Dagbladen maken extra trouwedities MEDIA Een dunne krant is een betere krant School voor slimme kinderen RVD laat Maxima-kalender van Panorama ongemoeid Terugkeer van een stukje Nederlands erfgoed I looter terug bij I udio Sport 'Bewaarnummer voor de abonnees' _J virsum - Maarten Nooter keert per april terug bij Stu- j Sport. Hij wordt adjunct- ofdredacteur/plaatsvervan- jd hoofd van deze NOS- jrtrubriek. Tussen 1993 en lWJ )0 werkte hij als eindredac- ir bij Studio Sport. Na een afliet met de vertrekkende ff van Studio Sport, Martijn idenberg, verliet hij het jrtprogramma. Nooter is nu g plaatsvervangend hoofdre- rteur bij het actualiteitenpro- nima Netwerk van de AVRO. bsporing i >a iral k< MjlJ Hilversum - Dagbladen hebben de komst van radio, televisie, in ternet en gratis kranten over leefd. Maar kunnen ze het tegen alle vier tegelijk opnemen? De totale oplage van rond de 4,4 miljoen kranten per dag daalt. Hadden tot voor kort alleen de regionale kranten daar last van, nu zijn ook de landelijke vijf aan de beurt. Op hetzelfde moment nemen de advertentie-inkom sten af en stijgen de kosten van papier en bezorging enorm. Pa niek op de redactievloer? Het moet anders. Het moet kor ter, maar ook beter. En minder saai. Ook kan de krant wel wat dunner, hoeft er minder nieuws in te staan, maar wel meer uit leg. En redacties moeten meer kiezen, niet over alles willen schrijven. Minder is beter. Dat wordt de krant van morgen, en als het even kan de krant van vandaag. Nog nooit was de nood in de Dagbladen zoeken naar nieuwe wegen om lezers te behouden hele bedrijfstak zo hoog, zowel bij landelijke als regionale kran ten. De dagbladen hebben te maken met stijgende kosten en dalende inkomsten. De geza menlijke oplage van de Neder landse kranten zakt langzaam weg. En de mensen die de krant nog wel hebben, besteden er minder tijd aan. Sporten, televisie kij ken, internetten, familie en vrienden, werken. Het slokt ons zo op dat er steeds minder tijd overblijft om de krant te lezen. De afgelopen jaren zochten kranten het in meer, meer en nog eens meer. Het ging econo misch voor de wind, vooral de personeelsadvertenties deden de dagbladen goed. Daarvan werd menige uitbreiding be taald. De landelijke bladen be gonnen met kleurenmagazines, alle kranten investeerden in in ternet en namen meer journalis ten aan om meer papier vol te schrijven. Niet alleen de zater dagkrant is nauwelijks meer te tillen, ook doordeweeks nam het aantal bijlagen toe. Die tijd is nu voorbij. Bijna alle kranten maakten begin dit jaar bekend minder pagina's te zul len maken. ,,Ik vraag me af of dat zo erg is", zegt Frits Exter, hoofdredacteur van dagblad Trouw. „We hebben het uitge legd aan de abonnees en er zijn weinig reacties gekomen. Een il Huf. Foto: ANP terview Paul Huf j AVRO en NCRV versum - In verband met het dijden woensdag van Paul f herhaalt de AVRO zondag- ind (Ned.l, 18.17 uur) een wring van Close Up met de jgraaf in de hoofdrol. Het Jmde portret is gemaakt »r Tineke de Groot en werd der uitgezonden op 31 de- ,dd iber 2000. De NCRV zendt andag 18 januari in 'Felder- ontmoet' het laatste grote nterview dat de overleden igraaf gaf uit. Rik Felderhof ak met Huf in de Provence. lila Abid naar versum - Laïla Abid (24) dt de nieuwe locatiepresen- ice van het AVRO-program- Opsporing Verzocht. Zij rziet in de vacature die Frits ling achterlaat nu hij de stu- presentatie van Opsporing rdt zocht overneemt van Nelle- krac van der Krogt. Zij verlaat het itieprogramma. Abid werd larokko geboren en kwam onge leeftijd met haar GU I'naar Nederland. Mömen- is ze derdejaarsstudente de School voor Journalis- in Utrecht.Als kind wilde ltijd agente worden, maar lindelij k koos ik voor de malistiek. Maar nu kom ik h nog met politiewerk in raking." zender voor omoseksuelen versum - Het Amerikaanse diaconcem Viacom, eige- r van onder meer MTV, wil tv-zender beginnen die i speciaal richt op homosek- len. Dit meldt The New York ïes. Voor de zender moet w andelijks 5 tot 6 dollar wor- ie i betaald. 