Euro neemt ook grote hobbel ECONOMIE Senaat Argentinië achter ontkoppeling peso Brits scepsis over invoering euro blijft 'Witten' bij casino en GWK populair Test op drukke zaterdag zonder problemen doorstaan Renovatie veel duurder Minister Ruggiero eerste 'euro-slachtoffer' in Italië NV ontdekt tuwmeren rije dagen Kamer: Pak collectieven NS aan uro moet voor euwe EU-leden' ien Landen die lid van de opese Unie worden, moeten eggen dat zij de euro direct eren. Dat heeft Eurocom- ris Verheugen gisteren r de Duitse radio gezegd, wil zo problemen als nu (t het Verenigd Koninkrijk, den en Denemarken voor- (nen. De Europese Commis- esluit dit jaar over de toe- ng van Hongarije, Polen, ■chië, Slovenië, Estland, Let- Litouwen, Slowakije, Mal- i Cyprus. oiogram schuift i Finse eurobiljet siNKi - Veel Finnen hebben afgelopen dagen naar de se centrale bank gebeld om- Jzij hologrammen op ver- ïllende plekken ontdekten He 10-eurobiljetten. Volgens :entrale bank is er echter s aan de hand. De afwijkin- vallen binnen de 'toleran- euwe ontslagen AT&T in VS i york - Het Amerikaanse comconcern AT&T gaat nog s 5000 werknemers ontslaan kosten te besparen. Vorig verlieten al 5100 werkne- s de onderneming. Voor de [ganisatie, die door de hte gang van zaken in de te- imindustrie vooral is be id om kosten te besparen, is voorziening getroffen van 1 jard dollar. Bij AT&T werken nog 120.000 mensen. maandag 7 januari 2002 den haag/gpd - De euro heeft de grote proef, de drukte in de win kels zaterdag, met glans door staan. Albert Heijn spreekt van een 'uitstekend verlopen' dag in zijn supermarkten. Interpay, de organisatie die het elektronisch betalingsverkeer tussen winkels en banken verzorgt, noemt afge lopen zaterdag 'heel rustig'. De grootwinkelbedrijven sluiten zich daarbij aan. Afgelopen zaterdag, de eerste grote winkeldag van het euro jaar, werd een half jaar geleden door het coördinatiecentrum Euroforum al de cruciale test genoemd. Zou het goed gaan. dan had de euro een grote hob bel genomen en kon Nederland de nieuwe munt definitief om armen. Nu het goed ging. zijn er tot 28 januari, wanneer de gul den niet meer betaalmiddel kan worden gebruikt, geen proble men meer te verwachten. Albert Heijn heeft zaterdag nog wel enige spanning in zijn su permarkten gesignaleerd. Pro bleem was - zoals in de dagen ervoor - het kleingeld: de munt jes van 1 en 2 cent en de kleine biljetten van 5, 10 en 20 euro. Maar als de bodem van de geld- lade in zicht kwam, werd een beroep gedaan op de klant om contant te betalen of te pinnen. „Dat werkte. De zaterdag is een succes geworden dankzij het be grip van onze klanten en na tuurlijk de inzet van het kassa- personeel", aldus AH-woord- voerder Rozemeijer. Ook in de andere supermarkten is de zaterdag glad verlopen. Opvallend was de vaardigheid en de kalmte waarmee het kass- apersoneel met de klanten om ging. Klanten wisten dat wissel geld een probleem was en ze probeerden daarom allemaal zo gepast mogelijk te betalen. Dat leidde tot nogal wat gezoek naar het juiste muntje in de porte monnee. Dat daardoor meer tijd aan de kassa verloren ging lag voor de hand, maar irritaties in de langere rijen dan normaal bracht dat nauwelijks teweeg. Woordvoerster Boer van het Centraal Bureau Levensmidde lenhandel is verbaasd dat het zo goed ging. De voorspellingen van chaos in de winkels op die eerste eurozaterdag (ook gedaan door het CBL zelf) kwamen niet uit. „Echte problemen met een tekort aan wisselgeld zijn uitge bleven, gelukkig. Maar dat kwam ook doordat onze winkels vrijdag en zaterdag nog extra kleingeld geleverd hebben ge kregen door de banken. Nor maal staat daarvoor een bestel- termijn van vijf dagen. Maar dankzij tussenkomst op ons ver zoek .van De Nederlandsche Bank