Kopstuk van PKK vraagt asiel BINNENLAND Een gezellige dag met de Grijze Wolven Slechts pers en bodyguards bij begrafenis Heineken 'Criminelen kiezen bewust voor Schiphol' Eerder werd verzoek van collega afgewezen Cellentekort Dader paskamermoord wilde kroongetuige zijn Zilveren Camera PvdA mikt op uitstel opvolging F16 i-leider tegen entjesoverleg - Het wekelijkse over- het Torentje tussen de er, de vice-premiers en de voorzitters van de coali- tijen, kan worden afge- volgens D66-ff actievoor- De Graaf. Het politieke ri- tv ïeeft weinig betekenis en overbodig, z.o stelde hij ag in NRC Handelsblad, «i dien zei hij dat 'het hard- >u nde Kamerlid de dupe van deze achterkamer- nAitiek'. J-UK toestel de grond mjioi De piloot van een JK-toestel brak gister even na elf uur op Schip start af van zijn toestel. d met geconstateerde [ische problemen aan jig. De Fokker-50 zou ;en naar vliegveld Teesi- lotland. De dertig pas- werden direct met bus- jehaald en terugge- naar de luchthaventer- Het vliegtuig staat nu rhnisch onderzoek in de hangars van KLM. nepkwekerij da opgerold - De politie in Breda ijdag een grote profes- ingerichte hennepkwe- pgerold. Een agent was ïkerij op het spoor geko- - adat hij op het terrein ietgeur had geroken.In rdrijfspand werden op lillende locaties kwekerij- igetroffen. Een aanwezige ge Rus is aangehouden. al nam de politie onge- .500 planten in beslag. De schat de opbrengst van jgst op 150.000 euro. raak in woning Dijkstal (WD) r Inbrekers hebben >en vrijdagavond in Was- het huis van WD-voor- Üjkstal leeggehaald. Op iment van de inbraak di- Dijkstal met zijn echtge- uitenshuis. Het is nog :nd hoe groot de buit van rekers is. Dijkstal was >or commentaar bereik- 'olgens buurtgenoten fractievoorzitter zouden rekers hun kans hebben :ht vanuit het parkje aan rkant van de woning. ïnevangst lissingen icen - De politie in Gro- heeft samen met de tientallen pakketten co- inderschept. De drugs 'erstopt in een container erdag de haven van Vlis- binnenkwam aan boord i Surinaams vrachtschip, i-jarige man uit Hooge- :n een 28-jarige inwoner adskanaal zijn aangehou- ij zijn mogelijk betrokken organisatie van de om- ijke drugssmokkel. Om •el kilo het precies gaat, politie nog niet zeggen. mist na val olieplatform ider - Van het olieplat- Homar Adriatic 11 op de Izee is gisteravond een ;b ;evallen. Reddingsdien- ebben uren naar het offer gezocht, maar kon- w em niet vinden. Er is wei- »op dat hij het ongeluk overleefd. De kustwacht tyvandaag met een helikop- e in de koninklijke marine uw het gebied af. Internationale tingaanpak' [t aac - Staatssecretaris inthart (sport) wil een in- 1 Üonale aanpak van voe- supplementen waarin do- 'n eduide stoffen zitten. Ze 1 'vervuiling' van de sup- enten op korte termijn larten bij haar Europese genoten. Aanleiding is het zoek van TNO en het - nstituut voor Volksge- ïeid en Milieu (RIVM) üt blijkt dat een kwart van oducten onvermeld do- toffen bevat. De concen- s zijn laag, maar door «naties kan een doping- Tole positief uitpakken. Is' Beyen «rieden 1 z enaar - Karei Herman u Beyen, tussen januari en september 1981 staats- taris van economische za- s overleden. Hij is 79 jaar n rden. De politicus in ruste I an 1970 tot 1978 lid van 't ad van bestuur van de Am- /<ank N.V. Beyen ontving een e onderscheidingen. Zo hij Ridder in de orde van r§ ederlandse Leeuw en Rid- 'i i de orde van het Legioen ier. Daarnaast ontving hij loge Italiaanse onderschei- Beyen wordt morgen be- in in Laren. maandag 7 JANUARI 2002 rijswijk/anp - Een van de kop stukken van de Koerdische arbei derspartij PKK heeft in Nederland asiel gevraagd. Het gaat om Nuriye Kespir, die lid is van de presidentiële raad van de PKK. Een woordvoerder van de Bin nenlandse Veiligheidsdienst (BVD) heeft dit gisteren