TOERISME Benidorm wil af van 'ordinair' imago de slapende draak Thalys 2 VRIJDAG 4 JANUARI 2002 REISBERICHTEN Lanzarote: Het Playa Grande bij Puerto del Carmen is een van de plekken op Lanzarote waar zand te over ligt. Foto: GPD/PT Lanzarote Uiteindelijk gaat de dag in vlammen op. De zon is bijna kopje-onder en smeert wolken vol vurige menie. Ver weg kaatst een glazen zee het rood terug. Alleen de witte strepen van de weg lichten nog op, tien kilometer liniaal die afbreekt op een rotonde voor het kustdorp. De bergen staan aan weerskanten in zwijgende rij en. Geen vogel vliegt in de doodse stilte. Alles houdt de adem in; E.T. gaat landen. Lanzarote is klaar voor de nacht. Het landschap in het zuiden van het ei land verraadt nu niets meer. Overdag is deze vlakte van lavasteen al pekzwart, zonder licht verdwijnen alle contouren en nuances, beweegt de mens zich als een stramme mol. De horizon is vol met tekens van leven. De straatlampen van een wit dorpje en de overvloed van een baai vol hotels verlichten de hemel; daar gaan we naar toe. Daar is Playa Blanca, een van de luxe-opeenhopin gen van Lanzarote, gestolde droom van de verwende toerist. Daar zijn ook stranden in de buurt. Dat lijkt zo logisch op de Canarische Eilan den. Maar op Lanzarote is doodge woon witgeel zand vaak ver te zoeken. Playa Blanca, de stranden van Papa- gayo met een bijna verwaaide hippie- cultuur, Puerto del Carmen, de Costa Tequise, om wat plekken te noemen, hebben een badkust; elders steken veelal spijkerharde rotsen in zee. Dit eiland is een slapende draak. De bergen lopen als een kam van noord naar zuid. Meer dan driehonderd ke gels laten raden wat ooit gebeurde en zich nog onder de grond afspeelt. Vul kanen hebben dit gebied gemaakt en hun spuugpartijen hebben het uiterlijk bepaald. Overal ligt de zwarte as, dat rofe of picon wordt genoemd. En waar het niet lag, daar is het naar toe gere den of geharkt door de noeste werkers Op de overgebleven kamelen waggelen nu toeristen de helling af. van dit eiland. Van de nood werd een deugd gemaakt en een ongeveer twin- centimeter dik pak lavakorrels een eiland waar het uiterst zelden re gent; het ligt maar negentig kilometer van de Sahara. maakte landbouw mogelijk, omdat het Lanzarote is voor alles een eiland zon- vocht vasthoudt En water is goud op der compromissen, elk verschil wordt uitvergroot, scheidslijnen zijn vlijm scherp en genadeloos. Alles is er in alle opzichten zwart-wit. Nu, dat was niet altijd zo, ook niet na de vulkaanexplo sies uit vorige eeuwen. De boeren zijn echter verdwenen en met hen de kleu ren op de velden, het geel, groen en rood van graan en groenten. De mo lens, die gofio maalden, slijten nu in de eeuwige noordwester. De vissers heb ben hun wateren zien leegvissen, onder anderen door Hollands Glorie. Op de overgebleven kamelen waggelen nu toeristen de helling af. Bron van leven is nu toerisme, bijna ie dereen leeft ervan. Er zijn 80.000 bed den. En niet meer! Die afspraak over het aantal is onderdeel van een veel groter plan, dat Lanzarote uniek en le vend moet houden. Vooral de kunste naars van het eiland hebben daarin veel bijgedragen. Zij hebben destijds fel geprotesteerd tegen wildgroei, project ontwikkelaars en begerige bestuurders. Zij begrepen hoe volstrekt uniek dit deel van Spanje is. En dan valt de naam van César Manri- que. De kunstschilder van wereldfaam heeft net zo'n stempel op Lanzarote ge drukt als de vulkanen. Zijn visionaire ideeën en daaruit geboren ontwikke lingsplan voor dit Canarische eiland zijn voor de toerist onontkoombaar. Vrijwel alle 'attracties' verraden zijn sti lerende hand. Van het 'Monument voor de Boer', dat zachtjes beweegt in de wind, tot de aangepaste en omge bouwde lavagrotten en -gangen als 'Ja- meos del