'Zangers zijn mijn lievelingsdieren' KUNST CULTUUR 'Wij willen laten zien en horen wat nieuw en verrassend Shirley MacLaine film Marleen Goi dinsdag 15 januari 20c FotO: ANP Rembrandt te koop Maastricht - Het schilderij Mi nerva' van Rembrandt wordt op de kunstbeurs TEFAF in Maas tricht voor 45 miljoen euro te koop aangeboden. Dit is de hoogste prijs die ooit voor een schilderij van Rembrandt is ge vraagd. Het doek uit 1635 is re cent gerestaureerd door de hui dige eigenaar, de New Yorkse kunsthandelaar Otto Neumann. Het Dordrechts Museum toon de het schilderij in 2000 op de tentoonstelling 'Goden en Hel den'. Het museum schatte de verkoopwaarde toen op 22,1 miljoen euro. bijna de helft van de vraagprijs nu. De kunstbeurs TEFAF begint op 7 maart. Het schilderij 'Korenveld met scho ven' van Van Gogh wordt er ook te koop aangeboden. Regisseur Ted Demme dood los angeles - De Amerikaanse filmregisseur Ted Demme is op 37-jarige leeftijd overleden. Demme was zondag na een zware hartaanval opgenomen in een ziekenhuis nabij Los An geles. Zijn laatste film 'Blow' met in de hoofdrol Johhny Depp werd vorig jaar in roulatie gebracht. Verder was Demme onder meer regisseur van de komedie 'Beautiful Girls' (1996) met onder anderen Uma Thur- man en Matt Dillon. Demme begon zijn carrière als produc tie-assistent bij de muziekzen der MTV, waarvoor hij later muziekvideo's regisseerde. Met zijn oom Jonathan Demme maakte hij de clip bij het num mer 'Streets of Philadelphia' van Bruce Springsteen. The Who weer de studio in londen - De leden van de oude rockband The Who gaan voor het eerst in twintig jaar weer een plaat opnemen. The Who werd in de jaren '60 beroemd door het album 'My Genera tion' en de rockopera 'Tommy'. Afgelopen jaar kwam de groep weer bijeen voor een aantal op tredens, waaronder een bene fietconcert voor de slachtoffers van de aanslagen van 11 sep tember in New York en Was hington. Mede naar aanleiding van het succes van die optre dens, hebben bandleider en gi tarist Pete Townshend, zanger Roger Dal trey en bassist John Entwistle besloten weer de stu dio in te gaan. Keith Moon, de drummer, is in 1978 overleden. Jaarlijks duizenden optredens, van huiskamerformaat tot concert. Miljoenen bezoekers, van jong tot oud. Honderden bands, van dance tot hardrock. De eerlijkste vorm van popmuziek, live, op het podium, is big business. Ook in de Leidse regio, waar verschillende zalen een graantje meepikken van deze ongekende populariteit. Wat zijn dat voor poppodia? Hoe bedruipen ze zich? Met welke muziek proberen ze publiek te lokken? Een rondje langs de podia in de Leidse regio. In aflevering 2: Het LVC in Leiden. Paul Korenhof uit Roelofarendsveen neemt afscheid van traditionele Opera in Ahoy' door Theo de With rotterdam/roelofarendsveen - Het was vaste prik. Aan het begin van het jaar wordt in het Rotter damse Ahoy' een grootschalige opera opgevoerd. Verdi's opera 'II trovatore' staat deze week op het programma en het is de laatste in de reeks. Wegens gebrek aan geld en voldoende belangstelling houdt Opera in Ahoy' ermee op. Paul Korenhof uit Roelofarends veen is een van degenen die vanaf het begin betrokken is ge weest bij het operaproject. „We stoppen liever dan dat we kwali tatief minder goede producties maken", zegt hij. „Dat neemt niet weg dat het een moeilijke en emotionele beslissing was." Het begon in 1993 en was met een een sensatie. Het was wel eerder vertoond: opera's in sta dions, maar ze liepen vaak uit op een faliekante mislukking. Bij een uitvoering van 'Aïda' in de Amsterdamse RAI liep het pu bliek teleurgesteld de zaal uit en eiste woedend het entreegeld te rug. „Het bijzondere van Opera in Ahoy' is dat wij altijd geweigerd hebben op die manier te wer ken. Aan elke productie lag een artistiek concept ten grondslag aldus Korenhof. De Roelofarendsvener is