracht 65 is vrijdag 18 ve: ari alleen voor vrouwen. Van 17.00 tot 22.30 uur is het '3 Ti- 11! a Lady'. Er kunnen allerlei spelletjes worden gespeeld zoals opoly. Yahtzee, Triviant of Mens erger je niet. Vanaf 23.00 uur f t Friday Night Fever met dj Isabelle. j iu dlin RDERKWARTIER Bewoners van de wijken Noorderkwartier, noord, de Kooi en Slaagwijk die nog nooit een computer heb- langeraakt, maar dit wel graag zouden willen, kunnen naar itemetstation gaan in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhard- 38/40. Het station is elke dag open, er zijn diverse cursussen d ïschillende tijden, ook voor senioren. Meer informatie is te m op www.leidennoord.nl of telefoon 5220866. ,eI RDERKWARTIER In buurthuis 't Spoortje aan de Bemhardkade zondag van 10.00 tot 15.30 uur een koopjesmarkt. ^0 RDERKWARTIER In de Groenoordhallen is zaterdag en zondag ?n aditionele vlooienmarkt. Er is een groot aanbod van allerlei t 1 elen. De vlooienmarkt is zaterdag geopend van 9.00 tot 17.00 ve en op zondag van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang bedraagt D euro, voor kinderen van 6 tot 12 jaar en 65-plussers (legitima- edraagt de toegang 1,80 euro. v 001 Voor kinderen van 8 tot en met 12 jaar begint donderdag nuari van 16.00 tot 17.00 uur in buurtcentrum De Kooi een te- m( :lub. De tekenlessen worden gegeven door Piet Aben, een kp tschilder uit De Kooi. Informatie en inschrijving bij het buurt - aan de Driftstraat 49, telefoon 5221197. mi ENWIJK In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 5 is de dag de maandelijkse Line dance-avond, verzorgd door de >y Country Dancers. Meer informatie is té krijgen tijdens de avonden of bij Sjaak en Nel de Heiden, telefoon 5221360. De ke is om 20.00 uur open, om 20.30 uur wordt begonnen. E MORS In het clubhuis van tafeltennisvereniging DOCOS is ag een postzegelruilbeurs en een tafeltennisinstuif. De toe- is gratis. DOCOS is te vinden aan de Hoge Morsweg 201. Aan- 12.30 uur. Letterenfaculteiten moeten zorgen voor beter literatuuronderwijs (STADWIJK Het buurtcomité Tuinstad-Staalwijk verzorgt vrij- im 20.00 uur een bingo in De Linde aan de Herenstraat 64. Er |n Itook een loterij gehouden. De toegangskaarten 0,70 euro n ïen telefonisch worden besteld bij Wïlma: 5124439. va P° lUIZEN In het centrum voor ouderen Rijn en Vliet aan de Aal- oordewierlaan 1 is zondag 20 januari een ontspanningsactivi- roor 55-plussers. Het jeugdkoor Voorschoten brengt van 14.45 ;n tigeveer 16.30 uur liedjes uit vele landen. De toegang bedraagt euro, inclusief een kopje koffie of thee. De zaal is vanaf 14.15 nd )pen- ae IESTEIN In bezoekerscentrum Het Reigersbos in polderpark 1 n esteyn verzorgt Rinny Kooi zondag 20 januari een dialezing j10 vlinders. De aanwezigheid van vlinders in parken kan een rijzing zijn voor de wijze waarop parken worden beheerd. Als oed gaat met vlinders gaat het vaak ook goed met dieren en ten. In polderpark Cronesteyn is dankzij dat goede beheer het al vlindersoorten toegenomen. De lezing begint om 12.30 uur, legang is gratis. 