Drugssmokkelaars vaak weggestuurd ZONDAG OPEN Brugman Euromunt valt spontaan uit elkaar Vader duikt onder met dochter Rochelle Dader paskamermoord overleden warmond Cohen niet verbaasd over doping in voeding Leidsch Dagblad Tweede Kamer vindt situatie onacceptabel etigingvan e mkz-vlees Commissievergadering Flinterdunne ijspret Zomervakantie GEOPEND! van 11 tot 17 uur Leidsch Dagblad NR. 42815 LOSSE NUMMERS 1,05 2,31 ZATERDAG 1,50 3,31 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 5 JANUARI 2002 VAN ROY N EN VISSERS C.S. ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden Oei. (071) 5122362 hot"ti"ië koppeling ?n'f dollar )2'J tombranche olen gsm's lantelen den IJssel 1idloede weg a^ARC ibai n vzware' ,o 4tsketen "bij Dales up 'inV| Welles 3rdjn altijd r erewinterde on|jsten als het om 5in 'en gaat in. I d vi l Kans op gladheid Kassier Jan van Egmond van de Leidse Schouwburg toont de ka potte euro. Foto: Hielco Kuipers. door Saskia Decorte leiden - Kassier Jan van Egmond van de Leidse Schouwburg keek vreemd op toen hij een klant zijn wisselgeld teruggaf. De gouden, buitenste ring van een één euromunt was spontaan losge komen van de zilverkleurige binnenkant. Ver moedelijk is het de eerste euromunt in Neder land die vanzelf kapot gaat. Volgens woordvoerder M. van Woensel van de Koninklijke Nederlandse Munt heeft de klemver binding tussen de twee metalen het in dit geval begeven. Bang dat het veel vaker zal gebeuren, is hij niet. „Die idemverbinding is heel stevig." Nog steeds verbaasd en een beetje lacherig kijkt Van Egmond naar de overblijfselen van de ka potte euro in zijn hand. „Ik heb er echt niks geks mee gedaan", zegt hij terwijl hij de resten met twinkelende ogen bekijkt. De zilveren binnen kant lijkt als twee druppels water op ons oude dubbeltje. De goudkleurige buitenkant bleek net om de ringvinger van de kassier te passen. „Ik had wel zeep nodig om hem er weer af te krij gen." Een collega van hem vindt het voorval 'wel komisch'. „Ik ben wel een beetje bang dat ze al lemaal uit elkaar gaan vallen." De Koninklijke Nederlandse Munt slaat de eu ro's. Woordvoerder Mark van Woensel hoort voor het eerst dat de buitenkant van een euro munt spontaan loslaat. Hij ligt er echter niet wakker van. „Er is hier kennelijk sprake van een kleine miskleun. De klemverbinding tussen de metalen is heel stevig, die krijg je zelfs met ge weld nauwelijks los. Oké, als je er een hamer vijf keer op laat vallen kan het wel losschieten, ja", geeft hij toe. Het is niet aan te raden om dat laat ste thuis uit te proberen. Het beschadigen van euro's is strafbaar, omdat ze eigendom zijn van het ministerie van financiën. Van Egmond heeft nog geprobeerd de euro te repareren om een kassatekort te voorkomen, maar tevergeefs. Het zilveren 'dubbeltje' is met geen mogelijkheid terug in de goudkleurige ring te persen. Het lijkt erop dat de buitenkant van kapotte euro een tweede leven wacht om de ringvinger van van Egmond. „Ik neem hem mee naar de winkelier en hem ga laten inleggen met diamantjes," grapt hij. Meisje moet naar pleeggezin rotterdam/anp - Martin Huis man is samen met zijn dochter Rochelle Rikkers, het zusje van het 'meisje van Nulde', onderge doken. Dat heeft de Stichting Jeugdbescherming Dordrecht bevestigd. De instantie noemt het „onge wenst" voor Rochelle dat Huis man met zijn dochtertje is on dergedoken. Huisman kreeg woensdag voor de rechtbank in Dordrecht te horen dat Rochelle tijdelijk naar een pleeggezin moet. Huisman was door de uit spraak verslagen en boos. De jeugdbescherming zegt geen idee te hebben waar het meisje en haar vader verblijven. Hoe wel vader Huisman niet over de voogdij van Rochelle beschikt omdat hij daar bij zijn scheiding geen aanspraak op had ge maakt, was besloten dat Huis man zijn dochter tot 2 januari mee naar huis mocht nemen. Rochelle is het zusje van Rowe- na Rikkers, van wie enkele li chaamsdelen afgelopen zomer verspreid door Nederland wer den aangetroffen. Rochelle ver bleef bij haar vader nadat haar moeder in december in Spanje was aangehouden op verden king van betrokkenheid bij de dood van Rowena. De vrouw werd met haar vriend door de Spaanse politie opgepakt. ?