m i Korthals wil twee mensen in één cel Gewonde bij schietpartij voor café op Nieuwe Beestenmarkt Bush verslikt zich in zoutje en valt flauw Leidsch Dagblad PvdA en vakbond wijzen plan af Festival van de brandende berg Advocaat zegt 'nee' tegen Oranje Gedode strijders in Kashmir in bezit Nederlands paspoort Justitie: Geen fraude met Bob: nuchter bustunnel bij Schiphol maar geen Leidsch Dagblad LGEMEE erkramp' elt GroenLinks orlijk parten ementariërs (ageren tegen kiiging vrouw r weten over ngeving? iw. funda.nl iland cenhuis bouwt [eergarage in nog jniet met l/UT den relativeert ies van erlanders IjLanckrock Jng men diensten fbewijzen, wordt geacht Wanneer begint Wim- in wanneer is de Leidse li? In de sportbijlage laag staan alle belang- hvan het sportjaar 2002 p een rij. Ook treft u er lete programma's aan npische Spelen in ^City. het WK-voetbal Vppeschema van de ffrance. Dans en iten eruit ine - De Australian gon vandaag in Mel- net een grote verras ten van de eerste ten en werd de Braziliaan Kuerten in vijf sets uit- ;ld door de Fransman lutter: 6-3 6-4 5-7 3-6 Iten was in Melbourne geplaatst. Ook voor nd begon het toernooi liriam Oremans won Zuid-Afrikaanse Coetzer slechts twee -6 1-6, en kan alleen t in het dubbelspel. (15) schiet ucteur te hulp Een 15-jarig meisje 'ond twee conduc- tulp geschoten, die op an van Apeldoorn door tns werden mishan- politie heeft de ver aangehouden. Het gaat ens van 15 en 16 jaar ()e >t. Ze vielen in de trein •I in irsfoort naar Apeldoorn lastig. De conducteurs ngens op hun gedrag ten, werden vervolgens grond geslagen. dselcontrole veel beter' - Voedselproblemen terder worden gesigna- aangepakt. Dat vindt mentenbond. Daarom Nederlandse Voedsel- (NVa) sterker en onaf ier worden. De bond ndaag een manifest uit tinisteries van volksge- 1 en landbouw, waarin e wordt geëist aan de verantwoordelijkheid inomie NR. 42822 LOSSE NUMMERS 1,05 2,31 ZATERDAG 1,50 3,31 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad maandag 14 JANUARI 2002 VRAGEN 2 71 1 mm (071-5128030 door Marijn Kramp leiden Een vechtpartij op de nieuwe Beesten markt is gisteravond met een aantal schoten beslecht. Daarbij raakte een 28-jarige Lisse- naar aan zijn bil gewond. Hij is samen met een Sassenheimer en een Rotterdammer door de politie ingerekend. De mannen kregen het iets na half elf 's avonds in café Coffee and Dreams met elkaar aan de stok. Het gevecht verplaats te zich naar buiten. Daar werd vervolgens een aantal schoten gelost. Alle verdachte zijn aangehouden maar het vuurwapen is nog niet gevonden, meldt de po litie. De 24-jarige Rotterdammer was gister avond nog enige tijd voortvluchtig. Toen de politie hem aanhield bleek hij verdovende middelen op zak te hebben en kwam boven dien aan het licht dat er bij justitie nog vier vonnissen openstonden waaronder een ge vangenisstraf van 119 dagen. De 29-jarige Sas senheimer werd aangehouden omdat hij, al dus de politie, een omstander mishandelde. Toen de gewonde Lissenaar zich tegen deze arrestatie verzette, werd ook hij ingerekend. De schietpartij had plaats voor de deur van ca fé 't Lazarus. Een medewerker van dit café meldt dat hij een aantal mannen op elkaar in zag slaan. Een van hen gebruikte daarbij een barkruk. Ook hoorde hij schoten. Omdat het leek alsof niemand daarbij gewond was ge raakt, nam hij aanvankelijk aan dat de schoten uit een alarmpistool kwamen. Later vond de politie 'gewone' hulzen op straat. De Nieuwe Beestenmarkt was na de schietpar tij tot half twee 's nachts afgesloten voor tech nisch onderzoek van de politie. Het verkeer werd gedurende die uren omgeleid. Over