In het diepe gegooid en niet gezonken 'I De rolverwisseling van George W. Bush Een jaar Bush in vogelvlucht Onder buren ZATERDAG 12 JANUARI 2002 De voornaamste gebeurtenissen uit het eerste jaar van Bush' presidentschap: 20 januari 2001: President Bush wordt beëdigd als 43ste president van de Verenigde Staten. I mei: Bush zet eerste stap naar opzegging ABM-verdrag. 23 juli: 180 VN-landen worden het in Bonn eens over uitvoering van milieu-eisen Kyoto. De VS doen niet mee, zoals Bush in maart al had aangekondigd. II september Vier vliegtuigen boren zich in het WTC, het Pentagon en een veld in Pennsylvania. Drieduizend mensen vinden de dood. Bush wijst al snel Osama bin Laden als schuldige aan. 29 september De wereldwijde coalitie komt goed op gang: de VN- veiligheidsraad neemt een Amerikaanse resolutie aan om het terrorisme te bestrijden. 7 oktober De Verenigde Staten en Groot-Brittannië voeren luchtaanvallen uit op Kabul, Kandahar en Jalalabad. De oorlog in Afghanistan is begonnen. 9 november De Noordelijke Alliantie neemt de strategische stad in het noorden Mazar-i-Sharif in. Enkele dagen later valt Kabul. 25 november Kunduz wordt ingenomen. Een CIA-officier wordt doodgeschoten bij een gevangenisopstand. Hij is het eerste Amerikaanse slachtoffer. 5 december: In Berlijn tekenen Afghaanse vertegenwoordigers een akkoord voor een interim-regering. 13 december De Amerikaanse regering verspreidt een video waarin Osama bin Laden zich vermaakt over de aanslagen op 11 september. 22 december In Kabul gaat de Afghaanse interim-regering van Hamid Karzai van start. De VS gaan door met incidentele bombardementen. Januari 2002: De VS blijven jagen op de voortvluchtige Osama bin Laden en Mullah Omar. Foto: Reuters/Larry Downing Welkom in Crawford, het thuis van presi dent George W. Bush. Niemand die het on ooglijke plaatsje, eigenlijk niet meer dan een kruispunt van twee wegen, passeert zal kunnen ontgaan dat hier een president woont. Nou ja, hier de Prairie Chapel Ranch van George en Laura Bush ligt vele kilometers verderop. Een net vernieuwd lint asfalt leidt langs weilanden naar de streng bewaakte weg blokkade, die de toegang tot de ranch af sluit. Ergens daarachter ligt het huis, waar George graag 'kwaliteitstijd' doorbrengt met zijn vrouw Laura, een beetje vist in het aangelegde meertje, hout hakt of wat over de weidse vlakte rijdt. En natuurlijk 's mor gens per video vergadert met zijn oorlogs team, want het werk houdt niet op. De president houdt van 'spontane' bezoek jes aan zijn buurtjes in Crawford. En zijn buren vinden dat geweldig. Zoals Bill Sparkman. Hij is de kapper die faam ver overde met knipbeurten van vijf dollar in zijn kapsalon uit de jaren veertig. Bill is trots op zijn buurtgenoot. „Ik ben blij dat hij president is. Hij doet het geweldig. Waarom? Gewoon, omdat hij het geweldig doeL" De gelegenheden waarbij Bush te zien was in Crawford, worden door de dorpelingen gekoesterd met foto's en anekdotes. Over de mannen van de geheime dienst die van de zomer in net pak arriveerden, maar al snel hun toevlucht namen tot t-shirts van wege de verzengende Texaanse hitte. Over de plenzende regen boven Prairie Chapel tijdens het bezoek van de Russische presi dent Poetin, die de barbecue volgens om wonenden in een modderballet moet heb ben veranderd. Niet iedereen in Crawford is blij met de toestroom van toeristen, de 'buitenstaan ders' en het extra werk. Maar Sparkman vindt het geweldig. Net als Francine Kiefer, die in de Red Buil - nu een souvenirshop - met een bordje 'Laura Bush koekjes' (cho coladestukjes, kokos en pecannoten) rond gaat. Meestal komt Bush onverwacht aan zetten, maar als het dorp weet dat hij door Crawford rijdt, dan staat er een handvol mensen langs de weg, zegt Francine. „Om naar hem te wuiven. Dat hoort erbij. We zijn toch buren." In het diepe gegooid en niet gezonken. In zijn eerste jaar als president van Amerika manifesteerde de 'gewone man' George W. Bush zich als crisismanager van de wereld in de strijd tegen terrorisme. Bush, die op 20 januari een jaar president is, heeft zijn eerste - zware - test met glans doorstaan. Zijn populariteit steeg na 11 september tot ongekende hoogte. Maar ook zijn tweede