Vaker bonus voor gezonde werknemer ECONOMIE Minder snel een contract voor uitzendkrachten Acht vragen over het verleden en de toekomst van NS haos op het spoor is oede les voor politiek Euroforie verdrijft even zorgen over toekomst Bonden niet blij met aanpak Conflict tussen Nikon en ASML 'Karei Noordzij degelijk en begripvol bestuurder schrijft af honderdvoud lltc - Tienduizenden klan- ran de ING Bank zijn de af- ^pen dagen gedupeerd door ■andelijke storing bij de Butomaten. Daardoor is Bonderdvoud van het gep- Ibedrag van de bankreke- afgeschreven. Volgens dvoerster R. Bolding van JG Bank zijn alle rekening- - Iers die op 1 en 2 januari uit de muur hebben ge- ;en, door de systeemfout i ipeerd. Het geld is inmid- teruggestort. De klanten en een excuusbrief. pagenten len 2000 euro endaal - Nepagenten heb- 2 jisteren 2000 euro gestolen een 88-jarige inwoner van Jelderse Roozendaal. Het 1 jrde slachtoffer had net gepind toen twee mannen em aanbelden. De twee ga- eich uit als politiemensen, ertelden dat de eurobiljet- lie de 88-jarige net had ge- J1, mogelijk vals waren en iet geld voor onderzoek 1 si worden meegenomen. epagenten kwamen daarna i meer opdagen. iderbijslag euro betaald terdam - Ruim 1,8 miljoen inen hebben de kinderbij- 1 succesvol in euro's ontvan- Ook de eerste AOW-beta- n verliepen probleemloos, meldde de Sociale Verzeke- bank (SVB), verantwoor- c voor de betalingen. In verklaring zegt de SVB extra u gie en aandacht te hebben 1 eed aan de betalingen rond arwisseling zodat die vol- schema zijn verlopen. ins for care opt op munten terdam - Dat Nederlanders >aal geld inwisselen bij de ;en hoeft niet ten koste te van het succes van de in- jlactie Coins for Care. Dit Jacobs van de inzame- lactie gisteren. „Mensen elen relatief grote bedragen Wij hopen op de kleine reelheden geld die ze ach- nog thuis vinden." Coins !are zamelt buitenlands in voor meer dan honderd le doelen.. Gehoopt wordt en opbrengst van 23 mil- euro. Hoeveel Coins for de afgelopen maanden al 1 opgehaald, wil de organi- niet zeggen. vrijdag 4 JANUARI 2002 door Maurice Wilbrink frankfurt - De politieke en mo netaire autoriteiten komen de laatste dagen superlatieven te kort om aan te geven hoe ge slaagd de introductie van de eu ro is. Ook Wim Duisenberg, pre sident en in de beeldvorming ook de personificatie van de Eu ropese Centrale Bank (ECB), sprak gisteren weer over een ge weldig succes. De bankpresi- dent is zonder twijfel opgelucht. Een slordige invoering van de euro zou de geloofwaardigheid van de ECB zwaar hebben aan getast. Burgers, bedrijven en fi nanciële markten wensen een rimpelloze overgang en voor de ECB is dit een uitgelezen kans om zich in gunstige zin te profi leren. Duisenberg - 'mr. euro' - propa geerde drie jaar lang een munt die niet tastbaar was en het in de publiciteit ook nog eens zwak deed. Hoe vaak is niet gewezen op de glijvlucht die de eurokoers sinds 1999 doormaakte tegen over de dollar. Nu de biljetten en de munten er echt zijn, moet het ook voor de man in de straat wat duidelijker worden, waar de ECB voor staat. Het toegenomen vertrouwen bleek de afgelopen dagen uit het vreugdesprongetje dat de euro koers maakte op de geldmarkt. Duisenberg zei gisteren ook dat de euro elders in de wereld een steeds belangrijker positie zal krijgen. Grote bedrijven van bui ten de eurozone zullen obliga ties in euro's uitgeven om kapi taal aan te trekken. Grote en kleine centrale banken