Sn LEIDE REGIO Inspraak Vrijplaats eindigt in chaos 'Eén, twee, drie en vallen met allen!' De Stemming Leiden wieder M Een zinvol gesprek bij het afscheid van Dronkers r m.l t zaterdag 12 JANUARI 2002 R1 BOODSKAP UIT 'SUÏD-AFRÏCA llzheimer ingt huisarts itoppen lijnland kenhuis iidt uit (opent ipagne De Leidse WD begint 'kiezingscampagne met :tiek café, woensdag 16 van 20.30 tot 22.00 uur Nieuw Minerva aan de arkt. WD-wethouder der Sande discus- - avond met Richard wen van de Leidse af- i Koninklijke Horeca _d en Robert Bancken inkeliersvereniging -erstraat over het the- en. een veilige en stad'. komst ulpgroep Ouders die een kind verloren kunnen elkaar 'ag 26 januari in Lei- oeten op een bijeen- de landelijke zelf- "satie Ouders van een kind. De ouders kun- ~ngen uitwisselen en aan een gespreks- k broers en zussen leden kinderen kunnen De bijeenkomst is in venturacollege aan de elaan 44 en begint om nsz-prijs Sint Jozef scoutinggroep Sint Tde Cornells Jop- 2001 gewonnen. Dat ioning die de 3 Octo- -niging uiüooft voor de g die zich het meest ~nd presenteerde tij- jaarlijkse taptoe op 2 De prijs werd gister- de kantine van voet- ng VCL uitgereikt op "aarsreceptie van de port Federatie. De plaats ging naar gym- ~g Groen Wit en de ar gymclub Jahn. Do- een eenmalige ere- omdat de voetbalclub, ■■fgelopen drie jaar won, bent zorgt voor een op- e presentatie tijdens de door Wilfred Simons leiden - Een bijeenkomst van de Leidse commissie beroep en be zwaar over het nieuwbouwplan aan de Koppenhinksteeg is gis termiddag geëindigd in chaos en tumult. Zeker honderd leden van de Vereniging Vrijplaats Koppen hinksteeg (WK) maakten be zwaar tegen het plan om de mo numentale panden in de steeg en de Hooglandse Kerkgracht te ver bouwen tot appartementen en een winkel. Allemaal wilden ze een verklaring voorlezen. Toen de voorzitter na ruim twee uur de vergadering beëindigde, schreeuwden ze hysterisch maar tevergeefs om voortzetting. De Vereniging Vrijplaats Kop penhinksteeg is een koepel van zes organisaties, waaronder het biologisch-veganistisch restau rant Las Vegas, de Weggeefwin- kel, het anarchistische collectief Eurodusnie en De Fabel van de Illegaal. Het college van B en W heeft nu echter een renovatie plan goedgekeurd en de alterna tieve gebruikers moeten eruit. Voor de Weggeefwinkel heeft wethouder R. Hillebrand een al ternatief voorgesteld aan de Lammermarkt, maar de vrijwilli gers willen dat niet. Alleen geza menlijk zijn de organisaties ren dabel. De WK diende ruim 600 bezwa ren in tegen een vergunning voor bedrijfsruimten en appar tementen. De commissievoor zitter waarschuwde dat alleen de bezwaren van rechthebben den op de panden en omwo nenden die erop uitkijken, ont vankelijk zijn. Alleen hun belan gen tellen, zo heeft de Raad van State dat bepaald. Met die me dedeling konden vrijwel alle be zwaarmakers de raadzaal wel verlaten, want de gemeente is eigenares van de grond en de panden. Omwonenden waren niet aanwezig. De WK voelt zich monddood gemaakt, want al tellen haar belangen volgens de wet niet mee, ze zijn er niet minder tastbaar om. Hoewel de tientallen woord voerders bij voorbaat wisten dat hun bezwaar niet ontvankelijk zou zijn, namen ze toch het woord. Volgens actievoerder E. van Aken is 'dit de enige ma nier'. „De gemeente ziet ons als lastpaidcen. Ze schuwt de dis cussie met ons. Door ons tot een probleem van ruimtelijke ordening te maken, kan ze van ons afkomen zonder dat ze met ons in gesprek