Rebellen Albanië nemen wapens op tegen regering BUITENLAND India verhoogt druk op Pakistan Alleen nog geitenkeutels op de Kamelenbult VS: Afghaanse gevangenen op Cuba hebben geen rechten Herleving oorlog kan NAVO-troepen in lastig parket brengen Raak? Brit krijgt vijf jaar voor schuld aan treinongeluk Ford sluit vijf fabrieken ËDIFICIO HISTORICC stijnen gepakt mokkelzaak De Palestijnse politie drie Palestijnen aange- en die volgens Israël be en waren bij de wapen - el met het schip Karine- drie waren voor een ver- opgeroepen en zijn ver opgesloten. Israël en- het schip vorige week in e Zee, ongeveer vijfhon- lölometer ten zuiden van plaats Eilat. Het bleek wapens aan boord te zaterdag 12 JANUARI 2002 Ifyvell reist af »<^r Afghanistan iwgton - De Amerikaanse iter van buitenlandse za- ■in lolin Powell brengt ko- |e week een bezoek aan inistan om steun te betui- an de interim-regering premier Hamid Karzai. De in Kabul maakt deel uit en rondreis van Powell India, Pakistan, Japan en -A Bk een aantal andere lan- w Powell wordt de eerste mi- van buitenlandse zaken e Verenigde Staten die een »k aan Afghanistan brengt Henry Kissinger, die het tor koil door oorlog geteis- land halverwege de jaren zocht. idental '911' «r bijgesteld >5 Jvork Het aantal doden G rmisten door de aanslagen 1 september is opnieuw dan bij de vorige bereke- a Het officiële aantal "i gisteren door de gemeen- iv York bijgesteld op 3126 en. De balans wordt vrij- agelijks gewijzigd als ge- fan het opruimen van de lopen in New York en de ateringen van admini- e vergissingen. Sommige [offers staan meerdere i op de lijst en anderen len1 5 vermist zijn opgegeven, v, En weer gevonden. Half wi mber stonden er meer va 500 namen op de lijst van 1 toffers. dsl ssale inenting en meningitis !.n i- Zo'n 80.000 tot 100.000 el ien, vooral jongeren en ba- in de Puy-de-Döme in :rci en-Frankrijk worden de 1 hde dagen massaal inge- r igen meningitis ofwel her- p,j esontsteking. D^ afgelo- dii waalf maanden zijn in die ;en achttien gevallen van me tis geconstateerd, drie- tot iar laai meer dan normaal, ran vier met dodelijke af- De oorzaak is volstrekt s kend. Een medisch team is j deze week, na de dood zestien weken oude ba- Parijs de zaak komen leken. ssel pakt dode eken auto's aan ■Ei - De Europese Com- e wil het probleem van hoeken bij voertuigen ken door installatie van ale spiegels en in sommige len camera's. Dode hoe- fciden ertoe dat de bestuur- i een voertuig geen goed Iheeft op bepaalde delen "ie weg. Veel ongelukken iraan te wijten. Volgens •voordelijk eurocommis- 'kanen kunnen extra i, zoals zijspiegels aan agierkant van auto's, de lieid vergroten. De meeste Ts hebben dergelijke spie- |1, maar Liikanen wil dat ze $cht worden. doden door orten huis il - In het historische centrum van de Turkse bul zijn twee kinderen •men doordat het hou- uis waarin ze woonden en instortte. Reddingswer- ïebben de lichamen van broertjes van elf en der- ju [eborgen. Hun moeder en andere kinderen konden deerd onder de puinhopen aan gehaald worden. Veel houten huizen in het rische centrum van Istan- aoeten dringend worden Itaureerd. Veel woningen op instorten maar wor- iog altijd door mensen be id. sers vermist na |geluk Rode Zee Een vissersboot met 39 renden is gisteren gezon- i de Rode Zee. Volgens de jjl e konden twee vissers flen gered, naar de overige t nog gezocht door de tische marine. De Abu el- res zonk op ruim dertig ki- ter van de haven van Ras rib, die ten zuiden van het kanaal ligt. Wat de onder van het schip heeft ver- tokt, is nog onduidelijk, "ïns de politie