BINN EN-BUITEN LAND 'Conflict India-Pakistan gaat helemaal niet over Kashmir' Merkel trekt zich toeh terug, Stoiber kanselierskandidaat Vechter Brokx moest voortijdig afhaken Fortuyn wil wel spreken, maar niet voor niets zaterdag 12 JANUARI 2002 a Kamal Kazi. Foto: GPD/Rob Keeris rans van den Houdt ag - De kernmachten Pakistan en India honderdduizenden soldaten samen- imien aan hun gemeenschappelijke ndia is de terreurdaden vanuit het Kt zat, en eist ingrijpen door de Pakis- president Musharraf. De crisis draait en provincie Kashmir, die al sinds de onaf- jkheid van Pakistan en India in 1947 verse oorlogen heeft gezorgd. inden claimen het gebied, dat nu is in litst in een Pakistaans en een Indiaas ld «?a beschuldigt Pakistan ervan de is- M che militanten te steunen, die willen hmir onafhankelijk wordt of hele- ij Pakistan wordt gevoegd, en die D ;en plegen in India. Islamabad vindt beurt dat New Delhi eens iets moet 3 ui an de onvrede in Kashmir, in plaats i A t een beschuldigende vinger richting Lf 11 te wijzen. 3X egen de ambassadeurs van Pakistan )la( a in Nederland om samen de tafel te gaan zitten en te praten over deze kwestie. Maar geen van beiden was hiertoe bereid. „Hoe kunnen wij met elkaar praten terwijl onze leiders dat weigeren en onze legers op scherp staan", luidde het antwoord van zo wel Mustafa Kamal Kazi, ambassadeur van Pakistan als zijn Indiase collega Shyamala Cows ik. Beiden reageren daarom apart op de huidige crisis. Verwijten vliegen over en weer, een dialoog lijkt ver weg. Kazi: „Het conflict is terug te voeren op de nalatigheid van India om de inwoners van Kashmir bij referendum hun toekomst te la ten bepalen, zoals in 1947 is afgesproken. In 1989 kwamen de Kashmiri in opstand, maar in plaats van te luisteren naar hun klachten stuurde India een grote troepenmacht naar de provincie om de opstand de kop in te drukken. Uiteindelijk hield India dubieuze, gemanipuleerde verkiezingen in het gebied. Een belediging voor de Kashmiri! De bevol king in het door India bezette deel van Kashmir wordt al decennia lang onderdrukt, vrouwen worden verkracht door Indiase soldaten. Het conflict is eind vorig jaar weer opgelaaid omdat India blijft weigeren iets te doen aan de heersende onvrede. Als men sen worden onderdrukt, komen ze in op stand, dat is een natuurwet." Cowsik: „De spanning tussen Pakistan en India heeft niks met Kashmir te maken. Het is slechts een symptoom. Het echte pro bleem is dat Pakistan een gevoel van eigen identiteit ontbeert. Het land weet niet wat het is en wat het wil. In plaats van zich daar op te concentreren heeft het leiderschap - niet de bevolking - een zeer negatieve hou ding ten opzichte van India ontwikkeld. Pa kistan lijkt niet geïnteresseerd in goede rela ties met ons. Onophoudelijk en systema tisch wordt geprobeerd India te laten bloe den en India te destabiliseren, door terroris tische organisaties te steunen die onder meer vanuit Kashmir opereren. India heeft altijd erg veel geduld opgebracht, maar de bloedige aanslag op het parlementsgebouw in New Delhi op 13 december was de drup pel. Enough is enough." Kazi: „Ik noem dit goedkope politiek. Een onnozele manier van India om met de pro blemen in Kashmir om te gaan. In plaats van de kwestie echt aan te pakken, wordt Pakistan steeds als zondebok aangewezen voor geweld in India. Pakistan heeft zeker te kampen met extremisme en terrorisme, maar India's historie staat ook bol van het geweld. India is een groot land met veel re bellerende elementen. Twee premiers zijn vermoord door eigen mensen. De partij van premier Vajpayee bestaat