LEIDE 'Aalmarktplan schaadt winkeliers' Opnieuw discussie over camerabewaking eniepige neprekeningen voor conversie IV-02 Shoppen op de godsdienstmarkt MM Stapl REGIO 'Weer illegale tijdelijke verhuur door Portaal' Leidse docent van het jaar in Utrecht R1 dinsdag 15 januari 2002 uderenbond (OLisse ('verjongen' a een sneller 11 met in J ivoude Omzet per vierkante meter zou dalen door uitbreiding jereden inrijding oi Een 50-jarige vrouw uit gistermiddag aangere- ze met haar fiets de veg overstak. Daarbij io geen voorrang van een lil ituurd door een vrouw, i ising stapte deze >g wel even uit maar I ma weg zonder zich h e maken. De fietsster la et gewond. Getuigen t iet kenteken van de Dteerd. jaar geëist steekpartij i/iciden - Een rom hulp. Een 35-jari- laar gaf gisteren voor e rechtbank aan dat [ïotief was, toen hij op er een 23-jarige plaats iet een mes in diens n stak. Dat gebeurde fé aan de Hogewoerd, I oment dat de ver- lar eigen zeggen de i nabij was. De Leide- psychische proble- ar kreeg daar niet de landeling voor. De of- justitie eiste drie jaar lisstraf tegen hem, een voorwaardelijk, is volgt over twee we- ve kandidaat LEF na ziekte ien van de kandidaten veede voorronde van redstrijd voor begin- dernemers, heeft we- e moeten afhaken. De e heeft een nieuwe gevonden - H. Bashir pz Telecom - zodat toch drie beginnende lers strijden om een le finale. De zieke af- landy Schneider van {verblijf Tomtiedom - de volgende voorron- electie mee. door Wim Koevoet leiden - Het Aalmarktproject gaat ten koste van de omzet van de middenstand in andere delen van de Leidse binnenstad. Vooral de winkeliers in het oostelijk deel van de Haarlemmerstraat moe ten daarvoor vrezen. Dat beweert de Stichting Aalmarktgebied in haar nieuwsbrief. Zij baseert zich op rapporten van de gemeente zelf. Die zouden aangeven dat de toevoeging van zo'n 5.000 vier kante meter winkeivloeropper- vlakte ongunstig is voor de ge middelde opbrengst per vierkan te meter. Het Aalmarktproject behelst on der meer een extra steeg en een extra brug waardoor als het wa re een loopvierkant ontstaat. De Aalmarkt valt nu nog net buiten het rondje dat het winkelend publiek veelal maakt. In de nieuwe situatie valt het oostelijk deel van de Haarlemmerstraat nog meer buiten de gebruikelij ke routes dan het nu al doet. Dat de gemiddelde opbrengst per vierkante meter daalt, haalt de stichting uit een rapport van het bureau lones, Lang en Las alle van vorig jaar. In totaal, zo hebben de onderzoekers vastge steld. stijgt de omzet, vooral doordat met een Aalmarktpro ject de Leidse binnenstad de in woners van Oegstgeest, Rijns burg en Zoeterwoude lokt „Maar winkels elders in Leiden krijgen het moeilijk.'' De Stichting Aalmarktgebied is met cijfers uit het rapport zelf aan het rekenen geslagen en De Stichting Aalmarktgebied vreest dat delen van de Haarlemmerstraat stiller worden door het Aalmarktproject. Foto: Henk Bouwman concludeert dat als in dit stuk binnenstad alles bij het oude blijft, de opbrengst per vierkante meter tussen de 3743 en 3904 euro ligt. Na uitvoering van de plannen zou dit bedrag variëren tussen de 3629 en 3731 euro. Een versie van het Aalmarktpro ject waarbij veel minder vier kante meters winkelvloeropper vlakte worden toegevoegd, le vert een gemiddelde op van 3794 tot 3900 euro, aldus de Stichting Aalmarktgebied. Volgens de stichting kan aan de randen van de binnenstad leeg stand ontstaan. Wethouder M. Schultz (WD/economie) is niet bereikbaar voor commentaar. Wethouder R. Hillebrand (PvdA) heeft eind vorig jaar tijdens een ledenvergadering van zijn partij toegegeven dat het Aalmarkt project ongunstig kan zijn voor winkels op de Haarlemmer straat. Dit als gevolg van ver schuiving van 'koopstromen'. Het is de gemeente echter te doen, zei hij, om de enorme to tale omzetstijging die tussen de 70 en 130 miljoen