Katwijk nie eens met kabeltarief 7 DUIN BOLLENSTREEK '2001 Was keerpunt voor bestrijdingsmiddelengebruik' Noordwijk Totaal belooft duizend huizen in vijf jaar Katwijkse architect ontwerpt kinderdagverblijf en appartementen bij De Kro 'Mechanisatie' toont fraaie staaltjes van techniek Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 Restaurant De Vuurtorer past zich aan omgeving a4( Tulpenkeuringen bij Cl WEKEN VOOR 22,00 Door de mand bij dranktesten noordwijk - Bij alcoholcontro les in Noordwijk zijn dit week einde een 19-jarige Noordwij- ker, een 23-jarige Rijnsburger en een 45-jarige Katwijker ge snapt. De Noordwijker werd wijdagnacht aangehouden op de Glaiolusstraat en bleek ruim anderhalf keer te veel te hebben gedronken. Op de Beeklaan werden zaterdagnacht de Rijns burger en zondagmiddag de Katwijker' aangehouden. De Rijnsburger had twee keer te veel op, de Katwijker meer dan drie keer te veel. De Katwijker kon direct zijn rijbewijs inleve ren. Politie vangt inbrekersduo noordwijk - Aan de Van Pan- huysstraat in Noordwijk zijn za terdagavond rond half acht een 36-jarige Hagenaar en een 40- jarige Noordwijker op heter daad betrapt toen ze wilden in breken in een tuincentrum. De politie werd gealarmeerd door een getuige via het alarmnum mer 112 en kon de verdachten aanhouden op het moment dat ze op de vlucht sloegen. De po litie onderzoekt nog of de man nen meer inbraken op hun ge weten hebben. Bromfietser botst tegen auto hiliegom - Een 31-jarige brom fietser uit Lisse is gisteravond op de kruising Singel-Leidse- straat in Hillegom op een 41-ja rige Hillegomse automobiliste gebotst die hem geen voorrang verleende bij het afslaan. Hoe wel er slechts materiele schade was, nam de politie de twee be trokkenen mee naar het bureau voor een blaastest. De brom fietser bleek bijna vier keer te veel te hebben gedronken. Crosser gaat over de kop katwijk - Een 32-jarige Katwij ker is gisteravond gewond ge raakt toen hij met zijn vierwieli ge crossbrommer over de kop sloeg. Het ongeluk gebeurde in de Asterstraat in Katwijk, door dat de bestuurder een stoep rand raakte. De Katwijker moest met nek- en rugletsel naar het ziekenhuis. Bromfietser gewond na val noordwijk - Op de Noordwijk- se Hoofdstraat is gisteravond een bromfietser ernstig gewond geraakt bij een val. De 45-jarige Noordwijker ging om onduide lijke reden onderuit en klapte met zijn hoofd op straat. Om dat de man geen helm droeg, raakte hij daarbij zwaargewond. maandag 7 januari 2002 katwijk - Voor de bouw van ongeveer veertig appartementen en een nieuw onderkomen van de stichting Kinder opvang Katwijk (KOK) wil de gemeen te in zee met architect Groosman van de Katwijkse Ontwikkelings Maat schappij. Hij mag, als ook de gemeen teraad akkoord gaat, zijn bouwplan aan De Krom verder uitwerken. Zowel de gemeente als de stichting KOK geven de voorkeur aan zijn ont werp boven de plannen van de pro jectontwikkelaars Svenskahuis en Am- stelland, vooral omdat die minder nauwkeurig zijn uitgewerkt. In Groos- mans ontwerp zitten drie apparte- mentenblokken en een kinderdagver blijf dat grenst aan De Krom. De architect moet nog wel goed kijken naar de afstand van de nieuwe appar tementen tot de bestaande woningen aan de Zeester. Die bedraagt in het ontwerp 11,5 meter, maar dat geeft de huidige bewoners weinig privacy in hun tuin en beperkt voor de nieuwko mers het zonlicht in huis. Om dat te gen te gaan, wil de gemeente dat Groosman de bouwplannen iets ver schuift en verlaagt, bijvoorbeeld door enkele twee-onder-een-kapwoningen neer te zetten in plaats van de gesta