SPORT Spoorwegen al in 1931 boos over voetballers Jordan vierde lid club van 30.000 Jerzy Dudek de beste van Polen Koopzucht LINKS BUITEN Tyson haalt uit met kerstballen Havana - Bokser Mike Tyson heeft weer toegeslagen. Niet met zijn vuisten, maar met kerstbal len. De voormalige wereldkam pioen bij de zwaargewichten be kogelde op nieuwjaarsdag een gjoep journalisten in zijn hotel in Havana met de versiering van een kerstboom. De reporters stonden in de lobby. Toen de Amerikaanse 'bad boy' hen zag, ging hij door het lint. Een dozijn veiligheidsmensen moest er aan te pas komen om Tyson in be dwang te houden. Tegen de 35- jarige bokser werd geen aan klacht ingediend. Washington - Michael Jordan heeft als vierde basketballer in de NBA meer dan 30.000 punten gemaakt. De 38-jarige Ameri kaan bereikte de mijlpaal in de gewonnen wedstrijd van zijn club Washington Wizards tegen Chicago Bulls (89-83). Jordan begon met 29.985 punten aan het duel en ging met nog ruim vijf minuten op de klok door de magische grens heen. 'His Royal Aimess' maakte 29 punten. Ka- reem Abdul-Jabbar voert de eeuwige scoringsranglijst aan met 38.387 punten, gevolgd door Karl Malone (33.654) en de inmiddels overleden Wilt Chamberlain (31.419). Kampioenen als verslaggever OS Rotterdam - Leontien Zijlaard- Van Moorsel en Pieter van den Hoogenband gaan als verslagge vers naar de Olympische Win terspelen in Salt Lake City. Ze gaan in Amerika items maken die in reclameblokken en het ontbijtprogramma van de NOS te zien zijn. Van Moorsel doet de eerste week, Van den Hoogenband lost haar daarna af. „We worden vol ledig vrijgelaten in wat we doen", kijkt Van Moorsel voor uit. „Dus als ik dat wil kan ik bij voorbeeld gezellig met Gretha Smit gaan eten. Het lijkt me ook hartstikke leuk om een keer met die meiden te gaan bobben." Beltrametti vecht verlamd verder geneve - Verlamd, maar niet ge broken. Skiër Silvano Beltramet ti is na zijn zware ongeluk van vorige maand in Val d'Isère niet van plan op te geven. „Ik was een vechter op ski's en zal een vechter blijven", zei de Zwitser donderdag bij zijn eerste publie ke optreden na de crash. De 22-jarige Beltrametti kon goed over de gebeurtenissen praten. „Ik heb mijn lot snel ge accepteerd. Het had slechter kunnen aflopen. Ik dank God dat ik er nog ben, dat ik nog kan praten en denken." Beltrametti raakte met een snelheid van 120 km per uur van de piste. De ski- er brak zijn rug en zijn benen raakten verlamd. „Ik moet me zelf nieuwe doelen stellen. Ik wil ook in mijn rolstoel sportman zijn. Het zal moeilijk worden, omdat ik voor het skiën leefde. Dat was in één seconde voor bij." Topvoetbal China stijf van corruptie Peking - Het topvoetbal in Chi na staat stijf van de corruptie. De euforie over de kwalificatie van het Chinese elftal voor de eindronde van het WK wordt getemperd door een schandaal over omkopingspraktijken in de competitie. Zeventig tot tachtig procent van de wedstrijden zou zijn gemanipuleerd. Het schan daal kwam aan het licht in een televisieuitzening met twee eige naren van voetbalclubs die om koping volmondig toegaven. Het betroffen Li Shufu en Song Weiping van de clubs Guangz hou Jili (eerste divisie) en Zheji- an Lucheng (tweede). Li ver klaarde dat de meerderheid van de wedstrijden tegenstanders en scheidsrechter werden betaald om de afloop van de wedstrijd te bepalen. Song bekende daar toe grote sommen geld te heb ben uitgegeven. De club van Song is al bestraft wegens cor ruptie. Warschau - Jerzy Dudek, ex- Feyenoorder, is gekozen tot Pools voetballer van het jaar. De doelman van Liverpool kreeg deze prijs voor de tweede keer achter elkaar. Hij bleef de Nige- riaanse Pool Emmanuel Olisa- debe voor. De bondscoach van Polen, Jerzy Engel, werd 'Pools trainer van het jaar'. Hij kreeg van de spelers uit de Poolse competitie de meeste stemmen. maandag 7 januari 2o0 UIT De selectie van het Nederlands elftal wordt nu met luxe om ringd. Verblijf in de beste hotels, trainers, verzorgers, artsen, psy