zullen hun valutareserves deels in eu ro's aanhouden. Toch schuilt er bij de autoritei ten wel degelijk onzekerheid achter de 'euroforie' van van daag. Duisenberg realiseert zich dat het succes van de euro op de langere termijn afhankelijk is van de politieke wil om de euro zone verder te integreren. Impo pulaire economische hervor mingsmaatregelen moeten wor den doorgevoerd om te zorgen dat de eurolanden concurrerend blijven. Hoe noodzakelijk dat laatste is, werd bij de introductie van de euro treffend geïllustreerd in een land als Italië. Nog altijd moeten miljoenen Italianen voor de simpelste financiële transacties naar postkantoren of bankfilialen. Oudere inwoners gingen op 2 januari massaal naar het post kantoor om hun pensioen in baar geld (nieuwe euro's) op te halen. In Nederland is zoiets - in de tijd van e-bankieren - on denkbaar. Maar voordat de markten in de eurolanden goed werken, de overheid minder belemmerende regels oplegt, innovatie toe neemt en economieën zich sneller moderniseren, is de eu rozone jaren verder. Als de euroblijdschap over is, keert iedereen weer terug in de harde economische realiteit: een eurozone die niet of nauwelijks groeit en voor herstel vooral af hankelijk is van de snelheid waarmee de Amerikaanse eco nomie uit het dal kruipt. den hjlag/gpd - Steeds meer be drijven stellen voor werknemers te belonen als ze zich niet ziek melden. Dit zeggen werkgevers organisatie VNO-NCW en FNV Bondgenoten. Volgens VNO- NCW is het een goede manier het ziekteverzuim aan te pakken. De vakbond is er ondanks het extra- tje voor de werknemers niet blij mee. Volgens VNO-NCW komen er steeds meer bonusregelingen in sectoren waar het ziekteverzuim hoger ligt dan het landelijk ge middelde (6,2 procent). Deta- cheringsbedrijf Slager Groep is afgelopen jaar met zo'n regeling gestart. Werknemers van dat be drijf die zich het hele jaar niet ziek melden, kunnen uiteinde lijk in aanmerking komen voor een bonus van 650 euro. De werkgeversorganisatie pleit al jaren voor bonusregelingen voor werknemers die zich niet ziek melden. „Pas het laatste jaar merken we dat er meer aan dacht voor is", aldus René Blijle- vens, secretaris arbeidsvoor waarden. „Vooral sectoren waar het ziekteverzuim traditioneel hoog is, zoals de schoonmaak branche, grafimedia en con tractcatering, hebben steeds va ker zo'n regeling." FNV Bondge noten juicht dat niet toe. „Het lijkt zo alsof mensen ziekte in ei gen hand hebben", aldus een woordvoerster. Toch constateert de bond een toenemende wens van bedrijven om financiële prikkels af te spre ken in CAO's om ziekteverzuim aan te pakken. „Werkgevers in de metaal, kleinmetaal en bij Philips zetten het telkens weer op het wensenlijstje." Volgens Bondgenoten kent een aantal CAO's op dit moment negatieve prikkels waarbij werknemers tij dens de eerste ziektedagen wor den gekort. Volgens VNO-NCW is een bo nusregeling een goede manier om het ziekteverzuim aan te pakken. MKB Nederland voegt daar aan toe dat de verantwoor delijkheid niet alleen bij de werkgever moet liggen. „Er moet ook een sanctie tegenover staan voor de werknemer. An ders is het alleen maar minder meer", aldus Alfred van Delft van MKB Nederland. badhoevedorp/gpd - Uitzendkrachten dienen minder snel in aanmerking te komen voor een tijdelijk of vast contract. Ook aan hun rechten op scholing en pensi oenopbouw moet worden gemorreld. Dat is een ver trouwelijk voorstel van de brancheorganisatie