Cistron paait KPN-klanten RIJN VEENSTREEK Subsidie gemeente onvoldoende voor jubileum Hoogmade Geaccepteerd heb ik het nog lang Herindeling is geen vies voord meer in Rijnstreek R7 llmhuis |iit cabine diefstal In recette ACHTERGROND Gratis naar Alphense provider Geen parkeerkaart voor leraren gder dennen rersnipperaar n aan den run - Ruim kerstbomen zijn in Alphen de versnipperaar gegaan. 600 minder dan vorig Wethouder Groen in 't wijt dat aan de stijgende op van kunstbomen en de op van bomen met kluit f a de kerst in de tuin wor- I eplant. De snippers wor- ecomposteerd of uitge- d op schorspaden in re- egebieden. De jeugd, die erendeel van de bomen J -rde, kreeg 30 eurocent >om. Voor elke 200ste in- ;rde boom was er een ca- jon. e uwjaarsborrel ahense PvdA rla d n aan den run - De afdeling in Alphen aan onfajn geeft maandag een irjaarsborrel in café Alle aan de lulianastraat. De h< waarin vorig jaar onenig- ui jntstond over de kandida- s it, presenteert de kandida- het programma voor de uv enteraadsverkiezingen. De begint om 20 uur. zaterdag 12 JANUARI 2002 Stichting Hoogmade 750 jaar naarstig op zoek naar andere geldschieters hoogmade - De gemeente Jacobswoude is bereid met 5.000 euro, zo'n 11.000 gulden, de viering van het 750-jarig jubileum van Hoogmade te ondersteu nen. Bij haar zoektocht naar andere geldschieters klopte de Stichting Hoog made 750 jaar onlangs ook aan bij jonkheer Wittert van Hoogland. Maar de 'heer van Hoogmade', die zich eerder gepasseerd voelde door zowel de stich ting als de gemeente, is boos over de gang van zaken en is helemaal niet van plan de festiviteiten te sponsoren. Het kostte de afvaardiging van de Hoogmade 750 jaar donderdag weinig moeite om de commissie financiën onder leiding van burgemeester Van Beek tot het verlenen van een subsidie te bewegen. Hoewel de 5.000 euro voor de helft een garantiesubsidie is, zei Van Beek tegen secretaris Tjitske van Eenige en penningmeester George Barnier dat zij die gerust kunnen aanspreken. Alle fracties deelden zijn mening. De totale kosten van alle festiviteiten, die het hele jaar duren, raamt de stich ting op 33.000 euro (73.000 gulden). Barnier had gehoopt op meer subsidie, maar vindt de bijdrage voor gemeentelijke begrippen royaal. De Rabobank wees een verzoek om een garantie voor de uitgaven van het jubileumboek, geschreven door Hans van der Wereld, af. De stichting is druk op zoek naar een nieuwe geldschieter, zodat het boek, dat zo'n 13.000 euro (29.000 gulden) gaat kosten, toch kan worden gedrukt. „Wij willen alle inwoners dat boek aanbieden", aldus een optimistische Barnier. Van Eenige verwacht echter dat het boek tussen de 12 en 15 euro (rond de dertig gulden) gaat kosten en dat alleen enkele bobo's het boek krijgen aange boden. Barnier hoopt ook nog steeds op een financiële bijdrage van Wittert van Hoogland. De stichting wil er niet om vragen, maar verwacht dat de jonkheer met een voorstel komt. Maar Wittert van Hoogland is niet van plan om geld te geven. „Ze hebben me niets gevraagd", zegt hij. „Waarom zou ik dat doen? Het is weer eens hetzelfde liedje: alleen als ze me nodig hebben weten ze me te vinden." Ook wil de 'heer van Hoogmade' zijn archieven nog niet openstellen voor Van der Wereld. Ik zie niet in waarom ik op stel en sprong meneer Van der We reld zou moeten helpen." Alzheimer dwingt huisarts Van Engelen te stoppen met zijn werk aan den run - Het Park- lis in Alphen overweegt vi mera's te plaatsen naar ding van een brutale dief de filmcabine. Afgelopen ^ag ging een onbekende er or met de recette en wat geld, ongeveer 400 euro. ff griste een geldkistje weg I ig geen anderhalve meter perator Hans Verhorst, die n Nynke draaide voor een tochte zaal. Sindsdien 31 antoor en cabine op slot. ider is het trapje naar de ^ei orruimte opgelopen. 