Premier Kok wil 'oorlog' tegen drugs ZONDAG OPEN 20% ALLE VERF- ARTIKELEN KORTING IETS SALE BIJ IKEA! |TI verkopen? Forrhldo ïodoxe tslims met )t laten' Inzet leger niet uitgesloten Strakke gezichten in aankomsthal Schiphol Stier Herman is Gümüs van de dierenwereld Koud kunstje Eurowisselaars plaag voor middenstand Geen Spelen voor Hersman Praktijkverhalen van Har Meijer it je wel goed? van 11 tot 17 uur met kortingen tot 50% TTTT Leidsch Dagblad r protesten uenos Aires NR. 42821 LOSSE NUMMERS 1,05 2,31 ZATERDAG 1,50 3,31 Leidsch zaterdag 12 JANUARI 2002 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPRINTERS rigroep kiest rJSF yn wil wel li, maar or niets itland ege t skaten on lonkt r klanten i KPN vinder heeft (lelijk succes zij Maxima us Leonard Huxley (grotere vergissing je veronderstelling en leven vol ondeugd even van gebroken plezier is i/GPD - Orthodoxe moeten niet worden tn in de Nederlandse ïving te integreren. Inte- deze groep migranten st alle ruimte krijgen eigen kring af te scher- de dominante westerse Dat standpunt huldigt ling, lijsttrekker van de lUnie. Veling is de overheid op rde weg met een be- islamitische religieuzen zet zich aan te pas- jp zijn minst geen bele- uitspraken te doen. „Ie- die zich tegen de hier opvatting te weer ordt ais intolerant gezien. tar in een samenleving verschillende geloven Ikaar leven moet je kun- 3 icasseren. In principe n| en imam de vrijheid heb- zeggen dat homoseksua- et deugt." istelijke partijleider zegt interview met deze krant igemakkelijk gevoel te i over de volgens hem lende trend islamitische jke leiders te muilkorven. .'jGeloof Samenleving: 3 kunnen roepen dat iets den haag/anp - Er zijn onortho- doxe maatregelen nodig om de toenemende drugssmokkel via Schiphol aan te pakken. Premier Kok wil niet uitsluiten dat het le ger wordt ingeschakeld om de toestroom van bolletjesslikkers een halt toe te roepen. Bovendien houdt hij de moge lijkheid open om in het uiterste geval twee verdachten in een cel te plaatsen. „We hebben niet de luxe dat we een en ander buiten de orde kunnen plaatsen", aldus de minister-president gisteren na afloop van het kabinetsbe raad. Ook de drugsproblemen in het land van herkomst moeten wor den aangepakt. De grenscontro les op de Nederlandse Antillen, waar veel cocaïne vandaan komt, moeten sterk verbeteren. Nederland levert bijdragen aan betere apparatuur en personeel op de eilanden om de toe stroom van drugs te stoppen. Zo krijgt de Cura9aose luchtha ven Hato de beschikking over een 'mole'. Dat is een geavan ceerd apparaat dat bij passa giers de aanwezigheid van coca- inebolletjes in de maag of elders op het lichaam waarneemt. De mole is afkomstig van de Kust- door Wilfred Simons leiden - Stier Herman, het trans gene rund dat volgens velen niet geboren mocht worden, mag nu ook niet dood. Sinds bekend is dat het noodlijdende Pharming Herman wil laten slachten, staan de dierbeschermingsorganisaties bij het Leidse biotechbedrijf op de stoep. Hoe kon de stier zo plotse ling onze nationale knuffelos worden? Dagelijks gaan er in Nederland honderden runderen naar de slachtbank. Daar kraait geen haan naar. Wat maakt stier Her man tot het nationale knuf felrund? De Leidse hoogleraar rechten Paul Cliteur trekt de vergelijking met uitgeprocedeer de vluchtelingen en illegalen. „Dagelijks worden er tientallen mensen uitgezet, allemaal met een schrijnend verhaal. Nie mand kijkt naar hen om. Men sen staan in het algemeen on verschillig tegenover het lot van mensen die zij niet kennen. Pas als een illegaal een gezicht krijgt, zoals de Amsterdamse kleerma ker Gümüs, krijgen we medelij den met zijn lot. Met Herman is