uit militante hin Pal tegenover elkaar: Een Indiase (links) en een Pakistaanse grenswacht strijken de vlaggen, een dagelijkse ceremonie aan de grens tussen de landen. Foto: AP/Charles Dharapak doe-extremisten, de Bin Ladens van India. Natuurlijk zijn wij bereid de aanslag op het Indische parlement te onderzoeken als In dia met bewijsmateriaal op de proppen komt. Maar India weigert te praten, en stuurt in plaats daarvan een half miljoen soldaten naar de grens. Een onverantwoor delijke daad voor een nucleair land dat een leidende rol wil spelen in de regionale en in ternationale politiek. Ze maken op een slinkse manier misbruik van de huidige coa litie tegen terrorisme in de wereld. Maar In- dia's agressieve gedrag verschilt in niets van de activiteiten van terroristische groeperin gen. Pakistan is niet zomaar een landje. Wij zijn ook een belangrijke nucleaire macht in de regio en we willen serieus genomen wor den." Cowsik: „De opbouw van een forse troepen macht aan de grens was nodig om te voor komen dat naast de terroristen uit Pakistan ook nog eens verdreven Taliban-strijders uit Afghanistan via Kashmir India konden bin nenglippen. We hebben echt genoeg van de grensoverschrijdende terreurdaden, zoals de aanslag op het parlement in New Delhi. De mobiele telefoons en laptops van de da ders hebben ons alle details verschaft over hun achtergrond. De groep had ook aanhangers in India, maar vijf van de daders waren Pakistanen en lid van Jaish-e-Mohamadi, een terroristi sche groepering die in Pakistan is gevestigd. Als je als land zo'n organisatie onderdak verleent, en toestaat dat geld wordt ingeza meld en strijders worden geronseld en ge traind die vervolgens ongehinderd het par lement in India kunnen aanvallen, dan ben je medeplichtig. Datzelfde geldt voor de ac tiviteiten van een andere terroristische orga nisatie in Pakistan, Lashkar-e-Taiba." Kazi: „President Musharraf heeft al in au gustus vorig jaar, dus vóór 11 september, in een toespraak voor het volk aangegeven ter rorisme en extremisme te zullen uitroeien. Hij heeft ook al maatregelen genomen, ook tegen de twee genoemde organisaties." Cowsik: „De akties tot dusver waren een aanfluiting, dat stelde niks voor. Musharraf probeert ons steeds voor de gek te houden. Voordat de inval in de kantoren van ge noemde terreurgroepen plaatsvond, zijn alle betrokkenen gewaarschuwd, zodat ze op tijd en met al hun geld konden verdwijnen. De politie vond alleen stoelen en bureaus. We hebben Musharraf een lijst gegeven van twintig terroristen die uitgeleverd moeten worden. Een van hen woont als gast van de Pakistaanse geheime dienst in Karachi. Het land moet zijn handen aftrekken van de mi litante separatisten in Kashmir. Pas als aan al deze eisen tegemoet is gekomen, zijn we tevreden en bereid met Pakistan te praten." Kazi: „Wij steunen de Kashmiri-zaak zowel moreel als politiek - niet militair - en nie mand kan ons dwingen dat op te geven. Ie dereen die dat vraagt is een idioot. Nog maals, India moet eindelijk eens begrip to nen voor de wensen en aspiraties van de Kashmiri. Wij kunnen de militanten in Pa kistan nog zo hard aanpakken, als de bur gers niet gelukkig zijn, blijven ze zich verzet ten. India moet alle troepen uit het grensge bied terugtrekken, een dialoog aangaan met de bevolking. En VN-waarnemers dienen in de grensstreek de zogenaamde grensover schrijdende terreurdaden in de gaten te houden." Cowsik: „Wij zijn niet meer ge'in- Shyamala Cowsick. Foto: GPD/Rob Keeris teresseerd in een referendum en zien geen enkele rol weggelegd voor VN-waarnemers. Islamabad heeft het