chologen - voor letterlijk alles wordt gezorgd en het beste is nauwelijks nog goed genoeg. Begin vorige eeuw was dat wel anders. De spelers van het Ne derlands elftal die in 1908 aan het Olympisch toernooi in Lon den zouden deelnemen, werd er per brief op gewezen dat zij dienden mede te nemen 'een witte broek, een paar voetbal schoenen, een paar zwarte kou sen liefst zonder gekleurde om slag en een groote, ruige hand doek, voorts een dikken, wollen trui om deze te dragen voor of na het spel'. Het enige dat de NVB bijdroeg was 'een nationale oranje jer sey". Van trainingspakken had niemand kennelijk nog gehoord. Ruim twintig jaar later toen het Nederlands elftal naar Boeda pest ging, was het nog niet veel beter. Hoofdconsul Boeljon liet de spelers weten: 'Laat voor ge op reis gaat Uw voetbalschoe nen goed nazien en voorzie de ze van nieuwe veters. Neem be halve Uw schoenen een stel re serveveters en een stukje toilet zeep mee'. Broek en shirt wer den blijkbaar al door de bond verstrekt. Verder werd de spelers steevast op de noodzaak van goed gedrag gewezen: 'Bedenkt steeds dat ge als vertegenwoor diger van het Nederlandsch Voetbal op reis gaat'. Maar zo keurig liep het niet al tijd af. Op 29 juni 1931 zond de Chef van de Dienst Exploitatie van de Nederlandsche Spoorwegen een brief in formidabele klerkentaai naar hoofdconsul Boeljon over wangedrag: 'Den 16 Juni j.L is per trein 172 te Oldenzaal aangekomen het rij tuig Hannover 21055 Berlin-Rot terdam, hetwelk aan beide zij den over de geheele lengte met krijt was beschreven met letters van 50 cM hoog en 5 cM dik. O.a. stond er op: 'Denemarken- Nederland 0-2' en diverse na men. Aangezien bekend is, dat een gezelschap voetballers in dit rijtuig plaatsgenomen, die onder Uwe leiding reisden, hieraan niet vreemd zouden zijn, verzoe ken wij U te willen bevorderen, dat in het vervolg dergelijke overtredingen tijdens den reis worden vermeden'. Met enige fantasie kan dit wor den beschouwd als 'de moeder van alle hooliganism'. Ruud Paauw Dit is de elfde aflevering van een serie Het Nederlands elftal dat in 1931 de uitwedstrijd tegen Denemarken met 2-0 won en naar het vermoeden over de geschiedenis van de sport Van de Nederlandse Spoorwegen een treinwagon met krijt van de uitslag had voorzien. Op de valreep van het afgelopen jaar bereikte ons nog net het opzienbarendste sportnieuws van 2001. Nou ja, sportnieuws. Nieuws. Nou ja, nieuws. Een nieuwtje. Venus en Serena Williams zijn ziek. Venus heeft dit zelf op een persconferentie be kendgemaakt. Zij en haar zusje lijden aan de koopzucht. Of de ziekte geneeslijk is, is in dit sta dium van de kwaal nog onbe kend. Maar voor het ergste wordt gevreesd. Je had er graag bij willen zijn, bij deze persverklaring. Je stelt je een tafereel voor waarbij Venus, geholpen door twee, drie, vier, desnoods een dozijn verpleegsters, het plat form tracht te bereiken, van waar zij de wereldpers zal con fronteren met haar leed. Een slokje water. (Je bedenkt je dat zeer, naar omstandigheden, nog goed uitziet.) Even richt ze de ogen naar boven. Dan weridtze haar laatste krachten aan en zegt, bijna niet te ver staan zo zacht, maar waardig en zonder er omheen te draai en: „Heel lang heb ik niet wil len inzien dat ik aan dezelfde koopziekte lijd als Serena. Ik heb zoveel juwelen en andere dingen, maar waar ik ze vandaan heb, ik weet het niet. Arm kind! Of moet je nu zeggen: Arm arm kind? Mijn oog viel stante pede op de zusjes terwijl er niet eens een foto van één van beide volgens het persbureau Reuters uitgeklede dames stond afge beeld. Was ook niet nodig. Het was zo al shoc kerend genoeg. De zusjes zijn platzak. Hebben geen cent meer te besteden. Zijn armer dan Job. De stand van zaken in de portemonnee van de zusjes wordt door deze krant kort en bondig om schreven. Leeg. Venus en Serena Williams staan rood'. Is er al een gironummer geopend? Geen idee. Geen tijd ook om me daar op dit moment mee bezig te houden, eerst me maar eens door het be richt