voor uit zendbureaus (ABU). FNV Bondgenoten is woest over het uitgelekte plan. Volgens de bestaande regeling bouwen uitzendkrachten de bovengenoemde rechten op als ze een bepaalde pe riode voor een uitzendbureau hebben gewerkt. Omdat de regeling volgens de ABU te duur wordt, wil de orga nisatie de rechten later laten ingaan. Daartoe zou de 'Flexwet' moeten worden gewijzigd. Hoe langer mensen voor een uitzendbureau werken, hoe meer rechten ze opbouwen. Zo mogen ze na 26 we ken een cursus of scholingsprogramma volgen. Ook bouwen ze vanaf dat moment pensioen op. Na onge veer een jaar te hebben gewerkt, krijgen ze van het uit zendbureau een tijdelijk contract. En na 2,5 tot 3 jaar worden ze in vaste dienst genomen bij het uitzendbu reau waarvoor ze op dat moment werken. De ABU wil die termijnen oprekken, zodat uitzendkrachten er lan ger over doen om hun rechten in de wacht te slepen. FNV Bondgenoten vindt het schandalig dat de uitzend bureaus juist nu aan de flexwet willen tomen. „Veel krachten staan op het punt hun rechten te verzilveren. De wet is namelijk drie jaar geleden ingegaan en na drie jaar werken krijgen ze een vast contract. De ABU kan het niet maken om hen die contracten te weigeren", zegt bestuurder Han Westerhof. ABU-directeur A van der Gaag legt het plan van zijn or ganisatie binnenkort voor aan de politiek. De Tweede Kamer evalueert in mei de Flexwet. Die wet, die drie jaar geleden is ingegaan, werd nadrukkelijk in het leven ge roepen om uitzendkrachten meer rechten te geven. Maar de flexwet is volgens Van der Gaag veel te duur voor uitzendbureaus. Zo moeten de bureaus het salaris van werknemers met een tijdelijk of vast contract altijd doorbetalen. Ook als het uitzendbureau geen werk voor hen heeft. De pensioenregeling is ook een grote kosten post. Hoeveel uitzendkrachten precies gedupeerd worden als het ABU-voorstel doorgaat, is onduidelijk. De ABU heeft geen gegevens over hoeveel uitzendkrachten op korte termijn in aanmerking komen voor een vast contract. FNV-bestuurder Westerhof waagt zich slechts aan een grove schatting. „Ik denk dat het er rond de 57.000 zijn", zegt hij. „Nederland telt namelijk zo'n 230.000 uit zendkrachten. Tussen de 25 en 30 procent werkt onge veer 3 jaar en zou dus binnenkort in aanmerking kun nen komen voor een vast dienstverband." veldhoven/gpd - Het Japanse concern Nikon beschuldigt de Nederlandse Chipmachinefabri kant ASML van inbreuk op zijn octrooien en het schenden van importregels in de Verenigde Staten. Het Japanse concern eist daarom een importverbod voor de chipmachinefabrikant uit Veldhoven. ASML bestudeert momenteel de beschuldigingen en komt op korte termijn met een 'gepast antwoord'. „Het is een heel ingewikkelde materie", aldus een woordvoer der van ASML, wereldmarktlei der op het gebied van machines voor de chipindustrie. „Zowel in technisch als in juridisch op zicht. Het gaat om het intellec tuele eigendom van uitvindin gen en ontwerpen. Het hele proces kan maanden gaan du ren." Nikon beschuldigt ASML ervan dat het inbreuk maakt op zijn octrooien. Het heeft daarover, mede namens twee dochterbe drijven een klacht ingediend bij de Amerikaanse International Trade Commission (ITC). Nikon eist een onderzoek van de 'on rechtmatige import' en een im portverbod. Ook heeft Nikon een klacht ingediend bij de rechtbank in Noord-Califomië over het schenden van patenten door ASML. n haag/gpd - De Tweede Ka- ir gaat niet