'Vergeven en vergeten kan ik niet GESPREK VAN DE DAG De butler heeft het gedaan. Of niet? André Volten ontwerpt beeld voor tuin van paar Loes Luca doet typetje op Oranjefeest in Arena Schadevergoeding van 8000 euro na dood tweeling Kevin en Roy Cees van Ojik ZATERDAG 12 JANUARI 2i MENSELIJK De avonturen van Harry Potter hebben de gerefor meerde predikant dr. J. Ridderbos geïnspireerd tot het organiseren van een HARRY POTTER-KERK- DIENST. De film is een goede manier om het bij belverhaal opnieuw uit te leggen", vindt de predikant in het Groningse Haren. Ridderbos spreekt zondag tijdens de dienst in de Go- rechtkerk over de talrijke parallellen tussen de Harry Potter-film en bijbelse ver halen. ,,De film begint met een variant op het drieko- ningenverhaal en er komt ook een sprekende slang in voor." De belangrijkste pa rallel: Harry Potter houdt aan zijn eerste ontmoeting met het kwaad een litteken over dat pijn blijft doen. Aan elke overwinning hangt een prijskaartje, dat wil ik de gemeente voorhouden." De predikant heeft voor de dienst een tovenaarshoed geleend en moedigt kinde ren aan hun Harry Potter- kleren mee te nemen. Rid derbos heeft nog geen ne gatieve reacties gehad, maar vermoedt dat er wel gelovigen zijn die het zul len afkeuren. STEPHEN GATELY, voormalig lid van de jongensband Boyzone, en zijn Nederlandse vriend ELOY DE JONG zijn uit elkaar. Het stel had al ruim drie jaar een relatie en deelde een huis in Amsterdam. De Ierse zanger kreeg in 1999 een storm van publiciteit over zich heen toen hij 'bekende' homoseksueel te zijn. Nu zijn relatie is verbro ken, verhuist Gately naar Ierland waar hij bij zijn zus gaat wonen. Het pand van bijna twee miljoen euro in Amster dam wordt verkocht. Niet alleen privé gaat het de ex-Boy- zone-ster niet voor de wind, ook zijn solo-carrière komt niet van de grond. Hoewel de wereldberoemde Itali aanse tenor LUCIANO PAVA- ROTTI donderdag halsoverkop naar huis werd geroepen vanwe ge de dood van zijn moeder, heeft hij besloten gisteravond toch op te treden in het Londen- se Royal Opera House. Dit heeft een woordvoerster van de zanger gezegd. De 86-jarige Adèle Pava- rotti, die al geruime tijd ernstig ziek was, stierf in het Noord-Italiaanse Modena. Desal niettemin zou de maestro in de loop van de avond naar Londen vliegen om de volgende dag zijn rol in de opera 'Tosca' te zingen. Pavarotti, die deze maand voor het eerst in vier jaar te horen is in de Royal Opera, zal zijn optreden opdragen aan zijn moeder. De FRIES IS GELUKKIGER dan de Nederlander. Dat blijkt uit een onderzoek on der bijna 1400 Friezen dat uitgevoerd is door de Frys- ke Akademy. De 'Aktuele steat fan Fryslan' bevat ge gevens over de werkende Fries, de zieke en gezonde Fries en de criminele Fries. Uit het onderzoek naar het geluk van de Fries blijkt volgens directeur L.G. Jansma dat 'wij verschrik kelijk gelukkig zijn'. Maar liefst 98 procent van de 1350 ondervraagden zei gelukkig te zijn, terwijl het landelijke percentage op 90 procent ligt. Het ver schil is volgens Jansma moeilijk te verklaren. 'Dui delijk is wel dat Nederlan ders en mensen in de wes terse wereld over het alge meen erg gelukkig zijn en dat heeft vooral met wel vaart te maken'. De rust en ruimte die Friesland biedt zou wel een oorzaak kun nen zijn. Over vijf jaar wil de Fryske Akademy 'de ak tuele steat fan Fryslan' op nieuw onderzoeken. Beeldhoujver André Volten (76) ontwerpt een beeld voor prins Willem-Alexander en Maxima Zorreguieta. Het is bedoeld voor hun tuin bij hun toekomstig huis in Wassenaar. De opdracht komt van het Natio naal Oranje Co mité, dat geld in zamelt voor twee nationale ca deaus voor het bruidspaar een fonds ter bevor dering van de multiculturele sa menging en dit beeld voor het stel zelf. Het comité organiseert tevens de grote feestavond op 1 februa ri in de Amsterdam ArenA, waar veel hoge gasten en vertegen woordigers van zo'n 450 Neder