gulden zou liggen. leiden - De WD wil opnieuw discussie over camerabewaking op plekken met een verhoogd risico op geweld. Dat zegt het raadslid R. de Rooij naar aanlei ding van een vechtpartij, zondag op de Nieuwe Beestenmarkt, waarbij ook enkele schoten vie len. Volgens De Rooij is een dis cussie over camerabewaking in de openbare ruimte bovendien nodig, omdat het kabinet zojuist heeft besloten dat gemeenten afzonderlijk over dit onderwerp een standpunt moeten bepalen. De WD'er ziet voordelen in ca merabewaking. „Het bevordert de veiligheid." Ook vanuit de horeca op de Beestenmarkt en omgeving is er een roep om maatregelen. „Lie ver vandaag dan morgen", rea geert Ben Luykx, eigenaar van een aantal horecazaken op de Nieuwe Beestenmarkt, op de suggestie van camera's in het uitgaansgebied. „Ik ben al eens met de politiek in discussie ge weest over dit onderwerp, maar toen is het bij woorden geble ven. Ik heb al eens geopperd om zelf maar camera's op te hangen hier in de straat maar daar kreeg ik van de gemeente geen toe stemming voor. Of het helpt, weet ik niet, maar ik weet wel dat de politie de dealers hier in de buurt gewoon veel harder moet aanpakken. Daar zou de Nieuwe Beestenmarkt en omge ving al een stuk van opknap pen", zegt de horecabaas. Camerabewaking op de Bees tenmarkt en omgeving is enkele jaren geleden ook al eens punt van discussie geweest in de poli tiek. Het bleef toen bij praten. Groenlinks was op dat moment faliekant tegen dergelijke 'big brother-activiteiten' en dat standpunt is onveranderd. „Door het ophangen van came ra's voorkom je geweld niet, maar je verplaatst het", zegt fractievoorzitter Van den Bosch. „Als mensen iets slechts van plan zijn, doen ze het uit het zicht van de camera's. Dat ca merabewaking niet helpt blijkt onder meer uit onderzoeken in Engeland. Liever zou ik zien dat de samenwerking tussen hore ca, politie en gemeente nog ver der wordt geïntensiveerd." Collegepartij WD wacht even af of het college het onderwerp zelf op de politieke agenda zet. An ders zwengelt de fractie een dis cussie aan. Het argument van Groenlinks dat camerabewa king geen goed middel is om ge weld te voorkomen, gaat vol gens De Rooij niet op. „Ik geloof niet dat geweld verplaatst als je camera's ophangt. Geweld is een impulsieve daad, mensen denken daar niet uitgebreid over na." Het CDA vindt de recente schietpartij geen reden om di rect over te gaan tot het plaatsen van camera's, maar is evenmin principieel tegen. Het zelfde geldt voor de PvdA, die geen wonderen van cameratoezicht verwacht maar ook niet tegen is. Raadslid Van den Berg: „We moeten nadenken over welk doel we met eventuele camera bewaking beogen." BOODSKAP UIT SUib"AFRICA Nonwo Booi is verschillende keren verbannen naar Rob beneiland, de gevangenis waar ook Nelson Mandela zat opge sloten. De ontberingen waren zwaar, maar ze vroeg na haar tweede vrijlating toch of ze te- rugmocht. De Leidse delegatie die deze week de Zuid-Afri kaanse zusterstad Buffalo City bezoekt, neemt maandag een kijkje in het Amathole Museum - een museum waarmee het Leidse Museum voor Volken kunde een samenwerkingsver band hoopt te beginnen. Het museum heeft een exposi tie over het ballingschap van politieke gevangenen op het ei land. De Eastern Cape Libera tion Veterans Association heeft speciaal voor de Leidse delega tie een aantal ex-ballingen uit genodigd, die over hun ervarin gen op het eiland vertellen. De ze organisatie ontfermde zich na de afschaffing van de apart heid over de ex-ballingen, om dat de staat daar geen geld voor had. De meeste gevangenen die terugkeerden, waren te oud om nog een baan te vinden. En wie in Zuid-Afrika niet werkt, heeft geen geld. Nonwo Booi werd in 1959 gear resteerd omdat ze lid was van het ANC. Toen ze in 1965 na een tweede gevangenisstraf naar huis kon, mocht ze twee jaar lang met niemand