'J' uzzik verandert lam in Mezzo sterdam - Muzzik, het enige opese tv-station voor klas- |T ce-, jazz- en wereldmuziek, t vanaf 1 april door het leven Mezzo. Tot die naamsveran- ing is besloten omdat Muz- samengaat met de huidige nse zender Mezzo met het- de thema. l0( heeft Muzzik gisteren be- Tidgemaakt. Volgens de tv- ';ers blijft de aandacht voor muzieksoorten klassiek, jazz wereldmuziek ongewijzigd, kunt van Mezzo nog meer iatie en nog betere produc- verwachten", belooft de ider in een persbericht. Door samengaan is het toekom- e Mezzo in negen miljoen opese huishoudens te ont- igen. irkiezing van innaar 2001 versum - Wie is de minnaar 2001? De luisteraars van het >0 RV-programma BuZz en het 11 schrift Starstyle kunnen dit inenkort bepalen. Het is de :ita ste keer dat acht bekende 1(j derlanders voor deze titel in umerking komen. De kiezers Onen hun stem uitbrengen |eli acht minnaars: Bas Muijs en ,n iston Post (acteurs Goede len Slechte Tijden), Ruud de (presentator BNN), Eddy !y (televisiepresentator), in Wijdenbosch (acteur Cos- Jan Heemskerk (hoofdre- iteur For Him Magazine) en is Mulder (klusjesman van en met Kijkers). Volgens woordvoerster van de V zijn al 1500 stemmen uit- cht. De winnaar wordt in tzendingvan BuZz op 20 ari tussen 18.00 en 20.00 bekendgemaakt. Hij wint innaar-Wissel-Trofee en nacht voor twee in een ro- tisch hotel. hilversum/mediaredactie - Voor wie na de urenlange tv-uitzen- dingen nog altijd geen genoeg heeft van het koninklijk huwelijk op 2 februari, hebben sommige dagbladen een verrassing in pet to. In de namiddag of hooguit aan het begin van de avond valt een krant vol foto's en verslagen van het huwelijk van Willem- Alexander en Maxima op de mat. Ook deze krant brengt een extra editie uit. Vooral regionale kranten ver schijnen na afloop van de fees telijkheden op zaterdag: de Twentsche Courant Tubantia, Apeldoomse en Zwolsche Cou rant en het Deventer, Gelders en Overijssels Dagblad. Het Utrechts Nieuwsblad bezorgt bij zijn abonnees op zaterdagmid dag een verlate dagkrant met een vijf pagina's tellend huwe- lijkskatem. Haarlems Dagblad, Leidsch Dagblad en de Gooi- en Eemlander/ Dagblad van Almere komen op zaterdagmiddag met een ektfü editie Van écht pagi na's in füllcdlöÜr. „Eën echt be waarnummer om onze abon nees een plezier te doen," zegt Hugo Schneider, namens de hoofdredactie van de drie kran ten. „Wij beschouwen het hu welijk als een historische ge beurtenis en willen onze lezers graag iets geven dat ze over vijf tig jaar nog eens uit de la ha len." Logistiek is dat een hele opera tie. De arbeidstijdenwet schrijft voor dat minderjarige bezorgers op zaterdag na 19.00 uur niet meer mogen werken. Daarom wordt met twee edities gewerkt voor Haarlem, Leiden en Hilver sum. Scheiden „In de vroege editie kan alleen het jawoord mee, de overige lezers krijgen ook de balkonscène en de kus." Het Reformatorisch Dagblad overweegt een editie op zater- Het Parool ziet noodgedwongen af van feestkrant Het Parool komt op de huwe lijksdag van Willem-Alexan- der en Méxima niet met een extra