KUNST CULTUUR 'Niemand in Leiden weet meer van jazz dan wij' Renée Fleming is werkelijk 's werelds mooiste sopraan h 'Van The Man' kan veel maken Nieuwe opleiding voor popmanagers Theaters op Broadway staan voor vuurproef Hans en Grie verplicht volwassen F Nieuwe film "!ef Leni Riefensta Nominaties vo^ U2 en India.Ag Montserrat Caballé terug maandag 7 JANUARI 2002| Hot House wellicht naar kleine zaal Stadsgehoorzaal Kunstvoorwerpen van Paaseiland new york - Er zijn weinig eilan den die meer fascineren dan Paaseiland in de Stille Oceaan. Dit eilandje, een van de meest geïsoleerde, toch bewoonde plekken ter wereld, is vooral be kend om zijn kolossale stenen koppen. Een tentoonstelling in het Metropolitan Museum of Art in New York laat zien wat de Rapa Nui, de bewoners van Paaseiland, nog meer voor in trigerende kunstvoorwerpen hebben nagelaten. Zoals dit ne gentiende-eeuwse beeldje van hout, schors en riet, dat naar al le waarschijnlijkheid een geta toeëerde Rapa Nui-krijger voor stelt. Cursusbrochure van LAK leiden - Afrikaanse dans, grafi sche technieken en fotografie: vanaf 11 januari staat de nieu we brochure van het LAKthea- ter (Cleveringaplaats 1 in Lei den), boordevol cursussen, weer in de informatiestan daards. De brochure kan van maandag tot en met vrijdag, tussen 14.00 en 16.30 uur, ook telefonisch worden a vraagd via nummer 071-5124890. Fleur Bouwer Muziektalent 2001 Rotterdam - Klarinetüste Fleur Bouwer is gistermiddag uitge roepen tot Jong Muziektalent van 2001. De 16-jarige winna res, die studeert aan het Con servatorium van Amsterdam, moest hen opnemen tegen zes andere finalisten. De prijs, ruim 4500 euro (10.000 gulden), wordt jaarlijks uitgereikt door de Stichting Jong Muziektalent Nederland (SJMN) die zich ten doel stelt jonge begaafde musi ci op te sporen en hen te hel pen bij het opbouwen van een internationale carrière. door Rody van der Pols leiden - Noem een willekeurig Leids podium en de kans is groot dat Hot House er ooit gestaan heeft. Al sinds de oprichting, ruim dertig jaar geleden, leidt de op een na oudste jazzclub van Nederland het bestaan van een zwerfkat. Een eigen stek zou zo langzamerhand geen overbodige luxe zijn. En inderdaad, de nog te bouwen kleine zaal van de Stads gehoorzaal biedt daartoe een uit gelezen kans. „Maar", zegt Hot House-voorman Frank Eikhuizen streng, „alleen op onze voor waarden. En daarover valt niet te marchanderen." En over die voorwaarden moet nog onderhandeld worden. Sterker nog, over de hele relatie Hot House-Stadsgehoorzaal moet door de betrokken partijen nog eens goed gesproken wor den. „Want in tegenstelling tot wat in de Aalmarktplannen staat, hebben Stadsgehoorzaal directeur Petra Unger en ik hier over nog geen woord gewisseld. Die suggestie is blijkbaar ergens in de krochten van het gemeen tehuis ontstaan." Niet dat Eikhuizen afwijzend staat tegenover toenadering tus sen de concertzaal aan de Bree- straat en zijn jazzclub. Nu de ge meente de favoriete optie van Hot House heeft afgeschreven - een ondergrondse ruimte onder De Waag - en de derde keus van de jazzclub, het LVC, als 'niet wenselijk' heeft aangemerkt, blijft de Stadsgehoorzaal als enig reëel alternatief over. Het zou zonder meer een grote stap voorwaarts zijn ten opzichte van de huidige locatie: de tuinzaal van Sociëteit De Burcht waar nu één a twee keer per maand een optreden wordt georganiseerd. „We zijn heel blij met de gast vrijheid van De Burcht, maar ei genlijk is dat een conferentiezaal en geen concertpodium", zegt Eikhuizen. „Twee jaar geleden is een subsi dieaanvraag ingediend om van de tuinzaal een concertpodium te maken, maar dat heeft de ge meente toen helaas