laten meevoeren: „gold coast - De Williams Sisters geven de miljoe nen die ze met tennis verdienen met scheppen te gelijk weer uit. Na Serena bekende Venus aan koopzucht te lijden. (Gold Coast, één van de mooiste kusten van Au stralië. Off all places! Ik zie niet uit naar die dag maar mocht de koopziekte me nog eens ooit te grazen nemen, dan hoop ik uit de grond van mijn hart dat dit hier gebeurt.) „Serena Williams gaf eerder toe vaak zes uur achtereen per dag op internet allerlei spullen aan te schaffen. Allerlei spullen! Zes uur! Ach tereen! Een fabelach tige prestatie. Mij lukt dit nog geen zes minuten. Sterker nog, mij is het nog nooit gelukt op het internet ook maar één spul aan te schaffen. „De zusjes staan rood bij de creditcard-maatschappij. Tot het nieuwe jaar kunnen ze geen cent meer uitgeven. Ja, lach er maar om. Inderdaad. Een dag na de be kendmakingdoor Venus brak dit nieuwe jaar al aan, dat maakte het bericht in een zekere zin ook wel ko misch. Dat ene internetloze dagje zal Serena's dood niet zijn. Maar al dat geld dat Venus (21) en Serena (20) sinds 1994 bij elkaar hebben geslagen en dat, revenuen van sponsorcontracten, demon stratiepartijen en clinics buiten beschouwing ge laten, op ruim 40 miljoen gulden moet worden geschat is dus op. Allemaal op. Een wereldrecord Gelukkig is Venus het nieuwe jaar goed begonnen en liet ze meteen de kassa rinkelen door haar eer ste partij met 6-0, 6-4 te winnen. Het mag dan een vreselijke ziekte zijn waaraan de zusjes het hoofd moeten bieden, ze blijven er als geluk bij een ongeluk wel kerngezond onder. Frank Snoeks UIT HET OOG Mat Keereweer debuteerde op zijn vijftiende jaar in het doel van Roodenburg. De keeper maakte deel uit van het roem ruchte elftal dat opklom van de vierde naar de eerste klasse en nog om het kampioenschap van Nederland speelde. Het leverde Keereweer de titel 'de beste kee per van Leiden en omstreken' op. De Leidenaar (die inmiddels 61 jaar is) heerste in zijn straf schopgebied en was vermaard om het feit dat hij hoge voorzet ten met één hand uit de lucht plukte. „Nadat ik bij de wedstrijden om de landstitel nog in het doel had gestaan, ben ik gestopt. Ik moest een knie-operatie onder gaan en bovendien stond er bij Roodenburg een ander klaar om me op te volgen. Dat is me aan het hart gegaan. Daarna ben ik een trainerscursus gaan volgen, ik heb heel wat clubjes getraind, Sleutels, Stompwijkse Boys, MMO, UDWS, Leidsche Boys en Leiden. Toen ik 45 was, had ik een jaar geen club en hield ik m'n con ditie bij bij Leidsche Boys. Toen heb ik nog een seizoen in het eerste elftal gekeept. Ik was ge broken de dag na de wedstrijd. Ik ging er vol in. Maar dat de den ze bij de tegenpartij ook. Die dachten: hé Mat Keereweer op het doel, en die kleunden er in. Ik heb toen wel eens ge dacht: waar ben ik aan begon nen. Vaak heb ik me afgevraagd of ik wel alles uit m'n keepersloop baan heb gehaald. Ik heb er nog wel eens problemen mee. Dan vraag ik me af of ik toch m'n kansen in het betaald voetbal niet had moeten pakken. Bij de kampioenswedstrijd tegen RBC zaten er nog Belgische scouts voor me op de tribune. Ik ben later nog bezig geweest met UVS toen die club in het prof voetbal speelde. Maar dat ging om zulke lage bedragen. Ik wou dat ik nog 25 jaar was, volgens mij hoorde ik dan tot de top- keepers in Nederland. Toen ik voetbalde werkte ik nog in de bouw, dat was hard wer ken. Bij thuiskomst kon je vaak meteen naar training. Later ben ik bij de gemeente Oegstgeest gaan werken. Dat doe ik nu nog, op de afdeling Algemene Zaken. Voor Stompwijk'92 doe ik nu nog de scouting van de te genpartij, en het is de bedoeling dat ik keepers ga begeleiden. Bij Roodenburg kom ik nog zel den, ik ben er op een minder leuke manier weggegaan. Ik lees altijd over jongens die een jaar in de A-jeugd hebben ge speeld en vervolgens naar het betaald voetbal zijn gegaan. Daar wordt een hele toestand van gemaakt. Ik heb van m'n 15de tot m'n 32ste in het eerste elftal gespeeld, maar