bijlage. De hermetische afsluiting van een groot deel van het verschijningsgebied en een verkoop- en uitdeel verbod in de binnenstad ma ken het de Amsterdamse krant onmogelijk om zater dag snel na afloop van het huwelijk een feesteditie 'op straat' te hebben. De teleurstelling ftp dé redac tie is enorm groot, zegt hoofdredacteur Erik van Gruijthuijsen. „We hadden als Amsterdamse krant heel graag met een hele snelle ex tra editie willen verschijnen. We hoopten als stadskrant binnen een uur nadat de rin gen om de vingers waren ge schoven als eerste van alle maal uit te komen." Het Parool verschijnt waar schijnlijk wel op zondag. den haac/cpd - De Rijksvoor- lichtingsdienst (RVD) ziet toch af van gerechtelijke stappen te gen het weekblad Panorama, dat de woede van de organisatie op de hals haalde met een pi kante Maxima-kalender. Na overleg met juristen is besloten het tijdschrift 'niet nog meer pu bliciteit te gunnen'. Vorige week bracht Panorama een kalender uit met'gemanipu leerde foto's van de toekomstige prinses. Op vier paginagrote fo to's was het hoofd van Méxima geplakt op sexy lichamen van schaars geklede modellen. De RVD reageerde furieus en kon digde aan te onderzoeken of er sprake was van inbreuk op het portretrecht. Ook een strafrech telijke aanklacht wegens beledi ging, smaad en laster werd niet uitgesloten. „We hebben besloten ditmaal van vervolgstappen af te zien", liet hoofddirecteur E. Brouwers gisteravond weten. Al kost het wel moeite om het niet te doen." Een rechtszaak tegen het tijd schrift zou waarschijnlijk vlak voor het huwelijk van Méxima en Willem-Alexander, op 2 fe bruari, plaatsvinden. De RVD wil niet dat deze zaak nog meer paar opzeggingen. Er zijn ook veel abonnees die begrip tonen voor de situatie." „Wij zien ook dat mensen min der lezen", vervolgt Exter. „Ons antwoord is niet dat we de krant luchtiger maken en lichter ver teerbaar. We hebben niet de il lusie dat we een krant maken voor de massa. Wij zoeken het in de verdieping. Vooralsnog le vert dat meer abonnees op." „Eigenlijk is het wel een lollige tijd", meent René van Zanten, algemeen hoofdredacteur van het Utrechts Nieuwsblad. „Niets is zeker meer. Er bestaan geen automatismen meer. Wij moe ten met minder papier en min der journalisten een betere krant maken. We moeten af van de reflex dat elk nieuw idee bo venop de oude plannen komt en dus leidt tot meer papier en grotere redacties. Wat dan wel? Ook Van Zanten ziet maar één uitweg: de inhoud van de krant moet zo verande ren dat abonnees in minder tijd beter worden geïnformeerd. „Wij doen nu een proef bij een van onze titels waarbij we niet langer over elke gemeente elke dag drie berichten maken. In plaats daarvan kiezen we een verhaal uit waarvan we hopen dat het veel mensen aanspreekt en dat diepen we dan heel goed uit. Van Zanten is ook teruggeko men van het idee dat een dikke re krant beter is. Van Zanten: „Wij worden in 2003 een och tendkrant en concurreren dan meer met de landelijke bladen. Ons antwoord is niet een dikke re krant maken, maar een krant. Ook Oscar Garschagen, hoofd redacteur van het Algemeen Dagblad, neemt het woord uit breiding niet meer in de mond. Zijn krant verloor de afgelopen jaren tienduizenden abonnees. Garschagen: „We hebben last gehad van de komst van Metro en Spits. Dat scheelt ons in de losse verkoop. Ook is de blanke middenklasse vertrokken uit Den Haag en Rotterdam". zaterdag 12 JANUARI 2002 Het antwoord van het Algemeen Dagblad is het uiterlijk en de in houd van de krant veranderen. „We vernieuwen de krant over