1 Verwarring over lot Omar BUITENLAND Sharons eis tot volmaakte rust blijft struikelblok voor Zinni Waterbombardement redt Australische brandweerlieden VS spreken arrestatie tegen Sneeuwfontein Britten wilden Afghanistan laten ophouden te bestaan Duhalde benoemt leden Argentijnen smachten naar nieuwe Evita nieuw kabinet Argentinië Nederland levert verdachte zaak Masud uit aan België Ie bij aanslag loord-lerland mne - Door een bomaan- jhet Noord-Ierse univer- stadje Coleraine, nabij (t, is gisteravond een man t leven gekomen. Het is ste aanslag in Noord-Ier- 12002. De man was op jod toen de bom voor lis ontplofte. De aanslag niet opgeëist. Een mij- im vond een tweede ex- dat onschadelijk werd ki. 'kiezingen in ibia oneerlijk' k - Zambiaanse waarne- ïebben gisteren verklaard presidentsverkiezingen Afrikaanse land niet eer- vrij zijn verlopen. De ng voor een Democra- roces (TFDP) zegt heel uitslagen te hebben ge- eerd dan de officiële ver- 'scommissie, die de rege- andidaat Levy Mwanawa- ivinnaar heeft uitgeroe- lok EU-waarnemers heb- igingen tot fraude gesig- d, maar zij zijn nog niet windingen gekomen. ;alenschip ndt op Kreta - Een schip met 246 ille- ligranten aan boord is ;n gestrand op het Griek- nd Kreta nadat het door problemen en zwaar n moeilijkheden was ge- Het merendeel van de elingen waren Iraakse en. maar er waren ook zen, Marokkanen, Pakis- en een Afghaan aan De opvarenden, die on eer door de Amsterdam Nederlandse marine van werden gehaald, worden rnig opgevangen in een op Kreta. Twee beman- leden zijn aangehouden. ooi dicht na kemiegevallen dolid - De autoriteiten alladolid hebben op ver- ran de ouders een school je noord-Spaanse stad la- Uiten nadat in korte tijd !r leerlingen leukemie was istateerd. Ouders vermoe- at de 36 telefoonmasten directe omgeving van de il de oorzaak zijn van de (rgevallen. Onderzoek nu gaan uitwijzen of dit lopt. De zendmasten voor (telefonie staan op het dak bn naburig gebouw. ibtenaren in iname staken maribo - Vrijwel alle scho- 1 overheidskantoren in ame zijn sinds gisteren ge il als gevolg van een sta man ambtenaren en leer- Iten. De vakbonden zijn end omdat hun wensen (neer geld niet door de re- g zijn ingewilligd. Maan- aan de stakers weer aan erk. Maar mocht op die pg geen akkoord op tafel dan gaan ze dinsdag aal de straat op. ilosievenexpert l krijgt 104 jaar iid - Het gerechtshof in ld heeft een Baskische die gold als de belangrijk- plosievenexpert van de af- idingsbeweging ETA tot iar gevangenisstraf veroor- Bovendien moet hij een tengeld van 900.000 euro pn. De rechtbank achtte jns de Spaanse media be- n dat de 55-jarige Bask in jvier bombrieven heeft ver- jd. Bij een aanslag met een jin een boek raakte een (er zwaar gewond. ind doodt it gezinsleden itette - Een brand in een |ng in Lafayette in de Ame- inse staat Louisiana heeft renochtend aan acht leden ïen familie het leven ge- iDe slachtoffers zijn een >aar en vijf zonen van 2 tot ir oud en een inwonende moeder. De autoriteiten oeden dat de brand is ont- door een oververhitte rische radiatorkachel. mille dictator eft geld terug 5 - De familie van wijlen tor Sani Abacha van Nige- deneeft ruim 163 miljoen euro ppi e generaal uit de schatkist (geroofd, terugbetaald aan ia. Hoewel het zou gaan Je grootste terugbetaling mtvreemde staatsgelden in igeriaanse geschiedenis, is edrag slechts een schijntje vat Abacha in zijn hoeda- "eid als dictator heeft ge- tertfl van het Afrikaanse land. die tussen 1993 en zijn in 1998 de scepter zwaai- 5)^ /er Nigeria heeft volgens ingen van de huidige re in totaal 3 miljard dollar jofd. vrijdag 4 JANUARI 2002 ,aï hamburg/afp-dpa-ap De Tali- banleider Mullah Omar is al gear resteerd. Dat heeft de Afghaanse minister van Wederopbouw, Amin Farhang, gisteren voor de Duitse tv-zender ARD gezegd. „Ik heb gehoord dat Mullah Omar is gearresteerd. Ik heb nog geen na dere gegevens", aldus