Dertig maanden cel voor diamantrover BINNENLAND Mister Veilig Verkeer op zijspoor na hardrijden 1" r ontdekt lelijke resten Gewonde bij ontsporing trein Nederland helpt bij onderzoek Decembermoorden Toptien D66 heeft vier nieuwkomers Voorbeeld Dienstverlening voor Almeerse medeplichtigen 'Verlaag bijstand voor wie kan werken' Rechtbank wil informatie over bloedspatten BETAAL ZO SNEL MOGELIJK MET EURO'S. HET LIEFST GEPAST. es jaar voor =gjaarsmoord I- De officier van justitie steren voor de recht - Zwolle zes jaar cel en ist tegen twee broers in Bieten oudejaarsmoord inhere. Volgens justitie -,d idelde het duo van 23 en 3C1PP 31 december 2000 rerjarige plaatsgenoot zo- at die aan zijn verwon- vapverleed. 'titaal wijst irs de deur iR - Patiënten van het ti Centrum Alkmaar nogen niet meer in het luis roken. In het hospi- j al langer een rookver- pnjar lang niet iedereen :h hieraan. Het zieken de pft besloten dat mensen aüsigaret opsteken buiten ;e- tale rookruimten, het kr (peten verlaten, a b 1 «k eindigt in nle gracht de cerfTwee inbrekers zijn ?d.agnacht letterlijk van t dide kermis thuisgeko- uu) belandden met hun diito in het water van de at-i Breda. Het duo had in- men bij een bedrijf. De ge- vajrde politie stuitte on- [licop de auto van de in- n Gen zette de achtervol- >ptDe inbrekers raakten ipiegelglad parkpad in in reden de singel in. De nden op de oever wor- gehouden. VRIJDAG 4 JANUARI 2002 irzoek naar m gestaakt - justitie ziet geen voor een strafrechte- volging van het religieu- n Genootschap in Hei- i, aldus een woordvoer- het parket in Dordrecht Het OM begon eind een oriënterend onder- verhalen dat leden zelf- touden plegen als 'op- la het eind der tijden ilijven. is tuinders rezen Het Hoogheemraad- lin Delfland is niet van Jiders schadeloos te |oor de wateroverlast pylopen september. On- "40 tuinders die gedu- kten door de zware re- ftebben Delfland aan- Ik gesteld voor schade gewassen. Delfland aan overmacht onder zijn geweest. De tuin- •beren nu via de rechter Dosstelling door Delf- e dwingen. fidammers jen medici - Volendam houdt feen zogeheten bedank- V het medisch personeel fttentie verleende aan de ■ers van de nieuwjaars- j)rig jaar. Volgens het Itiecomité hebben in- 1 ruim vijfhonderd dok- 1 verplegend personeel jen- en buitenland toe- Ie komen. Dit voorjaar T een bedankdag voor hulpverleners. geen stede rg - De nieuwe ge- raad van de gefuseerde ten Leidschendam en g heeft niet ingestemd ïieuwe naam Vlietstede. inder de inwoners van plaatsen weinig draag- taan voor de naam ie. Eind oktober werd dat de inwoners vol- istemming per e-mail >on Vliestede juist beter klinken dan Vliethoven ïurg. onk - Een jager heeft ag bij een brug in onk de stoffelijke resten mens gevonden. Vol- politie gaat het alleen botten. De resten lagen et, zo'n tien meter vanaf rkant. Hoe lang ze daar gelegen is niet duide- ien de vindplaats sluit ie een misdrijf niet uit. houder wil ïneer salaris '>d - Wethouder J. Jo- 1 X (CDA) van de Overijs- a .meente Dinkelland I ^n groot deel van een sa- %oging geweigerd. Wet- hebben recht op een P^Hlijkse salarisverhoging 1 u gulden bruto. Johan- 'idt de verhoging onge- sde omdat de burger kosten opdraait. Hij >vendien dat je niet be houders kweekt door ze lid te geven. Groningen - Bij het Centraal Station van Groningen zijn gisteravond twee treinwagons ontspoord. De stoptrein van Zwolle naar Groningen reed bij binnenkomst een lege reizigerstrein aan. Er viel een lichtgewonde in de stoptrein. De oorzaak van het ongeval is nog onduidelijk. Foto: ANP/Zwaneveld den haag/anp - De toptien van de voorlopige lijst van D66 voor de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer telt vier men sen die nu nog geen Kamerlid of bewindspersoon zijn. Het najaarscongres koos fractie leider De Graaf al tot lijsttrekker. Nu heeft een commissie onder leiding van oud-minister Wijers een advieslijst uitgebracht. Nummer 2 wordt minister Van Boxtel, gevolgd door de Kamer leden Francine Giskes en Boris Dittrich. De zittende Kamerle den Bert Bakker en Ursie Lam- brechts staan op de zesde en de achtste plaats. Nieuw, op nummer 5, is Vivien van Geen, die binnen D66 lid is van de commissie vrouwen rechten en mensenrechten. Daarnaast is zij universitair do cent organisatiepsychologie. Op nummer 7 staat Hein Westerou- en van Meeteren, die ook een gooi deed naar het lijsttrekker schap. Nummer 9 is Boris van der Ham, oud-voorzitter van de jonge Democraten. Op nummer 10 staat Hans Crebas, die zich bij het wetenschappelijk bureau van D66 verdiept in het vraag stuk van vluchtelingen. De leden van D66 kunnen van uit hun huis hun stem uitbren gen over de lijst. Op 4 februari moet de definitieve lijst er zijn. COMMENTAAR Aan goede bedoelingen ontbreekt het doorgaans niet bij de verkeersveiligheidsorganisatie 3VO. Het zijn professionele lobbyisten voor het ideaal van een veiliger verkeer, af te dwingen via harde maatregelen als snelheidsbeperkingen, verkeersdrempels en wat dies meer zij. Maar de gerenom meerde club uit Huizen heeft zich van een onvoorstelbaar amateuristische kant laten zien in de 'affaire' rond zijn te hard rijdende woordvoerder Bert Woudenberg. Een maand na de tv-uitzending waarin hij de ene verkeersovertreding op de andere stapelde, is Woudenberg toch nog op een zijspoor gerangeerd. Vooral omdat de straf zo laat komt, heeft die wat bizars. Woudenberg werd door door SBS6 gefilmd terwijl hij veel en veel te hard reed, met als record 142 kilometer per uur waar 70 is toegestaan. Zijn verweer: het boegbeeld van de ver keersveiligheid had zich 'opgejaagd' gevoeld door de came raploeg en had geprobeerd de volgauto af te schudden. Wat klinkt als een scène uit een Amerikaanse politiefilm, is in werkelijkheid een slechte Hollandse soap. Hoezo achter volgd? Moest Woudenberg voor zijn leven vrezen? Het ver haal is te armetierig voor woorden. Maar nog dubieuzer is dat het 3VO-bestuur onder leiding van de geroutineerde ex-politicus Van der Doef het voor zoe te koek slikte en niet even de tv-beelden bekeek voor het Woudenberg in december de hand boven het hoofd hield. De organisatie werd overstelpt met boze reacties, en haalde gisteren plotseling bakzeil: Woudenberg is boegbeeld-af. Goed voorbeeld doet goed volgen. Woudenberg én 3VO had den zich daar veel eerder en veel langer bewust van moeten zijn. Wie veilig verkeer nastreeft, kan het niet bij preken al leen houden. Met een razende snelheid langs wegwerkzaam heden racen, kan niet door de beugel. Maar de straf daarvoor ligt - voor iedereen - vast: een stevige boete, eventueel bekroond met intrekking van het rijbewijs. Door het gepruts van het 3VO-bestuur is nu de reputatie van de hele organisatie op het spel gezet. En daarmee is de zaak van een veiliger verkeer een nog slechtere dienst bewezen. ruswijk/anp - Nederland gaat Suriname helpen bij het onderzoek dat daar loopt naar de vermoedelijke plegers van de De cembermoorden. Volgens een woordvoer der van het ministerie van justitie geeft Ne derland gehoor aan de rechtshulpverzoeken die Suriname eerder aan Nederland deed. Een van de belangrijkste verdachten is oud legerleider Desi Bouterse. Op 