Aanslag kost vier soldaten Israël leven Mé Redders stier Herman melden zich massaal Noren schaatsen in 'Flash' Korthals onderzoekt drugsincident Schiphol Leidsch Dagblad Klopjacht in VS riekt naar discriminatie Vredesmissie lijkt nu kansloos Overwinteraars Leidsch Dagblad Romeins schip staat bouw Alphens theater in de weg ,-j bben met rstpakketten it Nuon Onderzoek: kronkel van t molecuul uitverkiezing iijnwoude na iaar ter ziele ilil Gibran zijn [dzaamheid enkel als feestkleding, «ter naakt lopen Kans op ijzel T Tlf- enonderzoek itoestanden ff - De Orde van Medisch listen gaat zelf onderzoek laar onacceptabele toe- li in ziekenhuizen. Dat en woordvoerster van- pyestigd. Begin april Ir een inventarisatie zijn. toepsgroep zelfheeft er hoeg van dat ze nerveuze jen dingen als plaatsge- ji wachtlijsten moeten ben'. Er is geen leuke per meer." rlog succes IC^ar Afghanen n gras enten bij kwart ^ietincidenten >t bevoegd dre 'dij >dicijnen in ropa zijn piojel te duur led ■bureau komt iraak niet na Ide - De gemeente Al- ie stelt de HSL-projector- |ie aansprakelijk voor i die bedrijven lopen om- klecht bereikbaar zijn. p afspraak hadden de Buwers per 1 januari b zorgen voor een goede itingsweg naar bedrijven- iHet Veenderveld in Roe- jdsveen, dat in aanleg is. k ligt er echter nog steeds Dcemade kondigt aan Iele claims van bedrijven j spelen aan het HSL- Ibureau. ente duur r slecht weer j- De groenteprijzen zijn fcte weken enorm geste- boral bloemkool, kom- pr en andijvie zijn zo'n 40 It duurder dan vorig jaar. Ödde groente- en fruitvei- le Greenery vandaag. |het extreem slechte weer borbeeld Spanje en Grie- jd, valt de oogst tegen en jgen de prijzen", aldus lordvoerder van The Gre- |Hij verwacht dat de hoge j nog een paar weken aanhouden. maakt snel en' duurder Ac - Telecombedrijf KPN gt de prijs van de snelle tdienst Mxstream. De iten zijn volgens KPN ?er toereikend om het kwaliteitsniveau te aven. Ook de bijbehoren- lems stijgen in prijs. Het rijkste tarief stijgt 23 pro- 127,95 euro per maand, ïsumentenbond is boos KPN ter verantwoording want de instelling vindt telecomconcern mis- naakt van een monopo lie. NR. 42817 LOSSE NUMMERS 1,05 2,31 ZATERDAG 1,50 3,31 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 9 JANUARI 2002 iagblad door Annet van Aarsen leiden - Het Leidse biotechnologiebedrijf Pharming wordt overstelpt met aanbie dingen van bedrijven, instellingen en personen die willen bijdragen in de kos ten voor de verzorging van stier Herman en de koeien Holly en Belle. F. de Loos van Pharming heeft een lijst met inmid dels zo'n twintig partijen die de helpende hand bieden. „Hoe serieus de aanbiedin gen zijn, zijn we nu aan het onderzoe ken." Sinds eind vorig jaar is bekend dat de toekomst van stier Herman twijfelachtig is vanwege de financiële problemen waarin Pharming verkeert. De verzorging van Herman kost zo'n veertigduizend gulden per jaar. „En wij zijn in onze posi tie toch een beetje de regie kwijt over waar we ons geld aan mogen uitgeven", aldus Loos. Pharming wil zijn boegbeeld - want zo wordt stier Herman gezien - overigens niet kwijt. De hulp die nu door tal van bedrijven, instellingen en personen wordt aangeboden, zal dan ook - als er mogelijkheden zijn - worden aanvaard. „We gaan met de verschillende partijen in gesprek, de meest serieuze partners het eerst. De aanbiedingen variëren van mensen, die een stal leeg hebben staan, tot partijen die geldelijke steun aanbie den." In het rijtje redders van Herman heeft zich gisteren ook de stichting Zinloos Ge weld van Henk ten Napel uit Enschede geschaard. De stichting, opgericht na