hetzelfde aan de hand. Hij is een stier met een gezicht en de ge dachte dat zo iemand lijdt, wordt onverdraaglijk voor ons." Cliteur wijst erop dat dieren wier lót wij ons aantrekken, 'on der de werking van de menselij ke moraal worden gebracht'. Herman is dan een 'eremens'. „Zulke dieren behandelen wij als mensen. Zij krijgen dezelfde rechten als wij en wij komen daar ook voor op." In die zin is het idee dat Herman geslacht moet worden, onverdraaglijk. Volgens de Leidse godsdienstso cioloog Meerten ter Borg komt daar nog eens bovenop dat wij het gevoel hebben dat wij Her man dank verschuldigd zijn. Hij is een monster, een in de natuur onbestaanbaar wezen, dat wij ook nog eens zelf hebben ge schapen. Dat maakt hem zielig, en ons schuldig aan zijn lot. Ook heeft hij, door te ontstaan en door - voor hem beslist onaan gename - proeven te ondergaan, bijgedragen aan het voortschrij den van de medische weten schap, en dus aan ons welzijn. „Om hem nu zomaar te slach ten omdat bij Pharming het geld op is? Die gedachte is In haar cynisme onverdraaglijk con stateert Ter Borg. Opmerkelijk is dat de geestelijke vader van Herman, de Leidse hoogleraar biotechnologie Her man de Boer, de ethische over wegingen van Cliteur en Ter Borg niet deelt. In een opinie stuk in het Agrarisch Dagblad eerder deze week zegt hij er geen moeite mee te hebben als Herman de 'weg naar het slachthuis gaat', indien er geen instelling bereid is om hem te fi nancieren. Omdat bij Pharming nu 'elke euro telt', moet Phar ming zijns inziens kiezen voor die extra werknemer, die nuttig werk kan doen aan een genees middel uit. genetisch gemodifi ceerde koeien of konijnen. door Richard Mooyman schiphol - De gezichten staan strak vrijdag middag in de aankomsthal van Schiphol. Het wachten is op de passagiers van een Boeing 747 van de KLM uit Curasao. Een beruchte vlucht met mogelijk tientallen drugssmokkelaars aan boord. Tussen vrolij ke afhalers met bloemen bevinden zich veel nerveuze Antillianen met petjes en gouden kettingen. Een enkeling rookt een joint. Alleen of in kleine groepjes turen zij naar de deur waardoor de reizigers moeten aanko men. Je hoeft geen rechercheur te zijn om te vermoeden dat hier van alles niet in de haak is. De koeriers zijn veelal Antillianen of Ni- gerianen. In de aankomsthal van Schiphol worden zij opgewacht door dealers en tus senpersonen. De meeste contacten verlo pen geruisloos. Een zoekende blik, een te ken, een vriendschappelijke stomp. Veel wordt er niet gezegd. De meeste koppels verdwijnen snel. Met geen andere bagage dan een plastic tasje is vandaag ook een schichtige, magere passagier met de KL 785 aangekomen. Volgens de maatstaven van drugsspeurders op z'n minst verdacht, maar hij is kennelijk ongeschonden langs de con troles gekomen. Een man in een lange leren jas steekt zijn hand op. De magere reiziger met het verfrommelde tasje krijgt een waar derende klap op de schouder. Bij de balie van Iberia koopt de gulle begeleider direct een nieuw vliegticket voor de vermoeid ogende man. Ook twee vrouwen krijgen van hem een ticket. Hun eindbestemming is kennelijk Spanje, ook een bekende draaischijf van drugssmokkel. Erbij: 'Voer visumplicht in voor Antillianen' wacht die in de wateren bij de Antillen en Aruba actief is. Ook kan Nederlands personeel worden geworven om in de Bon Futurogevangenis op Curasao te gaan werken. Daar staan soms cellen leeg wegens gebrek aan bewakers. Kok neemt de smokkel hoog op. Het vertrouwen van de burger in de rechtsstaat raakt in het ge ding als smokkel van harddrugs niet afdoende wordt aangepakt, vindt hij. De premier wilde zich niet uitspreken over de vraag of minister