beves tigd. Kespir zou al enkele maanden geleden in Nederland zijn aan gekomen. Volgens een woord voerder van het ministerie van justitie heeft zij niet meteen asiel gevraagd. Ze zit inmiddels vast in het Grenshospitium. De Immigratie- en Naturalisatie dienst onderzoekt onder meer of Kespir betrokken is bij oor logsmisdrijven. De Koerdische maakt deel uit van de uit negen personen be staande presidentiële raad van de PKK, het hoogste uitvoerend orgaan van de in Turkije verbo den partij. De op marxistisch-le ninistische leest geschoeide PKK kwam in 1984 in het oosten van Turkije in opstand. In de guerril lastrijd tegen het Turkse leger zijn zeker 36.000 mensen om het leven gekomen. Ook kwam een massale migratie van Tur ken naar het westen van het land op gang. De strijd luwde iets in 1999 door een oproep tot vrede door de gevangen genomen en ter dood veroordeelde PKK-leider öca- lan. Desondanks zijn ook vorig jaar nog bijna 150 PKK-strijders, Turkse militairen en burgers om het leven gekomen. Turkije be schouwt de PKK als een terroris tische organisatie. In Nederland is de PKK, in tegensteüing tot bijvoorbeeld Duitsland, niet ver boden. De partij staat op de lijst van terreurorganisaties die pre sident Bush na de aanslagen in de Verenigde Staten in septem ber openbaar heeft gemaakt. In 1999 probeerde een ander vooraanstaand PKK-lid, Murat Karayilan, al asiel in Nederland te krijgen. De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) wees zijn verzoek af. Karayilan, die ook deel uitmaakt van de presi dentiële raad van de PKK, ver trok daarop. Ook zijn komst naar Nederland werd aanvanke lijk stilgehouden. Nadat deze was uitgelekt, vroeg Turkije met een om zijn uitlevering. De aan wezigheid van Kespir in Neder land kan de relatie tussen Ne derland en Turkije opnieuw on der druk zetten. Turkije uitte in het verleden felle kritiek op de tolerante houding van Neder land. Het dieptepunt was de op richting van het Koerdisch Na tionaal Congres in 1999 in Am sterdam. Turkije was veront waardigd dat de Nederlandse regering daar niets tegen onder nam. COMMENTAAR Gepakte drugssmokkelaars met minder dan een kilo hard drugs op zak lopen een goede kans de dans te ontspringen. Vooral buitenlandse smokkelaars ontlopen door het ver meende cellentekort vervolging in ons land. Drugsbendes zouden zelfs doelbewust grote aantallen koeriers met een relatief geringe hoeveelheid drugs op pad sturen om zo het justitieel apparaat te overbelasten. Schande, roepen de politieke partijen in koor. CDA en WD willen desnoods het principe van één gedetineerde per cel overboord gooien. Minister van justitie Korthals gelooft het allemaal wel. Hij onderbreekt zijn vakantie er niet voor en wil pas volgende maand naar de Kamer komen om tekst en uitleg te geven. De politiek discussieert al jaren over het tekort aan cellen zonder dat het probleem weggaat. Dan is er een tekort, dan blijkt er weer een overschot te zijn. De crux is dat het 'aan bod' van criminelen niet te voorspellen is. De vraag is daar om gerechtvaardigd of met meer cellen het probleem wordt opgelost. De mensen die nu de dans ontspringen zijn over het alge meen arme sloebers uit de Derde Wereld. Achter elke ge pakte drugssmokkelaar staan er nog tien in de rij. Zolang er in Europa een onverzadigbare vraag naar drugs blijft, zal de stroom niet te keren zijn. De enige rechtvaardiging voor een celstraf voor dit soort delicten is de preventieve werking die er van uitgaat. En als Justitie blijkbaar van dit principe afziet, dan moet eigenlijk het hele drugsbeleid tegen het licht worden gehouden. Het cellentekort is een gevolg van het drugsprobleem. Een veel wezenlijker vraag dan het cellentekort is 'of drugscriminali teit wel met het strafrecht te bestrijden is?' Legalisatie zou beide