'Voer visumplicht in voor Antillianen' Cokesmokkel Schiphol baart overheid grote zorgen ZATERDAG 12 JANUARI 2002 Nieuwe Palace Hotel in Noordwijk is toonbeeld van luxe Nederland maakt opnieuw naam als drugsparadijs. Drugskoeriers met bijna een kilo cocaïne in de maag worden na toiletbezoek vanaf Schiphol heengezonden omdat er geen cellen zijn. De frustratie onder douaniers en politieagenten is enorm. Niets is zo erg als boeven vangen en die weer los laten. In politiek Den Haag is de beer los. Nederland staat internationaal weer op de kaart als 'narcostaat'. door Carine Neefjes en Jaco van Lambalgen Zijn signalement is bekend: lange, donkere man, net in de twintig. Antilliaans van af komst, vliegt regelmatig van Curasao naar Amsterdam. De man boekt nooit een retourvlucht, neemt stee vast een enkeltje Schiphol. Hij reist altijd alleen, in het vliegtuig slaat hij alle maaltijden over. Zijn maag moet leeg blijven, de bolletjes coke in het toestel uitpoepen is de goden ver zoeken. Volgens de profielanalyse van het Schipholteam, in 1992 speciaal op gericht om drugssmokkelaars op te sporen, voldoet 'mister X' precies aan het beeld van de gemiddelde bolletjesslikker. „Soms beschikken we over zulke gedetailleerde infor matie dat we vooraf precies weten dat deze drugskoerier 's avonds om zes uur het vliegtuig van Curasao naar Amsterdam neemt. Maar als voor zijn aankomst op Schiphol al enkele collega-smokkelaars zijn op gepakt, wordt hij niet eens aange houden. Er zijn dagen dat we na tien bolletjesslikkers moeten stoppen, omdat er geen cellen zijn. Dat is zeer frustrerend", vertelt een lid van het opsporingsteam die anoniem wil blijven. Wie op Schiphol door de douane glipt, wordt in de aankomsthal opge wacht door de dealer of een tussen persoon die het transport heeft geor ganiseerd. Vaak wandelen ze samen naar de toiletten van de luchthaven waar de 'bolita's' - zo noemen Antil lianen de bolletjes coke - worden uitgepoept. De gemiddelde vracht is een kilo coke met een straatwaarde van 100.000 gulden. De koerier zelf verdient hooguit een paar duizend gulden, soms krijgt hij een mooi nieuw pak en ziet de vliegreis als een gratis bezoek aan familie. „Het gaat hier om een serieuze drugslijn", vertelt politiecommissa ris Ed Hogervorst, districtschef in Amsterdam-Zuidoost waar regelma tig bolletjesslikkers worden opge pakt. „De drugsscene is zeer geweld dadig. De dealers die de bolletjes slikkers opwachten, beconcurreren elkaar. Met geweld jatten ze eikaars dope, ripdeals zijn heel normaal in dit milieu. Het kan mij niet schelen waar die cellen vandaan komen, maar die koeriers moeten worden opgeborgen." Hogervorst vindt het een schande dat de koeriers op Schiphol worden heengezonden met een dagvaarding. Als wij ze in de Bijlmer betrappen, komen ze wèl achter slot en grendel. Het is een kwestie van prioriteit. In het arrondissement Amsterdam komt het niet voor dat drugskoeriers naar huis worden gestuurd." De po- litie-topman benadrukt dat koeriers al op Curasao moeten worden te gengehouden. „We weten vaak exact welk vliegtuig de smokkelaars ne men, het moet dus mogelijk zijn om ze daar op te pakken. En als onze Antilliaanse collega's dat niet doen, moeten wij ze hier opwachten." Deuk Nederland staat weer op de kaart als narcostaat. Hoewel de overheid de laatste vijf jaar flink heeft geïnves teerd in de bestrijding van drugscri minaliteit, krijgt Nederlands' inter nationale imago opnieuw een deuk. Niet zozeer omdat politie en justitie falen in de opsporing. Integendeel zelfs. Met een vangst van meer dan 200 koeriers die ieder al gauw voor 100.000 gulden aan coke in hun maag hebben, brak het Schiphol team vorig jaar een nieuw record. Daarmee werden flinke financiële klappen uitgedeeld aan de interna tionale drugsbendes die de koeriers ronselen. Maar een drugssmokkelaar opspo ren en hem vervolgens naar huis sturen omdat er geen cellen zijn, riekt naar gedoogbeleid. En juist dat ligt internationaal zeer gevoelig. „Ik heb al van de politie gehoord dat ze door collega's uit het buitenland ge beld zijn of die verhalen kloppen", zegt CDA'er Rietkerk verontwaar digd. „En dan moeten zij zeggen dat het geen grap is." En PvdA-Kamerlid Van Oven: „Het zal jaren kosten om de deuk te herstellen in het vertrou wen, dat het buitenland net in ons begon te krijgen." De directe aanleiding voor het weg sturen van verdachte coke-smokke laars is het nijpend gebrek aan cellen op Schiphol. Óndanks alle gevange nissen die er de laatste jaren bij zijn gebouwd, moeten er sinds kort weer verdachten en gevangenen worden weggestuurd. De Tweede Kamer riep minister Korthals (justitie) in decem ber nog boos op het matje om uitleg te geven. Het aantal gevangenen blijkt moei lijk te voorspellen, zei Korthals toen. Zo werd justitie vorig jaar opeens overvallen door een spectaculaire groei van het aantal vrouwelijke cri minelen. Daar komt bij dat de ge vangenissen al jaren kampen met personeelsproblemen. De werkdruk is hoog en het blijft moeilijk perso neel te krijgen. Dat leidde er in jeugdgevangenissen al toe dat afde lingen moesten worden gesloten. Het had geen kwaad