La France keert naburige kerk de rug toe Oegstgeest wil fietsen stimuleren 'Ganzen hebben status van heilige koeien' Werken Nog geen beloning zuinig waterverbruik Groen licht ondergrondse milieucontainers Leyhof Nog geen geld voor oplossen verkeersknelpunten maandag 7 JANUARI 2002 OP LOCATIE Vroege vogels werken op zon dagochtend aan lichaam en geest. Jonge generaties draven in trainingspak door wei en duin. Ouderen gaan in net pak naar de kerk. Uitslapen is er op de christelij ke rustdag niet bij. Wie Gods woord wil horen moet uiterlijk tien uur in de houten bankjes aanschuiven. „Geloven is altijd een werkwoord", zegt de pre dikant van de rooms-katholie- ke Matthiaskerk in Warmond. Wie het niet lukt om op zon dagochtend te komen kan ove rigens gebruik maken van de variabele kerktijden: ook op zaterdagavond om zeven uur kunnen gelovigen terecht voor hun wekelijkse portie heil en zegen. De kerk is nog niet half gevuld als de dienst begint. Wierook vult de gangpaden en het ge mengde koor zingt met onvas te stem. De organist zoekt aan sluiting bij de zangers. Met zijn ene hand probeert hij het koor ondertussen te dirigeren. Voor het altaar wordt de Driekonin genkaars aangestoken door drie mannen van verschillende leeftijden. „Warmond is een van de weinige gemeenten met een Driekoningenkaars", zegt de voorganger trots. Drie gezinnen met kinderen zitten vooraan in de kerk en houden zich muisstil. Voor de jongsten moet de dienst onbe grijpelijker zijn dan de tover kunst van Harry Potter. De predikant praat in raadselen. Wij struikelen op klaarlichte dag, in de bloei van ons leven zijn wij als doden. Scheur dan de wolken uiteen en kom, zoals morgenlicht het duister ver drijft. Maak ons open voor U, de komende en wees ons gena dig Hoewel het een eucharistie viering betreft is vreugde ver te zoeken. De liedteksten zijn vol blijdschap en hoop, de zingen de gezichten zijn strak gespan nen. Geen lach te bekennen. Wel veel gehoest van grieperi ge bejaarden. Tussen zang en collecte steekt de predikant zijn parochianen een hart onder de riem. „De aanhouder wint: wie zoekt zal vinden. En God lóat zich vin den." Maar daar moet je dus wel aan werken. „Geloof is geen bezit, maar altijd een werkwoord." Na de hostie en het slotgebed herneemt het gewone leven zijn gang. De kerkgangers stro men naar buiten. Gelach klinkt. Een van de kinderen uit de voorste rijen haalt opge lucht adem. „Kunnen die lied jes voortaan niet een stuk kor ter? En wel een héél stuk kor ter. D'r zitten er een paar tus sen in het koor, die écht niet kunnen zingen hoor. Tsjonge jonge. Niet om aan te horen." Met grote passen banjert de jongen dwars door de kerktuin naar het voetpad langs de He renweg. „Ja sorry hoor, even een stukkie afsnijden." Erna Straatsma door Jan Preenen zoeterwoude - Zoeterwoude- naars die weinig water verbrui ken, krijgen voorlopig nog geen korting op de rioolrechten. De gemeente had dat beloningssys teem dit jaar willen invoeren, maar ziet daar nog geen kans toe. Op z'n vroegst profiteren inwoners die het riool weinig belasten pas in 2003 van de kop peling van waterverbruik en ri oolrechten. Degenen die veel water verbruiken, moeten dan juist meer betalen. Volgens wethouder Van der Kooi is sprake van een technisch probleem. „Eigenaren van wo ningen in Zoeterwoude betalen rechtstreeks rioolrechten aan de gemeente. Huurders worden niet aangeslagen. De verhuur ders berekenen de kosten echter wel door. Als wij nu iedereen zouden aanslaan, zou dat bete kenen dat huurders dubbel be talen. Het lijkt voor de hand te liggen om die