als ik aan de poort sta moet ik een kaartje kopen. Het is jammer dat die jongens uit de glorieperiode van Roodenburg geen kans hebben gekregen een functie binnen Roodenburg te vervul len. Het voetbal was altijd m'n leven en eigenlijk is dat het nog. Als ik dat groen zie, gaat m'n bloed sneller stromen. Ik heb een ge weldige tijd gehad in het voet bal. Ik vind het leuk dat er nog altijd wildvreemde mensen op je afstappen. Ik liep onlangs nog in Limburg in een grot, zegt er iemand tegen me: jij bent toch Mat Keereweer. Dat vind ik leuke dingen." GESPROK Rapid Wien-s| Gaston Taumi Voetbal Interi nal (VI): „De medische leiding is gelul wel goed. Vitamines, poei om het herstel te versnelh infuus met geel bloed om doorstroming te bevorder les is er. Ik had dat nooit meegemaakt, maar gebru wel. Nu je al die nandrolt halen hoort, denk je: dom Aan de andere kant heeftj club er geen baat bij jou e aan te naaien. Idem: „Ik word betaald door Ta\ een reisorganisatie. Daan speel ik ook als enige met kende shirtreclame. Mafi hoor. De kleding is hier ta vergeven van de reclame, aan de kousen en je achte toe, je bent net een wielre op noppen. Ids Postma in Nieuwe R( „Gretha Smit kan tijdens Olympische Spelen alle kl winnen. Meisjes als Claui Pechstein en Annie Friesii rijden dezelfde tijden, du ben ze er zeker een concui bij. Of ik 't jammer vind v mijn vriendin Annie? We niet meer bij elkaar hoor. Heerenveen-trainer Fop Haan in Sportweek: „In Nederland en bij Heei veen hebben wij teveel va\ Borsato-voetballers rondl Ze missen oerdrift, spelen op zeker. Tennisser Richard Krajic Sport International (SI): „Ik heb een Porsche gekoc cabrio uit 1961. Op een ge moment was het écht erg 1 ging ik met de cabrio naai haven om met de boot we gaan. Toen voelde ik me 1 heel oud." Heeren veen-speler Mika nen in VI: „In Finland kun je leven 1 voetbalsport, maar veel st niet voor. Als je laag speel je nog net knackebröd kop Oud-schaatsster Yvonne Gennip in SI: „Ik heb het gevoel dat ik d sport mijn gevoel heel erg onderdrukt. Echt voelen a nooit. Nog steeds heb ikdi moeite mee. Als er iets env in mijn omgeving gebeurt, ga ik op de automatische Dan ga ik handelen, een vingsmechanisme. Dan lij wel of ik geen gevoel heb. angstigend. Je moet het wt durven. Gevoel durven toi ten. Ajax-trainer Ronald Koeijss in SI: „Na een slechte wedstrijd 1 h op maandag toch een keer di roepen, je kan in een parti ja doen en denken: zal ik dié n een keer pakken? Je kan je trade kwijt, als botidscoac u dat niet. Schaatser Bob de Jong in „Ik weet nog dat ik bij del van Lillehammer als enigi de klas een walkman op nfc hebben om naar het schaa te luisteren. De leraar kwa c, moment informeren hoe h h' voor stond. Hij wist wel da e: anders m'n kop toch nietb e les zou houden. le Bart Bisdom, manager to e{ sport van het Thorbecke 2. ceum in het Algemeen D2 ia blad: „Het is ongelooflijk wat et Leonardo allemaal werd g 'u daan. Feyenoord regelden i< dat hij overging op school, zijn resultaten zijn nooitg genoeg geweest om hem te I vorderen. Hans Bekx, deelnemer aa Dakar Rally in NRC Hand ti blad: er Missch ien kan je het een p; vakantie noemen die hetu e> ste van je vraagt. Je doet ie ks eigenlijk niet kan. Het is al la je duim in een bankschroe en kijkt wanneer het zeer g rei doen. Je draait de banksch \r, net zolang aan tot je au ze n Udinese-speler Henry vai 1 j Vegt, die onlangs een har iii ratie onderging, in De Tel ïti graaf: cf Davids heeft al drie keeri beid. Heel bijzonder. Het u net of we elkaar al jaren ki den. Terwijl ik hem alleen keer voor een wedstrijd te$ ventus kort heb gesproken, geef je elkaar een hand en iti je elkaar in de wedstrijd dt s midden." De Deense AZ-speler Kenptn Perez in VI: „Als klein jongetje kon iki ft men van de Neder landse internationals dromen, maar wie kent tegenwoordig Sikora, Landzaat of Melchiot?" Leicester - Calvisano, Europa Cup rugby, januari 2002. Foto: AP/David Jones

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 22