vrijuit bij de hui- je chaos op het spoor. De in 95 ingezette verzelfstandiging naar nu blijkt, een ondoor- chte operatie geweest. De litiek heeft haar lesje geleerd, hoop van de partijen is nu hetzelfde geldt voor directie personeel van de NS. een normaal bedrijf was de las allang naar huis gestuurd, eeg minister Netelenbos van rkeer in december te horen n boze kamerleden. De NS iren voor de zoveelste keer gebreke gebleven bij het op d laten rijden van de treinen, ide spanning in de Tweede amer bereikte weer eens een logtepunt. laar at is nou net waar de hoen wringt: de NS is geen «maal bedrijf. Bij de verzelf- indiging van de Spoorwegen 1995 is niet vastgelegd waar t bedrijf allemaal aan moest ikloen. Terwijl het openbaar rvoer een publiek belang is, als de minister deze week Jg eens riep. Maar de minis- r heeft geen mogelijkheid di et in te grijpen als de NS-di- ctie faalt De NS is immers en staatsbedrijf meer. Nete- nbos alleen grootaandeel- luder. us moest de politiek lijdzaam «zien hoe de arbeidsverhou- ngen steeds verder in het on- irede raakten, de treinen uit- elen of vertraagd waren, de ations steeds smeriger wer en en het treinkaartje ook og duurder werd. r uwe mensen moeten orde zaken stellen, hoopt Nete- nbos nu. Die moeten zorgen at de verziekte verstandhou- ing tussen de directie en het ersoneel weer goed wordt. Er nieuw personeel in oplei- ing en nieuw materieel is ein- elijk aantocht. Wellicht laardoor kunnen deze lente al neer treinen op tijd rijden dan «afgelopen jaar. gemakkelijk komt Netelen- 's er echter niet van af als het de Kamer ligt. Voordat de r*Seen nieuwe periode van vijf jaar de treinen in Nederland mogen laten rijden moeten er harde afspraken gemaakt wor den over het serviceniveau, de dienstregeling en de investe ringen. jÖs de NS zich niet aan de afspraken houden moet de minister kunnen ingrijpen, want het gaat immers om een publieke taak die de NS uitvoe ren. Dat waren de Kamerleden alle maal vergeten te regelen in 1995, het jaar waarin de NS verzelfstandigd werden. Toen was het vooruitzicht nog dat de NS na enkele jaren proef draaien klaar waren voor een beursgang. In plaats van jaar lijks geld erbij te krijgen, zou den de NS de staat geld op gaan leveren. In werkelijkheid liep het allemaal iets anders en de politiek kon pas ingrijpen dankzij een publieke veront waardiging die bijna uitgroeide tot een volksopstand. Daar door kon Netelenbos zoveel druk uitoefenen op de directie en de raad van commissaris sen van de NS dat die besloten op te stappen. Die populistische manier van politiek bedrijven is echter niet goed voor het imago van de politiek. Boze Kamerleden en een minister die wanhopig met de armen in de lucht uitroept dat zij het ook verschrikkelijk vindt doen het niet goed bij de alweer wachtende reiziger die naast het geld voor zijn trein kaartje ook nog een sloot be lastinggeld naar de spoorwe gen ziet gaan. De tijd is rijp om de zaken goed te regelen. Voorwaarde is wel dat de politiek de NS dui delijkheid biedt en de garan ties geeft het bedrijf op een ge zonde manier te exploiteren. De NS verkeerden jarenlang in onzekerheid of zij de komende jaren ook de treinen mocht la ten rijden. Tot die duidelijk heid er was wilden de NS niet investeren in nieuwe treinstel len. Dus moet er voldoende geld en voldoende tijd be schikbaar komen om het be drijf weer op de rails te krijgen. Dan heeft de politiek ook weer het recht om de NS af te reke