SPORT Voetballende vrouwen 'verleelijken zich' Penningmeester laat broek zakken Garcia geeft Mercedes weg Kritiek kost half miljoen dollar Angst voor elanden Penaltyrecord in Engeland Pijlen SKf-SPRW68 LINKS BUITEN munchen - De vrouwelijke ijs hockeyers in Duitsland eisen het aftreden van de penningmeester van de bond. omdat hij onge vraagd zijn broek liet zakken voor de ogen van de speelsters. Wolfgang Sorge ging na het we reldkampioenschap 2000 in To ronto helemaal uit zijn dak en besloot het afsluitende feest op te sieren met een striptease. De vTouwen brachten de affaire pas naar buiten toen bekend werd dat Sorge namens de ijshockey- bond meegaat naar Salt Lake Ci ty- kapalua - De 21-jarige golfer Sergio Garcia was na zijn triomf bij het openingstoemooi van de PGA-Tour op Hawaii in een gul le bui. De Spanjaard schonk zijn vrijwel nieuwe Mercedes SLK 320 aan zijn caddie. Garcia zelf hield hij aan zijn zege in Kapa- lua een winstpremie van 800.000 euro en een gloednieu we Mercedes over. new york - De NBA heeft Mark Cuban, de eigenaar van de Dal las Mavericks, de recordboete opgelegd van 500.000 dollar. 440.000 euro. Hij ontving de straf wegens herhaalde kritiek op de arbitrage. Na de nederlaag van de Mavericks tegen San An tonio Spurs (103-105) zei Cuban tegen een verslaggever dat hij de arbiters nog niet zou inhuren om een ijssalon te runnen. salt lake city - Amerikaanse dierenbeschermers zijn bang dat elanden en rendieren Salt Lake City in draven tijdens het afsluitende vuurwerk op de Olympische Spelen. Ze vrezen dat de dieren wegens het onge wone spektakel van licht en ge luid in paniek raken. „We willen de Olympische Spelen niet ruï neren, maar we zien ook liever niet dat 160 elanden in het stadscentrum staan", zegt Bill lames van het plaatselijke staatsbosbeheer. storthes hall - Na 34 straf schoppen was er woensdag nog geen beslissing in de bekerwed strijd tussen de Engelse ama teurclubs Storthes Hall en Little- town in de Engelse amateurlea gue. Vermoedelijk was het de langste serie penalty's in de voetbalgeschiedenis. De straf- schoppenserie werd beëindigd omdat het te donker werd, on danks dat toeschouwers de kop lampen van hun auto's op het doel richtten. Het vervolg staat gepland voor 26 januari. Het huidige record is 28 strafschop pen in de wedstrijd Aldershot Town - Fulham uit 1987. MAANDAG 14 JANUARI 20Q Voor zover valt na te gaan hebben vrouwen in 1898 voor het eerst geprobeerd om te gaan voetballen. Het werd te gengehouden door een heel pe loton pastoors, predikanten en andere angstige mannen. Vlak voor de Eerste Wereldoorlog mislukte ook een tweede po ging. In 1932 was er weer sprake van. In het blad Revue der Spor ten liet een groot aantal 'des kundigen' zijn licht erover schij nen. Een greepje uit de reacties: Dr. D.J. van Prooije, voorzitter KNVB-. „Voor de voetbalsport is een sterk en gehard lichaam no dig. Aan deze voorwaarde kun nen vrouwen niet voldoen. Ik raad daarom de initiatiefneem sters aan zoo spoedig en volle dig mogelijk haar plannen te la ten varen." Dr. I. ian Daal, medische com missie KNVB. „Medisch is er niet veel tegen te zeggen, al zullen de bezitters van lieve gezichtjes er om moeten denken dat een lit teken niet flatteert! Karei Lotsy. voetbal-mandarijn: „Voetbal is geen salonspel. Ik haat ruwheid, forschheid e.d. in een vrouw. Ik zie haar al 'big gend' bij een scrimmage voor de goal! Laten onze meisjes toch verstandiger zijn. En laten de clubs hiervoor geen velden ter beschikking stellen." HA. Meerum Tenvogt, sportre dacteur NRC. „Voetbal voor vrouwenneen! Heeft de vrouw geen sporten genoeg, die haar beter liggen? Waarom zou ze zich moedwillig verleelijken; is het niet haar plicht te waken voor eigen charme; is het niet haar roeping mooi en verleide lijk te zijn? Is de Eva in de vrouw dan dood?" Dr. R. Meurer, vrouwenarts. „Voetbal voor dames is uit het oogpunt der aesthetica uit den booze en