1e HUISWIJK In het clubgebouw van wijkvereniging Aktief aan irlagestraat 2 is vrijdag 18 januari een algemene kaart- en avond. De zaal is om 19.00 uur open, om 19.30 uur wordt er 1111 nnen. JUINWIJK In de Van der Willigenhof kunnen 55-plussers mor- P" >m 14.30 uur bingo spelen. De entree bedraagt 3,18 euro, in- en ef de bingokaarten en een kopje koffie of thee. De zaal in entrum Van der Willigenhof aan de Apollolaan 264 is vanaf M uur open. BURG Stichting Dienstverlening Leiden (SDL) verzorgt in (centrum Matilo op woensdagochtend van 10.00 tot 10.45 uur 10.45 tot 11.30 uur gymlessen voor ouderen. De kosten be- >n 3,63 euro per maand. Ook bij het volksdansen voor 55- lers op vrijdagochtend van 11.15 tot 12.15 uur is nog plaats. DSten hiervoor bedragen 29,50 euro per jaar (40 lessen). Meer matie: SDL, telefoon 5123744, of bij het buurtcentrum aan de straat 126, telefoon 5412515. door Wilfred Simons leiden - De letterenfaculteiten van de universiteiten moeten zich met het voortgezet onder wijs gaan bemoeien. Ze moeten het voortouw nemen bij het ont wikkelen van beter literatuuron derwijs voor havo en vwo. Scho len moeten bovendien hun edu catieve en sociale taken gaan scheiden. Vakdidacticus Jef Ja cobs van de Leidse letterenfacul teit denkt dat docenten zo hun arbeidsvreugde terugkrijgen en de leerlingen beter zullen voorbe reiden op de universiteit. Scholen worden te veel gebruikt voor taken die niets met het on derwijs te maken hebben. Voor al de trend van de 'brede school' gaat ten koste van het traditio nele onderwijs in talen, geschie denis en aardrijkskunde. In plaats daarvan vervullen steeds meer scholen opvoedings- en begeleidingstaken, die zij in op dracht van de overheid overne men van werkende ouders. Ze hebben steeds meer een 'crè chefunctie'. Volgens docenten- opleider Jacobs is daar niets mis mee, maar hij vindt het wél fout dat docenten die taken moeten uitvoeren. „Ze willen lesgeven en met hun vak bezig zijn." Scholen moeten daarom hun sociale taken gaan scheiden van hun educatieve. Met andere woorden: laat de vakdocenten doen waarvoor ze opgeleid zijn en stel leerlingbegeleiders en agogen aan voor de overige ta ken. „Zelfs het klassenmentor- schap kan door speciaal opge leide agogen worden gedaan", meent Jacobs. Docenten kun nen zich dan weer storten op hun eigenlijke werk. „Dat zou het plezier in het werk terug brengen. Als het vak aantrekke lijker is, kiezen ook academici er Vakdidacticus Jef Jacobs: „Letterenfaculteiten moeten zich rechtstreeks met het voortgezet onderwijs gaan bemoeien." Foto: Dick Hogewoning weer voor", denkt hij. Het voortgezet onderwijs heeft als taak om leerlingen op te lei den voor een vervolgopleiding: MBO, HBO of universiteit. Ja cobs heeft gemerkt dat de exac te en economische schoolvak ken sterk vasthouden aan dit voorbereidende karakter, maar dat de talen- en cultuurvakken die eis hebben losgelaten. Hij geeft een voorbeeld. „Bij de in voering van het studiehuis is er 'vrije studieruimte' geschapen, uren die de leerlingen zelfstan dig met studie moeten vullen. De exacte vakken hebben al die studieruimte opgeëist. De exac te vakken schroeven hun eisen steeds verder op. en terecht, maar dat is ten koste gegaan van het onderwijs in talen en cul tuur." Het talenonderwijs staat inmid dels helemaal in het teken van praktische zelfredzaamheid. De nadruk ligt op vaardigheden: le zen, luisteren, spreken en schrij ven. Aan het doceren van litera tuur wagen veel leraren zich nauwelijks meer. „Als zij het al doen, proberen zij aan te sluiten bij de persoonlijke belevingswe reld van de adolescent", zegt Ja cobs. Ze proberen literatuur bij leerlingen 'aan te laten slaan', zodat zij er iets van zichzelf in herkennen. „Hier verliest het onderwijs zijn eerste doel uit het oog", vindt hij. „De school is er om leerlingen wat te leren, niet om ze te laten herkennen wat ze al weten." Deze trend in het taalonderwijs noemt Jacobs om twee redenen zorgwekkend. Zonder kennis van de cultuur van andere vol ken worden Nederlanders