Beestenbende in Surinaamse dierentuin i r j GESPREK VAN DE DAG Maxima verkiest 'barok' bloemwerk Q1-0W2QQ1 Een negen voor Nederlands Ommen bakt grootste taart Canadees ijshotel af Directeur Inder Toelsie vecht tegen wangedrag van bezoekers en geldproblemen ai 1 1 Financiële onafhankelijkheid MAANDAG 7 JANUARI 2002 MENSELIJK De Franse topontwerper YVES SAINT LAURENT maakt naar verwachting vandaag bekend dat hij met PENSIOEN gaat. Dit heb ben Franse kranten gisteren ge meld. De 65-jarige Saint Laurent geeft een persconferentie waarop hij volgens de krant Le monde het einde van zijn 44-jarige car rière als mode-ontwerper aan kondigt. Het kantoor van Saint Laurent in Parijs weigerde ieder commentaar. Volgens de krant Le journal du Dimanche ligt de ontwerper overhoop met de Fran se zakenman Frangois Pinault, die de rechten op Saint Laurents merknaam bezit. De laatste wens van een Portugees is vervuld: zijn familie liet hem in de DOODSKIST DOOR DE STRATEN VAN SE- VILLA in buurland Spanje rijden. De Spaanse radio meldde zaterdag dat de rouwstoet van vijf wagens stopte bij de bezienswaardigheden van de Zuid-Spaanse stad. Zelfs de politie werkte mee. De lijkwagen mocht over de beroemde naar Columbus genoemde promenade rijden die normaal voor autoverkeer is gesloten. De Portugees is enkele uren later in zijn land begraven. Nog geen drie weken voor hij 113 jaar zou zijn geworden is Antonio Todde, beschouwd als de OUDSTE MAN TER WERELD. op Sardinië OVERLEDEN. Dit heeft zijn familie bekendge maakt. Todde, op 22 januari 1889 geboren in een Sardijns bergdorpje, werkte als herder in de rotsachtige bergen rond de stad Nuoro. De laatste vier jaar van zijn leven was hij aan huis gebonden. Volgens zijn klein dochter Vanni leidde Todde 'een rustig leven van hard werken en was hij altijd zeer trouw aan zijn familieleden'. Twee dagen gele den begon haar grootvader zich niet goed te voelen. Hij at niet meer, zijn bloeddruk ging omlaag en hij sliep in 'zonder een zucht'. Todde, die leef de op een eenvoudig dieet van pasta, groentesoep en een stukje vlees, zei dat het geheim van hoge ouderdom het glas rode wijn was dat hij elke dag tot zich nam. „Houd van je broer en drink een goed glas rode wijn elke dag", beval hij op zijn laatste verjaardag de omstanders aan. urn lohan Weisz 'deed' ze voor de inhuldiging van koningin Beatrix en het huwelijk van Constan- tijn en Laurentien en hij verzorgt ze pok voor Willem-Alexander en Mdxima: de bloemen. De 64-jarige arrangeur uit Zaandam is gevraagd de bloemenaankleding van de Nieuwe Kerk en de Beurs van Berlage op 2 februari 2002 te verzorgen. De routinier laat zich hierbij leiden door de wensen van Maxima. Ze wil, vertelt hij in het maandblad Vorsten, 'ba rokke, klassieke schikkingen, maar anders dan bij het huwelijk van prinses Laurentien.' Serin gen, tulpen en rozen zullen in de stukken wor den verwerkt, alsmede een in Argentinië gebrui kelijk 'bloemaccent'. ,,Dat Maxima ook Argen tijnse bloemen wil, is een extra uitdaging." Weisz is al bijna vijftig jaar met de Oranjes bekend; als 16-jarige stagiaire van de tuinbouwschool maakte hij op Paleis Het Loo reeds de tafelversieringen voor Wïlhelmina. Het is nu ook uit deskundige hoek vastgesteld: Méxima Zorreguieta spreekt goed Nederlands. Anders dan veel buitenlanders die Nederlands leren, heeft zij nauwelijks moeite met voor zetsels. Werkwoorden vervoegt ze vrijwel fout loos en de voor Spaanstaligen immer moeilijke 'h' spreekt zij keurig uit. René Appel, Amsterdams hoogleraar Neder lands, maakte voor het maandblad Onze Taal een analyse van het Nederlands van Maxima. Hij onderzocht uitspraak, woordgebruik en zinsopbouw en geeft haar 'een dikke acht zeker. Maar ik neig naar een 9.' Appel constateerde maar een paar zwakke plek ken in haar Nederlands. Ze zegt dingen als 'on ze huwelijk' en 'een fantastische land'. Volgens Appel hebben veel