rioolrechten uit de huur te halen, maar zo sim pel is het niet." Voorzitter F. de Graaff van wo ningcorporatie Willibrord be vestigt dat: „De opbouw van de huren zit ingewikkeld in elkaar. Je bent er niet door eenvoudig de huur te verlagen. We moeten dat voor elk type woning afzon derlijk bekijken. Desondanks moet het mogelijk zijn om dit systeem ook in Zoeterwoude te hanteren. Elders in de regio is dat immers ook het geval." Hij verwijst daarbij onder meer naar Alkemade, Boskoop en Leider dorp. Van der Kooi tekent daar bij echter aan dat in die ge meenten zowel eigenaars als huurders al rechtstreeks riool rechten betaalde en dat van doorberekening in de huur geen sprake was. Om Zoeterwoudenaars te prik kelen zuiniger met water om te gaan, willen burgemeester en wethouders op korte termijn overleg plegen met Willibrord en de particuliere verhuurders. Van der Kooi: „We moeten dit probleem kunnen oplossen. Uitstel betekent zeker nog geen afstel. We hebben een jaar om een goede methode te ontwik kelen." De Graaff juicht dat toe. door Eric Went leiderdorp Bouwer Hopman In- terheem mag verder gaan met de aanleg van ondergrondse mi lieucontainers op de hoek van de Schildwacht en de Jacoba van Beierenlaan in de Leider- dorpse nieuwbouwwijk Leyhof. In september werden de werk zaamheden op last van de ge meente stilgelegd, in afwachting van de uitslag van een bezwaar schrift van buurtbewoner R. van Melle. Dat bezwaarschrift is nu officieel ongegrond verklaard. Van Melle diende op 11 augus tus, mede namens twintig ande re buurtbewoners, een bezwaar schrift in omdat hij vindt dat de plaats van de containers slecht gekozen is. Vlak naast de contai ners ligt een kinderspeelplaats. Hij vreest dat het uitzicht voor de kinderen bij het oversteken wordt belemmerd, omdat de bakken meer dan een meter bo ven de grond uitsteken. Boven dien komt er geen parkeerplaats bij de containers. Volgens Van Melle nodigt dat uit tot 'snel iets in de bakken gooien, waarbij al les wat ernaast valt niet wordt opgeruimd'. Ook is hij being voor geluidsoverlast als de con tainers geleegd worden, en voert hij aan dat niet alle kopers van tevoren wisten dat de bakken daar geplaatst zouden worden. De aanvraag voor plaatsing van de ondergrondse milieucontai ners is begin vorig jaar inge diend door bouwer Hopman In- terheem, als onderdeel van de privaat-publieke samenwerking met de gemeente. Hoewel de gemeente de bouwvergunning al op 18 juli verleend heeft, zou pas met de aanleg van de con tainers begonnen worden als het bezwaarschrift van Van Mel le was afgehandeld. Door een communicatiefout tussen de ge meente en Hopman Interheem is dat niet gebeurd. Op 24 sep tember begonnen medewerkers van de bouwer plotseling met de aanleg van de containers. Een dag later werden de werk zaamheden op last van de ge meente stilgelegd. Omdat de commissie beroep en bezwaarschriften de bezwa ren van Van Melle ongegrond verklaard heeft, is de weg nu vrij om de plaatsing van de contai ners af te ronden. Volgens deze commissie heeft 4le gemeente de bouwvergunning op terechte gronden verleend. Ook ziet de commissie 'geen gronden dat het advies van de welstands commissie op onzorgvuldige wijze tot stand is gekomen'. Voor Van Melle is de kous daar mee af. „Ik kan nu wel heel veel energie gaan steken in een ho ger beroep, maar daar pas ik voor. Iedereen in de buurt is met zijn eigen leventje bezig, dus dat betekent dat ik de kar weer zou moeten trekken. Ik er vaar te weinig steun om de schouders er nog onder te zet ten. Laat de gemeente het dan maar zelf