de toedracht van de ruzie doet de politie geen mededeling. den haag/gpd - Twee mensen in één cel, een aparte rechtbank op Schiphol en meer controle op de Nederlandse Antillen. Met onder meer die maatregelen denkt mi nister van justitie Korthals te voorkomen dat gesnapte drugs koeriers op Schiphol weer wor den vrijgelaten, zoals de afgelo pen weken is gebeurd. Korthals komt deze week in een brief aan de Tweede Kamer met een Plan van Aanpak voor de gevangenneming van drugskoe riers. Eerder hadden CDA en WD al voor zo'n maatregel ge pleit. Vanochtend reageerden PvdA en D66 niet enthousiast op het voornemen van de mi nister. Volgens het PvdA-Twee- de-Kamerlid Van Oven moet er zeker iets gebeuren, maar het moet om een oplossing gaan die in zijn totaliteit sluitend is. Het opsluiten van twee verdachten in een cel kan veel agressie op roepen, waardoor er weer meer bewakers nodig zijn. Bovendien is het een kostbare operatie cel len om te bouwen zodat zij ge- chikt zijn voor twee personen. Ook vanuit de vakbeweging wordt bezorgd gereageerd op de uitlating van Korthals. CFO- woordvoerder D. de Geus waar schuwt: „Twee mensen in een cel kan gewoon niet. Als de deur opengaat, moeten er dan meer dere bewakers zijn vanwege het risico op agressie". Hij bena drukt dat er nu al een ernstig te kort aan bewakers is. Korthals wil een bestaand gebouw op Schiphol bestemmen tot gevan genis, met cellen die zijn inge richt voor twee mensen per cel- .Afgelopen vrijdag stond de be windsman in de ministerraad onder zware druk van onder meer premier Kok om een eind te maken aan de doorlating van verdachten van drugssmokkel. Kok noemde dat „niet te tolere ren". De minister van justitie verzette zich gisteren in het tv-program- ma Buitenhof tegen het beeld dat hijzelf wel zou instemmen met het laten lopen van mensen die op smokkel van drugs zijn betrapt. „Ik heb gezegd dat ze alles moeten pakken, verbaal moeten opmaken en moeten voorgeleiden. Smokkelaars be horen niet met een re^uutje te worden weggestuurd", zei hij over zijn instructies aan de ver volgende instanties. Op last van Korthals wordt nog onderzoek gedaan naar groot schalige smokkeloperaties, waarbij ook de verdachten niet werden vastgehouden. Onlangs was er een vrouw die met veer tien kilo cocaïne werd gepakt en alleen de drugs hoefde af te ge ven, waarna ze zelf kon vertrek ken. „Ik heb de indruk dat er nog drie a vier van die gevallen zijn. Onaanvaardbaar aldus de minister. ri President weer snel op de been door onze correspondent Ans Bouwmans washington - De Amerikaanse presi dent George Bush is gisteren enkele se conden buiten ken nis geweest, toen hij zich verslikte in een zoute krakeling. Zijn hartslag ging om laag, hij viel flauw en rolde van de bank op de grond. Daarbij liep hij een schaafwond op zijn wang op en een ge kneusde lip. Volgens Witte-Huisarts dok ter Tubb gaat het nu prima met de presi dent. De president was op het moment van zijn flauwte, net na half zes, alleen in een kamer in het Witte Huis naar een American-Football- wedstrijd op tv aan het kijken. Zijn vrouw Laura was in een kamer ernaast aan het tele foneren. Bush waarschuwde vijf minuten na zijn duizeling een verpleegkundige en ging een verdieping lager naar het kan toor van de arts. Daar werd hij onderzocht, onder meer met een hartmonitor, maar er wer den geen hartproblemen ont dekt. Zijn polsslag en bloeddruk waren al snel weer normaal, al dus luchtmachtofficier Tubb. Bush denkt dat hij maar enkele seconden buiten kennis is ge weest omdat zijn twee honden niet van houding veranderd wa ren tijdens zijn flauwte, aldus zijn woordvoerder