Bedrijfsleven betaalt voor opvolger F16 Maarten Biesheuvel schrijft weer Reünisten Minerva twee dagen geschorst Afghaanse gevangenen geketend op weg naar Cuba Cieba Israël denkt over sancties tegen Arafat Kabinet krijgt beter bod Zakken vol oud geld gestolen uit postkantoor Oegstgeest 'Modische atlas der anatomie' rat Leidsch Dagblad NR. 42820 LOSSE NUMMERS 1,05 2,31 ZATERDAG 1,50 3,31 vrijdag 11 januari 2002 OPGERICHT 1 MAART 1860 intensive ie kan fout aal zijn Joord-lerse bleemwijken de haat ndietom gt mee naar iernemersprijs iterwoude combinatie aan/voetbal tste kans op nakaarten iwoude ires Ibarruri Is beter te sterven e voeten dan te nopje knieën M Brokx leden )st ios*g - Oud-staatssecreta- e4it Brokx is vanochtend ste uige leeftijd overleden. l'er werd in 1977 voor eti t staatssecretaris, van sie isvesting. Vier jaar later !re korte tijd Tweede-Ka- 91 maar pikte in 1982 weer r Ie functie op. Na de par- lire enquête over de c ibsidies trad Brokx in Daarna werd hij onder l(je irgemeester van Til- nliddelaar bij Jeropvang Ier TFIvT elfeoir helle leroi De vakbonden Ab- FNV en CFO steunen elifï om een bemiddelaar tellen in het conflict in xopvang. Het plan knochtend gelanceerd ydA-Kamerfid Hamer. Jonden voeren al weken ir een nieuwe CAO, wat d pt stakingen. Het con- it vooral over salaris en iardering. De werkge- likten gisteren wel een met de kleine vakbond I Economie Leidsch lH Dagblad |T» TO Wfl'-W iTW ri aW.'JjKJ »1 van 10.00- 16.00 uur De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 showroom! Kantoormeubelen leiden - De Leidse schrijver Maarten Biesheuvel heeft voor het eerst sinds jaren weer een boekje gemaakt. In opdracht van uitgeverij Meulenhoff schreef hij ter gelegenheid van de jaarwisseling een relatiegeschenk. 'Motje tegen gloeiend lampe peertje' bevat een aantal kleine verhalen. De Leidse auteur heeft jarenlang geen pen aange raakt. Hij was er wegens zijn psychische gesteld heid niet toe in staat. Deze 'krankzinnigheid' heeft Biesheuvel (62) deels overwonnen. „Het is minder geworden", zegt hij vandaag in een interview met de Volkskrant. Daarom is de schrijver voorzichtig weer begonnen verhalen op papier te zetten. Maarten Biesheuvel debuteerde dertig jaar terug met de verhalenbundel 'In de bovenkooi'. Er volg den in de jaren zeventig en tachtig nog meer dan tien boeken. Daarin verhaalde hij met name over zijn verblijf op zee en in de psychiatrische inrich ting Endegeest in Oegstgeest. De Leidenaar durft nog niet te voorspellen of er na het overwinnen van zijn schrijfangst nu een 'echt boek' van zijn hand komt. Wel bracht uitgeverij Meulenhoff on langs de langste verhalen van Biesheuvel in één band uit, onder de titel 'Zes novellen'. In de Volkskrant meldt de auteur dat hij in al die jaren met een paar vrienden contact heeft gehou den. Hij noemt zijn collega-schrijver Maarten 't Hart, de inmiddels overleden F.B. Hotz en prins Claus. „Ik heb twintig jaar met Claus gecorres pondeerd", zegt Biesheuvel. „Hij stuurt me gere geld dure sigaren, die ik zelf niet kan betalen. Het is triest dat het zo slecht met hem gaat." Biesheu vels echtgenote Eva leidt een minder teruggetrok ken leven. Zij is momenteel een van de actievoer ders tegen het Aalmarktproject in de Leidse bin nenstad. actie naar biste kotter er - De Hr. Ms. Buys- [de Koninklijke Marine leider onderzoekt van erband met de vermis- 1 de Haarlemse kotter "'een onbekend obstakel kust van Den