landse gemeenten worden ver wacht. Het comité wil nog niet zeggen hoeveel geld het in kas heeft om alles te bekostigen. De Amsterdamse beeldhouwer Volten voelt zich vereerd met zijn uitverkiezing, maar zegt dat hij officieel nog geen opdracht van het comité heeft gekregen. „Er zijn wel ge sprekken gevoerd maar ik heb in elk geval nog geen 'ja' gezegd. Ik weet nog niet wat de voorwaarden zijn, wat er van mij wordt verwacht. Dan kan ik ook niet vertellen of ik het zou willen en zou kunnen", reageert hij. Volten is vooral bekend van werk in openbare ruimtes, uit gevoerd in diverse materialen als staal en graniet. Zo is hij de maker van het kunstwerk op het Amsterdamse Frederiksplein bij De Nederlandsche Bank dat in de volksmond De Knakenpaal wordt genoemd. Zijn stijl valt volgens de kunste naar niet in een hokje te stop pen. „Het zijn werken op zich." Niet minder dan 1200 muzikan ten, dansers en figuranten wor den ingeschakeld voor het Na tionale Huwelijksfeest op 1 fe bruari in de Amsterdam Arena. Vanaf drie podia in het stadion, gemarkeerd met W M, wor den de 50.000 genodigden gefê teerd op een muzikaal spekta kel. Ceremoniemeester is actrice Loes Luca, die hiervoor in de rol van een van haar bekende type tjes kruipt Startschot van het huwelijks feest is het optreden van veer tien muziekgezelschappen. Elk orkest vertegenwoordigt een provincie, ook afgevaardigden van de Nederlandse Antillen en Aruba zijn van de partij. Muziek is er verder van Bach en Bern stein tot Brainpower. Het Me- tropole Orkest speelt en er wordt gedanst op muziek uit Mokum tot Marokko. Het Natio naal Ballet treedt op en 250 Leidse studenten brengen de wals ten uitvoer. Wïlleke Alberti zingt op muziek van Walt Disney. En uiteraard brengen Marco Borsato en Sita het natio nale huwelijkslied 'Lopen op het water' ten gehore. De bonte mengeling moet het thema van het hedendaagse sprookje hoog houden: 'Meer Samen, Samen Meer'. Er komt nogal wat kijken bij een vlekkeloos volksfeest. Vloerbe- dekkers moeten 10.000 vierkan te meter tapijt leggen voor de drie podia op het speelveld. 30.000 kilo aan technische ap paratuur wordt omhoog gehe sen. Om alle 50.000 gasten van uit het hele land naar het stadi on te krijgen worden 650 bussen en vier extra treinen ingezet. Het publiek wordt aangevoerd vanaf 1500 opstapplaatsen. Ook van uit de Antillen en Aruba woont een delegatie bewoners het feest bij. Negentig procent van alle Ne derlandse gemeenten was be reid om voor haar eigen 'ver dienstelijke burgers' 66 gulden per kaart op tafel te leggen. De overgebleven kaarten gaan vol gens Het Nationaal Oranje Co mité, dat het evenement organi seert, naar eigen contacten en het bedrijfsleven. Tien procent van de opbrengst van de kaart verkoop komt ten goede aan het nationaal huwelijksgeschenk, het Oranje Fonds. Om meer geld in te zamelen voor dit fonds, dat moet bijdragen aan een grotere verbondenheid tus sen de bevolkingsgroepen in Nederland, worden radio- en tv- spots plus krantenadvertenties ingezet. Het comité wil nog geen tussenstand van de opbrengst prijsgeven. .5 V? Paul Burrell. Foto: AP/Peter Jordan Heeft de bulter het gedaan of was hij volkomen te goe der trouw? Heel Engeland wil het weten, maar de goe gemeente moet tot oktober wachten voor duidelijkheid wordt verschaft. Gisteren namelijk bepaalde een Lon- dense rechtbank dat dan pas het proces begint tegen Paul Burrell, voormalig but ler van wijlen lady Diana. De Britse pers zal daar massaal bij aanwezig zijn, want er wordt rekening mee gehouden dat getui genverklaringen publiek worden gemaakt van kroonprins Charles en zijn zoon William. Burrell werd door Diana haar 'rock' genoemd, was tot aan haar dood geduren de vele jaren inderdaad haar steun en toeverlaat en stond tot voor kort bekend als een toonbeeld van rechtschapenheid en inte griteit. Nu echter wordt Burrell beschuldigd van diefstal van meer dan drie honderd spullen van zijn