'Maak haast met hulp aan asielzoekers' 'De Beestenmarkt strijdt voor een beter imago 'Als heks sta je open voor alles dat er is' R1 Bezoekje van politici aan 'Duitse' Rijn Gouwe Lijn menwerking zorginstellingen Leidse regio Leidse universiteit voegt drie talencentra samen LEIDEN maandag 7 JANUARI 2002 door Peter Groenendijk leiden - Diverse politici uit de Leidse regio brengen op 31 ja nuari en 1 februari een bezoek aan het Duitse Karlsruhe. Het projectbureau Rijn Gouwe Lijn organiseert het reisje. Namens de gemeente Leiden zal in elk geval wethouder Hillebrand naar Duitsland afreizen. Ook statenleden van de provincie Zuid-Holland en vertegenwoor digers van de Kamer van Koop handel Rijnland gaan mee. De reis is bedoeld om besluitne mers meer inzicht te geven in de voor- en nadelen van een light- railtraject door een groter ge bied, dat ook een grote stad doorsnijdt. De Rijn Gouwe Lijn zal, als het aan het projectbu reau en de gemeente Leiden ligt, onder meer door het centrum van Leiden rijden, maar ook grote delen van het traject over bestaand spoor afleggen. „Karls ruhe is een vergelijkbaar light- rail-project", zegt projectleider Liemburg, die de reis organi seert. „In Nederland bestaan dergelijke projecten nog niet. Dus is het een goed idee om daar eens te gaan kijken." In Karlsruhe is de in de jaren tachtig aangelegde lightrail-ver- binding een groot succes. De sneltram vervoert passagiers vanuit de wijde omgeving naar het centrum van Karlsruhe, waar mensen voor de deur van warenhuizen kunnen worden afgezet. De rit van de sneltram door het centrum van de stad, in Leiden een bekritiseerd on derdeel van het lightrail-plan, is volgens een woordvoerder van de vervoersdienst in Karlsruhe juist de sleutel tot het succes van de Karfsruher lightrail. Mechanisatie' tont fraaie aaltjes techniek ld erval leotheek 'l N - Een videotheek aan de 2"|iolen in de Merenwijk is a (avond rond kwart voor overvallen door een on- Tpde man. Op dat moment er twee medewerkers, han en een vrouw, in de panwezig. De overvaller )8{jgde de vrouw die achter [lie stond met een mes en "^eld. Inmiddels was de 'naelijke medewerker ook balie gelopen, maar hij osjt lijdzaam toezien hoe zijn ja werd gedwongen geld kassa in een tas te doen. bp ging de overvaller er lo- teren, zoals door Robbert Minkhorst leiden - Voor de PvdA is de maat vol. Het Leidse opvanghuis waar jonge asielzoekers begeleiding krijgen, is veel te lang dicht. Ver antwoordelijk wethouder Laurier moet snel een n jvandoor. Een zoekactie je politie had geen resul- 't ijgsvondst woning N - De politie heeft vrijdag woning aan de Willem ijgerlaan een forse hoe- t id softdrugs gevonden. ten gingen daar kijken om- t een ruit van het huis was »oid. Ter plekke roken zij lasjlucht. Vervolgens von- Öj in de woning twee grote jn hennep, een kleinere n een hoeveelheid hasj. irekers an toe - In een woning aan de ke van Hichtumstraat is dagnacht ingebroken, de ruit van de achterdeur laan kwam de inbreker :n en nam een televisie en mee. Zaterdag werd een H an de Rijnsburgerweg :ht'. Via een balkon en rnielde ruit kwam de da rmen en stal geld, siera- u diverse documenten, uis aan de Druivenstraat S vrijdagmiddag eveneens L» venst bezoek via een ;ebroken voordeur. Wat s gestolen, is onbekend. en oplossing presen- allang was beloofd. In schriftelijke vragen aan bur gemeester en wethouders eist PvdA-raadslid Wijfje ophelde ring. Het Foyer-project ligt sinds de zomer stil. De voorziening biedt jonge asielzoekers met een verblijfsstatus onderdak. In een vleugel van het voormalige Eli sabeth-ziekenhuis aan de Hooi gracht kregen ze hulp bij scho ling, het vinden van een baan en bij hun inburgering. Het tehuis moest dicht nadat de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) eigenaar was geworden van het ziekenhuis. De gemeen te kon tot dusver geen vervan gend onderkomen vinden. De vijf medewerkers van het Foyer-project zitten daardoor al maanden werkeloos thuis. Hun loon wordt doorbetaald. De laatste bewoners hebben andere huisvesting gekregen. „Ten eer ste is het zonde als vijf