'Ik leefde als een rups in een cocon GESPREK VAN DE DAG Ophef: Prins Harry blowde en dronk alcohol Alvast versierd 'Maxima, lust je ook boerenkool?' ÏÏZ-QW2rQQI Big Brother K< d wil alleen nog maar genieten Veteren MAANDAG 14 JANUARI 20[ MENSELIJK Dominee Fred Omvlee oogt als een gelukkig mens na de zondagavond dienst in de Monnickendamse Op- standingskerk. Hij is het die als El- visfan op het idee kwam om de re guliere dienst op te luisteren met gospels van ELVIS PRESLEY. „Ik had veel mensen verwacht, maar niet zo veel." Komen er op een doorsnee zondagavond zo'n twee honderd mensen naar de kerk, nu moet een menigte van ruim vijfhon derd koppen zich letterlijk in de kerk proppen. Een vreemde combi natie: de reguliere kerkgangers sa men met honderden Elvisfans. Maar de grenzen vervagen en alle bezoekers laten zich uiteindelijk opzwepen door de swingende gospels. De fans komen van heinde en verre en zingen lofgezangen op de creatieve dominee. Omvlee wijdt ook enkele woor den aan Elvis. Zijn extravagante levensstijl en verslaving is hem vergeven. „Jezus zocht hen die struikelden", al dus de dominee. „God reikt naar de gebroken mensen en ik schaar Elvis daar ook onder." Kurt Meyer is gisteren gehuldigd als maker van het MOOISTE DOELPUNT van het jaar 2001 in Duitsland. Het is daarnaast ook de bijzonderste treffer uit de ge schiedenis van de verkiezing. Meyer wordt binnenkort na melijk 81. Hij kreeg van de kijkers naar de ARD-Sport- schau 20,9 procent van de stemmen. Dat was beduidend meer dan de Bundesligasterren Prager (16,8) en Marcin Mieciel (10,0). Meyer schoot op 20 januari vorig jaar de bal met rechts strak in de kruising. Hij deed dat tijdens de jubileumwedstrijd tussen de veteranenelftallen van zijn club Blau-Weiss Post Recklinghausen en FC Hiller- heide ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag. De beel den daarvan haalden de landelijke televisie. Een groothandel in etalage-materiaal in Amsterdam heeft alvast zijn gevel versierd in aanloop naar het huwelijk dat op 2 februari in de hoofdstad zal plaatsvinden. Naarmate 'de dag' dichterbij komt, raken steeds meer Nederlanders in de ban van Willem- Alexander en Maxima. Foto: ANP/Govert Elzinga Worden de kinderen van Wil- lem-Alexander en Maxima Zorreguieta straks tweetalig opgevoed? Houdt Maxima ei genlijk wel van oerhollandse stampot als boerenkool en wat voor sporten beoefent de aanstaande kroonprinses? Nederlanders hebben zich het afgelopen weekeinde massaal door hun nieuwsgierigheid la ten meeslepen, zo blijkt op de internetpagina www.konink- lijkhuis.nl. Duizenden men sen hebben daar een vraag voor het paar achtergelaten. De honderd inzenders die de leukste vragen ver zinnen mo gen op 22 ja nuari via in ternet een uurtje met het paar 'chatten' ofte wel babbelen. Politiek beladen en kritische vragen zijn niet gesteld, lijkt het. Waarschijnlijker is het dat deze door de Rijksvoorlich tingsdienst niet op de site zijn gezet. Of het moet deze vraag van G. Rottschafer uit Amster dam zijn. „Waarom betaalt het Nederlandse koningshuis geen belasting? U en de Uwen krijgt voor uw werk een uitste kende vergoeding. Het dunkt me dat u ook een financieel steentje hoort bij te dragen aan ons land. Ik vind dit een onsympathieke kant van de overigens verder waardige vertegenwoordigers van ons volk." Heftiger wordt het niet; er staan bijvoorbeeld geen vra gen tussen aan Maxima over de afwezigheid van haar vader Jorge tijdens het huwelijk. Of hoe ze denkt over de rol van haar vader tijdens de militaire dictatuur van generaal Videla. Alleen deze, van Dory Mulder uit Rotterdam; Wordt u het niet zat, al die verhalen over uw vader, of hij wel of niet bij uw huwelijk aanwezig mag zijn?" De lijst met persoonlijk vragen is daarentegen welhaast on eindig. Zo wil meneer Van der Putten