gebied de afgelopen de cennia volgestouwd met Pakistanen, zodat een geheel nieuwe, scheve situatie is ont staan. Als ze echt een volksstemming wil den, hadden ze begin jaren vijftig hun troe pen moeten terugtrekken, een voorwaarde van de VN. Natuurlijk is niet iedere burger tevreden met het centrale gezag. Er zijn al tijd wel klachten over de wegen of electrici- teitsvoorziening, maar dat geldt voor elk land." Afgaande op de betrokken stellingen, lijken de spanningen tussen India en Pakistanen voorlopig niet van de baan. Vraag is nu of het conflict verder zal escaleren en tot een heuse oorlog leidt. Beide ambassadeurs achten de kans klein. Kazi: „Maar als we worden geprovoceerd door India, dan slaan we terug. We hebben het recht ons te verde digen. Het gebruik van nucleaire wapens is dan niet uitgesloten." Cowsik: „Natuurlijk komt er geen nucleaire strijd, want die zou voor beide landen even schadelijk zijn. Ook een conventionele oorlog willen we niet. Maar als Pakistan onze eisen niet inwilligt, zullen we ons zeker beraden op nieuwe stappen." IN MEMORIAM 35; D/Roland de Bruin Genaamd amicebriefje de Vries besliste in ok- 1986 over het politieke lot it Brokx. De fractievoor- het CDA schreef pre- ibers dat Brokx maar vertrekken als staats- volkshuisvesting. Aan was een rapport van de ie Rekenkamer over jsidies voor particuliere Rl*rs. Het ABP zou onge- :rd honderden miljoe- lens te veel hebben ge le fefje lekte uit en Brokx nog voordat de parie enquête over de 2ifibsidies was begonnen, boek 'Naschrift van een gaat Brokx twee jaar la- ireid in op de affaire. altijd witheet op De Irokx verwijt De Vries lijke rancune en trau- ervaringen naar aan- |van de RSV-enquête, CDA WD-minister Van ie toch maar liet zitten, er nooit overheen geko- >k jaren later toonde een bounding fathers van het nog regelmatig een man. Verongelijkt rij om zich heen in inter- jomdat hij werkloos moest h hoe zijn partij steeds def' Ml ngj Ml afgleed. Terwijl hij in Den graag een hoofdrol had •elen. Minister, ja, ieder- :ht weten wat destijds litie was. iter, in 1993, had hij zijn bijgesteld. Hij stelde kroonprins Elco Brink- in fractievoorzitter van voor dat hij zou terug- Kamerlid. Het mocht zijn. Brokx pijn, héél veel gebeurden volgens hem Gerrit Brokx 1933-2002 veel te veel rare dingen in zijn CDA. Hoe was het in hemels naam mogelijk dat het CDA een volstrekt onbekende als Hans Helgers koos tot partijvoorzitter? Waarom kon Enneüs Heerma na de desastreuze verkiezingen van 1994 fractievoorzitter wor den? Nee, er klopte niets meer van. De fractie was te stedelijk en te veel gevuld met onervaren lieden van boven de grote rivie ren, en werd tot overmaat van ramp gedomineerd door niet- kathofieken. Brokx was inmiddels - in 1988 - burgemeester van Tilburg ge worden, een baan die premier Lubbers hem bezorgde, nadat Eindhoven niet was doorge gaan. Niemand wilde hem in Tilburg, maar Brokx wist er gaandeweg sympathie en aan zien te verwerven. Berichten over buitenlandse snoepreisjes, het dure zitje in z'n werkkamer en z'n op maat gemaakte auto stoel ten spijt. Hij bleef er bur gemeester tot 1997. Brokx gaf een grote impuls aan de economische ontwikkeling van Tilburg, onder meer met de komst van het Japanse bedrijf Fuji. Op alle mogelijke manieren benutte Brokx zijn uitgebreide netwerk, opgebouwd als politi cus in Den Haag, en daarbuiten in de talloze nevenfuncties die hij in de loop der jaren bekleed de. De Tilburgse waardering was te danken aan een aantal eigen schappen die hem ook op het regeringspluche hadden ge bracht: een tomeloze inzet, veel lef, daadkracht