afgewezen. En zo zitten we nu zonder vleu gel, zonder kleedkamer, zonder fichtnet en zonder goede hore- cafaciliteiten. En als er een beet je stevig gespeeld wordt, hoor je dat op straat en begint de buurt te piepen." Maar, zoals gezegd, een eventu ele verhuizing gebeurt alleen onder de voorwaarden die Hot House stelt. In dat opzicht sluit de jazzclub aan bij de muziek die ze programmeert: compro misloos. In de woorden van Eik huizen: 'voorhoede-muziek'. En daarin schuilt ook de relevantie van Hot House. „In een stad van 120.000 inwoners móet gewoon een podium voor actuele mu ziek bestaan, moet er ruimte voor trendsetters gemaakt wor den." Wat zijn die voorwaarden dan precies waaronder Hot House wenst te werken? Eikhuizen somt ze eens fijntjes op: „Ten eerste: artistieke autonomie. Ten tweede: behoud van identi teit. Ten derde: volwaardig mee draaien tijdens primetime. En ten vierde: de participatie van onze onbetaalde professionals. Want dat is wat wij zijn. Geen amateurs of vrijwilligers, maar professionals. Er is niemand in Leiden die meer van jazz weet dan wij." Die eerste twee voorwaarden - artistieke autonomie en behoud van identiteit - spreken voor zich: geen buitenstaanders die zich te bemoeien met de eigen zinnige programmering. Wat betreft het meedraaien tijdens primetime: „Daar bedoel ik mee dat we niet weggedrukt willen worden op een maandagavond. We willen gewoon op een zater dagavond onze artiesten kun nen neerzetten." En dan die laatste eis: eigen mensen aan de deur, achter de bar, noem maar op. „Dat is om de kosten te drukken. De zwaar betaalde me dewerkers van de BV Stadsge hoorzaal zijn te duur voor ons. Bovendien krijg je dan de situa tie dat om twaalf uur het peper dure nachttarief ingaat en wij ons boeltje wel kunnen pak ken." Bij dat laatste punt plaatst Petra Unger, directeur van de Stads gehoorzaal, haar vraagtekens. „De programmering is van Hot House, maar het personeel is van de Stadgehoorzaal. Dat lijkt me voor zichzelf spreken." Maar liever treedt Unger nog niet te veel in details over een eventue le samenwerking. Daarvoor wil ze eerst eens met de mensen van Hot House rond de tafel gaan zitten. De goede wil is er in ieder geval. „Ja, ik vind het een prachtig idee", zegt Unger. „Hot House zet goede artiesten neer en het zou een prachtige aan vulling vormen op onze eigen programmering. Mocht het onverhoopt toch niet lukken op de voorwaarden van Hot House, wat dan? „Dan blij ven we zitten waar we zitten", zegt Eikhuizen. Dus met alle na delen van dien, maar in ieder geval eigen baas. Doorgaan zul len ze hoe dan ook, zwervend of gehuisvest. „Want het is een verslaving. We zijn echte jazzjunkies." 1 Hot House-voorman Frank Eikhuizen: „In een stad van 120.000 inwoners móét gewoon een podium voor actuele muziek bestaan." Foto: Hielco Kuipers muziek recensie Aad van der Ven Concert: Renée Fleming (sopraan) en Jean-Yves Thibaudet (piano). Werken van Joseph Marx, Franz Liszt, Richard Strauss, Claude Debussy en Sergej Rachmaninov. Gehoord: 6/1, Concertgebouw, Amsterdam. Montserrat Caballé houdt zich nog slechts met de grootste moeite staande, Kiri Te Kanawa verkeert eveneens in de nada gen van een prachtige carrière en ook Jessye Norman is niet meer de oude. Dus Renée Fle ming is nu toch werkelijk 's we relds mooiste sopraan. Dat kwam zij gisteravond bewijzen met een Uederenrecital in de Grote Zaal van het Concertge bouw. Zij deed dat in diverse avondjurken van Gianfranco Ferré, aldus meldde het pro gramma, en vergezeld door nie mand minder dan de pianist Jean-Yves Thibaudet. Kan het mooier? Liederen met pianobegeleiding in de Grote Zaal: dat kan alleen bij echte sterren. Renée Fleming, begon