pelde appartementen. Als ook het ge bouw voor de kinderopvang wat op schuift, kunnen bovendien een paar oude beuken blijven staan. Er is geen tijd meer om nadere u kingen van de andere architect te vragen, want de gemeente wi het eind van het jaar in elk gev gebouw voor de kinderopvang hebben. Dan krijgt zij namelijk euro van de rijksoverheid. di Belangstelling voor een machine waarmee het hollen van hyacintenbollen een stuk makkelijker gaat dan met de hand. Foto: Henk Bouwman lisse - In de hallen van P. Bakker op het bedrijventerrein Meer en Duin in Lisse is tot en met morgen de 52ste editie van de jaarlijkse Mechanisatietentoonstelling voor het bloembollenvak te zien. Hoewel het een echte vaktentoonstelling betreft, komen altijd ook veel andere geïnteres seerden naar de show om iets te zien over de voortgang in de mechanisatie van het bollenvak. Dat kan, want op een oppervlakte van ongeveer 12.000 vierkante meter wordt door 115 exposanten het nieuwste van het nieuwste gepresenteerd. Voorzitter J. Berbee constateert dat sinds de invoering van de mechanisatie in het vak, zo'n zes tig jaar geleden, er verschrikkelijk veel is gebeurd. „Nog altijd zijn er nieuwe uit vindingen, maar ook wordt er constant gewerkt aan het verbeteren van bestaan de machines, materialen en gereed schappen. Verder heeft natuurlijk de komst van de computer veel ontwikkelin gen teweeg gebracht. Berbee stelt vast dat het aantal echt nieu we vindingen in de loop der jaren is afge nomen, maar ook dat er nog genoeg nieuws is te ontdekken. „Op deze show zijn er in ieder geval de nodige noviteiten en het aantal verbeteringen is ontelbaar", aldus Berbee bij de opening. Midwinterflora Op één punt brak de tentoonstelling dit jaar met een traditie. Normaal gesproken wordt hij gelijk gehouden met de Mid winterflora van de CNB. Dit jaar is dat anders: terwijl de mechanisatietentoon stelling morgen juist weer de deuren sluit, gaan die van de Midwinterflora morgen open. ,Aan de ene kant is het wel aardig om vast te stellen dat nu het publiek de aandacht niet over twee shows hoeft te verdelen, men aanzienlijk langer bij ons te gast blijft. Desalniette min vinden we het jammer dat we dit keer niet beide shows tegelijk hebben. Volgend jaar zal dat in elk geval wel weer zo zijn", aldus Berbee. Zowel vandaag als morgen is de Mecha nisatietentoonstelling van 10.00 tot 21.30 uur geopend. sassenheim - Een intensieve lobby heeft ervoor gezorgd dat 2001 een keerpunt is geworden voor het gebruik van bestrij dingsmiddelen in de bollensec- tor. De verboden op de schim melbestrijders maneb en man- cozeb zijn ingetrokken. Boven dien heeft de bezwaarcommis- sie van het College Toelating Be strijdingsmiddelen het CTB in overweging heeft gegeven om nog eens goed te kijken naar het verbod op het gebruik van de stof chloorthalonil, eveneens een grondontsmetter. „In 2000 jaar zou zo'n stap niet zijn ge zet", constateert voorzitter J. Langeslag van de Koninklijke Al gemene Vereniging voor Bloem bollencultuur in het blad Bloembollencultuur. Ook richting de politiek heeft de sector successen geboekt, zegt Langeslag in een toelichting. Be gin vorig jaar liet staatssecretaris Faber de bollentelers nog weten dat ze te weinig voortgang heb ben geboekt bij het terugdrin gen van het gebruik van bestrij dingsmiddelen. Bij de bespre king van de belangrijke nota 'Zicht op gezonde teelt' kreeg de sector in november juist com plimenten van de grote politieke partijen voor wat is bereikt op KAVB ziet succes voor bollenlobby dit gebied. Bovendien laat de politiek niet langer de oren han gen