Geen doorbraak rond Kashmir BUITENLAND Israël probeert te scoren met operatie 'Ark van Noach' Berlusconi verklaart straatprostitutie de oorlog VS brengen uitgaven van terroristen in kaart Tony Blair probeert aartsrivalen India en Pakistan met elkaar te laten overleggen Britse regering ziet af van gewapende 'sky marshals' Sneeuwval, kou en mist houden Europa in greep Mladic denkt 'er overgave tn tribunaal' Wijdenbosch maakte groot kapitaal zoek - rare regen dooft inden Australië IIY - Zware buien vannacht jen in grote delen van het oosten van Australië bran- gedoofd die daar al min- s veertien dagen aan de tii ;zijn. Hoewel in veel gebie- tk een aanzienlijke hoeveel is water gevallen, is het ss evan de branden nog 11 is niets in zicht, aldus de m dweer. De weersvoorspel- is niet bijzonder gunstig, racht wordt dat de tempe- ir in het gebied in de loop vandaag weer boven de 30 en komt. Ook zal er op- w een harde wind staan. 'ei inse jongen telt locomotief iE - Een 18-jarige jongeman terdagnacht in de Franse Metz met een locomotief de haal gegaan. Hij werd r controleurs van de Franse jrwegen overmeesterd. De motief stond op een ran- terrein nabij he* station van 1,0 t. Vanwege de kou hadden '•3 ingeerders de motor van de d stationair laten draaien, aa jngen wist ongezien op de ar. motief te komen en zette j« ein in beweging. In allerijl :u 1 een wissel omgezet, waar- e trein door de hoge snel- g uit de rails liep. rart Britse arigen drinkt le kn - Een kwart van alle >e elfjarige jongens drinkt r eens per week een alco- che drank. Dit blijkt uit t grootschalig onderzoek on- 13.000 Britse kinderen. Bij -A jes van deze leeftijd gaat im een op de zes. Het on- oek heeft uitgewezen dat elfjarigen de alcohol ge il thuis krijgen, of op :u ibassade VS E igapore doelwit apore - De Amerikaanse assade en bedrijven uit dat zijn doelwit geweest van groep van vijftien vermoe- :G ke terroristen die vorige E' nd in Singapore zijn gear- erd. De verdachten zijn tien inwoners van Singapo- i een Maleisiër. Zij zouden h len hebben onderhouden al-Qaeda, het netwerk van ei na bin Laden. 'ai tse vorstin loekt Ierland den - Koningin Elizabeth zal erste Britse staatshoofd een lek brengen aan Ierland, s de onafhankelijkheid van liland in 1922. Het paleis, )Qlritse premier Tony Blair en irse regering hebben een cipeakkoord bereikt over lezoek, dat waarschijnlijk end jaar zomer zal plaats en. Koning George V en ko- [in Mary waren in 1911 de te monarchen die Ierland lichten. en banden et al-Oaeda khengladbach - Een zater- in Duitsland gearresteerde i, van wie gedacht werd dat d was van al-Qaeda, blijkt 27-jarige Libanees te zijn niets te maken heeft met terroristennetwerk van Bin tn. De man blijft voorlopig wel in hechtenis. De Liba- iwerd internationaal ge- voor andere, niet nader lemde delicten. maandag 7 JANUARI 2002 door onze correspondent Hans Celeijnse rome - De Italiaanse premier Berlusconi heeft de straatprosti tutie de oorlog aanverklaard. „Net als veel Italianen schaam ik me over wat ik zie als ik met m'n kinderen een uitstapje maak. We moeten de straten schoon vegen, en misschien ook borde len heropenen", zei hij zaterdag in een interview met het dag blad Libero. Berlusconi zorgde met zijn op merkingen voor grote opschud ding en een nieuwe discussie over een oud probleem. Prosti tutie is sinds eem heikel thema, sinds in 1958 onder druk van het Vaticaan een bordeelverbod werd afgekondigd. De scheids lijnen tussen voor- en tegen standers van heropening van bordelen lopen dwars door Ber lusconi's eigen kamp en dat van de centrum-linkse oppositie. Een poging van de vorige, cen trum-linkse regering om het bordeelverbod opgeheven te krijgen mislukte, mede door grote tegenstand uit Berlusco ni's eigen partij Forza Italia. Maar de regeringsleider heeft nu plotseling ontdekt dat 'die pu blieke vertoningen van half naakt en