^;/gpd - Destructiebe- •dac in Son begint met de vernietiging erslitste voorraad vlees, af- /an dieren die tegen klauwzeer zijn inge- ieren zijn geslacht tij- aeghkz-crisis maar bleken nertoek vrij van deze ziek- in at om 18.000 ton vlees pasg ligt opgeslagen in vijf id.cfn in de IJsselmeerpol- jie tfac verwerkt de slacht- isee tot vierduizend ton d bi meldt minister Brink- sjerldbouw) in een brief veede Kamer. Dit dier- it verbrand in energie- uizen kunnen over on- 3ar httien weken leeg zijn, er|j, minister. Omwonen- sro}>en destijds geprotes- Che511 deze opslag. Maar het'e Keuringsdienst van pes rmt het vlees geen ge- )urr(de volksgezondheid. 1(ji(iijdelijke opslag in de en <tn is destijds gekozen e gt destructiebedrijf niet 5jnkend op zulke grote :den vlees dat moest B 2r"™etigd. den haag/gpd - De Tweede Ka mer vindt het terugsturen van op Schiphol gepakte drugssmokke laars vanwege een cellentekort onacceptabel. Als de smokkelaars minder dan een kilo hard-drugs bij zich hebben, worden ze heen gezonden. De gepakte criminelen krijgen slechts een dagvaarding mee. Vooral buitenlandse smok kelaars ontlopen zo massaal ver volging en veroordeling, maar ook Nederlandse smokkelaars profiteren van de problemen bij justitie. Fractievoorzitter Thom de Graaf (D66) noemde de situatie op Schiphol gisteren onacceptabel. Ook de WD, de partij van de verantwoordelijk minister, dringt al tijden aan op harde ac tie tegen drugssmokkel. De PvdA stelt dat het terugsturen met een dagvaarding 'een wei nig afschrikwekkende werking uitgaat.' Het CDA wil nog voor het einde van het Kamerreces, 21 januari, een spoeddebat. Mi nister Korthals (justitie) wil pas volgende maand naar de Kamer komen voor tekst en uitleg. Vier weken geleden stuurde de hoofdofficier van justitie in Haarlem een vertrouwelijke brief aan het openbaar ministe rie (OM) in Den Haag. In die brief staat: „Op dit moment worden Nederlandse koeriers die tot 1 kilo verdovende midde len bij zich hebben, en waarvan de gegevens bekend zijn, met een dagvaarding heengezonden. Voorgesteld wordt dit voor alle koeriers, dus ook niet-Neder- landse te laten gelden." De druk op de beschikbare cellen wordt zo verlicht. Het ministerie van justitie en OM bevestigen dat zowel Ne derlandse als buitenlandse koe riers met een dagvaarding wor den heengezonden, wanneer er geen cellen beschikbaar zijn. De beweegredenen liggen volgens het OM vooral in de gestelde prioriteiten. „Het gaat ons er vooral om de drugs niet op straat te laten komen. Pas daar na komt strafvervolging aan de orde." Justitie ziet de brief volgens het OM als een waarschuwing. „De huidige situatie moet snel ver anderd worden." Justitie heeft naar aanleiding van de brief het openbaar ministerie gevraagd een plan van aanpak te maken. Het OM verwacht nog voor het eind van deze maand dit plan klaar te hebben en te kunnen bespreken met justitieminister Korthals. Voor de korte termijn wil het OM in Haarlem snel zo'n veertig mobiele cellen. Nieuwste DNA-techniek zet politie op spoor zaandam/gpd - Met behulp van de nieuwste DNA-technieken is de politie er na bijna achttien jaar in geslaagd de dader van de geruchtmakende Zaanse paska mermoord te achterhalen. Het betreft de negen jaar geleden overleden man, die op 30 no vember 1984 de 21-jarige