Uytdehaage kan maar even genieten van titel Het gewoonste dartscircus ter wereld Voortbestaan Embassy onzeker door verbod op tabaksreclame Verheijen pakt zilver op EK allround in Erfurt Van Barneveld ronde verder uks troeft ocitas af in Ka tekderby 5,1 poorwegen al ks 931 boos ir voetballers iii UZ penbrouwer bij Trigon ir. Diana Hoppenbrouwer si^h niet langer beschik- 'kjtor het eerste van Spor- gon. De Leidse korfbal- latrde enige weken gele- i Verzoek van trainer nifen Geffen terug in de se- de Leidse hoofdklas- hqar kreeg al gauw onenig- atfet hem. ..Ik wil met ple- zetfballen en dat kan niet !n,(, omdat onze visies op verschillen. Wij hebben e <iver gepraat, maar wij Jer niet uit. Daarom heb dag aan hem verteld dat ial|toppen, want waarom estiij verder nog verbij - je') licht Hoppenbrouwer vejsluit toe. Van Geffen gaf pjblessure aan als reden bppenbrouwers absentie ttetdstrijd van gisteren te- IS'46. ,,Ik hoorde dat en lijl&t graag rechtzetten. Ik ngezond", reageert •o^ibrouwer. Van Geffen kaler geen commentaar le- ïll^Als Diana dit naar bui- Scfcrengen, is dat haar ver- e irding, prima toch. Ik vfce zaak niet belangrijk G|er toe te lichten." SPORT maanftag 7 JANUARI 2002 SI door Frank van den Heuvel erfurt - In een seizoen waarin het allrounden van ondergeschikt belang is, hebben Jochem Uytde haage en Carl Verheijen zichzelf naar voren geschoven als vaste podiumkandidaten voor de meer kamp in de komende jaren. Het duo uit de kernploeg van Gerard Kemkers pakte gistermiddag goud en zilver op het Europees kampioenschap in Erfurt. Een ge devalueerd toernooi, maar dat doet weinig af aan de nieuw ver worven status. Carl Verheijen zei het zaterdag middag, zittend op de hometrai ner, na de 1500 meter. „Ook Rintje Ritsma en Ids Postma hadden het moeilijk gehad te gen een Jochem in deze vorm." De nieuwe Europees kampioen zelf uitte zich iets behoudender, maar toch overtuigend. ,,Ik had de strijd wel aangedurfd." De uitspraken zijn tekenend voor het zelfvertrouwen in de ploeg van Gerard Kemkers, de 34-jarige Drent die langzamer hand bezig is aan een fraaie suc cesstory. Het Olympisch kwalifi catietoernooi in Heerenveen verliep al zeer gunstig, het EK gaf 'een nieuw zetje' richting Salt Lake City. Carl Verheijen: „Vorig jaar zijn we doorgebro ken, hadden we een topjaar, en dan is het best moeilijk om je een seizoen later te handhaven. Dat lukt ons wel, sterker nog, we overtreffen onszelf." Verheijen maakte op de tien ki lometer een forse jump in het klassement, van zes naar twee, maar gezien zijn kwaliteiten op de lange afstand kwam de zilve ren plak niet onverwacht. Zowel Verheijen als Uytdehaage moest gistermiddag veel seconden toe geven op de Duitse winnaar Frank Dittrich, maar veel waar de hoeft niet aan de uitslag te worden gehecht. Verheijen en Uytdehaage gingen niet voluit Uytdehaage: „Dat zou in deze fase van het seizoen niet prak tisch zijn." De race van Verheij en naar het podium, in een fraai onderonsje met zijn teamge noot, zal overigens met tanden geknars zijn gevolgd in enkele Jochem Uytdehaage viert de Europese titel met zijn fans. Foto: ANP/Jasper Juinen huiskamers in Nederland. Die van Ritsma, Postma en Romme bijvoorbeeld. Als Verheijen en Uytdehaage naar behoren pres teren in Salt Lake City zal van dat toptrio slechts één schaatser naar het WK in Heerenveen mo gen. Jelmer Beulenkamp werd in Erfurt achtste, maar Rutger Elsinga heeft zich niet bij de beste twaalf kunnen voegen - de Fries werd 21ste - waardoor slechts drie WK-plekken te ver delen zijn. Gerard Kemkers denkt dat Ver heijen (26) en Uytdehaage (25) elkaar als allrounders weinig zullen toegeven in de toekomst. „Er zullen weekeinden zijn dat Carl van Jochem wint." Verheij en moet nog vooral sleutelen aan zijn 500 meter, waarop hij nu nog te veel verliest. „Maar hij kan op die afstand nog veel ver beteren. Carl kan een goede all- rounder worden en daar zullen we ons ook op richten. In