uitzoeken, en de ver- antwoordelijheid voor deze maatregel dragen. Als er iets ge beurt, dan heb ik in elk geval ge waarschuwd." nden auto's LEIDSE REGIO [gestoken lancy Ubert eest - „De verrassingen bij ons binnen, maar de buitenkant moet straks rerwondering oproepen." :entrum La France in ;eest breidt uit. Luuk van in en zijn compagnon Ton is hebben ruim een mil- 0 gereserveerd en willen iderkomen, waarvan het drie jaar geleden nog :nd is veranderd, aan de it 'flink uitbouwen'. De indememers' willen me- extra ruimte winnen. „Om \j pi te kunnen blijven staan in ereld van evenementen en urjen met een thema." eapuwplannen van La France e niet op zichzelf. Een groot irjj 'an de Apollolaan in Oegst- moet op de schop. De ge lote wil een nieuwe sporthal eIfen, want het binnensport- ar plex wordt geofferd om het R(Pnds Lyceum aan meer les- kefn te helpen. Verzorgings- d Rustenborch wil woningen .kc ouderen bouwen. „Dit je iwbaleffect zou ons wel u kunnen helpen", zegt Van el, ïon. „Op de plek van de ischool zou een groot par ot errein kunnen komen. qeJag kunnen de medewer- 30 van het Rijnlands daarvan at likmaken en 's avonds on- vaisten. Het is de bedoeling ig( nze ingang te verplaatsen. e heeft de kerk geen last en van ons." ;errance is gevestigd in een l0d patronaatsgebouw dat de v Jrordparochie heeft toebe- ;a( 1 Vanaf de Rhijngeester- eb weg moet je, om bij het ^centrum te komen, met de ar( een plein oprijden dat ei- ;n om is van de rooms-katho- t j kerk. „We genieten al jaren [e >ad en daarin willen we ,r0idering brengen." Van der benadrukt dat vanaf de Partycentrum in Oegstgeest reserveert miljoen euro voor uitbouw De bouwplannen van La France staan niet op zichzelf. Een groot deel van de Apollolaan in Oegstgeest moet op de schop. Foto: Mark Lamers Rhijngeesterstraatweg niets te zien is van de aanpassingen. „De kerkkant blijft onaange tast." De verbouwing levert bijna het dubbele aantal vierkante meters op. De contouren waarbinnen de architect zijn ontwerp kan maken liggen vast. La France moet daarvoor wel een stuk grond ruilen met de gemeente. „Maai- gezien de voorspoedige onderhandelingen verwacht ik geen problemen", zegt Van der Zon die de architect de op dracht heeft gegeven een ont werp te maken dat 'een tikkeltje apart is maar naadloos in het gebied past'. In La France worden gemiddeld 375 feesten per jaar gegeven. „We kunnen vier kleine partijen tegelij keitij d draaien of één groot feest." De totale capaciteit van La France bedraagt 550 per sonen. „Maar die kunnen we niet allemaal in dezelfde ruimte ontvangen. Vandaar dat we een grote zaal willen bouwen die meer doelen dient. Een direc teur kan zijn nieuwjaarstoe spraak houden en even later vult een band het podium." Naast een multifunctionele zaal moet in La France ook een cen trale toiletruimte en een grote garderobe komen. „Dit is een oud pand en de toiletten zijn her en der verspreid. Dat werkt niet zo lekker voor de schoon maakploeg. Daarbij heeft een mooie, ruime toiletgroep meer elan." Van der Zon en zijn compagnon zijn in 1988 met La France be gonnen. „In die tijd genoten de themafeesten nog niet zoveel populariteit als nu het geval is." Een paar jaar later namen de twee het Hillegomse Treslong over. Ook hier pasten ze de for mule toe die bij een eigentijds partycentrum past. Grote ruim ten worden met barretjes, zit- hoekjes, kraampjes en winkel tjes aangekleed. De gasten wor den niet continu bediend, maar gaan op pad om een hapje en een drankje te halen. Doordat iedereen blijft rondlopen, wordt een feest geen stijve bijeen komst. In