Ik ben pas laat geestelijk volwassen geworden' OOG in OOG De vragen De regels Frank van Ree werd ge boren in 1927 in Amster dam. Hij studeerde ge neeskunde, met als spe cialisaties psychiatrie en neurologie. Van Ree, die jarenlang werkzaam was in de psychiatrische in richting Vogelenzang (te genwoordig De Geest gronden) in Bennebroek, kreeg bekendheid omdat hij als psychiater collega's aan sprak op hun on persoonlijke bena dering van patiën ten. Hij schreef tien tallen boeken. Van Ree woont met zijn vrouw in een serviceflat in Bennebroek. Het echt paar heeft twee zoons. door Margot Klompmaker 7. Gaat u liever om met mannen of met vrouwen? „Maakt me niks uit. Ik zit hier in de service flat met vrijwel alleen vrouwen 's ochtends op de koffie. Op de vrijdagborrel komen al leen mannen. Ik vind het allebei even gezel lig. Hier wonen alleen maar ouderen. Veel mannen en vrouwen denken nog steeds vol gens de oude traditionele rolverhoudingen. Dat bepaalt ook de gesprekken. Dus als een gesprek te tuttig wordt, haak ik af. Maar ook als mannen de hele tijd over Ajax zitten te leuteren. Over het algemeen kan ik met iedereen over van alles praten. Maar hier, in deze flat, ligt het toch iets anders. De mannen hebben bijna allemaal een beroepscarrière gehad, de vrouwen meestal niet. Over het werken in de chemische industrie kan ik veel beter met mannen praten, maar over kinderen beter met vrouwen." 12. Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? „De ervaringen met mijn ouders hebben mij heel lang negatief bepaald. Mijn vader was chirurg. Hij had een warme, gevoelige kant, maar kon ook enorm autoritair en driftig zijn. Vanwege zijn plotselinge woedeuitbar stingen vond ik hem als kind bedreigend. Hij was overtuigd atheïst. Godsdienst vond hij onzin. Mijn moeder was een lieve, zorg zame vrouw, labiel en zeer religieus. Die verschillen leidden tot allerlei onderlinge conflicten. Mijn ouders konden niet met el kaar overweg. Mijn moeder nam me ook al tijd in bescherming tegen mijn vader. Ze zei regelmatig: 'Jezus was een goede man, maar je vader, die is een beul'. Zo werd ik als kind helemaal bij hun strijd betrokken. De verhouding met mijn vader was dubbel zinnig. Aan de ene kant was ik zijn enige zoon, zijn kroonprins. Aan de andere kant vond hij me een watje. Hij wilde dolgraag dat ik chirurg zou worden. Dat ik uiteinde lijk koos voor de psychiatrie vond-ie maar niks. Hij sprak over patiënten als dingen. Hij zei letterlijk: 'Ik ga even kijken naar die gal blaas'. Daarvan gruwde ik. Diezelfde afstan delijkheid vond ik later terug in de psychia trie. Collega's zagen een patiënt niet als mens maar als een object met een symp toom. Tegen die benadering heb ik me altijd verzet. Daarin sloeg ik regelmatig door, het geen weer alles met mijn jeugd had te ma ken. Als iemand in de isoleercel moest of werd platgespoten, verweet ik mijn collega's dat ze zich als nazi's gedroegen." 15. Wanneer heeft u voor het laatst te veel gedronken? „Echt dronken was ik eigenlijk alleen tijdens mijn studententijd. Daarna heb ik regelma tig sterke drank gedronken. Totdat mijn huisarts een paar jaar geleden tegen me zei dat het beter was om mijn maag te ontzien. Ik drink vrijdags nog een borrel met de mannen, maar ik moet ermee oppassen. Een tijdje geleden schonk mijn vriend whis ky. Dat was ik niet meer gewend. Ik kwam thuis, deed mijn schoenen uit en lag zo op de grond." 28. Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? „Ik vind van wel. Ik zal een duidelijk voor beeld noemen. Een paar jaar geleden werd mijn vrouw ontzettend ziek. Koorts, buik pijn, diarree. Ze bleek een gemene buik- vliesontsteking te hebben. Het is weer goed gekomen, maar ze was bijna dood. Als arts kon ik zien wat er met haar aan de hand was en dat het heel slecht ging. Zij vroeg me al lerlei dingen, maar ik heb verzwegen dat ze waarschijnlijk dood kon gaan. Ik vind het onmenselijk om iemand die zich zo beroerd voelt nog eens te belasten met de gedachte dat je wellicht gaat sterven. Als ik zeker had geweten dat ze dood ging, had ik dat haar gezegd. Maar dat voelde ik niet zo, dus zei ik niks. Over het algemeen heb ik geen geheimen. Zo heb ik nooit mijn mond gehouden over het feit dat ik veertien jaar lang een vriendin naast mijn huwelijk heb gehad. Mijn vrouw wist ervan. Ze had ook een goed contact met die vriendin. Ze heeft zelfs op een gegeven moment het huis laten verbouwen zodat mijn vriendin bij ons kon inwonen." 