Farhang in het televisieprogramma 'Ta- gesthemen'. Amerikaanse regeringsfunctio narissen zeiden echter direct weinig waarde te hechten aan deze uitspraken. De Amerikaan se minister van Defensie Donald Rumsfeld verklaarde in Was hington dat de Verenigde Staten vastbesloten zijn Omar en de Saudische terrorist Osama bin Laden „gevangen te nemen of te doden". Omar zou zich met 1.500 strij ders ophouden in de regio Baghran in de bergen ten noor den van Kandahar. De gouver neur van Kandahar zei gisteren dat niet over de uitlevering van Omar wordt onderhandeld. Mi litairen van de Noordelijke Alli antie zoeken wel actief naar de Taliban-leider. Als Omar zich niet overgeeft zou Baghran kun nen worden gebombardeerd door Amerikaanse vliegtuigen, zeiden Afghaanse en Pakistaan se militaire functionarissen. Een Talibancommandant zei, volgens een functionaris van de Afghaanse inlichtingendienst eerder op de dag, dat Omar be reid zou zijn zich over te geven als de Amerikanen de bombar dementen stopzetten. De VS en hun bondgenoten hebben het aantal verkennings vluchten boven Somalië de af gelopen week flink opgevoerd. Volgens de Washington Times van gisteren wijst dit erop dat een aanval op het Afrikaanse land aanstaande is. De krant ba seert zich op bronnen binnen de Amerikaanse inlichtingen diensten. In Somalië zouden al honderd leden zijn gesignaleerd van al- Qaeda, het terrorismenetwerk van Osama bin Laden. De terro risten zouden zich hebben aan gesloten bij de Somalische re bellenbeweging Al-Ittihad al-Is- lam (AIAI), die volgens de Ame rikanen nauwe banden onder houdt met al-Qaeda. praag - Een sneeuwschuiver blaast sneeuw weg van de spoorlijn bij Praag. Zware sneeuwval en stormachtige wind hebben het openbare leven in Tsjechië, maar ook in andere lan den in Oost-Europa, volledig verlamd. Vanuit de wintersportgebieden in Oostenrijk, Zwitserland en Frankrijk komen diverse meldingen van lawines. In Tirol hebben schuivende sneeuwmassa's aan drie mensen het leven gekost. Een vader en zoon uit Oostenrijk kwamen om het leven toen zij nabij Reutte aan het langlaufen waren. Drie Duitsers hogerop hadden de sneeuwmassa op gang gebracht. Zelf wisten zij zich volgens de politie op tijd in veiligheid te brengen. Een 40-jarige inwoner van de West-Duitse stad Mönchengladbach kwam nabij Serfaus onder een lawine terecht, toen hij op een steile helling skiede. Hij werd honderd meter meegesleurd, voor de sneeuwmassa hem bedolf. Foto: AP/Michal Krumphanzl. svdnev/rtr-dpa - Veertien brandweerlie den die in Australië door de bosbranden waren ingesloten, zijn gisteren op het nippertje gered, doordat een helikopter vanuit de lucht water liet vallen. Hier door werd het vuur teruggedrongen en konden de brandweerlieden zich in vei ligheid brengen. De veertien brandweerlieden waren met hun auto in het bos ingesloten geraakt door het vuur. Via de radio vroegen ze om hulp, waarna een Amerikaanse blus- helikopter te hulp schoot en duizenden liters water liet vallen. „Net toen het vuur vlak voor ons was, kwam de helikopter. In de tien jaar dat ik brandweerman ben, ben ik nog nooit zo bang geweest", aldus brandweercommandant Michael Laver ton. De politie heeft vanochtend opnieuw twee jongeren gearresteerd op verden king van brandstichting. Volgens het Au stralische persbureau AAP gaat het om een jongen van 14 en een meisje van 16. Hiermee komt het aantal gearresteerde brandstichters volgens AAP op 25, onder wie veel kinderen in de leeftijd van 9 tot 16 jaar. Volwassen brandstichters in New South Wales kunnen veroordeeld worden tot celstraffen van maximaal 14 jaar. Er zijn speciale wetten in voorbereiding waar mee de daders gedwongen kunnen wor den mee te doen aan de opruimwerk- zaamheden. Het einde van de bosbranden is voorlo pig niet in zicht. Op meer dan tachtig plaatsen in de staat New South Wales woedden nog brandhaarden die dorpen en