en het ministerie van fi nanciën waren de banken be reid tot noodtransporten." Interpay had het zaterdag ook lang niet zo druk als was ver wacht. Werden er de zaterdag voor de kerst 5,75 miljoen pin- transacties geregistreerd, afgelo pen zaterdag waren dat er 'maar' vier miljoen. Zo'n mil joen meer dan op een gewone zaterdag. Per seconde werd za terdag 135 keer gepind, tegen 235 keer op de zaterdag voor kerst. „We waren weer op alles Euro elders in Europa ook 'probleemloos' De euro heeft dit weekeinde zijn zegetocht voortgezet. Nergens in Europa leverde de munteenheid grote problemen op. De ver wachte chaos op de eerste 'eurozaterdag' bleef uit. Volgens de Europese Commissie gebeurt inmiddels meer dan de helft van de betalingen in de eurolanden in euro's. Nederland behoort tot de koplopers, samen met Griekenland. Volgens de laatste gege vens van De Nederlandsche Bank verloopt 90 procent van het betalingsverkeer al in euro's. Fransen, Spanjaarden en Italianen rekenen nog altijd in meer derheid af in de eigen valuta. België is hekkensluiter, daar ont vingen de kassa's in tweederde van de gevallen nog franken. Het Euroforum stelde zaterdag al dat de Nederlandse samenleving europroof is. Volgende week zal een volledig normale situatie zijn ontstaan, aldus een woordvoerder. voorbereid", zegt woordvoerder Woutersen, „maar het bleek een heel makkelijke dag. Er is ook maar 2 miljoen keer geld uit de muur gehaald, en dat was de dagen ervoor wel eens anders." De banken waren zaterdag bij wijze van uitzondering open van 10 tot 2 uur. De klanten konden hun resterende guldens op hun rekening storten en ook de win kelbedrijven konden er terecht voor eurokleingeld. „Het was heel rustig", zegt Rabo-woord voerder Van Eeghen. „Maar dat komt waarschijnlijk omdat de meeste mensen niet wisten dat we open waren." brussel - De verbouwing van het hoofdkwartier van de Europese Commissie in Brussel gaat veel meer kosten dan was geraamd. Boven dien is de opknapbeurt fors vertraagd door de aanwezigheid van as best. De kosten worden nu geraamd op 1,42 miljard euro, ofwel ruim drie miljard gulden. Foto: AP/Yves Logghe sterdam/anp - Zeven van el- lien werknemers houden aan eind van het jaar vakantie- 11 over. Tien procent had meer dan vijftien dagen r. De stuwmeren ontstaan ir het flinke aantal vakantie- l;en en de onmogelijkheid ze e nemen. blijkt uit een representatieve ikproef onder werknemers in lracht van de vakcentrale V. Het onderzoek is vandaag resenteerd tijdens de nieuw- sbijeenkomst van de vak- trale. Een werknemer heeft ïiddeld 24,5 vakantiedagen, het onderzoek blijkt dat on eer de helft ook nog recht op ;en op grond van arbeids- irverkorting heeft, het algemeen vinden Neder- ders dat zij voldoende vakan- agen hebben. Toch zegt bij een kwart meer vakantievrij willen. Het gaat dan vooral jongere werknemers tot 35 en werknemers in de bouw de industrie. op de tien werknemers kan met vakantie wanneer hij of dat wil. Een op de vijf werk- ners zegt ook geen kans te 3 iben zorg-, ouderschaps- of 5 amiteitenverlof op te nemen, j treft vooral jongeren, werk- 2 ners met een flexibel con- 5 ct of mensen met een baantje minder dan twintig uur. buenos aires/afp-anp-rtr - De Argentijnse peso blijft niet lan ger gekoppeld aan de waarde van de dollar. De Senaat stemde gisteren in met de noodwetten van de nieuwe president Duhal- de die de monetaire chaos in het land moeten tegengaan. Het lagerhuis, de Kamer van Af gevaardigden, was zaterdag al akkoord gegaan met de maatre gelen. Nu de regering het op geeft om de peso met dollars te dekken, betekent dat een forse devaluatie van de peso, die sinds 1991 was gekoppeld aan de dollar. Minister van economische za ken Lenicov maakte na afloop bekend dat de