praten. Het werd haar ook verboden om bijeenkomsten bij te wo nen. „This was another pri son", zegt ze ons, in niet al te best Engels. Dan wilde ze maar liever terug naar Robbeneiland. „Ik kreeg geen voedsel, geen zeep om me te wassen." Dat had ze wel op Robbeneiland. Daarom schreef ze een brief met haar onwerkelijk klinkende verzoek. Het werd gehono reerd. Het leven op Robbeneiland was desondanks vreselijk. Het relaas van de gevangenen is schrij nend. Ze vertellen verhalen over voortdurende mishande lingen, beledigingen en onder voeding. De Leidse delegatie krijgt een bordje gevangenis- voedsel: een schamel beetje griesmeelpap met bruine sui ker, en wat thee. PvdA-raadslid Ed van der Veen, jarenlang ac tief als lid van het Leidse anti- apartheidscomité, vindt de ont moeting met de oud-gevange nen zeer indrukwekkend. „Hier krijg ik een brok van in mijn keel. Deze mensen spreken, be tekent heel veel voor me." Jam mer dat er zo weinig tijd was om écht met ze te praten. Robbert Minkhorst leiden - De Socialistische Partij beschuldigt woonstichting Por taal ervan dat ze opnieuw is be gonnen met de illegale tijdelijke verhuur van woningen. Volgens de SP heeft Portaal zeker 30 wo ningen aan de Cruquiuslaan omgebouwd tot driekamerap partementen en deze voor prij zen rond de 1000 euro aangebo den aan particulieren en bedrij ven en instellingen met veel bui tenlands personeel. De Socialistische Partij wil dat het college van burgemeester en een inventarisatie te geven van alle tijdelijke verhuursconstruc- ties in Leiden. SP-raadslid P. Day: „Zo lang we die niet heb ben, blijven we dit gedonder houden." De partij heeft inmid dels begrepen dat ook flats aan de Jan Luykenlaan via dezelfde constructie worden verhuurd. Volgens een woordvoerster van Portaal horen de woningen niet tot de kemvoorraad van sociale woningen. „Daar waren de hu ren te hoog voor. Bij de kem voorraad gaan de huren tot 400 wethouders een einde maakt "euro per maand. Deze huizen aan de verhuur. De flats behó- moesten al 500 euro opbren- ren volgens de partij tot de kern gei voorraad van sociale woningen. De huizen, kortom, waar men sen met een lager inkomen op zijn aangewezen. Bovendien zou Portaal de huizen niet via het normale woonbonnensys- teem hebben aangeboden. De SP vraagt het college nu niet alleen de illegale tijdelijke ver huur te stoppen, maar ook om De woningen bleken de laatste jaren slecht verhuurbaar. Om leegstand te voorkomen heeft Portaal er daarom voor gekozen de huizen te verbouwen en via bedrijven te laten verhuren. Vol gens de woordvoerster van Por taal heeft de woonstichting toe stemming aan de gemeente ge vraagd, en gekregen. succes schijnt het te zijn, de malafide van het Eindhovense itaflexion Solutions, ijf plaagt ondememin- Nederland met ningen voor niet-gele- ensten. Op de bankre- gt an Dataflexion Solu- 1 1 tot dusver twee stor- ia edaan. zo ontdekte de p ense politie na de ar- 1 ran de 31-jarige 'eige- n het bedrijfje. Een ma- je l. vooral ook omdat de ,g< ming de afgelopen tijd Di enduizenden nepno- as eur heeft uitgedaan, ■er ed, des te vervelender k zijn als Rijnlandse be- /e ilsnog de kas van het ;n rsbedrijf vullen. De Ka st Koophandel in deze 1 ïft daarom maar eens onbn de bel getrokken, oc verleiding om de reke- wi 'oldoen kan heel groot 00 int manager F. Pot van u\ ;r. „Deze zien er name- ra nder echt uit." I\ eningen zijn van alle do ïgt Pot. „En we hebben de illusie dat het ver schijnsel helemaal is uit te roei en." De afgelopen jaren waar schuwde de Kamer van Koop handel al verschillende keren voor bedrijven met klinkende namen als UTT-Telecom, Yel low Papers, IT en T en HIB die nepnota's rondstuurden. „We hebben het idee dat Rijnlandse ondernemingen dat soort be drijven nu wel aardig in de pei ling hebben." De nota's van Dataflexion zitten volgens Pot echter zo geniepig in