problemen in elk geval een stuk beter beheersbaar maken. Mevrouw Heineken (vierde van rechts) bij het graf van haar man. Foto: ANP/Olof Kraak noordwijk/gpd - Het viel de massaal uit gerukte journalisten van de Nederlandse roddelbladen en nieuwszenders behoor lijk tegen. De begrafenis van bierbrouwer Freddy Heineken zaterdagochtend in Noordwijk verliep, zoals aangekondigd, in uiterste beslotenheid. Geen bezoek van het koninklijk huis, geen hoge bon zen uit het bedrijfsleven. Voor de drie ge zinsleden die even na elf uur achter de lijkwagen de algemene begraafplaats op reden, moet de media-aandacht onwer kelijk zijn geweest Zo'n vijftien persver tegenwoordigers stonden al geruime tijd te wachten aan de poort. Koningin Bea trix, een goede vriendin van de donder dag overleden 78-jarige Heineken-top- man, zou zeker van de partij zijn. Ver moedens die werden versterkt door de aanwezigheid van tientallen veiligheids- en politiemensen op en rond de begraaf plaats. Maar drukker werd het niet. De telelenzen zoemden vanaf het hek vooral in op de strakke hoofden van de body guards en de gezichten van de lastdra gers. Over de schouders van de persmus kieten keek een handvol nieuwsgierige Noordwijkers mee. De toegang tot de be graafplaats werd tot elf uur die ochtend iedereen ontzegd. Ook de mensen die, onwetend over de hooggeplaatste teraar debestelling, deze zaterdagmorgen een bloemetje op het graf van hun eigen ge liefde wilden leggen. Zij moesten wach ten tot de stoet was verdwenen. Dat duurde niet lang. De plechtigheid bij het graf nam slechts enkele minuten in be slag, waarna de familie zich met de auto opnieuw langs het flitsende kordon begaf en huiswaarts keerde. zaandam/anp - De man van wie zo goed als zeker is dat hij de dader van de beruchte Zaanse paskamermoord is, heeft inder tijd de politie zijn hulp aangebo den om de zaak op te op lossen. De man, die in 1992 overleed, beweerde de sleutel tot het raadsel in handen te hebben, zo blijkt uit het dikke strafdossier dat justitie destijds heeft opge bouwd. Hij verlangde echter wel tegenprestaties voor zijn onthul lingen. Zo wilde hij de uitgeloof de beloning in ontvangst nemen en justitie moest hem een schuiladres bezorgen. De auto riteiten wilden niet op deze ei sen ingaan. De man sprak een aantal malen met rechercheurs. Hij zei dat 'een Turkse junk' - een om schrijving die ook op hem zelf zou kunnen slaan - opdracht had gekregen Sandra van Raal- ten uit de weg te ruimen omdat zij figuren in de onderwereld met chantage zou hebben be dreigd. Tevens zei hij op de dag van de moord zelf in Zaandam te zijn geweest. In eerdere con tacten met de politie had hij dit altijd ontkend. Slachtoffer Van Raalten was volgens hem 'een duivelin'. De man ging ook naar de fietsenhandel van Rob van Zaane, die aanvankelijk werd veroordeeld voor de moord. Daar vertelde hij diens familie dat hij had gezien wie de moord had gepleegd. De aanwezige familieleden na men direct contact op met het kantoor van advocaat Doedens, de raadsman van Rob van Zaane. Ze arrangeerden een ontmoeting voor de volgende dag, maar de man kwam niet opdagen. Ook bij de politie liet hij zich niet meer zien. Het dossier bevat ook een op merkelijke verklaring van twee gevangenenbewaarders. Die zeggen dat de man tijdens zijn detentie ook heeft gezegd dat Van Zaane onschuldig is. In zijn cel hebben zij een tijdschrift ge zien met een artikel over de pas kamermoordzaak. De initialen van Van Zaane zijn daarin door gehaald en vanaf die doorhalin gen zijn pijlen getrokken naar de met de hand bijgeschreven eigen naam van de man. Niet veel later ontkende hij bij de rechter-commissaris elke be trokkenheid en zei hij verder niets over de zaak te weten. door Twan van Lierop den bosch - De omstreden bij eenkomst van de Turkse