naar milieugroepen, stelt Langeslag. „Politici hebben in de gaten gekregen dat milieu- en natuurgroepen de realiteit in sterke mate geweld aandoen Minister Pronk (milieu) heeft aangegeven dat er met Neder landse producten niet mis is. De milieubeweging moet volgens de politiek zijn zegeningen tel len en niet telkens procederen." Met dat laatste doelt Langeslag met name op Allure, een voor de bollentelers belangrijke schimmelbestrijder met als werkzame stof chloorthalonil, die de rechter verbood in af wachting van een herbeoorde ling door het CTB. De Milieufe deratie Zuid-Holland had de zaak bij de rechter aanhangig gemaakt toen het CTB besloot het middel voorlopig te blijven toelaten in afwachting van de herbeoordeling. Uiteindelijk viel het middel bij het CTB bij de herbeoordeling ondanks een jarenlange toela ting uit de boot. Het college schrapte het middel met als ar gument dat de fabrikant onvol doende rapportages had aange leverd over de effecten van de grondontsmetter. Langeslag be grijpt die beslissing nog altijd niet, omdat hetzelfde CTB op grond van dezelfde rapportages wél een positief advies gaf aan de Europese Commissie. De bollensector ging tegen die af wijzing in beroep en de be- zwaarcommissie lijkt de telers gelijk te geven. Inmiddels zijn minister Pronk (milieu) en staatssecretaris Fa ber (landbouw) met het CTB een andere beoordelingsmetho- noordwijk - Duizend huizen in vijf jaar. Volgens de nieuwe lo kale partij Noordwijk Totaal kan dat. Sterker nog, het is een 'af spraak' die de partij met de in woners van het dorp wil maken. Gisteravond presenteerde de fu- siepartij van drie lokale fracties - en daarmee niet alleen de groot ste lokale partij in de Duin- en Bollenstreek maar ook de groot ste partij van Noordwijk - zich zelf, de kandidaten voor de ge meenteraad en nog een aantal andere afspraken die in het ver kiezingsprogramma komen. De duizend huizen moeten ko men in de nieuwe wijken Boechorst en Offem-Zuid en verder verspreid door het dorp. Er is bijvoorbeeld nog ruimte voor woningen op het Brouwer- en het Haakterrein, aan de Kerk straat en de Losplaatsweg, bij de Witte School en Morgenster. Volgens lijsttrekker Gerard Duijndam is die hoeveelheid huizen in zo korte tijd haalbaar. Anders zouden we het niet zeggen", zegt hij. Duizend hui zen, dat is dubbel zoveel als er nu voor de komende vijf jaar op het programma staan. „In Lisse en Noordwijk is het woningte kort in de Duin- en Bollenstreek relatief het hoogst", zegt Duijn dam. „Over acht jaar zijn er 1500 nieuwe huizen nodig. Met honderd per jaar haal je dat niet." Van de nieuwe huizen zou 35 procent sociale woning bouw moeten zijn, vindt Noord wijk Totaal. De partij wil daarbij extra aandacht voor jonge star ters en voor senioren. De andere 'afspraken' die tussen de toespraken en het shan- tykoor De Zeekanters door ge lanceerd werden tijdens de drukbezochte bijeenkomst in het gloednieuwe Palace Hotel, gaan grotendeels over minder concrete onderwerpen. Maar daarom zijn die niet minder be langrijk, vindt de partij. Zo wil Noordwijk Totaal de badplaats een voorbeeld maken voor vei ligheid. Daarbij horen camera- toèzicht en harde maatregelen tegen onveiligheid in het uit gaansgebied. De ruimteproblemen van zmlk- school De Duinpieper krijgen bij de partij ook een hoge prioriteit. Dat valt onder het op peil bren gen van het onderwijs, net als een uitbreiding van voor- en na schoolse opvang en het aanstel len van vakleerkrachten voor muziek-, zwem- en gymnastiek onderwijs. De partij zet verder in op het volledig aansluiten van de Beek laan op de