nen als jazz-zangeres, is zo'n ster zonder dat zij zich als zo danig gedraagt. De Amerikaan se sopraan zou de moederrol op zich kunnen nemen in een remake van 'The Sound of Mu sic', zoveel ongecompliceerde blijheid straalt zij uit. Haar stem is niet in staat een wanklank voort te brengen. Een verkeerde intonatie lijkt ook uitgesloten. De hoogte is nooit schel, en de laagte nimmer geforceerd. Daartussen glijden haar ho ningzoete vocalen moeiteloos heen en weer. Prachtig zoals zij dat zachte sprongetje omlaag maakte op het woord 'Ruhe' in het lied 'Ruhe, meine Seele' van Richard Strauss. Dit is niet alleen een prachtige, maar ook buitengewoon egale stem. Doordat Fleming had verkozen in het Concertgebouw Duitse, Franse en Russische muziek te zingen was duidelijk te horen waar haar sterke pun ten en haar grenzen liggen. Wie haar opname van Richard Strauss 'Vier letzte Lieder' kent weet hoe fraai zij de zachte ly riek bij deze componist weer geeft. Maar de vervoering van 'Cacilie' kwam gisteravond ook heel goed over. Vier liederen van Richard Strauss werden gecombineerd met een viertal van de qua stijl met hem verwante Oostenrijkse compQnist Joseph Marx. Daar tussendoor speelde Thibaudet, zo iemand laat zich niet alleen als begeleider gebruiken, met fenomenale vingervaardigheid de Tweede Ballade van Liszt. Nog overtuigender was hij in Debussy ('Clair de lune' en 'Feux d'artifice'). Welke andere pianist speelt dit repertoire met een dergelijke transparantie en subtiliteit? Ook Renée Fleming bracht in Debussy ('Chansons de Bilitis') iets bijzonders tot stand. Haar stem, enigszins ge voileerd, is ideaal voor deze muziek. Helaas echter is haar slechte Franse dictie een handi cap. Ook de Russische taal zit haar dwars. Zij heeft er de stem niet voor en waarschijnlijk evenmin de mentaliteit. Een aria uit Komgolds opera 'Die tote Stadt', als toegift gezongen, bracht Fleming weer thuis. Het publiek aanbad haar. jeugdtheater recensi< Paulien Koopmans Voorstelling: 'Hans en Grietje', Jeugdtheater Sonnevanck en Ni Ensemble Muziek: Gerard Beljon. Jean Debefve en Sophie Kassies. I Annemarie Feltmann en Arjai Schoolderman Sopraan: Ingrid Ka Gezien: 5/1Leidse Schouwburg, I „Een akelig verhaal, niks kinderen", zo wordt nu theatervoorstelling 'Han< Grietje' al in de eerst mir getypeerd. Terwijl de rnuzi ten van het Nieuw Ense^ van achter opkomen, siss" de zaal toe: „Niemand is zi) ven zeker. Er is een heks ij bos, die kinderen kookt ine pot". Dit zet meteen de siijh re toon van een sprookjjor kommer en kwel. go Het verhaal is bekend: Ha$d Grietje wonen met hun \ye en zijn egoïstische, nifen vrouw aan de rand van hefcn Ze worden op een dag h<^r rig, eenzaam en alleen ac^t gelaten in het bos. Als ze-fb ogen al hebben gesloten,), c handen theatraal gevouwq v wachten op de komende dye zien ze plotseling het ^er phuisje van de heks. da Maar dit feitelijke verhaaljto de voorstelling ondergesfoij Bij deze 'Hans en Grietje') li het om het emotionele vetsh dat daaronder ligt. Over pjbl je buik van de honger, om alleen achter gelatefed worden door je ouders. Js' klein te voelen, afhankelijl&t anderen. j|er Die emotie wordt zeer poqib vertaald door de muzikaler sopraan Ingrid Kappellen door de spelers Arjan Scbr derman en Annemarie ird mann, die om beurten vee stiefmoeder en Hans en Gjer spelen. Ingrid Kappelle bijvoorbeeld uit als gulzige| die eerst een lieve oma maar allengs steeds wredl wilder wordt, terwijl ze volpropt met rijstebrij, toi kaasfondue, patat met naise, everzwijn, pom] soep, en veel meer zware I Deze heks zorgt er tegelijl dat het emotionele verha; ontwikkelt. Aanvankelijk Hans en Grietje nogal doi onnozel. Zo