'Kerngroep' van kabinet kiest voor deelname JSF BINNENLAND Academische ziekenhuizen betalen zelf opleiding Eisen tot twintig jaar in moordzaak Wijker ign v an Hülsta bij Van Til Commandopost Navo mogelijk op de Veluwe Zestien zetels voor Leefbaar Nederland Nietsnut Bod bedrijfsleven trekt ministers over de streep Vergeefse zoektocht naar wrak van kotter Victory Ontruiming na lekken ammoniak van Vrakking moet getuigen over IRT-informant RUIM BAAN IN i fabrikant Automaten - De gemeente Am- Jlient een schadeclaim franse fabrikant van rautomaten in de t De automaten zien ïtje van twee eurocent [een kwartje. De ge- Lril de inkomsten die zij misloopt op fabrikant jerger verhalen. itende agent |rervolgd Het Openbaar Mi- iM) in Rotterdam jent die in 1999 tij- luldiging van Feye- richt schoot op voet- liet te vervolgen. Dat gerechtshof in Den list. Volgens het hof procedure zeker tot St^an rechtsvervolging joodweerexces'. ften na ekeningen Er zijn drie aangif- lend tegen de eigenaar indhovense bedrijf jon Solutions. Die on- ïg zou de afgelopen e duizenden nepfactu- en verstuurd. Volgens zal de eigenaar van jf binnenkort worden iden. Het bedrijf en rekening van e ito voor 'conversiekos- "n schijnlijk aan zo'n vijf- ei bedrijven in heel d. s^narsenaal Jemborg aic - De politie heeft in gvan een 33-jarige in- n Culemborg een wa- aal en een hoeveel - werk gevonden. De K j een verzamelaar te r had daarvoor geen ig. Er zijn geweren, een pistool, een aan- rukwapens, een kruis- *e ekwapens en een grote e eid munitie in beslag Ke ars pakken fc '«en ee' - Meer oudere werk- ïn an KPN dan verwacht ibruik van de vrijwilli- gde vertrekregeling. jadden ruim 2300 KP- W 55 jaar en ouder aan- op te stappen; drie- meer dan waarop het rig jaar had gerekend. tanonnen j' i overlast 'b> et Projectontwikkelaar goed heeft een aantal innen weggehaald van lorgebouw in Utrecht. leurd nadat Luchtver- m ing Nederland klach- stl binnen van piloten in( Utrecht hinder had- 'D* fel en verwarrend' ;ens Multivastgoed le kanonnen er al drie bestuursleden H. Jan- [(advertentie) UNST- EN IEKWEEKEND ngrescentrum EUWENHORST" ttWIJKERHOUT 2 en zon. 13 januari 11-18 uur /g: REIJMERINK pel: 06 - 53393667 hilversum/anp - Leefbaar Ne derland blijft het goed doen in de peilingen. Als nu verkiezin gen worden gehouden, zou de nieuwe partij onder leiding van Pim Fortuyn, zestien zetels in de Tweede Kamer behalen. Verlies blijft voortduren voor PvdA en VVD. D66 en Groenlinks krab belen iets op en CDA boekt winst. Dat blijkt uit de Politieke Barometer van bureau Interview NSS, die Nova gisteren bekend maakte. Bij de vorige peiling in december, kreeg Leefbaar Ne derland nog dertien zetels toe bedeeld. De PvdA blijft in de peiling de grootste partij in de Kamer met 39 zetels, een verlies van drie ten opzichte van december. Nu heeft de partij 45 zetels. Drie ze tels verlies is er ook voor de WD. Die komt uit op 33 zetels, terwijl de liberalen er nu 38 be zetten. Voor D66 lijkt de bodem in zicht met twee zetels winst sinds vorige maand, naar acht zetels. Dat is nog altijd een ver lies van zes van de huidige veer tien zetels. De grootste oppositiepartij CDA mag rekenen op 29 zetels, die de fractie nu ook heeft. Vorig maand stonden de christen-de mocraten op 28. Ook Groen links doet het ietsje beter. De partij zou nu tien zetels halen, een winst van éénsinds de pei ling in december maar nog altijd een zetel verlies ten opzichte van de huidige fractie. zaterdag 12 januari 2002 COMMENTAAR den haag/gpd - Nederland moet deelnemen aan de ontwikkeling van de Joint Strike Fighter (JSF), de Amerikaanse opvolger van de F-16 straaljager. Op dit standpunt stelt zich de kerngroep van meest betrokken ministers, nu de on derhandelingen met de Neder landse industrie over