Aqua', overal waart zijn geest. De erfgenaam van Picasso en Miró, de makker van Warhol, redde met strijd bare verwanten als Jésus Soto en Cóce- res een stervende eilandeconomie. Overal op Lanzarote is naar Manriques inzicht de natuur verkend en ontslo- ten.De fraaie dagdoelen voor de toerist, die zijn hotel verlaat om over de eeuwi ge lavavelden te rijden, zijn gebouwd naar zijn tekeningen, gehakt op zijn commando en gedroomd in zijn naam. Lanzarotes unieke natuur is volledig opgenomen in Manriques architectuur en fantasieën. Het landschap zelf, de stenen, grotten, lavaschoorstenen en gestolde stromen hebben de vormen bepaald of onderdak gegeven aan zijn visioenen. De laatste brainwave van Manrique was de 'Cactustuin', een amfitheater met tienduizend soorten cacteeën. De man hield van drama. Bij al zijn schep pingen moet je eerst ergens onderdoor of doorheen om vervolgens de natuur, plotseling, op breedbeeld te krijgen. Op de puntige planten worden luizen, con- chinilla, gekweekt, waarvan de vrouw tjes een karmijnrode kleurstof afgeven. Kort na de bouw in 1991 kwam Manri que om bij een verkeersongeluk. Wie de grotten 'Cuevas de los Verdes' en 'Jameos del Aqua' bezoekt met onder grondse muziekzalen, zinsbegooche- lende witte vloeren en palmen die aan helgroene meertjes staan hoort Salva dor Dali in de verte schateren. En als kunstenaars als Brian Eno jaarlijks hun elysische klanken boven de vulkaan vlaktes loslaten, wordt dit eiland losge weekt van de realiteit Niet alle wonderen van dit eiland liggen voor het oprapen. Aan de zuidwestkust bijvoorbeeld ligt de tweehonderd kwa draat kilometer die het Nationaal Park van Timanfaya vormt. Tussen 1730 en 1736 scheurde hier de aarde open en braakte gloeiend gesteente uit. Spoot vuur, as en basaltbommen kilometers hoog de atmosfeer in. Dorpen verdwe nen, koeien stierven knettergek en over het landschap stroomde en stolde de lava. Honderd nieuwe kraters vormden zich en het land werd donker als de mantel van Lucifer. Ook een landschap dat voortdurend wisselt van kleur als de zon voor nog meer droogte zorgt. Lanzarote vraagt om aandachtige ogen. Thom Olink Verdere informatie: Spaans Verkeersbureau: telefoon 070 34 65 900 en/of internet www.spaansverkeersbureau.nl; www.lanzaro- te-web.com en www.fuerteventura-web.com Meer kwaliteit bieden zonder dat de toerist daar meer geld voor moet betalen. Volgens Vi cente Pérez Devesa, burgemees ter van Benidorm, is dat de ma nier om ook de komende jaren veel toeristen naar de Spaanse stad te lokken. „We moeten meer doen dan hopen op mooi weer. Want er is veel concurren tie. Je moet met iets nieuws ko men", aldus Devesa tijdens een bezoek aan Nederland waarbij hij de plannen toelichtte. Devesa benadukt dat de uitbrei ding en verbetering van kwali teit vooral ten goede moet ko men aan toeristen in de leef tijdscategorie 50+. 'Benidorm is al jarenlang een ideale stad voor deze groep. Dat hoort bij ons toeristisch model. Dat wallen wij niet veranderen. Families met kinderen zijn ook belangrijk. Jongeren blijven welkom. Zij veroorzaken bij ons geen over last. We treden streng op. Ze worden meteen naar huis ge stuurd.' Met de verhoging van kwaliteit doelt de burgemeester onder meer op de bouw van hotels. Op het ogenblik zijn er in Benidorm 134 met in totaal 37.000 bedden. In zogenoemde hotelapparte menten staan nog eens 20.000 bedden. Het merendeel van de hotels is de afgelopen jaren voor zo'n 220 miljoen euro gereno veerd. Maar het is de bedoeling dat er de komende jaren nog eens 18 hotels bijkomen met in totaal 7682 bedden. Edouardo Fernandez Alcalde, woordvoerder van de VW-Beni- dorm, verwacht dat er voldoen de belangstelling is om de bouw van nieuwe hotels te rechtvaar digen. Hij verwijst naar de be zettingsgraad