toeristenoorden bedreigen, aldus de Australische zender ABC. Volgens de meteorologische dienst is het door het weer de komende dagen in ie der geval onmogelijk de vuurzeeën te do ven. Volgens brandweerwoordvoerder Phil Koperberg kan ondanks de onvermoei bare inzet van brandweerlieden alleen regen een einde maken aan de branden rond Sydney. De wind ging gisteren wel iswaar enigszins liggen maar dat is niet voldoende. „Onze mensen zijn aan het eind van hun Latijn en zullen snel afgelost moeten worden", aldus Koperberg die verder zei dat er minimaal 40 millimeter regen no dig is om het vuur een halt toe te roepen. Ruim 10.000 brandweerlieden zijn al bij na twee weken in touw om de ongeveer honderd brandhaarden te blussen. Diverse landen, waaronder de Verenigde Staten, hebben materieel beschikbaar ge steld om de bluswerkzaamheden te ver snellen. Tot dusver hebben de branden nog geen mensenlevens gekost. Wel zijn veel die ren omgekomen en zijn ruim 160 huizen in vlammen opgegaan. londen/afp - Britse diploma ten werkten in de jaren vijftig in het geheim aan een plan om Afghanistan te verdelen tussen Pakistan en de Sovjetunie. Dat blijkt uit officiële archieven die gisteren werden vrijgegeven. Met de dreiging van een steeds verder in chaos en anarchie wegzinkend Afghanistan in het achterhoofd, meende R.H. Scott, een hoge functionaris van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de 'totale verdwijning' van het land 'geen grote tragedie' zou zijn. Dat blijkt uit documenten uit 1951 die de Publieke Ar chiefdienst (PRO) heeft gepu bliceerd. De Koude Oorlog was in volle gang en de Britse diplomaten vreesden dat een verzwakt Af ghanistan niet zou kunnen dienen als bufferstaat tussen een zich uitbreidende Sovjet unie en de westerse belangen in India. Koning Mohammed Zaher Shah had in die tijd moeite de rust te bewaren in Afghanistan, waar meer dan vijftig verschillende bevol kingsgroepen woonden. Een opstand achtten de Britten niet ondenkbaar. Vanwege deze onzekere situa tie meenden zij dat een verde ling van Afghanistan in noord en zuid het best zou zijn om de veiligheid in het gebied te garanderen. Het Hindu Kush- gebergte, met toppen tot 5000 meter, zou in dat geval als na tuurlijke grens dienen. buenos aires/dpa-anp - Het nieuwe Argentijnse kabinet van de kersverse president Eduardo Duhalde is gisteren in Buenos Aires beëdigd. De belangrijkste ministers zijn partijgenoten van de peronisti- sche president. Carlos Ruckauf, die Duhalde twee jaar geleden opvolgde als gouverneur van Buenos Aires, is de nieuwe mi nister van Buitenlandse Zaken. Een voormalige medewerker van Duhalde, Jorge Remes Leni- cov, is minister van Economi sche Zaken. De oppositiepartij UCR van ex- president De La Rtia wordt ver tegenwoordigd door Jorge Va- nossi. Hij is de nieuwe minister van Justitie. Vandaag bespreekt het Argen tijnse parlement de plannen van minister Lenicov om de crisis in het land te bestrijden. De Amerikaanse president Bush heeft Duhalde per brief gefelici teerd met zijn benoeming. Hij schreef dat de VS de 'goede rela ties met Argentinië' vril voortzet ten en noemde het land „een belangrijke bondgenoot". door onze correspondent Pascale Thewissen eindhoven/brussel - De man die vorige week in Eindhoven werd opgepakt in verband met de aanslag op de Afghaanse op positieleider Ahmed Sjah Ma sud, is gisteren aan België uitge leverd. De man zou meegehol pen hebben om de daders van de zelfmoordaanslag op Masud, op 9 september vorig jaar, ge stolen Belgisch paspoorten te bezorgen. De commandant van de Noor delijke Alliantie werd twee da gen voor de terroristische aan slagen in de Verenigde Staten gedood door twee Noord-Afri kaanse mannen die zich als journalisten voordeden. Ze wa ren in het bezit van Belgisch paspoorten, die volgens de Bel gische justitie in 1999 waren ge stolen uit het Belgische consu laat in Den Haag en het