het pand in Oegstgeest moe ten de feestgangers het gevoel krijgen dat ze in Frankrijk ver blijven. De decors zijn speciaal voor dat doel ontworpen. De gasten kunnen zogenaamd een reis te maken met de legendari sche Train Bleu, die van Parijs in de richting van de Franse Riviè- ra rijdt. Op het perron kunnen ze beslissen om een bezoek te brengen aan het aldaar gelegen theater of om door te reizen naar de Cöte d'Azur. Volgens Van der Zon is de Ne derlander themafeesten nog lang niet beu. „De vraag naar dit soort evenementen groeit nog steeds. In ons land wordt op steeds hoger niveau gefeest. In Duitsland zet je lange tafels in een hal, laat je het bier rijkelijk vloeien en de party is compleet. In Nederland kan dat niet. Om je te onderscheiden van andere partycentra en klanten aan je te binden is het belangrijk regel matig iets nieuws te ontwikke len. In La France hebben we al drie decorwisselingen gehad. Nu zijn we toe aan een volgende verandering: een grootscheepse verbouwing." "^rdorp - De banden van rij geparkeerde auto's aan Jjloordkade in Leiderdorp de nacht van zaterdag op lag lekgestoken. Twee be- krs hebben aangifte gedaan ie vernielingen. De politie pcht dat meer Leiderdor- jvandaag aangifte doen. De jalen hebben vrijwel alle |en aan de straatkant met kies bewerkt. pene iviteiten Of i ;en aar/Lei der dorp - Na- lefhebbers kunnen zater- |9 januari meedoen aan chapsonderhoud in het ledijkse Bos in Wassenaar. (jlO.OO tot 14.00 uur wordt ledewerkers van het IVN t in het bos (aanvang bij lerij Nellesteyn aan de Irift 6). Zondag 20 januari het Milieueducatief Cen- een winterwandeling in j liderdorpse Houtkamp. lemers verzamelen om jrtiiur bij het MEC-gebouw. Interfeest Warmond ^ond - Het jaarlijkse War- dpse Schippertjes Winter- awordt komende vrijdag Vd. Het feest waar volgens 'Nganisatie 'altijd nog lang 'yvordt nagepraat' vindt re|s in tenniscentrum Dekker i' 'Veerpolder. Er zijn optre- ?'(*van het Warmonds Schip- :'1fcskoor en het Leidse Vis- ïkoor. Donateurs kunnen naar binnen, anderen be- drie euro. igreren vanuit "derdorp I i.rdorp - 'Emigreren vanuit stjrdorp'. Dat is de titel van kditoonstelling die vanaf za- ieig 12 januari te zien is in de tcjeidkamer aan de Erica- nflDe tentoonstelling geeft mpressie over emigratie ■n |t deze gemeente in de 20e eni Wat waren de beweegre- n p om huis en haard te ver- vonden mensen het geluk p zochten, of kwamen ze ij 1? De opening wordt ver- ?iddoor de Canadese ambas- Ar in Nederland, H. Serge- nd eiJ ipreksgroepen ngeest rcEEST/leiden - De Rijn- Groep begint komend |aar met gespreksgroepen buders van kinderen met iiiatrische problemen. Be ltellenden kunnen zich laanmelding en/of infor- p wenden tot Rian van Erp imma Straathof: tel. 071- 555. door Pieter van Langevelde oegstgeest - Oegstgeest haalt de ganzen die overlast veroorzaken in de buurt van zorgcentrum Rusten- borch voorlopig niet weg. Tot augustus gaat de ge meente door met eieren rapen. Mocht na de zomer blijken dat het aantal ganzen niet is afgenomen, dan staan andere maatregelen ter discussie. D. Batenburg, wiens ouders in een aanleunwoning bij Rustenborch wonen, is bijzonder teleurgesteld over de weigering om ganzen te verwijderen. De afgelopen weken was de situatie 'meer dan verschrikkelijk'. Begin vorig jaar klaagden de directie van Rustenborch en an dere omwonenden ook al over de 'ganzenterreur' in hun omgeving. De soms agressieve vogels zouden re gelmatig wandelaars lastigvallen. Enkele bewoners stelden dat de situatie 'onhoudbaar' was. „De ganzen van Oegstgeest hebben dezelfde status