29. Van welke beroemdheid greep de dood u het meest aan? „De dood van Gandhi vond ik verschrikke lijk. En John Lennon, afschuwelijk. Kenne dy. Vond ik ook schokkend. Waarom Len non? De muziek van de Beatles heeft voor mij een heel emotionele betekenis gehad. Zij doorbraken allerlei tradities. Bovendien wa ren ze ontzettend muzikaal. Lennon vond ik de vertegenwoordiger van 'het zachtere deel van het verzet'. In de jaren zestig, zeventig ontwikkelde zich een toenemende golf van geweld, die uiteindelijk in Duitsland uitliep op de RAF en Baader Meinhof. Lennon gaf me het gevoel dat hij die woede deelde, die hij uitte via zijn muziek. Ik kon tranen in mijn ogen krijgen als ik muziek van Lennon hoorde. Misschien deed hij wat ik niet kon. Ik wond me op over dezelfde dingen als hij, maar Lennon kon zijn woede beter kanalise ren. Hij had zijn muziek. Ik niet. Ik kon al leen vloeken en razen. Gandhi vond ik een ongelooflijke krachtsfi guur. Het is toch fantastisch hoe hij met zijn iele lichaam zonder gewelddadig te worden een mogendheid als Engeland op de knieën wist te krijgen. Een prachtig mens. Afschu welijk dat hij is vermoord. Bij Kennedy heb ik een heel ander gevoel. Ik bewonderde zijn macho-gedrag. Hij zou wel effe met de Rus sen afrekenen. Kennedy, mijn grote macho vriend. Als ik ze nu zo op een rij zet, valt hij eigenlijk weg en blijven alleen Gandhi en Lennon overeind." 50. Wanneer beschouwde u zichzelf als volwassen? „Ik ben pas laat geestelijk volwassen gewor den. Mijn leven is lang bepaald door de rela tie met mijn ouders, waardoor ik een paar ziekelijke afwijkingen had. Een ervan was om enorm te fantaseren op gebied van sport en de oorlog. Over sportprestaties vertelde ik waanzinige verhalen, vooral over bergbe klimmen. Dat ik de Mont Blanc had be klommen en de Matterhorn. Er was geen woord van waar. Mijn vrouw zei regelmatig: 'Houd eens op met dat geklets'. Maar ik kon het niet. Het had alles te maken met mijn vader die bergklimmer was. Ook op gebied van de oorlog verzon ik van alles. Mijn vader en zus waren actief geweest in het verzet. Ik was te jong om mee te doen. Maar omdat ik er graag bij had willen horen, verzon ik allerlei verzetsdaden. Het was echt een ziekelijke drang. Ik moest en zou de er kenning krijgen die ik van mijn vader niet had gehad. Gaandeweg kwam ik in een vreselijk dilem ma. Mijn kinderen dachten dat ik een soort held was. Dat bracht me in gewetensnood. Op een avond in '82 heb ik mijn gezin en beste vrienden bij elkaar geroepen en alles opgebiecht. Dat was een heel heftige avond, voor iedereen. Ik had een voldaan gevoel, omdat ik schoon schip had gemaakt. Maar voor mijn kinderen was het schokkend. Die zagen hun vader opeens van zijn voetstuk vallen. Vooral mijn oudste zoon had er grote moeite mee. Die zei: 'Heb je nooit bedacht wat voor impact dat op ons heeft gehad? Wij geloofden in je en je hakte dat beeld omver waar iedereen bij stond'. Hij had natuurlijk gelijk. Maar dat heb ik nooit beseft. En daar ben je dan psychiater voor... Die show was lekker voor mij, maar voor mijn familie was het vreselijk. Daarna zijn mijn fantasieën ook echt ge stopt. Die openbare biecht was voor mij de enige mogelijkheid. Ik kon niet meer terug. Jarenlang ben ik behoorlijk labiel geweest met periodes dat ik te veel dronk. Pas rond 1990 ben ik tot rust gekomen. Ik was totaal veranderd. Mijn agressie was weg." 1. Wanneer bent u voor het laatst enorm boos geweest? „Echt boos? Met schelden, razen en tieren? Dat is de laatste jaren niet meer gebeurd. Ik