oor spronkelijk neerlandicus, maar met bijvakken als musicologie en dramaturgie koos hij voor een loopbaan in de muziek. Hij was onder meer dramaturg bij de Nederlandse Opera en hoofdredacteur van Luister, een maandblad over klassieke mu ziek. Een scène uit Verdi's opera 'II trovatore', een spektakelstuk met veel figuranten en grote decorstukken. Foto: WFA/Cees Spruijt Paul Korenhof: „We stoppen liever dan dat we kwalitatief minder goede producties maken." Foto: Hielco Kuipers Korenhof raakte bij Opera in Ahoy' betrokken, omdat hij voor de eerste editie werd gevraagd het programmaboek te schrij ven. De afgelopen jaren is hij in tensief be trokken ge weest bij de totstandko ming van drie opera's van Verdi: 'La tra- viata', 'Na- bucco' en nu 'II trovatore'. „Ik kan nu eenmaal goed met zangers en dirigenten overweg. Zangers zijn mijn lieve lingsdieren, zeg ik altijd. Ik neem ze serieus en be handel ze professio neel." Behalve Ko renhof waren producent Peter Kroone en koordiri gent Louis Buskens van af het begin van de partij. Op Buskens' schouders rustte de taak om van de geschoolde en ongeschoolde stemmen in het koor één geheel te maken. Het werkte verslavend. Veel koorle den hebben aan alle edities meegedaan. „Het is treurig dat we moeten stoppen", zegt sopraan Roosje Schulte Nordholt. „Het heeft tien jaar geduurd om te berei ken wat we nu hebben. Het wordt afkicken. In januari maakte ik nooit afspraken. Die maand was voor de opera gere serveerd." Toch is de beslissing definitief. Smeekbeden en petities hebben de producent niet kunnen ver murwen. Peter Kroone: „Ik ben een groot operaliefhebber. Het was mijn droom om opera's voor een groot publiek toegan kelijk te maken. Ten dele ben ik daarin geslaagd. Er zijn veel mensen naar de opera's in Ahoy' geweest die nooit van hun leven naar het Muziektheater gaan." De concurrentie is de afgelopen' tien jaar echter steeds groter ge worden. Er worden reizende operagezelschappen uit het voormalige oostblok gehaald voor tournees langs Nederland se schouwburgen. Meer last heeft Opera in Ahoy' van de op mars van de musical. Musicals als 'Aïda', 'Elisabeth' en 'Evita' houden het publiek bij opera weg. Het geld kan maar één keer worden uitgegeven. De terugloop blijkt uit de bezoe- kerscijfers. Het eerste jaar kwa men 24.000 mensen kijken naar 'Nabucco'. In 1995 werd met 40.000 bezoekers voor 'Carmen' een hoogtepunt bereikt. 'Aïda' behaalde in 1998 nog het res pectabele aantal van 32.000 toe schouwers. Vorig jaar waren er nog maar 20.000 bezoekers. „En de kaart verkoop blijft dit jaar opnieuw ver achter", voegt Paul Korenhof toe. De koek is op. Zeker nu sponsor Nationale Nederland zich terug trekt, wordt het budget te klein om nog verantwoorde opera's te maken. ,Als een opera winst opleverde, werd dat in de vol gende productie geïnvesteerd. Alleen 'Nabucco' en 'Carmen' hebben geld opgebracht: de rest heeft alleen maar geld gekost", aldus Korenhof. Met 'II Trovatore' wordt af scheid genomen van Nederland. Het operabedrijf gaat door in het buitenland. 'Aïda' werd bij voorbeeld geëxporteerd naar Parijs (78.000 plaatsen) en Mün- chen (52.000 plaatsen). De dra maturg uit Roelofarendsveen den haag/gpd - Marleen Gor- ris heeft de opnamen voltooid voor een nieuwe speelfilm: Carolina', waarin de hoofdrol len worden gespeeld door Shirley MacLaine. Julia Stiles, Alessandro Nivola en Randy Quaid. Het is de eerste Ameri kaanse productie van de Ne derlandse cineaste die zes jaar geleden een Oscar won met 'Antonia'. Go iris werkt momenteel in Nederland met haar vaste 'cut ter' Michiel Reichwein aan de ruwe montage. Later wordt in Amerika de definitieve versie voltooid. Naar verwachting brengt filmmaatschappij Mira max komende zomer 'Caroli na' in première. Volgens de cineaste gaat het om een romantisch familieko medie over een jonge vrouw (Stiles) die zich probeert te ontworstelen aan haar excen trieke familie en speciaal aan haar dominante grootmoeder (MacLaine). De 20-jarige Julia Stiles is eer der te zien geweest in o.m. 