hoeft", meent hij. „Heel jammer, maar waar moe ten we anders terecht?" De bezwaarmakers verdedigden hun Vrijplaats met de moed der wanhoop. De Weggeefwinkel is een zegen voor daklozen, asiel zoekers en bijstandsmoeders. In Las Vegas kost een gezonde maaltijd slechts vijf gulden. In de boekhandel en aan de bar is 'een andere kijk op de samenle ving te horen', die in Leiden een plek moet hebben. De Vrijplaats trekt studenten aan, die zich in de 'apolitieke' Leidse studenten wereld niet thuis voelen. De voorzitter spoorde de woordvoerders herhaaldelijk aan alleen ontvankelijke argu menten aan te dragen. Toen hem dit op scheldpartijen en verwijten van 'fossiel bestuur' kwam te staan en op algemene beschouwingen over '11 sep tember', kreeg hij er vlak voor twee uur genoeg van en sloot hij de vergadering. Velen waren toen nog niet aan het woord ge komen. Zij sloegen met hun vuist op tafel en riepen: „Dit is dus democratie in Leiden!", maar commissieleden Geertse- ma en Van As volgden hun voorzitter zonder een woord. De commissie heeft inmiddels besloten om in februari een ver- volgzitting te houden. Stichting Safe Skate leert scholieren veilig skaten door Saskia Decorte leiden Iedereen die ooit op in- line-skates heeft gestaan, heeft het vast wel eens meegemaakt. Net op het moment dat je over moedig meer vaart maakt, dringt tot je door dat je hele maal niet kunt remmen. Het drukke kruispunt dat vlak voor je neus opdoemt, kun je alleen nog ontwijken door je in de berm te werpen, een paal te grij pen of een voorbijganger van de sokken te rijden. Niet echt veilig, vindt de Stich ting Safe Skate Nederland. Om scholieren veilig te leren skaten, reizen acht professionele in structeurs middelbare scholen door het hele land af. Gisteren gaven zij 'skate-kunde' aan het Leidse Vlietland College aan de Apollolaan. In drie dubbeluren brengen ze 150 giechelige leer lingen van de examenklassen mavo-havo de basisveiligheid bij. In de grote gymzaal krijgen de scholieren skates, knie-, elle boog- en polsbeschermers en een helm van d(e stichting te leen. Deze uitrusting is geen overbodige luxe, want veilig le ren skaten blijkt alleen te kun nen met veel vallen en opstaan. Instructeur Hassan zoeft soepei tjes de gymzaal in en komt met een indrukwekkende draai tot stilstand. Hij benadrukt het ge bruik van de beschermers. Om 'goed' te vallen, moet je eerst op je knieën landen, dan op je han den, doorschuiven naar voren en de rest van je gewicht opvan gen met je ellebogen. „Eén, twee, drie, en dan vallen met z'n allen!" roept Hassan, die als een kunstrijder overal tussendoor schaatst. Veel skaters vinden het vallen nog eng en gaan veel te vroeg of te houterig op de knie- De instructeurs van Safe Skate leren scholieren van het Vlietland College veilig skaten. Foto: Henk Bouwman en, tot groot vermaak van hun medeleerlingen. Dan mogen ze eindelijk écht gaan skaten. De scholieren wor den verdeeld in een 'beginners-' en een 'gevorderden -groep. Bij de beginners loopt nog niet alles op rolletjes. „Ik vind er echt niks aan", klaagt een meisje. Een an der heeft er meer zin in. „Ik ga de polka dansen op skates." Dat blijft echter toekomstmuziek, voorlopig moet ze eerst de rem- technieken onder de knie krij gen. De gevorderden, vooral stoere jongens, krijgen van Has san een bliksemcursus 'versie ren op skates' met imponeren de, maar veilige draaien. Volgens Ramon Rhijnen van Sa fe Skate is het belangrijk de roe keloze machocultuur van de jongeren te