Een gewone man van ongekende rijkdom GESPREK VAN DE DAG Gehucht Alverna beschermt nieuwe multi-miljonaire Postzegels Brits Guyana Een wand vol Maximalia Biermagnaat Freddy Heineken overleden op 78-jarige leeftijd 22A^EMTiJMSe PÊféloeMTtN tfocMer mmuF ÉN VRIJDAG 4 januari 2002 MENSELIJK STEVENHAGEN PATRICK BRUEL, één van de meest succesvolle zangers in Frankrijk, schrijft het Franse liedje voor het EUROVISIE SONGFESTIVAL van dit jaar. Zijn bijdrage wordt vermoedelijk gezongen door de Canadese zan geres Judith Bérard. Sinds de vierde plaats van Natasha St- Pier vorig jaar in Kopenhagen lijkt Frankrijk het vertrouwen in Songfestival-succes weer terug gewonnen te hebben. Daardoor kon omroep France 3 een suc cesvol artiest als Bruel interesse ren om zijn medewerking te ver lenen. Bruel is ook in ons land populair sinds hij eind jaren tachtig doorbrak met het num mer 'Casser la voix'. Het Eurovi sie Songfestival wordt dit jaar op 25 mei in Tallinn (Estland) ge houden. Er doen 24 landen mee aan de liedjeswedstrijd. Neder land is daar niet bij vanwege po vere resultaten vorig jaar. Een ZOON van de voormalige Ugandese dictator Idi Amin wil vandaag in het Ugandese Njeru tot BURGEMEESTER worden gekozen. De 38-jarige Haji All AMIN is zakenman en politiek een nieuwkomer in de Ugandese plaatselijke politiek. Hij meent dat de bloedige periode van zijn va ders regime (1971-1979) geen rol speelt in de gemeen telijke verkiezingen in Njeru, zo'n tachtig kilometer van de hoofdstad Kampala. ,,De mensen hier hebben geen problemen met mijn vader." Ali Amin wil niets kwijt over de landelijke politiek en heeft bezworen enkel geïnteres seerd te zijn in Njeru. Hij hoopt veel voor die plaats te doen. All Amin spreekt zijn vader nog wel eens en die geeft hem dan advies. Idi Amin vluchtte in 1979 naar Li bië en vestigde zich later in Saudi-Arabië. Ali Amin kwam in 1984 naar Uganda. Het bewind van zijn vader was met honderdduizenden doden een van de bloedigste in Afrika, ofschoon onder zijn opvolger Milton Obote, mo gelijk net zoveel slachtoffers vielen bij massamoorden. Eind januari 1986 kwam een einde aan de slachtingen in Uganda met de overwinning van guerrillaleider Yoweri Museveni, de huidige president. BUDDY, de bruine retrie ver van Bill en Hillary Clinton, is gisteren DOODGEREDEN op een drukke weg in de buurt van het huis van de Clin tons in Chappaqua in de staat New York. De Clin tons zeggen in een ver klaring diep bedroefd te zijn over de dood van een 'trouwe metgezel die ons veel vreugde heeft be zorgd'. De Amerikaanse ex-president kreeg de viervoeter in 1997 als puppy onderzij hoede, enkele weken voordat het Lewinsky-schandaal uit brak. Clintons woord voerder Mike McCurry grapte over de hond, een cadeau van een vriend, dat de president in Was hington over ten minste één loyale vriend wilde beschikken. De politie heeft verklaard dat on duidelijk is of het dier ten tijde van het ongeluk werd uitgelaten of dat hij losliep na uit huis ont snapt te zijn. De Staatsloterij vertelt niemand wie de enorme jackpot van tien miljoen euro heeft gewonnen. Ook de inwoners van het ge hucht Alverna zijn discreet over hun vermeende kersverse miljo- naire. Nou ja, een beetje. Zeker de helft van de amper drieduizend inwoners van het Gelderse kerkdorp Alverna wist binnen een dag al dat iemand in het dorp de Staatsloterij had ge wonnen. Zo gaat dat in een dorp waar iedereen elkaar al het beste wenst bij de borrel van de voet balvereniging, en vervolgens bij de kassa van de Spar de laatste roddels doorneemt. Twee dagen later weet echt ie deréén over die 'gezonde Hol landse meid', die een paar maanden geleden vanuit Wïj- chen is gekomen. Ze hebben haar wel eens zien lopen, of kennen haar van de kassa. Maar verder niks, natuurlijk. Te genover de buitenwereld trek ken de Alvemezen een bescher mende muur op rond hun nieuwste miljonaire en haar vriendje. Want, vooruit dan: ze woont samen. Ze gunnen de twee al het geluk van de wereld en daar moet verder maar nie mand zich mee bemoeien. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Alverna heeft zich heilig voorgenomen niets te ver raden, maar de inwoners verbij ten zich. En een beetje informa tie over haar uiterlijk (blond) en leeftijd (begin twintig) kan toch eigenlijk geen kwaad. Een enkele opmerking over het privé-leven van de winnares blijft zelfs niet uit. Een dame in de Spar weet via de ouderen bond dat de zus van de winna res al een paar miljoen is be loofd. Een buurvrouw houdt trouw haar mond, maar lokaliseert de woning van de gelukkige met een armbeweging westwaarts richting Wijchen. Even verderop houdt een buurman het niet meer uit hij wijst naar boven. Naar de ramen van twee appar tementen waarin zich oude jaarsavond misschien wel de grootste vreugdeuitbarsting in Alverna ooit heeft plaatsgevon den. „Wat zou het ook, iedereen weet het toch al", vertelt de man wat hij weet. „Gisteren maakte ik de poort open, en vertelde de buurvrouw, van het café, wat er gebeurd was. Het winnende lot is trouwens verkocht bij de neef van mijn vrouw." Chris van Susteren, eigenaar van sigarenhandel Hendriks in Wij chen, laat dat laatste inmiddels weten aan iedereen die het ho ren wil. En zien, want de ramen van zijn winkel zitten volgeplakt met het cijfer 22 miljoen. In gul dens, want dat maakt natuurlijk nóg meer indruk. De zaak van Van Susteren ont wikkeld zich inmiddels tot een geliefd gokadres. Binnen veer tien dagen viel er een miljoen gulden op één van zijn staatslo ten, een ton op een lottoformu lier en nu dan de grootste prijs ooit in Nederland uitgekeerd. De sigarenhandelaar houdt over de winnares de kaken stijf op el kaar. Hij weet dat de gelukkige zelfs anoniem niet in de open baarheid wil treden: „Ik weet in middels wat ik winnaars alle maal moet vragen." Bij de vermeende gouden adres sen wordt inmiddels niet open gedaan, maar tegen de avond rinkelt de telefoon: hét vriendje! Dat hij en zijn vriendin kennelijk gezocht worden, maar toch écht geen prijs hebben gewonnen. De buurman neemt even later ook op. Hij heeft nieuws: hij kent de winnaar, en die woont in Wijchen. Nee, natuurlijk doet hij er verder het zwijgen toe. Alverna kan zijn mond niet hou den, maar het dorp geeft zijn ge heim niet prijs. Leo Klaassen 2002., Brits Guyana brengt maandag, drie weken voor het huwelijk van kroonprins Willem- Alexander en Maxima, een se rie postzegels uit met daarop foto's van het paar. De serie bestaat uit zes postzegels, die elk 120 Guyaanse dollar waard zijn (circa 75 eurocent). De zegels zitten in een speciaal souvenitvel, waarop verder de Beurs van Berlage en de Nieu we Kerk in Amsterdam te zien zijn. Volgens de Nederlandse distributeur bedraagt de opla ge maximaal 25.000. De PTT komt later ook met herinne ringszegels. De posterijen van Brits Guyana besteden vaker aandacht aan gebeurtenissen rond koninkP ke huizen in het buitenland.