uit Helmond weten: „Mevrouw Maxima, als u lek ker thuis op de bank zit, zit u dan ook in een huispyjama?" Vele anderen vragenstellers kunnen geen genoeg krijgen van het sprookje en willen al les nog eens in geuren en kleuren horen. „Lieve Maxi ma, wat dacht u toen u prins Willem-Alexander voor het eerst zag? Vond u hem gelijk leuk?", wil Natasja de Mooy uit IJsselstein graag weten. Ikram Maachi uit Gorin- chem vraagt Maxima wat haar meest tromantische Ji moment met Willem- Alexander was en of ze dat in detail met haar wil delen. Ver der zijn Nederlanders zeer be nieuwd naar de kookkunsten van Móxima, of Willem- Alexander al een behoorlijke Argentijnse tango kan dansen en wat hun beider lievelings kleuren zijn. Dries Sargath uit Etten-Leur vraagt verder nog; „Zouden jullie beiden eens gezellig en lekker bij ons wil len komen dineren?" Zo heel af en toe sijpelt er een iets serieuzere vraag tussen door. Zo wil Marcel Grooten- boer uit Eindhoven bijvoor beeld van Maxima weten wat zij, gezien haar bijzondere po sitie, bereikt wil hebben om persoonlijk van een geslaagd leven te kunnen spreken. Maar het overgrote merendeel blijft heerlijk luchtig en zal het paar heel wat leuke momen ten bezorgen. Zo vertelt Yo- landa Bijkersma uit Deventer het stel over een droom die ze laatst had. „In die droom heeft Hare Koninklijke Hoog heid prinses Maxima haar ha ren gekortwiekt. In die rare droom die ik had stond dat korte kapsel u best leuk." De Britse pers is in rep en roer: prins Harry, de jongste zoon van kroonprins Charles en wijlen prinses Diana, heeft in juni en juli 2001, op 16- jarige leeftijd, 'verscheidene malen' cannabis gerookt. Ook dronk hij in die tijd, op en rond het buitenverblijf Highgrove in Gloucestershire, af en toe 'bovenmatig veel' alcohol. Ook dat was een illegale activiteit want sterke drank mag al leen genuttigd worden door 18-jarigen en ou der. Prins Charles heeft zijn zoon een dagje naar een ontwenningskliniek voor heroïneverslaaf- den gestuurd, waar de jonge prins zodanig on der de indruk raakte van de gruwelen der versla ving, dat hij nu weer fris in het hoofd is. 's Lands grootste zondagsblad News of the World had het verhaal boven water gehaald, maar zaterdag al was het uitgelekt naar de con currenten. Zodoende openden gisteren alle zon dagskranten, van boulevardblad tot zogeheten kwaliteitskrant, met het grote nieuws. Uit de vette koppen bleek dat het niet zozeer Harry's dronkenschap was die de media in opperste staat van opwinding hadden gebracht, als wel de verschillende jointjes die Zijne Hoogheid had genuttigd. 'Harry's Drugs Shame' (Harry's drugsschande) kopte News of the World bij voorbeeld, en belichtte de affaire vervolgens van boven tot onder in maar liefst zeven pagina's. De prins, zoveel is duidelijk, ging op Highgrove en in de nabij gelegen pub de Rattlebone Inn met foute vriendjes en vriendinnetjes om, en zou zelfs een keer uit de pub zijn gezet nadat hij een Franse barbediende een 'fucldng frog' (kik ker, het Britse scheldwoord voor een Fransoos) had genoemd. Alom wordt Charles' reactie volop geprezen. Hij heeft een rustig, goed gesprek met zijn zoon ge voerd en hem een dagje naar de heroïnekliniek gestuurd, om zijn zoon te laten zien waar uit de hand gelopen drugsgebruik uiteindelijk toe kan leiden. „Een glanzend en benijdenswaardig voorbeeld van wijsheid, Charles komt hieruit naar voren als een moderne koning in de maak", aldus News of the World. Uit hele het land kwamen blijken van medele ven. Natuurlijk deed ook premier Tony Blair een duit in het zakje. Die vond dat Charles en de ko ninklijke familie de zaak uitstekend hadden op gepakt. Blair kan het weten, want diens zoon Euan werd anderhalf jaar geleden eveneens op 16-jarige leeftijd na een schoolfeestje stomdron ken en kotsend thuisgebracht door