1 'f lat Verhorst een koptele- 1" ophad om de film te vol- be merkte hij niets van de ,t0|al. Verhorst: „Het kistje op nog geen anderhalve bij me vandaan, in zo'n dat ik het in de gaten kan "9 n; De dief heeft de tele- n de map iWt'fes'èritërin- fflfRirig opzij gélègd'Vtiórdkt1 kistje pakte. Dan moet je 01 indsbrutaal zijn." l0< af is Verhorst blij dat hij gemerkt heeft. Hij weet loe de dief gereageerd zou n als hij betrapt was. „Het ieen naar idee dat iemand I dicht kan naderen zonder F het merkt." loektocht naar het kistje le de volgende ochtend niets an aangifte bij de politie irhorst af. „Dat kon pas de ide maandag. Dat vonden gal demotiverend." rst vindt het spijtig dat een f open organisatie als het inhuis nu publiekson- lelijke maatregelen moet Maar als we druk bezig Boeten we toch bepaalde hes afsluiten." door Annette Lameijer aiphen aan den run Een arts die bij zichzelf de ziekte van Alz heimer moest constateren. Zo ging het bijna. Toen ook de speci alisten van LUMC en AMC dit har de feit in oktober vaststelden, was er geen keus meer. Dokter Van Engelen (56) stopt met zijn praktijk aan de Houtzwam in Al phen. Noodgedwongen. „Na de vaststelling van de diagnose moest ik erg huilen." J.G.C.M van Engelen kent het verloop van zijn ziekte als geen ander. Regelmatig wordt hij door emoties overmand. Nu al merkt de Alphense huisarts hoe moeizaam hij in het leven staat. „Er valt niets meer te ontken nen, dit proces is (nog) niet te stoppen." De ziekte van Alzhei mer is een hersenziekte, waarbij de cellen in sommige delen van de hersenen afsterven. Ondanks uitgebreid wetenschappelijk on derzoek zijn de oorzaken nog onbekend. Er is geen behande ling. Naar schatting 130.000 Ne derlanders lijden aan deze ziek te. Na deze sobere feiten blijft het eMf 'stil iri' de huiselijke ètireek- köhiëf iViet h'ét biëdè büMü en de wand vol medische boeken. De symptomen van de ziekte zijn vergeetachtigheid, verande ringen in de persoonlijkheid, desoriëntatie en verlies van spraak. Terwijl hij duizenden patiënten op weg mocht helpen naar lichamelijke en geestelijke genezing, is het ziekteproces bij de immer vriendelijke dokter onomkeerbaar. Dat stemt Van Engelen droevig. „Geaccepteerd heb ik het nog lang niet." Dokter Van Engelen begon in 1976 met zijn praktijk in het voormalige Kruisverenigingsge bouwtje in de Briljantstraat. Toentertijd telde de wijk vooral jonge gezinnen, 's Ochtends werkte Van Engelen als huisarts, 's middags controleerde hij op het consultatiebureau of het Huisarts Van Engelen kent het verloop van zijn ziekte als geen ander. „Er valt niets meer te ontkennen." Foto: Henk Bouwman jonge Alphense grut groeide en gedijde volgens de gangbare sta tistieken. Ook begeleidde hij be vallingen. „Mooie tijden. Je kon alles aan en je deed alles." Het kerstkind roept even een pretti ge herinnering bij hem op. „Een hoogzwangere vrouw, werk zaam als verpleegster, dacht net te lang dat ze het zonder dokter kon stellen." Toen Van Engelen uiteindelijk toch geroepen werd, ontbrak de tijd voor een gang naar het kraambed. „Gelukkig was er nog een plekje vrij onder de kerstboom. Daar is het kind door mij gehaald. Het contact met de mensen en de afwisseling van de proble men vindt Van Engelen nog steeds het boeiendste van zijn beroep. Daarom koos hij dit vak. Daarnaast heeft hij zich op vele gebieden ingezet. Een greep uit de activiteiten naast zijn dnikke huisartsenbaan: bedrijfsarts bij de Technische Unie, secretaris van de Ronde Tafel Club, voor zitter van het Rijnlands Artsen Laboratorium. In de jaren tach tig richtte hij een Hart Trim Groep op en gaf reanimatiecur- sussen bij bedrijven en instellin gen. Verder maakte Van Engelen zich sterk voor het huidige auto matiseringssysteem voor patiën tenregistratie. „Erg handig, want zo zien arts en apotheker in één klap welke medicijnen er zijn voorgeschreven." Van Engelen kijkt met plezier te rug op zijn loopbaan. Door zijn diepgaande belangstelling voor mensen beseft hij wel eens te veel hooi op zijn vork genomen te hebben. „Ik had veel mensen met psychische problemen. Met hen praatte je dan een half uur intensief. Nu worden ze door verwezen naar de Riagg." Wat ook veranderd is: het aantal mensen met astma en cara. „Veel meer dan vroeger", zegt Van Engelen. Om er aan toe te