en gevoel voor hoe het balletje rolt. Die eigenschappen hielden hem ook na zijn afscheid van Tilburg actief. Zo was hij voorzitter van de BVE-Raad (beroeps- en vol- .wasseneducatie) en de Vereni ging van Afvalverwerkers. Ook leidde hij diverse adviescom missies op het gebied van ver keer en waterstaat. Gerardus Philippus Brokx werd op 22 juni 1933 geboren in Oos terhout, als zoon van een kolen handelaar. Hij was het zesde kind, er zouden er nog twee vol gen. Er was weinig geld in hui- ze-Brokx. Gerrit was de eerste die naar het lyceum in Breda mocht, waar hij het gymna siumdiploma haalde. Stap voor stap werkte Brokx zich omhoog: in 1962 trad hij voor de KVP toe tot de gemeenteraad in Oosterhout, waar hij in 1966 wethouder werd. In de avond uren studeerde hij rechten, wat hem in 1964 zijn juristenbul op leverde. Tussendoor had hij ook nog af te rekenen met een her sentumor. Zijn wethoudersstoel verruilde hij in 1970 voor een zetel in het college van Gedepu teerde Staten van Noord-Bra bant. Zijn overstap naar de landelijke politiek volgt in 1977, het jaar van de overwinningsnederlaag van de PvdA onder leiding van Joop den Uyl. Van Agt en Wiegel slaan de handen ineen, en Brokx wordt staatssecretaris Volkshuisvesting. Een post die hij in november 1982 weer krijgt onder premier Lubbers, die aan treedt na de kortstondige kabi netten-Van Agt II en III. In die tussenliggende vijftien maanden was Brokx Tweede-Kamerlid. Margit Kranenburg hengelo/gpd - Laaiend zijn ze. Op elkaar. Lijsttrekker Pim Fortuyn van Leefbaar Neder land en Gerard Stamsnijder, organisator van de Landbouw- vakbeurs van Oost-Nederland. Aanleiding: het bedrag dat de aanstormend politicus in reke ning wilde brengen om de beurs, die op dinsdag 14 janua ri in het Hengelose Expo Cen ter begint, te openen. Fortuyn wil zegge en schrijve 5.000 euro - inclusief werkbe spreking in Rotterdam, exclu sief BTW - voor zijn bijdrage ontvangen. Inderdaad, dezelf de Fortuyn die op het partij congres vorig jaar november vertelde dat het lot van de boe ren hem bijzonder ter harte ging, en vervolgens met een 'at your service' het lijsttrekker schap van LN accepteerde. „Natuurlijk weet ik wel dat Fortuyn zijn geld met spreek beurten verdient. Maar ik wil de hier niet de spreker For tuyn, maar de politicus. Daar om heb ik hem ook via zijn partijbureau benaderd", geeft Stamsnijder aan. De beursor- ganisator heeft Fortuyn via een boze e-mail aan diens agent schap laten weten dat hij, met partij en al, heeft afgedaan voor de agrarische sector. Die e-mail is Fortuyn volko men in het verkeerde keelgat geschoten, zo blijkt wanneer hem om een reactie wordt ge vraagd. „Die man heeft zich schandelijk misdragen. In plaats van eens netjes te bellen of de hele zaak wellicht op een misverstand berust, komt-ie met een geweldige scheldka nonnade aan mijn adres. Zel den zoiets onbeleefds meege maakt", fulmineert hij. Volgens Fortuyn berust de hele zaak wel degelijk op een mis verstand. „De aanvraag is bij vergissing bij mijn agent te recht gekomen." Fortuyn be weert bij hoog en bij laag dat hij best als politicus - dus voor niks - had willen spreken. Hoe wel, helemóél voor niks!? „Die man schreef ook dat hij zelfs geen onkostenvergoeding wil de betalen. Schandelijk! Want zo goed zijn de salarissen van politici niet." De beursorganisator heeft in tussen bij een andere partij een geschikte politicus voor de opening van de beurs gevon den. Niet bovenaan de rang lijst, maar op plek 19. Bij het CDA. Annie Schrei jer-Pierik verricht komende dinsdag de opening van de dertiende Landbouwvakbeurs van het