een serie paardenmishandelingen in Twente, heeft een fonds in het leven geroepen om mee te betalen aan een veilige oude dag van de stier. Overigens is een overdracht van stier Herman - eigenlijk een os - een ingewik kelde zaak. De verzorging van het trans gene dier is omgeven met een scala aan vergunningen. Sommige zijn plaatsge bonden en kunnen eventueel worden overgeschreven naar een andere stal. An dere zijn gebonden aan de rechtspersoon Pharming en daar ligt de zaak ingewik kelder. Maar Loos heeft de indruk dat het ministerie bereid is mee te werken aan een eventuele overdracht van Pharming. „Stel dat we nu vandaag of morgen fail liet gaan. dan is zelfs een gedoogperiode mogelijk. Maar het ministerie ziet liever dat we het nu gelijk goed regelen. En daar zijn we momenteel druk mee be zig." andelst- In de uiterwaarden langs de Rijn en de Waal zijn inmiddels tienduizenden gan zen neergestreken. De dieren overwinteren hier en trekken in de lente weer naar meer noordelijke streken. Veel boeren ondervinden nogal wat last van de ganzen. Vooral op de weilanden waar duizenden ganzen neerstrijken, vertrappen ze het veld en rukken ze met hun snavels het gras met wortel en al uit de grond. Bovendien laten ze een flinke hoeveelheid mest achter. Foto: ANP/Robin Utrecht (advertentie) Jaarbeurs-Utrecht 0-13 januari 2002 dageli|ks 10.00 - 10 00 uur. vri|dag 10 00 - 22 00 uur Voorverkoop via ANWB-verkooppunten Meer weten' Bel 030-295 55 60 of kijk op www.vakantiebeurs.nl of www.wereldwijdweg.nl den haag/anp - Minister Kort hals van justitie wil laten onder zoeken of het klopt dat de doua ne op Schiphol onlangs een vrouw met 14 kilo cocaïne in haar bagage, heeft laten lopen. Alleen de drugs werden in be slag genomen. Als dat waar is, is dat onacceptabel. Dat heeft de woordvoerder van de bewinds hoofdofficier van justitie in Haarlem, H. Wooldrik, van vori ge week om drugskoeriers met minder dan 1 kilo cocaïne niet meer vast te zetten in verband met het cellentekort. De douane moet alleen de drugs in beslag nemen en een proces-verbaal opmaken. Dat geldt ook voor buitenlandse koeriers. jeruzalem/ap - Twee zwaarbe wapende Palestijnen hebben vanmorgen vroeg bij een aanval op een legerpost in de Gaza- strook vier Israëlische soldaten gedood en zijn vervolgens zelf doodgeschoten. Dat heeft het Is raëlische leger bekendgemaakt, na aanvankelijk slechts de dood van de twee Palestijnen te heb ben gemeld. Twee soldaten raak ten gewond. Een van de twee aanvallers werd gedood bij de legerpost, de an der wist weg te komen, maar werd achtervolgd en doodge schoten. De mannen schoten volgens het leger met mitrailleurs en gooi den handgranaten bij hun be storming van de legerpost, die aan de grens ligt en het Israëli sche dorpje Kerem Shalom moet verdedigen. De daders droegen uniformen van de Pa lestijnse politie, maar de Arabi sche televisiezender Al-Jazeera meldde dat de verantwoorde lijkheid voor de aanslag is opge ëist door de militante moslim beweging Harnas. Volgens Al-Ja- zeera waren de daders Moham med Abu Jamous en Emad Riz- zek uit Rafah in de Gazastrook. Volgens onbevestigde berichten werkte Rizzek voor de Palestijn se marinepolitie. De Palestijnse politie zei dat geen van haar agenten betrokken is geweest bij de aanval. De aanval maakt een einde aan een maand van betrekkelijke rust aan het Israëlisch-Palestijn- se front en betekent een verdere ondermijning van de pogingen van de Amerikaanse gezant An thony Zinni om de partijen tot uitvoering van een bestands overeenkomst te brengen. Een woordvoerder van het Isra ëlische ministerie van buiten landse zaken, Arye