elkaar, dat een ondernemer gemakkelijk in verwarring kan worden gebracht. „Ten eerste gaat het om vrij kleine bedra- - gen: 219,46 euro om precies te zijn. Dat is een bedrag dat de boekhouding bij een groot be drijf meestal zelf wel mag over maken zonder toestemming van het management. Het kan er zo makkelijk tussendoor glip pen." Ook de omschrijvingen voor de geleverde diensten klinken bo vendien indrukwekkend. „Een beetje vaag, dat wel. Ze hebben het over 'currency-transforma tie', 'databeheer 2002' en 'con versie IV-02'. Prachtige termen De Blauwe Steen, die ai 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Enc-Jan Berendsen TEIEEOON 0 71 - 53 56 424 Een stapeltje rekeningen van Dataflexion die in deze regio zijn opgedoken. Foto: Hielco Kuipers waardoor iemand al snel kan denken: nou, dat zit wel goed." De nota is verder voorzien van alle toeters en bellen. Een fraai bedrijfslogo, een inschrijvings nummer van de Kamer van Koophandel Oost-Brabant, fax-, telefoonnummers en een post busnummer. Alleen een kan tooradres ontbreekt. „En dat is meestal wel een aanwijzing dat er iets niet klopt Bedrijven die in hun rekeningen alleen een postbusnummer melden, moet een ondernemer altijd met enig wantrouwen bekijken." Bij de Kamer van Koophandel in Leiden zijn inmiddels 12 meldingen binnengekomen over de nepnota. „Maar dat zullen er ongetwijfeld meer worden." Internetmysterie De gemeenten Leidschendam en Voorburg gaan samen. Vanaf 2003 heet de nieuwe fusiege meente officieel Vlietstede. Per 1 januari van dit jaar moest alle gemeentelijke informatie op het internet staan onder de naam www.vlietstede.nl. Maar uitge rekend dat internetadres blijkt al te zijn vergeven aan een Leid se ondernemer die geenszins van plan lijkt om zijn naam zo maar af te staan. De eigenaar blijkt het Leidse bedrijf Adehof te zijn. Althans, zo meldt de uitgever van de do meinnamen. In het telefoon boek is echter geen bedrijf te vinden dat Adehof heet en zoekmachines op internet ge ven evenmin treffers op die naam. Ook in het register van de Kamer van Koophandel komt geen bedrijf dat Adehof heet voor. Vreemd genoeg maakt het be drijfje, dat tevens de domein naam www.adehof.nl heeft la ten vastleggen, bovendien geen gebruik van de intemetnamen. Leidschendam en Voorburg hebben dan ook geen idee waarom de mysterieuze eige naar de naam vlietstede.nl heeft geclaimd. Een woordvoerder van beide gemeenten wil niet ingaan op de zaak. „Er zijn op dit moment onderhandelingen gaande tus sen de gemeente en de eigenaar van de naam. Daar wil ik het bij laten. Meer weet ik ook niet van de zaak. Enig speurwerk leidt uiteindelijk tot een naam met telefoonnummer achter de na men adehof.nl en vlietstede.nl. Een vrouw neemt de telefoon op en weet dat haar vriend 'er meer van weet'. Maar die wil net zo weinig loslaten als de ge- meentevoorfichter. „Ik heb met de andere partij afgesproken om de pers niet te woord te staan zolang de onderhandelin gen lopen." En zo blijft het vlietstede-mysterie nog even bestaan. Wim Wegman en Timoteus Waarsenburg Drukbezocht college Studium Generale door Wilfred Simons leiden - Lange tijd is gedacht dat religie zou verdwijnen onder in vloed van het Verlichtingsden ken. Het geloof in een boven menselijk wezen dat de natuur wetten aan zijn laars lapt, is im mers in strijd met de weten schap. Toch neemt het aantal gelovigen wereldwijd niet af, en er ontstaan zelfs nieuwe gods diensten, zo betoogde gister avond godsdienstonderzoeker Gerard Wiegers. Hij gaf een openbaar college in het Centraal Faciliteitengebouw van de Uni versiteit Leiden in het kader van Studium Generale. In Wiegers' drukbezochte lezing stond de vraag centraal of gods dienst blijvend is of van voorbij gaande aard. Hoort godsdienst bij het wezen van de mens of is het een fase in zijn ontwikke ling? De Leidse theoloog C. Tie- le, die