in heel Europa wat ze aan de Spaanse costa's en in het Vlaamse Antwerpen al zijn: bru tale betweters die onder het motto 'moet kunnen' de lokale bevolking tot wanhoop en schaamte drijven. „Literatuur onderwijs is dé manier om op leerlingen gevoeligheid voor een vreemde cultuur over te dra gen." Het spreken van een vreemde taal is niet genoeg. „Je moet ook begrijpen wat in an dere culturen belangrijk wordt gevonden." Zorgelijk is ook dat de vwo-leerlingen met talen in hun pakket nu de aansluiting met het universitaire onderwijs dreigen te missen. „Dat moeten de letterenfaculteiten zich aan trekken", meent Jacobs. De remedie moet eigenlijk van de lerarenopleidingen komen. „Helaas is de belangstelling voor letterendidactiek daar nagenoeg afwezig. Docenten die studen ten opleiden tot leraren in een taal of geschiedenis, zijn daar steeds minder gevraagd. De op leidingen willen het liefst lera renopleiders tout court, die zich vooral richten op het aanleren van algemene 'begeleidings vaardigheden'." Jacobs vindt dan ook dat de let terenfaculteiten zich recht streeks met het voortgezet on derwijs moeten bemoeien. Ze moeten nieuw, aantrekkelijk en grensverleggend lesmateriaal ontwikkelen, leuk voor docen ten om te geven en voor leerlin gen om te ontvangen. „Er ligt zoveel terrein braak!", zegt hij. „Films, beeldende kunst, essays en vertalingen van literaire tek sten zijn geschikt te maken voor het literatuuronderwijs." Ook denkt hij aan 'nascholingsda- gen' voor docenten, zoals de medische faculteiten die voor huisartsen organiseren. Vakdi dactici zoals hij moeten hierin het voortouw nemen. „We moe ten ervoor zorgen dat de univer siteiten en de scholen weer na tuurlijke bondgenoten worden." m szorg Groot Rijnland gaat een cursus babymassage verzorgen. el en massage slapen baby's beter, krijgen ze een betere 'er vertering en een groter besef van geborgenheid. De cursus n' nt op vrijdag 25 januari van 9.30 tot 11.30 uur. Donderdag 31 11 ari begint van 19.30 tot 21.30 uur een cursus waar geleerd It een ontspannende massage bij volwassenen op ïtwoorde wijze uit te voeren. Voor wie sportief wil afvallen cn nt maandag 11 februari van 19.15 tot 21.15 uur een cursus die combinatie is van theorie en aquajoggen. Voor meer matie kan contact worden opgenomen met de ^servicelijn, telefoon 5161415 op maandag tot en met lerdag van 9.00 tot 17.00 uur en op vrijdag van 9.00 tot 15.00 Internet: www.thuiszorggrootrijnland.nl I, indertelefoon Leiden zoekt nieuwe vrijwilligers. Kinderen en I eren tussen de 8 en 18 jaar kunnen met vragen en problemen !Üjks terecht bij de Kindertelefoon, waar zij te woord worden (jj aan door goed opgeleide vrijwilligers. Gezien de samenstelling het huidige team vraagt Kindertelefoon Leiden vooral mannen j ersonen boven de dertig jaar om zich aan te melden. Maar 'jS aard zijn ook anderen van harte welkom. Aspirant-vrijwilligers Jgv en een training van zes zaterdagen en een weekend. 'ge ngstellenden kunnen voor meer informatie dagelijks tussen 3jj 'en 20.00 uur bellen: 0800-0432, waarna zij een uitnodiging I en voor de informatiebijeenkomsten krijgen die op dinsdag 5 onderdag 7 februari om 20.00 uur worden gehouden. Het kost in eerste instantie nog al wat moeite om de Turkse ver dachte te verstaan. Maar wat hij in uitdrukkingsvermogen tekort- komt, lijkt hij te willen compen seren met een expressieve geba rentaal. Als de 46-jarige man uit Leiden beschrijft hoe de huwe lijksproblemen van zijn dochter zich voortsleepten, maait hij met zijn handen in de