'Business of Strangers', en als Ophelia in een recente Ham let-verfilming. Als haar 'love interest' zal dit keer Alessandro Nivola optreden, die eerder heeft gespeeld in 'Jurassic Park III' en Face/Off. Marleen Gorris kreeg vorige zomer de regie min of meer bij toeval aangeboden. „Het was eigenlijk het project van ie mand anders, die naar een andere overstapte toen de finai voor Carolina' maar 1 rond te komen. Toen nog geregeld werd en oogde regisseur niet m schikbaar was, werd f derd. Zelf was ik me voorbereiden op een filmproductie waar ik veel van voorstel, maa voor de financiering terst moeizaam verloo] ik had wel trek om iets door te doen. Sinds het winnen van i demy Award in 1996 rej de Marleen Gorris vooi producenten twee inti nale speelfilms: 'Mrs. way' (met Vanessa Re en The Luzhin Defenc John Torturro en Emil son). De kans om nu i Amerika te kunnen heeft Gorris met beide i aangegrepen en het is h stekend bevallen: „Zeki bedenkt hoe kort mijn 1 reidingstijd is geweest, opvallend gladjes ve Het was prettig te meil men groot vertrouwen had, hetgeen ook wel bi het privilege dat me wt gestaan om in Nederla mijn vaste 'cutter' een montage van 'Carolina' ken. Kortom, tot dust Hollywood me bepaald gen." (advertentie) heeft gemerkt dat in deze lan den veel meer een operacultuur heerst. „Mensen komen er ook met een gerust hart naar een onbekende opera. In Nederland is het aantal opera's dat je kunt brengen beperkt. Voor een on bekende naam komen mensen hun huis niet uit." Er wordt in stijl afscheid geno men met 'II Trovatore'. Deze Verdi-opera staat bekend om de ingewikkelde verhaallijn, maar ook om het prachtige vocaal vuurwerk. Het zigeunerkoor is legendarisch geworden. Het Ne derlands Balletorkest oncjer lei ding van Ed Spanjaard zorgt voor de instrumentale kant. Er is een keur aan gerenom meerde solisten met André Post als enige Nederlander. Het to neelbeeld is verzorgd door Ber nard Amould, de kostuums zijn ontworpen door Roberto Rosel- lo en voor de regie tekent musi calspecialist Craig Revel Hor- wood. II Trovatore - in Ahoy, Rotter dam; woensdag 16, vrijdag 18, zaterdag 19 januari en dinsdag 22 januari om 20.00 uur, zon dag 20 januari om 14.00 uur. Kaarten van 25 tot 80 euro ver krijgbaar via VW, postkantoor en ticketlijn. www.leidschdagblad.nl Het LVC ziet zichzelf als cultuurpodium door Herman Joustra leiden - Zo denderend ging het de afgelopen jaren niet met het Leids Vrijetijdscentrum (LVC). Grootste probleem: steeds min der bezoekers bij de concerten. Wat zich weer in de portemon nee deed gevoelen. Om toch de broodnodige inkomsten te gene reren, schroefde de zaal, in eerste instantie toch een poppodium, het aantal dance-avonden op. Di recteur Ruud Visser klaagde ruim een jaar geleden nog zijn nood. Zonder extra subsidie zou de toe komst er grijs en grauw uitzien. Oua popmuziek dan. Het LVC zou, noodgedwongen, een dance- tent worden om te overleven. Logische vraag een jaar laten hoe is het nu? „Nou, eigenlijk gaat het wel goed", reageert Lil lian Ketting, sinds mei 2000 concertprogrammeur van het LVC. „Maar ik moet daar met een bijzeggen: gezien de om standigheden. De laatste maan den hebben we een paar keer uitverkochte concerten gehad. Maar er komen wel minder be zoekers dan vroeger, minder dan pakweg tien jaar geleden. Het is een landelijke tendens. Gemiddeld trekken we 175 tot 200 mensen per concert, op een capaciteit van 550. Dat betekent dat er geregeld geld bij moet. De vraag is: moet je daar nou enorm mee bezig zijn, of moet je de situatie voor lief nemen en er het beste van proberen te maken?" Wat Ketting betreft een retori sche vraag. Met slim en gedegen