verderfelijk gezien de laatste medische onderzoekin gen van vrouwen die veel aan sport doen en waarbij een gede cideerd nadeelige invloed op de specifiek-vrouwelijke organen uitgewezen werd." D. Hans, voorzitter Nederland- sche Journalisten Kring: „Ik hoop dat de Overheid te-rech- ter-tijd meisjes en 'dames' die zich aan voetbal te buiten gaan, zal vangen en gedurende korter of langer tijd opsluiten. N. Munzert (Utrechtsche Athle- tiek Bond): „Voetballen voor da mes. uitstekend, hun smoezeli ge handjes zullen niet met eelt worden bedekt en trappen doen ze allang. Dr. W. Hubert van Blijenburgh: „Heeft u wel eens het gezicht van eene vrouw gezien, die zich tot het uiterste inspant? Afgrijse lijk!" Tot degenen die het nuchter be keken, behoorde de befaamde radioverslaggever Han Hollan der. „Het is beter een oordeel op UIT Een damesteam uit vroeger tijden - met keurige hoofddeksels. Foto: Archief te schorten tot de praktijk daar toe in staat stelt. Waren onze voorgangers ook zoo voorzichtig geweest met hun oordeel toen wouwen gingen fietsen, zwem men. aan atletiek doen en roei en dan zouden zij in plaats van deze sportminnende meisjes te ridiculiseren zichzelf minder be lachelijk hebben gemaakt." Ook in 1932 leed de poging van wouwen om te gaan voetballen schipbreuk. Pas ver na de Twee de Wereldoorlog kregen ze voet aan de grond. Ruud Paauw (dit is de twaalfde aflevering van een serie over de geschie denis van de sport) SPORT IN BEELD Parijs - Dakar, Jean-Pierre Fontenay en Gilles Picard. Mauretanië, januari 2002. Foto: AP Een groot kenner of zelfs maar liefhebber van het schaken zou ik mijzelf niet willen noe men, toch lees ik er graag over. Je hóeft schaken niet te doorgronden om je toch door stukken die erover worden gepubliceerd naar de opperste staat van fascinatie te laten lei den. Het liefst heb ik dat schaakscribenten zich beperken tot minutieuze ooggetuigeverslagen van partijen waarin Kasparov opereert met wit. Dit levert kant en klare scripts op, niet geschikt voor hartpatiënten enJof zwangere vrouwen. In no time bevind je je niet meer middenin een bordspel, maar in een groots opgezette Holly- woodproductie. Type rampenfilm. Manke lopers. Kreupele paarden. Ver woeste torens. Bewusteloos ronddolende pionnen die elk radiocontact met wat nog van de oorspronkelijke linies over is gebleven zijn verloren. Koning en ko ningin die uit elkaar worden gedreven. Ja, ik durf gerust de stelling aan dat schaken één van de meest opwindende sporten is. Om over te lezen. Nóg zo'n sport. Afgelopen dinsdag las ik er deze regel over in deze krant: „De 41-jarige Mike Veitch kreeg eerst een oorvijg daarna een goeie linkse en pletterde vervolgens, na een verwoesten de uppercut, keihard tegen het canvas." Oorvijg! Linkse! Uppercut! Is 'Rocky VU' in première gegaanHeeft Cassius Clay de handschoenen weer aangedaan? Of was dit een regel uit een dartsverslag? Het laatste. Hiertoe aangewakkerd ging ik er eens goed voor zitten. Een voormalig trambestuurder, op het mentale vlak bijgestaan door een voormalig schoorsteenveger, nam het in de tweede ronde van de Embassy op tegen een voormalig Schot. Let's welcome Co Stompééé!!!! Onze landgenoot moest het opnemen tegen Bob Taylor. Gevraagd naar diens sterke punten meld de Stompé ter introductie dat hij slechts zwakke punten van zijn tegenstander wist. Hoogmoed komt voor de val, bedacht ik (0-1). Hierna onthulden de commentatoren van SBS6 de bijnamen van Co: 'de lucifer' en zijn rivaal: 'de beer' (0-2). Ten derde stelde de camera ons vooraan Co's vriendin, die zwetend van angst doende was een knuffelbeest te wurgen en gaf het verslaggevers duo ons één detail prijs betreffende de geaardheid van de verloofde van Co's opponent. Zweet ze? Nee, Zweedse! (0-3). Helaas voor Co lig je er na drie verloren sets in de tweede ronde uit. Niets aan de hand. Wij hadden Raymond vadnnn Bar- neyyyyfelllt nog. Presentator Hans Kraay jr. gaf