voegen: „Het wordt ook eerder onderkend. Vroeger zei men: ach, een kuchje, dat gaat wel weer over. Half december, vorig jaar, kre gen de ongeveer 3.000 patiënten van Van Engelen een brief in de bus waarin hij de beëindiging van de praktijk aankondigde. Sindsdien bereiken hem vele hartverwarmende reacties. Van Engelen rondt komende maand alles af. Een waarnemer helpt hem daarbij. Daarna hoopt hij meer tijd aan zijn liefhebberij te besteden. Met zijn vrouw Tineke is hij dan te vinden op zijn boot in de omgeving van. de Braas- sem. Aan het onlangs geopende Alzheimercafé is ffij niet toe. „Het is wel vlak om de hoek." Zelfspot houdt hem op de been. - ikm,c m ™dl het hart van vol is loopt md van over. Vandaar dat reek-burgemeesters, ichtigheidshalve op per- jke titel, zo kwistig strooi- t toekomstverwachtin- inds de uitkomst van het Jdelingsonderzoek van bu- PMG van een half jaar en hebben zij het op ge- lijden over alle mogelijke in van samenwerking, loals dat heet, de be- racht te vergroten. Alle iders bezweren dat zij van vrijwilligheid hun - Jallonnetjes oplaten, hun opmerkelijke eensge- eid verraadt enige sturing, de vrijage tussen Rijn- r e en Zoeterwoude wel van blijvende aard kunnen .7 docht die combinatie ooit fand komen, dan heeft Al - alvast één sterkere buur- ook al wonen er in aan de ik en in de dorpen min- n de gewenste 40.000 in- s. Maar wat niet is kan >men, zeker als het arm- Rijnwoude een oppep- ijgt van de fusie en uit- tot een bedrijvig en toe- lijk oord langs de Oude Ie andere kant van Alphen net name burgemeester imp van Ter Aar al maan- oor een grote gemeente, Het lijkt wel afgesproken werk. In bijna alle nieuwjaarstoespraken in de Rijnstreek gaat het dezer dagen over gemeentelijke herindeling. Rijnwoude past bij Zoeterwoude, Alphen aan den Rijn zoekt vitale buren met minstens 40.000 inwoners, Jacobswoude lonkt zowel naar Alkemade als naar Ter Aar en zijn buren en Ter Aar vindt samenwerking alleen niet genoeg. Wordt 2002 op het gebied van gemeentelijke herindeling het jaar van de waarheid? die voor het gemak ISD zou kunnen heten. ISD staat voor de Intergemeentelijke Sociale Dienst die Ter Aar, Jacobswou de, Liemeer en Nieuwkoop sinds een jaar gezamenlijk run nen. Een succes is de geldver slindende organisatie nog niet, maar zij smaakt bij de fusiege- zinde Epskamp naar meer. Ook buurman Van Beek van Ja cobswoude roemt de samen werking van de vier Rijnstreek gemeenten. Maar in één adem noemt hij de andere buurge meente Alkemade als een even geschikte fusiepartner. Alle dor pen van die gemeente liggen net als de kernen van Ja cobswoude aan het Braasse- mermeer. Die plas is een voor de hand liggende naam voor zo'n nieuwe gemeente, die de twee halve cirkels rond de Braassem verenigt. En Van Beek heeft zijn privé-mening nog niet uitgesproken of collega Meerburg van Alkemade rea geert al positief. Zijn gemeente, die geen deel uitmaakt van de Rijnstreek, voelt er kennelijk niets voor om in het tijdperk van samenwerking en schaal vergroting alleen over te blij ven. Mocht het ooit komen tot zo'n verzameling van een stuk of achttien dorpen en buurt schappen, dan is daarmee de ISD niet op slag waardeloos. De bestuurders van alle ISD-ge- meenten ervaren inmiddels aan den lijve dat zelfs een kwart van de kosten van dat loket meer is dan Bruun kan trekken. Dus kan zo'n grote sociale dienst in de toekomst gemakkelijk dienst doen voor zowel de gemeente Braassemermeer als voor de 'Rest van de Rijnstreek'. Met al die toespelingen op ge meentelijke herindeling is één ding zeker: herindeling is een onvermijdelijk vervolg op nau- Archieffoto: Mark Lamers we samenwerking la ISD. Welke combinaties er uit rollen is nog niet duidelijk en wanneer de fusies tot stand komen ook niet. Gezien de geleidelijke en tame lijk eendrachtige aanloop be staat zelfs de kans dat de fusies rimpelloos verlopen. De ge meentebestuurders in de Rijn streek hebben de indruk dat zij zelf meesturen. Bij de vorige herindelingsronde, in het vori ge decennium, was dat anders. Toen ging veel energie