'Drugskoeriers cel laten delen' Schaatstrainer Kemkers pleit voor behoud tien kilometer Eten in Spanje goedkoop, tanken in Nederland duur Tiener vliegt met opzet in wolkenkrabber Leidsch Dagblad rokkaanse geren gaan zicht houden CDA en WD vinden heenzenden 'onverteerbaar' Dierenbescherming in actie voor stier Herman Akkoord KLM-BA nabij drukkerij deltabach Leidsch Dagblad NR. 42816 LOSSE NUMMERS 1,05 2,BI ZATERDAG 1,50 3,31 OPGERICHT 1 MAART 1860 iir wil overleg ssen India dE Pakistan 'gezellige g' met de ijze Wolven sino's en fcK's centra witwasserij tiende Para rmaal Beurs 6 de Pieterskerk sonko wordt atste redmiddel ar Oegstgeest «t/gpd - De Utrechtse po- |il Marokkaanse jongeren probleemwijk Kanalenei- inzetten als toezichthou- Dit na de geslaagde sa- terking afgelopen oude- acht. Toen kwamen 25 tkaanse jongeren en 25 s op de oproep van de po- J Gekleed in een geel vest ïrzien van een mobiele te- i liepen de mensen rond. jrgde voor een betrekkelij- It in de wijk. Volgens een Ivoerder is de werkwijze Bet om de vicieuze cirkel toblemen met de Marok- e jongeren in de wijk te teken. (advertentie) Leidsch ÜS Dagblad [Sj maandag 7 JANUARI 2002 VRAGEN door Jacob van der Meulen/GPD den haag - Het wegens cellente kort wegsturen van op Schiphol gepakte drugshandelaren ver sterkt de roep om meer arrestan ten in één cel te plaatsen. In de Tweede Kamer zijn inmiddels CDA en WD voorstander van zo'n maatregel als daarmee kan worden voorkomen dat buiten landse drugskoeriers aan de Ne derlandse justitie ontsnappen. Kamerlid Atzo Nicolaï (WD) is furieus over het heenzenden van drugskoeriers die minder dan een kilo cocaïne bij zich hebben. Dit beleid van het openbaar mi nisterie in Haarlem lekte vrijdag uit via een vertrouwelijk brief van de voormalige Haarlemse hoofdofficier van justitie Van Brummen. „Het is de wereld op zijn kop," aldus Nicolaï. „Ook als je ze een dagvaarding mee geeft, is de vogel hoe dan ook gevlogen." Voor Theo Rietkerk (CDA) is de tijd aangebroken voor rigoreuze maatregelen. „Je kunt meerdere arrestanten in een cel zetten. Dat is beter dan het heenzenden van drugskoeriers." Nicolaï kan zich hierin vinden. Ook andere oplossingen zijn volgens hem denkbaar. .Arres tanten kunnen verspreid wor den over het land," aldus de WD'er. ,Als elders cellen vrij zijn, dan is er geen enkele reden drugskoeriers te laten lopen." Bovendien vindt hij dat de prio riteiten moeten worden verlegd. „Dan doe je bijvoorbeeld maar minder verkeerscontroles. Daar mee ontlast je de rechters. Die kunnen dan meer zware delic ten behandelen." Het college van procureurs-ge neraal stuurt deze maand aan minister Korthals van justitie een plan van aanpak voor het cellentekort. Woordvoerder van het landelijk parket De Lange: „De problematiek wordt door het college onderkend, maar het is aan de politiek om te beslui ten meer mensen in een cel te plaatsten." Minister Korthals keert vandaag terug van zijn vakantie op de Nederlandse Antillen. Zelf kan hij nog niet reageren. Pagina Binnenland: Commentaar erfurt/anp - Gerard Kemkers zou het afschaffen van de tien kilometer op grote allround- toernooien een schande vin den. De succesvolle schaats trainer, die gisteren zijn rijders Jochem Uytdehaage (Euro pees kampioen allround Carl Verheijen (zilver), Renate Groenewold (brons) en An drea Nuyt (Nederlands kam pioen sprint) zag schitteren, vindt dat de langste afstand de toernooien veel uitstraling geeft. „Je gaat de tienkamp toch ook niet met zeven num mers afwerken", zei de KNSB- coach tijdens het Europees kampioenschap in het Duitse Erfurt. Internationaal is de discussie voor de zoveelste keer opge laaid of de tien kilometer thuishoort op een allround- toernooi. Het maakt het pro gramma volgens sommigen te lang en saai, zeker gezien