meer' een harde aan pak noodzakelijk maken. Minister van binnenlandse za ken Scajola, totaal overvallen door dit nieuwe initiatief, haast te zich om de suggestie van le gale hoerenhuizen te ontkrach ten. „Prostitutie is een probleem zo oud als de wereld. De pre mier heeft alleen maar gezegd dat we het moeten bestuderen", meende hij. De prostitutie-wetgeving in Ita lië is net zo 'duidelijk' als het Nederlandse drugsbeleid: be taalde seks is niet verboden, maar het openlijk aanbieden van seksuele diensten of het be talen ervoor wél. De politie moet noodgedwongen een oog je toeknijpen. Volgens de officië le statistieken zijn er rond 70.000 prostituees op straat, van wie tweederde van buitenlandse afkomst is. Ze verlenen hun diensten aan 15 miljoen Italia nen. De sector heeft een ge schatte maandelijkse omzet van circa 93 miljoen euro (205 mil joen gulden). Berlusconi volgde in zijn inter view de argumenten van voor standers van legalisering van bordelen. Op die manier zou de controle op mensensmokkel, vrouwenmishandeling en drugshandel kunnen worden verscherpt. Maar de geestelijk heid vindt deze openlijke erken ning van 'het kwaad van prosti tutie' uit den boze. „Dit is een obsceen en onjuist voorstel van de premier", was gisteren het commentaar van priester Oren- zo Benzi, die zich namens de gemeenschap Johannes XXIH met hulpverlening aan prostitu ees bezighoudt. washington/anp - Amerikaanse onderzoekteams die de geld stromen rond de aanslagen van 11 september bestuderen, heb ben voor meer dan 360.000 euro aan transacties weten op te spo ren via creditcardslips, geldop names en andere handelingen die zijn terug te voeren op de negentien verdachte terroristen. Dat meldt The Washington Post vandaag. Volgens de krant is het geld naar de kapers overgemaakt door vertrouwelingen in de Verenigde Arabische Emiraten en enkele andere landen, waaronder Pa kistan en Duitsland. De onder zoekers geloven dat voor een bedrag van in totaal nog eens 200.000 euro contant is afgere kend. De centrale financiële man in het verhaal is volgens de krant Mustafa Ahmed al-Hawsawi, de spoorloos verdwenen vermeen de financieel adviseur van Osa ma bin Laden. Deze Al-Hawsawi heeft het grootste deel van het geld geregeld voor de piloten- training van de kapers, vliegtic kets en geld voor levensonder houd. De onderzoekers zijn er nog niet uit waar het hele be drag precies vandaan komt, maar Amerikaanse inlichtingen diensten vermoeden dat het ter reurnetwerk al-Qaeda het geld heeft ingezameld door fraude met creditcards, diamantenhan- del en de verkoop van honing. De Duitse krant Die Welt medt intussen dat al-Qaeda nog altijd grotendeels intact is. De meeste medestanders van Osama bin Laden zouden Afghanistan veilig hebben kunnen verlaten. Het zou gaan om 3.000 tot 3.500 eli testrijders, de hoofdstrijdmacht van Bin Laden. Die Welt baseert zich op bron nen bij inlichtingendiensten in het Midden-Oosten. Volgens de krant was de vlucht van de al- Qaeda-aanhangers 'perfect ge organiseerd'. Afghanistan gold als de belangrijkste uitvalsbasis voor al-Qaeda. De organisatie heeft naar verluidt evenwel ook in verscheidene andere landen belangrijke bases, zoals in So malië en Jemen londen/anp - De Britse regering ziet af van haar voornemen ge wapende veiligheidsfunctiona rissen te laten meevliegen in Britse passagierstoestellen. Die zogeheten 'sky marshals' zou den net als in de VS de passa giers moeten beschermen tegen mogelijke terroristische acties. Britse luchtvaartmaatschappijen voelen volgens The Sunday Tele graph evenwel weinig voor wa pens aan boord, een argument waarvoor de regering-Blair is ge zwicht. British Airways is fel ge kant tegen sky marshals. Het concern vreest dat kwaadwillen den de wapens van de bewakers kunnen afpakken om er vervol gens een toestel mee te kapen. Kleinere maatschappijen wier pen eerder op dat de