officiële wissel koers wordt vastgesteld op 1,40 peso voor een dollar. Dat is een devaluatie van ongeveer 28,5 procent. De vaste koers geldt al leen voor de buitenlandse han del. Daarnaast komt er een vrije wisselkoers voor het binnen landse deviezenverkeer. Vanaf woensdag kan er weer in devie zen worden gehandeld. Lenicov zei verder dat de rege ring begin februari met het In- tematonaal Monetair Fonds (IMF) en andere schuldeisers gaat onderhandelen over een herstructurering van de buiten landse schuld. Argentinië heeft een schuldenlast van 141 mil jard dollar. Het pakket van de regering be vat ook maatregelen om de bur ger te beschermen tegen de ge volgen van de devaluatie. Zo worden schulden tot 100.000 dollar nog in de oude wissel koersverhouding van één op één omgezet in pesos om veel faillisementen te voorkomen. Verder worden de tarieven van van onze correspondent Hans Celeijnse rome/gpd - De Italiaanse pre mier Berlusconi heeft gisteren persoonlijk het buitenlands be leid in beheer genomen. Oor zaak was het ontslag zaterdag van de 71-jarige minister van buitenlandse zaken Ruggiero. Deze internationaal gerespec teerde bewindsman was in con flict geraakt met Berlusconi en een aantal ministers over de te volgen Europese lijn. „Hij is het eerste politieke slachtoffer van de euro", schreef een aantal dagbladen gisteren. Op gezag van Berlusconi werd in een zaterdag gepubliceerde regeringsverklaring gesproken van een 'scheiding met weder zijds goedvinden'. Maar dat mag met grote korrels zout worden genomen. Tot op het laatste moment en met bemiddeling van president Ciampi is gepro beerd om het geschal met Rug giero te slechten. Volgens de rechtse pers was Ruggiero daar op ontslagen, de gematigde en linkse kranten hielden het erop dat hijzelf zijn ontslag had aan geboden. Berlusconi zal zijn ne venfunctie zeker zes maanden uitoefenen berichtte de krant Corriere della Sera vandaag. De interne spanningen over de Europese politiek groeiden naar een climax door de haperende invoering van de euro. Verschil lende ministers, aangevoerd door de extreem-chauvinisti sche Bossi, lieten zich laatdun kend over de nieuwe munt uit. De partijloze Ruggiero liet even publiekelijk zijn irritatie daar over blijken. Tot diens woede tikte Berlusco ni vervolgens niet deze euro sceptici, maar Ruggiero zelf fors op de vingers. „Ik ben verant woordelijk voor buitenlandse zaken, de door mij benoemde Ruggiero is slechts een techno craat", verklaarde Berlusconi. Ruggiero gaf lik op stuk. Zater dag meldden alle kranten uit zijn mond dat de situatie bin nen het kabinet voor hem on werkbaar was geworden omdat er verschillende visies op de Eu ropese politiek waren. Berlusconi zal de nodige moeite hebben om, zoals president Ciampi meteen suggereerde, een opvolger van kalibeY en Eu ropese gezindheid te vinden. De huidige vice-premier Fini zou hoge ogen gooien, maar tegen hem pleit dat hij internationaal nauwelijks aanvaardbaar is van wege het fascistische verleden van zijn partij, de Nationale Alli antie. Fiat-eigenaar Agnelli, geen boezemvriend van Berlus coni, klaagde gisteren dat Rug- giero's vertrek 'een slag voor het land was'. Oppositieleider Ru- telli verweet Berlusconi op nieuw schade te hebben toege bracht aan het aanzien van Ita lië. Bossi, nagel aan de doods kist van Ruggiero, kraaide echter victorie: „Dit is een geweldige dag", jubelde hij. Een groentenhandelaar in de buitenwijk van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires had zijn tomaten en sinaasappelen gisteren nog in dol lars geprijsd. Foto: Reuters/Andres Stapff nutsbedrijven zoals water en elektriciteit van dollars omgezet in pesos. In Argentinië gaat het econo misch al meer dan 3,5 jaar be roerd. Vorige maand braken ernstige