in 1902 overleed, meende het eerste. God heeft godsdien stigheid in de mens 'ingeplant'. Maar al in zijn eigen tijd waren er andere opvattingen. Vrijden kers' zagen godsdienstigheid als een vergissing, als de neiging om natuurlijke gebeurtenissen, zoals aardbevingen en stormen, een ziel en persoonlijke eigen schappen toe te dichten. Door zulke krachten te vereren, hoop te de mens er invloed op uit te oefenen. De wetenschap zou zulke denkbeelden langzaam maar zeker uitbannen. Wiegers kwam tot de conclusie dat dit niet is gebeurd. De vrij heid van godsdienst veroorzaakt zelfs een opmerkelijke groei van het aantal godsdienstige stro mingen. Geloven moeten vreed zaam concurreren om de gunst van de gelovigen en mogen el kaar niet meer met geweld be strijden. Voor nieuwe 'aanbie ders' wordt het daarmee aan trekkelijk een godsdienst te ves tigen of aan bestaande geloven een nieuwe tak toe te voegen. Wiegers wees op de ideeën van de Amerikaanse godsdienston derzoeker R. Stark, die denkt dat godsdienst niet verdwijnt. Vol gens Stark gaan mensen tot een godsdienst over als zij er voor delen van verwachten, zoals een belofte op eeuwig leven. „Wie wil dat niet?" vroeg Wiegers zich retorisch af. Bovendien bieden de gelovigen elkaar een kring van gelijkgestemden en helpen zij elkaar. Succesvolle godsdien sten openen voor hun leden een venster op maatschappelijke vooruitgang. Voor Stark is er zoiets als een godsdienstige markt, waar con sumenten 'shoppen'. Godsdien stige leiders bieden er 'religieuze producten' aan, bijvoorbeeld een vooruitzicht op wonder baarlijke genezing, gemoedsrust of een cursus in wonderen. Ge lovigen zoeken de godsdienst die bij hen past. Bevalt het ge loof bij nader inzien niet, dan gaan ze een deurtje verder. Na afloop van het college debat teerden vooral ouderen over de vraag in hoeverre de visie van Stark cynisch is. Het idee van een markt, waarop godsdienst verhandeld wordt, is in strijd met de heiligheid van een ge loof. Als alle geloven gelijk zijn, is er geen 'ware overtuiging' en kan men om hèt even wat gelo ven, was de gedachte. „In de vi sie van Stark hervormde Luther niet de roomse leer, maar was hij een handige ondernemer die een gat in de markt aanboorde", klaagde een oudere heer, die zich bar ongemakkelijk voelde bij Wiegers' betoog. A door Pauline Weseman utrecht - Ze staat naar eigen zeggen als een cabaretier voor de collegezaal. „Ik wil gewoon een goede voorstelling geven." Van rumoerige studenten die colleges verstoren of irritant zit ten te bellen, heeft zij daarom geen last. Haar enthousiasme en bevlogenheid waren voor de jury reden om Isabel Thunissen uit te roepen tot docent van het jaar van de Universiteit Utrecht. De 46-jarige docent-onderzoe ker uit Leiden werkt sinds 1989 bij de divisie farmacologie en anatomie van het UMC. Thunissen werd voorgedragen door de Medische Studenten Faculteitsvereniging SAMS. „Wij durven te beweren dat er bijna geen student is die niet ten prooi is gevallen aan haar en thousiasme en bezieling, voor het vak en haar betrokkenheid bij studenten", zegt SAMS. Zo zou Thunissen voortdurend aanspreekbaar zijn voor studen ten; haar deur staat altijd open. Ook haar gave om ingewikkelde stof simpel te presenteren, oogstte bewondering. Dat ze gewaardeerd werd, on dervond Thunissen twee jaar geleden al. Toen werd ze be kroond tot docent van het jaar van de faculteit geneeskunde. Haar motto is dat ze uit wil leg gen waaróm studenten iets moeten leren. Ze gebruikt vaak praktijkvoorbeelden en noemt zich erg beweeglijk. „Dan blij ven ze geboeid. Ik merk eerder dat mijn studenten erg beleefd zijn. Als per ongeluk een mo bieltje afgaat, biedt die student honderd keer zijn excuses aan." Thunissen kreeg een kunstwerk en 3500 euro. Ze overweegt daar een laptop van te kopen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13