^ Zo weiden zegels uitgebraclPF ter herdenking van het overf den van prinses Gracia van Monaco, bij het huwelijk va#^ prins Charles en prinses Dial en ook bij het overlijden vaif| die laatste. Vitrinekasten vol met 'Maximalia' moeten over een week of drie de lobby van het Benelux Mer kenbureau (BMB) in Den Haag opfleuren. Het wordt een soort mini-tentoonstelling van tien tallen, meest oranje producten waarvan de merknamen links- of rechtsom verwijzen naar de aan staande van Willem-Alexander. De reden voor de uitstalling is eenvoudig, meldt Séphine Laros van het BMB: nog nooit is er zo'n merkenhype geweest rond een persoon of thema als in het geval van Mdxima. Zelfs een internatio naal voetbalkampioenschap kan, ook wanneer Oranje meedoet, qua merkartikelen niet tippen aan de Maxima- nia. Sinds najaar 1999 naar buiten kwam dat de kroonprins wat had met de Argentijnse, heeft het merkenbureau in totaal 104 aanvragen ont vangen van figuren die proberen een slaatje te slaan uit de populariteit van Méxima. Veertig aanvragers zijn inmiddels geregistreerd als eni- r u ili ge rechthebbende voor hun type Mdxima-pr<>a duet. ph Neem autoleasebedrijf Maxima. Dat heeft de ëf collectie verrijkt met een leren etui voor de aipi topapieren, op de voorkant ge- ia sierd met een prent van een krept in reliëf. Het zal niet misstaan b de speciale Maxima-bloemen Zuid-Amerikaanse anturium, ul Argentijns zalmroze bloem en oranje 'lip'), waarvan tijdens de tentoonstelling elke twee wekeifT y een vers boeket wordt bezorgd.aj Visfabrikant Ouwehand heeft dtdi feestelijke verpakking opgestuut t voor twee gekaakte haringen, diit straks verkocht zullen worden als 'Maximaat-» I jes'. Gelukkig zonder inhoud, klinkt het binnen de muren van het merkenbureau. Kwestie vairt smaak. Wie meer van vlees houdt voelt wellicD) eerder honger bij de verpakking van Ad van Gei lovens nieuwe selectie frituurhapjes, gedooptD 'Maxima, Queen of snacks.' tp Ook vandaag weer worden in zo'n honderdzeventig landen tal loze flesjes Heineken leegge schonken. En het zal smaken, zo als het altijd heeft gesmaakt. Want het bier is niet dood, zijn roemruchte naamgever wel. Freddy Heineken is gisteren over leden. Hij is 78 jaar geworden. Alfred Henry Heineken leefde een leven zoals zijn bier was: ogenschijnlijk doorsnee, en door velen zo ervaren, maar toch premium. Hij was 'een ge woon mannetje', zoals hij zich zelf graag afficheerde, die eeu wig en altijd tot de verbeelding sprak. In de halve eeuw (in 1942 trad hij in dienst bij de door zijn opa opgezette brouwerij) waarin hij het tot rijkste man van Neder land schopte, is altijd een zeker mysterie om hem heen blijven hangen. Vaak bediende hij zich van een relativerend cynisme en de nodige humor, maar kon voor zijn omgeving ook onge kend bot zijn. Hollandse zuinig heid kenmerkte de miljardair; anderzijds stak hij miljoenen in fundamenteel onderzoek. Vrou welijk schoon liet hem niet on beroerd, maar net zo gemakke lijk gaf hij betogen over de toe komst, zijn Eurotopia. Heineken was een vat vol tegen stellingen. Hij was een nuchtere ondernemer, maar ook een jet- setter die zich graag tussen kun stenaars, filmsterren en het ko ninklijk huis begaf. „Ik heb eer gisteren nog met Willem- Alexander en zijn nieuwe vrien din gegeten", meldde Heineken in een van zijn weinige inter views (in het weekblad HP/De Tijd). Met die bijna achteloze opmerking, om zijn gehoor dui delijk te maken in welke kringen hij zich begaf, opende hij des tijds de jacht van de media op een van de vriendinnnen (Emily Breemers) van de kroonprins. Toch ergerde hij zich aan een term als playboy. Hij vond zich meer een gentleman. Het ongeautoriseerde maar daarom niet minder populaire boek Heineken. een leven in de brouwerij van Barbara Smit schetst waarom de overleden magnaat zo'n aantrekkings kracht had op zijn omgeving: 'Hij was de gerijpte ondernemer die aan alle touwtjes