de twee na-olympische jaren wor den de allroundtoemooien weer belangrijk." Het EK was nu vooral een voor bereiding op de Olympische Spelen. Een tussendoortje, noemde Uytdehaage het eerder al. „Maar wel een tussendoortje waarvoor ik voor honderd pro cent wilde gaan. Ik ben ook hartstikke blij met deze titeL Ik sta al even eerste op de Adelska- lendem, de wereldranglijst aller tijden. Ik hoop dat de mensen nu begrijpen waarom." Alleen op zaterdagmiddag ken de de Utrechter een dipje. Op de 1500 meter leek hij even aange tast door de druk die hem als topfavoriet door de buitenwacht werd opgelegd. Zijn 1.51.82 en vijfde plaats stemden hem som ber. „Dat mag absoluut niet meer gebeuren. Rintje en Ids zouden me hier helemaal heb ben afgedroogd." Bovendien was het een onrustbarende test met het oog op de skate-off van komende vrijdag, waarin hij met Martin Hersman en Erben Wen- nemars strijdt om de laatste startplaats op de olympische 1500 meter. „De Europese titel mag hem even vreugde schen ken", verklaarde Gerard Kem kers, terwijl zijn pupillen zich door tweeduizend jolige Oranje- supporters lieten bejubelen naast de baan. „Maar die mis lukte 1500 meter moet hem wat pissigheid meegeven. Die com binatie moet dan vrijdag tot succes leiden. Het is typerend voor het schaat sen in Nederland. Het volgende selectiemoment staat alweer voor de deur, genieten is er nau welijks bij. Uytdehaage: „Ik moet me in de komende dagen niet te veel laten afleiden door de gevoelens die deze titel los maakt om me heen." S3: Derde plaats houvast voor Groenewold n 2»nnawald bleef ongesla- erJe Vierschansentoernee. Gr1* nawald beste 'rdïer schansen ~»shofén - Sven Hanna- ieft de 50ste editie van Vkchansentoemee ge- n. De 27-jarige Duitse lekger bleef ongeslagen. n was hij ook de beste in titishofen. Voor het eerst in :niniedenis van het evene- eeÉgevierde een schans- iitir bij alle vier onderde- rwtëischofshofen bleef gatvald met afstanden van stai schansrecord) en inieter (282,9 punten) de Gitti Hautamaki (280,4) en eelenrijker Martin Höll- ti#74,2) voor. am jhoff kan 13 Sierra Leone d4dam - Barry Hulshoff is es aat om bondscoach te van Sierra Leone. De Tried vliegt vandaag door burgeroorlogen :rde West-Afrikaanse te praten met verte- Drdigers van de voetbal- tfulshoff (55) kreeg vori- ind zijn ontslag bij het KV Mechelen. Dat Hgal verrassend, want de 1 Aat bovenaan in de twee de. Voorzitter Van den ert besloot Hulshoff na ?j Jjke spelen weg te sturen, .de concurrentie naar Vj te veel inliep. Iwangh dreigt advocaat en -Schaatser Jakko angh wil kost wat ?déelname afdwingen aan ingswedstrijd voor htjmpisch startbewijs op meter. De rijder van ilect dreigt een advo- r alte schakelen om een Bofte dwingen bij de we- Kijerwedstrijden in Hee- r h, volgend weekeinde. Sttrijden Jochem Uytde- Erben Wennemars en Hersman om de laatste its op de mijl in Salt La- i van Velde maakt de rond. De tijd lijkt stil te staan in Frimley Green door Dennis Jansen frimley green - Tussen de ne velsluiers, die het meer langs de Lakeside Country Club een spookachtig beeld geven, zijn in de vroegte van de zaterdag al twee oranje klompen te ontwa ren. Daarin staat een stevige supporter uit Weert, die de hele nacht heeft gereisd. Met de auto en per boot. Het is niet uit te sluiten dat hij al wat drankjes achterover geslagen heeft. Om in de stemming te komen. Lo gisch, over tien uur zal de partij van Bamey beginnen. De tijd staat stil in Frimley Green. Het pittoreske plaatsje op vijftig kilometer van Londen komt één volle week per jaar tot leven, tijdens het WK darts. Dan, zo aan het begin van een gloednieuw jaar, komt 's we relds grootste dartcircus langs. In een ons-kent-ons-sfeer. „Het is één grote reünie heerlijk", ge niet Co Stompé. „Het grappige is dat alles hetzelfde is geble ven." Hetzelfde. Ach ja, loop op vrij dagavond, aan de vooravond van het WK, de lounge binnen van het Lakeside International Hotel, kijk