Ari Fleischer. Bush (55) is erg gezond. Hij doet veel aan conditietraining en heeft daardoor een lage hart- George Bush. Foto: EPA slag. Volgens zijn arts maakt dat hem gevoeliger voor flauwvallen als er iets in zijn keel blijft ste ken. Bush had eerder bovendien geklaagd dat hij een verkoud heid voelde aankomen, zei Tu bb. De pers werd direct na het gebeurde ingelicht door het Wit te Huis. Vorige maand was er kritiek toen de verwijdering van enkele vlekjes op Bush' gezicht pas werd gemeld nadat journa listen vragen hadden gesteld. De president heeft zijn agenda vooralsnog niet aangepast. Bush keek overigens naar een wedstrijd in de playoffs. De Bal- timore Ravens, die vorig jaar de Super Bowl wonnen, versloegen de Miami Dolphins overtuigend met 20 tegen 3. nara - Wat in Australië momenteel een schrikbeeld is, was vannacht in Japan een spec taculair schouwspel: een brandend stuk natuur, in dit geval dood grasland op een berg. Met daarboven ook nog eens een fraai vuurwerk. Het jaarlijkse Yamayaki (brandende berg)-festival in Nara trok 120.000 toeschouwers. Op de voorgrond de feestelijk verlichte boeddhistische tempel Kofukuji. De traditie gaat volgens de overlevering terug naar 1760 toen het gebied in brand werd gestoken om een grensgeschil tussen twee rivalise rende boeddhistische groeperingen te beslechten. Foto: AP/Shozo Hayashi KNVB moet op zoek naar nieuwe kandidaat Aan de ene kant sprak het me ontzettend aan om met de spelers van het Nederlands elftal aan de slag te gaan. Een moeilijke groep? Toen ik in 1992 begon had ik ook niet de makkelijkste jongens en had ik ook met grote namen te maken. Toch ben ik er altijd in geslaagd om iedereen in de goede richting te duwen en met het Nederlands elftal te presteren." Advocaat zegt dat de aanval die Marco van Basten eind vorige week op de voetbalbond inzette, geen rol heeft gespeeld bij zijn besluit om in Schotland te blijven. Van Basten zei het een schande te vin den dat Louis van Gaal als technisch directeur van de bond een rol speelt bij de benoeming van zijn opvolger. „Het is ongelooflijk dat er wordt voorbij gegaan aan een man als Ruud Gullit," vond Van Basten. „Het zegt nogal wat over de mensen die zo'n essentiële beslissing moeten nemen", ver volgde de voormalige spits van Oranje. „Die zien dus blijkbaar niet welke normen er op dit niveau gelden. Ik snap echt niet dat Van Gaal überhaupt nog iets te vertellen heeft binnen de KNVB." door Marcel van der Kraan rotte rdam-/glasgow-g pd - De KNVB moet op zoek naar een andere kandidaat voor het bonds- coachschap van het Nederlands elftal. Dick Advo caat heeft directeur Henk Kesler gisteravond mee gedeeld dat hij niet ingaat op de aanbieding om met onmiddellijke ingang Louis van Gaal op te volgen bij Oranje. Advocaat blijft trouw aan Glasgow Rangers, dat hem vorige maand promoveerde tot technisch di recteur. „Het Nederlands elftal kwam te kort op deze benoeming. Ik heb veel aan voorzitter David Murray te danken. Dan vind ik niet dat ik het kan maken om vijf weken na het begin van een nieu we baan weer op te stappen," zegt Advocaat. De Hagenaar zegt de voorbije dagen wel serieus te hebben nagedacht over de aanbieding uit Zeist. Hij is ervan overtuigd dat hij bij Oranje de juiste sfeer zou kunnen creëren en weer aansprekende resultaten zou kunnen halen. „Ik heb tegen Kesler dat ik het een moeilijke beslissing vond. Niets gevonden in KPMG-rapportage rijbewijs srinagar/afp/rtr - Indiase vei ligheidstroepen hebben gisteren in Kashmir twee strijders ge dood, die beiden in het bezit waren van een Nederlands pas poort. De twee zouden met messen een