presidentiële jaar biedt kopzorgen genoeg: van Irak tot tussentijdse verkiezingen. door Ans Bouwmans Foto: Reuters/Kevin Lamarque k zit midden in een klas lokaal, luister naar het I verhaal van een kind.... en ik realiseer me dat ik de op perbevelhebber ben en het land net is aangevallen." Het is dins dagochtend 11 september. Advi seur Karl Rove heeft het nieuws van het tweede vliegtuig net in zijn oor gefluisterd. Het moet een surreële ervaring zijn geweest in het leven van George Walker Bush. Maar eentje die zorgt voor een kristalheldere missie. ,,We zijn in oorlog", zegt hij even later tegen zijn medewerkers. „Dat is waarvoor we betaald worden, jongens." In luttele minuten is zijn presi dentschap volledig veranderd. Nog geen acht maanden staat George Bush aan het hoofd van het machtigste land ter wereld. Hij heeft in korte tijd een naam opgebouwd als een eigenzinnige, joviale maar ook wat nonchalan te bestuurder, die weinig tot niks weet van internationale betrek kingen. En nu is de Republikein in één klap de crisismanager van de wereld. Zijn conduitestaat baart mensen zorgen, met name in Europa. Ondanks zijn nipte - en volgens sommigen oneerlijke - overwin ning heeft hij in eigen land de sa menwerking met de Democraten niet gezocht. Op het wereldto neel verzet hij zich tegen interna tionale initiatieven op het gebied van milieu, wapens en recht spraak. En een erg overtuigd pre sident lijkt hij ook niet te zijn: in augustus knijpt hij er maar liefst een maand tussenuit naar zijn ranch in Crawford, Texas. En nu heeft deze intellectuele lichtgewicht met zijn zelfvoldane lachje, zijn Texaanse howdy- vriendelijkheid en zijn eigenge reidheid plots het lot van de we reld in zijn handen. Zal hij deze complexe taak aankunnen? Na een hakkelende start - Bush laat zich in eerste instantie verleiden tot een vlucht door het Ameri kaanse luchtruim voor hij zich realiseert dat hij in het Witte Huis hoort te zijn - blijkt het allemaal mee te vallen. Zijn voorliefde voor botte oor- logsretoriek steekt hij niet onder stoelen of banken. Het 'opjagen, achterhalen en uit hun holen ro ken' rolt vloeiend van zijn tong. Maar bij de jacht op Osama bin Laden gaat hij uiterst omzichtig te werk. Het komt nu goed uit dat hij delegeert én daadwerkelijk luistert naar zijn adviseurs. Hij beschikt over een ervaren team buitenlandspecialisten, van zijn maatje Condoleezza Rice en de degelijke Dick Cheney tot de ge matigde oorlogsheld Colin Po well en ijzervreter Donald Rums feld. Het gefluister in het klaslokaal in Florida heeft veel zichtbare ge volgen voor George Bush. Zijn missie verandert: hij is nu oor logspresident. Zijn krediet bij het Amerikaanse volk stijgt met sprongen. In tijden van oorlog schaart een natie zich achter de president. De verwachtingen wa ren laag, maar Bush brengt het er beter vanaf dan gedacht. De kri tiek op de president verstomt. Hoog niveau De waardering voor Bush springt na 11 september meteen om hoog: van 55 naar 86 procent. En sindsdien is de goedkeuring van het Amerikaanse volk op hoog niveau (nu 85 procent) gebleven, zo blijkt uit peilingen. George Bush is in de VS de meest beju belde president sinds Gallup in 1948 met meten begon. Ne genendertig van de honderd Amerikanen noemden hem eind vorig jaar als de man die ze het meest bewonderen. Waar heeft hij die populariteit aan te danken? In de eerste plaats: ondanks zijn ontspannen uitstraling is Bush onmiskenbaar de president. Ook al gaat hij vroeg naar bed en laat hij zich re laxed filmen in een hamburger tent in Crawford, hij hééft de touwtjes in handen. Zijn minis tersploeg en adviseurs benadruk ken dat maar al te graag. Tegelijkertijd heeft de president een hoge 'buddyfactor'. Hij is een 'gewone' man, iemand met wie de doorsnee Amerikaan zich kan identificeren. Hij heeft niet de al lure en de aantrekkingskracht van zijn voorganger Bill Clinton, maar hij komt over als een sym pathieke vent. Hij is iemand met wie Amerikanen graag van doen hebben, en Vladimir Poetin, pre sident van Rusland, klaarblijkelijk ook. Bush is een matig spreker, met een beperkte woordenschat. Maar Amerikanen houden wel van zijn onomwonden taal, die recht-door-zee overkomt. Hij is gelovig, net als veel