nen op haar prestaties. Hoe kon de ooit zo degelijke ver voerder NS verworden tot natio nale ergernis. Een schets aan de hand van acht vragen Wanneer werden de NS verzelf standigd? Op 1 januari 1996. Waarom? Om de concurrentie op het spoor te bevorderen. Jarenlang was het staatsbedrijf Nederland se Spoorwegen heer en meester op het vaderlandse spoornet. Paars 1 wilde daar verandering in brengen. Tot 2000 ontvingen de NS nog staatssteun, maar vanaf 1 januari van dat jaar moet het bedrijf de overheid be talen voor het gebruik van het spoor. Die gebruikersheffing loopt geleidelijk op tot 250 mil joen gulden per jaar. In ruil daarvoor mogen de NS zelf de prijs van het treinkaartje bepa len. Is het gelukt om de concurrentie te bevorderen? Niet echt. In augustus 1996 be gon rederij Lovers met de Ken- nemer Strandexpres tussen Am sterdam en IJmuiden. Die geslo ten spoorlijn werden ooit door de NS bereden. In 1998 kwam er nog een spitstrein tussen Am sterdam en Haarlem bij, maar daar bleef het bij. Van de groot se plannen voor intercitydien sten is nooit wat terecht geko men. De reizigers bleven de NS trouw en Lovers stopte in 1999 met de treindiensten. Inmiddels is er sprake van, noem het maar, semi-concur rentie. Op de lijnen Arnhem- Winterswijk, Winterswijk-Zut- phen en Almelo-Mariënberg is het spoorvervoer in handen van Syntus. Op de regionale lijnen in Groningen en Friesland zwaait NoordNed de scepter. Op die lijn rijden geen NS-treinen, dus er is geen sprake van een keuze. NS nog steeds NS? Nee. Tot 1 januari 1996 was sprake van één grote spoorfami- lie. Daarna is het bedrijf uiteen gevallen in verschillende onder delen. Het belangrijkste is NS Reizigers. Dat hoort de treinen te laten rijden zoals in het spoorboekje staat, zorgt voor de kaartverkoop en verleent servi- ce.^Andere onderdelen zijn bij voorbeeld NS Stations en NS In ternationaal. De overheid is verantwoordelijk voor rails, wissels, seinen, over wegen, kortom: voor de infra structuur. Om zich van die taak te kwijten zijn er drie organisa ties. Railinfrabeheer zorgt voor aanleg en onderhoud van het spoor, Railverkeersleiding leidt het treinverkeer door Neder land, en Railned houdt toezicht op de veiligheid op het spoor. Onder NS-personeel heerst al om de gedachte dat deze ont vlechting de oorzaak is van alle spoorellende. De ene hand weet niet meer wat de andere doet. De directie noemt de onver wachte groei van het aantal rei zigers als oorzaak. Is de vertraging erger geworden na de verzelfstandiging? Ja. De afgelopen tien jaar heeft de punctualiteit steeds rond de 85 procent gelegen, soms wat hoger, soms wat lager, aldus NS. In 2001 was dat 79,9 procent. Het is wel zo dat de vertragings- grens voorheen bij 5 minuten lag en nu bij drie minuten. Bo vendien zijn er steeds meer trei nen gaan rijden, terwijl het spoorwegnet nauwelijks is uit gebreid. Kortom: er is sprake van overbelasting. Wat denken de NS eigenlijk te doen aan de verbetering van de punctualiteit? Het bekendste is het omstreden 'rondje om de kerk' dat op 10 juni vorig jaar is ingegaan. Door machinisten en conducteurs kortere trajecten te laten rijden, hopen de NS de punctualiteit te verbeteren. Het personeel vindt deze procesvereenvoudiging, zoals het officieel heet, saai. In het in augustus door de NS op gestelde 'verbeterplan' staat dat de punctualiteit van 80,5 pro cent dit jaar naar 89 procent in 2005 moet stijgen. Dat is volgens het bedrijf een