in de hotels. Dat was in 2000 ruim 90 procent; 14 procent meer dan in 1991. Tot de toeristen op wie ook wordt gemikt, behoren liefheb bers van de golfsport. Die kun nen momenteel nergens in Be nidorm terecht. Daarom staan twee 18-holes golfbanen ge pland. Een daarvan, het Real de Faula golfcomplex (handicap 72), is bestemd voor titelwed- strijden en wordt aangelegd met steun van de Professionele Golfassociatie van Spanje. Op het terrein komen onder meer een 4- en 5-sterrenhotel, een conferentiecentrum en een sportterrein voor voetbal en ten nis. Het golfcomplex komt vlak bij Benidorm: de plaats waar jaarlijks zo'n 400.000 Nederlandse toeristen komen. Foto: GPD 'Terra Mitica' (zo'n 10 minuten van het centrum van Benidorm) Volgens de VW zorgt dit at tractiepark dat in 2000 is ge opend er mede voor dat Beni dorm ook in de winter aantrek kelijk is. In 'Terra Mitica' moet de bezoeker zich onder meer in Egypte en Rome wanen. Het ligt in de bedoeling dat er in 2004 een nieuw park bijkomt ge naamd 'Terra Natura'. Hier zijn de thema's Amerika en India. Verder zijn er plannen voor de aanleg van een aantal thermale baden. Hoewel de officiële cijfers nog niet bekend zijn, staat het nu al vast dat er dit jaar ruim 5 mil joen toeristen naar Benidorm kwamen. Daaronder 400.000 Nederlanders die hun reis gro tendeels lieten verzorgen door touroperators zoals Oad. Wim Gramsma, manager van dat be drijf, over het 'ordinaire' imago van Benidorm: „De mensen ko men er langzamerhand achter dat dit onterecht is. De stad is met een soort revival bezig en die uitbreiding met golfbanen vind ik heel verstandig. Beni dorm kan in de toekomst ook als een soort poort naar Andalu- sië fungeren." Mare Brink Meer informatie: Spaans Verkeersbu reau telefoon 070 34 65 900 en/of in ternet www.spaansverkeersbureau.nl en www.benidorm.org Duitslandgids Bij het Duits Verkeersbureau in Amsterdam kwam onlangs gidsje uit dat speciaal is bedoeld voor individuele reizigers. Lj bevat informatie over bijna vierhonderd typisch Duitse hot verspreid over het gehele land. In het boekje staan onder meeik kamerprijzen en ligging van de hotels vermeld. Van elk bedriU- een fotootje afgedrukt. Het gidsje is zowel verkrijgbaar in Duits als het Engels ('Individual Travel in Germany 2001-2002')! Het boekje kan worden aangevraagd bij het Duits Verkeersbureau, telefooi»Q 0010 91 029. ol ia Ballonnen Zowel in Zwitserland als in Oostenrijk zweven de komei maanden weer talloze heteluchtballonnen boven de Alpen. C teau d'Oex (niet ver van Gstaad - Zwitserland) bijt van 19 totj met 27 januari het spits af met de 24e internationale heteluc- ballonweek waaraan ongeveer tachtig vaarders deelnemen uit landen. Wie het landschap zelf vanuit een ballon wil bekfjlA kan zich aanmelden voor een passagiersvlucht of-voor degenj die nog een beetje contact met de aarde willen houden - eenM geheten 'tethered flight', waarbij je een stukje opstijgt, maar 1W wel aan een lijntje aan de begane grond vastzit. Een nieuw nement in het Zwitserse 'ballonmekka' is de Piccard-Jones Trof die van 1 tot en met 21 maart wordt gehouden ter ere van de ste geslaagde nonstop-ballonvlucht om de aarde in 1999. In Innsbruck (Oostenrijk) gaan van 17 tot en met 22 februari bij kaar 22 balonnen de lucht in ter gelegenheid van de 'Intern.jdi nale Innsbruck Ballonwoche'. De deelnemers van dit inmidip^ traditionele luchtsportevenement komen uit Oostenrijk, Du. land, Nederland, Zwitserland, Groot-Brittannië en België. AfhA kelijk van de wind wordt er gestart in Igls, Tulfes, in het Stubai in Seefeld en op de luchthaven van Innsbruck. Meevaren kan v^ 218 euro per persoon. Meer informatie Zwitserland: Chateau d'Oex Tourist Office, telefoon 00 4*5 92 42 525 en/of internet www.chateau-doex.ch. Meer