Amerikanen. En zijn vrouw Laura - naar wie hij ook luistert - weet het volk te raken. De oorlog is verder een stuk beter verlopen dan van tevoren ge dacht. De missie is - bijna - ge slaagd. De humanitaire ramp in Afghanistan en de volksopstand in de Arabische wereld zijn uitge bleven. De strategie van bombar deren, voedseldroppings en sa menwerken met opstandelingen in Afghanistan zelfheeft gewerkt. En het allerbelangrijkste: Bush heeft een wereldwijde coalitie opgebouwd, en is niet overhaast in zijn eentje Afghanistan gaan bombarderen. Goodwill De gematigde, ingehouden ma nier waarop de oorlog in Afgha nistan is uitgevoerd, heeft Bush in eigen land veel goodwill opge leverd onder vrouwen, minder heden en centrum-Republikei nen, zo hebben partijstrategen vastgesteld. Critici van Bush zijn getroffen door zijn aandacht voor het lot van Afghaanse vrouwen, en zijn herhaalde verzekeringen dat Amerika's oorlog niet is ge richt tegen de islam. Heeft de ervaring ook gezorgd voor een wezenlijke verandering van de persoon Bush? Zelf vindt hij van niet. „Veranderd? Vraag het mijn vrouw. Ik kijk niet veel in de spiegel. Alleen als ik mijn haar kam. Misschien geeft dit antwoord: voorheen kwam ik graag naar mijn ranch, en nu ook", zei hij na de kerst tijdens een informele persconferentie op zijn ranch in Crawford. Alhoewel hij zich makkelijk van de vraag afmaakt, illustreert het antwoord ook precies wie George W. Bush is. Hij maakt geen tijd voor zoektochten naar de ziel, ook niet die van zichzelf. Hij is geen groot denker, om gepsycho logiseer geeft hij niets. Hij is praktisch ingesteld: gericht op ef fectief besturen. Dat geldt ook voor zijn buiten landpolitiek. De scherpe kantjes zijn er weliswaar een beetje van af, maar het unilateralisme - het nemen van eenzijdige besluiten - leeft nog steeds in Washington. Amerika kan zich weliswaar niet meer veroorloven de wereld bui ten te sluiten, maar het oude denkpatroon is nog niet verlaten. Samenwerking is voor Bush een methode om een doel te berei ken, zolang de Amerikaanse be langen daarmee het meest zijn gediend. Bush heeft zijn plannen om het ABM-verdrag op te zeg gen doorgezet. En ondanks de wereldwijde coalitie hebben de VS de oorlog in Afghanistan bijna in hun eentje gevoerd. Verwacht mag worden, dat de VS ook de komende tijd zullen samenwer ken waar dat kan en op eigen houtje zullen opereren waar dat moet. Recessie Gezien de - bijna - geslaagde operatie in Afghanistan, zou je verwachten dat George Bush nu de wind in de rug heeft. Maar oorlogspopulariteit kan net zo snel verdwijnen als ze is opgeko men. De recessie in de VS is hard op weg de oorlog van de voorpagi na's te verdrijven. En alhoewel het Amerikaanse volk tot nu toe de schuld voor de economische neergang niet bij het Witte Huis neerlegt, wil Bush voorkomen dat hij ooit in dezelfde positie te recht komt als zijn vader. Bush senior won de oorlog om Koe weit, maar verloor anderhalf jaar later - in 1992 - het president schap omdat hij de economie had verwaarloosd. De Democraten zijn begonnen met een campagne tegen Bush, waarbij de president wordt ge prezen voor zijn oorlogsbeleid, maar bekritiseerd om zijn bin nenlandse prestaties. Vooral het belastingplan van president Bush, die het een 'economisch herstelplan' noemt, moet het ontgelden. In november zijn er tussentijdse verkiezingen. In het verleden ver loor de partij van de zittende pre sident meestal bij die verkiezin gen, maar Bush hoopt dat zijn krediet als opperbevelhebber en de geslaagde missie in Afghanis tan dat voorkomen. Ook heeft hij de tegenaanval ingezet op de De mocraten, om te voorkomen dat hij de prijs moet betalen als eco nomisch herstel uitblijft. Bush wacht een moeilijk jaar, met tal van onzekerheden. Het geweld in Afghanistan kan op nieuw oplaaien, waardoor het lijkt alsof de VS het land weer in wanorde achterlaten. Er kan een nieuwe terreuraanval worden ge pleegd, waarop de VS toch niet voorbereid blijken te zijn. Hij moet de knoop doorhalcken over Irak. Zijn volgende stap in de oorlog tegen het terrorisme - waar dan ook - kan uitmonden in een drama. En dan is er maar één verantwoordelijke: George W. Bush.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 57