de hele linie. We gaan ons meer richten op Zeeland en Brabant en op de veranderende interes ses van lezers. We doen bijvoor beeld meer aan consumenten informatie en games. Wij willen een krant maken waar je wat aan hebt, die je kunt gebruiken in het dagelijks leven. Garschagen gelooft niet dat het doek valt voor de dagbladen doordat mensen minder gaan lezen. Als de jongeren wat ouder wor den, pakken ze de krant weer. Dan moet er we iets in staan dat ze interesseert op een manier die hen aanspreekt. Ik roep vaak: zo lang het menselijk brein blijft werken als het werkt, is er een informatiebehoefte en wil len mensen nieuws en achter gronden." dag, maar heeft de afspraken met de bezorging nog niet ge heel rond. Het Nederlands Dag blad heeft om die reden afge zien van een extra zaterdag krant. De Telegraaf verschijnt op zon dag met een huwelijksspecial. Bij de reguliere zaterdagkrant zit een 'bewaarnummer' over Méxima en Willem-Alexander. Naast de grootste ochtendkrant verschijnen ook het Eindhovens Dagblad en de Haagsche Cou rant voor de gelegenheid op zondag. Algemeen Dagblad, de Volks krant, Trouw en NRC Handels blad komen niet met extra edi ties in het weekeinde. NRC wil de definitieve plannen niet vooraf onthullen. De hoge kos ten en de problemen met de be zorging zijn de voornaamste re denen dat veel kranten afzien van een extra editie rond 2 fe bruari. „Een extra krant heeft al leen maar zin als je hem ook bij de lezer kunt krijgen", zegt hoofdredacteur Oscar Garscha- gèn van het Algemeen Dagblad'. „Dat is in Nederland nu een maal heel ingewikkeld qua be zorging en erg duur. Niet voor niets zijn de zondagskranten hier mislukt." De Volkskrant bracht voor het laatst een extra editie uit na het uitbreken van de Golfoorlog in 1990. „Het is een kwestie van in schatting," aldus redactiechef Frank van Zijl. „Is een koninklijk huwelijk zo belangrijk dat het een extra bij lage waard is?" De leerlingen van de nieuwe school Gaaf! speciaal bedoeld voor hoogbegaafde kinderen. Foto: George Maas. aandacht krijgt 'zo dicht tegen het huwelijk aan'. Brouwers, die 'gewoon geen woorden heeft' voor de actie van Panorama, wilde niet zeggen of de beslis sing is genomen na overleg met Méxima zelf. Panorama heeft met de foto's ook de toom gewekt van bedrij ven, producenten en warenhui zen die kledingstukken ter be schikking stelden voor de kalen der. Zij staan met naam en toe naam op de kalender vermeld. Het is nog niet duidelijk of het weekblad door een van deze on dernemingen voor de rechter wordt gesleept. Hilversum - Het is alles waar een school niet aan doet den ken. Leerlingen die meer tijd aan computerspelletjes beste den dan aan leren. Docenten die het aan de leerlingen overla ten wanneer ze een nieuw vak oppakken en die het halen van een diploma niet zo belangrijk vinden. De school heet dan ook Gaaf! en staat centraal in de do cumentaire Het hoogbegaaf denklooster van de VARA. Gaaf! is een nieuwe school. In een klooster in het Brabantse Sterksel begon het echtpaar Hanssen (met zelf hoogbegaaf de kinderen) eind vorig jaar de opleiding voor hoogbegaafde jongeren van vier tot negentien jaar. Vooralsnog zonder over heidssubsidie probeert het echt paar daar jongeren die zijn vast gelopen in het reguliere onder wijs weer te motiveren om wat te leren. De overheid heeft de school wel een voorlopige er kenning gegeven, maar een sub sidie zit er nog niet in. Voor de VARA registreerde Hans Polak de opbouw en start van Gaaf!. Te zien is hoe ouders meehelpen het oude klooster om te bouwen tot iets dat op