voormalige bazin, met een waarde van naar verluidt zo'n acht miljoen euro. Burrell ontkent alles en stelt dat vrijwel alle spullen bij hem in bewaring zijn gege ven door Diana, en dat hij naar haar dood, te goeder trouw, op eigen houtje nog een aantal dingen in bewa ring heeft genomen. De lijst met goederen waar het om gaat en die is vrijge geven door de politie, bevat een ongelofelijke hoeveel heid dure, maar onnutte troep. Een kleine greep: een leren zweep, een door het gemeentebestuur van Aber deen geschonken bureau, een ceremonieel zwaard, een geelmetalen schede met inscriptie, een vaas, een naaidoos, achttien handtasjes, cd's, een teke ning van prins William, een pepermolen, achttien brie ven, honderden foto's en vele jurken, blouses, rok ken, hoeden en ondergoed van de prinses. Vrijwel alles stond in dichte dozen bij Burrell op zolder. Burrell's advocaat Shaw heeft een vrij plausibel klin kend verhaal. „De politie probeert een mooie show te maken met een zaak die er niet is. Nog voor Burrell ook maar een verklaring had kunnen geven, was al tot vervolging besloten." „Maar waarom zou de man die steeds geweigerd heeft een financieel slaatje te slaan uit de intieme kennis die hij van het leven van de prinses had, waarom zou die man honderden spullen stelen waarvan een groot deel door de herkenbaar heid geheel onverkoopbaar is, en die spullen boven dien opslaan in dichte do zen op zijn zolder?" Het antwoord lag al in de vraag besloten: omdat Diana haar butler volledig vertrouwde en hem zou hebben ge vraagd de spullen voor haar te bewaren. Harm Harkema Prinses Diana. Foto: Reuters/John Stiyan no Helen Verboven verloor negen jaar gele den haar zoontjes Kevin en Roy tijdens de bevalling in het Elkerliek Ziekenhuis in Helmond. De dienstdoende gynaecoloog G. Dijkhuizen werd schuldig bevonden aan de dood van één van de twee jonge tjes, maar kreeg geen straf opgelegd. Na negen jaar procederen krijgt Helen nu een schadevergoeding van nog geen 8ooo euro. Een belachelijk bedrag, vindt ze. „Als ik het over kon doen, zou ik een moker pakken." Laat niemand Helen Verboven nog iets wijs proberen te maken. Ze is wantrou wend geworden, zal zich nooit meer met een kluitje in het riet laten sturen. Want dat is haar één keer overkomen en dat kostte de levens van haar twee zoontjes. Het is alweer negen jaar geleden dat Kevin en Roy stierven. Nu praat Helen schijnbaar onbewogen over de gebeur tenissen die de afgelopen jaren haar le ven hebben beheerst. Maar ze zucht vaak diep en steekt sigaret na sigaret op. „Vergeten en vergeven kan ik niet", zegt ze. Toch heeft ze de beslissing ge nomen om niet meer in hoger beroep te gaan tegen de toegekende schade vergoeding. „Ik moet proberen het af te sluiten, zodat ik weer normaal verder kan leven." Ze staat nog steeds onder behandeling van een psycholoog en krijgt ademha lingstherapie. Hoe Helen zich nu voelt, staat in schril contrast met haar situatie negen jaar geleden. Vóór vrijdag 13 no vember 1992 was ze een gezonde jonge vrouw.Dolgelukkig was ze, toen bleek dat ze in verwachting was van een tweeling. De zwangerschap verliep zonder pro blemen. Alleen in de laatste weken ble ken de kinderen niet hard genoeg te groeien. Helen kreeg het advies te rus ten en werd een week later opgenomen in het Elkerliek Ziekenhuis, onder be handeling van gynaecoloog F. Berk hout Uit het logboek van de verpleeg kundigen blijkt dat het tot 11 november goed ging. De volgende dag, 12 november 1992, staat in Helens geheugen gegrift 's Ochtends werd - zoals gewoonlijk - een zogeheten cardiotocografie (ctg) van de tweeling gemaakt, waarop het hartrit me van de baby's werd geregistreerd. „Toen ik een rechte lijn op het ctg zag, wist ik al dat er iets niet goed was. Ook de verpleegkundige schrok toen ze het resultaat bekeek." Die middag werd ze heel erg ziek en misselijk. „Er was iets helemaal mis, dat voelde ik. Maar je bent helemaal