mensen met doorbetaling van hun sala ris thuis zitten", vindt raadslid Wijfje. „Ik gun het ze van harte, maar het is niet de bedoeling. Ten tweede: wat gebeurt er met de opvolging van het Foyer-pro ject?" Wijfje wijst er op dat de raad- sommissie werk, sociale zaken en wijkbeheer herhaaldelijk heeft gevraagd naar een voorstel van Laurier over een vervolg. „We hebben een aantal keren gevraagd naar een notitie over hoe verder te gaan. Daar wach ten we nog steeds op. De wet houder heeft zelf gezegd dat de gemeente het belangrijk vindt om hiermee door te gaan. Daar ben ik het van harte mee eens, maar waarom duurt het alle maal zo lang?" Eerder trok de voorzitter van het Foyer-project, D. Iken, bij de ge meente aan de bel. Iken verwijt Leiden dat het de voorziening laat 'doodetteren'. Iken staat op de tiende plek van de kandida tenlijst van de PvdA voor de ver kiezingen. Zijn partij schrijft nu aan B en W dat 'er weinig schot zit in het realiseren van een nieuwe voorziening'. De gemeente heeft geprobeerd om het Foyer-project onder te brengen bij het Werkhotel. Dat is een nieuwe, vergelijkbare voorziening, maar dan van de SLS, en bedoeld voor dlle jonge ren. Wijfje zegt evenwel te heb ben begrepen dat het 'inmiddels geen optie meer is'. Volgens wethouder Laurier is dat niet waar. Hij meldt dat een vervolg in het Werkhotel nog al tijd zeer goed mogelijk is. Hele maal zeker is dat niet, erkent hij, maar dat hangt alleen maar af van wat het bestuur van Foyer en de SLS willen. „Het is mijn grote wens dat het Foyer-project wordt ingebracht in het Werk hotel." Beide voorzieningen passen bij elkaar en Laurier vindt het overbodig 'om twee dingen naast elkaar te creëren'. Voor de Foyer-medewerkers zoekt de gemeente andere be zigheden. Voor de coördinator van het project heeft Leiden al wat anders gevonden. De ge meente heeft bedongen dat de medewerkers 'met voorrang kunnen solliciteren' bij het Werkhotel, aldus Laurier. - Drie zorginstellingen in de Leidse regio nen een 'stroke service'. Het doel hiervan is itiënten na een herseninfarct vanuit het zie- ïis sneller te laten doorstromen naar een leghuis en vervolgens naar de thuiszorg. De Omroep Valent, de Stichting Rijn-, Duin- en istreek en het Diaconessenhuis Leiden on dertekenen hiertoe morgen een samenwerkings overeenkomst. De drie richten bovendien in het Diaconessenhuis een afdeling op voor verpleeg huispatiënten. Op de langere duur willen ze gaan samenwerken bij het werven en opleiden van nieuw personeel, bij het stroomlijnen van onder steunende diensten en bij patiëntenvervoer. Dertiende Para Normaal Beurs in de Pieterskerk door Pablo Cabenda leiden - Het gaat erom meer in contact te komen met de natuur. En met de maan- fasen en het zonnejaar. „Want veel men sen hebben door kunstlicht en centrale verwarming totaal geen besef meer van de natuurcycli." Riza en collegaheks Tru dy verhelderen de grondbeginselen van de moderne hekserij op de dertiende edi tie van de Para Normaal Beurs. Het zijn twee van de ongeveer honderd paragnos ten, numerologen, astrologen, handle zers en adviseurs die menen een recht streeks lijntje te hebben met het hogere, dit weekeinde in de Pieterskerk. Riza: „Mensen denken vaak: O, dat is een heks. Die is eng. Maar ik ben ook huis vrouw en moeder van twee kinderen." En met kerst aten ze ook gewoon kal koen. „Maar wel met citroen voor de zonnenergie, salie voor bescherming en basilicum voor kracht." Wat blijkt: het heksenbestaan is voor ie dereen weggelegd. Letterlijk. Ook man nen kunnen heks worden. Al is in eerste instantie niet helemaal duidelijk voor welke club je je precies opgeeft. Als een dame uit het publiek nou eigenlijk wel wil weten wat dat nou inhoudt 'een heks zijn', dan blijft het antwoord vaag.Als je samenkomt met gelijkgezinden die in geestelijke harmonie met de natuur wil len leven. Dat je open staat voor alles dat is. En dat je jezelf de vragen stelt: wat ge beurt er in mijn leven? Wat doe ik met mijn stukje energie?" Zoiets. Niettemin: heksen zijn hot. Bij de stand van de esoterische boekhandel Starlight in