kosten van het inhuren van sky marshals 'astronomisch' zijn. De lucht vaartondernemingen denken dat het beter is de veiligheids controle op luchthavens te ver beteren. Britse deskundigen op het gebied van de luchtveilig- heid hekelen het besluit echter. Zij menen juist dat gewapende bewakers een vitale rol kunnen spelen. De Britse minister van transport Stephen Byers verklaarde kort na de aanslagen in de VS vorig jaar dat hij voorstander was van de invoering van de sky mars hals. Een hoge functionaris van zijn ministerie zei gisteren in de krant dat er uiteindelijk geen overeenstemming kon worden bereikt met de maatschappijen, en dat daarom van de invoering zal worden afgezien. Formeel kan Londen een wet opstellen die de maatschappijen dwingt de marshals aan te stel len, maar volgens de zegsman is de komst van een dergelijke wet 'zeer onwaarschijnlijk'. Cherie Booth, de vrouw van Tony Blair, poseert in lokale kledij tijdens een bezoek aan een Brits ontwikkelingsproject in het Indiase dorpje Vattem. Foto: AP/Stefan Rousseau De Britse premier Tony Blair heeft gister avond in New Delhi aangedrongen op ge sprekken tussen India en Pakistan over de kwestie-Kashmir. „Dialoog en een politiek proces moeten de plaats innemen van ge weld, terrorisme en extremisme", aldus Blair, die vandaag in Pakistan is. De regio nale Aziatische topconferentie in de Nepa- lese hoofdstad Kathmandu veranderde de afgelopen dagen niets aan de spanning in de regio. De Pakistaanse leider Pervez Musharraf en de Indiase premier Vajpayee schud den elkaar gisteren in Nepal wel glimla chend de hand, maar de twee spraken el kaar verder niet. Hun ministers van bui tenlandse zaken praatten zaterdag wel even met elkaar, maar dat was volgens zegslieden geen belangwekkende conver satie. In een slotverklaring zeiden de ze ven regeringsleiders vastbesloten te zijn om het terrorisme in al zijn verschij ningsvormen te voorkomen en te bestrij den. Waarnemers spraken van 'een ijskoude' top, met als enige lichtpuntje het vrien delijke afscheid dat Vajpayee nam van Musharraf. Eerder was Vajpayee nog ui terst koel in Kathmandu, ook nadat Mus harraf tijdens een redevoering op de In diase premier was afgestapt en hem de hand schudde. De eerste minister van India noemde het na afloop van de top 'beleefdheden' en ontkende uitdrukkelijk gesprekken te hebben gevoerd met Musharraf. De Sri- lankaanse president Kumaratunga zei echter dat beide leiders elkaar ongeveer tien minuten hadden gesproken. In Indiase ogen was Musharrafs handen schudden een propagandastunt die ver hult dat het bewind in Islamabad geweld gebruikt om te proberen het Indiase be stuur over een deel van Kashmir te on dermijnen. De Pakistaanse regering steunt radicale, islamitische bewegingen die Indiaas Kashmir willen afscheiden van India. Deze bewegingen plegen aanslagen, en doorgaans noemt Pakistan de daders vrijdheidsstrijders. Maar sinds de zelf moordaanslag op het Indiase parlement in december worden veel radicale isla mieten die de Indiase heerschappij over Kashmir bestrijden in Pakistan gearres teerd. India eist van Musharraf echter dat hij daadwerkelijk iets onderneemt tegen het terrorisme. Beide landen trekken troepen samen langs hun grenzen. athene-salzburg/dpa-rtr-anp - De strenge winter houdt zuid oostelijke delen van Europa in zijn greep. Ook elders vielen slachtoffers door het slechte weer. De Griekse autoriteiten hebben zaterdag de noodtoe stand uitgeroepen in Attica, de regio waarin de hoofdstad Athe ne ligt. Dorpen zijn van de bui tenwereld afgesneden, wegen zijn geblokkeerd en het vliegver keer is ontregeld. De Griekse premier Costas Simi- tis sprak over het slechtste weer in veertig jaar. Voor het eerst sinds 1992 lagen de straten en de monumenten uit de Griekse oudheid, zoals de Akropolis, on der een laag van bijna tien een- oen/anp - De voormalige iïsch-Servische