8 december 1982 werden in Suriname vijftien tegenstanders van het toenmalige bewind van Bouterse vermoord. De vroege re machthebber heeft inmiddels toegegeven als leider van het leger verantwoordelijkheid te dragen. Hij ontkent overigens zelf bij de executies aanwezig te zijn geweest. Nederland gaat Suriname helpen bij het ho ren van getuigen en het onderzoeken van sporen waarover het onderzoeksteam in Su riname beschikt. Hoe aan die taken verder invulling wordt geven, is volgens de zegs man van Justitie nog niet duidelijk. Het gerechtshof in Amsterdam besliste on langs dat Bouterse niet in Nederland mag worden vervolgd. Daarmee draaide dit rechtscollege haar eerdere beslissing terug. De nabestaanden R. Wijngaarde en R. Hoost hadden de vervolging van Bouterse in Ne derland aanvankelijk bij het hof in Amster dam weten af te dwingen. In september besliste het hoogste Neder landse rechtsorgaan, de Hoge Raad, echter dat de beslissing van het hof niet juist was. De Antifolteringswet van 1989 die het ver volgen van Bouterse mogelijk moest maken, kan in deze zaak in de visie van de Hoge Raad niet met terugwerkende kracht wor den gebruikt. Na dit arrest verzocht het openbaar ministe rie (OM) in Amsterdam het hof in de hoofd stad om de eerdere uitspraak terug te draai en. Dat heeft het gerechtshof inmiddels ge daan. Hierdoor is voor Nederland de weg vrij om mee te werken aan de rechtshulp verzoeken die Suriname heeft gedaan. Wijngaarde en Hoost hebben na het arrest van de Hoge Raad al aangekondigd naar het Europese Hof voor de Rechten van de Mens te stappen. Daar willen ze alsnog afdwingen dat het OM in Nederland Bouterse gaat ver volgen voor zijn rol tijdens de moorden. amsterdam/gpd - Honderd euro (220 gulden) korting op de maandelijkse bijstandsuitkering van mensen die kunnen werken. En tweehonderd euro erbij voor degenen die niet tot werken in staat zijn. Dat bepleitte directeur André Jansen van de Sociale Dienst in Amsterdam gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak. In de visie van Jansen moeten in de bijstand twee hoofdgroepen komen. De eerste omvat de 'op- weg-naar-werk-groep' en betreft mensen die kunnen werken maar tijdelijk financiële steun nodig hebben. Door hun uitke ring met honderd euro te verla gen, wordt het gat tussen bij stand en minimumloon groter. Dat zal de doorstroming naar werk volgens Jansen bevorde ren. De tweede, 'in-de-luwte-groep' betreft uitkeringsgerechtigden die niet kunnen of zullen wer ken. Zij krijgen tweehonderd eu ro meer per maand en moeten niet meer lastig worden gevallen met allerlei aanvullende regels en formulieren van een bemoei zuchtige overheid. Met zijn voorstellen wil Jansen de discussie over de bijstands wet opnieuw aanzwengelen. Hij wil die vervangen door een stel sel dat onderscheid maakt naar de individuele omstandigheden van mensen. Het huidige stelsel is volgens Jansen een lappende ken van aanvullende regels. Veel cliënten krijgen door onwetend heid en ingewikkeldheid niet waar ze recht op hebben. „De Sociale Dienst in Amsterdam kent meer dan driehonderd standaardformulieren, dat zegt genoeg." Als de voorstellen van Jansen praktijk zouden worden, bete kent dit alleen al voor Amster dam een extra kostenpost van 30 miljoen euro (66 miljoen gul den) per jaar. Jaarlijks betaalt de Amsterdamse Sociale Dienst 850 miljoen euro (1,9 miljard gul den) aan bijstandsuitkeringen. zwolle/anp - De rechtbank in Zwolle wil deskundigen horen over het patroon van bloedspat ten op een t-shirt van een ver dachte. Het slachtoffer is na de moord in stukken gehakt. De