de politie. Hoewel de Britse pers nu breed uitpakt over de enkele joints die prins Harry heeft gerookt, wordt in zowel politiek als maatschappij steeds minder krampachtig gereageerd op cannabisge bruik. Sinds kort wordt ook in Groot-Brittannië het gebruik en bezit van kleine hoeveelheden cannabis niet meer bestraft. Harm Harkema Prins Harry op het slechte pad. Foto: Reuters/Stephen Hird Het is voor Neerlands transseksuele diva Kelly een spannende week. Ze staat bloot in de Playboy en ze zet haar eerste schre den op het professionele muzikale pad. Haar eerste cd 'I am what I am' ligt dezer dagen in de winkels. Vanaf nu wil Kelly nog maar één ding: dansend door het leven. 'Het jongetje dat er was is er niet meer'. Het kan niet worden ontkend: keurig getimed beent Kelly het bijna tot de nok gevulde restaurant binnen. Het is lunchtijd en dus businesstime, maar plotseling ook showtime. De ah's en oh's zijn niet van de lucht als de rijzige diva zich, deinend in haar nerts en joyeus zwaaiend met haar wuivende manen, een weg baant tussen de tafeltjes. Kelly is binnen. Het gerucht blijkt zich razendsnel te hebben verspreid, zelfs tot in de keu ken. De ster heeft nog niet plaats genomen, of de kok staat al hijgend op haar lip. Onverwacht tovert hij een hand te voor- scWjn. Hallo, ik ben Hans. 'Dag Hans, ik ben Kelly'. 'Ken je me nog?', vraagt Hans. 'Nee', zegt Kelly. 'Ik ben je ouwe buurjon gen, ik heb vroeger je luiers nog verschoond, maar toen zag je er nog heel anders uit'. 'Klopt', zegt Kelly, 'toen was ik natuur lijk ook nog heel erg klein, ik was een baby. Dag Hans'. 'Dag Kelly'. En met de staart tussen de benen druipt de maitre de cuisine af. De verwondering in de eetzaal is groot, groter dan de eetlust. Je ziet de heren achter hun kranten stilletjes denken: is dat vroeger nou een jongetje geweest? Maak dat de kat maar wijs. Kelly is vereerd. „Ik heb heel veel mazzel gehad. Het is natuur lijk niet zo dat elke vrouw die ooit een man is geweest, zulke complimenten krijgt. Niet iedereen is meteen maar een mooie meid. Ik ben blij dat het mij is gelukt te zijn wie ik ben. Ik voel me lekker met dit uiterlijk. Dit hoort bij me." Zó jong al zo'n cruciale opgave. Daar moet veel moed voor nodig zijn geweest. „Van jongs af heb ik geweten dat het goed zou komen. Op die ingreep had ik me voorbereid, samen met mijn vriend toen. Ik had hem in een discotheek leren kennen, waar ik werkte als danseres. Ik was heel verliefd. We hebben drie jaar samengewoond en in die drie jaar heb ik veel rust ge had en veel tijd om na te denken. Ik ben meteen begonnen met hormonen en na die hormonen dus de operatie en klaar was Kees." Kees? „Sorry, ik heette Ferry". Ze werpt een steelse blik in de spiegelwand. „Veel transseksu- elen hebben het moeilijk. Bk besef dat. Maar ik wil niet voor anderen spreken. Ik ben met niemand te vergelijken. Ik wil ook absoluut geen boegbeeld zijn. Geen ambassadrice voor andere transseksuelen. Ik kan moeilijk de problemen van an deren op m'n nek nemen." „Ik zie mezelf ook niet meer als een transseksueel. Ik zie me zelf als een vrouw. Ik ben vrouw en dat jongetje dat er was is er nu niet meer. Ik wil vooruitkijken, niet achteruit. Ik wil ge nieten. Ik wil mezelf zijn. Ik heb al genoeg moeten doorstaan om te worden wie ik ben." „Wat denkt u als je zoals ik in 't Gooi op school zit tussen al die jongens en meisjes en je kijkt om je heen, je voelt jezelf een meisje maar je moet wel met de jongens mee voetballen en in de kleedkamer onder de douche. In de puberteit en in de groei naar volwassenheid is dat een moeilijk proces. Je loopt heel wat deuken op. Gelukkig is het goed gegaan. Ik ben goed begeleid thuis. Mijn ouders waren er extra voor me. Ze hebben ook altijd al geweten hoe ik ben. Met sinterklaas moest ik geen hijskraan, maar een