zien ze er oc met hun gebitjes met voi stekende tanden. Daarna: dragen ze zich als struisvf die hun kop in het zand si voor de werkelijkheid; haverklap vallen de kindei slaap als het leven te gru1 wordt. Pas als ze bij de hi gevaar verkeren, moeten realiteit onder ogen ziei daarmee is 'Hans en Gi prachtig dramatische vooi ling over verplicht moeteifli groeien en volwassen wordjj^ =u n\ Berlijn - De 99-jarige Duitish gisseuse en fotografe Leniihii fenstahl brengt voor het eeègi 48 jaar weer een film uirirl werk over de onderwaterwBu van de Indische Oceaan gajva 22 augustus, de honderdst^i s jaardag van de cineaste, iniet mière. Componist Gitti Moroder werkt momenteeker de muziek voor de film. Rie{J7 tahl verwierf artistieke faani haar propagandafilms vooll zi-Duitsland. Haar films ovf" Olympische Spelen in 19i i Berlijn (Olympia) en ovel rijkspartijdag van de NSD^da Nümberg (Triumphs des aa lens) zijn zowel gelauwer£V; bekritiseerd. Riefenstahl acj naar eigen zeggen aanvang onder de indruk van Adoli>rc] Ier, maar nam eind jaren 41 afstand van de dictator. L, new vork - Soulzangeres aArie heeft met haar de^ 'Acoustic Soul', dat juich|te recensies ontving, maar voq nog geen enorm verkoopsik^ is, zeven Grajnmy-nomirr in de wacht gesleept. Zanjg Alicia Keys werd zes heer g mineerd. De meeste nomintGï heeft de Ierse rockgroep Ulrn kregen, die in het verledéeli een groot aantal Gramliss heeft gewonnen. U2 is achtjm genomineerd. Andere artifln die in meerdere categorieëmeL genomineerd, zijn onder ajte ren dirigent Pierre Bofte countryzangeres Alison Krker de rapgroep OutKast, T In, Burnett, Nelly Furtado, Sttrij Tyler en Lucinda Williams Er winnaars worden op 27 feraH bekendgemaakt tijdens k Grammy-uitreiking in Los A les. muziek recensie Maaike Borst Concert Van Morrison. Gezien: 4/1, Oosterpoort, Groningen. Het is een beetje gemeen. Eerst je band het podium op sturen en die een nauwelijks bijzonder nummer ten gehore laten bren gen, en dan als je zelf eens een keer verschijnt langdurig saxo foon gaan spelen. En dat terwijl je zo'n stem hebt. Maar Van Morrison kan veel maken. Dertig jaar lang niet lachen op het podium, bijvoorbeeld. Hij staat er vrijwel stoïcijns, met zijn eeuwige hoed en zonnebril op. Soms bewegen de vingers van zijn linkerhand op en neer. Dan weer knipt hij met duim en middelvinger van zijn rechter hand het ritme mee. Veel meer heeft hij visueel niet te bieden. Of het moet de manier zijn waarop hij zijn hoofd naar ach ter, en zijn aanzienlijke buik naar voren gooit als hij zijn strot opentrekt. Want daar gaat het natuurlijk allemaal om, dat Van The Man zijn strot open trekt. Daarvoor is de Oosterpoort in Groningen uitverkocht. Niet voor de drie man sterke blazerssectie, en ook niet voor Candy Dulfer die als 'special guest' meedoet. Ze ker niet voor het slappe slaggi- taartje dat steeds maar die irri tante funky akkoordjes blijft spelen, met - heel zelden - een rock 'n roll loopje tussendoor. En zelfs niet voor het ham mondorgeltje van vaste man Georgie Fame. Nee, het draait allemaal om die stem. Ruim veertig platen maakte Van Morrisson de afge lopen dertig jaar en daarmee werd hij zo geliefd dat er zelfs een heel tijdschrift aan hem is gewijd. Wat zou er overblijven den haag/gpd - In september van dit jaar gaat een nieuwe op leiding voor popmanagers van start Dat heeft Conamus, orga nisatie ter ondersteuning van Nederlandse lichte muziek in binnen- en buitenland, bekend gemaakt. De opleiding op HBO-niveau bij Fontys Bedrijfshogeschool in Tilburg moet de expertise van Nederlandse managers van popmuzikanten vergroten. Momenteel is slechts een klein aantal managers in de Neder landse muziekscene