informatie en/of aanr t. ding Oostenrijk: Wolfgang Nalrz, telefoon 00 43 51 25 77 248. o Legoland Legoland Denemarken heeft het jaar afgesloten met het op na beste bezoekersaantal uit zijn 33-jarige geschiedenis. Er kv men in totaal ruim 1.450.000 gasten naar het attractiepark in J lund. Dat is overigens zes procent minder dan in het recordj|n 2000. De directie wijt dat aan het koude en natte voorjaar ei^v met de resultaten toch zeer tevreden. Overigens werd begonijst aan de bouw van een nieuwe grote attractie, die bij het begin het seizoen 2002 (23 maart) in gebruik zal worden genomen. I is de turbo-roetsjbaan X-treme Racers, die zowel is bedoeld vi op actie beluste kinderen als volwassenen. Meer informatie: legoland, DK-7190 Billund, telefoon 00 45 75 3313 33 en in net: www.legoland.dk In vier uur met de Thalys van hartje Mokum naar hartje rijs. Daar kan geen vliegtuig tegenop. Schreef ik vorige w op deze plaats. s De theorie klopt; de praktijk niet. Onze Thalys zou even voor tienen vanaf het Centraal Station vertrekken. Maarnr bleek vanuit het noorden per rail onbereikbaar. In Slotepr dijk moesten we uitstappen. Omdat de trein - zei de ma nist door de intercom - niet verder kon. Over de reden \P den we uiteraard in het ongewisse gelaten. j'e In een stadsbus die wegens een schietpartij ook nog eerj( een half uurtje stilstond, bereikten we om elf uur het Ce. c traal Station. Geen Thalys. En er zou er die dag waarschl lijk ook geen een komen. We moesten op Schiphol opsti_ pen. F Met de metro spoorden we naar Duivendrecht en vanda- met de trein naar de nationale luchthaven. Vanwaar web even over enen met de Thalys vertrokken. Niet de Thalyj echter, waarvoor we hadden geboekt. Dus moesten we J af Brussel staan. We hadden tenslotte plaatsen gereservjj voor een eerdere trein. Om half zes arriveerden we op het Gare du Nord. Reistijj vanuit onze woonplaats: iets meer dan negen uur. Is eei| vliegtuig dan toch sneller? 'Nee', zullen ze bij de spoorwegen zeggen, 'u had toevallig een beetje pech.' Kan best eens waar we zen. Terug namelijk, be droeg de vertraging slechts anderhalf uur. Rob van den Dobbelstee i; Het komende seizoen worden speciale bergtrips in de Zwitsers^ Alpen georganiseerd. Foto: Zwitserland Toerisme Bergen }e' Het 'Jaar van de Bergen' dat op 1 januari aanstaande begtik bracht Zwitserland op het idee een speciaal programma samerto< stellen onder de niet helemaal verrassende naam 'Zomer in at Bergen'. Een brochure onder die titel verschijnt helaas pasgl maart, maar nu al verschaft de website www.MySwitzerland.cfn een voorproefje van de meer dan 250 speciale bergtrips die tfa komende seizoen in de Zwitserse Alpen worden georganisee Overigens kan de prospectus ook nu al worden aangevraagd bi n Zwitserland Toerisme in Amsterdam, telefoon 00 80 01 00 20 030 (gratis) erld info@zwitserland.nl ve M Muur llL Omdat in Berlijn zich nogal wat toeristen afvragen waar 'Muur1 ooit liep, schreef Michale Cramer het boekje 'Berlii r Mauer-Radweg". Het beschrijft een 160 kilometer lange fietsrot101 die plekken aandoet met bekende namen als bijvoorbeeld Che^n point Charlie, de Bernauer Strasse, de Potsdamer Platz en het'e validenfriedhof. Het traject is verdeeld over veertien etappes"1 kan ook met inline skates worden afgelegd. Begin- en eindpunt^ van de etappes zijn steeds bij spoorwegstations, wat handig1) voor fietstoeristen. In de S-Bahn en de regionale treinen in en <fn Berlijn immers, kunnen fietsen worden meegenomen. De g* 1 kost 9,90 euro en is te koop bij boekhandels en fietswinkels in^e om Berlijn, maar kan ook worden besteld bij: p Uitgeverij Esterbauer in het Oostenrijkse Rodingersdorf, telefoon: 00 43 29?° 28 98 20 en/of e-mall: bikeline@esterbauer.com

Leidsch Dagblad | 2002 | | pagina 22