afhankelijk van de art sen." Helen weet zeker dat Berkhout die dag niet bij haar is geweest. Pas 's avonds werd opnieuw een ctg ge maakt. „Ik vroeg aan de arts-assistent die aan mijn bed kwam, wat die rechte lijn betekende. Hij zei dat de baby's zich niet meer comfortabel in mijn buik voelden. Ik vertrouwde het niet, maar dacht 'ze zullen wel weten wat ze doen'." Later bleek één van de jonge tjes al op dat moment overleden te zijn. De arts-assistent belde 's avonds een aantal keren met gynaecoloog Dijkhui zen, die die nacht verantwoordelijk Het graf van de doodgeboren tweeling Kevin en Roy. Foto: René Manders was. „Door de telefoon zag hij blijkbaar dat allebei de baby's nog in leven wa ren en hij niet hoefde te komen", zegt Helen bitter. Midden in de nacht be sloot Dijkhuizen toch naar het zieken huis te gaan om Helen te opereren, maar dat bleek te laat. Beide kinderen leefden niet meer. De arts-assistent had al veel eerder willen opereren. „Ik hoorde later dat hij die nacht zijn klompen kapot had geschopt, zo over stuur was hij van wat er gebeurd was." Eenmaal thuis kwam Helen nauwelijks nog de deur uit. „Ik durfde niet eens naar de bakker, bang dat iemand me zou herkennen en zou vragen naar mijn baby's." Na zes weken mocht ze haar medisch dossier inzien. Meteen viel haar op dat in het dossier de ctg^ van 12 november ontbraken. Haar werd verteld dat de dossiers daar te dik van werden en dat die ctg's daarom maar waren weggegooid. Er volgde een intern onderzoek in het Elkerliek Ziekenhuis. Ook onderzocht de Geneeskundige Inspectie van de Volksgezondheid de dood van Kevin en Roy. Pas anderhalf jaar na hun overlij den, in 1994, verschenen in de pers be richten over de onenigheid binnen de maatschap gynaecologie van he r( liek Ziekenhuis. Een paar arisen s( ten om die reden niet meer mei onder wie Dijkhuizen en Berkhc j er al contact was, dan liep dit vii arts-assistenten. De slechte con catie tussen de artsen zou naast I en Roy ook de levens van twee a baby's hebben gekost. Helen de gifte bij de politie en er kwam e< K rechtelijk onderzoek. Dat er heel wat is fout gegaan, b uit de verslagen van gesprekken a inspecteur van de volksgezondh v Dijkhuizen heeft daarin toegege e wanneer Helen zijn eigen palier geweest, hij zelf veel eerder een snede had uitgevoerd. 'Maar wa ten we eigenlijk over. Een casus r ze komt voorlopig toch niet mei ej zei hij in 1993 tegen de inspecte In 1994 startte justitie een gerec onderzoek naar de dood van Ke Roy. Stap voor stap werden de j> tenissen rond de bevalling van I behandeld. Helen zat in de zaal j inmiddels gescheiden en hertro opnieuw zwanger van een tweel Dijkhuizen kwam niet opdagen a naecoloog werd weliswaar schu vonden aan de dood van het laa e boren jongetje, maar kreeg geen opgelegd. In de Nederlandse we i is namelijk geen strafmaat voor y door schuld als het gaat om een boren kind. Helen rende bij de i )t spraak huilend de zaal uit. De teleurstelling van de rechterl spraak overschaduwde de geboi haar kinderen Jeffrey en Iris. Dit wilde ze een normale bevalling, keizersnede en zeker niet in het i liek Ziekenhuis. Ze werd opgeni t Geldrop. „Ik heb veel gesprekke )r voerd met de artsen daar. Ik het duidelijk gemaakt dat ik absolut genschap wilde hebben over mi by's en mijn lichaam." Helen st< doodsangsten uit toen er uiteim y toch geopereerd moest worden f de kinderen maar veilig in mijn I zitten, zei ik toen. Maar natuurli ik geen keus." De officier van justitie ging niet ger beroep tegen de uitspraak v< rechtbank. Helen hield zich vast laatste strohalm die ze had: een procedure. „Eigenlijk wilde ik miljoen gulden eisen. Niet dat il t dat ik dat zou krijgen, maar om geven hoe ernstig het was wat n aangedaan. Uiteindelijk vroeg 1 ongeveer 145.000 gulden schade goeding, waarvan 100.000 guide immateriële schade. De rest van drag bestond uit kosten die ze h maakt voor bijvoorbeeld de bab en loonderving. Vijf