onlusten uit en trad president De la Rua af. Bij de rellen vielen 27 doden. Hij werd opgevolgd door plaatsvervan gers die zeer tijdelijk het heft in handen namen of daartoe po gingen deden. Duhalde is de vierde opvolger van De la Rüa sinds zijn aftreden op 20 de cember. den haag/gpd - Een kamer meerderheid van PvdA, CDA en D66 wil dat dwarsliggende 'col lectieven' bij de NS vertrekken bij het bedrijf, vrijwillig dan wel gedwongen. De niet bij een vak bond georganiseerde werkne mers worden al langer gezien als een bron van ergernis en frus tratie. De vorige week afgetre den president-commissaris Timmer noemde de groep als een van oorzaken van de tegen vallende prestaties bij NS. De kamerleden Dijsselbloem (PvdA), Leers (CDA) en Van Walsum (D66) konden elkaar gisteren in het programma Bui tenhof uitstekend vinden in een harde aanpak van de collectie ven. Zij vonden dat nieuwe di rectie onder leiding van Noord zij niet mag worden lastig geval len met acties van een 'obstruc tieve' minderheid. Als perso neelsleden blijven traineren dan moeten ze desnoods ontslagen worden, zo meenden de parle mentariërs. WELK LAND IS HET DUURST? Een prijsvergelijking in 10 Eurolanden Iten Drinken 50 gram halvarine i I liter Coca Cola i I liter melk 12 eieren 2 ),75 I wijn 11 blikje (33cl) bier 1 kg tomaten b Ikg aardappels ]J I krop sla i I kg appels !50 gram koffie !50 gram kaas diepvrieskip 3 •ubtotaal 7 r a Diverse artikelen 3 1 krant België 0,72 1,73 4,34 2,73 Oostenrijk 2,39 1,30 2,60 2,46 32,07 0,95 0,92 1,89 0,59 Frankrijk 0,77 0,98 1,66 2,34 0,87 0,73 22,24 1,94 4,12 1 CD Michael Jackson 1 boek Harry Potter 1 bioscoopkaartje 2 1 flesje Chanel no 5 1 Big Mac 1 Levi's spijkerbroek pakje Camel Light 1 postzegel (Europa) 1 liter benzine Euro 95 2| subtotaal Totaal 2,95 74,25 0,91 219,18 15,35 14,90 2,50 212,04 16,90 53,09 79,95 0,54 1,10 188,66 210,97 1,20 22,71 0,95 178,78 205,49 174,90 197,14 27,91 0,88 Spanje 0,90 1,39 1,95 0,65 0,93 13,73 Portugal 1,37 0,65 1,49 18,73 1,12 0,76 1,53 2,04 Luxemburg 0,64 3,84 1,79 3,32 0,82 3,21 van onze correspondent Harm Harkema londen/gpd - De rimpelloze in voering van de euro en het rela tieve enthousiasme waarmee op het continent de nieuwe munt eenheid verwelkomd is, heeft geen invloed gehad op het standpunt van de Britten. Vóór 1 januari waren ongeveer twee op de drie Britten tegen deelna me aan de euro, nu is dat nog steeds zo, blijkt uit verschillen de, gisteren gepubliceerde opi niepeilingen. Alleen een onderzoek in op dracht van de Sunday Times gaf een iets positiever beeld te zien, met 52 procent van de onder vraagden die van mening is dat het land op een of ander mo ment tot de euro dient toe te treden. Uit drie andere onder zoeken blijkt dat ruwweg twee op de drie Britten het pond ster ling niet wil inleveren voor de euro. Als argumenten voor de euro worden vaak genoemd de gun stige invloed die de munt op de (dure) prijzen zou hebben, en het betaalgemak wanneer men op vakantie is in (Zuid-)Europa. Prominente argumenten tegen de euro zijn het verlies van eco nomische zelfstandigheid en de angst dat het land bij deelname in een blijvende negatieve eco nomische spiraal terechtkomt. Bijna vier op de vijf Britten vre zen desondanks dat de regering uiteindelijk tot deelname aan de euro zal besluiten. Premier Blair is daar inderdaad voor maar maakt deelname afhankelijk van een aantal economische voor waarden en van een referen dum. Het is nog geheel ondui delijk wanneer dat referendum wordt gehouden. Fanatieke voorstanders gaan er vanuit dat tijdens een referen dumcampagne de meerderheid die nu tegen de euro is, kan om slaan in een minderheid. Tegen standers van de euro zijn er op hun beurt van overtuigd dat zij een referendum met gemak winnen, zeker nu Groot-Brittan- nië al een paar jaar betere eco nomische prestaties levert dan euroland. 