Fede ratie Nederland in Den Bosch was vooral een politieke mani festatie. Voordat de artiesten hun opwachting maakten, wist de rechtse Turkse politicus De- vlet Bahceli zijn duizenden aan hangers al in extase te brengen. Hij begroette zijn duizenden aanhangers met het teken van de extremistische Grijze Wolven. Terwijl het publiek zaterdag middag op de tribunes met vlaggen zwaait en politieke leu zen scandeert, bezweert een woordvoerder van de Turkse Fe deratie Nederland dat het hier echt geen politieke of nationa listische, laat staan een extreem rechtse bijeenkomst betreft. „We maken er samen een leuke dag van met veel optredens van artiesten. Het gaat om de gezel ligheid." Daar denkt een honderdtal be togers elders in de stad heel an ders over. „De Turkse Federatie Nederland is niets anders dan de Nederlandse afdeling van de extreem-rechtse Turkse Grijze Wolven", roept een demon- strante de winkelende voorbij gangers toe. De betogers hou den de Grijze Wolven medever antwoordelijk voor politieke moorden, martelingen, verdwij ningen en andere schendingen van de mensenrechten in Tur kije. Ze vinden het daarom ab surd dat de groepering welkom is in Den Bosch. „Nederland protesteert wel tegen Jörg Hai der in Oostenrijk, maar niet te gen de Grijze Wolven in eigen land. Hypocrieter kan het niet" Als de demonstratie in de bin nenstad na enkele uren in alle rust ten einde loopt, begint de stemming er in de Brabanthal len pas goed in te komen. Er zijn grote delegaties uit Amsterdam, Rotterdam, uit Enschede en Arnhem. Zelfs vanuit België en Duitsland zijn ze naar Den Bosch gekomen. Mensen schreeuwen hun kelen schor als de binnenkomst van Devlet Bahceli wordt aangekon digd. Omringd door veiligheids mensen verschijnt de Turkse vi ce-premier en leider van de rechtsradicale politieke partij MHP bij het podium. Hij zwaait naar zijn aanhangers, die hem van achter de dranghekken pro beren aan te raken. En dan is er het gebaar. Bahceli heft zijn arm hoog naar de tri bunes, en vormt met zijn hand het teken dat iedereen hier kent. Hij drukt de toppen van zijn middelvinger en ringvinger te gen het topje van zijn duim en steekt tegelijk zijn pink en wijs vinger omhoog. Dit is het sym bool van de wolf. Ontelbare handen rijzen op uit de mensenmassa om de leider terug te groeten met hetzelfde gebaar. Spreker na spreker be treedt het podium. Iemand reci teert een tekst uit de koran. Een ander heft het Turkse volkslied aan. Als Bahceli later op de avond zijn toespraak houdt, vraagt hij aandacht voor de rol van Turkije in wat hij noemt 'de nieuwe wereldorde'. De laatste uren van de bijeen komst zijn voor de artiesten en de cultuur. En voor de gezellig heid. door Jantina Russchen den haag - Op de luchthaven Schiphol lan den zoveel drugskoeriers dat er te weinig cellen zijn om ze in op te sluiten. „En dat is geen toeval. Het is een gerichte actie van drugscriminelen", aldus hoogleraar straf recht C. F. Rüter. De wetenschapper die is verbonden aan de universiteit van Amsterdam, vermoedt dat drugsbaronnen het Nederlandse strafrech telijk apparaat moedwillig platleggen. „Ze sturen grote aantallen koeriers met een rela tief kleine hoeveelheid cocaïne op pad. Door het apparaat op die manier te over voeren, slibt het dicht. Politie en justitie kunnen daar niets aan doen. Er is te weinig capaciteit om iedereen te berechten. Zo krij gen drugscriminelen vrij spel." Dat juist Nederland de dupe wordt van deze strategie heeft volgens de Amsterdamse hoogleraar te maken met een aantal facto ren. Ten eerste is Schiphol een drukke luchthaven waar veel directe vluchten lan den. Rechtstreeks vliegen verkleint de pak kans. Bovendien is Nederland een klein land met een geringere capaciteit bij politie en justitie dan grotere landen als Italië en Frankrijk. Dat