zitten in vergeefs verzet tegen herinde ling. Die fout kunnen ze nu wellicht vermijden. Tim Brouwer de Koning door Annette Lameijer alphen aan den run - Ontevre den internetklanten van de KPN kunnen gratis overstappen naar internetprovider Cistron Broad band BV uit Alphen aan den Rijn. De provider gaat de strijd aan met de KPN, nu die heeft beslo ten de maandtarieven voor Mx- stream, de snelle ADSL-internet- verbinding, met 23 procent te verhogen. Zowel de Consumen tenbond als de landelijke compu terclub HCC kreeg honderden re acties van verontwaardigde KPN- klanten. De populariteit van een ADSL- intemetverbinding is te danken aan de snelheid van het medi um. Muziekfragmenten, video clips en films zijn razendsnel van het internet te halen. Cistron biedt KPN-klanten een gratis overstap aan naar zijn ei gen ADSL-systeem. Wie besluit voor drie jaar een contract aan te gaan bij de provider hoeft geen 200 euro (440 gulden) te betalen voor de aansluitkosten. Wie een ADSL-verbinding heeft bij de KPN betaalt eigenlijk in twee gedeelten: aan de KPN en aan een provider. Cistron heeft voor het transport van huis naar provider een contract afgesloten met Bbned, een dochter van Te lecom Italia. „Daarom kunnen wij goedkoper aanbieden", al dus Danny ter Haar van Cistron. KPN Telecom-woordvoerder Bram Oudshoom reageert laco niek op de actie van Cistron. „Als de concurrent dit kan aan bieden, waarom niet." Het tele- combedrijf huldigt het stand punt dat de prijzen van Mx- stream omhoog moeten om geen verlies te lijden op de AD- SL-intemetverbinding. Ter Haar is niet bang dat de wachtlijsten door de actie voor de snelle internetverbinding nog meer oplopen. Volgens hem moeten klanten van KPN drie maanden wachten op een aan sluiting. Bij Cistron is de wacht tijd vier tot zes weken. Het pro bleem ligt volgens Ter Haar ech ter bij KPN. „De fysieke aanslui tingen lopen via Bbned naar KPN. Officieel staat voor een aansluiting negen werkdagen. Helaas heeft 60 procent van on ze aanvragen te maken een wachttijd van vier tot zes we ken." Wel heeft KPN een brief gestuurd waarin ze het pro bleem onderkennen. „Nu nog oplossen", zegt Ter Haar. De telecom toezichthouder Opta heeft geen mogelijkheden om de stevige prijsverhoging door KPN aan te pakken. Volgens de post- en telecomwetgeving is de Opta niet bevoegd om klachten over abonnementstarieven te behandelen. Sterker nog, de Op ta zegt dat de tarieven nog meer omhoog moeten, omdat uit on derzoek is gebleken dat de Mx- Stream tarieven vermoedelijk te laag zijn. alphen aan den rijn - Wethou der Groen in 't Wout is geen voorstander van extra parkeer- vergunningen voor leerla"achten die in het centrum van Alphen werken. Hij stak deze week in een commissievergadering niet onder stoelen of banken dat scholen daar zelf voor moeten zorgen. .Anders is het hek van de dam. Dan komen er nog veel meer verzoeken." De wethouder reageerde op vra gen van een woordvoerder van de scholen. Vorig jaar is in het centrum betaald parkeren van kracht geworden en dat is niet in goede aarde gevallen bij de scholen. Zij willen vanwege hun werk van de gemeente een par- keervergunning ontvangen, maar krijgen die niet. De directie van basisschool Het Palet aan de Javastraat stuurde een brief met een verzoek voor een betere behandeling. Scho len zijn onvoldoende op de hoogte gebracht van het nieuwe parkeerbeleid, vinden zij. En het werken in het centrum moet niet extra belast worden. De meeste politieke partijen konden zich in de argumenten niet vinden. Wil Verschuur (Lijst Verschuur-Krumpelman) vroeg nog wel om een vergunning voor een zestig gulden. Maar raadslid Tigelaar (ChristenUnie) meende dat de fiets nog altijd een prachtig alternatief is. „Wij hebben altijd voorgestaan dat lopen naar het centrum een prachtig alternatief is", riep Van der Zanden (Groenlinks). Al leen raadslid Vrij (Vrije Lijst) was bang dat de gemeente op deze meinier mensen tegen zich in het harnas jaagt. (advertentie) www.leidschdaqblad.ril

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 19