een gezellig buurthuis lijkt en in weinig doet denken aan een school. De nadruk in de docu mentaire verschuift echter al snel naar de leerlingen en hun situatie. Lijkt de school in de eerste minuten van de uitzen ding vooral een zooitje, waar leerlingen precies doen waar ze zelf zin in hebben, allengs blijkt het verhaal toch iets genuan ceerder. Terwijl in Nederland het schoolsysteem uitgebreid is ingericht op allerlei soorten leerlingen, lijkt één groep verge ten: de hoogbegaafden, kinde ren met een IQ van 140 en meer. Bijna zonder uitzondering lopen hoogbegaafde kinderen vast in het normale onderwijs, op de basisschool en later ook op de middelbare school. In de uit zending weten ouders en leer lingen heel helder onder woor den te brengen waarom veel hoogbegaafden niet in het nor male onderwijs passen. De nor male school concentreert zich vooral op het bijbrengen van kennis en vaardigheden bij kin deren en besteedt minder aan dacht aan sociale vaardigheden. Hoogbegaafden hebben behoef te aan precies het tegenoverge stelde. Leren gaat bij hen van zelf. Ze hoeven spelling niet te oefenen. Ze komen er zelf wel achter en hooguit hoeft de do cent een keer te vertellen hoe het moet. Waar hoogbegaafden daarentegen wel mee worstelen, is hoe ze moeten omgaan met hun eigen vaak zeer actieve ge dachten. En ook hoe ze om moeten gaan met al die anderen waarbij het denken wat trager gaat. En precies daar heeft het reguliere onderwijs geen ant woord op. Gevolg is dat kinderen die su perslim zijn in het normale on derwijs alleen maar onvoldoen des halen en zich onbegrepen en ongelukkig voelen. In Het hoogbegaafdenklooster komt uitgebreid aan bod hoeveel pijn en verdriet dat kinderen en ou ders doet. Ook blijkt dat kinde ren soms voorgoed het vermo gen om te leren verliezen, waar door het voorkomt dat hoogbe gaafden zonder een diploma het onderwijs verlaten. In de documentaire laat Polak zien hoe Gaaf! op twee manie ren probeert een antwoord te zijn op problemen van hoogbe gaafden. Allereerst kunnen kin deren met gelijkgestemden om gaan. En ten tweede wordt de nadruk niet gelegd op leren, maar op sociale vaardigheden. Eerst moeten kinderen weer een beetje lekker in hun vel zitten. Of dat de juiste aanpak is voor de hoogbegaafden, dat weet het echtpaar Hanssen niet. Wel we ten ze dat het normale onder wijs in ieder geval niet werkt. Met Gaaf. hopen ze de komende jaren er achter te komen hoe hoogbegaafden het beste bena derd kunnen worden. Voorlopig lijkt de aanpak van Gaaf te werken bij de nu veertig leerlingen. In de documentaire is te zien hoe ze opbloeien, con tact leggen met anderen en zelfs weer wat zin krijgen in leren. Dat leren blijft overigens bij zaak. Een van de leerlingen van Gaaf doet bijvoorbeeld in de documentaire een rekenlesje waar men op de basisschool waarschijnlijk een week over zou doen. Na luttele minuten heeft de knaap door hoe het zit en kruipt hij snel weer achter de compu ter voor een spelletje. Op de ba sisschool had hij waarschijnlijk net als de anderen het lesje ein deloos moeten herhalen. Voor de anderen noodzaak, maar voor hem een last. Zo laat Het hoogbegaafden klooster zien dat er fundamen teel wat mis is met het onder wijs in ons land. Het is dood zonde dat het onderwijssysteem zo in elkaar steekt dat de meest intelligente leerlingen er op stuk lopen, terwijl juist die jongeren bij goede begeleiding tot prach tige prestaties in staat zouden moeten zijn. Dolf Rogmans Het Hoogbegaafdenklooster is zondag te zien bij de VARA op Nederland 3 om 20.55 uur. De Fabeltjeskrant