poppenwagen." Een tijdperk is afgesloten, een zware tijd voorbij. „Ik heb veel nare ervaringen achter de rug. Ik zat niet lekker in mijn vel. Al tijd en overal moest ik me verdedigen. Altijd en overal leefde ik als een rups in een cocon. Altijd moest ik voor mezelf opko men. En ik denk dat ik juist daarom nu zo sterk ben. Ik straal het uit, kracht en zelfvertrouwen. Weet u, het gaat niet alleen om een mooi gezicht, mooi haar of een mooi figuur. Het gaat ook om de binnenkant, daar vertel ik u natuurlijk niets nieuws mee." Eigenlijk is Ferry altijd al Kelly geweest. „Mensen vragen steeds: hoe lang ben je al zo? Ik zeg dan: Hoezo? Ik ben altijd geweest die ik ben. Ik ben nu 21, op mijn negentiende heb ik een aangepaste operatie gehad. Verder is er ei genlijk helemaal niks veranderd. Vanaf m'n geboorte ben ik al vrouw, alleen ge vangen in een jongenslichaam. Het keurslijf is afgelegd. „Er zit nu een enorme power in me omdat ik heel lang een heleboel dingen niet heb kunnen doen. Ik had nooit een vriendje op de basisschool. Ik had nooit een vriendje op de middelbare school. Ik heb dat nooit gehad. Ik moest me altijd inhouden. Ik mocht nooit met make-up op de school in. Dat kon niet. Dat mocht niet. Anders werd ik gepest. Zelf maakte het me niet uit wat ze van me von den. Desnoods ging ik gewoon naar school met m'n roze tasje." Vanaf nu wil ze nog maar één ding: dansend door het leven. Niet achter bureau of aanrecht, maar op de cd en in de Playboy. Leve het ex hibitionisme? „De drang om me te mani festeren heeft altijd al in me gezeten. Heel jong zong ik bij de VARA al in 'Kinderen voor kinderen' en ik zat ook op ballet. Ik heb in totaal acht jaar klassiek ballet gedaan. Ik kan zingen, ik kan dansen, ik ben creatief. Ik wil resultaten zien. Ik wil zien dat er iets gebeurt. Dat er iets tot stand komt. Ik weiger het werk te doen dat elke dag hetzelfde is." Als mensen mij in een hokje willen stop pen dan gaan ze hun gang maar. Ik heb me voor het 'Big Brother'-huis opgegeven om te laten zien dat vrouwen zoals ik, extravagante vrouwen zoals men dat noemt, ook heel nor maal zijn en als 't moet gewoon aardappelen kunnen schillen in een wereld zonder glamour en glitter. In 'Big Brother' heb ik 97 dagen gezeten. Ik heb dat gedaan omdat ik altijd op zoek ben naar spanningen en uitdagingen. Ik moet per se iets meemaken in mijn leven." „'Big Brother" kwam precies op tijd voor me. Ik had net die operatie achter de rug en afscheid genomen van mijn vriend. Ik sta in Playboy omdat ik trots ben op mijn lichaam. Omdat ik het heerlijk vind om mijn lichaam te laten zien. Die poen maakt me geen bal uit. Over die financiële afspraken zeg ik niets, dat is iets tussen mij, de belasting en de Playboy. Maar ik zeg u: voor niks had ik het ook gedaan." „Bovendien: voor een meisje als ik is het een eer om in de Playboy te mogen. Dat is toch fantastisch. Ik vind het ook heel geweldig maar, onder ons gezegd en gezwegen, tegelijkertijd ook wel heel erg eng en spannend. Ik heb de foto's gezien en ik ben er erg blij mee. Ik sta er chic op, niet ordinair. Ja, precies zoals ik ben en zoals ik het wilde. Bijna onafgebroken staart Kelly in de spiegelwand. Zwoel zwaait ze haar manen weg voor haar ogen. Een schuine blik, een terloopse vraag. „Vindt u me knap?" Tja, tja. „Weet u", zegt Kelly, „als mensen me zeggen dat ik knap ben, raak ik toch wel een beetje verlegen. Ik vraag me na melijk vaak af wat de mensen eigenlijk werkelijk van me vinden. Kunt u zich dat enigszins voorstellen? Dat mag ik hier toch wel zachtjes tegen u zeggen?" Gijsbert Spierenburg 'Ik wil absoluut geen boegbeeld zijn. Geen ambassadrice voor an dere transseksuelen.' Foto: GPD/Theo Bohmers —i CL oc 2*. U O Ze heeft hem onder de vreselijkste smar ten ter wereld gebracht, geduldig met hem rondgezeuld