legerleider to Mladic overweegt zich te geven aan het Joegosla- tribunaal in Den Haag. Dat rijft The Sunday Times. Vol de krant heeft Mladic, aan- aagd wegens volkeren- ird in onder meer Srebreni- richzelf opgesloten in de kei van een huis in Belgrado om Dorkomen dat hij wordt op- akt. VS hebben een bedrag van miljoen dollar op zijn hoofd !t The Sunday Times zegt te en dat Mladic twaalf lijf- hten heeft. Die beschermen in zijn woning in de wijk ovo Brdo, waar veel welge- den wonen. Mladic zou zijn zo nu en dan verlaten, on- meer om naar een restau- te gaan. Hij duikt ook wel ls op bij sportwedstrijden, krant rept gisteren van spe- tties over een mogelijke tgave van Mladic. De 58-jari- ex-generaal zou vooral be- esd zijn te worden ontvoerd r militairen of bendes die uit op de uitgeloofde beloning, blijft overigens onduidelijk arop de Britse kwaliteitskrant verhaal baseert. door onze correspondent Ad Bloemendaal tei aviv - De Israëlische'regering is vastbesloten propagandistisch het uiterste te halen uit de wa penvangst in het schip Karina-A op de Rode Zee. Vijftig ton aan anti-tankraketten, automatische geweren, mortieren, katyusha-ra- ketten en luchtdoelraketten, vol gens Israël bestemd voor de Pa lestijnse Autoriteit, ligt sinds gis teren uitgespreid op de kade van de marina-haven in Eilat. Tegen die achtergrond verzorg de premier Ariel Sharon gister middag een mediashow, waarin hij Yasser Arafat er van langs gaf. „De wapens maken deel uit van de tegen ons gevoerde terreur- oorlog. Dit is de keuze van de man die de Palestijnen leidt. Arafat geeft liever geld uit aan raketten dan aan onderwijs. Arafat kiest voor mortieren in plaats van werkgelegenheid. Arafat investeert miljoenen dol lars in raketten, mijnen en ge weren, in plaats van in het wel zijn van zijn volk." Binnenslands lijkt de propagan dacampagne succesvol. De Israëliërs zijn weer trots op hun leger, en hier en daar zijn zelfs al vergelijkingen getrokken tussen operatie 'Ark van Noach', zoals de inbeslagname van het schip is genoemd, en de specta culaire bevrijding van gijzelaars in Entebbe in 1976. Maar internationaal gezien lijkt Een buitenlandse militaire attaché bestudeert de wapenvondst in de haven van Eilat. Foto: EPA/Sven Nackstrand er aan 'Ark van Noach' minder eer te behalen. De Amerikanen hebben weinig behoefte aan een nieuwe hinderpaal in hun po gingen een Israëlisch-Palestijns bestand te bereiken. Het Witte Huis vertelde The New York Ti mes dat Washington geen be moeienis heeft gehad met de Is raëlische onderscheppingsactie van donderdag, en dat de wa pens waarschijnlijk bestemd waren voor Hezbollah. De Karina-A is wel met Ameri kaanse spionagemiddelen ge volgd, maar niet vanaf de haven van vertrek. Dat gebeurde vanaf 'een punt in volle zee'. Daaruit kan worden afgeleid dat Ameri ka geen zin heeft een beschuldi gende vinger uit te steken naar Iran, juist nu er een zekere dooi valt te bespeuren in de Iraans- Amerikaanse betrekkingen. De Amerikaanse bemiddelaar in het Midden-Oosten, generaal b.d. Anthony Zinni, zei gisteren geen deel te willen uitmaken van een commissie die een on derzoek zou moeten instellen naar de achtergrond van de wa penzending. „Laten Israël en de Palestijnen dat zelf maar uitzoe ken," was zijn commentaar. Als Israël gelijk heeft, en de wa pens inderdaad bestemd waren voor de Palestijnse Autoriteit, dan betekent dat een grove schending van de Oslo-akkoor den. De Palestijnse politie en veiligheidsdiensten mogen im mers alleen beschikken over een beperkt aantal duidelijk om schreven lichte wapens. Raket ten en landmijnen vallen daar nadrukkelijk niet onder. Israëlische ministers verklaar den gisteren dan ook om het hardst dat blijkt dat Arafat en de zijnen voor geen cent te vertrou wen zijn. Maar de wereld toont zich vooralsnog niet onder de indruk. Als Israël zelf zich nou nauwgezet zou houden aan