de matige belangstelling buiten Nederland van de televisie. Drie kilometer zou een alter natief zijn. „Onzin", vindt De Cessna boorde zich in de gevel van een wolkenkrabber in Tampa, Florida. De vijftienjarige Charles Bishop wilde hiermee steun betui gen aan Bin Laden. Foto's AP dus een woordvoerder van de Kustwacht. Hij vloog met zijn vliegtuigje de toren binnen, en boorde een gat in de 28ste ver dieping van het 42 etages tellen de gebouw van de Bank of Ame rica. Op deze verdieping is een advocatenkantoor gezeteld, maar op het moment van het ongeluk waren er weinig men sen aanwezig. Niemand werd geraakt. De schade valt mee. Kemkers. „De tien kilometer hoort er bij. Maar misschien ben ik te traditioneel." Als het aan Kemkers ligt, zou de allroundstrijd ook op de Olympische Spelen moeten worden gehouden. „De 500 meter is in drie kwartier afge rond. Combineer de sprint van de mannen en vrouwen op één dag en je kunt in het laatste weekeinde gewoon een allroundkampioenschap in twee dagen afwerken." Dat de tien kilometer te saai zou zijn, bestrijdt de trainer. „Bij het olympisch kwalifica tietoernooi zat iedereen aan dè buis gekluisterd om te kij ken wie het wel en niet zou den redden. Over de race tus sen Bob de Jong en Carl Ver heijen, vorig seizoen op het wereldkampioenschap afstan den, praten de mensen nu nog. Hoezo saai?" Pagina S i: Uytdehaage kan maar even ge nieten Jochem Uytdehaage toont zijn blijd schap na het behalen van de Europe se schaatstitei. Foto: Reuters/Kai Pf- affenbach Zelfmoordbriefje sympathiebetuiging Bin Laden door onze correspondent Ans Bouwmans washington/gpd - Een vijftien jarige jongen heeft zich zaterdag opzettelijk met een klein vlieg tuig in een wolkenkrabber van de Bank of America in Tampa, Florida, geboord. De politie van Tampa heeft een briefje in het vliegtuig aangetroffen, waarin de teenager Charles Bishop zijn sympathie voor Osama bin La den betuigde. „We zien het als een zelfmoordactie, niet als een terreurdaad", aldus politiecom- mandant Bennie Holder van Tampa gisteravond. De tiener heeft het niet over leefd, er raakte niemand ge wond. Het incident wordt on derzocht door de Nationale Raad voor Verkeersveiligheid (NTSB), maar de politie en de FBI doen onderzoek naar de achtergronden van Bishop. „Bishop was een eenling. Hij had weinig vrienden. Hij was een jonge man die psychisch in de knoop zat", zei Holder op een persconferentie. De politie denkt dat Bishop in zijn eentje tot de zelfmoorddaad is gekomen en heeft tot nu toe geen verband met de terreurbe weging al-Quaïda kunnen ont dekken. „Hij zegt in zijn brief dat hij alleen tot zijn daad is ge komen en niet werd geholpen", aldus de politiecommandant. De moeder van Bishop had er geen idee van dat haar zoon met Bin Laden sympathiseerde. Er wordt nog onderzoek gedaan naar de computer van de jon gen, in de hoop meer aan de weet te komen over zijn contac ten. Bishop, een scholier uit Palm Harbor, zou om vijf uur 's mid dags vliegles krijgen. Hij was door zijn grootmoeder naar de luchthaven van St. Petersburg- Clearwater gebracht. Zijn in structeur vroeg hem het vlieg tuigje voor te bereiden op de vlucht, maar de jongen ging er vandoor met de Cessna zonder op zijn vliegleraar te wachten. Een helikopter van de kustwacht en twee F15-straaljagers van de Amerikaanse luchtmacht wer den gealarmeerd. Het vliegtuigje begaf zich in luchtruim boven het Centraal Commandocen trum van de Amerikaanse strijd krachten, van waaruit de oorlog in Afghanistan wordt gecoördi neerd. De helikopter slaagde erin de jongen te bereiken, maar hij rea geerde niet op aanwijzingen, al- Organisatie wil minister ondervragen leiden - De Dierenbescherming wil van minister Brinkhorst (landbouw) weten hoe hij denkt over zijn politieke verantwoor delijkheid