spreekt kinderen en volwassenen nog steeds aan De Fabeltjeskrant keert mogelijk terug op televisie met nieuwe afleveringen. De TROS en het kinderkanaal Z@ppelin zijn in vergaande besprekingen met de pro ducenten Alain en Robin de Levita, die de rechten beheren mede namens hun va der Loek. „Het zou geweldig zijn als de Fabeltjeskrant zou terugkeren", aldus Alain de Levita. De Fabeltjeskrant begon in 1968 en werd met tussenpozen tot 1989 opgenomen. Loek de Levita produ ceerde alle 1500 tot nu toe opgenomen afleveringen. Inmiddels is hij met pensi oen en heeft de rechten overgedragen aan zijn zoons. Die praten nu met de TROS en Z@ppelin over een nieuwe serie afleveringen. door Dolf Rogmans Waarom ontstaat nu het idee om de Fa beltjeskrant op te nemen? Alain de Levita: „Het idee leeft al lang. Arthur Valkieser zag als eerste dat de Fa beltjeskrant nog populair is en begon met mijn vader een website. Nu lijkt helemaal het goede moment, omdat de kinderen van toen nu zelf kin deren hebben. De cirkel is precies rond. Daarom zijn ook de TROS en Z@ppelin enthousiast. Het is gewoon een groot langzaam wiel dat in beweging komt. Nu Z@ppelin het programma in de vakantieperiodes her haalt, zijn de kijkcijfers weer goed, soms zelfs hoger dan de Teletubbies. Het is toch een prachtig stukje vaderlandse te levisiegeschiedenis. Wat gaat er precies gebeuren De Levita: „Eerst moeten TROS en Z@ppelin besluiten wat ze willen. Alles is nog open. Mogelijk dat er alleen herha lingen komen en hopelijk willen ze ook nieuwe afleveringen. Dat is relatief na tuurlijk wel veel duurder. En als er nieu we afleveringen komen, moeten we in overleg met de omroepen bekijken of en hoe we die combineren met de oude af leveringen." Kan dat nog nieuwe afleveringen maken van een programma dat zo oud is? De Levita:Alle poppen, regisseurs en stemmen zijn er nog. Alleen tekstschrij ver Leen Valkenier is helaas overleden. Het meeste werk zal dus gaan zitten in het schrijven van de verhalen. Er zijn ge lukkig 1500 oude afleveringen, zodat het te doen is om dezelfde sfeer terug te krij gen. Na het schrijven kan het snel gaan. We hebben maar een kleine studio nodig en die metalen goten zet ik in een week wel in elkaar." Waarom was en is de Fabeltjeskrant po pulair? De Levita: „Destijds vanwege de beesten en de stemmen. De stemmen waren ge weldig. En het zijn duidelijke karakters. De Fabeltjeskrant bood tegelijk een spie gel van de maatschappij en leuke ver haaltjes. De kinderen genoten van de verhalen en de ouders zagen de spiegel. Vandaag spreekt de Fabeltjeskrant nog aan, omdat het op een oude, eerlijke ma nier is gemaakt. In dit computertijdperk worden steeds meer series volledig met de computer gemaakt. De Sabeltjeskrant is van een andere orde. Als de nieuwe serie doorgaat, past u dan veelaan? De Levita: „Daar twijfelen we nog een beetje over, maar waarschijnlijk niet. Ik vraag me wel af of het nodig is dat we het op film draaien. Video kan waarschijnlijk ook wel. De poppen en de decors houden we denk ik hetzelfde. En aan het einde veranderen we zeker niets. Ik heb dat vanwege de herhalingen nu al zo vaak opnieuw ge zien, maar steeds wacht ik toch weer op die onbeholpen knipoog van meneer De Uil."" Van wie is het programma De Fabeltjes krant eigenlijk? De Levita: „Van mijn vader Loek. Hij heeft ook alle 1500 afleveringen geprodu ceerd. Mijn vader is inmiddels met pen sioen en heeft de rechten overgedaan aan mijn broer Robin en mijzelf. Wij gaan daar nu mee door."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 33