ver koopster Sandra van Raalten in de paskamer van de Zaanse boetiek Manouk om het leven heeft gebracht. De man is in 1989 veroordeeld voor doodslag. Hij sloeg in Am sterdam een man dood met een (advertenties) TT7y F MEENT 1 ge vi ven aar|imissievergadering °P dinsdag 8 januari 2002 gaat lotePr- 20.00 uur en\P: [ie 'Blik op de toekomst - Somen staan we sterker'. naderingen zijn openbaar en vinden plaats in de raadzaal eeU gemeentehuis. Het stuk ligt ter inzage in de Spreekka- straattegel. Hij had toen al èen flink strafblad. De aangetekende delicten varieerden van overtre ding van de vuurwapenwet tot en met verkrachting en poging tot doodslag. De moord dreigde de geschie denis in te gaan als de Zaanse paskamermoord die nooit zou worden opgelost Uit het onder zoek blijkt tevens dat er nog een man bij de moord is betrokken. Over die tweede man doet de politie geen mededelingen. De aanzet tot heropening van het onderzoek werd gegeven door de moeder van Sandra van Raal ten. Zij schreef in het voorjaar van 2001 een brief aan de minis ter van justitie. Met in haar ach terhoofd dat de moord op haar dochter eind van dit jaar vanwe ge de verjaring definitief geslo ten zou worden. In de brief ver zocht ze het onderzoek te her openen en daarbij de nieuwste technieken toe te passen. Het verzoek werd gehonoreerd, me de doordat er de laatste tijd veel aandacht bestaat voor zoge noemde cold-cases, onopgelos te ernstige misdrijven. Pikant in de zaak is dat drie jaar na de moord, op 14 oktober 1987, de Utrechtse advocaat P. Doedens justitie verzocht om - naar nu blijkt - de dader te ar resteren. Doedens, raadsman van de toen vastzittende en de begin 1988 vrijgesproken Rob van Zaane, verklaarde toen: „Deze man beweert dat hij het drama heeft zien gebeuren." Volgens de advocaat had hij maar een deel van de waarheid verteld en bovendien beant woordde hij aan het signale ment van de man die door ge tuigen was gezien toen hij op de Herengracht in Zaandam, schuin tegenover de boetiek, zijn handen in een emmer sop waste. In de emmer werden la ter bloedsporen aangetroffen waarvan de bloedgroep niet meer kon worden bepaald om dat de emmer was omgespoeld. Pagina Binnenland: Meer over de paskamermoord leiderdorp - Jonge ijsliefhebbers vonden gisteren in de Leiderdorpse wijk Buitenhof een stukje natuurijs. De lichtgewichten waagden zich op de vijver voor de watermolen, waarachter de Dwarswatering ligt. Het ijs was nog te dun voor zwaardere personen. Elders in de Leidse regio moesten schaatsers het nog doen met landijsbanen. Zo konden zij gisteravond op de baan van de Noordwijkse IJsclub aan de Gooweg de eer ste rondjes schaatsen. De baan op het tennispark werd de hele dag 'nat' gehouden zodat er 's avonds vol doende ijs lag. Foto: Hielco Kuipers De zomervakanties lijken nog ver weg, maar in de Utrechtse Jaar beurshallen breekt met de Vakantie beurs 2002' het seizoen al weer aan. De beurs wordt gehouden van woensdag 9 januari tot en met zon dag 13 januari. Het thema luidt net als vorig jaar 'Wereldwijdweg'. Een prachtig thema, maar de kans is na tuurlijk aanwezig dat de Nederlan ders als gevolg van de aanslagen in de Verenigde Staten komende zomer dichter bij huis zullen blijven. En daarom wordt er dit jaar een hele hal ingericht als 'Le village de France', een dorp waar ruim 50 Franse VWs hun stad of streek aanprijzen. Het paviljoen 'Lekker weg in eigen land' wordt deze keer gedomineerd door de Floriade 2002. Vandaag in de krant een reisbijlage met veel tips voor een fijne vakantie. Moussaoui wil proces filmen Alexandria - Zacaiias Mous saoui, de enige persoon die in de Verenigde Staten is aange klaagd in verband met de aan slagen van 11 september, wil dat zijn rechtszaak wordt ge