op profes sionele wijze actief', aldus een woordvoerder van Conamus. Het initiatief voor de opleiding ontstond enkele jaren geleden toen tijdens een conferentie over het exporteren van Neder landse muziek bleek dat de ken nis van Nederlandse managers over de gang van zaken binnen de muziekindustrie zeer beperkt is. Het merendeel van de managers werkt parttime, stelt Conamus, waardoor expertise slechts in beperkte mate wordt opge bouwd. Instroomniveau van de oplei ding is een afgeronde VWO-, HAVO-, of MBO-opleiding. Maar ook worden cursisten toe gelaten die minstens een jaar werkervaring hebben in de mu ziek-, show- en entertainment business. als die stem er niet was? Niet zo veel, eerlijk gezegd. Afgezien van de ijzersterke blazers, en erg op de achtergrond dat or geltje, is er muzikaal niet zo bijster veel te beleven. En zelfs die steeds weer terugkerende sax- en trompetsolo's gaan ver velen. Gelukkig is er dus die stem. Die het mooist tot uiting komt in ballads, zoals 'Sometimes we cry". Het is moeilijk voorstel baar dat iemand die er zo onge ïnteresseerd bij staat, met zo'n intens gevoel kan zingen. Zelf heeft hij wel gezegd dat optre den voor hem iets is dat er ge woon bij hoort. Leuk is het niet. Nummers schrijven, dat is leuk, en ze voor de eerste keer opne men. Maar ze keer op keer live spelen, dat is gewoon 'een ding' dat moet. Hij straalt het uit. Maar gelukkig klinkt het, zelfs niet tijdens de wel erg plicht matige covers 'Brown eyed girl' en 'Gloria', nergens zo. new york/anp - De theaters op Broadway in New York staan de komende tijd voor een vuur proef. De verkoop van kaartjes is sinds de aanslagen van 11 sep tember met zeven procent ge daald. Om het tij te keren, zijn de exploitanten volgens de Brit se omroep BBC een grote recla mecampagne begonnen om toeristen en anderen tot een be zoek aan hun shows te verlei den. Toeristen die tot 16 januari meer dan 500 dollar (550 euro) uitgeven in een groot aantal winkels, restaurants en musea, krijgen gratis toegang tot musi cals en andere voorstellingen in het New Yorkse theatercfistrict. De gemeente New York heeft voor de actie 2,5 miljoen dollar uitgetrokken. Zij heeft 50.000 kaartjes ingeslagen. Daarvan zijn 16.000 gegeven aan liefda digheidsinstellingen en mensen die na de aanslag op het World Trade Center bij het reddings werk waren betrokken. Het gebrek aan belangstelling leidde ertoe dat diverse voorstel lingen, waaronder de musical 'Kiss Me Kate', voortijdig wer den afgebroken. Normaal is eind december al de helft van alle zitplaatsen in de theaters voor januari en februari gereserveerd. Nu gold dat voor slechts 15 procent van de plaat sen. barcelona/ap - De Spaanse sopraan Montserrat Caballé heeft afgelo pen weekeinde voor het eerst in tien jaar weer op het toneel gestaan. In het Liceu Theater in haar woonplaats Barcelona zong ze in de opera 'Henry VIII' van Camille Saint-Saens samen met de Amerikaanse bari ton Simon Estes. De 67-jarige Caballé kon het afgelopen decennium door ziekte niet optreden. Vanavond wordt ze in het Liceu gehuldigd, omdat het dan precies veertig jaar geleden is dat ze in het theater haar debuut maakte, in 'Arabella' van Richard Strauss. Ze krijgt het eerste exemplaar van het fotoboek 'Montserrat Caballé: Veertig jaar in het Liceu aangeboden. Caballé werd in 1992 ook bij anderen dan operaliefhebbers bekend, doordat ze een album opnam met Oueen- zanger Freddy Mercury, getiteld 'Barcelona'. Het album bevatte het herkenningslied van de Olympische Spelen die in 1992 in Barcelona werden gehouden. Foto: EPA Van Morrison met eeuwige hoed en zonnebril. Foto: WFA

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 16