heeft de be ning geen noodsignalen zonden. door onze correspondent Cees van Zweeden Boedapest - De Albanese rebellen in Macedonië nemen de wapens weer op, omdat de regering zich niet aan het vredesakkoord zou houden. Dat heeft hun organisa tie, de NLA, gisteren laten weten. „Nu de Slavische Macedoniërs zich niet aan het akkoord hou den, zijn wij gedwongen te ver klaren dat wij ons er vanaf van daag evenmin aan houden", al dus een NLA-communiqué. Een heropleving van de oorlog zou de NAVO, die 1200 soldaten ter plekke heeft, in een lastig parket kunnen brengen. Krach tens het vredesakkoord van au gustus vorig jaar moet de Navo bescherming bieden aan de waarnemers van de OVSE, die op de naleving van het akkoord toezien. Het mandaat van de Navo verstrijkt op 26 maart, maar de Macedonische regering heeft om verlenging verzocht. De Albanese rebellie begon op 22 januari vorig jaar met een nachtelijke overval op het poli tiebureau van Tearce in het westen van het land, waarbij een agent omkwam. In de zeven maanden die volgden, sneuvel den nog eens zestig politieman nen en militairen en minstens honderd burgers. Aan de strijd kwam een eind op 13 augustus, toen de partijen het Akkoord van Ohrid teken den. Dat voorzag in de ontbin ding van het rebellenleger en een grondwetswijziging die etni sche Albanezen meer rechten gaf. De rebellen leverden vier duizend wapens in, maar zeg gen dat de regering zich niet aan haar beloftes houdt. Volgens de regering is het bla zoen van de NLA echter ook niet brandschoon. Bijna een half jaar na het vredesakkoord kan de politie nog steeds niet patrouil leren in alle dorpen die tijdens de rebellie onder controle van de NLA stonden. Dagelijks wordt op politiepatrouilles ge schoten, hoewel die nu bestaan uit zowel etnische Macedoniërs als Albanezen. Gisteren blok keerden tweeduizend Albanese betogers een politie-eenheid de doorgang in het noordwesten van het land. Een heropleving van de oorlog zou voor ingewijden nauwelijks als een verrassing komen. De re bellen leverden na het akkoord maar een deel van hun wapens in en sommigen maakten er nooit een geheim van de oorlog op een later moment weer voort te zullen zetten. guantanamo/afp-rtr -ap - De eerste twintig gevangenen uit Afghanistan zijn vannacht aan gekomen op de Amerikaanse marinebasis in Guantanamo in Zuidoost-Cuba. De in oranje ge- vangenpakken gehulde mannen waren geketend en hun gezich ten bedekt. De gevangenen worden door de VS als 'illegale strijders' be schouwd en vallen 'technisch gesproken' niet onder de con ventie van Geneve. Dit zei de Amerikaanse minister van de fensie Rumsfeld gisteren.De conventie regelt de rechten van krijgsgevangenen. De VS zijn wel van plan om de mensen te behandelen volgens de conventie, zo liet de minister verder weten. Een van de gevangenen heeft tij dens de reis een kalmerend middel toegediend gekregen, al dus het ministerie. Journalisten mochten de aankomst bij 'Camp X-ray" (Kamp röntgen straal) alleen van ver aanschou wen en er mochten geen foto's of televisiebeelden gemaakt worden. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse marine zijn de in Guantanamo aangekomen mannen de 'zware gevallen' on der de gevangengenomen Tali ban en al-Qaeda-leden. Het zou gaan om radicale strijders, man nen die mogelijk informatie hebben over het al-Qaedanet- werk en de verblijfplaats van Os ama bin Laden. Óp de Ameri kaanse basis in Kandahar zitten nu nog 361 gevangenen. In Guantanamo is op het moment plaats voor ongeveer 100 gevan genen, maar er wordt hard ge werkt aan uitbreiding van de ca paciteit. De Amerikaanse chef-staf Mey ers zei dat de VS nu in totaal 445 mensen gevangenhouden, die in Afghanistan zijn opgepakt. Mensenrechtenorganisaties als Amnesty International hebben al hun zorg uitgesproken over de behandeling van de 'krijgsge vangenen'. Zijn worden nog nergens van beschuldigd en de juridische basis van hun deten tie is omstreden. De VS hebben gezegd dat het gaat om zeer ge vaarlijke en mogelijk suïcidale volgelingen van Osama bin La den. Op Guantanamo Bay verblijven de 'Afghanen' straks in geïso leerde kleine cellen, veelal in de open lucht. De gevangenen zul len worden ondervraagd en la ter mogelijk berecht voor een militaire rechtbank. Het is de bedoeling dat er in Guantanamo Bay maximaal 2000 al-Qaeda of Taliban gevan genen worden ondergebracht. Amerikaanse militairen werken momenteel aan uitbreiding van het aantal cellen. buenos aires - Een Argentijnse politieagent vuurt van dichtbij op een demonstrant in de straten van Buenos Aires. Gisteren en vannacht waren er opnieuw protesten door de aanhoudende economische crisis in het land. Gefrustreerde Argentijnen verzamelden zich onder meer bij het presidentieel paleis om te protesteren tegen de beperkte opna me van banktegoeden. De peso is gisteren bij de hervatting van de valutahandel in Bue nos Aires scherp in waarde gedaald. Voor een Amerikaanse dollar werd 1,60 peso be taald, een waardeverlies van maar liefst 37,5 procent ten opzichte van de jaren geldende vaste koers van een op een. Foto: Reuters/Juan Manual Ferrari 'Vernietiging Pakistan bij kernaanval' door onze correspondent Harald Doornbos Islamabad - Als Pakistan het in zijn hoofd haalt om kern wapens in te zetten tegen In dia, dan zal het land vernie tigd te worden door een In diase nucleaire reactie. Deze dreigende woorden sprak de stafchef van het Indiase leger gisteren. Generaal S. Padmanabhan zei dat de Pakistanse leider Per- vez Musharraf wel 'stapelgek' moet zijn als hij met het idee speelt om een nucleaire aan val tegen India te beginnen. India is volgens de generaal in staat om een Pakistaanse nu cleaire aanval te beantwoor den met atoomwapens 'waar door Pakistan enorm gestraft wordt en het nog maar de vraag is of het land zal blijven voortbestaan.' De opmerkingen van Pad manabhan zijn olie op het vuur in de al zeer slechte ver houdingen tussen de buur landen, die beide kernwapens hebben. Sinds de aanval van terroris ten op het Indiase parlement op 13 december, eist India van Pakistan dat het stopt met het steunen van radicale mos limgroepen die Pakistan ge bruiken als een uitvalsbasis voor terroristische aanvallen in het Indiase gedeelte van Kashmir. Volgens analisten probeert India de druk op Is lamabad dermate op te voe ren dat Musharraf niet anders kan dan de hulp stop te zetten aan de moslimmilitanten die de afgelopen twaalf jaar een 'heilige oorlog' tegen India zijn begonnen waarbij over en weer al tenminste 63.000 do den zijn gevallen. India ver wacht van Musharraf dat hij in een televisietoespraak van avond zal afrekenen met wat India beschouwt als 'door Pa kistan gesponsord grensover schrijdend moslimterrorisme'. India heeft sinds de aanslag van 13 december honderd duizenden extra troepen naar de grens met Pakistan ge bracht. De meeste daarvan zijn nu inzetbaar, meldt het Indiase leger. Bijna dagelijks vinden schermutselingen plaats tussen beide legers langs de drieduizend kilome ter lange Pakistaans/Indiase grens. Gisteren doodden Indiase mi litairen in het Indiase deel van Kashmir twaalf opstandelin gen. Bij de beschietingen kwam ook een onschuldige burger om het