de akkoorden zou dat misschien anders zijn geweest, maar ieder een weet dat beide partijen de overeenkomsten op grote schaal schenden. Gebaseerd op wat tot nu toe be kend is, komt het verhaal van de Karina-A op het volgende neer. In oktober kocht de Palestijn Adel Mugrabi - volgens Israël is hij namens de Palestijnse Auto riteit belast met wapenaanko pen - het schip voor 400.000 dollar in Griekenland of Bulga rije. In Soedan ging de oor spronkelijke bemanning van boord, om plaats te maken voor een gedeeltelijk uit Palestijnen bestaande ploeg van dertien man. De nieuwe kapitein werd Omar Akawi, kolonel van de Palestijn se politie te water. In december arriveerde de Karina-A, varend onder de vlag van Togo, bij het door Iran bestuurde eiland Kish, waar het voor 15 miljoen dollar aan wapens aan boord nam. Be last met de overdracht was een vertegenwoordiger van de Liba nese shi'itische verzetsbeweging Hezbollah, Haj Mohammed. Het is mogelijk, maar gezien zijn verklaarde politiek niet waar schijnlijk, dat Iran wapens heeft verkocht aan het Palestijnse Be stuur. Het ligt meer voor de hand dat de Iraniërs niet beter wisten dan dat de zending was bestemd voor Hezbollah, een organisatie die ze al vele jaren steunen. Tot voor kort gingen de wapens door de lucht naar Damascus, en vandaar over de weg naar Li banon. Die route is afgesneden sinds de Amerikanen Turkije er toe hebben weten over te halen zijn luchtruim te sluiten voor Iraanse transportvliegtuigen. Daarom moeten de zendingen nu over zee, via het Suez-kanaal naar Libanese havens. Er zijn, zeker na 11 september, niet veel scheepvaartmaatschappijen meer die bereid zijn dergelijke dubieuze transporten te verzor gen. Misschien zagen Palestij nen een gat in de markt. Het is ook mogelijk dat de on derschepte zending een geza menlijke onderneming was van Hezbollah en Palestijnse leiders, waarbij slechts een deel van de wapens in de Palestijnse gebie den terecht had moeten komen. Er zijn smokkelroutes door de Sinaï-woestijn naar de Gaza- strook. timeter sneeuw. Inmiddels is de situatie verbeterd. Het centrum van Athene is weer sneeuwvrij, en de luchthaven is heropend. In Turkije heeft het winterweer vier mensen het leven gekost. Zeven anderen worden vermist. In Groot-Brittannië was het niet de kou, maar de plotseling op komende mist die zaterdag twee slachtoffers maakte. Een vader en zijn zoon verdronken tijdens een strandwandeling in de dich te mist in de buurt van Black pool. Ze konden zich niet meer oriënteren en kwamen uiteinde lijk in het water terecht, waar hun lichamen gisteren werden gevonden. door onze correspondent Armand Snijders Paramaribo - De vorige Suri naamse regering van president Jules Wijdenbosch heeft tijdens haar zittingsperiode een slordi ge 155 miljoen euro (340 mil joen gulden) buiten de begro ting om-over de balk gesmeten. Mede daardoor zit de huidige regering met de brokken. De si tuatie is in economisch opzicht echter wel iets rooskleuriger dan medio 2000, toen Wijdenbosch na vier jaar week voor Ronald Venetiaan. De inflatie is tot ac ceptabele proporties terugge drongen, en de Surinaamse gul den is weer redelijWtabiel. Met hulp van Nederland kon vorig jaar een deel van de aan zienlijke buitenlandse schulden worden afgelost, maar nog altijd is de financiële positie van Suri name precair. De overheid heeft op tal van punten problemen om de eindjes aan elkaar te kno pen. Veel leerkrachten ontdek ten dat eind december, toen bleek dat hun salaris niet was gestort. Bejaarden ontvangen hun pensioen zelden op tijd. Bovendien merkt de kleine man nog altijd weinig van de verbe terde situatie. De koopkracht neemt drastisch af. Energietarie ven zijn omhoog geschoten, doordat de subsidies zijn afge schaft. En de stabiliteit van de gulden komt nog niet tot uit drukking in de winkels.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5