deelname in dit project zijn afgerond. Het kabinet beslist pas over twee we ken, maar het is onwaarschijnlijk geworden dat Lockheed Martin nog naast de Nederlandse 'defen sieopdracht van de eeuw' grijpt. „Alle direct betrokken ministers zitten op één lijn: een keuze voor de ISF", meldt een hoge ambtenaar van Buitenlandse Zaken. Het Nederlandse be drijfsleven heeft volgens een an dere bron bij het kabinet de laatste hobbel weggenomen door ongeveer de helft van de ontwikkelingskosten van 900 miljoen euro voor zijn rekening te willen nemen. Eerder bleef het bod nog steken op 92 miljoen euro. In totaal zouden concerns als Stork en RDM voor ruim tien miljard eu ro aan orders kunnen binnen slepen. De afgelopen maanden bogen zich de bewindslieden Van Hoof (defensie), Van Aartsen (buiten landse zaken), Jorritsma (econo mische zaken) en Zalm (financi en) over het JSF-project. Al deze politici zijn van WD-huize. For meel betekent deelname aan de ontwikkeling van het toestel niet dat Nederland het aanschaft als opvolger van de F-16. Maar pre mier Kok gaf gisteren wel al aan dat een positief besluit om deel te nemen aan de zogeheten Sys tem Development and Demon stration Phase (SDD) in feite be tekent dat Nederland 'voorsor teert op de afslag naar de JSF'. Het Franse Rafale en de Europe se Eurofighter zouden dan afval len. Met de aanschaf is zo'n zes miljard euro gemoeid. Premier Kok benadrukte giste ren dat hij niets voelt voor lan ger getalm met de defensieor der. „Een besluit moeten we niet aan een volgend kabinet overlaten", zei hij na afloop van de ministerraad. Het kabinet moet volgens Kok uiteindelijk kiezen voor het beste toestel voor de laagste prijs. De JSF is volgens de luchtmacht tech nisch superieur. Vanwege de bedongen kortingen zou de JSF met een prijskaartje van 45 mil joen euro per stuk ook goedko per zijn dan de concurrentie. door Cees van Hoore den helder - De zoektocht van Hr. Ms. Buyskes van de Konink lijke Marine in Den Helder naar het onbekende obstakel, dat zo'n tien kilometer uit de kust van Den Helder door een gama- lenvisser is aangetroffen, heeft geen nieuwe informatie opgele verd over de verdwenen Haar lemse kotter "Victory'. Het op de zeekaarten niet aan gegeven object zou mogelijk het wrak van de sinds 6 november vermiste kotter kunnen zijn ge weest. De scanbeelden die de Marine met behulp van sonar - apparatuur heeft gemaakt, dui den echter niet op de aanwezig heid van een schip. Woordvoerder Van Zee van de marine: „Wat men aantrof, was troep. Misschien wat oude scheepsonderdelen, maar dus zeker niet de Victory. Helaas. Het zoeken gaat onverminderd voort." De kotter vertrok op 6 novem ber onder leiding van schipper Sjak Smit en twee andere Haar lemmers en een Amsterdammer naar het Duitse Cuxhaven, al waar de vissersboot zou worden omgebouwd tot een schip waar mee sportvissers op de Noord zee zouden kunnen worden ver voerd. Smit had vlak voor de storm in volle hevigheid los barstte per gsm nog even con tact met het thuisfront, maar daarna werd niets meer van de Victory vernomen. Een week la ter werd een ongebruikt red dingsvlot gevonden en vlak voor de jaarwisseling spoelde het lijk van een van de opvarenden aan bij Den Helder. Wat is er erger: een draaikont in de oppositie of een niksnut als minister? Paul Rösenmuller, jaren de sexy ster van links, liet gisteren weten dat hij spijt had van het Afghanistan- standpunt van zijn partij. Dat standpunt - voorzover er een touw aan vast te knopen viel - kwam er op neer dat de partij niet helemaal tegen de Amerikaanse bombardementen op de Taliban was, maar terugkrabbelde toen daar burger slachtoffers bij vielen. Vergeleken bij Groenlinks is een windhaan karaktervast. Maar de manier waarop minister van justitie Korthals rea