'Daar en soms zie ik wel hele kleine huizen' LEIDSE REGIO Olmen scheid van dierbare historie De Café De Gouwe blij met extra uur Nieuwe opgravingen Van der Hoevenpark «Serzoek ei scheuren rinkelhof Natuurlijk een vervelende ingreep. Zo'n premieverhoging. Maar onze gezondheidszorg is de laatste jaren fors duurder geworden. We maken er meer gebruik van. Waardoor er niet alleen meer behandeld wordt, maar ook de kosten toenemen. Bovendien vinden we met zijn allen dat het werk in de zorg een betere beloning verdient. Nu kun je twee dingen doen. De mensen die zorg nodig hebben meer laten betalen, of de kosten verdelen over alle mensen. Ziek en gezond. Zorg en Zekerheid kiest voor het laatste. Uit solidariteit. Daarbij komt ook nog eens dat wij geen winst hoeven te maken. Zo behoort onze ziekenfondspremie nog steeds tot één van de laagste van Nederland. fZorg en Zekerheid www.zorgenzekerheid.nl v..r a»e «k.rheid dichibij. door Nancy Ubert oecstgeest - 'Blij, heel erg blij' is de eigenaar van café De Gouwe, C. Schollaart. Vorig weekeinde heeft hij zijn bezoe kers nog, zoals gebruikelijk was in Oegstgeest, om één uur 's nachts uitgeleide gedaan, maar dit weekeinde blijft hij beslist tot 02.00 uur open. Al heeft hij, net als de andere ho recaondernemers, 'officieel niks' gehoord van de gemeen te. „Na anderhalfjaar soebatten is het eindelijk rond", klinkt Schollaart verheugd. „De vol gende stap is dat de gasten die voor 2 uur 's nachts binnenko men zolang mogen blijven zit ten als ze maar willen. Eenzelf de beleid als in Leiden wordt gehanteerd, dus. Zo ver zijn we nog niet in deze behou dende gemeente, maar ik heb geduld. Met deze beslissing ben ik al hartstikke in mijn nopjes. Want de jonge mensen die hier een avondje gezellig heid kwamen zoeken, raceten even voor sluitingstijd weg om nog een laatste afzakkertje in Leiden te halen. Ik weet zeker dat ze nu in Oegstgeest blij ven." De gemeente heeft de ver ruimde openingstijden als proef ingesteld. Aan het einde van het jaar wordt bekeken of omwonenden van de horeca- etablissementen minder of juist meer overlast ervaren van 'kroegtijgers' die de straat op gaan. Schollaart heeft vertrou wen in zijn gasten: „Ik weet zeker dat dit goed gaat, ik blijf ze opvoeden." Het is vooral De Gouwe ge weest die geijverd heeft voor een versoepeling van de plaat selijke regelgeving. J. van Rijn van de Roode Leeuw is het om het even, zegt hij. „Ik blijf ge woon de deur om 01.00 uur dicht doen. Dat is mijn ritme. Soms borrel ik nog wat na met vrienden en bekenden maar dat is een besloten feestje." Ook bedrijfsleider W. Dieker van hotel-café restaurant Het Witte Huis denkt niet dat hij veel gebruik gaat maken van het extra uur in de weekein den. „We hebben hier vooral besloten partijen, trouwfeest- jes en dergelijke. Na een uur mag hier de muziek niet meer klinken. Dat staat in onze ver gunning. En voor feesten zoals die hier plaatsvinden is 01.00 uur een mooie tijd om af te sluiten." De ondernemers zijn wel ver baasd dat zij geen officieel schrijven van de gemeente hebben ontvangen over de verruimde openingstijden. Schollaart: „Ik wist dat ermee gestoeid werd in het gemeen tehuis en heb vandaag kunnen lezen dat de zaak beklonken is, maar persoonlijk heb ik niets gehoord. Maar nu de gemeen te zelf aangeeft dat de proef gaat draaien, gaan wij na mid dernacht wat langer door." Volgens een woordvoerder van Oegstgeest is de horeca-onder nemers gezegd dat ze de kran ten in de gaten moesten hou