mensen die Nederlands als tweede taal spreken moeite met de buigings-e in bijvoeglijke naamwoorden en bezittelijke voornaamwoorden. Maxima heeft vermoedelijk veel en goed les ge had, concludeert Appel. „Ze is zeer gemotiveerd om Nederlands te leren, maar ze beschikt ook over taalaanleg.' Een groep ondernemers in Ommen gaat op de trouw dag van Mdxima en Willem- Alexander de grootste bruidstaart ter wereld ma ken. Medewerkers van vijf on dernemingen, waaronder een bakker en enkele res taurants, hebben zich daar voor verenigd in het comité 'Bruidstaart Ommen'. De bedoeling is een bruidstaart te maken van vijftien meter hoog, die uit vijftien lagen bestaat. Zo'n taart heeft vol gens de organisatoren een gewicht van vijfduizend ki logram. Het huidige record staat op ruim twaalf meter. De organisatoren zijn al en kele maanden bezig met de voorbereidingen, maar heb ben hun plan tot nu toe ge heim gehouden, omdat ze bang zijn voor concurrentie uit andere plaatsen. De taart wordt op 2 februari in elkaar gezet met behulp van hijskranen en steiger materiaal. De organisatoren hebben inmiddels toestem ming van de gemeente Om men. Na vijf weken bouwen is ten noorden van de Canadese stad Québec een ijshotel af. Als de dooi niet te vroeg invalt, blijft het geopend tot 31 maart. Elf duizend ton sneeuw en 350 ton ijs zijn aangevoerd naar Sainte- Cathérine-de-la-Jacques-Cartier om het gebouw te bouwen. Er zijn 31 kamers waarin 76 gasten kunnen overnachten. Zij slapen in slaapzakken die geschikt zijn voor poolgebieden. De slaap zakken liggen op bedden die be staan uit een groot blok mas sief ijs waarop een houten bo dem en een ma tras liggen met daar bovenop een laag herten huiden. Enkele open haarden zorgen voor een beetje verwar ming in de geza menlijke ruim tes en toiletten. Deze zijn zoda nig geïsoleerd dat de ijswan- den niet kunnen ontdooien. Verder zijn er tv i kunstgalerieën, een bioscoo een bar, een overdekte- en openluchtijsbaan, een saunn een golfbaantje en een trou i pel. Meubilair is in het ijs ui hakt. De ruimtes zijn 5,5 me 1 hoog en in de 1,2 meter dik] wanden zijn artistieke afbec I gen gegraveerd. Binnen is h door de isolatie gemiddeld i zes graden Celsius, ook al z; de temperatuur buiten som n 35 graden onder nul. Foto: EPA/Ice Hotel Quebec Canada Een school in een dorp bij de Siberische stad Irkoetsk is weer open, nadat een leerling bij president POE- TIN over de KAPOTTE VERWARMING had ge klaagd. De burgemeester van het dorp is na het be- kendworden van de actie van de scholier'om ge zondheidsredenen' afge treden. Na het telefoontje van de scholier met de pre sident liet het stadsbe stuur in allerijl de verwar ming repareren. De stads bestuurders hadden eerder de leraren en leerlingen proberen te troosten met de in Rusland beruchte mededeling dat zij 'voor onbepaalde tijd' ijsvrij hadden. In Siberië is het heel normaal dat leerlin gen in de winter een tijd vrij hebben omdat de ver warming van de school ka pot is. In de nieuwste film in de JAMES BOND-reeks wordt voor het eerst een TOPLESS-SCÈNE opgenomen, zo meldde het Britse dagblad The f/'meszaterdag. Halle Berry, die de tegenspeelster wordt van Pierce Brosnan (James Bond), is favoriet als het gaat om de topless scène. De actrices Saffron Burrows en Salma Hayek en zangeres Sophie Ellis Bextor hebben auditie gedaan voor een rol als Bond-vrouw in de Pinewood Studio's. Later deze maand wordt een begin gemaakt met de opnames voor de twintigste film in de James Bond-reeks, die begon in 1962 met Dr. No. Michael Madsen, bekend van onder meer Reservoir dogs, speelt de rol van de grote schurk Falco, een CIA-agent die zich tegen zijn vroegere bazen keert. De film moet vanaf november draaien in de biosco pen. Voormalig Beatle PAUL MCCAR TNEY is de EERSTE POPMIL JARDAIR van Groot-Brittannië, aldus de Britse zondagskrant The Sunday express. Het blad stelde een