kan me wel vaak ergeren. En dat hoop ik ook te blijven doen. Ik vind namelijk dat ik me terecht erger. Zo erger ik me aan men sen die bij verkeersdrempels om de paar meter gas geven. Een dot gas, remmen, weer een dot gas. Ondertussen staat de hele straat blauw van de uitlaatgassen. Begrijp ik niets van. Ander voorbeeld. We wandelen vaak in de Linnaeushof. Daar is een heuvel die in het voorjaar vol staat met hyacinthen. Kin deren plukken de bloemen af en gooien ze een paar meter verderop weer weg. Of ze ge ven het bosje aan hun ouders die er niet eens naar kijken. Ik begrijp niet dat mensen hun kinderen geen respect voor de natuur bijbrengen. Ook erger ik me aan de berichtgeving rond Afghanistan. Die ongenuanceerde kletskoek over terroristen. Er wordt geen enkele po ging gedaan om inzichtelijk te maken waar om mensen tot terrorisme komen. Alsof het uit het niks verschenen idioten zijn." 8. Wordt u met het ouder worden optimistischer of pessimistischer? „Ik geloof dat ik optimistischer word. Dat zeg ik niet zomaar. Ik houd me al jaren bezig met het wereldfederalisme. Dat is een bewe ging die streeft naar het ombouwen van de Verenigde Naties tot een werkelijk democra tisch orgaan met een eigen leger. Ik heb tij den gehad dat ik dacht 'wat een rotzooi overal'. Veel mensen van mijn generatie vin den dat het vroeger veel beter was. Ze heb ben het over 'die goede oude tijd'. Ik ben het niet met ze eens. Ik heb het gevoel dat er weliswaar een heleboel ellende in de wéreld gebeurt, maar dat tegelijkertijd mensen zich steeds meer bewust worden van belangrijke waarden. Neem het milieu. Vroeger stonden mensen daar niet bij stil. Nu is er zoiets als een milieubewustzijn, waaruit een heleboel maatregelen voortkomen. Natuurlijk gaat er nog steeds van alles kapot in de natuur, maar er is een kentering gaande. Ook het respect voor de medemens is groei ende. In de Middeleeuwen trokken ze men sen uit elkaar. Twee eeuwen geleden gingen vrouwen breiend onder de galg ziten. Dat soort primitivisme zie je nog wel hier en daar, maar toch constateer ik een toene mende aandacht voor mensenrechten. Al is het heel pril, evenals de rechten voor vrou wen. Het zijn allemaal zaken die pas de af gelopen decennia een beetje tot ontwikke ling zijn gekomen. Ik noem het een bewustwording van echte waarden en normen. Vroeger schreef de kerk je die voor. Ethiek werd je van bovenaf opgelegd. Nu ontstaat de interesse in de mensen zelf, aan de basis. De kerken lopen leeg, maar er is meer belangstelling voor spiritualiteit en religiositeit dan er ooit is ge weest. Dat is een geweldige winst. Ik vind de jeugd van tegenwoordig ook hele maal niet zo verkeerd. Je hoort de excessen, maar die zijn niet tekenend voor alle jonge ren. Mensen hier klagen wel eens over brommers die hard rijden. Dat je je ergert aan onbeschoft gedrag begrijp ik. Maar om dan te zeggen: 'Die jongeren van tegen woordig zijn allemaal niks'. Nee, dat vind ik niet terecht. Mijn vrouw en ik wandelen twee keer per dag. Als je ziet hoeveel jonge mensen voor ons stoppen en ons voor laten gaan. Er zijn zo verdomd veel aardige jonge mensen. 'Jij bent een idealist', zeggen som migen. Nee, ik ben realist. Je moet met bei de ogen kijken. Ik zie vreselijke dingen, maar ik zie ook een toenemend respect voor an deren." 26. Is seksualiteit belangrijk in het leven? „Jazeker. Voor mij wel. ik heb er veel plezier in gehad. En dan heb ik het niet over de voortplanting, dat is een belangrijke bijkom stigheid, maar over genot. Seks is belangrijk. Ik praat er ook openlijk over met mijn vrouw en soms met een enkele vriend. De bewo ners van het huis praten onderling niet over seks. Het is natuurlijk voor onze generatie nog steeds een taboe. Absoluut. Als ik tij dens de gezamenlijke koffieochtend erover probeer te praten, proef ik een soort gêne bij vrouwen. Dus houd ik maar mijn mond. Ik vind bijvoorbeeld sommige pornofilms heel opwindend. Dus zeg ik wel eens: 'Heb je dat gezien gisteravond?' Nou, dan trekken ze een gezicht van: wat een vieze man. Seks is belangrijk en blijft belangrijk, hoe oud je ook wordt. Al is mijn seksuele heftigheid wel verminderd." 