Korthals van Justitie wel adequaat heeft gereageerd. Volgens Kok is er „niet systema tisch aandacht geschonken" aan de groeiende problemen met de bolletjesslikkers. Maandag zal Korthals een schriftelijke reactie geven op de vele vragen van Tweede-Kamer fracties. Volgende week vrijdag bespreekt het kabinet maatrege len. De ministers van Financiën, waar de douane onder valt, Ver keer en Waterstaat (wegens de controles bij luchtvaartmaat schappijen), Koninkrijksrelaties en Justitie nemen daarbij het voortouw. Pagina Binnenland: Commentaar pitztal - Halsbrekende toeren moeten ze uithalen, de deelnemers aan het eerste wereldkampioenschap ijsklimmen, dat dit weekeinde in het Oostenrijkse Pitztal wordt gehouden. De meer dan 150 deelnemers, onder wie drie Nederlanders, moeten een loodrechte en een overhangende ijspilaar beklimmen. De klimmer die het hoogste komt, krijgt de meeste punten. Foto ANP: Menno Boermans (advertentie) hogeschool Hnon Hao n q h b is upen aag Opleiding leraar basisonderwijs Alleen informatie over de voltijdopleiding Amsterdam Jan Tooropstraat 136 tel (020) 6137079 Alkmaar Gabriël Metsulaan 34 tel (072) 5121868 1 vrijdag 18 januari Aanwezigheid bij aanvang gewenst groot bedrijf is dat een pro bleem, voor kleinere winkeliers is het een ramp." Ook de Kijkshop kent het pro bleem. „Deze week hadden we nog iemand die een ring van 1800 gulden kocht. Cash be taald, in guldens", vertelt een verkoopster. „Normaal leveren we die alleen op bestelling, maar deze klant kocht hem uit de vitrine. Dat ding werd een dag later in ons filiaal in Alphen aan den Rijn teruggebracht." Het is slechts een van de vele voorbeelden die ze zou kunnen geven. „Het is echt een pro bleem op het moment. Maar wat kun je er aan doen?" Weinig. Hoewel? „Laatst hadden we een klant die niet eens de winkel verliet, maar direct door liep om het gekochte terug te brengen. Toen hebben we het geld in guldens teruggegeven", aldus de C&A-medewerkster. door Timoteus Waarsenburg leiden - De Leidse middenstand wordt horendol van klanten die winkels gebruiken als bank of om zwart geld om te wisselen in euro's. Tal van winkeliers wor den overspoeld door mensen die dure aankopen in guldens doen, om het product vaak de zelfde dag nog terug te brengen. De reden: ze krijgen hun aan koopbedrag dan in euro's terug. Voor middenstanders vormt de ze groep klanten een probleem omdat de beperkte hoeveelheid wisselgeld op deze wijze hard slinkt. Bovendien, zo luidt de klacht, kost het terugnemen van goede ren veel tijd, wat boze gezichten oplevert bij wachtende klanten die wel met de beste bedoelin gen hun inkopen doen. „Men sen die voor een paar honderd gulden een pak kopen en het dezelfde dag nog komen terug brengen. Dat klopt natuurlijk niet", zegt een medewerkster van C&A. Naar de beweegreden van deze klanten kunnen de winkeliers slechts gissen. Bedragen tot 25.000 gulden kunnen bij de bank probleemloos worden om gewisseld voor euro's. Ook als het zwart geld betreft. Pas boven dat bedrag hebben banken een meldingsplicht. En de pinauto maten doen het ook overal weer. „Op 31 december zagen we dat veel mensen deze truc toepasten - met pinpas betalen en de aankoop meteen terug brengen - om cash guldens in huis te hebben. Veel pinauto maten deden het toen niet. Dat was lastig, maar verklaarbaar. Nu begrijp ik het niet", aldus de C&A-medewerkster. „We raken op deze manier snel door ons wisselgeld heen. Voor ons als heerenveen - Jochem Uytde- haage sprong een gat in de lucht, Martin Hersman voelde zich 'dizzy van de klap' en Er- ben Wennemars vocht tegen de tranen. De skate-off voor het laatste startbewijs op de olympi sche 1500 meter