lijst samen van de driehonderd rijkste mensen van het land. Het fortuin van McCart ney wordt geschat op 1,1 miljard pond (ruim 136 miljoen euro), 300 miljoen pond meer dan een jaar geleden. De zanger staat daarmee op plaats 11. De rijkste man is echter de baas van de Formule 1, Bernie Ecclestone. Zijn vermogen wordt door de krant geschat op 3,2 miljard pond (bijna 500 miljoen euro), 700 miljoen pond meer dan vo rig jaar. Koningin Elizabeth staat op plaats 45. Zij zou zo'n 450 miljoen pond (58 miljoen euro) waard zijn. De rijkste sportman is de bokser Lennox Lewis. Hij staat op plaats 240 met ongeveer 105 miljoen pond (15 miljoen euro). De schrijfster van Harry Potter, J.K. Row ling zag haar geld bijna verdubbelen tot 160 miljoen pond (45 miljoen euro). De grootse verliezer is de baas van de Virgin-groep. Richard Branson zag zijn vermogen de afgelopen twaalf maanden met een miljard pond slin ken. Hij staat nu op plaats 57 met ongeveer 400 miljoen pond (zo'n 50 miljoen euro). Westlife-zanger BRYAN MCFADDEN (21) is zaterdag in het HUWELIJK getreden met zangeres KERRY KATONA (21), voormalig lid van de meidengroep Atomic Kitten. De twee gaven elkaar het jawoord in het Ierse graafschap Meath. Om de grote schare fans en persfotografen op af stand te houden waren er schermen geplaatst rond de kerk in het, overigens die dag mistige, dorp Rathfeigh. McFadden en Katona hebben een dochter, de vier maan den oude Molly. A Hij was nooit erg gelukkig met de VREEMDE NAAM die zijn vader 66 jaar gele den voor hem uitkoos. Op school lachten ze hem uit en als hij werd aangehou den moest hij zich legiti meren omdat de politie dacht dat hij ze voor de gek hield. Maar sinds 1 ja nuari, de dag van de komst van de euromunt, is EURO Cabré Miravall in Spanje een beroemdheid. Hij heeft zijn naam te danken aan zijn vader die weigerde zijn kinderen de traditione le katholieke namen te ge ven die in Spanje gebrui kelijk zijn. Euro vertelt trots aan ieder die het wil horen:Ik schaamde me altijd voor mijn lelijke naam, en toen ik mijn va der eens vroeg waarom hij mij Euro had genoemd, zei hij: 'Luister mijn zoon, ooit zal je naam beroemd zijn in heel de wereld, dat ver zeker ik je.' En hij heeft gelijk gekregen." De Span jaard is nu zo tevreden met zijn beroemde naam dat hij in grote grote letters 'Euro' heeft geschreven boven de deur van zijn huis in El Molar, een ge hucht in de buurt van Tar ragona. CO I O. Cf. UJ G Z U G voor barre tijden. Het is niet alleen een teken van onafhankelijkheid, legt ze uit, als ik weer eens klaag over de koppeling van Girotel aan klein huwelijksleed. „Het is ook handig dat ik het weet wanneer jij opeens kom te overlij den." De uitdrukking die ze dan op haar gezicht krijgt, bevalt me helemaal niet. Zelfben ik dit jaar gestopt met het openlijk uiten van goede voornemens. De schande om er na een week op aangesproken te worden, kan ik niet langer verdragen. De intentie om drie keer per week te gaan hardlopen en vijf kilo af te vallen, koester ik nu het hele jaar door. Verder ken ik niet veel ondeugden die correctie behoeven. Vind ik. Maar daar denkt niet iedereen hetzelfde over. De eerste keer in het nieuwe jaar dat ik de trap naar zolder op- sjokte om weer een paar uur achter de com puter te gaan zitten, riep mijn levensgezellin mij na: - „Denk aan je goede voornemen!" - „Welkgoede voornemen?" - „Dat je in het nieuwe jaar minder achter je computer gaat zitten. - „Maar dat voornemen heb ik helemaal fifol gemaakt!" -,, Nee, dat heb ik voor je gedaan. zo heeft ze voor onze oudste dochter be dacht dat zij niet de hele dag alles wat ha j| broertje doet 'stom en achterlijk' moet vim en heeft ze voor mijn zoon als goede voorn a men dat hij naar de wc gaat zodra hij daa 1 een zekere aandrang toe voelt, en niet pas e dat hij 100 milliliter urine in zijn onderbr ta heeft laten wegdruppelen. Voor zichzelf heeft