geert op het schandaal rond het wegsturen van drugskoe riers op Schiphol, getuigt van regelrechte lamlendigheid. Het is een moeilijk probleem, niet makkelijk op te lossen, stamel de de WD'er gisteren. De camera registreerde de angstige houding van een haas die in de koplampen van een auto is gevangen. De feiten: al tijden klaagt Justitie over de wassende stroom van drugskoeriers. In november trekt staatssecretaris Bos (douanezaken) bij Korthals aan de bel. Drugskoeriers die met minder dan één kilo zijn gesnapt, worden wegens een tekort aan cellen naar huis gestuurd. In een geval zou zelfs iemand die veertien kilo cocaïne smokkelde door het gezag zijn uitgewuifd. Maar Korthals voelt weinig voor maatregelen als twee smokkelaars in één cel of het inzetten van het leger op Schiphol. Dat de hele Tweede Kamer over hem heen valt, is voor een deel retoriek met het oog op de naderende verkiezingen. Waar is de tijd dat de WD pal stond voor recht en orde? Maar Korthals zit dieper in de penarie. In de woorden van premier Kok: 'het vertrouwen van de burger in de rechtsstaat wordt fundamenteel aangetast'. Dat is een ernstig verwijt aan een minister van justitie. Die heeft immers als centrale taak er voor te zorgen dat de burger, ondanks alle misère verhalen over onveiligheid, vertrouwen in de politie en justi tie blijft behouden. Korthals moet zijn passiviteit nu snel in wisselen voor enige daadkracht. Of hij moet het veld ruimen. Duo verdacht van reeks gewelddaden alkmaar/gpd - Officier van jus titie De Haas heeft gisteren voor de Alkmaarse rechtbank gevan genisstraffen van twintig en vijf tien jaar geëist tegen twee inwo ners van Castricum (20 en 32 jaar oud). Het duo zou de in braak bij en de gewelddadige moord hebben gepleegd op res tauranthouder Willem Wijker uit Bergen in de vroege Gemend van 1 mei 2000. Daarnaast wordt hen een serie misdaden zoals ramkraken en bankover vallen verweten. Behalve de Castricummers zijn ruim dertig overwegend jonge mannen uit de kuststreek voor de reeks delicten opgepakt en deels ook al veroordeeld. De of ficier sprak van een dadergroep, die in wisselende samenstellin gen jarenlang voortdurende ernstige criminaliteit pleegde waarbij geweld en intimidatie schokkende vormen aannamen. De Haas: „Dat het mogelijk is geweest dat zo'n groep zo lang relatief ongestoord haar gang heeft kunnen gaan, kan ver klaard worden doordat via ge weld en intimidatie werd ge zorgd dat niemand tegenover de politie durfde te verklaren." Vol gens de officier speelden de twee daarbij een prominente rol. Mededaders waren zo bang voor hen, dat ze hun mond stijf dicht hielden. Toch werd het stilzwijgen tenslotte doorbro ken. Door de Wijkeraffaire verlo ren twee bendeleden het respect voor het duo en legden ze belas tende verklaringen af. De verde diging deed de getuigen gisteren opnieuw af als onbetrouwbaar. (advertentie) list ontslag ur TCA I im - Het Openbaar Mi- II ist volgende week in e zaak bij de recht '§^msterdam het ontslag G. van Gelderen. Jan- Van Gelderen zijn al IJ ruari vorig jaar onder- een strafrechtelijk on- Zij werden samen met D. Grijpink van de ale op 27 februari op- verdenking van on- verduistering, fraude, 11 in geschrifte, oplich- taxichaufferus en uit- Dt openlijke geweldple- m< i-topman de SER De econoom J. van door het kabinet be- - jot Kroonlid van de So- inomische Raad (SER). :ming geldt ooralsnog wanneer de zittings- n de huidige raad af- Duyne werkte sinds iet aluminium- en rn Hoogovens in Tot december 2000 lede-voorzitter van de bestuur van de Corus Hoogovens in is a-Di-Wo 9.30-17 30 uur ■naar Do-Vr 9.30-21 00 uur l) 5112760 2a 9 30-17 30 uur ten Zondags gesloten Hülsta is één van die inter nationale topmerken die zich telkens weten te verjongen Designcentrum Van Til