trok, extra vagant en gewoon tegelijk, soms grof maar onweerstaanbaar, op handen gedragen door de een, met enige afkeer bezien door de ander'. Toen hij Smit voor het eerst ontmoette, begroette hij haar met de mededeling: „We zien elkaar bij de rechtbank. In dezelfde adem nodigde hij haar wel uit op de thee uit Smit ty peert hem in haar boek als 'in wezen charmant, maar hij ma nipuleert graag en is uiterst wraakzuchtig'. Diepe rimpels tekenden zijn ka rakteristieke gelaat dat boven een kraakwit overhemd met manchetknopen uitstak. Tussen de vingers was steevast een siga ret geldemd. Hij had altijd iets weg van een Amsterdamse volksjongen - wat hij nooit is ge weest - die geintjes uithaalde, vrouwen om zijn vinger wond en het tot multimiljardair schopte. In 1998 stond hij te Freddy Heineken. Daarnaast: met zijn vrienden prins Bemhard en directeur van het Fordmuseum Piet den Hartogh (boven); met Ab Doderer twee dagen na het einde van hun ontvoering in december 1983 (midden) en met een pilsje op de omslag van de biografie van Barbara Smit (onder). Foto's: Leo Vogelzang, ANP en AP boek als de rijkste man van Ne derland met een vermogen van 7.400.000.000 gulden oftewel 7,4 miljard. Via een speciale con structie bleef hij tot zijn dood voor de helft eigenaar van de brouwerij. Freddy Heineken was de mid delste van drie kinderen. Was getrouwd met Lucille Cummins, een fotomodel, die hij in de ja ren na de Tweede Wereldoorlog in Amerika leerde kennen en had een dochter, Charlene. Heineken bewoonde een luis terrijk landhuis, De Ark, in Noordwijk, waar hij met de ge meente eindeloos bakkeleide over zoiets onnozels als de hon denbelasting. De laatste jaren vertoefde hij in zijn villa in Cap d'Antibes in Frankrijk. Daarover zei hij in NRC Handelsblad: „Ik heb huizen in Nederland, Frankrijk en Zwitserland. Ik vind het heerlijk om waar dan ook thuis te komen. Maar gelukkiger dan op deze plek ben ik ner gens." Toch waakten op deze idyllische plek lijfwachten over hem. Bui ten een gepantserde auto is dat de enige zichtbare verandering die Heineken na zijn ontvoering onderging. In 1983 werd hij sa men met zijn chauffeur Doderer drie weken gegijzeld. Op het oog heeft die periode hem niet ge deerd. In een soort kat-en-muis- spel zat hij nog jaren achter zijn gijzelnemers aan. Zijn invloed en zeggenschap over Heineken kwam halverwe ge de jaren zestig, toen hij ach tereenvolgens lid (1964), vice- voorzitter (1969) en voorzitter (1971) van de raad van bestuur werd. In 1995 trad hij op de jaarlijkse aandeelhoudersverga dering voor het laatst op als pre sident-commissaris bij Heine ken. Na 53 jaar zette hij een punt achter zijn carrière, nadat hij in 1989 al een stapje had te ruggedaan als de grote baas. Zijn binnenkomst, toen op 72- jarige leeftijd, had de flair van de entree van een beroemdheid. Hij maakte een kwinkslag hier, een amicaal praatje daar ('De laatste keer dat ik je zag, was je in bikini'), maar hield toch zeke re afstand. Zijn aanwezigheid was tastbaar. Dit was een leven de mythe. Zijn charisma leek zijn rijkdom te overtreffen. Wel iswaar zat de zaal vol aandeel houders, maar de ouderen on der hen waren eerder aanbid ders: als het met hun FredcL~ goed ging, ging het ongetwr* goed met het bier en de brt^N werij en dus met hun aandt tjes. G Vanaf vandaag moeten ze 1l allemaal zonder hem stellei0' fred Henry Heineken zelf, ft malen geridderd, zou er onii-. twijfeld een cynisch grapje u maken. Iets in de trant van:((j| ben wel dood, maar het bie.H Cock Rijneveen VAUPAAC^ 0/IA

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 2