tijdens de 16 van de 24 uur per dag die hij als baby huilde en hem verschoond, gekoesterd en ge voed zoals dat een goede moeder be taamt. En nu zit ze tegenover hem. blikt het schepsel met wijd opengesperde ogen aan en opent haar mond zo wijd dat hij dat rode dingetje dat je lucht pijp van je slokdarm scheidt, op en neer ziet gaan. „En als je nou nog één keer naar het plafoiid kijkt, doe ik je wat!" Geen enkel ondenvijscertificaat dat zoveel bloed, zweet en tranen kost als het veter diploma. Al weken wordt er dag in. dag uit geoefend op deze niet meer in de een entwintigste eeuw passende handeling en mijn zoon (5) slaagt er maar niet in het trucje onder de knie te krijgen. Mijn eega is er inmiddels van overtuigd dat hij de rest van zijn leven op schoenen met klit tenband of sandalen moet voortstrompe len. maar weigert vooralsnog in die moe deloos makende conclusie te berusten. Merkwaardigerwijs hebben de eerste certi ficaten die op de basisschool worden uit gereikt. niet te maken met het onder de knie krijgen van elementaire vaardighe den als schrijven en rekenen, maar met het zelfstandig aankleden. Al in groep IA is hij - cum laude mag ik hier wel met enige trots vermelden - geslaagd voor zijn ritsdiploma. Wij blij. maar de juf nog veel blijer, want die moet vier keer per dag 35 kinderen in de jassen helpen (bij het naar huis gaan en voorafgaand aan de och tend- en middagspeelpauze). En ook de tweede grote uitdaging in zijn schoolloop baan. het veterdiploma, lijkt mij voorde juf niet helemaal van eigenbelang ge speend. Wel eens 35 kinderen na de gym les hun schoenen helpen aantrekken? (Als ze zich helemaal zelfstandig kunnen aan- en uitkleden en zich ook kunnen afdro gen. gaan ze op de basisschool van mijn nazaten op zwemles. Dan zijn ze inmid dels een jaar of acht en hebben ze via het particuliere traject leren zwemmen als ratten. Daarom zijn ze dit op school wa- tergymnastiek gaan noemen.) Het ritsdiploma is een makkie vergeleken bij het veterdiploma. Er zijn maar een paar zaken waar je op moet letten. Dat je het rechterlipje tot helemaal onderaan het linkergleufje laat zakken, bijvoorbeeld. En dat je je jas aan de onderkant vasthoudt als je de rits omhoog haalt. Maar het ve terdiploma, dat is andere koek. Zoals elke handeling die je als volwassene mecha nisch verricht, blijkt het veters strikken een razend moeilijke verrichting zodra je die in onderdelen begint te ontleden. Na op enige afstand een paar van de lessen van mijn vrouw aan mijn zoon te hebben gevolgd, slaagde ik er zelf al niet meer in mijn veters vast te maken zonder mezelf met mijn rechterhand aan mijn schoeisel vast te knopen. Mijn zoon draagt naar school een paar bergschoenen van het merk Meindl, met veters van een lengte waarmee je een crui seschip kunt afmeren. Juist handig, vond mijn vrouw toen ik daar een kritische kanttekening bij plaatste. „Dan kan ik het goed voordoen.' Als hij met zijn voeten op de grond zit kan ze de veters op ooi R voor hem kruisen. Als hij recht voo kijkt, tenminste, want zijn blik wil t de lessen nog wel eens afdwalen. Zodra de veters gekruist zijn, moet puntje van de linkerveter onder de terveter worden doorgehaald, waa aan beide einden moet trekken. Aa kelijk met geduld, toen met toen ei' ergernis en de laatste dagen met or koelde (overgaand in openlijke) w probeert mijn echtgenote met mijn dit eerste onderdeel van de lange. I weg naar het veterdiploma af te /ej I Met als enig resultaat dat hij er na draaien en keren in slaagt twee Ioï (l reinden in zijn handen te houden, jj Kazan schijnt daar jaren voor nod hebben gehad. Ik wacht gespan net moment dat hij beide veters helem verdwijnen.) Maar genoeg voor deze week. Volg. keer verder met het lusje. Fc Reageren?: column^' dickvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2