norm waar mee te leven valt. Zijn dat alle maatregelen? Nee, want er is ook nog zoiets als een 'zitplaatsprobleem'. Nu zijn het er 215.000. In 2005 moe ten dat er 250.000 zijn. Momen teel is bijna twintig procent van de zitplaatsen niet beschikbaar door onderhoud of herstel. Dat moet worden teruggebracht naar minder dan 12 procent. Bovendien moeten er vijfhon derd conducteurs en driehon derd machinisten bij komen. En wat doet 'Den Haag'? Het is wachten op de behande ling van de zogeheten Conces siewet door de Tweede Kamer. Daarin wordt bepaald wie de hoofdvervoerder op het spoor mag zijn. Bovendien geeft de wet de minister van Verkeer en Waterstaat meer invloed dan ze nu heeft. door Jantina Russchen utrecht - Karei Noordzij is,een degelijk bestuurder en snapt de problemen van een ander. Met deze woorden tekent woord voerder Jur Bulthuis van Trans port en Logistiek Nederland (TLN) zijn voormalige voorzitter Karei Noordzij. De 55-jarige nieuwe (interim) directeur van de Nederlandse Spoorwegen is volgens Bulthuis iemand die zich breed oriën teert. „Hij zal bijvoorbeeld geen genoegen nemen met een praatje met alleen directeuren. Hij laat zich inlichten door alle geledingen in een bedrijf. Karei Noordzij nam in mei vorig jaar afscheid als algemeen voor zitter van de TLN, die de belan gen behartigt van de transport sector. Hij had er toen bijna twee termijnen (zes jaar) op zit ten als voorzitter. In deze func tie kreeg Noordzij geregeld te maken met minister Netelenbos (verkeer). Bijvoorbeeld toen vrachtwagenchauffeurs in 2000 actievoerden tegen de hoge dië- selprijzen en de Nederlandse wegen blokkeerden. Noordzij werd vooratter van TLN vlak nadat verschillende belangenorganisaties voor het wegtransport waren gefuseerd. Bulthuis: „Hij is in staat geweest de diverse belangen te bunde len. Dat is hem uitstekend ge lukt." Volgens de TLN-woord- voerder komt dat met name door zijn gedreven manier van werken. „Hij is iemand die dui delijk voor ogen heeft wat hij wil en heel goed weet hoe hij zijn doel moet bereiken." Tot 1994 was Noordzij lid van de directie van luchthaven Schip hol waar hij zich met name be zighield met de strategische uit bouw en marketing van Schip hol in de wereldluchtvaartmarkt en met de commercialisering van het bedrijf Schiphol. Hij legde destijds zijn functie neer omdat hij naar eigen zeg gen toe was aan een nieuwe uit daging. Maar hij zou het ook niet goed hebben kunnen vin den met president-directeur Den Besten, die vertrok naar de Nederlandse Spoorwegen. Met hem krijgt Noordzij niet op nieuw te maken. Den Besten is inmiddels met pensioen. Noordzij vervulde ook het voor- Karei Noordzij, belaagd door journalisten, terwijl hij een verklaring aflegt in het hoofdkantoor van de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht. Foto: ANP/Robin Utrecht. zitterschap van de Stichting Na tionale en Internationale Weg- vervoersorganisatie (NIWO). Bo vendien is hij lid geweest van de Sociaal Economische Raad (SER) en van het dagelijks be stuur van VNO-NCW. Noordzij was ook internationaal actief als voorzitter van het Co mité de Liaison van de Interna tional Road Union (IRU) bij de Europese Unie. Een Haags café verkoopt klanten die een klein bedrag met een biljet van 25 gulden willen afrekenen eerst een zakje met euro's. Zo denkt het bedrijf wachttijden en wisselproblemen te voorkomen. Foto: ANP/Roger Dohmen

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 7