27. Welk tv-programma moet meteen van het scherm worden gehaald? „Geen een. Sommige programma's vind ik minder, maar om ze nou van het scherm te halen... Nee. Alleen die Willibrord Frequin. Ik herinner me een schizofrene man die een schilderij in het Stedelijk Museum had stuk gesneden. Frequin ging hem thuis opzoe ken. Die man was duidelijk geestelijk ge stoord, maar Frequin ging maar door met vragen. Die man werd voor gek gezet. Dat vind ik schofterig. Moet je niet doen met een psychiatrisch patiënt. Frequin overschrijdt fatsoensgrenzen. Maar ik vind niet dat hij van het scherm moet. Ik kijk wel naar iets anders. Veel programma's vind ik saai. Soaps bijvoorbeeld. Wat me wel kan boeien zijn programma's als Buitenhof, Tussen kunst en kitsch, natuurfilms, of program ma's over het heelal." ZATERDAG 12 JANUARI 2002 ER BIJ finish Wanneer bent u voor het laatst enorm boos geweest? Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? Als u nu een ander beroep zou mogen kiezen, wat zou u dan worden? Wat zult u nooit weggooien? Welk kunstwerk (boek, schilderij, beeld, lied, cd) zou u gemaakt willen hebben? Waarover heeft u in uw leven het meeste verdriet gehad? Gaat u liever om met mannen of met vrouwen? Wordt u met het ouder worden optimistischer of pessimistischer? Van welk bedrijf of welke instelling zou u directeur willen zijn? Wanneer was u voor het laatst zenuwachtig? Als u vandaag ineens alles zou durven, wat zou u dan als eerste doen? Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? Gelooft u in liefde op het eerste gezicht? Wat kan u in mensen vreselijk ergeren? Wanneer heeft u voor het laatst te veel gedronken? Welke rol in welke film had u willen spelen? Van wie zou u een toegestoken hand weigeren? Wat vindt u opwindend? Vindt u zichzelf aantrekkelijk? Wat is uw slechtste eigenschap? Heeft u een euthanasieverklaring getekend? Waar geeft u het meeste geld aan uit? (Woning en auto buiten beschouwing gelaten) Heeft u wel eens een belangrijke vriendschap verbroken? Op welke terreinen heeft volgens u de andere sekse het gemakkelijker? Zijn er onderwerpen waarover tegen u geen grappen gemaakt mogen worden? Is seksualiteit belangrijk in het leven? Welk tv-programma moet meteen van het scherm worden gehaald? Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? Van welke beroemdheid greep de dood u het meest aan? Wat was de gelukkigste fase van uw leven? Welke dag zou u willen overdoen? Wat is de karaktertrek waarvan u wilt dat mensen zich u erom herinneren? In welke andere periode had u graag geleefd? Wanneer was u voor het laatst verliefd? Bent u trouw? Bent u gelovig? Wat zou u graag beter kunnen? Wat mist u in het buitenland het meest aan Nederland? U mag vier mensen - onder wie ook overleden personen - uitnodigen voor een dinertje. Wie kiest u? Welke kus zou u willen overdoen? Waar krijgt u kippenvel van? Wie bewondert u? Gaat u wel eens alleen uit? Wat was uw slechtste beslissing? Wat is in uw werk uw grootste frustratie? Wat was uw angstigste moment? Wanneer hebt u voor het laatst een leugen (tje) gebruikt? Wat is de grootste wetsovertreding die u heeft begaan? Denkt u te weten wat uw partner in u ziet? Wanneer beschouwde u zichzelf als volwassen? De geïnterviewde gooit telkens een dobbelsteen met twintig vlakken, om te bepalen welke vraag hij (of zij) krijgt voorgelegd. Voor de eerste vraag wordt gerekend vanaf nul. Bij de volgende negen worpen wordt er doorgeteld, waarbij na vraag 50 weer vraag 1 volgt. Komt iemand op een vraag die hij al heeft beantwoord, dan moet die worp over. Frank van Ree. „Over het algemeen heb ik geen geheimen. Zo heb ik nooit mijn mond gehouden over het feit dat ik veertien jaar lang een vriendin naast mijn huwelijk heb gehad." Foto: United Photos De Boer/Poppe de Boer

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 55