N206 en wil als de boulevard is opgeknapt het Pa- laceplein en Vuurtorenplein aanpakken, het strand aan de Langevelderslag ontwikkelen en strandexploitanten meer vrij heid geven. Na de verkiezingen, waarbij de nieuwe lokale partij een goede kans maakt om bij de grootste fracties te horen, wil Noordwijk Wethouder Hak van Nes (links) en Gerard Duijndam - respectievelijk lijstduwer en lijsttrekker van Noord wijk Totaal - tijdens de presentatie van de nieuwe partij in Palace. Foto: Dick Hogewoning Totaal een portefeuille senio renbeleid in het leven roepen. Jongeren zouden georganiseerd moeten worden met een jonge- renburgemeester aan het hoofd, staat onder de afspraak 'jonge ren serieus mee laten denken en doen'. Noordwijk Totaal is ontstaan uit een fusie tussen Verenigd I 'Stijging in strijd met afspraken' door Saskia Buitelaar katwijk - De gemeente Katwijk gaat protesteren tegen de tarief verhoging die kabelexploitant Casema heeft ingevoerd. Volgens burgemeester en wethouders is de prijsstijging van 12 eurocent per maand in strijd met de ge maakte afspraken. De gemeente stapt desnoods naar de rechter. Katwijkers hebben sinds vorige maand de keuze voor een basis pakket van zeventien televisie zenders of het uitgebreidere standaardpakket. Daarvoor be talen zij maandelijks respectie velijk 5,25 euro of 7,04 euro. Katwijk heeft met Casema afge sproken dat die tarieven jaarlijks mogen stijgen met de prijsindex (vanwege de inflatie) of als er sprake is van buitengewone kos tenstijgingen waar Casema niets aan kan doen. Volgens de kabelexploitant is dat nu het geval. De 12 eurocent per abonnee extra is nodig om dat de aanbieders van commer ciële televisieprogramma's Casema in de nek blazen. De te levisiemakers en de kabelexploi tanten in Nederland zijn al jaren verwikkeld in een strijd om geld. De commerciëlen willen af van het gebruik dat zij de exploitan ten geld betalen voor het door geven van hun programma's via de kabel. Ze willen juist geld ontvangen van de exploitanten die hun programma's mogen uitzenden. De radio- en televi sieaanbieders worden steeds dwingender, want ze rekenen erop dat de exploitanten de po pulaire zenders toch niet van de kabel durven te halen. Eurosport bijvoorbeeld betaalt ge ;di allang niet meer voor dod van programma's, maar.a vangt een vergoeding. Die f zender nu wat verhogen grootste deel van de prijssi1 voor Casema-abonnees ,EI doordat nu ook de Hollan h, dia Groep (RTL4, RTL5, ie] en SBS6 Groep (SBS en hun betaling aan de explpj stopzetten. ee Casema zag zich genoocj om voor alle 1,4 miljoen nees de tarieven te verfje legt een woordvoerder uit.i is het alternatief? Als wi hard spelen, heb je een kas er vijf zenders van de kabaEi dwijnen. Dan tref je de abipti nog harder. Dat drama flip een paar jaar geleden in Aijh dam gezien. Toen is CNNrv de kijkers verdwenen. Dieipc ting kan het dus uitgaan." c Bovendien, zegt de woordm der, is de kritiek van de |pl merciële zenders te begijiei „Wij betalen auteursrechtere de publieke zenders, matie commerciëlen moeten oitv talen. Deze tegemoetkcjn aan HMG en SBS is een stapje in de richting van jfil behandeling." U. De gemeente Katwijk vindfl onterecht dat Casema die_ ten op de abonnee verhaal is tegen de afspraken, waf stijging is het gevolg van c handelingen en dus bernf" baar door Casema, meneif W. Daarom gaat Katwijk, ge van de circa honderf meenten in het gebied' Casema, protesteren tegaj? verhoging. Desnoods stap. gemeente naar de rechter P te dwingen dat Casemafe! houdt aan de afspraken. [U1 de overeengekomen voor de toelating van (nieuwe) midde