voor de genetisch ge manipuleerde stier Herman. Ei genaar Pharming kan de onder houdskosten van 45.000 euro per jaar niet langer betalen en overweegt het dier te slachten. De Dierenbescherming vindt dit onacceptabel. „Je geeft toch ook je kat geen spuitje als je in de WW terecht komt?", zegt woordvoerster M. Wermer van de Dierenbescherming. Herman is in 1990 verwekt on der toestemming van het minis terie van landbouw. In 1995, toen de proeven met Herman waren afgelopen, gaf de toen malige landbouwminister Van Aartsen het Leidse biotechbe- drijf Pharming toestemming om Herman - zij het gecastreerd - in leven te houden. De Dieren bescherming vraagt zich af of het ministerie niet medeverant woordelijk is voor de nu ontsta- Beperkte samenwerking drukt kosten door Richard Mooyman amstelveen/londen - De KLM en British Airways (BA) staan op het punt om een akkoord te sluiten over een beperkte vorm van samenwerking. De vlieg maatschappijen maken naar verwachting op korte termijn concrete stappen bekend, zoals het combineren van vluchten op het Midden-Oosten. Zowel de KLM als British Air ways hebben zwaar te lijden on der de terugval in passagiers na de terreuraanslagen op 11 sep tember vorig jaar. De klap is ex tra hard aangekomen omdat beide maatschappijen traditio neel veel op de Verenigde Staten vliegen. Ook naar het Midden- Oosten reizen minder passa giers. (advertentie) 071-5128030 Voorschotenaar bekent moord den haag/voorschoten - Een 42-jarige man uit Voorschoten heeft bekend dat hij een 41-jari ge inwoner van Den Haag heeft doodgestoken. Het motief voor de moord, die eind november werd gepleegd in de woning van het slachtoffer in de Wie- ringsestraat in Den Haag, is nog niet duidelijk. Dat heeft het openbaar ministerie in Den Haag bekendgemaakt. De da der en het slachtoffer waren be kenden van elkaar. Het is nog onduidelijk wanneer de Voor schotenaar voor de rechtbank moet komen. Amerikaan vraagt asiel in Nederland stadskanaal - De Amerikaan Kenneth Nichols (32) heeft asiel aangevraagd in ons land. Sinds een maand verblijft de man in het Onderzoekscentrum (OC) in Stadskanaal. De ex-marinier uit de Golfoorlog hield zich in zijn moederland bezig met acti viteiten waarmee hij zijn afkeer tegen de gevestigde orde ken baar wilde maken. Nichols woonde de laatste jaren op Ha waï, waar hij zich aansloot bij lokale onafhankelijkheidsgroe peringen. Nichols heeft afstand gedaan van zijn Amerikaanse staatsburgerschap en vreest sinds de terroristische aansla gen op Amerika voor zijn veilig heid door het sterk toegeno men patriottisme in dat land. ne situatie. De Dierenbescherming vindt dat Herman het beste naar een rusthuis voor oude koeien en stieren kan. „Eigenlijk mag dat niet", legt Wermer uit. „De wet stelt dat genetisch gemanipu leerde planten en dieren niet in aanraking mogen komen met wilde populaties. Wij vinden dat voor Herman een uitzondering gemaakt kan worden. Welke be dreiging gaat er nu nog van hem uit?" De Haagse Stichting Dieren Op vang Ravels is inmiddels een donateursactie voor Herman begonnen. Normaal gesproken vangt de stichting alleen klein- dieren op, zoals konijnen en ca via's. Volgens woordvoerder R. Roberti is het gesol met Herman echter zo erg, dat de donateurs het niet langer kunnen aanzien. „We onderzoeken of onze dui zend donateurs de onderhouds kosten voor de stier kunnen op brengen, deels in samenwerking met anderen." Hoewel de vervoerscijfers over december een lichte verbetering tonen, blijft de situatie ernstig. Ondanks maatregelen als het schrappen van vluchten, het wegsturen van tijdelijk perso neel en werktijdverkorting, kampt de KLM nog steeds met miljoenenverliezen. Ook BA ver liest veel geld. De KLM en BA kunnen kosten besparen als ze passagiers op el- kaars vluchten boeken. Een aan tal slecht gevulde toestellen kan dan aan de grond blijven. Een KLM-woordvoerder ontkent dat de verwachte deal een opstapje is naar vergaande samenwer king of fusie met BA Het gaat om een beperkte samenwerking om de crisis na 11 september te bezweren." 