ging naar Uyt- dehaage. De 1500 meter was voor Hers man de enige kans om zich te plaatsen voor Salt Lake City. Na 1100 meter voelde hij dat het niet lukte. „Ik had niet de macht om me te ontspannen. Ik word op een seconde gereden en dan weet je: klaar over." Hersman wil na dit seizoen bij TVM een opleidingsploeg op richten. De Iissenaar denkt nog niet aan stoppen. Hersman, bij na 27 jaar, wil zijn loopbaan als schaatser en coach ten minste met nog twee jaar verlengen. Hij heeft zijn trainersdiploma's en wil zijn plan na afloop van het seizoen voorleggen aan de directie van TVM. Pagina Sport 2: 'Ik zal me de komende dagen erg rot voelen' Foto: Hielco Kuipers Soms ontroerend, vaak grappig, bijna altijd Leids. Vanaf vandaag staat in de zaterdagbijlage Erbij wekelijks een verhaal uit de praktijk van de bekende Leidse huisarts Har Meijer. In de eerste aflevering, 'Aan lagerwal', behandelt dokter Meijer op een onorthodoxe manier een geblesseerde Leidse ex- gewichtheffer. Meijers verhalen worden geïllustreerd door de Katwijkse tekenaar Bert van der Meij, winnaar van de Rabobank Cuituurpijs 2001. Kleintje Pils opent feest in Arena sassenheim - Het Sassenheimse orkest Kleintje Pils mag op 1 fe bruari de muzikale opening helpen verrichten van de Natio nale Feestavond ter gelegen heid van het huwelijk van prins Willem-Alexander en Móxima Zorreguieta in de Amsterdam Arena. Naar de wens van het bruidspaar heeft het feest een 'nationaal karakter' en is het een afspiegeling van de Neder landse cultuur en bevolking. Kleintje Pils zal, gestoken in kleurrijke folkloristische kleding compleet met klompen, het nummer 'Zuiderzeeballade' ten gehore brengen. Kunst Dreesrnann onder de hamer Amsterdam - De omvangrijke kunstcollectie van zakenman Anton Dreesmann komt in april in Londen en Amsterdam on der de hamer bij veilinghuis Cristie's. De opbrengst van de ze grootste Nederlandse parti culiere collectie die ooit op de markt is gekomen, wordt rond de 24 miljoëh euro geschat. De veiling van de meer dan 1300 kunstvoorwerpen zal plaatsvin den gedurende vier dagen, ver spreid over vijf veilingen in de twee steden. Greenspan ziet herstel economie san francisco - President Alan Greenspan van de Amerikaanse centrale banken ziet eerste te kenen dat de recessie in de Ver enigde Staten ten einde loopt. Maar het is nog te vroeg om te kunnen zeggen dat een econo misch herstel is ingetreden, al dus de bankpresident gisteren in een toespraak in San Fran cisco. Greenspan stelde vast dat de Amerikaanse economie de afgelopen weken niet verder is verzwakt. „Er zijn vaker signa len van stabilisering gekomen. De gegevens over de economie zijn nu niet meer ononderbro ken negatief." (advertenties) ■oor een baan van nu /^v exac, ,i.ur„,dioir op www.exactpi.nl \Ss (advertentie) ALLEEN ZATERDAG 12 JANUARI (advertentie) Meubelplein Leiderdorp ligt aan de A4 tussen Rotterdam en Amsterdam, afslag Leiderdorp (afslag 6). Meer informatie: 071 - 541 65 85. Gesloten: Mijnders. c MEUBELPLEIN LEIDERDORP (BIJ INLEVERING VAN DEZE ADVERTENTIE) Leiden, Zoeterwoudseweg 11 Leiden, Hoge Morsweg 152a Geopend ma t/m vr 09.00 - 21.00 uur, za 09.00 -17.00uur iBOUWMARKTl Vanaf zondag 13 januari om 10 uur ben je van harte welkom bij IKEA Eindhoven, Sliedrecht en Utrecht. Op maandag 14 januari om 10 uur start de SALE in de overige vestigingen. V IKEA.nl 0900 - 235 45 32 (€0.10/min Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V Straat Postcode Telefoon n. controle nabezorging) 'el* Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau B| automatische betaTmg is mijn bank-gironummer. Handtekening: 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1