live over aan een collega om Stompé na diens nederlaag te interviewen, maar waar schuwde de kijkers vast voor het vol gende: Co's geestesgesteldheid op ddt moment was die van een zak zand. Van een zak zand kun je alles ver wachten, behalve een analyse. Geluk kig voerde Raymond van Barneveld, toen nog in de strijd, het woord voor Co: „Ik denk dat het in Amsterdam nu heel stil is. Een dag later zweeg héél Nederland. Van Barne veld verloor van een Engelsman die King heet maar 'the Smurf wordt genoemd. De commentator introduceerde het begrip weg zetten. Wegzetten is heel belangrijk in darts. Het gaat om wegzetten of weggezet worden. Dat deed King. Hij zette onze laatste hoop weg met 5-3. Als daarmee ook het Oranje-legioen, dat in Frimley Green zelfs de door voetbal- en schaatssupporters gezette toon overstemde, is weggezet, levert de nederlaag ons nog iets op. Die dronkenlap met die oranje Pippi Langkous-pruik op zijn kop en die oranje ballonnen op borst hoogte die Bob Taylor voor zijn winnende uitgooi uitzijn concentratie trachtte te halen, dat ging verder dan Erica in haar stoutste dromen zou durven gaan. (Scheelt de Keukenhof aanstaande Pasen gauw een miljoen euro aan Brits touris me.) Taylor gooide zijn laatste pijl raak, maar je zag hem omkijken en ik deelde zijn gedachte. Jam mer dat een darter niet over vier pijlen beschikt. Frank Snoeks UIT HET OOG Leidenaar Peter van Hal (29) was in de jaren negentig de beste Nederlandse schans springer. Hij werd drie keer nationaal kampioen en werd 29ste op de Universiade in het Spaanse Jaca. Zijn persoonlijk record van 118 meter sprong hij in 1996 in Italië. „In 1997 ben ik gestopt met topsport. Voor het WK in '97 kon ik me niet kwalificeren en daardoor miste ik ook de kwali ficatie voor de Winterspelen in Nagano. Toen heb ik ervoor ge kozen om mijn studie aan de academie voor lichamelijke op voeding af te ronden en te kie zen voor een maatschappelijke carrière. Het was een moeilijke keuze. Ik heb ook een jaar of twee nodig gehad om eraan te wennen. Toen werkte ik twee, drie dagen in de week, en de rest van de tijd was ik nog bezig met het skispringen. Van 1987, zeker vanaf 1992, heb ik het fulltime gedaan. Ik vind dat ik er alles uit heb gehaald wat er in zat, maar misschien had ik op het WK in Canada in 1995 een paar plaatsen hoger kunnen eindigen, want daar werd ik wat geremd door span ning. Ik denk er heel vaak aan terug, vooral in deze periode, tijdens de vierschansentoernee. Het is een heel belangrijke periode voor mij geweest. Na de mid delbare school doe je toch al veel levenservaring op, en dat geldt zeker voor iemand die aan topsport doet. Ik heb het altijd als een verrijking van mijn le ven gezien. Je krijgt er doorzet tingsvermogen door en je leert jezelf kennen. Nu nog kan ik heel goed terugrekenen naar school in Leiden, voor speciaal voortgezet onderwijs. Het is voor de huidige Neder landse springers heel belangrijk dat ik er ben geweest. Anders was er waarschijnlijk geen springer meer in Nederland. Dat mag ik wel bijna hardop zeggen, ja. Ik heb toch heel wat wegen voor ze vrijgemaakt. Toen Gert-Jan Knijnenburg stopte in 1992 was ik er eigen lijk nog niet aan toe om grote wedstrijden te springen, maar heb ik gezegd: het moet maar. Ik ben er heilig van overtuigd dat je niet speciaal in een berg land geboren hoeft te zijn om een goede skispringer te wor den. Er zijn nu zo veel jongelui die goed skiën, daar moeten goede springers tussen zitten. Als ik zelf in een bergland was geboren, dan was ik vroeger met het skispringen begonnen en dan had ik meer kunnen be reiken. Nu ben ik op mijn zes tiende begonnen, eigenlijk ne gen jaar te laat. Vorig jaar heb ik het voor het laatst gedaan. Van een kleine schans sprong ik toen zestig meter. Als je het zo nu en dan doet, is het niet leuk meer. Je komt niet meer vooruit. Tegen woordig voetbal ik in het derde van KSD in Den Haag, waar ik via vrienden