laat u daarvan diverse voorbeelden zien. Ronduit speels en innovatief is het hier getoonde multimeubel Voga. Een ruimtelijk meubel van aluminium dat tussen wand en plafond wordt bevestigd en plaats biedt aan apparatuur en/of kunstobjecten. Schappen naar keuze in glas, hout of lacqué. DESIGNCENTRUM Maastricht - Een groot deel van het Maas trichtse industrieterrein Beatrixhaven is giste ren afgesloten na het weglekken van 800 li ter ammoniaklek in snackfabriek Mora. Van wege de giftige dampen werden 150 werkne mers van Mora en vier andere bedrijven ge- evacueerd. De giftige stof kwam vrij bij werk zaamheden aan een koelinstallatie. Een mon teur liep brandwonden op, een andere werk nemer kreeg ernstige ademhalingsmoeilijk heden. De schade als gevolg van het incident is nog onbekend, maar zou in de miljoenen euro's lopen. In ieder geval zou de complete voorraad van Mora als verloren moeten wor den beschouwd. Foto: GPD/Frits Widdershoven Nederland stelt basis Nieuw Milligen kandidaat Apeldoorn - Nederland heeft de luchtmachtbasis in Nieuw Milli gen op de Veluwe aan de Navo aangeboden om een grote com mandopost te huisvesten. Bij de post worden enkele honderden militairen ondergebracht. Dat bevestigt de voorlichter van de luchtmachtbasis in Nieuw Milligen. De Navo wil twee nieuwe volledig mobiele com mandocentra voor luchtopera- ties beginnen. Een van de twee komt in Spanje. Nederland heeft de basis in Nieuw Milligen aangeboden voor het Noordelijke Centrum, nadat eerder een kazerne in Venlo als mogelijke plek afviel. Halverwege dit jaar moet duide lijk worden of het commando centrum inderdaad in Nieuw Milligen wordt gevestigd. Staatssecretaris Van Hoof heeft de Tweede Kamer van het Ne derlandse aanbod op de hoogte gesteld. In Nieuw Milligen ligt het Air Operations Control Station van de Nederlandse luchtmacht. Dat bestaat uit een afdeling voor de luchtgevechtsleiding, van waaruit de Nederlandse F16's worden aangestuurd. Daarnaast is er een luchtver keersleiding, die al het militaire vliegverkeer boven Nederland begeleidt. Ook burgervliegtui gen worden door de afdeling gevolgd. Beide diensten zijn ge vestigd in een atoomvrije on dergrondse bunker. amsterdam/anp - De voormalig hoofdofficier van justitie in Am sterdam, H. Vrakking, moet ge tuigen in het proces tegen de Haarlemse IRT-informant Kris J. Ook landelijk officier van justitie J. Kuitert wordt opgeroepen om een verklaring af te leggen. Dat heeft het gerechtshof in Amsterdam vrijdag bekendge maakt. Vrakking en Kuitert wor den op 18 januari achter geslo ten deuren aan de tand gevoeld ovèr' dé wërkzarimlïetien van J. als informant van de politie en het laten uitlekken hiervan door justitie. De rechtbank in Haar lem veroordeelde de Haarlem mer vorig jaar tot twaalf jaar cel wegens het leiden van een cri minele organisatie en de smok kel van 1200 kilo cocaïne. Hij werd vrijgesproken van de be schuldiging dat hij begin jaren negentig als informant van de politie dubbelspel speelde. Hij zou onder deze dekmantel dui zenden kilo's cocaïne het land hebben in gesmokkeld. Justitie kreeg echter niet beves tigd dat hij informant van de Criminele Inlichtingendienst (CID) in Haarlem was geweest. Zowel J. als de betrokken poli tie- en justitiemedewerkers zwe gen hierover. Zijn advocaat Kor- vinus, vindt dat het Openbaar Ministerie niet-ontvankelijk moet worden verklaard omdat justitie de mogelijke informan tenrol van J. bekend heeft ge maakt en hem hiermee in ge vaar heeft gebracht. Het hof wees dit verweer begin december aanvankelijk af. Maar nadat J. achter gesloten deuren openheid van zaken had gege ven, besloot het hof deze week alsnog enkele getuigen op te roepen. Woensdag legdende toenmalig chef van de CID, K. Langen- doen, en diens voormalig rech