den en is de gemeente voor alsnog niet van plan een speci ale brief te sturen. - E. Neuberg heeft rentelijke legpenning senaar gekregen voor ■a vvilligerswerk bij de Na- )ieren/.org. Ze werkt 183 bij deze organisatie ds 1985 directrice van irenclub van de Dieren- 3, e beurs c jitkaarten i! roude - Verzamelaars itbriefkaarten kunnen ^■19 januari terecht op beurs in de Zoeter- Eendenkooi. Van 09.00 uur kan er worden ge- :ïl' ip - Een verzakte be- 10 dakplaat aan de achter- het Leiderdorpse win- Winkelhof is ver- de oorzaak van in de muren van Al- jn. Ook zijn er een paar uit de vloer van de su- ?e t gesprongen. Daags st gebeurde dat ook al 1 Tmian' Fleur Elegance, ave, eigenaar van de of, heeft technisch bu- it uit Waddinxveen in- eld om een bouwkundig ^jek te verrichten. leking van de dakplaat 4 januari aan het licht, kele winkeliers alarm geslagen. Zij hoorden P Ie geluiden op het dak' u ateerden dat voegen in 'f en van hun winkels I jroter werden. Uit een ist door de gemeente n' I bouwkundig onder- ek dat een plaat van en ters breed 'een aantal gezakt was ten op- de andere dakplaten, wicht daarvan drukt op itievoegen, en die kun- 1® niet opvangen", ver- wethouder Molkenboer. zowel de gemeente Lei- als Winkelhof-eigenaar ave is er absoluut geen roor het winkelend pu- indianenverhalen te- aan, en het zekere voor kere te nemen, laten we ;enieursbureau onder- aldus J. 't Hoen van ave. aan drie zware, knoestige bo men die tot 1909 voor het huis hebben gestaan. Het echtpaar Daems bewaart die geschiedenis niet alleen in het hoofd en het hart, maar ook in een dik plakboek vol illustra ties. „Mijn moeder is hier als drie weken oude baby komen wonen. Tot 1978 heeft het pand dienst gedaan als woonhuis en bakkerij. Mijn tante en oom, die de zaak hebben voortgezet, zijn tot 1983 in het huis blijven wo nen. Toen kochten mijn man en ik het over." Op dat moment runde Daems al drie jaar een antiquariaat dat ze meeverhuisde naar 'De Olmen'. „Als kind was ik al geïnteres seerd in mooie, oude dingen. Op de middelbare school begon ik me te verdiepen in kunstge schiedenis. Dit vak heeft mijn hart. Heerlijk vind ik het om in boedels op te kopen en veilin gen af te gaan. Al jong heb ik me gericht op meubelen en klein goed uit de achttiende en ne gentiende eeuw. Dat is zo geble ven. Maar minstens zo belang rijk is het contact met mensen. Soms komt hier iemand binnen die alleen maar even tussen de mooie spullen wil zitten. Van wege de sfeer. Het is toch prach tig dat ik mensen zoiets kan bie den. Wat ik ook zo geweldig vind is dat ik mensen gelukkig kan maken. Bijvoorbeeld wan neer ik dat ene tafeltje op de kop weet te tikken, waarnaar iemand al zolang op zoek is. Ik voel me een bevoorrecht mens dat ik dit werk kan doen en dat ik daarbij met goede restaurateurs werk. Zuivere ambachtslieden zijn goud waard. Ik ben ook zo'n netterd. Alles moet perfect zijn. Ik kan ook nooit concessies doen en verkoop alleen maar wat ik zelf mooi en goed vind." Het nieuwe pand dat Daems gaat betrekken, kent een minder kleurrijke historie dan 'De Ol men'. „Het dateert van begin 1900 en heeft onder de naam De Pionier jarenlang dienst gedaan als drogisterij. Daarna werd het een postagentschap. „Het is best een mooi huis hoor, en het is beslist goed dat we deze stap zetten, maar het valt niet mee om De Olmen los te laten. Daar om hoop ik toch zo dat zich ko pers melden die net als ik beto verd raken door de sfeer die dit huis uitademt." Leerlingen