Amsterdam staan de aartsvijanden heksen en engelen op de nummers een en twee van populairste onderwerpen. Heksenboeken vinden gretig aftrek bij jonge meisjes op zoek. Maar ook al ben je niet op zoek naar je innerlijke natuurge- nezeres, Starlight biedt nog allerhande lectuur op breed gebied: de Chakra Atlas, het Reiki Compendium of 'Katten Psy chisch Healen'. Een andere stand prijst zijn esoterische nering aan met: 'Nu is het tijd voor het versneld inlossen van je karmische bal last' en 'Luister naar je oergevoel'. Dat luisteren kan nog een hele opgave zijn met de alom aanwezige new-age- klanken en het geroezemoes waarmee de toekomst zich discreet aan rijen tafeltjes ontvouwt. „Ze willen allemaal horen hoe het met hun relatie zal gaan." Sabine Holleman kan het weten. Holleman heeft een glazen bol. Gekregen voor haar ver jaardag. Ze houdt zich al tien jaar bezig met magnetiseren en kaaitleggen. Kan ze ook iets voorspellen over de ko mende gemeenteraadsverkiezingen? „Oeh, daar weet ik heel weinig van hoor." Op de vraag of de huidige coalitie van PvdA, WD, D66 en Groenlinks een vervolg krijgt, volgt al na het trekken van vier kaarten een volmondig 'Ja'. De vraag of de PvdA de grootste partij blijft, is wat lastiger. Er moet de hulp worden inge roepen van het boek dat ondanks zijn handzame formaat toch de stellige titel 'Het Boek Met Alle Antwoorden' mag dragen. Als Holleman het naslagwerk der naslag werken op een willekeurige bladzijde openslaat, orakelt het: 'Het is de strijd niet waard.' Opgetrokken wenkbrauwen, en je vraagt je af of ergens tussen die honderden pagina's ook een simpel 'ja en 'nee' ophoudt. Maar een tweede con sult bij de kaarten geeft uitsluitsel. De kluizenaar wordt getrokken. „Dat staat voor eenzaam aan de top" legt Holleman uit. En ze concludeert daarmee heel voorzichtigjes dat de sociaal-democraten de grootste partij in de Leidse politiek blijven. „Maar pin me er niet op vast hoor. Zoals ik al zei: de meeste mensen hier stellen toch vragen over hun relatie." Helderzien den, para gnosten, nu merologen en andere advi seurs die me nen een recht streeks lijntje te hebben met het hoge re, bijeen in de Pieters kerk. Foto: Henk Bouwman leiden - De Universiteit Leiden krijgt één universitair talencen trum (UTC). Het nieuwe cen trum komt in plaats van drie be staande en moet per 1 april zijn opgericht. Nog deze maand be noemt het bestuur van de lette renfaculteit een directeur voor de nieuwe opleiding. Het nieu we talencentrum krijgt een plek in het Centraal Faciliteitenge bouw aan de Leidse Cleveringa- plaats. Om het UTC te kunnen huisvesten, verbouwt de univer siteit het faciliteitengebouw. Tot nu toe kent de universiteit maar liefst drie talencentra. Er is een facultair talencentrum, waar letterenstudenten en -docenten een vreemde, levende taal kun nen leren of hun kennis ervan op peil kunnen houden. Ten tweede is er het Inter Consul tancy Bureau (ICB), dat op com merciële basis %ai cursussen geeft in westerse en niet-wester- se talen. Tot voor kort was er ook nog het International Cen tre, dat onder meer Nederlandse taallessen gaf aan studenten die uit het buitenland komen. Al met al een verwarrende toe stand en trouwens ook niet winstgevend, zo bleek uit een onderzoek van de drie talencen tra zelf. In feite maakte alleen het ICB de afgelopen jaren winst. Het faculteitsbestuur zal aan de nieuwe directeur de eis stellen dat het nieuwe UTC winstge vend werkt. Dat kan door het cursusaanbod te vergroten, de prijzen te verhogen en de effici ency te verbeteren, zo redeneert het faculteitsbestuur. Het UTC zal ook openstaan voor niet-stu- denten die een taal willen leren. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEfOON 0 71 53 56 42-1 geknapt en kan het terras weer naar buiten. „Want we doen er hier alles aan om leuk publiek te krijgen. Wist je trouwens dat hier jaarlijks enkele honderden toeristen staan te kijken naar onze oude gevelsteen?" Jeugdkampen LCKV Het Üjkt nog heel ver weg, maar voor je het weet is het zover. Dan zit je in een tentje in het bos, cross je op een mountain bike door de bergen of hang je heel ontspannen rond een kampvuur. En voor wie nu al in de stemming wil komen: de brochure van de LCKV Jeugdva- kanties voor 2002 is uit Met speciale kampen, van abseilen tot feesten en van avontuur tot Frankenstein-spel. Ieder jaar kennen de kampeerkampen ruim 1500 deelnemers van 8 tot 18 jaar. En ieder jaar valt het niet mee om een keus te maken. De zomervakanties van LCKV, de Leidse Christelijke Kampeer Vereniging zijn een begrip in Leiden en omgeving. Daarom komt de club tijdig met de fol der uit. Het aanbod is dit jaar uitge breid. Nieuw is het kamp naar Zwitserland. Uiteraard zijn er de vertrouwde binnenlandse kam pen in Diever, Heerde, Ernst en Terschelling. Ook de sportieve outdoor-kampen in de Belgi sche en Luxemburgse Ardennen prijken weer op de agenda. De lichamelijk gehandicapten gaan zoals gewoonlijk naar Terschel ling. Wie zich wil inschrijven, moet zich wel realiseren dat er op de kampen van LCKV bepaalde re gels zijn. Zo wordt er voor en na het eten een momentje stilte ge vraagd, zijn mobiele telefoons verboden (de leiding is wel be reikbaar) en mogen er ook geen drugs mee op vakantie. Tot en met de tienerleeftijd wordt er ook geen alcohol geschonken. Daama, afhankelijk van de leef tijd, is dit in beperkte mate mo- gelijk. Meer informatie? 071 - 5722255. Persmuskieten Wat hebben Gerrit Kromrij, Maarten 't Hart en voormalig adjunct-hoofdredacteur Ruud Paauw van het Leidsch Dagblad met elkaar gemeen? Alle drie schreven ze een miniatuurboek je in uiterst beperkte oplage. Al vele jaren laat Antiquariaat Klikspaan rond de jaarwisseling De zijmuur van hotel Romantic Roses wordt re gelmatig ontsierd door graffiti. Foto: Hielco Kuipers een gering aantal boekjes ma ken van de hand van een beken de of minder bekende auteur. De werkjes, 215 in getal, met de hand genummerd en gedrukt op zwaar geschept papier, zijn een geschenkje van het antiqua riaat aan hun vaste klanten en relaties. Dit jaar mocht Paauw aan de bak. Hij schreef Mooie Persmus kieten. Een kort verhaal over een aantal redacteuren van het Leidsch Dagblad in de jaren zes| tig. Grappige, licht scandaleuze verhalen. Helaas is het mini boekje niet te koop. Maar juist daardoor des te interessanter voor de liefhebber van speciale uitgaven om zo'n werkje ergens op de kop te tikken. Eric-Jan Berendsen en Timoteus Waarsenburg aar Bernard Boers van ho- mantic Roses aan de Bees- arkt wordt er doodziek ijn bedrijf wordt nog geassocieerd met zuipen- lallende Engelsen die daar ïr, toen de zaak nog café ose heette, een regelmati- schijning waren. „Maar ik ;r nu ruim anderhalf jaar b nog geen Engelsman ge- riE Cwestie van beneden aan ot r alleen maar Nederlandse :k draaien. 12| ergert zich ook aan het it de zijmuur van zijn hotel kamers in het holst van cht regelmatig door spuit- nc tiesten wordt voorzien van >r leuke teksten. Zo stond tst 'Leiden zegt nee tegen s', op de muur gekalkt. Die )STwerd spoedig daama ver- )05fd in 'Leiden zegt nee tegen ,Wie dat doen? Wist ik r. Het ontsiert de buurt, d het dan ook onmiddellijk ET1loor er overheen te ver sie ïre heeft onlangs de voorge- gv igb vel van zijn hotel helemaal op geknapt en het metselwerk aan de zijkant van nieuw voegwerk voorzien. „De ondernemers hier in de buurt zijn bezig om dit ge deelte van Leiden leuk te ma ken. We willen van het imago af dat er op de (Nieuwe) Beesten markt altijd maar geknokt wordt en alleen maar rottigheid is. Daarom komt er na de winter ook een anti- graffitilaag op de gevel. Dan hecht de verf niet meer aan de muur. Verder hang ik aan de zijkant boven de ra men weer de ouderwetse'mar- kiezen om de zaak op te fleu ren." Boers heeft geen aangifte ge daan bij de politie. „Dat heeft toch geen zin." Hij steekt zijn energie liever in het opleuken van de buurt, en is daarbij niet de enige. „Zo heeft mijn buur man op de Nieuwe Beesten markt de zaak helemaal ver bouwd. Is hartstikke leuk gewor den." Boers kijkt reikhalzend uit naar komend voorjaar en zo mer. Dan is ook zijn zijgevel op

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 11