stoffelijke resten werden in mei 2001 gevonden langs de Al. Het slachtoffer was een zwager van het verdachte echtpaar. De vrouw beweert haar zwager te hebben omgebracht, nadat hij haar had verkracht. Haar zegt dat de echtgenoot op het slacht offer inhakte, toen hij de twee minnaars op zijn bank aantrof. almere/amsterdam - De Amster damse rechtbank heeft de 26-ja- rige man die de grootste dia mantroof in de Nederlandse ge schiedenis achter zijn naam heeft staan, gisteren veroordeeld tot dertig maanden cel. Er was vier jaar geëist. Het Almeerse stel (54 en 40) dat een deel van de mil joenenbuit had verstopt, moet 240 uur onbetaalde arbeid ver richten. De verduistering van nagenoeg de gehele bedrijfsvoorraad van Gassan Diamonds BV in de avond van 4 augustus jl. was een koud kunstje voor de jonge Zwollenaar, die daar werkte als magazijnmedewerker. Hij ver stopte de edelstenen in een magnetrondoos en liep doodge moedereerd langs de portier, een man die hij nog kende uit zijn tijd als militaire kok in voor malig Joegoslavië. Wat hij met de verworven weelde aan moest, bleek moeilijker dan de roof zelf. Na een maand zwer ven door Duitsland, Frankrijk en Mexico gaf hij zich aan bij de politie in zijn woonplaats. Ver volgens werkte hij goed mee aan het onderzoek, wat voor de rechtbank reden was de straf te matigen. Het was niet de eerste keer dat de man zich schuldig maakte aan criminele activiteiten bin nen de diamantwereld. Met zijn eigen bedrijf Euro Diamonds had hij in 1999 een klant zwaar gedupeerd en in de maanden voorafgaand aan de grote slag plunderde hij stelselmatig de showroomvoorraad van zijn werkgever Gassan om geld te hebben voor het bezoeken van het Hilversumse bordeel Club de Paris. Zijn gulheid maakte hem daar tot een graag geziene gast. Hier ontmoette hij ook de \touw die hij als zijn vriendin beschouwde, totdat ze begin september met een ander be sloot te trouwen. Terwijl de jonge vrouw zich in Mexico vermaakt met zonnen en paardrijden, moest haar 54- jarige moeder, samen met haar 40-jarige vriend, voor de recht bank verschijnen op verdenking van medeplichtigheid. De rechters waren er niet van overtuigd dat de Almeerse vrouw vooraf al wist dat de 'vriend' van dochterlief met zo'n 7 miljoen euro aan diamanten aan zou komen zetten op die zwoele zomeravond. Wel was er sprake van heling, want ze heb ben het grootste deel van de buit een maand lang binnen handbereik gehad. De diaman ten lagen in Almere verstopt op de manege, aan de voet van een windturbine en in het kunst werk aan de Hoge Ring. Boven dien heeft de vriend van de Al meerse de diamantrover helpen vluchten naar Duitsland. De rechters vonden de rol van de twee niet groot genoeg om ze terug naar de gevangenis te stu ren, zoals de officier van justitie had gewild. Het openbaar ministerie vindt de straf voor de hoofdverdachte te laag en zal in zijn zaak waar schijnlijk beroep aantekenen. (advertentie) U kunt nog tot 28 januari met guldens betalen, 'ijnaar winkeliers en andere ondernemers geven sinds 1 januari wisselgeld in euro's. Maak het elkaar makkelijk, betaal zo snel mogelijk met euro's. Als u nog guldens hebt, kunt u die nog tot 1 april gratis op uw rekening storten. j Betaal gepast. Jj® Betaal zo snel mogelijk met euro's. 8etaal niet met guldens en euro's tegelijk. j ÉpSjfe' I Betaal elektronisch als de winkelier J erom vraagt. huizen - 'Oprecht sneu' vindt SBS6-misdaadverslaggever Peter R. de Vries het dat Bert Wou denberg op een zijspoor is ge zet. Als iemand aan het einde van zijn carrière zijn baan ver liest, heb ik daar