militaire patrouille hebben aangevallen en twee grenswachten hebben verwond. Ze kwamen om toen het leger het vuur opende. Een aanval met messen op een militaire patrouille is nogal on gewoon in Kashmir. Guerrilla strijders voeren meestal zelf moordaanslagen uit, plaatsen bommen of maken gebruik van vuurwapens. De politie heeft een verklaring uitgegeven, waarin staat dat de twee militanten zijn geïdentifi ceerd als Ell Bakiowli Ahmad, met paspoortnummer M- 20676150, en Ell Hassnowi Kha- liq, met paspoortnummer M- 90511694. Andere bronnen mel den dat de naam van een van hen el-Bakipuri luidt. De man nen zouden vorige maand van uit Amsterdam via Amman naar New Delhi zijn gevlogen. Het incident had plaats in de wijk Dalgate, in de stad Srinagar, in de buurt van het meer van Dal, een gebied waar toeristen komen. De gedode mannen hadden enkele creditcards, twee mobiele telefoons en een kom pas bij zich, zo meldt de politie. Bij een schietpartij in het noord oosten van India zijn gister avond zeker zestien mensen om leven gekomen. Ten minste der tien mensen raakten gewond. De aanslag wordt toegeschreven aan het verboden Nationaal Be- vrijdingsffont van Tripura (NLFT), de deelstaat waarin Singichara ligt. Pagina Buitenland Arrestatiegolf in Pakistan door Jacob van der Meulen/GPD den haag - Justitie in Haarlem heeft geen enkele aanwijzing dat er is gefraudeerd bij de aanleg van de bustunnel van de Zuidtangent bij Schiphol. In het geruchtmakende rapport van accountant KPMG over de bouwfraude bij de spoortunnel bij Schiphol is daarover niets te vinden. Dat verklaart de Haar lemse persofficier Ed Hartjes naar aanleiding van beschuldi gingen dat de bouwbedrijven Strukton en HBW ook bij de bustunnel in de fout zijn ge gaan. Strukton en HBW wisten vorig jaar nog met een schikking een rechtszaak te voorkomen. Die regeling met justitie betrof ech ter alleen de spoortunnel. De bouwers zouden ook valse fac turen hebben gemaakt voor de bouw van de bustunnel. Het zou gaan om een bedrag van 500.000 gulden. Dat zou blijken uit het destijds uitgevoerde KP- MG-onderzoek, zo meldde de Volkskrant zaterdag. De Haarlemse persofficier Hartjes verklaarde vanmorgen echter dat het openbaar minis terie (OM) tot nu toe geen en kele indicatie over de tweede fraude heeft. .Inmiddels is de politieke druk op het Haarlem se OM na de publicaties zwaar opgevoerd. „De schikking is af gedaan, daarop kun je niet te rugkomen. Maar het lijkt me logisch een nieuwe rechtszaak aan te spannen als deze zaak er geen onderdeel van was", al dus PvdA-Kamerlid Van Oven. Ook CDA, D66, Groenlinks en SP pleiten voor nieuwe gerech telijke stappen. Pagina Binnenland: Commentaar utrecht/anp - Dat een Bob (be wust onbeschonken bestuurder) iemand is die broodnuchter achter het stuur zit met een wa gen vol aangeschoten stappers, wordt uit de campagne van 3VO wel duidelijk. Dat een Bob ook een rijbewijs moet hebben, wordt er niet bij gezegd want dat is niet meer dan logisch. Zo niet voor een 18-jarige Utrechter. Hij reed in de nacht van zaterdag op zondag zodanig onzeker door de Domstad dat surveillerende agenten de auto aanhielden. De bestuurder bleek de Bob te zijn en had, zo als 3VO propageert, geen drup pel op. Een rijbewijs had hij echter nooit gehaald. De jongen kreeg daarom een bekeuring en moest samen met zijn vrienden naar huis lopen. Een Bob met rijbewijs heeft de wagen later opgehaald van het politiebu reau. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau □H 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl UIA','IJ HI.R.VUIUl'M

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1