Hofdijckschool schrijven over toekomst Oegstgeest door Nancy Ubert oegstgeest - 'Lieve burgemeester', 'Ge achte burgemeester, o wat deftig' of 'Beste burgemeester'. Welke aanhef de kinderen van de Hofdijckschool ook hebben gekozen; hun brieven heeft burgemeester Timmers van Oegstgeest stuk voor stuk gelezen. Per slot van rekening waren ze ook alle maal persoonlijk aan haar gericht. Leerlingen uit de groepen vijf, zes, ze ven en acht hebben haar laten weten hoe de gemeente er in hun ogen over dertig jaar moet uitzien. De brieven zijn op verzoek van de ge meente geschreven want zij wil de sug gesties van kinderen verwerken in een 'Toekomstvisie'. Daarnaast gebruikt de gemeente de ideeën voor het rapport 'Opgroeien in Oegstgeest', dat als basis dient voor het nieuwe jeugd- en jonge renbeleid dat wethouder Steens wil ontwikkelen. Burgemeester Timmers vindt het jam mer dat niet meer basisscholen hun leerlingen aan het schrijven hebben ge zet. „We hebben alle scholen gevraagd aan het project mee te werken. Een brief schrijven aan de burgemeester had toch makkelijk in een taalles ge past? De Hofdijckschool heeft gelukkig voor genoeg stof tot nadenken gezorgd, daarmee kunnen we wel uit de voe ten." Groep vijf heeft expansiedrang, stelt Timmers vast. .Alles moet groter en meer. Meer speeltuinen, meer winkels, waaronder speelgoedgiganten, een gro tere markt en het zwembad dient ook flink uitgebreid te worden." Overigens klinkt vanuit elke groep het geluid dat het plaatselijk zwembad gemoderni seerd of aangepast kan worden. Tjakko Smit uit groep 8 schrijft bijvoorbeeld: „En dan denk ik op de glijbaan altijd: was ie maar hoger, sneller en langer." Sommige woningen in Oegstgeest zijn ook wat 'pietepeuterig', vinden de 'vijf- degroepers'. Ruben van den Berg: „Daar en soms zie ik wel hele kleine huizen. Ik vind dat die groter mogen zijn." Van Rosanne van Bodegom uit groep 6 heeft Timmers de opdracht gekregen een groep jongeren aan te pakken. „Te gen de Duinzigt-leerlingen moeten maatregelen worden genomen. Ze spu gen naar je." Haar jaargenoot Floris Rank vindt dat Oegstgeest 'een kermis voor altijd' moet bouwen terwijl Florian Maas (ook groep 6) liever de spade in de grond ziet gaan voor 'een plek voor gevluchte mensen'. Vanuit groep 7 komt het verzoek om de komende jaren de natuur te sparen. 'Laat bomen groeien' en 'Niet kappen' schrijven de leerlingen. Ook Daan Kool drukt de burgemeester op het hart veel groen te behouden. „Daar leven kikkers en salamanders en dat zijn beschermde dieren." De jongen heeft gelezen dat zorgcentrum Hofwijck uitbreidings plannen heeft en is daar niet zo blij mee. Hij maakt zich druk over mogelij ke geluidsoverlast. „Hofwijck kan niet uitbreiden want dan krijgen we veel meer lawaai." „Ik wist niet dat ouderen zoveel rumoer maakten", is Timmers reactie daarop. Matthijs (zijn achternaam vermeldt hij niet) uit groep 8 wil dat Oegstgeest op de kaart wordt gezet: „Ik hoop dat er meer bezienswaardigheden komen. Dan komen er meer mensen naar Oegstgeest en wordt Oegstgeest nog beroemder." In een aantal brieven die afkomstig zijn van kinderen van de hoogste groepen wordt de gemeentelij ke herindeling aangestipt. Van eentje mag Oegstgeest zich bij Leiden aanslui ten, de rest wijst dat subiet van de hand. Een meisje heeft in haar brief vooral aan haar eigen toekomst gedacht. Ze vraagt Timmers eens diep in de buidel te tasten zodat haar grote hartenwens in vervulling kan gaan. „Ik droom er al zo lang van een