naar rechts en je kunt er gif op innemen dat je daar Andy Fordam ziet zitten. In zijn hoekje. Op zijn barkruk. Alsof de Viking er het hele jaar is blijven zitten. Met een enorm glas bier in zijn al even kolossale knuist. Een abonnement op de Embas sy is voor eeuwig. Natuurlijk, er zijn wat nieuwe namen bijgeko men, maar eigenlijk zien we elk jaar dezelfde gezichten. En zelfs die zijn niet veranderd. De baard van Martin Adams is al ja ren op dezelfde wijze getrimd, zijn bril heeft nog hetzelfde Nederlandse supporters in de Lakeside Country Club. Foto: GPD/Ad van Hasselt vooroorlogse montuur. Het schreeuwerige hawaii-shirtje van Wayne Mar die. Colin Monk die nog steeds geen sokken draagt. Het Bamey-kettinkje van Raymond van Bameveld. De witte gympies van Andy Ford ham. „Iedereen kan zichzelf blij ven hier. Iedere darter komt hier thuis", overdrijft persvoorlichter Robert Holmes niet eens. Thuis is de Lakeside Country Club, identiek ingericht als alle jaren daarvoor. Met dezelfde opstelling van de tafels, gedekt met rode lakens, het hoogpolige tapijt, de asbakken in dezelfde vorm. Het eten dan? Niks hoor. De patatten zijn opnieuw bleek en groot en dobberen als van ouds in een dikke laag vet. Proef ze en de smaak van alle jaren ligt weer op je tong. En bij de Embassy horen anek dotes, elk jaar verteld, elk jaar een tikkeltje aangedikt. Zoals het verhaal van Bobby George, die in het toernooi van 1980 twee detectives aan zijn hoteldeur kreeg. De Engelsman, bijge naamd Mister Glitter vanwege het vele goud om en op zijn li chaam, werd beticht van dief stal. Een televisiekijker, die kort daarvoor was bestolen van zijn juwelen, had in de ringen van George de zijne herkend en had subiet de politie ingeschakeld. Tevergeefs, de man had zich tot opluchting van George vergist. Trouw aan de Embassy zijn ook de rituelen. De stokoude official die de spelers bij de entree naar het podium begeleidt met een vlag boven het hoofd. Of Mas- tercaller Martin Fitzmaurice, die al jaren hetzelfde roept ('Lady's and gentlemen: Let's play darts!! dezelfde grappen (over Duit sers) uit de mouw schudt, maar de zaal elk jaar weer aan de voe ten krijgt in zijn 'finest hour'. Het is allemaal hetzelfde, maar niemand krijgt er genoeg van. frimley green/an? - Ray mond van Bameveld is zijn jacht op zijn derde titel bij de Embassy overtuigend begon nen. De Hagenaar had in zijn eerste optreden bij officieuze WK weinig moeite met de Engelse veteraan Bobby Ge orge (3-1). De Nederlandse debutant Vincent van der Voort wist zich niet voor de tweede ronde te plaatsen. Hij liet zijn kansen liggen en ging met 3-2 onderuit tegen de Oostenrijker Mensur Suljovic. Voor Co Stompé begint het toernooi vandaag. De Embassy verenigt traditie met show. Sport met amuse ment. Weet ook Cedric van der Gun. De Ajacied is voor het eerst in de Lakeside Country Club en kijkt zijn ogen uit. „Schitterend! Kippenvel! Dit moet je gewoon één keer in je leven meegemaakt hebben. Die man met die vlag, prachtig! Dat soort dingen moet toch altijd zo blijven. Ik baal nu alweer dat ik straks naar huis moet." Want, weet hij, de Embassy is het gewoonste circus ter wereld. Waar niemand vreemd opkijkt als Ted Hankey 's morgens om tien uur zijn eerste biertje be stelt. Waar de darters in de zaal zitten tussen de uitzinnige me nigte en gewoon een boer laten als ze dat willen. Omdat de kloof tussen de dartsterren en hun toeschouwers net zo klein is als de afstand tussen de triple twin tig en triple één. frimley green/gpd - Het voortbestaan van de Embassy, het officieuze wereld kampioenschap darts hangt aan een zij den draadje. Engeland, het land waar het prestigieuze toernooi wordt gehouden, neemt in ja nuari 2003 een wet aan die het niet lan ger mogelijk maakt de naam van een si garettenmerk te verbinden aan een sportevenement. In Nederland is dat al langer verboden. Het sigarettenmerk Embassy, product van Imperial Tobacco Ltd., is sinds