Mekel, zei dat de aanval bewees dat de Pa lestijnse Autoriteit „niets, of heel weinig" heeft gedaan om het terrorisme te bestrijden. Zinni's missie was al onder druk gekomen door de onderschep ping van een partij wapens die volgens Israël zijn besteld door de Palestijnse Autoriteit. Van morgen eiste Israël de arrestatie van Fuad Shobaki, het hoofd van de financiële afdeling van de Palestijnse veiligheidsdienst die de zending zou hebben gefi nancierd. De Israëlische premier Ariel Sharon heeft naar aanleiding van de wapenvangst hervatting van het vredesoverleg uitgeslo ten, maar gezegd dat het veilig- heidsoverleg zal worden voort gezet. Morgen staat een nieuwe bijeenkomst van de veiligheids functionarissen van de twee partijen op de agenda. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betaling is mqn Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl door Wim van Wanrooy alphen aan den rijn - Door de archeologische opgravingen in het centrum moeten Alphena- ren langer wachten op het ge reedkomen van het theater- en bioscoopcomplex. Wethouder De Leest verwacht dat hij pas eind februari duidelijkheid krijgt over het begin van de bouw. Hij noemde de vertraging gister avond tijdens een commissie vergadering zelfs een calamiteit. „Het is een complexe situatie, waarover nog geen discussie mogelijk is", zei De Leest. De provincie is volgens hem ak koord met de bouwplannen. Maar de gemeente kan volgens de provincie niet twee zaken te gelijk aanpakken: én de bouw én de opgraving van de restan ten van een Romeins schip dat op deze plek is gevonden. De Leest wilde deze maand met een kredietvoorstel voor het complex komen, maar heeft dat uitgesteld. Het is onduidelijk wanneer de bouw van het thea ter begint. De Leest acht het on mogelijk voor maart met con crete plannen te komen. Volgens de wethouder moet er een damwand worden geslagen om aanvullend onderzoek te verrichten naar het Romeinse schip. Dat gebeurt precies op de plek waar het theater moet ko men. Naar verwachting neemt het onderzoek drie weken in be slag. De resultaten zijn op zijn vroegst eind februari bekend. Voor de bouw van het theater is een vergunning verleend om grondwater aan de bodem te onttrekken. Dat is nodig om de ondergrondse bioscoopzalen aan te leggen. De bemaling van het grondwater duurt een half jaar. Volgens de afspraak met projectontwikkelaar MAB moet daarmee op 1 maart worden be gonnen, om september als be gindatum voor de bouw van het winkelhart te halen. 'Illegalen geselecteerd op afkomst' washington/ap - Met een 'klop jacht' op jonge Arabieren, die il legaal in de VS verblijven, maakt de Amerikaanse regering zich schuldig aan discriminatie. Dit zeggen organisaties die opko men voor burgerrechten. Giste ren werd bekend dat het Ameri kaanse ministerie van justitie duizenden jonge illegale man nen uit het Midden-Oosten wil opsporen. Het plan is weliswaar onderdeel van een actie om zeker 300.000 illegale vreemdelingen het land uit te zetten, maar de nadruk ligt op de opsporing van illegalen uit het Midden-Oosten. Omdat deze hoofdzakelijk jongeman nen worden opgepakt puur op basis van hun Arabische af komst spreekt de Amerikaans- Arabische Anti-Discriminatie Commissie van 'regelrechte dis criminatie'. Het ministerie van justitie bena drukt dat het niet gaat om men sen met een bepaalde etnische achtergrond, maar om mensen uit bepaalde landen - landen waarvan bekend is dat Osama bin Ladens netwerk al-Qaeda er opereert. Volgens het ministerie vormt al-Qaeda een gevaar voor de veiligheid van de Amerikaan se burgers omdat het een ter reurbeweging is die het op Ame