ze niet alleen het voorn rc men om te leren hoe Girotel werkt. Ze wil 'ai verzekeringspapieren die jarenlang in het ac dekastje onder de televisie zijn opgestapelt inl gaan ordenen. Ook heeft ze al een paar ket bij mij geïnformeerd hoeveel koopsompoli h sen er de afgelopen jaren door ons zijn afg ed sloten en hoe onze pensioenen precies zijn i regeld. Ik krijg een heel onbehaaglijk gevoel overt nieuwe jaar. Het wil maar niet lukken met de Parama ribo Zoo, de enige dierentuin die Surina me rijk is. Al jaren is het kommer en kwel met gevechten tegen de financiële on dergang en vooral tegen de list en be drog-capriolen van betrokkenen en bui tenstaanders. Maar de bevlogen direc teur Inder Toelsie weet niet van opge ven. „Ik zou niet weten wat ik zonder de dieren moet beginnen." De geschiedenis van de Paramaribo Zoo begon in 1966 in de tuin van de toenmalige premier lopie Perigel. Leeu wen, tijgers, apen en andere exotische dieren vonden achter zijn woning een thuis. Beginjaren zeventig verhuisde zijn collectie naar de huidige locatie in de Cultuurtuin in Paramaribo. In de tachtiger jaren beleefde de dierentuin de glorietijd met ruim 85.000 bezoekers per jaar. Sindsdien gaat het echter bergafwaarts. Onderhoud aan de dierenverblijven werd er nauwelijks nog gepleegd, bees ten verdwenen en de bezoekersaantal len liepen drastisch terug. In 1996 von den nog maar 35.000 mensen een be zoek aan de dierentuin waard en sinds dien is het aantal alleen maar verder te ruggelopen. Angst speelt daarbij ook een rol, want enkele jaren geleden wis ten drie jaguars hun roestige kooi te ontvluchten en maakten dagenlang de buurt onveilig. En dieren die in het ver leden niet spontaan wisten te ontsnap pen werden, meestal door personeels leden wel een handje geholpen om de dierentuin te verlaten. Het aantal be woners is daardoor in de afgelopen ja ren teruggelopen van 185 naar een klei ne honderd. Ondanks de teloorgang houdt directeur Inder Toelsie het al sinds de oprichting uit. Een opvallende man met zijn forse snor en eeuwige bouwvakkershelm die voor iedere Surinamer het levende symbool van de Paramaribo Zoo is. Zonder zijn doorzettingsvermogen zou de dierentuin niet eens meer bestaan. „Toen Pengel op zijn sterfbed lag riep hij mij bij zich. Hij hield mijn hand vast en vroeg mij hem te beloven dat ik na zijn dood voor zijn dieren zou blijven zorgen. Ik heb ingestemd en voor mij geldt wat ik heb beloofd, dat doe ik ook." Pengel had zich geen beter persoon voor het beheer van zijn nalatenschap kunnen wensen dan Toelsie. Iedereen zou het bijltje er allang bij hebben neergegooid. Toelsie niet. Hij kan sma kelijk vertellen over de ellende die hij heeft meegemaakt. Over de dieren die aan de lopende band zijn gestolen en over het gesjoemel van opeenvolgende Maar als ik vervolgens dan weer maanden lang zelf de financiën van het middelgrote be drijf dat ons gezin heet, afhandel, is ze het wachtiuoord vergeten, weet ze niet hoe ze be dragen moet overschrijven of welke code ze moet gebruiken om in te bellen naar de Post bankcomputer. Of blijk ik zonder haar mede weten een 'upgrade' van het programma te hebben geïnstalleerd die 'helemaal anders' werkt. Zolang alles koek en ei is, maakt dat haar ook helemaal niet uit. Net als het naar buiten rol len van de afvalbak, het wassen van haar en mijn auto en het ontstoppen van de goot steen, rekent zij het afhandelen van de geld zaken tot mijn taak. Tot op het moment dat ik haar afsnauw of me anderszins onheus ge draag. Dan wil ze opeens weten hoe Girotel werkt. Als ik het zelfs voor mijn doen behoor lijk bont maak, komt daar nog de eis bij dat haar salaris op een eigen rekening wordt ge stort. Om de een of andere reden schijnt dat bedrag dan niet voor het gezinsbudget te wor den aangewend, maar als spaarpot te dienen In tijden van oplopende spanning in ons huwelijksleven gaat mijn eega over