betekent dat er minder koe riers nodig zijn om het apparaat te overvoe ren. Rüter stelt dat nu de limiet is bereikt. „Som mige cocaïnesmokkelaars worden vanwege het cellentekort zonder de handel maar met een dagvaarding teruggestuurd naar het land van herkomst. Het Schipholteam wordt geadviseerd terughoudend op te treden te gen drugskoeriers. Dat heeft een aanzuigen de werking. Drugshandelaren die nog niet hadden ontdekt dat ze via Schiphol naar binnen moeten, weten dat na alle publiciteit over vrijgelaten drugssmokkelaars in elk ge val wel." Een effectieve oplossing voor het probleem is er volgens Rüter niet. Meer cellen bou wen, levert volgens hem weinig op. „Twee honderd cellen erbij betekent even zoveel extra koeriers aan de poort." Extra cellen re- serveren binnen het huidige aantal heeft tot gevolg dat er te weinig ruimte is voor ple gers van andere misdrijven als moord, ver krachting, beroving en doodslag. En stren gere controles voordat de vlucht richting Nederland vertrekt, zet volgens de straf rechtdeskundige ook geen zoden aan de dijk. „Dan vliegen ze vanuit een ander land." „Het blijft dweilen met de kraan open. Je verbruikt alleen strafrechtelijke ca paciteit zonder dat je het probleem werke lijk oplost.", aldus Rüter. De enige remedie is volgens de hoogleraar de legalisatie van de drugs. Hij is van me ning dat drugscriminaliteit met het straf recht niet is te bestrijden. Het voorkomt na melijk niet dat mensen drugs gebruiken. „Het werkt contraproductief. Doordat ze verboden zijn, zijn verdovende middelen duur en een aantal mensen, met een niet al te goede inborst, wordt er stinkend rijk van. Relatief weinig mensen willen drugs. Laat de marktwerking het probleem maai- oplos- rijswijk - Een in plastic verpakt slachtoffer van de nieuwjaarsbrand in Volendam wordt door hulpver leners naar een ziekenwagen gebracht. Met deze foto heeft fotograaf Marco Okhuizen (38) de Zilve ren Camera 2001 voor de beste nieuwsfoto van het jaar in de wacht gesleept. Okhuizen is als freelancer vooral werkzaam voor het ANP en het Algemeen Dagblad. Jerry Lampen (40) van het persbureau Reuters is uitgeroepen tot fotojournalist van het jaar. Hij maakte onder andere een serie foto's van Afghaanse vluchtelingen. Foto: Marco Okh uizen den haag/gpd - De PvdA mikt op uitstel van een besluit over de opvolging van de F16. Neder land valt dan buiten de boot als mogelijke partner bij de ontwik keling van de Amerikaanse Joint Strike Fighter. „Maar over dat offer zullen wij geen bittere tra nen schreien", zegt PvdA-defen- siewoordvoerder Timmermans. Volgens Timmermans komt de Tweede Kamer in 'grote tijd nood' als het kabinet niet bin nen twee of drie weken een be sluit neemt over de grootste de fensieorder in de Nederlandse geschiedenis: de aanschaf van een nieuwe generatie gevechts vliegtuigen voor zo'n 5,5 miljard euro. De Amerikaanse Joint Strike Fighter gooit de hoogste ogen, maar ook de Europese Eurofigh- ter en Franse Rafale zijn Jcans- hebbers. De PvdA-fractie twijfelt al langer over de noodzaak van een snel besluit. Eind vorig jaar stelde Timmermans dat de F16's ge makkelijk vijf jaar langer mee kunnen dan het kabinet voor ziet: tot 2015 in plaats van 2010. „Het gaat hier om heel veel be lastinggeld, ik wil dat zorgvuldig afwegen." De opstelling van de PvdA is cruciaal omdat ook D66 twijfelt. CDA en WD neigen naar een snel besluit, maar vor men samen geen Kamermeer derheid. De Nederlandse industrie zou voor bijna 900 miljoen euro kunnen participeren in de JSF. Eind vorig jaar meldde het Cen traal Planbureau echter dat de werkgelegenheidseffecten mini maal zijn. Een dergelijke deelname bij de ontwikkeling bij de Eurofighter en Rafale - die al vliegen - is niet mogelijk.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3