eigen paard te heb ben." r mijn antiekwinkel geef ik niet op' voorschoten- Het Archeolo- gisch Diensten Centrum (ADC) uit Bunschoten gaat volgende week verder graven in het Van der Hoevenpark in Voorschoten langs de spoorlijn Leiden-Den Haag. Vlak bij de plek waar tot enkele jaren geleden het clubge bouw heeft gestaan van de voetT balvereniging SVLV maakt het ADC dinsdag twee sleuven van vier meter breed en één meter diep. Van het resultaat van de opgravingen hangt het af of er nog een vervolgonderzoek komt. Het ADC gaat aan het werk in opdracht van de gemeente. Vo rig jaar zijn al boringen verricht door de Stichting Oudheidkun dig Bodemonderzoek. Er kwam toen materiaal uit de veertiende eeuw naar boven, dat mogelijk is gebruikt bij de bouw van Hui ze ter Lips, het buitenverblijf van de Heren van Wassenaer. „Dat is de romantische kant van het verhaal", aldus projectleider Peter Jongste van ADC uit Voor schoten. „Het kan ook gewoon om een boerderij gaan. In elk geval willen we met ons proef onderzoek meer duidelijkheid krijgen over de waarde van de eerdere vondsten. De gemeente heeft het Van der Hoevenpark aangewezen als nieuwbouwwijk met voorname lijk luxe woningen. Het is de be doeling om het terrein in april bouwrijp te maken. Jongste: „Er is dus haast geboden. Als we volgende week interessante ont dekkingen doen, volgt zo snel mogelijk een grotere opgra ving." Projectontwikkelaar IBC Vast goed en de gemeente houden er rekening mee dat wat minder huizen kunnen worden ge bouwd. Jongste gaat daar voor alsnog niet vanuit. (advertentie) xy Ubert .3! j st - 'Ca toch eens wat ;n', zeggen vriendinnen eleden wel eens tegen ts leuks', reageer ik dan. efl e niets mooiers beden- dit werk. Dit is mijn pas- telangrijke invulling van n. Al die mooie dingen leen. Ik kan me mijn le- anders voorstellen." :h itMargot Daems-Elshof r0 verandering. Ze verhuist iquiteitenwinkel naar het Bl egen pand en moet af- >el :men van een stuk ge- ld is. „Een dierbare historie, en (innen op leeftijd te ra- irtelt ze. „Het was een moeilijke beslissing, we er flink tegen aan ge- nnj ar we gaan weg uit Hui- llmen, dat sinds 1906 in in mijn familie is ge- ot en klein onderhoud 5 zwaar voor het echt- ems. De verhuizing be- Ki leiner wonen en minder „Maar de antiekwinkel üet op. Dat kan ik echt 1 neden komen de anti- mi i en op de eerste etage wonen." >3 Ie Olmen heeft het echt- langs te koop gezet. Dat i Oegstgeest voor enige g gezorgd. De vaste van Daems waren bang we iet de zaak zou stoppen. het huis dat te koop jrs ngeboden, een karakte- ?nd, werd ook driftig ge- het dorp. 3 Ie Olmen, in 1991 als ge- ijk monument aange- s bijna zo oud als Oegst- lf. Uit documenten blijkt l anuari 1647 een zekere neus Pieterz van den op de hoek van de Lage j' hans De Kempenaer- n de Leijderweg (nu Ge it) een huis liet bouwen, iet pand enkele maken ltel maar wisselde, kreeg Lex )0p lond de vergunning om roiling 'een glaassie bier nst dewijn' te verkopen. Op ;c. ïdmeterkaart uit 1726 iet pand voor het eerst Margot Daems-Elshof voor het nieuwe pand dat zij en haar man eind februari betrekken. Links: de zijge vel van Huize De Olmen. Foto: Dick Hogewoning als herberg onder de naam 'De Hollandsche Tuyn' aangetrof fen. Een jaar later komt het in handen van timmerman Jacob Kuijer die het huis flink ver bouwt. Als het in 1848 wordt verkocht aan Jonkheer D. Ge vers van Endegeest, komt een einde aan de timmerwinkel en wordt voor het eerst de naam 'De Olmen' gebruikt. Die