terecht ben geko men. Vroeger voetbalde ik bij De Sleutels. Gewoon skiën doe ik nog wel eens in de vakantie, niet elk jaar, maar wel regelmatig. Dat kan ik gewoon goed, maar een hele week lang vind ik het niet leuk om te doen, ook al omdat ik dan te veel last krijg van mijn knieën. Maar een paar dagen skiën is wel leuk, zeker als het mooi weer is." GESPROK Jan Mulder ovi ff Youri die hem droeg als bondi coach, in Vrij N land: „Die jongen he komen gelijk. Als ze me v zal ik de Kroon met liefd nen, meneer." Idem, over Youp van 't i Hij woonde in Bussum een handtekeningenjaget Ajax-sterren. Mijn vrouw hem wel een leuk ventje, vroeg: pas jij wel eens op, gen? Jawel, mevrouw. Ta heeft hij een tijdje op Yoi Geret gepast. Idem, over de selectie v Youri voor Oranje: „Ik vond het echt een got der. Dat ligt een beetje aa zelf. Ik heb het altijd het\ gevonden, dat in mijn le1 kunnen gebeuren: in de 1 naast Henk Groot en Piet en naar het Wilhelmus li ren. Puur Kick Wilstra. B eens belde Johanna: Jan, is geselecteerd. Ik vond ht mededeling van Mars. Idem: Vergelijk mij nou eens 1 Haan. Die heeft een zo ut tere carrière dan ik. Een j res om 'U' tegen te zeggen ik kon echt beter voetbal Daar gaat het uiteindeliï Je kunt niet alles in renet uitdrukken. Ria Visser over haar zilï race in Lake Placid, in magazine: „Süpervorm! Met condit het niks te maken: wel m balans tussen lichaam et Dat klinkt zweverig, mat voelde ik het ook: alsof ik de. 's Ochtends bij het inl was het er al. Bij het in rif was het er nog steeds en 1 finish is het bij me geble1 les ging helemaal vanzei schaatsen achterstevoren overdwars onder m 'n va hadden gezeten, had dat uitgemaakt. Gerard Kemkers over hl brek aan bluf en rock 'n zijn schaatsploeg, in Nie Revu: „Wij trekken bewust niet veel aandacht naar ons t zijn erg met ons vak bezi doen dat in alle rust. Nie veel wilde uitspraken hie te wild gedrag daar. Het niet aan ons om naar an ploegen te gaan schreeui vinden we. Wat dat betre wij een team, dat zich ru draagt. Dat wij mind 'n'-roll-uitstraling hebbe doordat wij ook geen roe roll-mensen hebben." Ronald Koeman in De I graaf over zijn gewonne rechtszaak tegen roddel Weekend dat een vermi affaire onthulde: „De topsport komt doori doe in het geding en dat lijk voor het publiek. Wa zijn er toch vooral voorh voor de gewone mensen, moeten we toelaten in 01 in onze wereld. Er breekt je, je wordt terughouden Straks is er weer zo n ziel die haar pijlen op je rich breed uitmeet in een blai Daarom moet heel het la weten. Bartina en ik hou van elkaar en vertrouwe kaar!" Echtgenote Bartina Koe in de Telegraaf: „Ronald en ik werden tol artikel verscheen altijd n gelaten, we waren te saai gelijk voor roddels en ad klap. Hele normale mens waren we en dat zijn we. dan moet je toch opeens vragen beantwoorden, h verantivoording afleggen over derden. Je krijgt blil alsof je 'dat zielige vrouu bent van die bekende nu vreemdgaat. In elk hit in beurt wel eens iets, maar echt wat aan de hand ut ik het van Ronald gehooi zijn al zo lang samen en tijd eerlijk tegen elkaar f> 'Ik word niet verliefd opi dere vrouw', vertelde hij ik geloof hem. Rafael van der Vaart, in Trouw: „Ik ben best bang gewees Witschge, met zijn status grond in zou boren. Maa gaf me aanwijzingen op trainingsveld. 'Je bent de van het elftal, zég dan da moet', zei hij dan. Daarl hem dankbaar voor. Jan Siemerink, in Troifl Het type-Adriaanse mis varing van de ex-topper, len respect afdwingen nu pline. Maar je kunt ook\ afdwingen met iets wat} verleden gepresteerd heb verschil daartussen wordt de hoofdreden van de ergernissen als het niet meer met een trainer klikt. geef ik commentaar op televi sie, voor Eurosport. Daarnaast geef ik lichamelijke opvoeding op de Professor Vliegenthart- waar en wanneer iets fout is ge gaan. En ik heb er een baan aan over gehouden want sinds drie jaar

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 24