16,53 167,84 195,75 4,50 2,55 70,50 0,75 0,52 0,86 183,14 15,33 14,50 1,53 180,63 1,00 17,48 64,80 2,95 0,24 149.02 172,21 N B gegevens Ierland en Finland niet beschikbaar GPD-GRAPHICS/R.S. den haag/gpd - Nederland wisselt de laatste dagen op grote schaal zwart geld bij Holland Casino's en GWK-kantoren. Klanten van GWK's geven ronduit toe dat ze voor vaak duizenden guldens aan zwart geld komen wisselen. Casino's spreken van opmerkelijke wisselbedragen van in totaal 'tonnen' per ves tiging, waarvan alleen maar vermoed kan worden dat er sprake is van witwaspraktijken. Bij de elf vestigingen van Holland Casino kon tot afgelopen woensdag kostenloos en anoniem grote bedragen tot 10.000 gulden in euro's worden gewisseld volgens een eenvoudig principe. Een bezoeker kocht met cashguldens euro-speelfiches. En of hij speelde of niet, die fiches kon hij bij dezelf de kassa vervolgens weer worden omgewis seld voor euro's. „Het was hier zo druk dat onze gewone klanten niet normaal bij de kassa konden," aldus directeur In het Veld van Holland Ca sino Scheveningen. Daarom is het maxi maal in te wisselen bedrag vanaf donderdag gelimiteerd tot 3.000 gulden per klant per avond. Sinds vrijdag is dat 1000 gulden, waarbij ook nog eens 2,75 procent provisie aan de kassier moet worden afgedragen. De directeur heeft geen idee hoeveel zwart geld er sinds de jaarwisseling is witgewas sen. „Wat je wel merkt is dat er dit jaar wel erg veel mensen zijn gekomen om te wisse len. We hebben ook meer meldingen van ongebruikelijke transacties doorgeven aan justitie." Casino's moeten verdachte trans acties boven de 10.000 gulden melden. Bij GWK-kantoren in heel het land staan al dagen lange rijen met mensen die grote contante guldenbedragen om willen wisse len in euro's. In sommige gevallen moeten klanten een paar uur wachten. GWK-kanto ren mogen daarom nu per vestiging een maximum stellen aan het per klant in te wisselen bedrag. Meestal geldt een limiet van hooguit een paar duizend gulden per klant. Sommige geldwisselaars omzeilen dit han dig door stapels met duizendjes te verdelen onder aanwezige kennissen, familie en vrienden, die vervolgens voor hen in de rij gaan staan. Ook vragen particulieren om standers en andere wachtenden om voor hen wat guldens in te wisselen voor euro's. Het landelijke opererende anti-witwasteam (HARM) van het openbaar ministerie treedt niet op tegen dit zogeheten 'smurfen'Wel is het team alert op het versnipperd wisse len van zwart geld door criminelen, die daartoe geldlopers in heel het land langs fi nanciële instellingen sturen. Door met veel kleine transacties onder het bedrag te blij ven waarvoor een meldingsplj^it geldt (va riërend van 10.000 tot 25.000 pilden), ho pen de smurfers uit handen van justitie te blijven. Dat lukt maar gedeeltelijk: tot dus ver heeft het HARM-team in 51 witwaszaken 78 verdachten opgepakt en bijna 28 miljoen gulden in beslag genomen. Net als de Holland Casino's zijn de GWK's in trek voor het wisselen van zwart geld om dat dat daar compleet anoniem kan. Bij het wisselen van guldens in euro's bij de eigen bank verloopt de transactie over de bankre kening. De klant krijgt dan wel cash euro's voor zijn contante guldens, maar de trans actie wordt op zijn naam geregistreerd. Bij GWK's en casino's kan personeel de klanten weliswaar naar een legitimatiebe wijs of een naam vragen, maar in de praktijk gebeurt dat maar weinig. Bovendien is het weinig effectief. Een klant kan altijd een val se naam opgeven of zeggen dat hij zijn legi timatiebewijs thuis heeft laten liggen, om het vervolgens elders te proberen.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7