Helder. Itakel werd aangetroffen jn gamalenvisser uit •ytushoef. De Victory met ord drie Haarlemmers Amsterdammer wordt I sinds 6 november. Eén B is bij Den Heider aan- door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Premier Sharon van Israël heeft laten weten dat het de Palestijnse president Arafat, 'desnoods jarenlang' in Ramal- lah zal laten zitten. Hij zal pas weer bewegingsvrijheid krijgen als hij de Palestijnen heeft aan gehouden, die door de Israëli sche veiligheidsdienst verdacht worden van de moord op minis ter van toerisme Ze'evi. Naast de arrestatie van de ver dachten zal Arafat ook de leiders moeten aanhouden van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, de organisatie die zegt de moord op Ze'evi te heb ben uitgevoerd. Sharon formu leerde ook een nieuwe Israëli sche eis, namelijk dat Arafat de Palestijnen laat aanhouden die een onlangs door Israël verijdel de wapensmokkel hebben geor ganiseerd. Sharon zei gisteren dat de regering zich bezint op maatregelen om Arafat 'te straf fen' voor de wapenaffaire. Wat het laatste betreft hebben de Israëliërs de Verenigde Staten ervan weten te overtuigen dat er een verband bestaat tussen de poging vijftig ton wapens de Pa lestijnse gebieden in te brengen en het Palestijnse Bestuur. Washington heeft gisteren kwaad gereageerd op de ver woesting door Israël van een deel van het Palestijnse vluchte lingenkamp bij Rafah, in het zuiden van de Gazastrook. den haag/gpd-anp - De Neder landse luchtvaartindustrie wil een aanzienlijke zak met geld op tafel leggen als ons land meedoet aan de ontwikkeling van het Amerikaanse gevechtsvliegtuig Joint Strike Fighter (JSF). In een gesprek met minister Jorritsma (economische zaken) en staatsse cretaris Van Hoof (defensie) heb ben vertegenwoordigers van de industrietak gisteren een eindbod gedaan. Over de hoogte van het bod zijn geen mededelingen ge daan. Het kabinet heeft de JSF op het oog voor de vervanging van de huidige F16. Dit Amerikaanse toestel moet echter nog voor een groot deel ontwikkeld wor den. De Verenigde Staten willen dat Nederland meedoet aan die ontwikkeling met een bedrag van 800 miljoen dollar. Als het vliegtuig eenmaal klaar is, zou het Nederland nog zo'n 45 mil joen euro per toestel kosten. De luchtmacht wil er honderd ko pen. Daarmee zou de aanschaf van de JSF de duurste defensie aankoop uit de geschiedenis zijn. In ruil voor deelname aan het JSF-project zou de Nederlandse industrie van de Verenigde Sta ten voor 8 tot 10 miljard dollar kunnen meeprofiteren van de bouw van het toestel. Het kabi net wil daarom dat het Neder landse bedrijfsleven ook meebe taalt aan de eerste 800 miljoen dollar die moet worden geïnves teerd. Tot nu toe was het kabinet wei nig te spreken over het bedrag waarmee de Nederlandse indu strie over de brug wilde komen. Naar verluidt zouden de bedrij ven (waaronder Stork, Thales, Philips en RDM) niet meer dan 92 miljoen dollar willen neerleg gen. In het gesprek van gisteren is een nieuw bod gedaan. Jorritsma en Van Hoof wilden niet zeggen of dit bod in hun ogen nu wel voldoende is. Van daag praat het kabinet verder over het megaproject. De bijdra ge van het bedrijfsleven is daar bij maar één van de afwegingen, aldus staatssecretaris Van Hoof. Behalve de JSF zijn ook het Franse toestel Rafale en de Eu- rofighter nog in de race om de F16 te vervangen. (advertentie) door Nancy Ubert oegstgeest - Zakken vol Neder lands muntgeld zijn