len. In plaats van een geheel ei gen methodiek zal het college een werkwijze gaan volgen die meer aansluit bij die andere EU- lidstaten. Dat voorkomt dat het CTB steeds weer aanvullende vragen indient bij fabrikanten, die er vervolgens weinig trek in hebben om alleen voor Neder land kostbare aanvullende in formatie te vergaren en in te le veren. Ook dat is volgens Lange slag een winstpunt, al verwacht hij niet dat er dit jaar al nieuwe middelen ter beschikking ko men. noordwijk - Restaurant De Vuurtoren is een raadsel. Al meer dan een maand is het Noordwijkse restaurant geslo ten. 'Tijdelijk', volgens een briefje op de deur. Voor een verbouwing', staat er. Maar het heeft er alle schijn van dat de deuren voorlopig niet open gaan. In het restaurant boven het Vuurtorenplein is namelijk nog geen timmerman, loodgie ter of stucadoor gezien. En na tuurlijk ook geen klanten of koks. Het spookplein heeft zijn spookrestaurant. Wat er precies aan de hand is met het restaurant is niet dui delijk. De telefoon is afgeslo ten, de eigenaar is niet te be reiken. Maar zo'n raadsel is dat nu ook weer niet. „Nee, het is van Ronnie van de Putte", lacht een van de andere on dernemers aan het plein cy nisch. Van de Putte, de man die alle panden aan het plein bezit, en ze allemaal laat ver vallen. Beweegredenen? Onbe kend. Het plein aan het uiteinde van de Koningin Wïlhelminaboule- vard verloedert rustig verder. De andere ondernemers rond het Vuurtorenplein, zij die nog niet de handdoek in de ring hebben gegooid, maken zich al langer zorgen. En een groot, donker, dicht voormalig res taurant maakt dat er niet beter op. „Zou jij hier nog gezellij komen rondwandelen", vrapj een van de overgebleven dr peren. „Nou, ik niet. Als ik 1 anders kan vinden...r J: Het is niet moeilijk te begrij pen wat hij bedoelt In de mer is het al niet veel meerjer maar nu, 's winters, ligt het Vuurtorenplein erbij als eer ruïne die herinnert aan betf t tijden, als een oud afgebroller keld kasteel aan de oevers ie, een woest meer in de Schot- hooglanden, of het Colossd in Rome. Ooit een en al lui|m en glorie. Nu giert een koudoc wind rond de dichtgetimmta de winkelpanden. En de dau. schijnen nog te lekken ookl sombere bruine kleur van li restaurant versterkt alleen f maar het desolate gevoel digf het Vuurtorenplein uitstraé a: Restaurant De Vuurtoren in sloten. Voor een verbouwiijeti „Ja ja", zegt een andere onflo; nemer.Als je een zaak heb e op dit plein, dan ga je tochl 0 verbouwen? Wat schiet je dj mee op?" Het is, zo vreest f een kwestie van tijd voordaf eerste stenen door de ruitej van het restaurant gaan. „B dan zal het mij benieuwen zt die ramen ooit worden gei reerd." „Nooit", zegt een der. „Never", volgens een cN de. Hoofdschuddend werpft ze nog een blik. 1 sl id Ike Noordwijk, Noordwijks Belang en De Noordwijker. In de ge meenteraad bezetten de drie partijen momenteel acht van de 21 zetels. lisse - Voor tulpenkwekers, -handelaren en -broeiers orgai veiling CNB in Lisse tulpenkeuringswedstrijden. Deze keuijd; vinden plaats in de expositiekas van CNB in het handelscenve aan de Grachtweg. De tulpenkeuringen worden gehouden and achtereenvolgende donderdagen en vrijdagen te beginnen op r 11 januari. f Deelnemers dienen aan vier van de zes keuringen mee te dof bij deelname aan alle zes de keuringen worden de vier beste rel ten meegeteld. De eerste vijf plaatsen geven recht op deelnam! T het Nederlands kampioenschap tulpen keuren op het Hollander wers Festival te Bovenkarspel op 20 februari. pp

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 14