doorbreken. „Op de middelbare school zijn veel jon geren nog kneedbaar." De meeste skate-ongelukken ge beuren overigens met volwasse nen, die niet zo flexibel meer zijn en die daardoor sneller iets breken. Volgens Ramon is Ne derland een echt skateland. Slechts vijf procent van de leer lingen heeft nog nooit op skates gestaan. Voor de 15-jarige Ellen van den Heuvel is het skaten een nieuwe ervaring. Ze vond het 'onwijs leuk' en heeft ook het idee dat ze nu veilig op wiel tjes door het verkeer kan. „Ik durf nu tenminste te vallen." Hen wel denken, daar in Karte en Da sind die Leute aus Leiden Want sinds ze ginds in Zuid- nd alle randgemeenten an- len en het hele gebied voorza- een sneltramnet is het er een en gaan van hoge heren uit Lei- de regio. Dat begon al in 1993 thouder Tjeerd van Rij. En daar :t niet bij: burgemeesters uit de rethouders, secretarissen van de van Koophandel, vertegenwoor- van de provincie Zuid-Holland: kwamen ze een kijkje nemen, nwoordigers van busmaat- ij ZWN - inmiddels Connexxion n zelfs 'talloze keren' kijken, kort gaat de Leidse wethouder lebrand weer met een hele ieuwsgierige bestuurders naar aan de Rijn. [en allemaal dat ze gaan om het •wonder van Karlsruhe te bekij- tram die op de spoorrails rijdt, omen ook allemaal terug met •oie foto van zichzelf achter het an zo'n tram, een brede glim- het gezicht. Ten teken dat ze 'm •1 gezien hebben, van binnen en ten. >ch... Ze zullen wel denken daar 'tuhe. Zou in Leiden het papier luldig zijn? Zouden ze daar al i paar mooie rapportjes over rige bezoeken hebben geschre- >uden ze er niet met elkaar pra- moet daarom iedere nieuwe ider ook weer zelf komen kijken itrail eruit ziet? Of komen ze ge- 'oor de gezelligheid en de kroeg- Ie hotelkamer met de minibar? was in 1993 al lyrisch over light - it moesten we in Leiden en om geving ook hebben. De trams waren, somde hij op, schoon en goedkoop, en ze reden stipt op tijd. Dat zijn nou net drie dingen die je bij trams in Neder landse steden zelden ziet. Maar goed, ook wij krijgen lightrail. De halve stad moet er jaren voor over hoop, maar dan heb je ook wat. Gelukkig duurt het nog jaren voordat het zover is. Dat geeft ook komende be stuurders de gelegenheid nog eens met z'n allen op excursie naar Karlsruhe te gaan. Kunnen ze tenminste ook zo'n leuke foto van zichzelf achter het stuur van een sneltram op hun werkkamer han gen. Sudderen Over nog geen twee maanden is het weer tijd voor de gang naar de stem bus, maar in het Leidse wil de verkie zingskoorts maar niet oplopen. De po litici wentelen zich als runderlapjes in een dikke laag smeltend boter. Ze sud deren dat het een aard heeft. Als het aan de wethouders/lijsttrekkers Ron Hillebrand van de PvdA en Alexan der Pechtold van D66 had gelegen, was de braadpan tot de grote dag op een laag pitje blijven staan. De huidige wet- houdersploeg doet het volgens hen zo goed en bij de oppositie zitten zulke klojo's dat alles maar het beste bij het oude kan blijven, verkondigden zij. Het wachten was op een tegengeluid. Dat bleef uit. De zaak leek beklonken. In Leiden kon de collegevorming voor de verkiezingen beginnen. Gelukkig heeft, zoals het een oppositie leider betaamt, CDA-lijsttrekker Wim Bleijie nu voor de vlam in de pan ge zorgd. Hij heeft wereldkundig gemaakt regelmatig WD'ers te spreken die hun buik vol hebben van wethouder en lijsttrekker Jan Laurier van Groenlinks. Jan Laurier maakt tot groeiende erger nis van de WD'ers goede sier met zijn