terhand J. van Vondel achter ge sloten deuren verklaringen af over de werkzaamheden van J. voor de politie. Ook officier van justitie Van Veen werd door het hof ondervraagd. Op 25 januari maakt het hof dan bekend of het OM niet-ontvankelijk wordt ver klaard, zoals Korvinus bepleit, of dat het proces verder gaat. (advertentie) Minister geeft te weinig geld om personeelstekort aan te pakken door Roelf Reinders leiden - De academische ziekenhuizen in Nederland krijgen te weinig geld om de grote belangstelling voor zorgbanen om te zetten in opleidingsplaatsen. De ziekenhui zen betalen uit eigen zak mee om toch zo veel mogelijk extra personeel op te leiden om de wachtlijsten te bestrijden. De acht academische ziekenhuizen zijn vorig jaar begonnen extra mensen op te leiden om het personeelstekort aan te pakken. In plaats van de verwachte vier honderd zijn er duizend extra opleiding plaatsen gecreëerd. Maar dat hadden er nog meer kunnen zijn omdat de belang stelling erg groot was, aldus woordvoer der Allard de Jong van de Vereniging Academische Ziekenhuizen (VAZ)- „Er was geen budget meer." Omdat de dertig miljoen gulden van minster Borst van Volksgezond voor het zogeheten schaars- teoffensief in de academische ziekenhui zen niet genoeg was, hebben de zieken huizen zelf geld bijgelegd om toch zo veel mogelijk nieuw zorgpersoneel te kunnen opleiden. Het gebrek aan geld om de belangstelling voor een opleiding in een academisch ziekenhuis te betalen, lijkt in tegenspraak met de bewering van Borst dat het pro bleem van de zorg niet een tekort aan geld maar een tekort aan mensen is. „Ge zien de grote belangstelling lijkt het erop dat we meer mensen hadden kunnen opleiden dan we nu doen', zegt De Jong. Het gaat vooral om opleidingsplaatsen voor gespecialiseerde zorgfuncties zoals verpleegkundigen op de intensive care en de kinder- en oncologie-afdelingen, sterilisatie-assistenten en radiodiagnos- tisch en -therapeutisch laboranten. De Jong wijst erop dat de toestroom van operatiekamer- en anesthesiepersoneel achterloopt. „Daar kunnen we nog veel van gebruiken. Het blijft een pijnlijk ver haal; zelfs als er voldoende chirurgen en bedden zijn, kan er niet altijd worden ge opereerd door een gebrek aan assisten ten." De werknemers in opleiding zijn niet ge noeg om het personeelstekort in de aca demische ziekenhuizen helemaal weg te werken. „Dan zouden moeten we dit tempo vier jaar lang moeten volhouden", zegt Mijke Wester van het project schaar - steoffensief. „Werving van nieuw perso neel is maar één van de maatregelen." De VAZ en de vakbonden willen dit jaar nog meer opleidingsplaatsen creëren. „Hierover zijn we met de minister in ge sprek", zegt De Jong. Gemiddeld zijn er per academisch ziekenhuis ongeveer 120 nieuwe opleidingsplaatsen bijgekomen. In het Leids Universitair Medisch Cen trum (LUMC) gaat het om veertig extra plaatsen, meldt een woordvoerder. Wester van de VAZ wil van Borst geld voor nieuwe zorgopleidingen in de zie-, kenhuizen. „We moeten creatief kijken naar nieuwe opleidingsvormen en de be staande functies nog eens goed tegen het licht houden. Als je junior- en senior functies creëert schep je nieuwe carrière mogelijkheden voor verpleegkundigen. Dat maakt het werk interessanter en het personeelsverloop minder." NOORD - HOLLAND, Op vrijdag 25, zaterdag 26 en zondag 27 januari 2002 in het Kennemer Sportcentrum een bedrijvenpresentatie c.q. banen- en opleidingsbeurs. De schakel tussen werken en leren, bestemd voor iedere werkzoekende, school verlater, switcher, herintreder en loopbaanbouwer. De bezoeker krijgt een overzicht van het enorme banen- en opleidingsaanbod uit de regio! Gratis entree! www.ruimbaanin.nl IJsbaanlaan 4a, Haarlem

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3