lucht. Zijn schoonzoon sloeg namelijk en soms moest zijn dochter van ellende in de auto slapen. Als hij de plotseling opgekomen woede van diezelfde ex-schoonzoon il lustreert, zwaaien zijn handen wild boven zijn hoofd. En als hij bij het gedeelte komt waarin hij zelf zijn aangetrouwde familielid met een schroevendraaier zou hebben belaagd, prikt zijn vuist gaten in de lucht. Niet dat hij daarmee toegeeft zijn schoonzoon te hebben aan gevallen. Integendeel, met zijn ferme luchtaanvallen wil hij al leen maar aangeven dat als hij daadwerkelijk had gestoken, het gevolg een stuk dramatischer zou zijn geweest. „Dan was hij wel in het ziekenhuis terechtge komen." Volgens hem heeft het slachtoffer het zelf gedaan. Toch staat de teleurgestelde schoonpapa terecht. Het slacht - óffer van de steekpartij beweert dat zijn inmiddels ex-schoonva der vorig jaar oktober door het lint ging. Nadat het huwelijk van zijn dochter in duigen was ge vallen, moesten de brokken worden verdeeld. De vader van de bruid kwam op zondag de koelkast ophalen die in het huis van het paar stond. Maar dat was volgens zijn schoonzoon niet de bedoeling. De familie van zijn ex zou zaterdag haar deel meenemen. Hij zondag het zijne. Maar de teleurgestelde pa ter familias wilde meteen de ge legenheid te baat nemen om met zijn schoonzoon een stevige boom op te zetten over het be roerde huwelijk. Het liefst bui ten en niet in de buurt van de kinderen, want dat was niet goed. Misschien in het café. Maar dat wilde de schoonzoon weer niet. En ook niet in de au to. De jongeman liep gewoon weg. Rechter „Toen heeft u hem in de kraag gevat?" Schoonvader .Alleen om te vra gen waarom hij zo boos was." Het slachtoffer beweert echter dat de man vervolgens met een schroevendraaier op hem af kwam. Hij werd geraakt, vlucht te naar zijn witte bestelbusje en reed weg. Enige tijd later zou hij zijn te ruggekomen en op zijn ex- schoonvader zijn ingereden. De verdachte rolt zijn rechter broekspijp omhoog. Hij heeft ook een litteken. Schoonvader: „En hij rookt ook hasj." Dan komt de ex-schoonzoon, zelf beschuldigd van poging tot zwaar lichamelijk letsel, uitleg gen wat hij nou precies met het busje uithaalde. Hij beweert dat het de eigen schuld was van de roekeloze 'messentrekker'. „Hij is er zelf tegen aangelopen. Hij sprong omhoog en sloeg met zijn schroevendraaier tegen de voorruit. Ik heb gas gegeven om weg te komen en toen heb ik hem geraakt." Rechter: „U zat veilig in de auto. Zo kon hij toch niets doen?" Schoonzoon: „Hij kon het raam inslaan." Niettemin zijn er twee getuigen die beweren dat niet zozeer de man naar het bestelbusje kwam als wel andersom. En trouwens, wat deden die twee broodmes sen in de auto? Schoonzoon: „Die lagen daar omdat mijn ouders met het bus je net terug waren gekomen van vakantie. Ze moesten geslepen worden." De rechter gelooft niet veel van het verhaal en veroordeelt de schoonzoon tot een boete van 225 euro en een week voorwaar delijk. Deze vindt dat niet hij straf verdient, maar de vader. „En hoe zit het dan met wat hij gedaan heeft?" Waarop de rech ter meedeelt dat zijn voormalig schoonvader precies hetzelfde bedrag moet betalen. Maar de schoonzoon blijft mokken, hoe wel vermoedelijk meer om het verlies van het geld dan het ver lies van zijn schoonfamilie. Pablo Cabenda (advertentie) www.leidschdaqblad.nl uit de Leidsch DagbladAKCHIEVEN ANNO 1902 Woensdag 15 Januari ROELOF-ARENDSVEEN - Het fanfarekorps 'Liefde voor Harmonie' gaf gisteren in de bovenzaal van den heer Wagenaar, zijn eerste uitvoering