Belgi sche consulaat in Straatsburg De man die vorige week werd gearresteerd, wordt behalve van paspoortzwendel er ook van verdacht banden te onderhou den met buitenlandse misdaad organisaties. Het onderzoek in België spitst zich toe op de vraag hoe de moordenaars van Masud de gestolen paspoorten in han den kregen. buenos aires/anp - De Argentij nen hebben alle vertrouwen in politici verloren. Toch heeft de nieuwe Argentijnse president Eduardo Duhalde een troef ach ter de hand. Hij heeft een echt genote van arme komaf. Hilda Beatriz Gonzalez de Duhalde, bijgenaamd 'Chiche' (kleintje), zet zich met vuur in voor de al lerarmsten in krottenwijken. Al vaker heeft de vrouw van een Argentijnse leider voor succes gezorgd. De populistische dicta tor Juan Perón dankte in de ja ren veertig en vijftig zijn popula riteit vooral aan zijn echtgenote Eva Duarte. Die stond bekend als Evita en zij had de macht achter de schermen in handen. Haar charitatieve ijver had geen budgettaire beperkingen en Evi ta was, en is, nog steeds voor veel armen een heilige. Hilda Duhalde is zo ver nog niet, maar de basis is in ieder geval gelegd. Net als haar echtgenoot - die overigens ook klein van ge stalte is en daarom de bijnaam Het Grote Hoofd heeft - is ze een bewonderaar van Evita en Juan Perón. Toen Eduardo in 1991 gouverneur van de provin cie Buenos Aires werd, belastte hij zijn vrouw met de sociale hulp in deze provincie waar veertien van de 35 miljoen Ar gentijnen wonen. Hilda heeft haar taken niet licht opgevat. Ze werd er al spoedig van beschuldigd Evita te willen imiteren met gulle giften. Ande re boze tongen beschuldigden Hilda ervan, net als haar aanbe- De first lady van Argentinië Hilda Duhalde naast haar man Eduardo. Foto: EPA/Daniel Garcia den voorgangster Evita, met de sociale hulp politieke aanhang te kopen en vriendjespolitiek te bedrijven. Hoe dan ook heeft Hilda's inzet vruchten afgeworpen en een schare trouwe aanhangsters op geleverd. Haar wijkorganisati.es en tienduizenden vrouwelijke vrijwilligsters, de manzaneras (afgeleid van huizenblok), zijn dag in dag uit in touw om de al lerarmste buurtbewoners van melk en voedsel te voorzien. Hilda's sociale achterban en haar staat van dienst als ras-pe- röniste geven haai- man meer gewicht dan menig andere poli ticus. Toen Eduardo op woens dag werd geïnaugureerd riep hij zijn vrouw aan zijn zijde. Veel Argentijnen denken dat dit beeld vertekent dat in werkelijk heid Hilda Eduardo aan haar zij de heeft geroepen. 'Chiche' re geert het huishouden van de Duhaldes in de zuidelijke wijk Lomas de Zamora. Ze is een po litica van de straat en overvleu gelt haar echtgenoot al, denken veel Argentijnen. Ook wat dat betreft zijn er dus parellellen met de echte Evita. Schaap Dolly heeft ontsteking aan gewrichten londen/anp - Het gekloonde schaap Dolly heeft een ge wrichtsontsteking. Een Britse deskundige sluit niet uit dat de aandoening een gevolg is van het kloningsproces. Professor Ian Wïlmut, die mede aan de wieg van het schaap stond, pleit daarom voor onderzoek naar de effecten van het klonen op de gezondheid van dieren, zo meldt de BBC vandaag. Voor dierenbeschermingsorga nisaties is de ziekte van Dolly het bewijs dat klonen gevaarlijk is. Ze pleiten er daarom voor de experimenten stop te zetten. Dolly is het eerste zoogdier dat uit een cel van een volwassen dier is gekloond. Ze is nu vijf jaar oud. Een gewrichtsontsteking komt niet veel voor bij schapen, maar de dieren zijn niet geheel onbe kend met de ziekte. De grote vraag is nu of Dolly de ziekte heeft gekregen door het klonen. De aandoening roept ook vra gen op over de levensvatbaar heid van kloontechnieken. Veel instituten die zich met klonen bezighouden, melden dat hun dieren gezond zijn, maar harde bewijzen dat de beesten op lan ge termijn niets zullen manke ren, zijn er niet. Er zijn nu enkele honderden ge kloonde dieren. Behalve scha pen zijn ook koeien, geiten en biggen gekloond. Een enkele keer werden mismaakte dieren voortgebracht. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Met de terugtrekking van zijn troepen uit steden op de Westelijke Jordaanoever, geeft Israël gehoor aan een verzoek van de Verenigde Staten een gebaar te maken ter gelegenheid van de terugkeer van de Amerikaanse bemidde laar, generaal b.d. Anthony Zinni, naar het Mid den-Oosten. Zinni was op 15 december onverrichterzake uit Tel Aviv vertrokken, nadat de regio was ge troffen door een reeks Palestijnse aanslagen en Israëlische tegenacties. De terugkeer van generaal Zinni is het gevolg van een nu al twee weken durende periode van relatieve rust aan het Israëlisch-Palestijnse front. De islamitische verzetsbeweging Harnas heeft een pauze aangekondigd in haar aansla gen en zelfs de Islamitische Jihad houdt zich koest. De Palestijnse president Yasser Arafat heeft de radicale groepen daartoe kunnen overhalen met de belofte dat hij het aantal ar restaties in hun gelederen tot het minimum zal beperken en geen harde maatregelen zal nemen tegen hun milities. Hij hoopt dat de periode van rust de internationale druk zal verplaatsen naar premier Sharon. De Israëlische terugtrekkingsoperatie - die overigens vanochtend door de Palestijnen als 'nep' werd bestempeld nadat het Israëlische leger het Palestijnse dorp Tel bij Nablus bin nenviel en een aanhanger van de radicale Pa lestijnse Harnas organisatie doodde - betekent niet dat Arafat na drie weken isolatie Ramallah mag verlaten. Tanks blijven zijn tijdelijke resi dentie omsingelen tot hij de Palestijnen die Is raël verdenkt van de moord op minister van Toerisme Rechavam Ze'evi en de leiders van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina heeft laten arresteren. Sharon blijft herhalen dat er wat hem betreft geen sprake kan zijn van een uitvoering van de aanbevelingen in het 'Tenet-document', laat staan van het 'Mitchell-rapport', zolang er geen sprake is van zeven dagen 'volmaakte rust' aan het front met de Palestijnen. Het acht maanden geleden verschenen rap port van de Amerikaanse oud-senator George Mitchell bevat een blauwdruk voor de terug keer naar diplomatieke onderhandelingen, via een afkoelingsperiode en een reeks vertrou wenwekkende maatregelen. Een door CIA-di- recteur George Tenet opgesteld document geeft de te nemen stappen aan om het voor de uitvoering van 'Mitchell' noodzakelijke staakt- het-vuren te bereiken. Dat de Israëlische regering met twee tongen spreekt, maakt het er voor Zinni niet gemakke lijker op. Een minderheid van gematigde be windslieden, onder aanvoering van minister van Buitenlandse Zaken Shimon Peres, toont zich openlijk ingenomen met wat het Pales tijnse Bestuur de afgelopen paar weken heeft gedaan. Wat Peres betreft, kan de uitvoering van 'Tenet' onmiddellijk beginnen. Het recht se kamp in de regering, onder leiding van pre mier Ariel Sharon, is daarover des duivels. Net nu de Amerikanen en zelfs de Europeanen zijn begonnen maximale druk uit te oefenen op Arafat, vertelt Peres de wereld dat de Palestij nen hun best doen. „De ongekende mogelijk heid die zich voordeed, is door de minister van Buitenlandse Zaken, in zijn naieve houding te genover Arafat, om zeep geholpen", klaagde deze week Likud-minister Danny Naveh. „In plaats van de gelegenheid aan te grijpen, heeft Peres Arafat een reddingsboei toegeworpen." Waarschijnlijk zal Zinni premier Sharon vra gen niet koste wat kost vast te houden aan diens eis tot zeven dagen 'volmaakte rust' voor er sprake kan zijn van verdere stappen. Hij zal aanvoeren dat het psychologisch belangrijk is zo snel mogelijk aan te kondigen dat de partij en zich nu in 'de fase Tenet' bevinden. Maar waarschijnlijk zal hij wat dat betreft bij Sharon op een muur van verzet stuiten.

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 5