gekund als de minister toen ook had gemeld dat de situatie met de celruimte op Schip hol onhoudbaar was, vinden de Ka merfracties nu. „Hij had dat moeten weten en moeten zeggen", aldus Rietkerk. De officier van justitie die over Schiphol gaat pleitte immers al op 3 december voor veertig extra cellen op de luchthaven. Dat moeten dan wel 'slikcellen' zijn. Speciale ruimtes waar medisch toe zicht is, omdat de koeriers daar de bolletjes met behulp van laxeermid delen kwijt moeten raken.Als zo'n rotding in de buik openbarst, is de slikker dood. En als dat onder het oog van justitie gebeurt, dan heeft de overheid een heel groot pro bleem", aldus H. van Unnik, het hoofd recherche rivierpolitie in Rot terdam die ook veel met drugssmok kel te maken heeft. Doorgeschoten Het cellentekort is niet het enige probleem, vindt Adriaan van Dorp, van het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD). Van Dorp is 'pro gramma-manager informatie ge stuurde opsporing'. „Na de commis sie Van Traa die een parlementair onderzoek deed naar ongeoorloofde opsporingsmethodes binnen de ge organiseerde misdaad, zijn we enigs zins doorgeschoten. Elke stap moet worden verantwoord, de strafvorde ring is sterk gebureaucratiseerd en inefficiënt geworden. Personalia van verdachten worden wel twintig keer opgetikt, een proces-verbaal moet in vijfvoud worden overhandigd. Een opsporingsambtenaar staat rustig een halve dag achter het kopieerap paraat." Zoals een lid van het Schip holteam zegt: „Voor de aanhouding van slechts één bolletjesslikker staat gemiddeld vier vijf uur. Al die extra handelingen zijn in het belang van de politie zelf, benadrukt een woordvoerder van minister Korthals. „Je moet bij de rechter kunnen aangeven hoe je aan je in formatie komt. Dat moet inderdaad meer dan in het verleden. Maar an ders haalt je zaak het niet." Kamer en regering waren het er immers over eens dat politie en justitie zich veel te veel vrijheden permitteerden bij het indammen van de drugshan del. Volgens Van Dorp zou de overheid meer kunnen doen om te voorko men dat de bolletjesslikkers naar - Nederland komen. „Veel drugskoe riers zijn afkomstig van de Antillen. Waarom zeggen we niet: 'Dames en heren, voortaan mogen jullie alleen met een visum naar Nederland ko men'. Zo'n papiertje garandeert na tuurlijk niet dat ze geen bolletjes co ke in hun maag hebben. Maar met een computersysteem kan wel snel worden gekeken of ze hier een straf blad hebben. Dit kan een goede re den zijn om een visum te weigeren." V Juridisch is een visumplicht voor Antillianen erg ingewikkeld omdat de Antillen tot het Koninkrijk der Nederlanden behoren. Daarmee hebben ze dezelfde rechten als Ne derlanders, dus ook het recht om het koninkrijk in en uit te vliegen. Van Dorp: „Ik vind het flauw als politici zich verschuilen achter al oude Ko ninkrijksverdragen. Als je de veilig heid in Nederland serieus neemt, moet een visumplicht bespreekbaar zijn. Het gaat niet alleen om die bol letjes coke. Drugssmokkel veroor zaakt ook gewelddadige berovingen en overvallen." Het zal echter niet zo eenvoudig zijn om de komst van drugssmokkelaars in te dammen. Zeker niet nu Neder land weer alle voorpagina's haalt als drugsvriendelijk land, waar koeriers zonder problemen in en uit kunnen vliegen. „Zulke verhalen trekken na tuurlijk allemaal verkeerde lieden uit het buitenland aan", voorspelt PvdA'er Van Oven. Waarmee de druk op het Schipholteam alleen maar groter wordt. Het simpelweg bijbouwen van extra cellen is geen oplossing. Met het neerzetten van een nieuwe gevange nis zijn jaren gemoeid en dan moet er nog personeel worden geworven. Ook het inrichten van een paar noodcellen biedt maar even soelaas. Zelfs als je die bij gebrek aan perso neel tijdelijk door het leger of de ma rechaussee laat bewaken, zoals CDA en D66 voorstellen. „Verdachten zitten maar een paar dagen in de slikcellen op Schiphol. Als justitie een zaak tegen hen wil beginnen moeten ze door naar een huis van bewaring. En daar moet dan wel plaats zijn", stelt Rietkerk. Ook de huizen van bewaring kam pen met personeelstekorten. Vervol gens komt de rechtbank in beeld. „Die moet tijd hebben Mn al die za ken te behandelen. En is maar de vraag of ze dat aan kunnen", al dus de CDA'er. De rechtbank in Haarlem, waar Schiphol onder valt, is al zwaar overbelast. Toch zal Korthals met oplossingen moeten komen. En snel. De Kamer schreeuwt moord en brand, wil zelfs de minister in zijn kerstvakantie op het matje roepen. Dus stuurt de be windsman volgende week een plan van aanpak naar de Kamer. De regering zal alle zeilen bij moeten zetten om de reputatie van Neder land als drugsparadijs uit de wereld te helpen. Aan de politie zal het niet liggen. Het is, ironisch genoeg, im mers juist de succesvolle opsporing die de problemen veroorzaakt. Alle inspanningen van de laatste jaren om het imago van Nederland te ver beteren dreigen in één klap onderuit gehaald te worden door de rel over de drugskoeriers. De nachtmerrie van Nederland als narcostaat is nieuw leven ingeblazen. Foto: Fotopersbureau Dijkstra

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 49