leven. Zie pagina Binnen-Buitenland 'Conflict India-Pakistan gaat niet over Kashmir1 Doodvermoeid na telefoongesprek Beroemd openluchtmuseum in Afghanistan leeggeroofd door kunstvandalen londen/ap - De automobilist die vorig jaar februari in Groot-Brit- tannië een treinongeluk veroor zaakte doordat zijn wagen op de rails bleef steken, is gisteren door een Londense rechtbank tot vijf jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De rechter achtte de man schuldig aan de dood van de tien mensen die bij het onge luk omkwamen. Volgens de rechtbank is bewe zen dat de 37-jarige Gary Hart zich bijna een jaar geleden schuldig heeft gemaakt aan ge vaarlijk rijgedrag. Hart reed op de snelweg met zijn Land Rover, die een aanhanger met een auto vervoerde. De Land Rover raakte van de weg, en gleed via het ta lud van de weg op het spoor. Daar bleef de auto vaststaan. Hart kon nog uitstappen en met zijn mobiele telefoon het alarm nummer bellen, maar bijna meteen kwam er een passagiers- trein aan, die op de auto botste. Daardoor ontspoorde de trein, die op een tegemoetkomende vrachttrein botste. De politie kon het ongeluk door de tele foon horen gebeuren. Hart bleef bij het ongeluk onge deerd, maar vier spoorwegme dewerkers en zes treinreizigers kwamen om het leven. Meer dan zeventig treinreizigers lie pen bij het ongeluk verwondin gen op. Uit de getuigenverhoren bleek dat Hart in de nacht voor het ongeluk vijf uur lang met een vrouw had gebeld die hij via in ternet had leren kennen. Hart gaf toe dat het gesprek hem zo had opgewonden, dat hij geen oog meer dicht had gedaan. De ochtend na het telefoongesprek reed Hart zonder te hebben ge slapen naar zijn werk. Volgens de aanklagers raakte hij van de weg af doordat hij in slaap was gevallen. Hart verklaarde echter dat hij was afgeleid door een vreemd geluid in de auto. On derzoekers hebben echter geen mechanische defecten aange troffen in de Land Rover. washington/gpd - Autofabri kant Ford heeft gisteren in De arborn, Michigan, aangekon digd vijf fabrieken in de Verenig de Staten en Canada te zullen sluiten. De herstructurering van het bedrijf kost wereldwijd 35.000 banen. De nu aangekon digde plannen hebben geen di recte gevolgen voor Europa. Daar is al in 2000 begonnen met een reorganisatie, die vruchten begint af te werpen. Ford is in zwaar weer terechtgekomen door stijgende kosten, een te ruglopend marktaandeel en aanhoudende kwaliteitsproble men. Er wordt over 2001 een omvangrijk verlies verwacht, de eerste keer sinds 1992 dat Ford in de rode cijfers raakt. In 2000 was er nog een winst van 6,6 miljard dollar (7,3 miljard euro). door onze correspondent Harald Doornbos hadda - Het befaamde open luchtmuseum van Hadda, mid den in een woestijnlandschap in Oost-Afghanistan, doet zijn naam letterlijk veel eer aan. Nu alles vernield en gestolen is, liggen de brokstukken wel erg in de open lucht. De muren zijn ingestort, de tientallen nissen waar eens Boed dhabeelden stonden zijn leeg. De honderden wereldberoemde Boeddhabeelden gestolen, al het goud en edelstenen verdwenen. Wat overblijft is een ruïne van zand en puin. Duizenden jaren oud en nog altijd indrukwek kend, ondanks de plunderingen. Hadda, dat door de lokale be volking Kamelenbult wordt ge noemd, stamt uit de derde eeuw na Christus, toen deze plek het centrum was van het Boeddhis me. Volgens de overlevering heeft Boeddha zelf ook eens een bezoek gebracht aan deze verla ten plek. In de 20-ste eeuw maakte de koning van Afghanis tan er een openluchtmuseum van, dat in stand werd gehou den totdat de communistische Afghaanse