filmd. Zijn advocaten meldden gisteren dat de verdachte geen bezwaar heeft tegen het ver zoek van 'Court TV' om het proces te filmen. Zuid-Afrikaanse soldaat vermoord Bujumbura - Een Zuid-Afri kaanse soldaat die in Burundi was om leden van de nieuwe overgangsregering te bescher men is gisteren dood aangetrof fen in de hoofdstad Bujum bura, enkele uren voordat het interim-parlement geïnstalleerd zou worden. Dat heeft het Burundese leger bekendge maakt. De soldaat werd ver moord toen hij met verlof was. Zevenhonderd Zuid-Afrikaanse soldaten zijn sinds november in Burundi om de leden van de overgangsregering te bescher men. Zes doden bij helikopterongeiuk nairobi - Een ongeluk met een Puma-helikopter van de Kenya- se luchtmacht heeft gisteren aan zes van de zeven inzitten den het leven gekost, aldus het ministerie van defensie in Nai robi. Het toestel was voor een routine vlucht van Nairobi naar de havenstad Mombasa ver trokken toen het in mistig en winderig weer neerstortte in een veld bij Salama, tachtig ki lometer ten zuidoosten van de hoofdstad. De gezagvoerder heeft als enige het ongeluk overleefd. arnhem/anp/gpd - Rob Cohen is niet verbaasd over de uit komst van het onderzoek naar voedingssupplementen dat TNO en het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) in opdracht van NOC *NSF hebben uitgevoerd. Zij vonden in 25 procent van de producten sporen van doping- geduide stoffen die niet op de verpakking waren vermeld. Het inda- ALLE FILIALEN 11.00-17.00 UUR. BEHALVE SON EN NUMANSDORP LLE BRUGMAN KEUKENS EN BADKAMERS!' KEUKENS BADKAMERS "Vraag naar de och'evoorwqarden in de showroom. Meubelplein Leiderdorp ligt aan de A4 tussen Rotterdam en Amsterdam, afslag Leiderdorp (afslag 6). Meer informatie: 071 - 541 65 85. Gesloten: Mijnders. MEUBELPLEIN LEIDERDORP onderzoek spitste zich toe op mogelijke dopingstoffen in voe dingssupplementen van spor ters die zich voorbereiden op de Olympische Spelen in Salt Lake City. Volgens Cohen, die Frank de Boer bijstond toen deze vorig jaar positief reageerde op een dopingtest en dat toeschreef aan een 'vervuild' supplement, is hiermee alleen maar bevestigd dat de producten gevaarlijk zijn. Ook Edgar Davids zocht de oor zaak in die richting. Cohen: „De universiteit van Keulen heeft al eerder een dergelijk onderzoek gedaan en daaruit bleek dat 18 tot 20 procent vervuild was. Voor ons is het oude koek. Maar de sportkoepel NOC*NSF zou er goed aan doen om er bij de sporters op aan te dringen hele maal geen supplementen te ge bruiken. Een product dat nu goed blijkt te zijn, kan volgende week ook vervuild zijn. Dat moet worden onderstreept." De sporters en hun coaches wa ren overwegend tevreden nadat ze op de hoogte waren gesteld van de uitkomsten. Zij weten nu immers waar ze aan toe zijn. Van de grote Nederlandse schaatsteams is daarbij bekend dat hun producten in orde zijn. Toch zijn ook zij gewaarschuwd. Gebruik van een ander, 'fout' preparaat, kan onder bepaalde omstandigheden leiden tot een positieve dopingcontrole. In alle gevallen gaat het om zo danig geringe concentraties dat er geen direct gevaar voor een positieve dopingcontrole lijkt te bestaan. Er ontstaan echter mo gelijk wel risico's op een positie ve controle als de supplementen worden gebruikt in combinatie met dranken als koffie en cola of andere speciale voeding. Ook door lichamelijke inspanning in bijzondere omstandigheden (zoals kou, warmte of hoogte) kan eenzelfde reactie oritstaan wanneer daardoor de vochtba- lans verstoord raakt. Salt Lake City ligt op 1425 meter hoogte. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V A, Straat Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-glronummer 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 1