rikanen heeft gemunt. Het plan werd gisteren onthuld door de Washington Post. De krant meldde dat topprioriteit wordt gegeven aan de arrestatie van ongeveer 6.000 mannen uit het Midden-Oosten die een be vel tot uitzetting hebben gene geerd. Het initiatief maakt on derdeel uit vah een grootschali ge actie van de Amerikaanse Im migratie- en Naturalisatie Dienst (INS) om buitenlanders op te pakken die illegaal in de VS verblijven. Hiervoor worden de namen in de loop van dit jaar ingevoerd in een landelijke da tabase van de FBI. Voorzitter Wade Henderson van de Leadership Council on Civil Rights zei in een interview met The Washington Post dat niets de INS in de weg staat om in de ze gevoelige tijden verdachten op te pakken. Henderson plaatste echter vraagtekens bij een aanpak waarbij mensen worden opgepakt op basis van hun afkomst in plaats van ver dachte gedragingen of aanne melijke bewijzen. Pagina Buitenland: Arabische Amerikanen vrezen verlies van hun vrijheden Deltapak levert extra rendement van vijf procent op man meegedeeld. Aanleiding is een memo over dit incident van een anonieme douanier, waarvan het Parool gisteren melding maakt. Kort hals hoopt volgende week de uitslag van dat onderzoekje bin nen te hebben. De Kamer eiste opheldering van Korthals over het aanhoudingsbeleid van drugskoeriers op Schiphol. De politieke partijen zijn het niet eens met een advies van Douanepersoneel zelf is verbol gen over deze handelwijze. In een brief aan hun leidinggeven den beklagen ze zich erover dat ze hun werk niet meer goed kunnen doen. .Juist nu de maatschappij wordt overspoeld met drugs, moeten wij onze kop in het zand steken." Pagina Binnenland: Zittingen bolletjesslikkers hebben veel weg van lopende bandwerk delft - Terwijl de KNSB en NOC'NSFalle Nederlanders in Salt Lake City verplichten in kleding van Nike uit te komen, krijgt Noorwegen de optie op een in Delft ontwikkeld nieuw schaatspak. Het Deltapak 'Flash' is het wetenschappelijke vervolg op de zigzagstrips die vier jaar geleden in Nagano mede bijdroegen aan de suc cessen van de oranje schaat- sequipe. De wetenschappers Nando Timmer en Leo Veldhuis van Flowtec Aerodynamics becij ferden bij de windtunnel van de Technische Universiteit in Delft een verhoogd rendement van vijf procent. In het nieuwe pak zijn de voordelen van de strip verwerkt over meer li chaamsdelen, maar steeds in de voordelige hoek van de windvang. De strips zijn nu delta's, ruwe driehoekjes. Het pak wordt voor elke schaatsenrijder op maat gefa briceerd door Hunter Sports van de in het schaatsen beken de Bert van der Tuuk. Hij is te leurgesteld dat de Nederlan ders zijn creatie niet zullen aantrekken. „Nike deed al in het zomertrainingskamp van St. Moritz een voorstel aan de schaatsbond", vertelt Van der Tuuk, „ik had ook een kans, De Poolse rijder Pavel Zygmunt demonstreert het nieuwe pak. Foto: ANP/Ed Oudenaarden maar juni vond ik te vroeg. We waren toen nog aan het ontwik kelen." Bij de windtunnel van de TU ontstond de indruk dat de bege leiding van de Nederlandse ploeg heeft gekozen voor het geld en niet voor de ultieme winst in aërodynamica. Het Amerikaanse merk Nike wil ui teraard scoren bij de Winterspe len in eigen land. De Poolse rij der Pavel Zygmunt demon streerde gisteren in de windtun nel de seconden winnende kle derdracht. De winnaar van de zilveren me daille op de 10.000 meter bij de Europese kampioenschappen te Erfurt hoopt vurig een outfit te krijgen. „Testen met oude wed- strijdkleding en het nieuwe pak gaven inderdaad vijf procent verschil te zien."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1