vanmorgen rond half zes buitgemaakt bij een inbraak in het postkantoor aan de Lange Voort in Oegst geest. Door toegangs- en tus sendeuren met grof geweld te forceren, wisten de daders bin nen te komen. F. Sterk, persvoorlichter van Postkantoren BV, kan op dit moment nog niet precies aange ven hoeveel geld het kantoor mist. Maar volgens hem loopt het bedrag in de duizenden eu ro's. De inbrekers hebben ge sleept met knaken, guldens, kwartjes en dubbeltjes. Biljetten hebben ze niet kunnen be machtigen. „Willen ze wat met het geld doen, dan moeten ze snel zijn", zegt Sterk. Tot 1 april kan het oude muntgeld koste loos op eigen rekening worden gestort. Daarna is het onbruik baar." Bij de ingang van de te genoverliggende Montessori-ba- sisschool werd vanmorgen, even voor aanvang van de lessen, één van de loodzware linnenzakken vol muntgeld gevonden. Deze werd de school in gesleept. Di recteur A. Sormani: „De politie heeft de zak inmiddels opge haald. Meer weten we niet. Dat ding was niet te tillen." Volgens een woordvoerder van Politie Hollands Midden hebben de daders die zak achtergelaten omdat zij werden gestoord in hun werk. De politie kwam poolshoogte nemen maar de daders wisten net op tijd te ver dwijnen. De recherche is vanmorgen be gonnen aan een sporenonder zoek. Het postkantoor wordt niet door camera's bewaakt. Wanneer zij klaar is met haar werk, moet vandaag de schade worden hersteld. Sterk; „Met een beetje geluk pakken we morgen de dienstverlening weer op." Zaterdag 12 januari open. Chr. Huijgensweg 2 Industrieterrein Molenwetering Alphen aan den Rijn Tel: 0172-46 01 30 www.erbi.nl Ma. t/m vr. open van 09.00-17.00 uur De 2e zaterdag van de maand geopend van 09.30-15.30 uur leiden - Zo lang hij zich kan herinneren, is de Leidse kunstenaar Koen puleerde foto's van zijn hand te zien onder de titel 'Modische atlas der Hauser geboeid door anatomische weergaven van de mens. In het anatomie'. Centrum Beeldende Kunst in Leiden zijn vanaf vandaag zeven gemani- Pagina Kunst: 'Organen als morbide gezien'. Foto: Koen Hauser door Saskia Decorte leiden - Een intern college voor de rechtspraak van Sociëteit Mi nerva heeft vijfendertig reünis ten de toegang tot twee reünis tenavonden ontzegd. Zij waren in de nacht van vrijdag 13 op za terdag 14 april vorig jaar betrok ken bij een vechtpartij op de Leidse studentenvereniging, waarbij een 23-jarig commissie lid beide polsen brak. Zij mogen de bijeenkomsten van dit en volgend jaar niet bijwonen. Tijdens het incident in april pro beerde een grote groep bewo ners van het Minervahuis Wal- lon de leestafel te stelen. Toen de aanwezige bestuurs- en com missieleden dit trachtten te voorkomen, kwam een commis sielid met zijn polsen tussen een deur en de tafel terecht, op het (advertentie) moment dat de leden en oud leden probeerden met die tafel de deur open te rammen. Het bestuur van Minerva en de slachtoffers deden geen aangifte, omdat zij de interne rechtspraak wilden afwachten. De uitspraak van het rechts college met betrekking tot de oud-leden is volgens Minerva- woordvoerder Julius Jansen nu 'zo goed als afgerond.' De reünisten is de toegang tot de vereniging op die twee dagen ontzegd op grond van 'versto ring van de inwendige orde'. Naar verluidt blijven ze als vanouds welkom op de vaste sociëteitsavond op vrijdag. De 28 betrokken leden zijn in juli al geschorst voor de duur van twintig 'sociëteitsdagen'. Er loopt nog een strafrechtelijk onderzoek van het openbaar miniéterie naar mogelijk ge pleegde strafbare feiten. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Geboeid en met kappen over hun hoofd zijn twintig Afghaanse gevangenen gisteren in het vliegtuig gedra gen dat hen naar hun nieuwe gevangenis op de Amerikaanse marinebasis Guantanamo op Cuba bracht. De groep is de voorhoede van het uitgebreide transatlantische gevangenen- transport dat de komende tijd gaat plaatsvinden van Kanda har in het zuiden van Afghanis tan naar 'Gitmo' op Cuba. De veiligheidsmaatregelen zijn bijzonder streng. In speciaal geprepareerde legervliegtuigen zitten de Taliban- en al-Qaeda- gevangenen gedurende de twintig uur durende reis vast geketend aan hun stoel. Toilet- bezoek is er niet bij. Wie moet, doet dat op een po. Zelf eten mag ook niet. De bewakers voeren de gevangenen, waar schijnlijk boterhammen met pindakaas, zo wist USA Today gisteren te melden. Indien no dig krijgen de gevangenen vali um om ze rustig te houden. Volgens het Amerikaanse leger gaat het om uitzonderlijke transporten. Niet alleen omdat het zelden voorkomt dat zo veel gevangenen tegelijk zo'n verre reis afleggen, maar ook vanwege het gevaar dat van de gevangen uitgaat, benadrukte minister Rumsfeld (defensie) gisteren. De gevangenen aarze len niet zichzelf of anderen te doden. Het Amerikaanse leger is bovendien benauwd voor bevrijdingsacües. Op de basis in Cuba wordt hard gewerkt aan de streng be veiligde gevangenis, in een kamp waar eerder vluchtelin gen werden opgevangen. Er kunnen nu zo'n honderd men sen worden ondergebracht in cellen, die zijn gemaakt van hekken met een metalen dak. De cellen zijn niet waterdicht. Uiteindelijk moet er in Guant anamo een permanent cellen complex komen voor zo'n 2.000 gevangenen. (advertentie) VA K A INI T I E V Ft A G E N VAKANTIE BOEKEN? VAKANTIE wmammi Jaarbeurs-Utrecht 9-13 januari 2002 dageli|ks 10.00 -18.00 uur, vrijdag 10 00 - 22 00 uur Voorverkoop via ANWB-verkooppunten Meer weten? Bel 030-295 55 60 of ki|k op www.uakantiebeurs.nl of www.wereldwijdweg.nl aT\>«» Het is niet duidelijk wat er met de mannen - die officieel geen krijgsgevangenen zijn - gaat ge beuren. Ze zullen in elk geval worden ondervraagd over de mogelijke verblijfplaats van Osa ma bin Laden of mullah Omar en mogelijke nieuwe terreurda den. Defensiemedewerkers zeg gen in de Washington Post dat velen van hen na een langdurig verblijf in Cuba weer worden te ruggebracht naar Afghanistan. Anderen zullen waarschijnlijk voor militaire tribunalen moe ten verschijnen. In Guantanamo zit al sinds 1898 een Amerikaanse basis, die de afgelopen decennia ondanks te genstand van Fidel Castro is blijven bestaan. Verwacht werd dat de Cubaanse president zou protesteren tegen het plan de gevangenen onder te brengen op de basis, maar dat is niet ge beurd. Guantanamo ligt geïso leerd en is volgens Rumsfeld 'de minst slechte keus'. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken Naam M V Straat Postcode Telefoon Plaats Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Handtekening: 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl Spectaculaire Opruimprijzen met kortingen tot wel 50%! Kom snel langs. Met de auto: A4, afslag Leiderdorp (afslag 6). Informatie nummer: 071-5416585. I GRATIS PARKEREN I MEUBELPLEIN LEIDERDORP KIJKEN KUN JE OVERAL, SLAGEN DOEJE BIJ MEUBELPLEIN LEIDERDORP.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1