heerser Nadjibullah in 1992 werd verdreven door troepen van de mudjaheddin. Toen ging het snel bergafwaarts. Eeuwen van respect en trots voor de pracht werd binnen een paar jaar zo goed als tot de grond toe afgebroken. De nieu we machthebbers plunderden Hadda en verkochten de Boed dhabeelden en ook gevonden sierraden in het naburige Pakis tan. In 1996 werden de mudjahed din verdreven door de Taliban - opnieuw een regime dat de mu seum jaarkaart niet echt hoog in het vaandel had staan. Dit keer viel Kamelenbult niet ten prooi aan geldwolven, maar aan religi euze fanaten. Afbeeldingen van personen waren niet toegestaan door de Taliban. Jammer dus voor alle beelden in het land. Van groot - de reusachtige Boeddhabeelden in Bamiyan - tot klein - alle beelden in het na tionaal museum van de hoofd stad Kaboel. En ook hier in Hadda is er wer kelijk niets meer intact. Een in spectie van het complex, net zo groot ongeveer als een voetbal veld, levert geen enkel Boeddha beeld op. Niet eens een miezerig brokstuk. Pilaren zijn van hun sokkel getrokken. Alle nissen in de muren zijn leeg, daar ston den vroeger de Boeddhabeelden in. Zelfs drie onderaardse gewel ven, waar de belangrijkste beel den werden bewaard achter tra lies, zijn opengebroken en ge plunderd. Slechts schapenkeutels en een voederbak suggereren dat lokale herders de onderaardse kamers gebruiken om hun vee in de zo mer te beschermen tegen de ex treme hitte. Maar het gaat niet alleen om de gestolen Boeddha's, bijna heel Afghanistan is leeggeroofd. En dat terwijl het land een zeer in teressante geschiedenis heeft. Bijna elk groot rijk, zo lijkt het wel, is er ooit een tijd op bezoek geweest. Van Alexander de Gro te die rond de derde eeuw voor Christus vanuit Macedonië Af ghanistan bereikte tot de mos lim heersers, de Moghuls, die vanuit New Delhi, nu de hoofd stad van India, eert gigantisch Lege nissen in het geplunderde openluchtmuseum van Hadda, Oost Afghanistan, waar ooit honderden Boeddha-beelden stonden. Het museum, ook wel de Kamelenbult genoemd, is volledig vernield. Foto: GPD/Harald Doornbos rijk bestuurden waar ook Afgha nistan deel van uitmaakte. Het land was tot de elfde eeuw boeddhistisch, daarna werd het islamitisch. Afghanistan lag dan ook vol met kunstschatten. Munten, beelden, sierraden, ge bruiksvoorwerpen. Brons, zilver, goud. Afghanistan, zo bleek, was niet slechts een paradijs voor ar cheologen en kunstliefhebbers, ook kunstrovers en vandalen konden er ook hun hart opha len. Niet alleen zijn bijna alle Boed dha beelden verkocht of kapot gesmeten door de mudjaheddin en de Taliban, ook de bijna vol tallige collectie van het Nationa le Museum van de hoofdstad Kabul is geplunderd. Een uiterst belangrijke en waardevolle col lectie, bestaande uit 20.000 gou den voorwerpen, het zogenaam de Bactria Goud, daf in het be gin van de jaren '80 door een Russische expeditie werd opge graven in het noorden van het land, is verdwenen. Volgens ge ruchten heeft de Noordelijke Al liantie het goud verkocht toen ze in 1992 aan de macht kwam. Maar volgens de Noordlijke Alli antie ligt de Bactria collectie nog altijd in een met zeven ijzeren deuren beschermde bunker on der het Nationale Museum in Kabul. Anderen beweren dat de Tali ban het Bactria goud in handen hebben gehad. De barbaren zouden deze 2000 jaar oude gouden voorwerpen hebben omgesmolten omdat er afbeel dingen tussen zaten van perso nen. Hoe het ook zij, niemand heeft sinds 1992 ooit nog iets vernomen van het Bactria goud. SE RUEGA NO PIN TA R

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5