vluchtelingenbeleid, trekt daarmee lan delijke aandacht en gaat er schouder ophalend aan voorbij dat het een sme rige bende is in de stad en dat door zijn fouten het Plantsoen naar de verdom menis is geholpen. In plaats van zijn Groenlinkse gedram en dito borstklop perij moet Jan een toontje lager zingen, vinden ze bij de WD. Het wordt sowie so eens tijd dat deze plucheklever in rukt. Dat hij er nog eens vier jaar aan vast knoopt, was een bittere teleurstel ling voor de WD. Hij is, nadat Tjeerd van Rij ten val was gebracht, de laatste representant van een bestuurscultuur waar de liberalen brandend maagzuur van krijgen. Jan Laurier snapt er niets van. Zegt hij. Hij houdt het voor onmogelijk dat zijn vrienden van de WD achter zijn rug zo over hem praten. Hij houdt het erop dat Wim Bleijie hem een minne streek aan het leveren is. Wim probeert op slinkse wijze zijn CDA ten koste van Groenlinks terug in het college te lood sen. De scherpte lijkt eraf bij Jan. Ook hij suddert kennelijk liever lekker door. Anders had hij ingezien dat het gevaar niet bij boodschapper Wim Bleijie maar wel degelijk bij de WD en haar fractievoorzitter vandaan komt. Want die begint direct te stotteren als hem wordt gevraagd of hij zich aan Jan er gert. „Die vraag kan ik niet met 'ja' of 'neen' beantwoorden." In de politiek is een duidelijker antwoord niet mogelijk. Met zulke vrienden, beste Jan, heb je geen vijanden nodig. Tekst: Aad Rietveld en Wim Koevoet Tekening: Maarten Wolterink De voorpret is al groot, net als de nervositeit trouwens. Wat zal Zuid-Afrika, land van apartheid, Mandela, diaman ten, wilde beesten, armoe, aids en rugby allemaal losmaken? En Buffalo City, wat is dat voor een stad? Over herindeling doen ze daar - schijnt het - niet zo ingewikkeld als hier. De Leidse zusterstad Buffalo City is een beetje als Rijnstad, maar dan drie keer groter. Vanavond vliegt een grote dele gatie uit Leiden naar Zuid-Afri ka. Als verslaggever van het Leidsch Dagblad reis ik mee. De laatste weken hier hebben vooral in het teken gestaan van het voorbereiden van die reis. Je hoort gekke verhalen over het land. Inwoners van Johan nesburg, waar we overigens al leen een tussenlanding maken, gaan nooit zonder pistool de deur uit. Ze zeggen wel weer dat Buffalo City lang niet zo on veilig is als Johannesburg. Ken nissen van wethouder Jan Lau rier, die ook meegaat, overwo gen om uit het land te verhui zen. Zij hebben twee opgroei ende dochters en in Zuid-Afrika worden veel vrouwen en meis jes verkracht. En hoewel de apartheid is afge schaft, leven nog grote groepen blanken volstrekt geïsoleerd van de zwarte bevolking. Een blanke die nog nooit een slop penwijk, township, heeft ge zien, is volstrekt gewoon. Wij bezoeken sloppenwijken van Buffalo City. Op een informatiebijeenkomst in december lichtten de ambte naren Edith van Middelkoop en Antoon van Dijk de delegatie in. Zij zijn al vaker in de zusterstad geweest. De meesten uit de de legatie gaan voor het eerst. Bijvoorbeeld ook de burge meester en zijn vrouw, Jan en Roelie Postma. Roelie Postma leek die avond in december nog niet helemaal te beseffen welk land ze ging bezoeken. Ze wou 's avonds wel een ommetje kunnen maken. Dat kun je vol gens velen maar beter niet doen. Ga trouwens ook niet in je eentje rondzwerven in een township, werd er gewaar schuwd. Een taxi nemen kan ook gevaar lijk zijn. In .Buffalo City woedt een taxi-oorlog, schijnt, van een andere orde dan die in Amster dam van vorig jaar. Het stads