2001 was het veiligste vliegjaar londen - Het jaar 2001 is het veiligste vliegjaar geweest sinds het einde van de Tweede We reldoorlog, aldus het Britse ad viesbureau voor de luchtvaart industrie Airclaims. Airclaims telt de ongevallen met vliegtui gen die op commerciële basis vijftien of meer passagiers ver voeren. De zelfmoordacties in de VS en het ongeluk waarbij Oekraïense militairen per abuis een Russisch verkeersvliegtuig uit de lucht schoten, vallen bui ten de telling. Het bureau komt voor 2001 op achttien ongeluk ken, twee minder dan het laag terecord van 1998. In 2001 kwa men 715 mensen om het leven bij ongelukken met verkeers- toestellen.Gemiddeld veronge lukten het afgelopen decenni um jaarlijks 24,3 toestellen. Vakantiedagen stapelen zich op amsterdam - Zeventig procent van de werknemers krijgt de va kantiedagen niet op, doordat ze simpelweg niet kunnen worden opgenomen. Hierdoor ontstaan 'stuwmeren' aan vrije dagen. Dit blijkt uit onderzoek van Mu Consult in opdracht van de FNV. Een kwart zou toch graag meer vrij willen. Vooral jonge werknemers van 25 tot 35 jaar en werknemers in de industrie en bouw. Pagina Economie (advertentie) Aag/gpd - Van de eurolan- eten en drinken in Spanje "koopst. Voor een door- 'oodschappenlijstje met Jmeer melk, halvarine en ppels, betaalt de klant in nse supermarkt 13,73 Oostenrijk en Italië zijn ïurst. Nederland is prij- Rploper als het gaat om He. Een liter Euro 95 kost ilO euro. Een flesje Chanel jcun je beter niet kopen in 1(71,81 euro). Hier scoort [land beter met een prijsje f,09 euro. Nu we in de eurozone allemaal met hetzelfde geld betalen, is het eenvoudig de prijzen te ver gelijken. De correspondenten van deze krant gingen in tien eurolanden op pad met dezelfde boodschappenlijstjes. Uit de kassabonnen waarmee zij terug kwamen blijkt dat één munt in de eurozone nog niet heeft ge leid tot eenheidsprijzen. België blijkt het duurste land als het gaat om het totale pakket van eten, drinken en verschil lende andere artikelen. Voor het hele boodschappenlijstje betaalt onze correspondent 219,18 eu ro. Voor sommige van onze zui derburen loont het zeker om door te rijden naar Luxemburg: daar kost het hele pakket maar 172,21 euro; een besparing van 46,97 euro (103,33 gulden). Interessant is de prijs van benzi ne. In Nederland kost een liter Euro 95 met 1,10 euro het meest. Spanje is wederom het goedkoopst (0,75 euro). Voor (advertentie) energieweg 25, 2382 nb zoeterwoude-rijndijk telefoon (071) 589 92 41, telefax: (071) 541 53 82 wie dicht bij de grens woont, loont tanken in Duitsland (0,92 euro) of België (0,91 euro). De automobilist in Italië is ook duur uit met 1 euro voor een li ter brandstof. Veel prijsverschillen worden on getwijfeld veroorzaakt door na tionale verschillen in belastin gen en accijnzen. Een fiscaal Europa met geharmoniseerde belastingen, een droom die slechts een enkeling hardop durft uit te spreken, lijkt nog heel ver weg. Gisteren zei Euro commissaris Frits Bolkestein in het tv-programma Buitenhof dat hij de kans klein acht dat het in de EU zelfs maar tot één stel- stel voor de btw komt. „Dat ver eist unanimiteit en dat is moei lijk met 15 lidstaten. Met nog meer lidstaten kunnen we dat op onze buik schrijven. Gelukkig maken we wel kleine stapjes vooruit." Pagina Economie: Infografiek prijsvergelijking Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau automatische betaling ts min bank-gironummer. rfTTf H 712141 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1