programmeren is het nog steeds mogelijk veel bezoekers te trek ken. Bovendien, de dance-avon den mogen dan uit nood zijn geboren, ze brengen wel geld in het laatje. „Op donderdag draai en we de alternatieve hitjes. Op vrijdag gevarieerde dans: hip hop, two-step, drum and bass. Zaterdag is een echte house- avond. De donderdag is gratis. Vrijdag is de toegang tweeënhal ve euro. Op recettes verdienen we niet zo veeL De baromzet, daar moeten we het dan van hebben." Veel meer inkomsten zijn er niet De subsidie die het LVC van de gemeente krijgt, onge veer 4,5 ton, gaat op aan perso neelskosten. „Dat het nu alle maal wat minder is heeft niet al leen met dalende bezoekersaan tallen te maken. Wat zeker mee speelt zijn de gestegen kosten. De huur van een PA bijvoor beeld. Daar zitten twee man bij, die betaald moeten worden. Verder heb je natuurlijk de af schrijving van je spullen. Want eens in de zoveel tijd moet je die toch vervangen. Als je meer kwaliteit wilt leveren, moet je in vesteren in geluid en licht „Het afgelopen jaar hebben we een nieuwe lichttafel aange schaft. Er zijn nu plannen om in geluid te investeren. We denken over de aanschaf van stacks, de set boxen naast het podium, maar hebben nog niet genoeg geld om nieuwe te kopen. Twee verhouding duur, zegt „Maar ja, die weten 1 ook dat sommige podia van het Nederlands R tuut kunnen krijgen programmeren van bands. En dan heb je bands die zijn samengi beroepsmuzikanten. Di allemaal voor een vas gage. Maar, eerlijk is eet de bands is het ook duurder geworden. Ye hebben ook een eigen en lichtman in dienst muzikanten die niets den aan een tour. Kor^ wel voor bands als po< een stuk moeilijker gew „We willen als LVC vo< zien en horen wat nieu* rassend is. En uiten kwalitatief goed is. f zijn er zalen die voo voor de oude namen, tigde namen. Die gaan volle bak. Ik vraag me a verre je dan nog een ci V dium bent. Dat willen 1 geval wel zijn. Natuurl niet gelijk nee tegen I naam. Ik zal De Dijk I beeld niet laten schiet I zoiets is niet de algemi stelling bij het programi „Ik heb bijvoorbeeld ee delijks programma, dat me Jazz. Een spokt avond, met meestal rap zie. Met live-muziek, va nu-soul. We trekken gemiddeld dertig bezoe kost alleen tijd zoiets o| wen. Naam te krijgen sen te trekken. Zonder zou die avond gedoem mislukken. We hebbe gekregen van het VSB F< wordt de avond voor de subsidïeerd. Op die ma je je gelukkig nog steed ren als LVC." Lillian Ketting, met op de achtergrond assistent-programmeur Gwen Peroti: ,^Als je meer kwaliteit wilt leveren, moetje investeren in geluid en licht." Foto: Mark Lamers dehands zou nog wel gaan. Het geluid bij concerten is al verbe terd. Maar voor dance-avonden is het nog niet goed genoeg. In vesteren in het gebouw is er op dit moment niet bij. Over vijf jaar zitten we in een ander ge bouw, verderop in de Bree- straaL" Met om de zoveel tijd een goede band op het podium, als het aan Lillian Ketting ligt. „Maar voor de bands die je binnenhaalt ben je ook afhankelijk van de boe kers. We zitten met het LVC 'net onder de grote bands', de grote namen. Die worden je niet aan geboden door de boekers. De grote namen gaan naar Paradi- so, de Melkweg, 013 in Tilburg en af en toe Nighttown. Wat dat betreft zitten we ook in een ver keerd gebied, tussen Amster dam en Rotterdam in. Soms ge beurt het wel dat we iemand boeken die ook in Paradiso staat, zoals Michael Rose. Maar die trekt zoveel mensen dat het niet erg is hem ook in Leiden neer te zetten. De grootste naam uit het buitenland die we het vorig jaar gehad hebben was Hooverphonic. En Frank Black van de Pixies. Daar heb ik wel aan moeten trekken. Maar meestal zijn het dus kleinere bands. Ik vind dat ook prima, want er zit veel interessante mu ziek bij." Nederlandse bands zijn naar

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 12