bestuur van Buffalo City ver zorgt al het vervoer voor de de legatie. De mensen van de gemeente, uit het onderwijs en van politie en justitie moeten er deze week zaken doen. De stedenband wordt inniger, zo is de bedoe ling. Ik stel me maar zo onbe vangen als mogelijk op. Van wat ons de komende week te wachten staat, daar heb ik geen benul van. Robbert Minkhorst door Timoteus Waarsenburg leiden - Anton Dronkers, diaco naal predikant van de Bakkerij, houdt ermee op. Zo'n 250 be langstellenden en geïnteresseer den woonden gisteren een af scheidssymposium in het stad huis bij. 'Kerk binnenste buiten, diaconie en spiritualiteit in een multireligieuze stad' luidde het centrale thema. Als Dronkers als laatste de afge laden raadzaal binnenstapt, krijgt hij spontaan een staande ovatie. De aanwezigen zijn hier voor hem. En dat mag Dronkers, zelf altijd bescheiden, best eens merken. Hij neemt plaats tegen over prof. dr Lammert Leertou wer, emeritus hoogleraar Verge lijkende Godsdienstweten schappen. Die zal de discussie leiden en laat Ton van Brussel, voormalig adjunct-hoofredac- teur van deze krant, als eerste wat zeggen over het verschil tus sen 'binnen' en 'buiten' in rela tie met de kerk. „Een onderwerp kan eenvoudig ten onder gaan aan overdreven beleefdheid en politieke correctheid. Laten we ons daar dus niet aan schuldig maken", drukt Leertouwer de aanwezigen nog even op het hart. Dat laat Van Brussel zich geen twee keer zeggen. Hij maakt ie dereen dan ook direct deelge noot van zijn ongeloof. Maar, zo voegt hij daaraan toe: „Door de Bakkerij heb ik wel meer geleerd over de mensen met wie ik in de stad leef." En dat is meteen de strekking van zijn betoog. Als ik wat wil weten over een kerk, welke dan ook, zoek ik die wel op. Bijna vanzelfsprekend delen de overige twee discussieleden, hervormd pastor van de Leidse Studenten Ekklesia Karin van den Broeke en moslim en mi- gratiedeskundige Jan Beeren hout van de gemeente Amster dam deze visie niet. De weg ligt open voor een vrije discussie. Het drietal spreekt, de aanwezi gen reageren. Leertouwer vat sa men en zorgt dat iedereen die wil, zijn zegje kan doen. Al vrij snel wordt duidelijk hoe de kaarten liggen. Van den Broeke spreekt vooral vanuit kerkelijk perspectief, Beerenhout pro beert een ruimere visie op mos lims en de islam uit te dragen en Van Brussel pleit voor meer na druk op de maatschappelijk taak van religies in het algemeen. To lerantie vormt de rode draad. Beerenhout en van Brussel we ten afwisselend de lachers op hun hand te krijgen. „Je vrouw als een pinguïn over straat laten lopen is geen voorschrift van de islam. Dat is traditie bij sommi ge groepen moslims", zegt Beerenhout tot vermaak van de aanwezigen. „Mijn opa was ooit hervormd. Uiteindelijk is hij voor de SDAP in de Leidse ge meenteraad gegaan omdat hij dacht dat hij op die manier de mensen beter kon helpen", zegt Van Brussel. „Ook daar is hij van teruggekomen." Wederom gelach uit de zaal. Toch blijft de toon van de dis cussie serieus. Zes kwartier lang wordt van gedachten gewisseld over de kerk en haar essentie, over binnen en buiten. Een zin vol gesprek, conclusies worden niet getrokken. Nou vooruit, eentje dan. Alle aanwezigen zijn het er toch wel over eens dat het werk van Don kers de kern van de kerk raakt. Oog hebben voor de medemens en doen wat je moet doen. (advertentie) www.leidschdaqblad.nl hioeoand? VK IT TOOH VI tL ZU w U6HT?'

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13