op psychologische oorlogsvoering: dan wil ze opeens weten hoe Girotel werkt. Het onder de knie krijgen van het thuisbankieren op de com puter is voor haar dé manier om aan te geven dat ze ook wel zonder mij kan. Bij een aanvaring tijdens het geza menlijk klussen, een licht kri tische noot over een door haar bereide maaltijd of milde twijfel over een door haar uitgestippelde vakantieroute, krijg ik 'm voor de voeten geworpen. „Ik wil dat je me zo snel mogelijk leert hoe Girotel werkt!" Dit jaar behoort het onder de knie krij gen van Girotel tot haar basispakket van goede voornemens voor 2002. Dat is voor het eerst. Ik heb haar elk jaar van de jaren negentig en ik geloof ook nog twee keer in deze nieuwe eeuw (uit vrije wil!) uitgelegd hoe Girotel werkt. besturen van de dierentuinstichting. „De vorige voorzitter van het bestuur gebruikte de potten verf die we hadden gekregen om de dierenverblijven te schilderen voor het opknappen van haar eigen huis. Haar schoonzoon zat in de export van exotische dieren. Op een dag waren opeens dertien van de veertien kapucijneraapjes verdwenen. Haar verhaal was dat de dieren ziek wa ren geworden en afgemaakt waren. Terwijl ze de dag daarvoor nog kernge zond waren. Met een dierenhandelaar als schoonzoon is het natuurlijk niet moeilijk te bedenken wat er werkelijk was gebeurd." Het huidige bestuur bestaat uit wat meer integere mensen die het plan hebben om de dierentuin weer op té kalefateren. Maar het geld ontbreekt. Van de failliete overheid valt niet veel te verwachten, het Surinaamse bedrijfsle ven geeft zelden thuis als om steun wordt gevraagd. Toch verliest de altijd optimistische en vrolijke Toelsie de moed niet. „Laatst konden we de wa terrekening niet betalen en dreigden we te worden afgesloten. De waterleiding maatschappij weigerde mee te werken aan een regeling. Dus heb ik de zondag voordat we werden afgesloten maar een feestelijke dag georganiseerd waar heel wat mensen op af zijn gekomen. Zo hebben we het geld toch bij elkaar gekregen." Toelsie is graag bereid om voor de wei nige bezoekers een demonstratie weg te geven over hoe je met een boa con strictor moet omgaan of om hen per soonlijk rond te leiden. Bij de koe staat hij altijd extra lang stil. „Die hebben we achter de hand voor het geval we geen vlees meer hebben voor de roofdieren. Maar ik zou het zielig vinden als we hem moeten slechten, je raakt er toch wel aan gehecht", verzucht hij zicht baar geëmotioneerd. De herkauwer hoeft niet te vrezen tus sen de kaken van de grootste vleeseter, de leeuw, te belanden. Het oude beest blies recentelijk de laatste adem uit, wat Toelsie ook aan het hart ging. „Onder verdachte omstandigheden gestorven", zegt hij plechtig. „Ik weet niet wat er mankeerde maar opeens was hij dood." Het zou Toelsie niets verbazen als buitenstaanders hier de hand in hebben gehad. Want er komen vreem de bezoekers binnen de grenzen van de dierentuin. De herten die jaren geleden uit Nederland werden ontvangen w e ren binnen de kortste keren verdwe nen. „Vermoedelijk zijn ze ergens o 0 barbecue beland. En laatst had ik h v een man die zat met een stok in de ogen van de kaaimannen te prikker ,u Hij wilde kijken of ze leefden want zaten ze zo stil. Dat we kaaimannei hebben is nog een geluk, want ook zijn lekker op de barbecue." )j Toelsie hoopt stilletjes dat er in de i bije toekomst een samenwerking m een dierentuin in Nederland in zit. ,r het grijze verleden hebben we met jj, samengewerkt waarmee we dieren S1 den. Ik zou zoiets graag weer willen ,e want alleen redden we het niet.1 er Armand Snijders Inder Toelsie beheert de nalatenschap van de Surinaamse oud-premier Jopie Pengel: gestemd en voor mij geldt wat ik heb beloofd, dat doe ik ook." Foto: GPD/Eljee de dierentuin van Paramaribo. Ondanks alle problemen gaat Toelsie door. „Ik heb

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2