van dit jaar voor de eereleden en donateurs van het gezelschap. De zeven nummers van het programma werden on der de voortreffelijke leiding van den heer Van Oef feit, uit Leiden, met juistheid en smaak uitgevoerd. Den executanten evenals hun leermeester, komt een oprecht woord van welverdienden lof toe. Bij vele dergelijke vereenigingen op het platteland bewon dert men - neen - verbaast men zich vaak over de kracht der longen van de spelers - zóó wordt het ko per in trilling gebracht - hier hoort men waarlijk spe len. Indien de werkende leden slechts volharden in hun oefeningen en het vaandel trouw blijven, dan kan dit korps het ver brengen in de kunst. Ter afwis seling werden door de leden eenige voordrachten ge houden. Het tooneelstukje 'Tsaar Peter de Groote te Zaandam' werd goed gespeeld en verwekte in de vol le zaal een herhaaldelijk en daverend applaus. ANNO 1977 - j - SASSENHEIM - De Schiphol-spoorlijn wordt door weinig Sassenheimers met enthousiasme begroet. Maar voor niemand heeft die spoorweg zulke ingrijpende gevolgen als voor de familie Van de Berg. Want de lijn komt dwars door hun achtertuin te lopen. Foto: archief Leidsch Dagblad Zaterdag 15 januari ALPHEN AAN DEN RIJN - Het tekort van het zie kenhuis Rijnoord over de eerste drie kwartalen van 1976 is ruim een half miljoen. De gisteravond in de commissie financiën uitgesproken verwachting, dat het tekort over heel 1976 zal oplopen tot acht ne gen ton, werd noch onderschreven, noch tegenge sproken door de waarnemend voorzitter van de com missie, wethouder J.W. Haanstra. Het tekort over de eerste drie kwartalen van 1976 is vele malen groter dan in de jaren '74 en '75 toen die tekorten respectievelijk 17.000 en 59.000 gulden bedroegen. Het zoveel hogere tekort is vooral toe te schrijven aan de lagere gemiddelde bedbezetting: 72,5 procent in 1976 tegen 78,9 procent in 1975. Waarbij werd gezegd door H. van Steenis (Progessief Alphen), dat één procent bedbezetting een bedrag van zo'n tachtigduizend gulden betekent. Wethouder Haanstra zei de zorg van de commissiele den over de hoge tekorten te delen. Hij herinnerde aan de plannen van het ziekenhuisbestuur om het bed-bezettingspercentage op te voeren. Zo werd on der meer een huisarts in het bestuur gehaald (om de relaties met de huisartsen te verbeteren) en zal ge probeerd worden een medisch directeur aan te stel len. Door deze en andere maatregelen denkt men dit jaar het tekort te kunnen beperken tot zo'n drie-en- een-halve ton. LEIDEN - Hij had tot diep in de vorige nacht doorge werkt om de achtergronden op papier te zetten. Maakte zich speciaal op een doordeweekse middag vrij om het allemaal uitte leggen. Het conflict bij de Leidse rugbyvereniging DIOK zat rugbytrainer Ruud Breedveld zo hoog, dat hij dat er allemaal voor over had om te proberen de sfeer te verbeteren. En niet om zijn persoonlijke belangen te dienen, zoals hij nadrukkelijk stelde. De club moet nu kiezen wat ze wil: meegaan met de ontwikkelingen in de rugbybond en toonaangevend blijven, of kiezen voor gezelligheid en daarmee stil blijven staan. Kiest DIOK op de belangrijke twee sprong uit het kortstondig en tot nu toe succesrijk bestaan, voor de prestaties die o.m. moeten leiden tot een gewenst landskampioenschap, dan dient on verwijld de verenigingsstructuur aangepast te wor den. Althans, volgens Breedveld. Toto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing e 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d. (datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15