jaar heeft ze uitspraak moeten wachten: Dijk werd in november vorig jaar vei deeld tot het betalen van 17.000 den, nog geen 8000 euro. Jeffrey en Iris weten inmiddels d nog twee broertjes hebben. „Ikl verteld dat Kevin en Roy zijn ges omdat een dokter niet wilde opi zegt Helen. „Maar dat ze niet mi bang hoeven te zijn voor deze d< want hij werkt niet meer in Nedi land." Afscheid genomen van de dorpsarts, de oude Cees van Ojik. Weemoedige middag, al stonden we ruim twee uur in de rij voor we hem de hand konden drukken. Toen ik aan de beurt was zei hij opge lucht. „Eindelijk hoefik dat gelul van je niet meer te horen over hoe goed je vorige h uisarts was. Klopt. Ik heb hem met die vorige dokter nogal las tig gevallen. Het was de in Amsterdam beruchte Ben Polak. De meeste acteurs waren automatisch patiënt bij Polak omdat hij schoolarts was van de Toneelschool. Als eerstejaars leerlitig moest ik door hem gekeurd worden. „Kom zaterdagochtend maar om half tien", zei hij. Vreemde tijd, dacht ik. Die za terdag meldde ik mij in zijn wachtkamer die uitslui tend gevuld bleek met jonge dames. De één nog mooier dan de andere. Polak stak zijn hoofd om de deur, keek mij aan en zei: „Je vindt het zeker niet erg om even te wachten."Zo'n man was Polak. Het was dus huisartsgewijs even wennen toen ik van Amsterdam naar Halfweg verhuisde. Maar al gauw merkte ik dat de Zwanenburger Van Ojik, mijn nieuwe dokter, ook een dwarse figuur was. Ik kwam ooit bij hem meteen paar gekneusde ribben. Hij zeiz„D_at doetflink pijn, maar maak je geen zorgenhet wordt nog erger. Een paar dagen later kwam ik hem op straat tegen. „Hoe gaat het?" vroeg hij. „Veel pijn", zei ik. „Wat heb ik je ge zegd!" riep hij triomfantelijk en reed vrolijk zwaaiend verder. Zo'n man was Van Ojik. Net als Polak, die nog ooit wethouder van Amsterdam is geweest, zette Van Ojik zich in voor het algemeen belang. De Lastige Zwanenburger was zijn troetelkind. Schiphol was de grote vijand. Cees bedacht de actie 'De zeven pla gen van Schiphol'. Geënt op de bijbelse plagen tegen de farao. Hij oreerde, daar is hij trouwens goed in: ,Als laatste plaag kunnen we de hele Haarlemmermeer onder water zetten. Ik had gisteren tenminste een vent op spreekuur die zei dat hij in het leger bij de genie gezeten had. Hij weet precies waar hij de dijken door moet ste ken. Ik heb hem gezegd: 'Beste man, goed idee. Maar waarschuw mij tijdig zodat ik mijn praktijk nog even kan verkopen'."Al bij de derde plaag, kakkerlakken in de vertrekhal meen ik, liep het mis. Voornamelijk omdat de geplande afleidingsmanoeuvre op een verkeerde plek plaats vond. Van Ojik had mij uitdrukkelijk verboden op Schiphol aanwezig te zijn: „Ze kennen jou van de televi sie. Ook zelf zou hij de actie 'van een afstand bekijken'. De bewuste middag zat ik bij de radio om te horen of het nieuws, vakkundig door ons getipt, nog iets over Schip hol te melden had. Rond vier uur kwam het eerste be richt door: 'Zwanenburgs huisarts in hechtenis geno men'. Een paar dagen later, hij was alweer op vrije voeten, kwam ik hem tegen. „Ik dacht dat je op afstand zou blij ven", zei ik. „Ach man", zei hij, „actievoeren, er is niets leukers. Dat zou je voor je beroep moeten kunnen doen. Zo'n man was hij ook. Vond het spel altijd belangrijker dan de knikkers. En maar schelden op specialisten 'die niet bij de tijd bleven', op collega's 'die niks voorde men sen over hadden' en op patiënten als ik 'die uit iedere zij wegberen zagen opdoemen'. Nu ja, laat ik hem niet te veel ophemelen. Mijn vrouw ishogeen tijdje heimelijk verliefd op hem geweest dus zo graag mag ik hem ook weer niet. Toen ik de receptie verliet riep hij me nog na: „Op tijd je medicijnen innemen en pas op jezelf. Trouwens, je vrouw ziet er niet slecht uit.Goeie Cees, altijd vol zorg en altijd het laatste woord. They don't make them like him any more.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2