de oprichting van het toernooi in 1978 ver bonden aan het WK dat zaterdag in Frimley Green begon aan zijn 25ste edi tie. Het bedrijf stak dit jaar meer geld dan ooit in het evenement, bijna 400.000 eu ro. Peter Dyke, topman van Embassy, sprak afgelopen weekeinde zijn zorgen uit over de nabije toekomst. Hij hoopt deze week op een onderhoud met Ri chard Cabom, de Engelse minister van sport. Behalve de Engelse dartbond (BDO) is ook de BBC, die jaarlijks 160.000 euro voor de rechten betaalt, gespreks partner. „Maar veel hoop op een door start hoeven we niet te hebben. Een wet is een wet. De kans dat de Embassy vol gend jaar nog bestaat is klein", aldus Lakviar Singh van de BBC. Volgens Robert Holmes, persvoorlichter van de Embassy, staat het vast dat het WK ook in 2003 een editie krijgt. „Maar wij maken ons zorgen. In de For mule 1 barst het van de tabaksreclame en het WK snooker wordt ook gesponsord door Embassy. Zij hebben onlangs ver lenging gekregen. Waarom zouden wij dan een uitzondering zijn?" IN DE HERHALING De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet verge ten. Wim Rijsbergen, die dit seizoen met Gerard Bakker, Jeanet van der Laan en Peter Blangé wekelijks op het sportweekeinde te rugblikt, zet het Flip Massaar-zaalvoetbaltoernooi en de opvol ging van Louis van Gaal in de herhaling. Gisteren heb ik het zaalvoet baltoernooi in de Groenoord- hallen bezocht. Ik vind dat Flip Massaar een standbeeld verdient. Als je ziet wat een el lende er aan de hand is in het Leidse voetbal, dan vind ik het knap dat hij zo'n toernooi weer voor elkaar krijgt. Flip is altijd voorz'n club LFC in de weer en dan doet-ie dit er nog bij, klasse. Er werd bij de prijs uitreiking ge zegd dat het toernooi ei genlijk moet doorgaan, maar ik denk dat de kandi daten om de organisatie over te nemen niet in de rij staan. De waardering voor Flip wordt nog groter als het toernooi er straks niet meer is. Het viel me wel op dat de belang stelling voor het toernooi is verminderd. Vroeger stonden de mensen rij en dik langs de kant. Het tweede onderwerp dat ik wil aansnijden is de opvolging van Louis van Gaal, het lijkt wel een aflevering van een so ap-serie. Er is een aantal stro mingen dat een eigen kandi daat naar voren schuift, bij voorbeeld Kees fansma van Canal+ en fohan Derksen van Voetbal International die Wil lem van Hanegem pushen. Dan is er nog een stroming die Frank Rijkaard wil terugha len, omdat hij nog niet zo lang geleden is gestopt en de gene ratiekloof met de voetballers klein is. En dan zijn er nog mensen die zeggen dat er een bondscoach genomen moet worden die vooral aardig ge vonden wordt. Zelf zit ik niet in de categorie waarin wordt gezocht. Ik ben geen vriend van Kees fansma en ik zit evenmin in het groep je van Johan Derksen. Je moet als trainer ook het bedrijven van politiek in je bagage heb ben. Een aantal dingen moet je nu eenmaal niet hardop zeg gen. Van Basten heeft vijfjaar helemaal niets met voetbal te maken willen hebben, hij roept dat hij er wel voor voelt om iets te gaan doen en een week later kan hij een verkorte cursus vol daan. Huub Stevens, omdat hij zich vijf jaar staan de heeft gehouden bij een van de moeilijkste clubs in Duits land, dan zal hij dit ook wel kunnen. Frank Rijkaard, want in zijn tijd is er niksjiaar bui ten gekomen dat niet door de beugel kan. Martin Jol, al wordt daar nu van gezegd dat het een nadeel is dat-ie een Hagenaar is, zo is er altijd wel wat. Ik denk dat Willem van Hane gem de beste papieren heeft, omdat hij zoveel steun heeft in de pers. En dan weet ik nog wel een goede assistent voor hemHoewel, Willem en ik waren het vroeger nog wel eens niet met elkaar eens. Al denk ik dat het goed is om een assis tent te hebben die laat horen wanneer het niet goed gaat. Tot slot wil ik alle lezers van de krant een gelukkig 2002 toewensen en ook mijn colle ga-columnisten.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 17