als de heilige koeien in India", zegt Batenburg. „Ganzen- belangen wegen kennelijk zwaarder dan het belang van de volksgezondheid van ouderen." Hij vindt dat de gemeente ook de plicht heeft de vogelpoep weg te halen. „De gemeente Oegstgeest heft hondenbelasting en verplicht eigenaren tot het opruimen van de drol len. Waarom geldt deze verplichting tot direct oprui men van de stront niet voor de gemeente Oegstgeest?" Batenburg is van plan een klacht in te dienen bij de in specteur voor de volksgezondheid. Zijn ouders bewe ren veel last te hebben van de uitwerpselen van de vo gels. Volgens Batenburg zijn stoep en brug van de Apollolaan structureel spekglad door de vogelpoep. Hij stelt dat de slecht ter been zijnde bewoners van de aanleunwoningen bij Rustenborch hierdoor gemakke lijk onderuit gaan. „Onlangs is er nog iemand gevallen die daarbij een gebroken arm opliep." De gemeente is al enige tijd bezig met eieren rapen, in de hoop dat de ganzenpopulatie op de lange termijn afneemt. In Haaswijk, waar bewoners al geruime tijd klagen over ganzenoverlast, doet de gemeente hetzelf de. Een woordvoerder van de gemeente zegt dat andere mogelijkheden voor de gemeente om overlast te be perken gering zijn en dat ze het bestaande beleid daar om handhaaft. „De gans is een beschermde vogel. Af schieten mag niet zomaar." Volgens de gemeente woordvoerder kunnen omwonenden ook zelf bijdra gen aan de beperking van overlast: „Misschien moeten ze eens stoppen met het voeren van de beesten." door Ema Straatsma oegstgeest - Met het oplossen van negen verkeersknelpunten en het plaatsen van extra fietsen rekken willen burgemeester en wethouders van Oegstgeest het fietsgebruik stimuleren. Geld voor extra fietsvoorzieningen willen ze vanaf 2003 beschikbaar stellen. De plannen voor het stimuleren van fietsgebruik staan in de fietsnota van het college. Daarin worden alle huidige voorzienin gen en de wensen voor de toe komst opgesomd. Waar het geld voor de maatregelen vandaan moet komen is nog niet duide lijk. 'Met deze nota wordt der halve niet beoogd dat de uitvoe ring van de projecten is verze kerd', staat in de inleiding van de fietsnota. Na een rondgang door de ge meente luidt de conclusie, dat negen verkeersknelpunten een oplossing verdienen. Zo ont breekt op de Eysingabrug een fietsersoprit aan de kant van de Johan Wagenaarlaan en zou de Oortbrug een extra afrit richting Hazenboslaan moeten hebben. De brug over het Oegstgeester Kanaal, tussen de Dorpsstraat en de Haarlemmerstraatweg, is te smal. De fietsoversteek op de Kleyn Proffijtlaan kan veiliger, evenals het kruispunt van de Warmonderweg en de De Kem- penaerstraat. Andere knelpun ten zijn de Schoutenburgstraat, de kniising van de President De fietsenrekken bij winkelcentra als de Lange Voort voldoen niet meer. Foto: Mark Lamers Kennedylaan met de Dorps straat en de oversteek over de Geversstraat bij het Endegees- terlaantje. Ook de mogelijkheden om fiet sen te stallen moeten verbete ren, vinden B en W. Met name bij de winkelcentra aan de Lan ge Voort en de De Kempenaer- straat zijn de mogelijkheden te beperkt. Bovendien zijn de hui dige fietsenklemmen in 'veel ge vallen van een matige kwaliteit'. Het college stelt voor jaarlijks veertig fietsenklemmen te ver vangen, in overleg met de win keliersverenigingen. Ook alle re creatievoorzieningen in het dorp moeten op termijn goede fietsparkeervoorzieningen heb ben. Bij alle bushaltes moet mi nimaal één fietsbeugel komen, zoals buurgemeente Leiden die ook heeft.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 13