Oosten. Met toespraak en al. Gratis en voor niets. Ontknoping in de Duitse 'K-frage' na dagen van oplopende spanning door onze correspondent Wierd Duk berliin - Angela Merkel.de voorzitster van de Duitse christen-democratische CDU, heeft zich teruggetrokken als kandidaat voor het bondskan selierschap. Hiermee maakt Merkel (47), die niet op de on dubbelzinnige steun van haar partij kon rekenen, de weg vrij voor haar rivaal Edmund Stoi ber (60), de voorzitter van de kleine zusterpartij CSU, als kanselierskandidaat bij de al gemene verkiezingen op 22 september. De ontknoping van de 'K-Fra- ge', zoals de kandidatenstrijd inmiddels was gedoopt, kwam na dagen van geruchten en oplopende spanning. Beide partijvoorzitters hadden in de afgelopen week de wens geuit als kanselierskandidaat van de christen-democraten aan te treden tegen de sociaal-de mocraat Gerhard Schroder (57). Hoewel de Duitse media er rekening mee hielden dat Merkel af zou zien van de kandidatuur, kwam het nieuws als een verrassing. Een definitieve beslissing was pas voor volgende week voorzien Een opgelucht ogende Mer kel, die in 2000 aantrad om de CDU na het zwartgeld-schan- daal op te schonen, maakte het nieuws gistermiddag be kend op een partijbijeen komst in Magdeburg. Bij een gezamenlijk ontbijt, eerder op de dag met Edmund Stoiber in diens woonplaats Wolffats- hausen, was de beslissing ge vallen. Doorslaggevend was de vraag, volgens Merkel, wie van de beide kandidaten de beste kansen heeft tegen kan selier Schroder. Aan Edmund Stoiber worden door diens aanhangers deugden als CDU-voorzitter Angela Merkel samen met Edmund Stoiber, tijdens een herdenking van de slacht offers van de aanslagen in de VS. Foto: Reuters/Wolfgang Rattay 'Kampfeswillen' en 'Sieges- mut' toegekend. Angela Merkel, die ooit door de CDU werd binnengehaald op de klanken van de Stones- ballade 'Angie', wordt erom geprezen dat zij de partij, na de affaire-Kohl, in rustig vaar water heeft gebracht. Haar protestantse afkomst, Oost- duitse wortels en haar sekse betekenden een radicale breuk met het verleden. Maar Merkel, een natuurkundige, was ook een 'meisje in een mannenclub'. Ze werd binnen haar eigen CDU beschouwd als 'te flets' om te gelden als een succesrijke uitdager van Schroder. Telkens rezen van uit de eigen gelederen twijfels over haar leiderskwaliteiten. Merkel bekende gisteren 'trots' te zijn dat zij 'verant woordelijk' heeft gehandeld. De CDU/CSU maakt inmid dels weer een goede kans bij de landelijke verkiezingen. Zo'n 39 procent van de kie zers is van plan op de chris ten-democraten te stemmen. De SPD blijft op 38 procent steken. Veel kiezers, zeggen ontevreden te zijn met het economische beleid van Schröders rood-groene rege ring. Bijna tien procent van de beroepsbevolking, 4 miljoen mensen, is werkloos. De conservatieve Edmund Stoiber, die sinds 1993 pre mier is van Beieren, kan in economisch opzicht een goe de staat van dienst overleg gen. Bovendien heeft hij als minister-president van een belangrijke deelstaat meer be- stuurservaring dan Merkel, die het nooit verder schopte dan minister. Stoibers Zuid- duitse achtergrond kan even wel een handicap zijn: in gro te delen van Duitsland bestaat van oudsher weerstand tegen een conservatieve Beierse kanselierskandidaat. De laat ste maal dat de CDU/CSU de nationale verkiezingen inging met een katholieke Beier als lijsttrekker, was in 1980. Die stembusgang werd door de toenmalige premier van Bei eren, Franz Josef Strauss, kansloos verloren van de zit tende SPD-kanselier Schmidt.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7