geen triomfge voel over. Integendeel." Verkeersveiligheidsorganisatie 3VO heeft zijn boegbeeld en woordvoerder gisteren alsnog op een zijspoor gezet. Dat ge beurde naar aanleiding van en kele grove snelheidsovertredin gen. Door de stiekem opgeno men beelden, uitgezonden door het SBS6-programma van Peter R. de Vries, raakten Wouden berg en 3VO vorige maand al ernstig in opspraak. Voor het oog van de camera reed Woudenberg onder meer 142 kilometer per uur op een weg waar 70 het maximum is. Niettemin stelde het bestuur van 3VO zich aanvankelijk nog vierkant op achter Woudenberg. Die werkt al dertig jaar voor de organisatie die is voortgekomen uit Veilig Verkeer Nederland (WN). De laatste tien jaar was hij woordvoerder. Ook direct na de uitzending op 13 december, die volgens voorzitter Jaap van der Doef 'vernietigend' was voor het imago en de geloofwaardig heid van 3VO, bleef het bestuur achter Woudenberg staan. Na de uitzending stroomden prompt de boze brieven bij 3VO binnen en stond de telefoon roodgloeiend. Daarop besloot het 3VO-bestuur vorige week Woudenberg alsnog te straffen Bert Woudenberg, boegbeeld van 3VO. Foto: GPD/Hollandse Hoogte in de hoop zo het geschonden imago weer enigszins op te poetsen. Van der Doef betreur de gisteren dat hij Woudenberg op diens woord heeft geloofd en verdedigd. Had het bestuur van tevoren de beelden gezien, dan zou de 3VO-top zeker meteen hebben ingegrepen, aldus de voorzitter. Woudenberg is niet gesneuveld op de snelweg, maar toen hij achteraf zijn reactie gaf, zegt Pe ter R. de Vries. „Dat leek hele maal nergens op. Al die goed praterij en dat liegen, daar trapt de burgerij niet in. Hij kwam aan met het verhaal dat het alle maal door een hartinfarct zou komen. En dat je niemand meer kan vertrouwen na de aanslagen van 11 september. Nou ja! Van een professionele organisatie als 3VO verwacht je niet van dit soort smoezen. Hij had van meet af aan moeten toegeven dat hij superstom was geweest. Dan waren hijzelf en 3VO er misschien met wat lichte imago schade vanaf gekomen." Volgens Van der Doef heeft Woudenberg op 10 december zelf gemeld dat een tv-ploeg zijn snelheidsovertredingen had ge registreerd. „Ik en directeur Joop Goos hebben hem toen di rect geadviseerd zijn fouten toe te geven en niet in de verdedi ging te gaan. Dit advies heeft hij helaas in de wind geslagen." De 3VO-woordvoerder verde digde zijn overtredingen in de uitzending met zijn recente hartinfarct, waardoor hij naar eigen zeggen nogal emotioneel reageerde. Ook verwees hij naar de terroristische aanslagen in Amerika op 11 september. Daar door voelde hij zich bij de ach tervolging door de tv-ploeg van SBS6 extra 'opgejaagd'. Van der Doef vindt het vertrek verschrikkelijk. Hij noemt het 'een hele grote klap' en 'bijna traumatisch voor Bert'. „Maar we konden niet anders. Ik geloof dat hij echt angst heeft gevoeld toen hij werd achtervolgd. Maar daar heeft het pubfi^t geen boodschap aan. Ziwverkeers- gedrag kun je als verkeersveilig heidsorganisatie nóóit uitleggen. Het was allemaal buitengewoon ernstig wat op televisie te zien was." Woudenberg is de afgelopen dertig jaar 'geweldig dienstbaar' geweest aan 3VO, zegt Van der Doef. „Hij was ontzettend po pulair bij journalisten. Altijd nam Bert de tijd voor je. We vin den vast wel weer een mooie plek voor hem binnen onze club. Alleen niet meer in de voorhoede. Dat zal wel moeilijk voor hem worden misschien. Hij was wel een beetje ijdel ge worden, ja. Maar dat hoorde ook wel een beetje bij zijn werk."

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 3