naam houdt de herinnering levend door Eric Went leiderdorp - Het Rijnland Zieken huis in Leiderdorp barst uit zijn voegen. Een extra ziekenhuisge bouw van 15.000 vierkante meter moet medewerkers en patiënten vanaf 2005 weer wat lucht ge ven. Ook het dertig jaar oude ka rakteristieke stergebouw krijgt een facelift. Als alles meezit be ginnen de werkzaamheden na de zomer. Met de uitbreiding en re novatie is een bedrag van 63,5 miljoen euro gemoeid. De forse renovatie van het Rijn land Ziekenhuis is de laatste stap in een langlopend vernieu wingsproces. Vorig jaar werden de polikliniek chirurgie en de af deling spoedeisende hulp al ver sneld opgeknapt, de komende jaren is gefaseerd de rest van het gebouw aan de beurt. „Daarna kunnen we moeiteloos weer vijf tien tot twintig jaar verder", ver wacht T. Noordhoek. hoofd bouwzaken van het Rijnland Ziekenhuis. De grootste verandering voor klinische patiënten is dat de zes- persoonskamers verdwijnen. In plaats daarvan komen nog maar bouw plaats. Die begint in 2003 en loopt door tot 2007. „Een gi gantisch uitdagende klus", rede neert Noordhoek. „Want de winkel draait gewoon door, ter wijl we nu al een enorm tekort aan vierkante meters hebben." Patiënten zullen onvermijdelijk iets van de bouwactiviteiten merken, verwacht hij. „Het zal wat moeilijker worden om de vertrouwde weg in het zieken huis te vinden. Er komen bouw schotten, en het zal er op som mige plekken stoffig uitzien. Maar we denken dat we de noodzaak daarvan goed kunnen uitleggen. Een extra bloemetje of een taartje kunnen bovendien wonderen verrichten." Buurtbewoners worden komen de dinsdagavond over de plan nen van het ziekenhuis inge licht. „Want hoewel de nieuw bouw pas na de zomer begint, starten we volgende maand al met voorbereidende werkzaam heden", legt Noordhoek uit. Als eerste wordt de zogenaamde 'wisselwoning' uitgebreid. Die gebruikt het ziekenhuis om af delingen die de komende jaren gerenoveerd worden tijdelijk te huisvesten. maximaal vier patiënten op elke Leiderdorpse ziekenhuiskamer te liggen. „Dat zijn eisen die vanuit de hedendaagse zorg ge steld worden. Bovendien ver hoogt dat de privacy van de pa tiënten", legt Noordhoek uit. De 'bedverdunning' is mogelijk omdat het ziekenhuis 45 pro cent meer ruimte krijgt dankzij een nieuw E-vormig gebouw van drie etages aan de zijde van de Persant Snoepweg. Die ruim te heeft het ziekenhuis in hoofd zaak nodig om de groei van het aantal poliklinische bezoeken te kunnen opvangen. „Voor de ko mende vijf jaar verwachten we een toename van twintig pro cent. En al die mensen moeten we wel kwijt kunnen", redeneert Noordhoek. Bovendien hebben de poliklinieken allerlei specia listen en ondersteunende mede werkers 'in dienst' die allemaal een werkplek nodig hebben. „En dat wrikt in een gebouw dat sinds 1972 in oppervlakte het zelfde is gebleven." Het nieuwe gebouw, van 15.000 vierkante meter, wordt gekop peld aan het huidige complex. Ruim zeventig procent van de extra ruimte gaat op aan behan delruimten en poliklinieken. De rest van de nieuwbouw is be stemd voor een gloednieuw operatiekamercomplex en voor de afdeling intensive care. De bouw van het complex neemt naar verwachting twee jaar in beslag. De hoofdingang van het ziekenhuis verhuist tij delijk naar de achterzijde. Tege lijkertijd vindt de grootschalige renovatie van het huidige ge- Het Rijnland Ziekenhuis zoals het er over vijfjaar uit moet zien. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 15